NIXON TART DE GAULLE Hans van Z. deed geen onthullingen Commentaren Accent op goede band met Londen Redder van vogels: dierenbeulen geen w Ulster blijft verdeeld decoratie re onderzettegel coor a a/s tt een nieuwe abonnee o I I I Het Kwartet C rita) Enige regen VS twijfelt aan vredeswil Hanoi Koel welkom in Parijs? Met de Franse lach Noodtoestand in Egypte Drs. Udink naar iins-Amerika Latiji Notities in prullenbak Ontzettend incident Minimumloon hoger Brand in personentrein Mariner-6 naar Mars Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 25 februari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblcven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De muiters van gisteren zijn dikwijls de helden en marte laren van vandaag. MULTATULI „Nu heb ik verloren. Ik had met Wim gewed, dot hij uw hoed nooit zou kunnen roken." MKT weer W! fit-™.•.-.•.V.WW.W'W.H.-av: DE BILT Een gebied met la ge barometerstanden strekt zich uit van IJsland via het Kanaal naar Italië, terwijl boven Rus land zich nog steeds een gebied van hoge barometerstanden hand haaft. In de oostelijke stroming tussen deze systemen komen kleine sto ringen voor, die boven Duitsland sneeuw veroorzaakten. Boven het zuidelijk deel van West-Europa werd oceanische lucht aangevoerd die zich tot aan de zuidgrens van ons land uitstrekte, waarbij plaat selijk lichte regen en motregen viel. In de luchtdrukverdeling in onze omgeving wordt het komen de etmaal niet veel verandering verwacht. Ons land blijft in een zwakke oostelijke stroming, terwijl er te vens af en toe neerslag kan val len. In het temperatuurverloop komt slechts weinig verandering. DE BILT Veel bewolking en plaatselijk enige neerslag. Zwakke tot matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5 graden; Min. temp.: 0 tot 5 graden on der normaal: Max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. 26 februari: zon op 07.33. onder 18.14: maan op 11.29. onder 05.10: 4 maart volle maan. WILSON EN NIXON gemeenschappelijke taal De Wereldraad van Kerken is teleur gesteld over het feit dat president Nixon geen bezoek aan Genève brengt (pagina 2). Anti-Amerikaanse leuzen weerklonken gisteravond in Londen nog voor de Amerikaanse president er was aangekomen (pagina 5). (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LONDEN Met een redevoering die niet doorzichtiger had kun- I nen zijn zette president Nixon gisteravond voet op Britse bodem. Het j Amrikaanse staatshoofd benadrukte herhaaldelijk, dat tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië een speciale relatie bestaat als gevolg van de gemeenschappelijke taal en het bezit van demo- cratische instellingen van dezelfde origine. WASHINGTON De Ameri kaanse regering onderzoekt in op dracht van president Nixon of de jongste serie aanvallen van de Noordvietnamese strijdkrachten de Vietcong gezien moet worden als een schending van de informele overeen komst van oktober vorig jaar, waar bij zou worden afgezien van aanval len op grote steden in ruil voor stop zetting van Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam. De regering wacht met een defini tief oordeel op rapporten van ambas- sadeur Bunker en de commandant van de Amerikaanse troepenmacht Abrams. „Door aanvallen op de be volkingscentra is wel de vraag gere zen of de andere partij zich werke lijk wenst in te spannen voor een vreedzame regeling van het conflict", aldus regeringswoordvoerder Bartch. Waarachtigheid en vertrouwen wa ren de karakteristieken, die beide landen hecht met elkaar verhinden. De president haalde in dit verband uitspraken aan van Woodrow Wilson en Sir Winston Churchill om zijn be weringen diepte te geven. In diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad heeft de bepaald niet neutrale begroetingsrede van de Amerikaanse president sympathie, maar ook verwondering gewekt. Men beweert dat Nixon generaal De Gaul le wel erg tegen het hoofd gestoten heeft door die speciale betrekkingen tussen Washington en Londen zo na drukkelijk te beklemtonen. Dezelfde koers Het Franse staatshoofd, dat naar J een eigen Europese conceptie streeft, en dat van het Atlantische bondge nootschap helemaal niets meer wenst te weten, heeft zich er juist altijd aan gestoten dat Engeland en Ameri ka, ondanks de meningsverschillen die er vaak bestaan, dezelfde koers varen. De Britten zijn volgens De Gaulle net zulke slechte Europeanen als de Nederlanders, de Belgen, de Italianen of de Duitsers, omdat ze door de taal en ook de bloedbanden bijna ge predestineerd zijn in het kielzog van Washington te varen. In perskringen van het Witte Huis de zogenaamde Witte-Huis-cor- respondenten zijn bijna allen met Nixon meegekomen wordt thans verwacht dat het Amerikaanse staatshoofd straks een bepaald koele ontvangst zal krijgen, als hij bij president De Gaulle zijn opwachting maakt. Sommigen vrezen zelfs dat de rancuneuze generaal alsnog zal pro beren een stokje te steken voor het bezoek van Nixon aan Parijs. Een (glim)lach kan er toch wel altijd af na een moeizaam ge sprek en de ambassadeurs van de vijf EEG-landen staan dun ook vriendelijk en gemoedelijk op de stoep van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken te Parijs na een ontmoeting van gastheer Michel Débré. Maar commentaar was taboe. Op de foto van links naar rechts R. Rothschild (België), baron Adolph Bentinck (Nederland) baron S. von Brawn (West-Duits- land), Georges Heisbourg (ach ter de rij, Luxemburg) en Fran cesco Malfatti (Italië). Zie ook elders in dit nummer. Hoewel e-r vanmorgen nog geen en kele Franse reactie was, zijn ook de Engelse commentatoren ervan over tuigd dat de opmerkingen van het Amerikaanse staatshoofd hij week er zelfs voor af van zijn officiële tijd kwaad bloed zullen zetten bij president De Gaulle. Vooral nu er op politiek niveau een hevige twist is opgelaaid over het plan van de generaal zowel de EEG als de NAVO de doodsteek te geven de rel gaat trouwens meer over de wijze, waarop het zogenaamde Euro pese directoraat in de publiciteit is gebracht zal de laatste zich wel I diep beledigd voelen door het feit, dat Nixon zich, zonder overigens j over het conflict te praten, op zo'n j duidelijke wijze achter Engeland heeft opgesteld. In Britse politieke kringen gelooft 1 men echter niet dat Parijs van plan is het voorgepomen bezoek van het Amerikaanse staatshoofd te dwarsbo- men. Men acht de generaal nog bij de tijd genoeg om zichzelf niet helemaal te isoleren. Dit zou namelijk zeker gebeuren, als het Franse staatshoofd i nu ook president Nixon voor de voe- ten wil gaan lopen. KAIRO In Egypte is de nood toestand afgekondigd uit vrees voor een Israëlische aanval na de bom bardementen op doelen in Syrië gis teren. Egyptische en Israëlische strijd krachten hebben volgens een militair communiqué gisteravond schoten ge wisseld over het Suezkanaal. Een maand lang waren er geen incidenten geweest. De gouverneurs van de provincies hebben opdracht de komende vijf feestdagen (Id-Al-Adha) op hun bu reau te blijven. Alle organen voor burgerlijke verdediging, ziekenhuizen, brandweer en openbare diensten moe ten volledig bemand zijn. DEN HAAG Minister Udink zal in maart een bezoek brengen aan La- tijns-Amerika om zich daar op de hoogte te stellen van ontwikkelings programma's. Op zijn reis zal hij op uitnodiging van de betrokken regeringen Chili, Peru en Columbia bezoeken. Verder gaat hij naar Brazilië, Venezuela, Su riname en de Nederlandse Antillen. JE KIJKT DE DIEREN AAN EN ZEGT: ..DERVEN WE HET AAN?" V (Van een onzer verslaggevers) 'TERSCHELLING „Toen m n luiers nog te drogen hingen zat ik al tussen de vogels". Met deze uitspraak wil een zeer ge ëmotioneerde L. A. A. Jans dui delijk maken dat men hem niets over vogels hoeft te vertellen. Hij is op z'n zachtst gezegd woedend, dat de hulpaktie op Terschelling van de Vlaardingse stichting voor vogel-olieslachtoffers in twijfel wordt getrokken. Hij is van plan deze kwestie tot op de bodem uit te zoeken. Zijn ergernis is opgewekt door bioloog A. L. Spaans, die zijn hulpaktie een veredelde vorm van „dierenbeulen" zou hebben genoemd. „Ze kunnen zijn bloed hier op Terschelling wel drin ken." De heer Jans vervolgt: „Ik zal Willem Duys hierover raadple gen. Mogelijk is het iets voor z'n vuist. De heer Spaans vericht op Ter schelling een onderzoek naar het wel en wee van de zilvermeeuw, maar heeft nu ook te maken met de gevolgen van de stookolie die al aan zo'n 20.000 zeevogels het leven heeft gekost. Hans van Z. heeft vanmorgen tijdens zijn laatste woord voor de rechtbank in Utrecht geen onthullingen gedaan, hoewel hij volgens rechercheurs de hele nacht bezig is geweest. Vanmorgen heeft hij zijn notities waarvoor hij de rechtbank giste- den 24 uur uitstel vroeg in de prullenbak gegooid. „Ik heb gisteren uitstel gevraagd, omdat ik van plan was over de zaak- Elly Hagers een heleboel te zeggen... Dat betekent dat ik daarop zou aan vallen. Ik eb een heleboel aanteke ningen gemaakt en die vanmorgen in de prullenbak gegooid. Misschien klinkt het belachelijk, maar ik ben in deze zaal misschien wel de enige die belacehlijk kan zijn. Wanneer ik dit zou doen..." Bij deze woorden stokte Hans van Z.; hij keek hulpeloos rond en krabde zenuwachtig in zijn haar, totdat de president hem bemoedigend toeknik te en zei: „Was dit uw laatste woord. Wilt u nog iets zeggen?" Onder doodse stilte poogde Hans van Z. de draad van zijn enigszins warrige op fluisterstem uitgesproken "betoog te hervatten. I Daarna zei hij: ..Ik heb «leze zaak als heel kostbaar ervaren. Wanneer ik dit zou doen, (en hierbij doelde hij kennelijk op zijn eventuele verkla ringen over de zaak-Hagers), wan neer ik met proeessen-verbaal en an dere gegevens zou gaan schermen, zou de sfeer voor een groot deel te niet worden gedaan Hans van Z. aarzelde weer, hij tastte in zijn haar en kon wederom geen woorden vinden om uitdrukking aan zijn gevoelens te geven. En dan, met een poging om de situatie ten koste van alles te beheersen: „De sfeer waarin deze zitting heeft plaats gehad, heb ik als heel kostbaar er varen, omdat ik mezelf kon zijn, ook al klinkt dat gek, en aan mezelf kon beantwoorden. Ik wil dat graag zo houden. Ik weet niet wat ik verder moet zeggen, iets wat niet te verde digen valt..." Daarna zakte zijn stem tot het on hoorbare weg. „Dat was het?" vroeg rechtbank president mr. Van Zeben vriendelijk en met glimlach. „Ja", zei Hans van Z. Direct daarna zei de president dat de rechtbank over 14 dagen (dat is op 11 maart) uitspraak zal doen. Hans van Z. wacl}t op zijn vonnis. De heer Jans is beheerder van een vogelhospitaal in Roosendaal. Hij vertrok vorige week woens dag met twee Vlaardingers in een Landrover naar het rampgebied om te redden wat er te redden viel. 700 gered Er zijn nu ongeveer 700 vogels met cleanosol gereinigd. De bees ten zullen vannacht worden inge- korfd en naar de Vlaardingse eendenkooi worden getranspor teerd om daar wat op verhaal te komen. „Ik verwacht dat ze over een week of drie hier op Ter schelling weer terug zijn", aldus de vogelredder. „Lichamelijk gezien zijn we hondsmoe, maar dat is het ergste niet. Psychisch hebben we een verschrikkelijke klap gekregen. Je bent als dierenbeschermer het hele jaar bezig met het redden van dieren. Je besteedt er alle moeite en tijd aan, maar wat we hier moeten doen is een oordeel vellen over leven en dood. Meneei-, dat is iets vreselijks. Je kijkt de vogels aan en zegt: „Durven we het met je aan of zullen we je uit je lijden verlos sen". Die druk is fnuikend, me neer. Vaak blijft er niets anders over dan de vogels dood te slaan. Die beesten zien er uit! Onder de olie, totaal verzwakt, stuiptrek kend en de ontlasting is vaak niets anders dan een zwarte olie- straal". Hij vertelt over de spontane hulp van de bevolking, die soms hele dagen in touw is om de vo gels te redden. De onderdoorgang van het trein- viaduct bij Heerlen bleek voor een kraanarm van een bulldozer, op een vrachtwagen vervoerd, iets te klein. De arm schampte de bovenkant van het viaduct en dit betekende een vrij omvangrijke knik in de rails en nog ivat grotere schade. Het treinverkeer Maastricht-Heerlen raakte gedeelte lijk ontwricht: op het traject Voeren- danl- Heerlen is een pendeldienst ingesteld. Dit ongerief duurt ivel enige dagen, de duur van de viaduct restauratie. DEN HAAG Minister B. Rool- vink heeft verklaard, dat het mini mumloon, dat per 1 januari met het oog op verwachte prijsstijgingen van 135.- tot 140,- per week werd ver hoogd. op 1 juli verder zal worden, verhoogd. Hij zei dit op vragen van dr. B. van der Lek (PSP) De minister betreurt het, dat de stijging bijna geheel door prijsstij gingen met 3.5 procent is ach terhaald. maar gelooft niet, dat van een noodsituatie sprake is. Hij ziet dan ook geen aanleiding het verzoek van dr. Van der Lek in te willigen het minimumloon opnieuw met 3,5 procent te verhogen. I LEEUWARDEN - Passagiers I moesten gisteravond ijlings de snel- I trein naar Leeuwarden verlaten, toen in een wagon brand uitbrak. Twee I wagons brandden geheel uit. De rei- zigers, die allen tijdig de trein kon- den verlaten, zijn per bus verder I vervoerd. De brand brak uit tussen Heerenveen en Akkrum, ter hoogte i van Vegelinsoord. Noodtoestand y^FKONDIGING van de noodtoestand i in Egypte past geheel in de om standigheden in dat land ver- I scheurd als het is door ontevreden- heid over het uitblijven van stappen tegen Israël. Met zijn besluit heeft president Nas ser zichzelf meer armslag gegeven om de politieke situatie in de hand te kunnen houden. Tevens is het een waarschuwing voor Israël. Tot botsingenaan het Suezkanaal hoeft het overigens niet te komen, zo lang Egypte daar zelf geen aanlei ding toe geeft. Blijken moet, of het Israël wil uitdagen. Wil Nasser in het Nabije Oosten nieuwe moeilijkheden, dan is afkon diging van de noodtoestand op zich zelf geen geschikt middel. Ook hier geldt dat een gewaarschuwd man voor twee telt. Dreigement TEN groot deel van Zuid-Vietnam is weer opgeschrikt door ter- reuraanvallen. Niet alleen militaire doelen worden bestookt. Ook op dichtbevolkte gebieden worden luk raak raketten afgevuurd. Vooral het laatste is een bloedige her innering aan het feit, dat de oorlog voortduurt, terwijl de vredesonder handelingen te Parijs zich moeizaam voortslepen, zonder merkbare vorde ringen. Vice-president Ky heeft nu gedreigd, luchtaanvallen te laten doen op ste den in Noord-Vietnam. Dit is moge lijk, omdat Saigon zich niet gebon den acht aan de door Amerika aan vaarde bombardementsstop. Uit dit dreigement vooral voor binnenlands gebruik bestemd blijkt dat Ky nog altijd niet begrijpt, hoe en waar de problemen van Zuid-Viet nam opgelost moeten worden. KAAP KENNEDY De Ameri kanen hebben gisteren de Mariner-6 in de richting van Mars gelanceerd om enkele geheimen te ontsluieren. De Mariner-6 moet Mars op 31 juli bereiken en op 3200 kilometer af stand passeren. De Mariner-7 wordt een maand later gelanceerd, maar komt slechts vijf dagen later bij Mars aan. Uit de gegevens van de Mariners hoopt men te kunnen opmaken of er volgens menselijy inzicht leven op de planeet kan bestaan. Verwacht wordt dat ook de Russen ruimtesche pen naar Mars zullen lanceren ge zien de huidige gunstige periode van de stand van Mars, die zich slechts eens in de paar jaar voordoet. BELFAST In Ulster, het Britse noordelijke deel van Ierland, blijft de regerende Unionistische partij even verdeeld als zjj was voor de verkie zingen van gisteren. Toen de uitslagen van 37 van de 45 districten binne waren, bleek dat de Sart ij haar absolute meerderheid be- oudt, maar dat de meeste opposanten van de gematigde politiek van premier O'Neill waren herkozen. De premier verkeert in een moeilijke positie, nu de rooms-katholieken hem niet hebben gesteund en merendeels op eigen kandidaten hebben gestemd. Zij hadden voor de doorbraak kunnen zor gen. Pijnlijk is voor O'Neill ook, dat hij in zijn eigen district (waar al 30 jaar geen verkiezingsstrijd was gevoerd» met slechts 1414 stemmen won van de extremistische predikant Ian Paisley. Tot O'Neills herkozen tegenstanders behoort ook oud-minister Brian Faulk ner, die als zijn grootste rivaal voor het premierschap wordt beschouwd. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning v mijn aktiviteit onl- I vang ik een onder-l zettegel. De nieu-F we abonnee krijgt f krant veertienj dagen gratis. straat plaats: betaalt: per kwartaal per maand straat y praats: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1