Ouwe Nol": Als u dat doet gebeuren er ongelukken President: Men adviseert voor u t.b.r. BOEKENVERKOOP IS NOG STEEDS MATIG met rente! Rechtbank luistert met merkbaar cynisme Motie CPN voor verlaging BTW KVP-raadslid blijft zetel in Utrecht houden IJzerwerker valt in diep ruim Romeins succes voor Sylvie Toch een daverend schrijversbal Algemene Bank Nederland FRANKRIJK UITGENODIGD Bonn wil verzoening binnen WEU op 5 maart Massale transplantatie in de VS Duwde man zijn vrouw onder auto? Wazige sfeer rondom reis Richard Nixon Garrison krijgt röntgenfoto's van Kennedy niet Israël wacht op uitspraak Thant Philips -computer op de markt HltUWE lEIDSE COURANT VRIJDAG 51 FEBRUARI IRA» (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT Het woord „meineed" viel gistermiddag weer herhaaldelijk in de rechts zaal, toen drie getuigen a décharge kwamen verklaren dat „ouwe Nol" op de avond van de moord op Reijer de Bruin in café ,,'t Pierement" had rondgehangen. Met hun uitspraken zou bewezen moeten worden dat Hans van Z. nooit naar de woning van z'n bejaarde vriend had kunnen gaan om daar de buit met hem te delen. De getuige Caroline G„ bij aankomst voor de rechtszaal. De vragen van „Ouwe Nol"-verdediger mr. Simon aan haar gesteld deden Hans van Z. in woede uitbarsten. De rechtbank luisterde naar de verklaringen met een duidelijk merkbaar cynisme en reserve. Vooral op woensdag heeft de Utrechtse onderwereld een veel te opvallende rol in het proces gespeeld. De getuigen hadden el kaar zoveel mogelijk het zwij gen opgelegd om alsnog te voor komen dat hun beerput van schand- en wandaden te ver zou worden geopend. Enkele getuigen waren helemaal niet komen opdagen. Volgens de Utrechtse recherche, die getracht heeft hen op te sporen, zijn ze onder gedoken. Ze waren althans totaal on vindbaar. Hans van Z. was niet in de zaal aanwezig, toen de president, mr. D. - van Zeben, „ouwe Nol" aan een ver hoor onderwierp het eerste sinds diens zaak op dinsdag jl. voorkwam. Hij zou wel weer helemaal gekal meerd zijn na het tumult, dat 's mor gens was ontstaan, en dat tot zijn overmeestering op en zijn verwijde ring van de zitting had geleid. Een bijna in Abracadabra sprekende „ouwe Nol" wist alle rechtstreekse vragen van de president handig te ontwijken. De bejaarde verdachte had 't over horloges, revolvers, gewe ren, windbuksen, televisietoestellen en huishoudelijke apparaten, die hij allemaal als heler had gekocht, zon der natuurlijk iets van de herkomst af te weten. Geen woord over de misdrijven, waarvan hij beschuldigd wordt (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG Het commu nistische Tweede-Kamerlid M. Bak ker heeft in de vaste commissie van financiën een motie ingediend om de BTW in de sector voornaamste le vensbehoeften te verlagen. Zijn argumenten is de veel hogere opbrengst van de omzetbelasting, dan bij de vaststelling van de wet was geraamd. De grote prijsverhogingen zouden daar de oorzaak van zijn. Hij wil dat de regering een wijzi ging van de wet op de omzetbelasting indient, waarbij vrijstelling wordt gegeven aan de levering van gas, wa ter, electriciteit en vaste brandstof fen. Bovendien moeten textiel, schoeisel, benzine, verf, behang, hout en alle zuivelprodukten worden op genomen in de tabel, waarover vier procent BTW wordt geheven, in plaats van de twaalf procent van nu. Dat moet ook gelden voor de tarieven van kappers, wasserettes en wasserij en. Minister Witteveen ontraadde deze motie omdat het nog lang niet is be wezen, dat de opbrengst van de BTW hoger zou zijn dan werd aangeno men. Bovendien zouden de budgettai re gevolgen, indien de motie zou worden aanvaard en uitgevoerd, 800 miljoen tot 1 miljard gulden bedra gen. UTRECHT Het uitgetreden KVP-raadslid in de Utrechtse ge meenteraad de heer J. H. A. Roo- vers, blijft zijn zetel bezetten. Gister middag legde hij in de raad een ver klaring af. De heer Roovers trad vo rig jaar november met nog drie KVP-ers uit de KVP - centrale Utrecht. Het raadslid blijft zitten omdat er anders sprake is van een fundamen tele aantasting van de grondbeginse len der democratie. Hij zegt het in strijd met zijn persoonlijke verant woording te vinden als hij zou mee werken aan een ondemocratische besluitvorming. Het college van bur gemeester en wethouders mengde zich niet in de politieke discussies. SCHIEDAM Aan boord van het Duitse motorschip Bernt Jeonhardt, dat bij Wilton-Fijenoord ligt, is don derdagmiddag de twintigjarige Rot terdamse ijzerwerker R. van den En- de door onbekende oorzaak in een ■cht meter diep ruim gevallen. De man is aan de gevolgen van zijn val •verleden. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM De ontwikkeling van de boekenmarkt is 20 pet. bij het oorspronkelijk geraamde schema ten achter. Dit vertelde de voorzitter van de Commissie Propaganda voor het Nederlandse Boek, de heer Paul Brand jr. tijdens een persconferentie in het Apollohotel. De CPNB heeft bij de drie vakor ganisaties in de boekenbranche plan nen ingediend voor een nieuwe aan pak van de propaganda voor het boek. Men zal in elk geval jaarlijks anderhalf twee miljoen gulden no dig hebben. De heer Brand meende, dat als dit bedrag niet ter beschik king zou worden gesteld, de propa ganda voor het boek nauwelijks meer voort te zetten is. De boekenomzet bedroeg in 1968 circa 280 miljoen gulden. De totale titelproduktie was 11.174 (58 pet. nieuwe uitgaven en 42 pet. herdruk ken) tegen 11.262 in 1967. Dit vertelde CPNB-directeur F. de Smit. Hij meende dat deze dalende lijn slechts gunstig is. Een omzetvergroting kan alleen geschieden als er grotere opla gen van minder titels komen. Hoewel de schrijver van het boe kenweekgeschenk, Hubert Lampo niet aanwezig kon zijn, daar hij in Antwerpen zat ingesneeuwd, viel het uur toch nog wel vol te praten. Eerst natuurlijk over het schrijversbal, dat op 28 februari wordt gehouden en waaraan de officiële tintjes steeds meer worden ontnomen. Geen speechende minister, maar wel kijk plezier om de versieringen van een groot aantal schilders, luisterplezier bij de „popsjoo", een wedstrijd met een modeshow en veel gelegenheid tot dansen op de muz:ek van vele orkesten. En dat alles in het Stede lijk Museum, waar die avond duizend gasten worden verwacht. De niet aanwezigen kunnen toch een vleugje boekenfeest snuiven, wanneer de VPRO-t.v. op dezelfde avond het filmpje „Boeken, Burgers en Buitenlui" met in de hoofdrol Leen Jongewaard uitzendt. Ook de andere omroepen zullen tijdens de boekenweek de schijnwerper richten op schrijvers, lezers en wat dies meer zij- Voorts worden overal in het land festiviteiten gehouden. Op 7 maart geven de schrijvers Buddingh' en Vinkenoog een reciteeravond in het mini-theater in Dordrecht, in Den Haag draagt Albert Vogel op 3 maart in Diligentia voor; de avond erna is er in de Bijenkorf een podiumavond met onder meer de schrijvers Holsbergen, Burnier. Harten, Bud dingh' en Campert en op de laatste boekenweek dag (8 maart) signeren 60 auteurs in de Bijenkorf hun werk. Voor het Boekenweekgeschenk koos men dit keer een Vlaming uit om onze Zuiderburen eens in het zonnetje te zetten. Lampo's „De go den moeten hun getal hebben" krijgt men bij aankoop van 17,50 gratis. Het boek heeft een winkelwaarde van ƒ5.90. De speciale Boekenweek- uitgave is een verzameling gesprek ken met auteurs die in 1929 werden geboren en gaat daarom ook „40 plus" heten. Deze gesprekken worden door de diverse omroepen tijdens de Boekenweek voor de radio uitgezon den. Het boek kost f-1,90 (tijdens de boekenweek). Om nog even terug te komen op het Schrijversbal; men denkt het de volgende keer in Dronten in Noord oostpolder te houden. De Franse chansonnière Sylvie Vartan, in Frankrijk op handen ge dragen, oogst ook in Italië veel succes met haar chansons. Op de foto: Sylvie tijdens haar optreden in Rome, waar de mensen urenlang in de rij hebben gestaan om toch maar een (dure) plaats te kunnen bemachtigen. medeplichtigheid aan en uitlokking van moord of over de duivelse rol, die hij volgens de tenlastelegging in het leven van de ontoerekeningsvat baar verklaarde Hans van Z. heeft gespeeld. Verd.: „Ik wil alles zeggen, maar niet als u dat tegen me gaat gebrui ken". „De waarheid Hij vertelde toen dat Caroline Gig- li, de Brits-Italiaanse vrouw, met wie Hans van Z. samenleefde, hem, half gebarend, had duidelijk gemaakt dat haar minnaar mannen en vrouwen „om een paar duizend gulden" de keel afsneed. „Dit is de waarheid en niets anders dan de waarheid". Pres.: „Ik zal uw hele strafblad maar niet voorlezen". Verd.: „Dat kan me niet schelen. Ik ben geen moordenaar. Ik ben geen fl..." Pres.: „U bent in 1916 voor 't eerst en in 19C6 voor 't laatst veroordeeld. In totaal staan er 34 veroordelingen op uw strafblad." Verd.: „Dat kan best zijn. Je raakt er wel een beetje door in de was". Pres.: .Ik zei u al: ik zal niet alles voorlezen." Verd.: „Als ie goed zes jaar voor niks gezeten hebt, dan doet je dat heel veel pijn. vooral als die jaren dan nog tegen je worden gebruikt. Kijk me aan! Zowaar als ik hier voor u sta, ik heb niets gedaan, ik ben helemaal onschuldig. Ik word altijd woedend als 'emand anders dat be weert". De psychiatrische rapporten kwa men ter sprake. Verd.: „Met die viesialische bewe ging heb ik niets te maken. Ik heb er geen leeftijd meer voor me te laten onderzoeken. Ik ben helemaal niet krankzinnig en die heren mogen he lemaal geen rapporten maken". „Gekkenlluis,, „Ouwe Nol" vertelde toen een onsamenhangend en onverstaanbaar verhaal hoe hij al een keer eerder „in dat gekkenhuis" was onderzocht. Het moest nogal grappig zijn ge weest, want alle rechters proestten plotseling van het lachen. „Ik heb me eens bij een arts laten onderzoeken" vervolgde verd. weer verstaanbaar ,.Die zei toen dat ik helemaal niets mankeerde en dat hij wilde dat hij zo'n lichaam had. Ik vroeg hem toen: dat moet je me eens op een briefje geven, want dan kan ik dat die andere heren eens laten zien". Pres.: .Lichamelijk gaat 't allemaal heel goed met u De psychiater meent dat, als u datgene hebt gedaan, waar van u beschuldigd wordt, u wel hebt kunnen inzien dat dat niet mocht, maar dat u uw wil toch niet hebt kunnen weerstaan. Volgens het rap port bent u dan ook verminderd toe rekeningsvatbaar". '99 „Gemene kerel' „Ouwe Nol" barstte in een schorre schaterlach uit, die lang door de rechtszaal daverde. Pres.: ,Men adviseert dan ook dat u eventueel ter beschikking van de regering moet worden gesteld". Verd.: „Dat is levensgevaarlijk, meneer. Als u dat doet, gebeuren er ongelukken. Afijn, dal laat ik hele maal voor uw verantwoording. Ik ben helemaal onschuldig. Ik heb niets gedaan. Dat wat hier gebeurt, druist tegen m'n rechtsgevoel in." Pres.: „Verder wordt er gezegd dat u een sterk ontwikkeld, maar wel erg persoonlijk getint rechtsgevoel heeft.". Rechter mr. C. Laar: „Over welke veroordeling gaat 't als u steeds stelt dat u onschuldig in de gevangenis hebt gezeten?" Verd.: ,In 1934 of in 1935; ik weet 't niet zo precies." Rechter: „Was het een bedreiging tegen het leven of een diefstal in vereniging?" Verd.: „Ja, dat kan" „Ouwe Nol" vertelde toen zeer uit voerig en opnieuw onverstaanbaar over z'n onschuld 35 jaar geleden. Toch had men hem gegrepen en ver oordeeld. ,Ik heb 't de rechter nooit verweten, ook trouwens de officier niet. Alles is de schuld van die geme ne kerel". Raadsman mr. Simon: „Meneer de president heeft u heel rustig over uw strafblad verteld en u een aantal ver oordelingen voorgehouden." Verd.: „Ja. maar ze hebben me nog nooit voor geweldpleging gepakt" (onjuist; „ouwe Nol" is herhaaldelijk wegens geweldpleging achter de tra lies gezet. red.) Raadsman: .Juist, dat wilde ik u vragen. Waarom eigenlijk niet?" Verd.: Ik acht dat niet nodig. Ik kan 't anders". Raadsman: U kunt 't ook laten doen, natuurlijk." Verd.: Wat! Ik! Waar praat u over, meneer? Hoe komt u daarbij? Dat heb ik nooit gedaan. Dat kan ik trou wens niet." Vandaag hield de officier van justitie in beide zaken zijn requisi- toor. Maandag volgen de pleidooien, de replieken en eventueel de duplie ken. Nieuw bij de AB N de BTW-rekening met 4Vfc% rente. Op een BTW-rekening kunt u dagelijks het geld storten, dat u later voor de BTW aan de fiscus moet afdragen. Zo reserveert u tijdig en bijna ongemerkt uw belasting. U kunt het tegoed overmaken aan de fiscus of er zelf over beschikken door overboeking naar een deposito-rekening bij de ABN. Over het tegoed op uw BTW-rekening wordt een rente vergoed van 41/2% per jaar! Zo verdient u aan uw belastinggeld. Wilt u meer weten? Op onze kantoren zal men u graag nader inlichten. U bent welkom bij de BONN/PARIJS De regering in Bonn voelt zich allerminst gelukkig met het Franse besluit de werkzaam heden binnen de Westeuropese Unie te staken. Het liefst wil West-Duitsland proberen de bijeen komst van woensdag 5 maart een verzoenend karakter te geven. Westduitse ambassadeurs in zes landen moeten er bij de regeringen van hun land op aandringen dat het geschilpunt het eerste onderwerp van gesprek zal worden. Frankrijk wil dat alle partners het eens zijn over het bijeenroepen van vergaderingen van de WEU. Londen maakte hier vorige week vrijdag geen punt van door te spreken over het Nabije Oosten. In Parijs komt de twee dagen du rende vergadering van de assemblee bijeen. Vele uren heeft de politieke Waar je ook kijkt steeds meer mensen ontdekken Roxy 25. U blijft toch niet achter? NEW YORK In New York is in twee ziekenhuizen gisteren een mas sale transplantatie verricht, waarbij zes lichaamsdelen van een 57-jarig slachtoffer van een hersentumor in zes patiënten werden overgeplant. Er waren twee ziekenhuizen bij be trokken die tegenover elkaar aan de zelfde straat liggen, het Memorial Hospital en het New York Hospital. De overledene lag in het Memorial Hospital. Zijn hart en twee nieren werden naar de overkant gebracht, waar het hart ten goede kwam aan een 36-jarige man en de nieren aan een 38-jarige vrouw en een 19-jarige jongen. De lever bleef in hetzelfde ziekenhuis en werd overgeplant in de 27-jarige mevrouw Lynne Varney, die sinds november lag te wachten tot dit orgaan beschikbaar zou komen van een donor met dezelfde bloed groep. Haar naam vs de enige die genoemd werd. de anderen wilden niet bekend worden. De twee hoornvliezen zou den dezelfde dag nog bij twee pa tiënten in het New York Hospital worden aangebracht commissie gisteren gebogen gezeten over een resolutie die lof had voor de recente bijeenkomsten in Luxemburg en Londen en een nauwere samen werking wilde verzekeren. Daarbij werd de hoop uitgesproken dat Frankrijk weer spoedig aan het over leg zal deelnemen. De Gaullisten toonden tegen de tekst van de resolutie echter, zoals verwacht, overwegend bezwaren. Sommige commissieleden kregen de overtuiging aan te sturen op een tus senoplossing. Vannacht is de politieke commissi* toch nog tot een resultaat gekomen. Het is een duidelijke afzwakking van de resolutie geworden. Frankrijk wordt alleen maar vriendelijk ge vraagd weer aan het overleg deel te nemen. VENRAY De politie onderzoekt de toedracht van een ongeluk waar bij de 54-jarige mevrouw K. zeer ernstig werd gewond. Zij zou tijdens een wandeling door haar 56-jarige echtgenoot onder een passerende au to zijn geduwd. De vrouw kan nog niet gehoord worden. De man wordt verpleegd in een psychiatrische inrichting. Er is ernstige verdenking gerezen, maar er is geen arrestatie verricht. BRUSSEL Er heerst om veilig heidsredenen een grote waas van ge - heimzinnighcid rond het bezoek van de Amerikaanse president Richard Nixon aan Europa. Brussel is de stad waar de Europese reis zondag begint. Hoewel enkele punten in het pro gramma wel vooraf zijn bekend ge maakt zwijgt de politie over de route die gevolgd wordt en de tijden waar op besprekingen zullen beginnen. Nixon slaapt in het Hilton hotel in Brussel. Zondagavond om negen uur zal koning Boudewijn de president op de luchthaven Zaventem opwach ten. Er zullen in België ook bezoeken worden afgelegd aan de NAVO en de EEG. Dezelfde avond is er nog een werk vergadering met de Belgische rege ring. Maandag wordt een vergadering van de permanente NAVO-raad bij gewoond en zal aan het hoofdkwar tier in Brussel een bezoek worden gebracht. WASHINGTON President Nixon heeft het Congres gevraagd alle aan dacht te besteden aan de hervorming van het verkiezingsstelsel, zodat dit nieuwe systeem bij de verkiezingen in 1972 klaar kan zijn. De President stelt voor het systeem van individuele kiesmannen af te schaffen en de stemmen in het kiescollege over de kiesmannen te verdelen naar verhouding van de verkiezingsresultaten in de verschil lende staten. Volgens het huidige systeem krijgt de kandidaat, die in een bepaalde staat het hoogste aantal stemmen op LONDEN Het instituut van Londense assuradeurs heeft de lucht- risicopremie voor zendingen naar het Nabije Oosten woensdag met on middellijke ingang verhoogd. De pre mie voor het oorlogsrisico voor Egyp te, Jordanië. Saoedie-Arabië, Syrië, Libanon. Soedan en Israël bedraagt thans vier shilling (was l'/«) per 100 pond sterling, en de premie voor het dekken van het risico var. staking, oproer en onlusten 4Vt shilling (was 2 shilling). Voor postzendingen be draagt de premie vijf (2>/j) shilling. zich verenigt, de stemmen van alle kiesmannen uit die staat (hoewel ze niet altijd verplicht zijn zich aan de ze regel te houden). Volgens het plan-Nixon zouden de kiesmannen niet langer theoretisch kunnen stemmen op wie zij willen, maar verplicht worden hun stem uit te brengen op de kandidaat voor wel ke zij in het college zijn gekozen. Nixon zegt voorstander te zijn voor directe verkiezing van de president door het volk maar hij vreest dat een dergelijk radicaal voorstel niet zou worden aangenomen. WASHINGTON Jim Garrison probeert niet langer de beschikking te krijgen over röntgenfoto's van wijlen president Kennedy en foto's van de autopsie. Het is te laat gewor den om ze als bewijsmateriaal te ge bruiken in het door de officier van justitie aangespannen proces tegen Clay Shaw, die wordt beschuldigd van samenzwering tot de moord op Kennedy. Garrison heeft sinds begin januari een juridische strijd gevoerd om het materiaal, dat zich in nationale ar chieven bevindt, te bemachtigen. De regering heeft geweigerd dat ter beschikking te stellen omdat met de familie Kennedy is afgesproken het minstens tot 1971 geheim te houden. TEL AVIV Israël heeft VN-se- cretaris-generaal Thant gevraagd welke constructieve internationale actie wordt overwogen om verder aanvallen door „groepen piraten" op Israëlische lijnvliegtuigen te voor komen. Een uitspraak van Thant over zo'n actie heeft bij Israël grote belangstelling gewekt en Israël wil graag op de hoogte worden gehouden. EINDHOVEN De Philips-fabrie- ken in West-Europa komen volgende week met een nieuwe serie compu ters op de markt. Het gaat om een categorie elektronische machines voor directe gegevensverwerking in de administratieve sector. De computers (met geïntegreerde schakelingen) kunnen in elk bedrijf, van welk soort en grootte ook, wor den gebruikt. Voor de belangrijkste toepassingsgebieden is de benodigde programmatuur beschikbaar. De op bouw van de machines maakt het mogelijk de interne geheugencapaci teit uit te breiden. Ook kan deze „P 350 serie" worden voorzien van rand apparatuur. De Israëlische regering heeft bij de Zwitserse autoriteiten de vrijlating gevraagd van de 22-jarige Mordechai Rahamin hier op archieffoto in legeruniform die als veiligheids officier bij de aanval op een El Al- vliegtuig een van de schuttere doodschoot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9