Je lichaam is het mooiste instrument dat je hebt 'The Graduate' - vaardig verteld geestig verhaal Balletpedagoge Marjolein Briër (26): Kerk en kritische jongeren Samenstelling Leidse beroepsbevolking Jongetje in Hazerswoucle verdronken Leidse bouwvakker kneep keel dicht -TUSSEN DE BLADZIJDEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969 LEIDEN En eentwee en drie en vierEn op en neer. Draai en uit. In een ruimte drie hoog in de Muziekschool aart het Rapenburg zijn zeventien meisjes bezig deze oefening onder de knie te krijgen. Bijna allemaal in maillot en zwart ballet pakje. Marjolein Briër (bijna 27) geeft haar pupillen les in bewegingsleer. Van haar leer- iingen is ze nauwelijks te onderscheiden. Alleen door haar stem valt het me op, dat zij aanwijzingen geeft. Ze pept de meisjes enorm op. Het is duidelijk merkbaar, dat haar enthousiasme op de groep overslaat. Marjolein Briër is sinds twee jaar directrice van de Balletschool, lelf zegt ze: noem het liever maar leidster. Pas kort woont ze in een enorme „at aan de Schubertlaan. 't Eerste wat ze zegt, als ik binnen ben, is: tijk maar niet naar de rommel, want ik ben nog druk bezig met inrichten. Toch ziet het er al goed uit. Overal fijne kleuren en verder veel hout. In de hoek staat een groot televisietoestel. De muren zijn nogal licht gehouden. In haar flat kijk je ver uit over de nieuwe wijk Noord-Hofland in Voorschoten. Beneden schaatsen kin deren op de Korte Vliet. Ik sta doodsangsten uit, zegt ze, als ik die anderen bezig zie. Ze rijden vlak 'angs dat wak daar. Als ze erin schieten, kan ik niets doen. Marjolein Briër is niet groot. Ze gekleed in een oranje-achtige broek en een trui. Wat vooral opvalt is haar expressie. Soms gaan baar ogen wijd open, als ze ant woord geeft. Ze praat erg makke lijk. Aan één stuk door. Danseres Wat vind jij eigenlijk het be langrijkste van ballet? Waarom heb je ballet gekozen? Dat is een heel lang verhaal. Ik begon met ballet, toen ik 12 was. Op de Leidse Balletschool, waar van An etr Haar-Pasman directrice was. Het ging prima, maar ik heb nooit gedacht, dat ik danseres wilde worden. Dat kwam niet in me op. vond het leuk om te doen, maar <s het slecht weer was bleef ik tinis. Dan had ik geen zin. Toen ik 17 was, gebeurde er iets typisch. Op een avond stond ik in de les en kreeg zo'n vreemde ge waarwording over me. Gewoon on definieerbaar. Opeens besefte ik, waarom ik armen, benen en een lichaam had. Ik dacht: dat wil ik met meer loslaten. Dat gevoel. Ik ging heel hard werken, maar een, twee, drie lessen in de week waren niet meer voldoende voor me. Maar aan doorgaan dacht ik nog niet. Een jaar later zei An tegen me: Marjolein, wil je doorgaan in bal let. Nou, dat vond ik fantastisch, maar ik had voor haar altijd een enorme vrees. Ik vielde me altijd heel klein bij haar. Ze kleineerde ook iedereen. Voor kinderen, aan vie ze een hekel had, had ze bij namen. Schandalig Wat voor bijnaam had jij? Ze nooemde me Mina of Kleintje. Ik was in die tijd ook niet goed ge proportioneerd. Dat kwam later >as, toen ik ging dansen. Ik mocht laar ook niet, omdat ze onderscheid maakte. Vertelt, dat ze naar de Academie in Rotterdam ging, maar dat ze bijna niets van ballet wist, omdat haar directrice daar niets over had ge zegd. Via een vooropleidingsklas kwam ze in de eerste klas. In die tijd dacht ik, dat ik enorm 'oed was. Ik had vijf jaar ballet ge- iad, maar op die proefles wist ik niet, hoe ik moest staan. Toch zagen ze blijkbaar wel iets in mij. Ze vroegen, hoe lang ik ballet had gedaan. Ik zei: vijf jaar. Ik dacht: ze vinden me vast goed. Lacht om zich zelf). Wat, zeiden ze, vijf jaar. Dat is ongelooflijk. Nou, ze vinden me nog beter, dacht ik. Later kwam ik er achter, dat ze het schandalig vonden dat iemand na zo lange tijd zo werd afgeleverd. Op de Academie heb ik vier jaar heel hard gewerkt. Ik besefte ook steeds meer, hoe fantastisch het is om te dansen. Om dingen met je lichaam te doen als instrument Dat zo mooi. Je lichaam is het prach tigste instrument, dat je hebt. Je geest is natuurlijk ook belangrijk, want als die niet werkt, werkt je lichaam niet. Gevoelig Ik heb ook vreselijk veel tegen slagen gehad op de Academie. Al gauw ging ik eigen choreografieën maken. Vaak dacht ik ook: waarom doet men dit niet zo. Dat is toch heter. Op den duur kregen ze dat door. En vooral het laatste jaar begonnen ze me te boycotten. Ze gingen kijken, hoe ze me moreel konden krenken. Ik was te klein en dik en niet geschikt voor ballet. Voor dat afkraken zijn jongens niet zo gevoelig, maar meisjes juist Wel. Ik mocht nergens meer in, want Briër liep te hard van stapel en moest geremd worden. Het is altijd erg pijnlijk, als de leerling beter gaat worden als choreograaf dan de Pedagoog. Daar waren ze gewoon een beetje bang voor. Boycot Had je in die tijd ook al de Balletschool in Leiden? Ja, in het laatste Academiejaar heb ik de school van An Pasman overgenomen. Ik had het wel erg druk, maar kon het toch volhou den. Daarom begreep ik ook die boycot niet, maar ik moest er ge woon doorheen. Dat heeft me ook een enorme standvastigheid ge geven. Alles heeft nu eenmaal een doel en dat heeft ook zo moeten zijn. Uiteindelijk hebben ze me toch niet kapot gekregen en ik heb eindexaiqen gedaan. Al mijn col lega's zakten en ik was de enige, die slaagde. Ik heb een tijd gehad daar, jongen. Ongelooflijk. Ik kan niet vertellen, wat ik psychisch allemaal heb doorgemaakt. Vrese lijk. Toch zijn er ook positieve kanten aan geweest. Ik heb veel geleerd op het gebied van de tech niek. Kleuterklas Toen ik doe Balletschool over nam, wist ik niet, hoe ik het had. Ze wisten gewoon niets. Het peil is enorm gestegen. Bij kleuters gebruik ik ook niet de gewone termen. Ik geef een voorbeeld: ik zeg niet, draai je benen uit, want dat begrijpen ze niet, omaar ik zeg: doe je deuren open. Zo werk ik. Ook met zilver kleurige en gouden kanten van de benen, zodat ze een „tendu" kun nen maken. Ik heb nu op donderdagmiddag een kleuterklas, die gezien mag worden. In één jaar hebben ze al zoveel bereikt. Soms ga ik hele maal verkeerd uit de verhoudingen staan en laat ik m'n kinderen het verbeteren. Zo laat ik de kinderen systema tisch corrigeren. Ik heb deze school weer helemaal opgebouwd en ik vind wel, dat ik er trots op mag zijn. Instelling Er is op mijn school een open hartige sfeer. Iedereen is zichzelf. Je moet alleen uitkijken, dat ze niet een loopje met je nemen. Dat krijg je ,als je te gemakkelijk met je leerlingen omgaat. Ze mogen enorm veel bij me. Voor een buitenstaander is het net of ik over mij heen Iaat lopen, maar dat hou ik allemaal in m'n achterhoofd. Ik ben gelukkig en ongelukkig. Gelukkig ten opzichte van mijn school en zo, maar ik mis wel de mensen die in het 4 professionele werken. Voor mijn leerlingen heb ik geen amateuristische instelling. De stof is vaak vrij moeilijk, maar daar kunnen ze zich dan aan op trekken. Ik zou zelf dolgraag meer theater willen doen. Ik wil in de toekomst een avondvullend programma gaan geven. Dan zou ik me echt ge lukkig voelen. Als ik maar op de planken ben. Dat het publiek mijn werk ongecompliceerd aanvaardt en zegt: het was fijn. Zonder moeilijke toestanden. Houding Heb je een eigen groep, waar mee je optreedt? Ja, die had ik, maar die heb ik ontbonden, omdat de techniek achteruit ging en de mensen ook zeer onregelmatig kwamen trainen. Ik ben nu van plan een nieuwe compagnie (groep) te vormen. Waarschijnlijk ga ik in september met vijf professionelen werken, die allemaal de Academie hebben af gelopen. En verder drie mensen uit de ontbonden groep, die nog con stant vier avonden in de week ko men trainen. Wat probeer je met ballet bij je leerlingen te bereiken? Dat ze hun lichaam leren ontdek ken. Dat ze zich anders gaan leren bewegen en dat ze gevoel krijgen voor hun lichaam. Je moet niet overhaast te werk gaan. Ze verbe teren hun houding. Ook muzikaal steken ze veel op. omdat ze moeten luisteren naar maat en ritme. Belangrijk vind ik ook. dat ze door ballet meer gevoel krijgen voor andere kunstuitingen. Ze kunnen bijvoorbeeld beter een modern schilderij waarderen. Je leert veel techniek gewoon. Ik ben mezelf nog eens een keer rot geschrokken. Ik liep met een koffer bij de Doelensteeg in de richting van de Witte Singel- Het was don ker. Bij het bruggetje stonden twee knullen van een jaar of zeventien. De een vloog opeens naar m'n hals en de ander naar m'n koffer. In een flits wist ik me eruit te draaien eh liep in een noodgang terug. Ik was helemaal van streek en voelde me een heel klein kind. maar dacht ik later, als ik geen lichaamstechniek had gehad, wie weet, wat er wel niet was gebeurd. Erger je je, als je mensen met slechte of verkeerde houdingen ziet? Nouergeren niet natuurlijk, maar ik kijk er wel naar. Vooral als ik naar een dancing ga. Dat doe ik graag. Niet om lekker door te zak ken, maar om te kijken, hoe de men sen zich bewegen. Op straat ook vaak. Dan zit ik in de zomer op een terrasje en kijk naar de voorbij gangers. Ik bekijk mensen altijd. In de trein krijg ik er wel eens ruzie door. Het valt me ook op, hoe onelegant de tegenwoordige jeugd zich be weegt. Als ik tieners in de les heb, is het vaak abominabel om aan te zien. Het gekke is. dat als ik dergelijke houdingen zie, ik erdoor word ge ïnspireerd. Volgens mij is het geeste lijke luiheid van deze mensen. Hun bovenkamer (ze wijst naar haar hoofd) werkt niet zo. Dat is een heel kwalijk ding. Inlijving Wat geef je zelf het liefste: klassiek of modern? Ik maak geen onderscheid. Ik vind het allebei even fijn. Ik geef net zo graag kleuterlessen als dameslessen. Het komt allemaal van binnen uit m'n hart. Ik heb een groep dames. Daar zitten er bij van 52. Ze zijn erg gelukkig met hun ene uurtje in de week. Ik heb gehoord, dat je mis schien uit de Muziekschool moet, omdat men last van je heeft. Ben je op zoek naar een andere ruimte? Marjolein lacht en zegt: 'n fantas tisch probleem, wat je daar aansnijdt, hoor. Op zoek naar ruimte? Ik was op zoek. Mijn school is totaal onaf hankelijk van de muziekschool. Vorig jaai zomer waren er plannen om de Balletschool te gaan inlijven. Dat ging me vreselijk aan het hart. Is stond voor de keus: inlijving of eruit, maar ik kon niet met 300 leer lingen op straat gaan staan. De 15- jarige termijn van de vorige direc trice was echter afgelopen en ik ben er eigenlijk zomaar ingekomen. Toen zeiden ze: je moet naar andere ruimte gaan zoeken. Er volgden eindeloze discussies. Het voorstel werd: de Balletschool wordt onderafdeling van de Muziekschool en de gemeente zorgt voor een ander lokaal. Ik zei: ik wil niet. Ik was enfant terrible. Dat ben ik nog steeds. Daar ging m'n hele hebben en houen. Ik wou geen ambtenares worden. Ik het deze school zelf opgebouwd. Ik zou adjunct-directrice worden en een vast salaris krijgen, maar dat salaris was abominabel. Een timmer man of een aannemer verdient het dubbele. Na lang wikken en wegen, dacht ik: ik heb geen andere keus. Ik heb enorm getwijfeld, maar ik kon niet anders. Als ik niet wilde, ging ik eruit. De zaal zou komen in de vroe gere school voor BLO-nazorg aan het Pieterskerkhof. Ze waren allemaal zeer verrast, toen ik zei: akkoord. In september 1968 kreeg ik een brief van wethou der Sannes, waarin stond, dat de ge meente het financieel niet kon bol werken. Ik heb een maand later op verzoek nog een begroting ingediend, maar daarna heb ik niets meer ge hoord. Vind je, dat de mensen ballet-minded zijn? Nou, het komt er een beetje in. Op het ogenblik is het een modegril. Ik heb nu al nieuwe inschrijvingen MARJOLEIN BRIëR: meer theater Foto Dirk Ketting/Van der Horst voor september. Overal in Leiden en omgeving word ik gevraagd om balletles te geven, zoals door de hervormde jeugdraad in het gebouw Leython aan het Levendaal. Daar ben ik wel voor te porren. Ik vind het wel een beetje beang stigend. Het gaat te snel voor mijn gevoel. Toch is ballet gewoon nood zakelijk. Het hoort bij de opvoeding. Net als muziek. KEES DE LEEUW Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Louisa M dv T J G M v d Klugt en M L v Schie, Hermanns W zv H v Oosten en J J Faas, José T dv H Adriani en H J Hou weling, Marcel zv P van Egmond en G H Swart, Pieter A F zv F A P Breemerkamp en A G C M Maas, Hendrik J R zv H Don- gelmans en M v Dissel, Roderik M D zv J M Rodermond en H E Ja- gersma, Corinne A M dv N M van Kempen en A M v d Klauw, Yvette R M dv P J v Zundiert en R A T Muris, Alexander P zv P de Jong en A J Heemskerk, Erik P zv J D Capeil en C D Roeloffs, Robei'tus H zv B H J Geers en A M Buzing. Gehuwd: C M Vinck en E Melet, B K Kes en H J Heijmans, P Sprin ger en M Gijsman. Overleden: E L J J Heijnen 7 weken zn, J v d Linden 49 m, M M v Zanten 80 wed v C v d Burg, E C v d Water 77 wed v W Ense- ling, J C Erades 79 echtg v W J v d Steen, A Thomassen 76 m. Ondertrouwd: H D Castelijn en J C Karman, R Stakenburg en J M Vermond, F Schaap en M J Uittenhout, L J Vernet en Y V C v d Water. J J Huberts en E L M Duindam, H C Louw en H C T Schrama, C J L R Vellenga en J Kaptein, C E J Hillebrand en A F Kikkert D E J Molloy en H J C Zwart, J Walter en B J de Neef, G H Böhler en S T v d Maas. IN WAK GERAAKT HAZERSWOUDE De driejarige Theo van de Werf uit de Pieter Breughelstraat in wijk Zuid is gis termorgen omstreeks 9 uur in een wak geraakt in een sloot bij zijn huis en verdronken. Hij was met zijn vriendje aan het spelen. Even daarna kwam het jon getje alleen terug, waarop de moe der van Theo vroeg, waar hij was. Op het ijs, zei deze. Ze rende naar het ijs en zag haar zoontje in het wak. Hulp baatte niet meer, want de levensgeesten waren al geweken. Het wak was open gehouden voor de eenden. DEN HAAG Een 33-jarige bouwvakker uit Leiden had zich te verantwoorden voor diefstal met ge weldpleging. Op 22 december had hij in een Leids café iemand ontmoet, die naar Noordwijk moest. Hij bood hem aan dit voor een tientje te doen. Onderweg moest hij benzine tanken, maar had geen geld genoeg. Hij vroeg zijn passagier alvast te betalen, maar deze voelde er niets voor. Daarom sleurde hij zijn passagier uit de auto, drukte hem tegen een muur en kneep hem de keel dicht Ook nam hij een portemonnee met f300 mee; volgens verdachte zat er slechts f 5 in. De officier van justitie vond het een schandelijke manier van optre den en eiste twee maanden gevange nisstraf. Daar had de man nogal wat op tegen, omdat zijn huwelijk dan naar de maan zou gaan. De rechter maakte er een maand van. In „Hervormd Leiden" van resp. 8 en 15 februari jl. hebben dc pre dikanten Lamping en Poort zich beziggehouden met de voor de kerk van vandaag klemmende vraag van het predikantentekort. Inzet van de dis cussie zoals ds. Lamping die o.i. bedoelde was de kritische zin van veel theologische studenten, die hen ervan zou weerhouden al te snel ambts drager in een pastorie te worden. Omdat ds. Poort in zijn stuk van 15 februari toch eigenlijk op de bekende manier langs het probleem héén- kijkt en ons studenten met een enorme kluit in het ambtelijk riet stuurt, is het wellicht zinvol dat wij hier en daar een enkele kanttekening plaat sen. Ds. Lamping heeft gelijk: de kerk is voor jonge mensen die een maat schappelijk geëngageerde weg in het wereldlijk en kerkelijk bedrijf zoe ken een weinig aantrekkelijke werk geefster. Een groot aantal studenten in de theologie heeft grote huiver om het werk op zich te nemen, zoals generaties eerwaarden vóór hen dat opgenomen hebben omdat zij vinden dat de kerk zichzelf te weinig aan past aan de veranderde en verande- rendé strukturen van onze samenle ving en omdat diezelfde kerk meent haar toekomstige ambtsdragers er met dezelfde bewerktuiging en gees telijke bevoorrading op uit te kun nen sturen als genoemde vroegere eerwaarden. M.a.w. zowel de situa tie binnen de kerk als de situatie binnen de opleiding werken sterk remmend op het enthousiasme, het stukje geloof, waarmee een flink aantal studenten zich altijd nog aan meldt. Frappant is de volgende alinea uit het stuk van ds. Poort: „Huis-tuin- en-keuken-werk moet gedaan wor den, veel gesjouwd en lange dagen gemaakt, heel de week door en zon dag ook nog ben je in touw. Dat te willen heeft niets met „traditioneel" te maken, wel met het besef dat je in Jezus' bewogenheid met de men- LEIDEN Blijkens een opgave van het gemeentelijk bureau statis tiek bestaat de Leidse beroepsbevolking voor 40 procent uit handar- ders, voor 48 procent uit employé's en voor 12 procent uit zelfstandigen. Voor de verschillende stadswijken zyn deze percentages als vólgt: Pieterswijk, Professorenwijk-oost, Burgemeesterswijk, Houtkwartier en Poelgeest: 12, 68, 20; Professorenwijk-west, Gasthuis- wijk, Pesthuiswijk en Vogelwijk: 23, 65, 12; Academiewijk, Meerburg en For- tuinwijk: 28, 64, 8; Noordvest-west, Noordvest-oost, Rijndijkbuurt, Roomburg, Vreewijk en Boshuizen: 33, 54, 13; De Camp, Pancras-oost, Haven wijk-noord, Stationskwartier, de Waard, Cornesteijn, Lage Mors en Stevenshof: 45, 43, 12; Haagwegkwartier en Transvaal- buurt: 50, 43, 7; Pancras-west, Havenwijk-zuid, Groenoord, Tuinstad wijk en Hoge Mors: 46, 43, 11; Levendaal-west, Levendaal-oost, Marewijk, Noorderkwartier, de Kooi en Oostvliet: 54, 34, 12. (Deze wijkaanduidingen zijn af komstig van het genoemde gemeen telijke bureau). sen mee mag doen. Ik meen, dat we zullen moeten proberen jonge men sen ,die er over denken theologie te gaan studeren, te doen zien dat er in het „gewone werk" zoveel moois ligt." Nog niet zo lang geleden hoorden wij een Leids hoogleraar op dezelfde manier ons trachten de pastorie in te praten. Als het evenwel om hoogst noodzakelijke studieveranderingen gaat, is deze hooggeleerde zelden tihuis. Men begrijpe ons goed: wij hebben niets tegen het „gewone werk", wat dat ook zijn moge, maar het is naïef te denken dat het van daag de dag nog gebruikt kan wor den als alibi om wantoestanden in kerk en theologische opleiding te handhaven. Nog afgezien van 't feit dat dan een opleiding van 6 jaar volkomen inadekwaat en bovendien wat lang is om het „gewone werk" te doen. Zijn er zo langzamerhand al niet heel wat predikanten die door krijgen dat het „gewone werk" evengoed of soms beter door gewone gemeenteleden kan worden gedaan? Als er ondanks starre kerkstruk- turen, kinderachtig modaliteiten-ge kift en daaddodend christelijk-histo- risoh besef binnen de N.H. kerk toch af en toe wezenlijke en goede dingen gebeuren, dan is dat óók voor de Heilige Geest een meevaller. Hetgeen geen excuus mag zijn die Geest niet eens wat meer ruimte te geven. Gesprekken over zin en funk- tie van Het Ambt moeten zowel in studentenkringen als binnen de kerk door gemeenteleden zo snel mogelijk gevoerd worden; misschien ook wel tussen studenten en gemeenteleden waarvoor wij ons gaarne beschik baar houden. Het is aan de kerkelij ke Leiding om wezenlijke dingen van onwezenlijke dingen te onder scheiden, zodat het te hopen is dat de eerwaarde synodeleden in Lunte- ren deze week het artikel van ds. Lamping ten minste gezien hebben. H. J. v. d. Steen, M. S. F. Kemp, D. Wensink, R. A. Ubbink, J. Bijl, F. Rookmaaker. L. J. W. Berger. H. V. Vielink, Theol. studenten te Leiden. (Overgenomen vit editie Leiden van Herv. Nederland.) HILLEGOM Burgemeester Van Niekerk is verhinderd donderdag zyn spreekuur te houden. i<vwwwwvwvwvvvvwwvwvwi| LI DO In „The Graduate" te kent regisseur Mike Nichols uiter mate vaardig, hoe de rijke me vrouw Robinson tracht de pas ge gradueerde Ben Braddock in haar bed te krijgen. Na vergeefse po gingen lukt. het haar de verlegen jongen te verleiden. Zakelijke belangen pleiten er ech ter voor, dat Ben zal trouwen met mevrouw Robinsons dochter Elaine, die nog op college is. Ben voelt er aanvankelijk niet voor, maar als Elaine thuiskomt van haar school loopt deze ontmoeting ondanks te genstribbelen uit op de grote liefde. Dan is Leiden in last. Een moeder verzet zich als de concurrente van haar dochter. Veel misverstanden, ruzies, wegloperij, een inderhaast georganiseerd huwelijk van Elaine met een rijk dokterszoontje, totdat Ben toch nog op het laatst de bruid van voor het altaar weet weg te slepen. Alle boze families ten spijt. De film steunt op twee machtige pijlers: de vaardige regie van Mike Nichols met een buitengewoon ge voel voor de humor en de psycholo gie der verborgen gevoelens; en an derzijds het spel van de jonge ac teur Dustin Hoffman als de onzeke re. verlegen, maar eenmaal op het goede spoor gezet onverschrokken jongeman Ban Braddock. (Leuke, ontspanningsfilm.) Seks en chantage LUXOR Ook bankiers laten zich wel eens door schone schiin van de wijs brengen. Dat vertelt althans Claude Dague in zijn weinig geloofwaardige film „Seks en chan tage". Bankier Verdier treft op een bui tenweg een jongedame aan met au to-panne. Hij brengt haar naar haar luxueuze home, waar hij in contact komt met haar ..broer" die dadelijk zaken met hem wil doen. De goede bankier wordt mee- eesleept in een zeer louche onderne ming en valt van kwaad tot erger. 7pif* t0f bankroof en geschiet. Had hii maar eerder naar de jurk van de ioneedame gekeken, want haar front toont het patroon van een roulette. Echt geen aanbeveling. Zeker niet voor bankiers. (Onbenullig.) Dustin Hoffman als de wat schuchtere jongeman Benjamin Braddock. Verleden jaar in Mariënbad CAMERA (alleen vrijdag- en za terdagavond 24 uur) „Verleden jaar in Mariënbad" is de bekende en bekroonde film van Alain Res- nais over een langdurige dialoog tussen een man en een vrouw in een immens groot hotel- De man beweert haar vorig jaar in Mariën bad te hebben ontmoet, de vrouw kan zich dat niet herinneren. Een interessante film die vele vragen opwerpt. In elk geval geen lichiverteerbare kost. (Resnais aan het diepdélven). De wurger van Boston TRIANON „De wurger van Boston" van regisseur Richard Fleischer heeft In het eerste gedeel te een documentaristische inslag. Het tweede gedeelte gaat over de psychologische achtergrond van de dader. De wurger van Boston was de verwarmingsmonteur Albert DeSal- vo die nooit is berecht en nog steeds in een psychiatrische kliniek is op gesloten. Fleischer heeft geprobeerd zijn gespleten persoonlijkheid te door gronden. Tony Curtis is de man die aan de rol diepte moest geven. Dat is hem gedeeltelijk gelukt. Op sommige ogenblikken is hij eenvoudigweg te sympathiek om zijn rol geloofwaar dig te maken. Curtis liet zich een valse neus opzetten en zijn wenk brauwen veranderen om op de psy chopaat te lijken. De rechercheurs die het onder zoek leiden Henry Fonda en Ge orge Kennedy worden heel wat humaner afgeschilderd dan in de doorsnee Amerikaanse detective- en misdaadfilms. (Felle thriller.) Blonde handel voor Istanbul REX Opnieuw is het Sankt Pauli waar alle ellende vandaan komt. Ditmaal de geschiedenis van het meisje Nana, zo fris van het land in de bordelen van Altona om te worden verhandeld naar Instan- boel. Zij komt naar aan haar eind even naar als de film „Blonde han del voor Instanboel" zelf, waarin al les even triest Duits is. (Droevig.) Prolongaties CAMERA „Romeo en Julia". Tweeweek. Uitstekende film versie van Shakespeare's befaam de liefdesgeschiedenis. STUDIO „De grote stilte". Vierde week. Eén van Ingmar Bergmans meest indringende films. De menselijke eenzaamheid tegen over het zwijgen van God krijgt in een schokkende, artistiek su blieme vorm gestalte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3