Klagers mogen gratis ,bektImL' naar Turkije Meer aftrek reiskosten voorgesteld Tweespalt in kabinet Bonn Verruiming regeling abortus in studie Fiscale iets te druk wel verlichten GASTARBEIDERS: OVERTUIGEN VAN ONGELIJK j Premiedruk Sancties tegen losser olie? Bioscoopdak stort in door vallende sneeuw KIESINGER STEUNT PARIJS Aantal gevallen het laagst van deze eeuw Toch twintig jaar voor chauffeur GEHUWDE WERKENDE VROUW Scholieren speelden rassendiscriminatie In Irak weer executies Broodprijs moet zeker met één cent omhoog Lonen 6 pet hoger voor bloemkwekers J DONDERDAG 70 FEBRUARI 1969 (Van onze correspondent) ALMELO Vierhonderd Turkse gastarbeiders in de Twentse stad Almelo, die dreig den te worden gediscrimineerd omdat ze in een bepaalde woon wijk niet werden geduld, hebben op uitermate overtuigende wijze actie genomen tegen deze gang van zaken. De voorzitter van de Turkse sectic in Almelo, de heer T. Atabek, heeft gistermiddag bekend gemaakt dat een delegatie van twee Almeloërs zal worden uitgenodigd om op kosten van de vierhonderd gastarbeiders een reis door Turkije te maken om zich op die manier persoonlijk te overtui gen van de toestanden in dat land en de vooroordelen over dat land kwijt te raken. De heer Atabek verzet zich vooral tegen de opvatting, als zouden de Turken zich niet weten te gedragen tegenover meisjes en jonge vrouwen. „Vaak gaan wij door voor vrouwen jagers, maar dat is helemaal niet waar. Als wij in de bus zitten, gaan wij altijd staan voor vrouwen en dat doen Nederlanders vrijwel nooit", „Natuurlijk lopen er wel eens en kele rare Turken tussen door, maar die heb je tussen de Nederlanders ook wel. En dat de Turken heus niet slecht zijn bewijst ook wel het feit, dat van ons gemiddeld slechts 3,7 procent in aanraking komt met de De heer F. Atabek Verdeeld PRESIDENT NIXON treft een inner lijk verdeeld Europa aan, als hij volgende week op bezoek komt. Het zal hem dan ook moeilijk vallen, Iets te doen aan versterking van de eenheid onder de westelijke landen. De moeilijkheden liggen vooral in Parijs, waar men er in slaagt, Enge land ook via de achterdeur buiten de Europese gemeenschap te houden. En juist met de Fransen wilde Nlxon tot een betere verstandhouding komen. In Londen en Bonn zit men echter met nóg groter problemen, nu de Duitsers op hun beurt Engeland in de kou laten staan door zich tóch weer achter het Franse standpunt be treffende de Westeuropese Unie te scharen. Bovendien is er de Berlijnse kwestie, die weliswaar nog niet tot verdeeld heid onder de bondgenoten in de Navo heeft geleid, maar ook niet als voorheen deze landen naar el kaar heeft gedreven. Achteraf kan men zich afvragen of Engeland er verstandig aan heeft ge daan te pogen, via de WEU de Europese gemeenschap binnen te ko men. Men blijft dan echter met een deel van de waarheid zitten. De weigering van Frankrijk heeft niets te maken met de spelregels van de WEU. En het terugkrabbelen van Bonn evenmin. Kanselier Klesinger wil nu eenmaal niet de speciale rela tie met Parijs in de waagschaal stel len. De Britten hechtten groot belang aan zijn verklaring, dat er geen verenigd Europa mogelijk is zonder Engeland. Hun teleurstelling is begrijpelijk, nu de kanselier de verdenking op zich laadt, beloften niet waar te maken. Een verenigd Europa is echter even min denkbaar zonder Frankrijk. Deze wetenschap legt de landen, die voor toetreding van Engeland ijveren, enorme beperkingen op. De stap te rug van Kiesinger heeft dit weer eens duidelijk gemaakt. politie en van de Nederlanders wel 11 procent De voorzitter van de Stichting bui tenlandse werknemers in Almelo, de heer J. Moolenkamp, zei bijzonder blij te zijn met het initiatief van de Turken om de Almeloërs persoonlijk te overtuigen van hun ongelijk door ze Turkije te laten bezoeken. „Je moet over deze zaak wat genuan ceerd denken. Enerzijds hebben de Turken andere opvattingen over de man-vrouw verhouding, anderzijds zullen ze moeten leren zich wat aan onze opvattingen over dit onderwerp aan te passen." Het protest van de bewoners van de Almelose stadswijk, waar onge veer 100 Turkse werknemers van de Stoomspinnerij Twente zouden wor den ondergebracht in een te verbou wen oude melkfabriek, wordt door de voorzitter van de Turkse sectie, de heer Atabek nadrukkelijk als een vorm van discriminatie beschouwd. De Turnen bleken evenwel volstrekt niet boos te zijn over het feit, dat drie bewoners van de Ipuurt, te weten de heren F. Wolthuis, J. H. Stegehuis en G. H. Altena bij het Almelose gemeentebestuur waren ge weest om te protesteren tegen de voorgenomen huisvesting van de Turken in „hun" buurt. Wel waren de gastarbeiders teleurgesteld over het onbegrip, dat er kennelijk over hen bestond. Anders De Almeloërs zeiden: „We willen helemaal niet discrimineren, maar vaststaat, dat die mensen andere nor men hanteren, zowel godsdienstig als moreel, dan wij. Ze zijn in alle op zichten anders dan wij. Als ze nu met honderd man daar bij ons komen wonen, dan zul je zien dat dat werkt als een magneet op allerlei andere mensen, die er opaf komen en dan voorspel ik u. dat onze buurt een achterbuurt wordt. En dat nu moeten wij zien te voorkomen". „Trouwens", vulde een ander lid van de deputatie aan, „de ouders van meisjes zien de Turken met schrik komen. Ze geloven nooit dat zoiets goed gaat". De heer J. ter Brugge, perso neelschef van de Stoomspinnerij Twente, vertelt echter, dat er in de buurt van het vorige pension, waarin de Turken woonden maar dat wegens onvoldoende accommodatie ongeschikt is geworden, nooit moeilijkheden zijn voorgekomen. In dat verband verwijt de Alme lose wethouder Holsbrink de betrok ken buurtbewoners, dat ze bang zijn voor moeilijkheden, die niet bestaan. De afgevaardigden van de betrok ken buurt blijven evenwel op hun standpunt. En ze beweren, dat ze hun bezorgdheid kunnen staven, als dat moet, met de handtekening van hon derden anderen. Gesprek Maar zoals gezegd, volgden de Tur ken, voorzover ze het Nederlands al thans konden begrijpen, deze discus sie met verbazing en teleurstelling. In overleg met de Stichting buiten landse werknemers hebben ze zie* beraden, wat ze konden doen om de moeilijkheden op te lossen. Naar aanleiding daarvan hebben de Turken besloten de buurtbewoners op korte termijn uit te nodigen voor een gesprek in het centrum van de buitenlandse werknemers in Almelo. De wijkbewoners zullen dan worden ingelicht over het leven in Turkije en er zullen filmc over dit land worden vertoond. De voorzitter van de Turkse sectie is ook van oordeel dat de Almelose bedrijven, die er alle belang bij heb ben dat de Turken naar Nederland komen om de economie draaiende te houden, ook moeten helpen bij het oplossen van sociale vraagstukken en dienen te zorgen voor een goede huisvesting van de buitenlandse werknemers. En tenslotte wil ook de Stichting buitenlandse werknemers een steen tje bijdragen aan een beter weder zijds begrip. Zij wil gespreksavonden organiseren, waatop vooral ook zal worden gesproken over de man-vrouw verhouding. Waaruit maar weer zou kunnen worden geconcludeerd, dat het ook hier de liefde is, die de gemoederen in beweging neeft gebracht. In deze oude fabriek zouden Turkse arbeiders worden onder gebracht. De fiscale adviescommissie- Hofstra stelt in haar heden uit gebrachte rapport aan de minis ter van financiën, na alle aftrek posten van de inkomstenbelas ting te hebben doorgelicht, en kele detailwijzigingen voor, die hoofdzakelijk de reiskosten be treffen. Geadviseerd wordt een algemene aftrek voor reiskosten toe te staan met als laagste grens 315 en als hoogste grens 1560 per jaar. Voorts acht de commissie het gewenst dat bii inkomsten uit arbeid globaal geldt dat vier of vijf procent aan kosten kan worden afgetrokken met een minimumgrens van 150 en een maximumgrens van 1000. Rekening houdend met de geste gen tarieven voor vervoer wil de commissie de aftrek wat verhogen. Voorts wil zij de huidige beperking van 40 km niet meer handhaven. Er is een tabel ontworpen, die by 10 km begint. Ten slotte zou o.m. de bepaling, dat 10 procent van de catalogusprijs van een auto als voordeel van de gebruiker wordt aangemerkt, die nen te vervallen als een werkne mer in zijn eigen auto reist, ook al is dat voor zijn werkgever. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren het overleden oud-lid J. Bommer herdacht. Kamervoorzit ter Van Thiel noemde hem een mar kant parlementariër die alom in den lande geacht werd en om zijn deskundigheid bekend stond. Kamerleden vragen: DEN HAAG De Tweede- Kamerleden Van der Lek (pac. soc.) en Vellenga (soc.) hebben de rege ring gevraagd wat de herkomst is en hoe groot de hoeveelheid geloosde stookolie, die de stranden van Ter schelling en andere Waddeneilanden heeft verontreinigd. Ze dringen aan op alle hulp om de olie te ver wijderen. Ze vragen wat voor mogelijkheden er zijn, maatregelen te nemen indien blijkt dat de olie is gelost door een schip, behorende tot een van de partijen in de conventie van Londen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink van Sociale zaken is van plan iets te doen om de premiedruk voor de be jaardenverzekering en de vrijwillige ziekenfondsverzekering voor de zelfstandigen met lage inkomens wat te verzachten. Per 1 januari 1970 hoopt hij een gewijzigde regeling be- kend te maken, waarin mogelijk een herindeling van klassen is opgeno men. De minister was het tijdens het Tweede-Kamerdebat over Volksge zondheid met drs. Tilanus (c.h.) eens, dat de premiekosten zo hoog zijn op gelopen dat de grens van het sociaal toelaatbare wordt overschreden. In sommige gevallen bedraagt de premie 14 procent van het inkomen. De mi nister noemde dat cijfer beklem mend. Over dit onderwerp ligt er nog een motie-Vellenga, die volgende week woensdag bij het debat over de prij zen in stemming zal worden ge bracht. EIJSDEN Het dak van een bioscoop in Eijsden bij Maastricht is in de nacht van dinsdag op woensdag ingestort doordat een dikke sneeuwlaag op het dak lag. Het vallende dak nam ook nog een complete zijmuur mee. Alleen het to neel en de projectiecabine bleven on beschadigd. De vallende muur kwam terecht op een geparkeerde auto naast het gebouw. In de bioscoop was, in verband met allerlei feestelijk heden, geen meubilair aanwezig. De totale schade wordt op circa tachtig duizend gulden geschat. In een Maastrichts kledingmaga zijn stortte gistermiddag een glazen dak in vanwege neervaMende sneeuw, die van een naastgelegen dak schoof. Glas, balken en sneeuw kwamen tot in de winkel terecht. Niemand liep verwondingen op. De schade aan bedorven kleding en aan het dak wordt geschat op enkele tien duizenden guldens. Skiërs onder lawine INVERNESS Nabij de Schotse plaats Inverness zijn gisteren 39 re verwondingen in een ziekenhuis' van hen wisten zichzelf uit de sneeuw te bevrijden. Het duurde eni ge tijd /oordat de overige zeven wa ren uitgegraven. ATHENE Bij regeringsdecreet is gisteren aan 24 Grieken hun Griekse natfonaliteit ontnomen. Zij worden door de autoriteiten beschul digd van activiteit in het buitenland ten gunste van de ontbonden linkse Griekse partijen. LONDEN/PARIJS Er bestaat onenigheid tussen de West- duitse bondskanselier Kurt-Georg Kiesinger en de minister van buitenlandse zaken, Willi Brandt. De Engelse regering heeft dit bemerkt na de nogal snelle meningsverandering van Bonn ten aanzien van de Westeuropese Unie. Londen zegt hierdoor ge prikkeld en verbaasd te zijn. Het Britse ministerie van buiten landse zaken vraagt naar een uitleg van het standpunt van de bondskanselier. Het bureau van Georg Kiesinger verklaarde gisteren dat vergaderingen van de WEU alleen bij eenstemmigheid bijeen geroepen kunnen worden. Dit standpunt werd al door de Franse president, na de afgekondigde boycot van Parijs, inge nomen. GEDULD Met onophoudelijk geduld blijft Engeland duidelijk maken dat de bij eenkomst in Londen vrijdag een nor male vergadering was. Zes van de zeven bij de Unie aangesloten landen kwamen toen spreken over de hou ding van Engeland ten aanzien van het Nabije Oosten. Frankrijk noemde dit een verkapping van Engeland's wens tot toetreding in de EEG. In Londen is men vooral benieuwd naar het officiële Duitse standpunt als bondskanselier Georg Kiesinger en minister Willi Brandt die op het ogenblik per schip onderweg is naar Amerika onderling met el kaar tot overeenstemming zijn geko men. MISBRUIKT De Franse minister van buiten landse zaken, Michel Debré, heeft gisteren het kabinet verteld dat En geland de WEU voor haar activitei ten misbruikt. Als er geen krachtige garanties zuhen komen handhaaft Parijs haar standpunt. Uitvoerig schetste Debré de geschiedenis van de Unie van zeven landen. Frankrijk is beducht voor politieke besprekin gen binnen de WEU. Christopher Soames, de Britse am bassadeur in Parijs, zei dat „niemand zelfs in zijn wildste dromen Engeland zou kunnen verwijten, dat het pro beert via de WEU toegang te krijgen tot de Europese markt". WEINIG INVLOED Met rood aangelopen gezicht en een scherper wordende stem zei de ambassadeur op een lunch in Parijs DEN HAAG Voor de werkende gehuwde vrouw geen belastingaftrek op grond van extra Inspanning of van werkelijke uitgaven: wèl een verlichting via het verlies van voor delen uit de gezinsarbeld en de extra uilgaven die het werken huilen de gezinshuishouding met zich brengt. Dat adviseert de commissie-Hofstra aan staatssecretaris Grapperhaus over aftrekmogelijkheden voor de werken de gehuwde vrouw in de inkomsten en loonbelasting. Praktisch betekent dit, dat de struc tuur van het tarief geen hogere af trek toelaat dan 1200 voor een ge huwde vrouw zonder kinderen met een volledige dagtaak buiten een gezinshuishouding. Een verruiming van dit bedrag zou betekenen dat er discriminatie ont stond: een echtpaar met bijv. 15.0U0 inkomen zou dan minder belasting verschuldigd zijn dan twee ongehuw- den met het halve inkomen (ƒ7500). Bij het bepalen van haar standpunt is de commissie ervan uitgegaan dat een belastingverlichting voor de wer kende gehuwde vrouw slechts verant woord is, wanneer deze het inkomen begrip en de trariefctructuur va nde inkomstenbeslasting niet aantast. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Na aandringen van de Tweede-Kamerfracties van PvdA en VVD heeft staats secretaris Kruisinga van Volks gezondheid zich gisteren bereid verklaard een commissie van ju risten en medici in te stellen die moet nagaan of en in welke mate de wettelijke bepalingen voor abortus kunnen worden ver ruimd. De staatssecretaris wacht op ccn rapport van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Ais de meningsvorming in medische kring is afgerond wil hij het vraagstuk voorleggen aan de commissie waarin juristen zitting hehhen. De heer Lamberts (soc.) ging n'et akkoord met de eerdere uitsnraak van de staatssecretaris, dat de Gezondheidsraad maar een derge lijke commissie moest instellen. Dat zou overbodig tijdverlies betekenen, meende de heer Lamberts. Staatssecretaris Kruisinga haalde een advies uit 1966 aan van de commis sie-Muntendam, waarin werd gesteld dt niet tot wijziging van de betrok ken artikelen van het Wetboek van Strafrecht behoefde te worden over gegaan. In dit verband wees hij op de ..mislukking" van de verruiming in Engeland en Japan. De indruk bestaat dat de verruiming van de cri teria voor de abortus welke de artsen de mogelijkheid biedt van een reeks uiteenlopende criteria uit te gaan niet heeft geleid tot een uniforme toepassing. Lager De bewindsman vestigde de aan dacht op recente gegevens, die aan het licht brengen, dat het aantal ge vallen van abortus provocatus af neemt en nu procentueel lager is dan op enig ander tijdstip In deze eeuw. terwijl het aantal gevallen in de laatste vijf jaar gehalveerd is. De heer Lamberts wilde abortus toestaan, mits het zou gebeuren op indicatie van twee artsen, in een er kend ziekenhuis en wanneer de onge boren vrucht niet ouder zou zijn dan drie maanden. Woordvoerders van de confessione le partijen hadden begrip voor het standpunt van de staatssecretaris dat men beter eerst advies kan afwach ten. Mej. Van Leeuwen (a.r.) wilde dui delijke voorlichting aan de artsen over het huidige juridische stand punt. De heren De Vreeze (kath.v.) en Tilanus (c.h.) meenden dat tenslotte de medische ethiek beslissend is: slechts in noodgevallen zou een in greep aanvaardbaar zijn. DEN BOSCH Het gerechtshof te Den Bosch heeft de 35-jarige vracht autochauffeur J. H. uit Kerkdriel in overeenstemming met het vonnis van de rechtbank te Den Bosch en de eis van de advocaat-generaal veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het hof heeft hem schuldig bevon den aan moord op zijn vrouw en op de echtgenoot van zijn vriendin, de 22-jarige Trees K. door hen beiden op 25 augustus 1966 met zijn auto onder Den Dunger in de Zuid-Willemsvaart te rijden. Het hof heeft Trees K. wegens het aanzetten van H. tot deze moord, ver oordeeld tot zeven jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek. De ad vocaat-generaal eiste tegen haar acht jaar met aftrek van voorarrest. Nederland spreekt in de mode wereld een woordje mee, in elk geval is er veel en goed mode talent aanwezig en dit bewees Martein van der Jagt, die tijdens de nationale finale Euromode '69 in Amsterdam winnaar is geworden. Zijn modellen zullen te zien zijn op een ontwerpen- ivedstrijd in Helsinki, die via het Eurovisienet zal worden uit gezonden. Op de foto van links naar rechts: Rita in een minijurk van witte dubbelgeweven crêpe Tan- ja in een avondjapon van wollen crêpe en zittend Cécile in een badpak van turquoise jersey en kaftan van shantung in turquoise en meigroen. WASHINGTON Een school in Washington heeft gedurende twee dagen rassendiscriminatie „gespeeld". De slachtoffers waren blonde scholieren. Z(j mochten niet van de hoofd ingang gebruik maken en moesten aan aparte tafels zitten. BU allerlei facili teiten werden de „blonden" gediscrimineerd. Het was een idee van het school hoofd, dat in het kader van een „broederschapsweek" de leerlingen eens aar den lijve de invloed van rassendiscriminatie wilde laten ondervinden. De schoolradio waarschuwde voortdurend dat „blonden" inferieur waren. Reaktic van een scholier: „Ik wist dat het een spel was, maar als je dit ge durende je hele leven moest meemaken zou je Je behoorlijk naar voelen dat Europa supermogendheden kan evenaren als men bereid is nationale trots en ambities te wijzigen in Euro pese trots en ambities. Soames noem de de Franse boycot ten aanzien van de WEU in het geheel van weinig invloed op Engeland's toetreding tot de EEG. Zeven man terechtgesteld BAGDAD Vier militaire spion nen zijn vandaag gefusilleerd in Bas man en drie burgerlijke spionnen op gehangen In de centrale gevangenis ln Bagdad. Ze hadden belangrijke Iraak- se militaire geheimen aan Israël prijs gegeven, meldde vanmorgen radio- Bagdad. „De lijken van deze verraders zijn vanmorgen tentoongesteld op het Tahrirplein in Bagdad", werd gezegd. De namen van de terechtgestelden zijn alle Arabisch, zodat wordt aan genomen dat geen van de terechtge stelden jood was. Één militair kreeg gratie. Vorige maand werden in Irak we gens spionage veertien mannen, onder wie negen joden, opgehangen. Deze maatregel lokte heftige reacties uit. UTRECHT De maximum broodprijs moet met nog één cent worden verhoogd. De Ne derlandse bond van Christelijke werknemers in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen is dit eens met de Nederlandse bakkerij stichting. „Als de overheid daartoe niet be- reid is, moet de BakkJrijstichting haar eigen weg maar gaan", meent de NCVGB. „Men moet zich niet la ten inkapselen in een beleid dat al leen maar eenzijdig kijkt. Wij maken ons ongerust over de miniraumbrood- prijs." Het bestuur van de NCVGB gaf te kennen dat het vertrouwen in de staatssecretaris tot een minimum was gedaald. Ze noemde het een zaak de volksvertegenwoordiging opnieuw te vragen de belangen te behartigen. De NCVGB zegt dit in haar orgaan De Bazuin. DEN HAAG Werknemers in de bloemkwekerijen krijgen een loons verhoging van zes pet. terwijl vier pet van de toeslagen in het basisloon wordt verwerkt. De weekend-vergoeding wordt van 35 op 49 gebracht. De normale arbeidstijd wordt met 65 uur per jaar verkort. In verband hiermee wordt onder meer het aantal normale werk- zaterdagen teruggebracht van 13 op 7. Over de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor de bloemkweke rijen, die op 1 maart ingaat, een loop tijd van een jaar heeft en geldt voor I ongeveer 2.700 werknemers, werd overeenstemming bereikt in de sö- j ciale commissie b'oemkwekerijen van I het landbouwschap. Het weekloon van de vaste vakar- beider in de bloemkwekerij is thans I f 165 geworden. Voor de losse vakar- i beider ls het 169,75. In verband met de te verwachten stijging van de wachtgeldpremie voor de losse arbei ders in alle agrarische sectoren, zal dit bedrag per 1 januari '72 worden verhoogd met een gulden per week. BOEKAREST In ccn hartelijke en ontspannen sfeer heeft maarschalk Jwan I. Jakoobovski, op- ncrbevclhebber van het Warsebau-Pact, gisteren geconfereerd met de Roemeense partijleider Nlco- lae Ceausescu en andere hoge autori teiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5