VERNIETIGEND RAPPORT OVER UTRECHTSE UNIVERSITEIT Furieus Ajax deelde voor rust harde klappen uit vervul je hartewens... met de zilvervloot Michels: de man die Ajax kon betoveren BENFICA VERNEDERD BESLISSING 5 MAART Schenk was gisteren de snelste in Kristiansand Celtic hield Treffers Danielsson AC Milan op en Cruyff (2 keer) afstand: 0-0 sparen... verstandig en handig Wèl onderzoek naar rel op universiteit DONDERDAG 20 FEBRUARM969 Terwijl rondom hem verslagen Portugezen een diepe den omhelsd. Cruyff bracht zojuist het tweede Ajax- teleurstelling ondergaan, rent Johan Cruyff terug doelpunt op zijn naam, nadat hij in een weergaloze naar de middenstip om door zijn medespelers te wor- solo drie Portugese verdedigers op het verkeerde been had gezet. Het is 20 voor Ajax. UTRECHT Een stroom van kritiek is neergedaald op bestuur en docenten van de Rijksuniver siteit te Utrecht. Niet alleen in het benoemingsbeleid moet ver andering komen, maar ook heb ben de hoogleraren over het al gemeen veel te veel te vertellen, dat constateert het Raadgevend efficiency-bureau Bosboom en Hegener uit Amsterdam, dat een onderzoek heeft ingesteld naar de functionering van deze uni versiteit. In bijna alle sectoren van de uni versiteit is het toekomstbeeld vaag. Ook het ontwikkelingsplan 1969-1973 kan het werken aan de basis van de universiteit te weinig steun geven. De begrotingsprocedures richten zich meer op het functioneren in het heden dan op de toekomstige ontwik keling. Starre regelingen leiden tot het „opmaken" van de gelden, los van de op dat moment bestaande behoef ten. Er wordt veel geld verspild door MILAAN De eerste wedstrijd tussen AC Milan en Celtic in de kwartfinales van de Europacup voor landskampioenen is in het San Siro- stadion in Milan in een 00 gelijk spel geëindigd. Algemeen wordt ver ondersteld dat de ploeg die deze twee kamp wint, ook de Europacup zal veroveren. Na 90 minuten spelen in zware sneeuwjachten was de stand nog steeds duibbelblank. AC Milan was veelvuldig in de aanval maar stuit te steeds op de hechte Schotse de fensie, die bijzonder fel tackelde. Sledhts een keer was AC Milan dicht bij een treffer maar de kopbal van Hamrin na rust stuitte af op de paal. Aan de andere kant zag Hughes een weergaloze solo op de handen van de Italiaanse doelman afstuiten. TURIJN Slovan Bratislava uit Tsjecfho-Slowakije heeft woensdag middag in Turijn de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het tornooi om de Europacup voor bekerwin naars tegen AC Torina met 10 ge wonnen. Tienduizend toeschouwers zagen Jokl in de 50e min. scoren. Jouke Geyssen uit Nijemirdum heeft in Wirdum (Friesland) het gewestelijk kampi oenschap iangebaan voor junioren-A be haald. Bij de B-junioren eindigde Jan Held uit Heerenveen ais eerste voor Johan X De Kampenaar Hans Westerhof werd in Vriezenveen onttroond als kampioen van Overijssel kortebaanrijden. Hij moest Jan Pasman uit Deventer en Simon Huisjes uit Hardenberg voor laten gaart. LISABON Huilend van geluk en hijgend van vermoeidheid, haalde Ajax het met grote vreugde begroete eindsignaal van scheidsrechter Sbardella in. Wat niemand in Nederland voor mo gelijk had gehouden, was gebeurd: Ajax had Benfica in het Sta dion da Luz met 31 verslagen, genoeg voor het hereiken van een beslissingswedstrijd die op 5 maart in Parijs zal worden gespeeld. Het was niet een prestatie van een bepaalde speler, maar een triomf van de complete ploeg en een succes voor trainer Michels die zijn „kansloze" spelers inspireerde tot een geweldig verweer, dat vanaf de eerste minuut de zekerheid van Benfica aantastte. Temidden van de elf voortreffelijk cupvoetbal spelende Ajacieden ver dienen Cruyff, Keizer, Groot een aparte vermelding. Cruyff's weerga loze solo's, Keizers formidabele inzet en Groots veel verwarring stichtende passes, dat alles was genoeg om de roemruchte Benfica-ploeg twee voudig Cupwinnaar naar een ver nederende 31 nederlaag te spelen. Ajax heeft in het „Stadion van het licht" vanaf de eerste minuut zeer bewust op de aanval gespeeld. Her haalde malen moest Benfica aan de noodrem trekken en in andere geval len werd de Amsterdamse aan valsdrift afgeremd door de nauwkeu- LISSABON Hoe goed Johan Cruyff, Tonny Pronk, Gert Bals en Henk Groot ook mochten hebben gespeeld, het was gis teravond in Lissabon duidelijk dat er maar één man verantwoor delijk was voor het grandioze Ajax-succes: trainer Rinus Michels. De zwjjgzame, onverstoorbare coach had kans gezien zijn man nen binnen een week tijd uit de put van doffe verslagenheid op te vijzelen naar een hoogte waarop Ajax weer zichzelf was en „alles" kon. Sjaak Swart: „Michels heeft ons geweldig opgezweept. Hij heeft ons op fantastische wijze het zelfvertrou wen teruggegeven. Vanmorgen, van middag, ja totdat we de kleedcabines uitgingen, heeft hij het ons ingeprent dat wij niet kónden falen. Zo slecht als in Amsterdam kan een ploeg als Ajax maar één keer spelen," aldus had Michels zijn pupillen wijs ge maakt. Of hij van te voren zelf in succes had geloofd? „Natuurlijk", zei Mi chels met een stalen gezicht. Even kalm en onbewogen als vorige week na de teleurstellende nederlaag in Amsterdam. Maar het geheim van zijn taktische voorbereiding hield Michels voor zich. „Het is niet te zeggen hoe je een ploeg stimuleert. Dat is het geheim van de keuken. Ik kan dat niet uitleggen, maar ik heb de jongens er wel van overtuigd dat zij tegenover zichzelf verplicht waren zich te revancheren voor Am sterdam." RISICO'S Dat Ajax nu wel beter kon spelen dan Benfica, was voor Henk Groot geen verrassing. „Wij mooeten het van tempo hebben en dat lukte vo rige week op dat ijsveld niet. Bo vendien onderschatten wij Benfica. Nu lag de zaak precies andersom. Ik geloof stellig dat Benfica ondanks waarschuwingen van coach Gloria meende de buit binnen te hebben. Bovendien," aldus Groot, „hadden wij hier niets meer te verliezen. We konden dus risico's nemen." Piet Keizer: „En we hadden ein delijk in een Europa Cup-wedstrijd eens geluk. Als we nog een vierde doelpunt hadden gemaakt, zouden we die beslissingswedstrijd in Parijs niet eens nodig hebben gehad. En dat zat erin, want toen Sjaak Swart werd gevloerd, had de scheidsrechter echt een penalty moeten geven. Daarmee waren Swart en Cruyff het roerend eens. Cruyff zei nog: „Onze start was geweldig. Maak je in het eerste half uur geen doel punten, dan zak je weg en is het ge beurd. De ploeg is de gehele wed strijd sterk gebleven en in de slotfase was het de verdediging die schitte rend heeft gespeeld om stand te houden." BANG VOOR AJAX In de kleedkamer van het teleur gestelde Benfica was Otto Gloria even reëel als alle anderen: „Ajax was beter dan wij. In de Neder landse kranten heeft men gelachen toen ik vertelde dat wij nog niet zeker waren van onze plaats in de halve finales. Ik ben tot de wedstrijd van vanavond bang geweest voor dit Ajax." Eusebio vertelde: „Een dergelijk verzet hadden we niet verwacht. In eerste instantie zijn wij verrast door de ploeg die zo geweldig van leer trok in het begin en die daarna de kracht had om door te gaan." rig leidende scheidsrechter Sbardel la. AFGEKEURD In de zevende minuut moest hij een treffer om nog steeds onduide lijke redenen van Danielsson afkeu ren. Maar geen twee minuten later lag het eerste volwaardige doelpunt achter doelman Henrique. Vanaf de zijlijn zette de alom aanwezige Johan Cruyff scherp voor en de toelopende Danielsson bracht de stand via een simpele hoofdbeweging op 01. Hollandse harten in de Portugese hoofdstad begonnen sneller te klop pen. Was het dan toch mogelijk? Ajax gaf zelf het antwoord. Nauwe lijks twee minuten later vond Ajax opnieuw een gat in de Benfica-verde- diging. Een dieptepass van Keizer be reikte de mee opgerukte v. Duiven- bode die zijn schot door doelman Henrique zag weggewerkt. Niet vol doende echter want Cruyff was aan wezig om Ajax een 20 voorsprong te bezorgen. Benfica vroeg zich ver baasd af of dit dezelfde ploeg was die in Amsterdam zo hevig teleurstelde. Het begreep dat de Nederlandse storm niet ongehinderd door kon woeden. Ajax moest om de opruk kende Portugezen te stuiten, het mid denveld prijsgeven. Gevaarlijk werd het pas in de 20e minuut toen Vaso- vic op ongeoorloofde wijze Eusebio ten val bracht. De „Zwarte Parel" I nam zelf de vrije trap en bracht Si- moes in vrije schietpositie. Een snelle I reactie van Bals voorkwam erger voor Ajax. De nu veelvuldig aanvallende Por tugese kampioen kreeg weinig kansen van de bijzonder resoluut in grijpende Ajax-defensie waarin Vasovic de grote uitblinker was. De afstandschoten van Toni waren of onzuiver, of vonden in de handen van Bals een veilige haven. MET ÉÉN REEN Na 32 minuten sloeg Ajax opnieuw verrassend toe. Een eombinatic tus sen Coluna en Simoes werd door Keizer onderbroken. De Amsterdam mer zette direct Cruyff aan het werk. Deze soleerde met opmerkelijk ge mak door de Portugese defensie, pas seerde achteloos drie man en schoot toen vanaf de penalty-stip haarscherp raak. Dat was 30 in het voordeel van Ajax en de Nederlandse voetbalkampioen stond met één been In de halve finale. Begrijpelijk dat Ajax-coach Rinus Michels na rust het accent op de verdediging legde. Danielsson werd nu vervangen door Muller. Alleen Cruyff bleef op een eenzame post in de voorste linies. Moeilijk voor Ajax werd het in de 35e min. toen een gevaarlijk schot van Eusebio via de handen van Bals en de deklat over ging. De vele Portugese hoekschop- Keizer en Danielsson vallen el kaar in dolle vreugde om de hals. Via een kopstoot van de Zweedse Ajacied leiden de Amsterdam mers met 10. pen in Amsterdam zeer gevaarlijk leverden nu weinig rendement op. Het spelpeil was inmiddels ook ge daald mede door de aanhoudende re gen. WANHOOP Benfica, dat na rust Jacinto door Adolfo en Simoe9 door Augusto had vervangen, vocht terug met de moed veel gevraagd van doelman Bals, die der wanhoop. Onder deze druk werd ook nu naar grote hoogte groeide. Totaal machteloos stond de Ajax-doelman echter bij de prachtige kopstoot van Torres, in de 34e min. die daarmee het enige Benfica-doel- punt op zijn naam bracht: 31. In de spannende slotminuten hield een helfhaftig Ajax, dat soms met tien man in de verdediging liep, stand. Inge Danielsson legt de basis voor de opmerkelijke triomf van Ajax op het roemruchte Benfica. Een voorzet van Cruyff wordt door de Zweed feilloos ingekopt, waarmee de eerste van de drie Amsterdamse doelpunten een feit is. de manier waarop gewerkt wordt. Veel zaken die in behandeling zijn, worden door de feiten achterhaald. Kwetsbaar De universiteit is in zichzelf zeer kwetsbaar, zoals blijkt uit haar on zekerheid ten aanzien van de doel stellingen. Het rapport wijst op de „academische" manier waarop zij haar problemen benadert en de twij fel aan de bruikbaarheid van moge lijke oplossingen. Ook is er sprake van een „moeizame samenwerking" tussen de verschillen de groepen mensen. Een ander ken merk van het universitair gebeuren is een „versplinterde basisstructuur", die is ontstaan door de toeneming van het aantal organisatorische een heden. Van die versplintering geeft het rapport treffende voorbeelden: veel instituten hebben eigen bibliothe ken, donkere kamers en werkplaat sen; in vijftien jaar is het aantal in stituten meer dan verdubbeld, waar bij een aantal mensen werkt dat va rieert van nul tot 261. Administratief Beheer, beleid, planning en uitvoe ring behoren een organisatorisch ge heel te vormen, maar in Utrecht is slechts een administratieve eenheid. Wisselend leiderschap, nieuwe facul teitsbesturen en dergelijke verduiste ren het gezicht op de bestuursfunctie aan le basis. Te veel functies worden verricht zonder duidelijke taakstelling of om schrijving van de verantwoordelijk heid. Het blijkt onmogelijk bepaalde kwalitatief hooggeplaatste personen aan te trekken omdat de honorering aan de basis. Er is voorts een „woekering" aan communicatieorganen ontstaan, die elkaar soms geheel of gedeeltelijk overlappen, een lage effectiviteit be zitten en een verspilling van hoog waardige arbeidskracht veroorzaken. De technische vormgeving van de communicatie laat veel te wensen: slecht voorbereide vergaderingen, onjuiste keus van deelnemers, ondui delijke vervolgen en gebrekkige ver gadertechnieken. Docenten Het bureau heeft ook de docenten onder handen genomen. De bestuurs- verantwoordelijkheid ligt veelal uit sluitend bij de individuele hoogleraar. Hij vervult aan de basis van de uni versiteit de werkelijke bestuurs functie, waarin de kracht die leidt tot voortdurende versnippering zicht baar wordt. Wat het beheer betreft openbaart zich een duidelijke tweeslachtigheid. Enerzijds willen ze meer tijd krijgen voor hun hoogleraarsfunctie, aan de andere kant willen ze hun autono mie handhaven, die door een diep geworteld wantrouwen geen beheer door anderen zou toelaten. Het rap port noemt deze tweeslachtigheid van denken en doen „dodelijk". Het college van curatoren, dat uit zeven personen bestaat en dat belast is met het algemeen beheer, ver toont volgens het rapport oneven wichtigheid. De functie van de se naat (200 man) dreigt ondoorzichtig te worden; hij kan steeds minder een werkelijke inbreng aan het be stuur leveren en is daarvoor ook te groot. De dagelijkse leiding, de Se- natus contractus (zeventien hoogle raren) kan haar taak ook al moei lijk aan. Voor nieuw te benoemen hooglera ren zullen programma's van eisen moeten worden opgesteld, evenals voor stafleden. De aftredende hoog leraren zullen slechts tot op zekere hoogte invloed mogen hebben op de benoeming van hun opvolgers, om dat de benoeming voor hele groepen docenten gevolgen heeft. Allen die bij het onderwijs zijn be trokken moeten zich bewust zijn van hun gemeenschappelijke verantwoor delijkheid. Die gemeenschappelijk heid is thans in veel gevallen niet aanwezig. Het bureau heeft het curatorium in Utrecht aangeraden binnen twee maanden een permanent beleidsor gaan voor doelmatigheidsverhoging in het leven te roepen. In de daarop volgende maanden moet een instituut worden opgericht waarin gestalte wordt gegeven aan samenwerking met andere universiteiten en in ok tober moet begonnen worden met een opleiding voor universiteitsbe heerders, bij voorkeur in interuni versitair verband. Het totale pakket aan adviezen be staat uit zeventien punten. In 1972 zouden deze moeten zijn gereali seerd. Dit is het eerste onderzoek dat een onafhankelijk bureau in een Neder landse universiteit heeft ingesteld. Hoe dat kan? Heel eenvoudig als je zo vroeg moge lijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je ermee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag;oud-militairen zelfs tot en met23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,— en ten hoogste f 300,— per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,— per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700,- inleg, zo'n f 500,— aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. Amerikaans depot in Saigon in brand SAIGON In Saigon is gister avond brand uitgebroken in een op slagplaats van de Amerikaanse ma rine. Duizenden burgers moesten wor den geëvacueerd om aan explode rende munitie te ontkomen. Hef- schroefvliegtuigen wierpen chemica liën uit om de brand te blussen. Des ondanks duurde het twee uur voor Amerikaanse en Zuidvietnamese brandweer het vuur konden doven. KRISTIANSAND Ard Séhenk heeft woensdagavond tijdens interna tionale schaatswedstrijden in Kristi ansand de 3.000 meter gewonnen in 4 minuten en 31,7 seconden. Met zijn derde plaats op de sprint (41,4) bezet te Schenk ook de eerste plaats in het algemeen klassement. De Noor Bjoern Tveter zegevierde op dc 500 meter in 41,0 seconden. Jan Bols (43,2) werd achtste en Eddy Verheyen (43,9) negende. Schenk bleef op de drie kilometer de Noor Fred Anton Maier voor, die ruim twee seconden meer nodig had. Bols eindigde als vijfde en Verheyen als negende. Europees- en wereld kampioen Dag Fornaess stelde teleur met 43,0 (zevende) en 4.37,0 (zesde). Uitslagen: 500 meter: 1 Tveter (Nw) 41.0, 2 Lind (Nw) 41.1. 3 Groenvold j (Nw) en Schenk (Ned) 41.4, 8 Bols (Ned) 43.2, 9 Verheyen (Ned) 43.9. 3000 meter: 1 Schenk 4.31.7, 2 Maier (Nw) 4.33.8, 3 Koskinen (Fin) 4.34.1, 4 Tveter 4.35.2, 5 Bols 4.36.7, 9 Verhey en 4.46.0. Klassement: 1 Schenk 86.683 pnt, 2 Tveter 86.867, 3 Koski nen 87.386, 5 Bols 89.317, 9 Verheyen 91.567. De Noor Magne Thomassen heeft in Trondheim internationale schaatswedstrijden gewonnen. Tho- WEST BROMWICH Het Schot se Dunfermline heeft zich woensdag geplaatst voor de halve finales van de Europacup voor bekerwinnaars Nadat de eerste ontmoeting tegen West Bromwioh Albion in een doel puntloos gelijkspel was geëindigd, zegevierden de Schotten op vreemde' bodem met 10. Het doelpunt werd in de eerste helft door Gardner ge scoord. massen won de 500 meter in 40.9 sec en zegevierde ook op de vijf km in 7.32.4. Van de Nederlanders was Arie Eriks vierde op de sprint in een voor zijn doen verdienstelijke 42.7 sec en eindigde Kees Verkerk als tweede op de 5000 meter in 7.34.2. De resultaten waren: 500 meter sprintersklasse: 1 Boersjes (Zweden) 40.0 sec (nieuw baanrecord) 2 Haugen (Nw) en Eriksen (Zw) 41.8. Allround klasse: 500 meter: 1 Thomassen (Nw) 40.9. 2 Stiansen (Nw) 42.0, Henriksen (Nw) 42.7, 4 Eriks (Ned) 42.7. 5 Ver kerk (Ned) en Nottet (Ned) 42.8. 5000 meter: 1 Thomassen 7.32.4, 2 Verkerk 7.34.2. 3 Guttormsen (Nw) 7.37.7, 4 Nottet 7.38.5, 6 Eriks 7.48.2. Klasse ment: 1 Thomassen 86.140 pnt, 2 Sti ansen 88.060. 3 Verkerk 88.220. 4 Not tet 88.630, 7 Eriks 89.520. Wim Beukers uit Bergen is woensdag tijdens internationale schaatswedstrijden in Kongsvinger als tweede geëindigd op de driedui zend meter achter het Noorse talent Willy Olsen. Beukers liet 4.35.9 note ren en hij was daarmee drie secon den langzamer dan Olsen. Op de 500 meter kwam Beukers met een achtste plaats in 45.0 niet al te best uit de voeten. Dagfinn Hagen (Noorw) won in 42.9 sec. AMSTERDAM De wetenschap pelijke staf van de Universiteit van Amsterdam heeft gisteravond op nieuw een communiqué uitgegeven over de moeilijkheden rond het colle ge van prof. a. H. J. den Hollander. De staf distancieert zich van de be woordingen van het namens het bestuur van de faculteit der sociale wetenschappen uitgegeven commu niqué. Het gaat vooral om de woorden „ergerlijke ordeverstoringen". De staf zegt het tevens te betreuren dat door dit communiqué de indruk is gewekt als zou de faculteit het optreden van prof. Den Hollander zonder nader on derzoek goedkeuren. De staf eist een onderzoek. Het faculteitsbestuur had de staking van de colleges tot de zomervakantie aangekondigd. De moeilijkheden, die vorige week ontstonden toen prof. Den Hollander zijn college staakte wegens orde verstoringen door studenten, zijn langzamerhand uitgegroeid tot een gecompliceerd geheel van uitspraken,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9