ACCIJNZEN 14 PCT MEER Levenslang geëist tegen Hans van Z. Benzine 5 et Jenever 85 et Bier 4 ct Voorstellen volgende maand in Kamer Sow jet-manoeuvres bij verkiezing president \Na ramp voortbestaan van eidereend onzeker Het Kwartet SPREUK Philips zoekt 12.000 nieuwe werknemers Juwelen voor 170 mille buit inbraak Oude kosten en fouten oorzaak grote prijsstijging Herinneringen ophalen Volkswagen en NSU samen? I I9f Nieuwe Leidse Courant Kfeur: F. Dicmer Fdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich it gheblevan mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 21 februari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - ■Tioofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De enige manier om de men sen te dwingen goed van ons te spreken is het te doen. VOLTAIRE „Ik heb er genoeg van om steeds over krokodillen onder mp bed te dromen." het weer DE BILT De dooigrens was II vanmorgen doorgedrongen tot een lijn, die via Polen, de Oost zee, en Midden-Denemarken naar centraal-Engeland loopt. Ten zuiden van deze lijn kwam in geheel West-Europa geen vorst meer voor. In grote delen van Scandinavië vroor het even wel nog matig tot streng. Inmiddels is boven de Golf van Biskaje een volgende oceaan depressie aangekomen, die het komende etmaal in de richting van Frankrijk koerst. Ten ge volge hiervan krimpt de wind in ons land naar zuidoost, maar de aanvoer van tamelijk zachte lucht houdt aan. In de loop van morgen vanuit het zuiden toenemende kans op regen. In het temperatuur- verloop komt in het algemeen weinig verandering. DE BILT Aanvankelijk op de meeste plaatsen droog met enkele opklaringen. Morgen overdag toenemende bewolking, later mogelijk vanuit het zuiden gevolgd door regen. Matige, tijdelijk zwakke wind tussen zuid en oost Weinig ver andering in temperatuur. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 4 of minder; min.temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 22 februari: zon op 07.41. onder 18.07: maan op 09.25, onder 00.29 24 febr. eerste kwartier. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De diverse Phiüps- bedrijven in Nederland zitten met een tekort aan personeel van ongeveer 5.000 man, zo is in de centrale onder nemingsraad meegedeeld. Bovendien zullen er dit jaar ruim 7.000 vacatures ontstaan door normale afvloeiing (ont slag. pensionering, overlijden e.d.), zo dat Philips voor de taak staaft dit jaar ca. 12.000 nieuwe werknemers aan te trekken. l'Elt 1 .11'LI DUURDER: Vandaag zou de mi nisterraad de voorstel len van minister Witte- veen bestuderen om verschillende accijnzen (benzine, bier, jenever) met gemiddeld zo'n 14 pet te verhogen. Men heeft haast met dit be lastingplan. Want de nieuwe heffingen moe ten per 1 juli van kracht worden. Dat is ook het geval met de hogere motorrijtuigen belasting. Van al deze prijsverhogingen kun nen we nu al zeker zijn. MET in allen zijn we ,1 n nm 1...» n Jnnr (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De reeds aaiigekondigde accijnsverhoging per 1 juli zal drukken op benziiie, bier en alcohol. De accijns op deze produkten stijgt met 13 a 14 pro cent. De motorrijtuigenbelasting zal met hetzelfde percentage worden verhoogd. Een en ander betekent voor de schatkist 275 tot 300 miljoen aan extra-inkom sten. Uitgaande van deze accijnsverhogingen en ook rekening houdend met het BTW-effect (de BTW wordt namelijk ook over de accijnzen berekend) is de prijsverhoging per 1 juli van een liter benzine: ongeveer 5 cent, een liter jenever: ongeveer 85 cent, een liter bier: bijna 4 cent. Wanneer men voor een wagen in de middenklasse nu 150,per jaar aan motorrijtuigenbelasting betaalt, wordt dat per 1 juli onge veer 170, De betreffende wetsontwerpen zijn inmiddels al naar de ministerraad en zouden, zo mogelijk vandaag nog, worden besproken. Ongetwijfeld zal er haast mee worden gemaakt, want ze moeten vóór 1 juü in beide Ka mers afgehandeld zijn. Volgende maand zullen de ontwerpen bij de Tweede Kamer worden ingediend. Oorspronkelijk was het de bedoe ling de verhoging eigenlijk is het voor het grootste deel een aanpassing aan de inflatie 1 januari 1970 te laten ingaan. Door de maatregel een half jaar naar voren te schuiven, komt er ƒ90 miljoen vrij voor de extra NAVO-bijdrage, die zoals be kend in totaal 225 miljoen bedraagt. Correctie In september deelde minister Wit- teveen van financiën mee, dat de cor rectie van de inflatie in de periode 1967-1971 ruim 10 procent zou bedra gen. Dit percentage had betrekking op de correctie van de loon- en in komstenbelasting, een verlaging dus, waar ongeveer ƒ900 miljoen mee ge moeid is. Anderzijds betekent de inflatiecor rectie van 10 procent ook een aan passing naar boven voor enkele ac- wssr VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; O per maand per kwartaal Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. cijnzen en de motorrijtuigenbe lasting. Wanneer minister Witteveen, door de maatregel een half jaar te vervroegen, ƒ90 miljoen binnenhaalt, duidt dat er op. dat de accijnsaanpas sing ongeveer ƒ200 miljoen op moet brengen. Daar komt nog bij dat minister Witteveen 70 miljoen extra moet vinden wegens het verwerpen van de huurdersbijdrage. De minister heeft destijds al aangekondigd dat hij deze tegenvaller zal halen uit een extra verhoging van enkele accijnzen en de motorrijtuigenbelasting: nog eens drie a vier procent voor benzine, bier, alcohol en wegenbelasting. Hoewel de regering begrip heeft voor de moeilijke positie van het wegverkeer, speciaal' het zware transport, zal de redenering zijn, dat de feiten uitwijzen dat autoverkopen steeds sterker blijven toenemen on danks de lastenverzwaring. Voor bier geldt dat de accijns de laatste keer niet is verhoogd. Suiker en wijn kwamen niet in aanmerking in verband met EEG-afspraken. En de sigaret is verleden jaar nog een kwartje duurder geworden. Alcohol ligt wat moeilijker. Bij de vorige prijsverhoging bleek er een scherpe daling in de verkoop op te treden. Kortgeleden herstelde de markt zich. IN CAPELLE CAPELLE A. D. IJSSEL In de nacht van woensdag op donderdag hebben inbrekers voor een waarde van 170.000 aan juwelen weg gesleept uit de juwelierszaak van de heer J. M. G. Saers in het winkelcen trum De Luifel. De mannen konden aan de achter- j zijde gemakkelijk de zaak binnen- 1 komen: Ze sneden vakkundig een I stuk glas uit een raam en haalden de I hefboom van de raamsluiting om- hoog. Alleen aan de voorkant is de zaak beveiligd door een alarminstal latie. De heer Saers. die niet tegen diefstal is verzekerd, is met vakantie in het buitenland. In het woonhuis boven de winkel was wel een twin tigjarige dochter aanwezig, maar die heeft de dieven niet gehoord. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het snel door berekenen van achterstallige kosten, het vooruitlopen op nieuwe kosten en rekenfouten zijn de oorzaken van de onver wacht grote prijsstijging met 3,5 procent tot half januari. Minister De Block van Econo mische zaken schrijft in z(jn analyse van de prijsstijging, dat rekenfouten en het vooruitlopen op te verwachten kostenstijgin gen in de loop van dit jaar niet opnieuw tot gevolg zullen heb ben dat de prijzen stijgen. Uit het feit dat de prijsstijgingen zich in de eerste helft van januari hebben voorgedaan moet niet de con clusie worden getrokken dat de prijsstijging tot 31 januari het dub bele is van 3,5 procent. De rekenfouten zijn veroorzaakt door enkele onzekere gegevens. Niet bekend was hoeveel de teruggaaf van de oude omzetbelasting precies was. daarna de BTW er bovenop gedaan, eerst de restitutie op oude voorraden afgetrokken (een geringer bedrag dan de totale oude omzetbelasting) en daarna de BTW er bovenop gedaan. Dit deel van de prijsstijging moet verdwijnen. Voor vervolg zie pagina 3 BONN IS NIET VERRAST EN OOK WASMNGTON REAGEERT KOEL Het ruim zeventig man tellende brandweerkorps van de Italiaanse stad Bologna zijn drie uren bezig geweest om de zevenjarige Sergio Rango uit de puinhopen te bevrijden, nadat een huis van vier verdiepingen I door een gasexplosie was ingestort. I Hun verwoede pogingen werden met succes bekroond. MOSKOU Op dezelfde dag dat in West-Berlijn de Westduitse presi dentsverkiezingen worden gehouden (in maart) zullen Sowjetrussische en Oostduitse troepen oefeningen hou den in het midden en westen van Oost-Duitsland. De oefeningen zullen onder leiding staan van maarschalk Jakoebofsky van de Sowjetunie, op perbevelhebber van de Warschau- pact-strijdkrachten. kokosmacaroontjes 250 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijs! JAMIN Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden TERSCHELLING De vogelstand op de Wad deneilanden is door de op zee geloosde olie lot een minimum gedaald. Veel meer dan tiendui zend zwarte zee-eenden en eidereenden behoren tot de slachtoffers. De deskundigen begin nen zich na deze vogel sterfte zorgen te maken over het voortbestaan van de eidereend. Deze zeevogelsoort lijkt de catastrofe niet te kunnen overwinnen. De eidereenden hou den zich voornamelijk op in de zeegaten van de Wadeneilanden. De stook olie is deze week zelfs tot hier doorgedrongen. Vo rig jaar' werd het eider- eendenbestand evenzeer zwaar getroffen als ge volg van olie op de Noordzee. De stranden van de Waddeneilanden liggen vol met dode en stervende meeuwen. Het verendek is besmeurd met het zwarte vuil. Zij overleven dit meestal niet. team van de stichting Vogel-Slachtoffers uit Vlaardingen is dagelijks bezig te redden wat er te redden valt. Twaalfhonderd vogels zijn momenteel in de lo kalen van de Oude Zee vaartschool behandeld. Vijfhonderd daarvan zijn weer in staat aan het dagelijkse „vliegverkeer" deel te nemen. Een na zorg van zes tot dertien weken is echter geboden. Bonn was door de officiële aankon diging van de manoeuvres niet ver rast. In Washington werd de bekend making door radio-Moskou koel be oordeeld. Dergelijke legeroefeningen werden al verwacht. Afgewacht moet worden hoe groot de omvang zal zijn. en of zij als voorwendsel voor bemoeilijking van het luchtverkeer zullen worden ge bruikt, zeiden regeringsfunctiona rissen. Verstoringen van dit luchtver keer zullen als potentieel ernstig worden opgevat. De Engelse regering meent nog steeds dat Rusland het niet op een grote crisis om Berlijn zal laten aan komen. Beslissend zal zijn in wel ke mate de verbindingen met Berlijn zullen worden beinvlued. WENEN De Russische maarschalk Jakoebofsky, opperbevel hebber van de strijdkrachten van het Warschaupact, en onderminister Koeznetsof zijn gisteren uit Boeka rest naar Rusland teruggekeerd. Zij zijn een dag in Boekarest geweest waar zij, naar men aanneemt, met de Roemeense president Ceausescu en premier Maurer van gedachten heb ben gewisseld over mogelijke ma noeuvres van het Sowjetleger in Roe menië. Officieel is over de besprekingen niets meegedeeld. Westelijke waarne mers achten het echter waarschijn lijk dat de Russen opnieuw toestem ming van de Roemeense regering hebben gevraagd voor het houden zullen worden beïnvloed, Regering verwerpt beschuldiging China c DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft de Chinese beschuldi ging, die bij nota van 4 februari inza ke het vertrek van de voormalige Chinese tijdelijk zaakgelastigde was kenbaar gemaakt, in een antwoord nota krachtig van de hand gewezen. De kleinzoon van de Ethiopische keizer, prins Iskander Desta, die in zijn functie van bevelhebber van de keizerlijke marine o.m. een bezoek heeft gebracht aan de marinebasis Den Helder, is gistermiddag door prins Bernhard op paleis Soestdijk ontvangen. Ongetwijfeld hébben zij enkele (recente) Ethiopische herinne ringen opgehaald. ET z'n allen zijn we trouwen» de eeuwen door toch wel een volk van kooplieden. Het heeft zijn goede kanten, overigens ook een en kele minder goede. We merken er iets van bij de jongste prijsstijgingen. Daarbij te generali seren ware onjuist: in dat geval zou den we nog wel wat anders hebben beleefd. Maar in enkele sectoren van het leven heeft men zich toch wel bijzonderlijk laten gelden. De invoering van de nieuwe belas ting, de BTW, heeft daarom voor lopig tot een hogere prijs aanleiding gegeven dan op grond van koele be rekeningen verwacht mocht worden. Dat komt misschien wel weer op zijn pootjes terecht, maar voor het ogen blik zitten we ermee, en we begrijpen dat ook de regering de situatie met weinig instemming beziet. Nu is al gezegd dat minister Schut van de volkshuisvesting het kind van de rekening behoort te worden en dat de huurverhoging van komend april maar weer moet worden uitgesteld. Dat nu lijkt ons een onbillijke eis. Deze bewindsman heeft zijn deel aan inperking van de verwachte proble men al geleverd door het uitstel van deze verhoging, die anders immers ai ingevoerd zou zijn. Al vormt het regeringsbeleid uiter aard één geheel, de kern van de pro blematiek van dit ogenblik ligt elders dan bij deze minister. En daarom moet men de genezing ook elders zoeken. Uitgerekend elders, zouden we kun nen zeggen. Dat is trouwens een woord dat bij een koopmansvolkje past. Men schuive de zwarte piet niet to» aan iemand die er minder bij betrok ken is. UTRECHT De officier van justitie bq de Utrechtse recht bank, mr. A. Somerwil, heeft vanmorgen tegen de 26-jarige Utrechter Hans van Z. levens lange gevangenisstraf geëist. Hij verklaarde hem schuldig aan de vier ten laste gelegde moorden (Ellv Hagers, Coby van der Voort, J. J. A. Donse en Reijer de Bruin) en een po ging tot gekwalificeerde doodslag (mevrouw Woortmeijer-Nickel). De officier vroeg vrijspraak van de ten aanzien van mevrouw Woort- meijer primair ten laste gelegde po ging tot moord. Hij vroeg de rechtbank voorts te bevelen, dat Hans van Z. ter beschik king van de regering zal worden ge steld teneinde van harentwege te worden verpleegd. Hans van Z. kreeg een rood hoofd toen hij de eis vernam. Wankelend liep hij naar het verdachtenhekje toen de president hem had verzocht weer op te staan. Hij hield zijn evenwicht door zich aan het hekje vast te grij pen. terwijl een parketwacht hem ondersteunde. Gevraagd naar zijn eerste reactie, noemde de raadsman, mr. F. P. van Ravenswaay, de eis van de officier begrijpelijk, „dit wil evenwel niet zeggen dat ik het er mee eens ben", aldus de verdediger buiten de zit tingszaal. HAMBURG Het is niet onmoge lijk, zo vernemen wij uit betrouw bare kringen, dat de automobiel fabrieken Volkswagen en NSU binnenkort zullen besluiten een fusie of een vorm van zeer nauwe samen werking aan te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1