LBF breidt uit Inbreker sgro ep opgerold Morsweg raakt e een flessehals indelijk kwijt Esperantistencongres in De Korte Vliet PROTESTBRIEF VAN BEWONERS RIJNZICHTWEG OEGSTGEEST Er is hier geen superieure klasse BENDER De Kaag beroept kand. Van Asselt Twee maanden voor stuurman die smokkelde Protest tegen het universitaire informatieblad Vogels voeren in Plantsoen OEGSTGEEST In een brief van ruim zes en een half jaar geleden hebben vrijwel alle bewoners van de Rijnzichtweg tussen de Van As- sendelftstraat en het Rynzichtviaduct geprotesteerd tegen de bestemming van de vroegere trambaan als parkeerterrein (o.m. vrachtwagens) en tegen het uitblijven van noodzakelijke voorzieningen om de Rijnzichtweg geschikt te maken voor het steeds toenemende verkeer. Namens B. en W. kregen zij ten antwoord dat het parkeerterrein tijdelijk zou zijn. de gehele Rijn lichtweg over enige jaren zou zijn gerestaureerd, het parkeerterrein niet door vrachtwagens zou mogen worden gebruikt en dat nauwlet tende controle op de maximumsnel heid (50 km/u) zou worden uitge oefend. oep Nu stellen prof. dr. J. Dankmeijer en anderen in - een brief van 16 rkJ december 1968 met bitterheid en or® Ter ontw a a r di gin g vast dat het enige ko^ rat met dit deel van de Rijnzicht weg is gebeurd het aanbrengen van ten hinderlijke natriumverlichting Is geweest (waardoor onder meer het verkeer de weg als een snelweg Is gaan beschouwen). Ook vraagt men zich af waarom voor de bomenrijen die in de bezet tingstijd verloren zijn gegaan nog steeds geen nieuwe bomen zijn ge plant. Te optimistisch B. en W. stellen de raad, die van avond vergadert, voor de adressan ten mede te delen dat de verkeers- commissie niet vindt, dat van een noodtoestand kan worden gespro ken. Het college betreurt, dat zes jaar geleden te optimistische mede delingen over de reconstructie van de Rijnzichtweg aan de bewoners zijn gegeven. In een onderhoud met prof. Dank meijer heeft burgemeester Van Eysinga inmiddels gewezen op onder meer de moeilijke centrale financie ring, die de reconstructie vertraagt. Intussen zijn borden geplaatst, waardoor het parkeren van vracht auto's op de voormalige trambaan wordt verboden. iroene Kruis gaat aan erkenkade uitbreiden LEIDERDORP Het bestuur van de vereniging „Het Groene Kruis", afdeling Leiderdorp kamt met een ruimteprobleem voor de opslag van de verplegingsartikelen. Momenteel wordt gebruik gemaakt van de wo ning van een der verpleegsters aan de Kom van Aaiweg nr 7. Het be stuur acht het doelmatiger wanneer het magazijn wordt ondergebracht in het wijkgebouw en zou daartoe het gebouw aan de Berkenkade wil len uitbreiden. Die mogelijkheid is er aangezien zich achter het gebouw nog een on bebouwd perceel grond bevindt. De ze grond heeft momenteel geen functie. In de toekomst zal het ter rein worden betrokken bij de ont sluiting van het gebied tussen Kas tanjelaan, Eikenlaan, Hoofdstraat en Berkenkade. B. en W. willen deze grond in ge bruik geven door middel van een recht van opstal. Nu is de vereni ging jaarlyks een vergoeding van f 50 verschuldigd. Voor de uitbrei ding is 75 m2 in totaal nodig. Puzzelprominenten De prijswinnaars van onze kruiswoordpuzzel uit het zondags blad van 8 februari zijn: le prijs, f10: E .C. J. Dikkes- Nieuwenhuis, Middelstegracht 3. Leiden. 2e prijs, f5: mej. H. Dubbelaar, Zuidstraat 33a. Katwijk aan Zee. 3e prijs, f 5: M. van Dolder, Dorpsstraat 88. Aarlanderveen. Ds. Van Achterberg preekt LEIDEN Zaterdag 12 en zon dag 13 april wordt in het jeugd- buitencentrum De Korte Vliet een esperantistencongres gehouden, waarvoor zeventig esperantisten uit ons land, België, Frankrijk en Duitsland hebben ingeschreven. Voor de Leidse Hervormde predi kant H. J. van Achterberg bete kent dit een debuut: hy zal die zondag voor het eerst in het es peranto preken. Waar de dienst PIANO PER CENTIMETER Muzikale flatbewoner 'of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk in onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons In Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de tijd om dit zelf te ervaren. deskundig in klank LEIDEN In de nacht van zon dag op maandag heeft de Leidse po litie een drietal jongens op heterdaad betrapt terwijl zij bezig waren in het modehuis De Faam in le breken. Na fen verhoor bleken de 17-jarige op perman, de 17-jarige straatmaker en de 18-jarige opperman nog drie kor nuiten te hebben die ook werden ge arresteerd. Deze laatste drie waren een 18- jarige perser, een 18-jarige timmer man en een 16-jarige opperman. De zes jongens pleegden in groepjes van twee of drie. steeds in andere combinaties, inbraken. Zo hebben ze uit het overdekte zwembad een gro te hoeveelheid abonnementen ont vreemd. In de nacht van 24 op 25 januari braken zy in in de Hema. Zii namen daar een hoeveelheid goe deren mee ter waarde van f 1.250. Een groot deel van deze buit werd bij een van de jongens aangetroffen. Verder hebben de jongens zich in verscheidene kantines en een tuin huisje in de Leidse Hout tegoed ge daan aan snoep, sigaretten en fris drank. Totale waarde f 500. Ook heb ben ze veel schade aangericht. In de kantine van U.V.S. overgoten zij de juke-box met chocomel, waardoor het apparaat zwaar werd beschadigd. Vier van de zes jongens zijn van morgen voorgeleid. (waaraan ook een room-katholie- ke geestelijke zal meewerken) wordt gehouden, staat nog niet he lemaal vast; waarschijnlijk wordt het de Hooglandse kerk. De deelnemers aan het congres zullen zaterdag 12 april van ge dachten wisselen over de mogelijk heden, die het esperanto biedt voor onderwijs, wetenschap en oecume ne. 's Avonds wordt van 7 tot 8 uur een informatief gesprek gehou den met onder anderen B. en W. van Leiden, onderwijsinspecteurs en raadsleden. 's Zondags worden hofjes en mu sea bezocht. De kerkdienst begint om 11 uur. Ds Van Achterberg is enige jaren geleden met zijn vrouw een enthousiast esperantist geworden, mede dank zij een ca- techisante, een dochter van de on derwijzer (tevens raadslid) W. H. Koopmans die het echtpaar Van Achterberg nu al twee jaar les geeft in esperanto. Mevrouw Koopmans is met de organisatie van het congres belast. Zij zingt zaterdagavond 12 april ook in het gevarieerde programma, dat na het gesprek wordt aangebo den. DE KAAG Kandidaat G. van Asselt te Nijverdal heeft een be roep ontvangen van de Hervormde Gemeente te De Kaag. Hij heeft al toezegging van beroep naar twee andere plaatsen. Burgemeester opent Venneper sporthal NIEUW-VENNEP Burge- meester mr. F. Th: Dijckmees- ter van de gemeente Haarlem mermeer zal zaterdag 8 maart de Venneper Sporthal officieel openen. De plechtigheid vindt plaats 's middags om 2.30 uur, wan neer de burgemeester een .spe ciale handeling" zal verrich ten, die echter door het bestuur van de Stichting Sporthal „ge heim" wordt gehouden. Ook drs. W. van Zijl, secre taris van de Nederlandse Sport Federatie, zal aanwezig zijn en een toespraak houden. Na de officiële opening zal vermoedelijk een handbalwed strijd worden gespeeld door het Nederlands dameskampioens- team en een Tsjechische club. LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 LEIDEN De Algemene Leidse Studenten Vereniging ALSV heeft krachtig geprotesteerd in een open brief aan het universiteitsbe stuur tegen „de eenzijdigheid van het officiële universitaire informa tieblad „Acta et Agenda". Een nota die van studentenwege bij dit blad ter plaatsing werd in geleverd, zou door ingrijpen van cu ratoren niet zijn geplaatst. Deze nota bevatte het standpunt van de Leidse Studenten Raad inzake de werkwijze bij de vernieuwing van de structuur van de Leidse univer siteit. Van ALS V-zijde is nu een sati risch informatieblad uitgegeven, dat qua vormgeving identiek is aan het officiële informatieblad. Deze „ex tra-uitgave" is op grote schaal ver spreid onder studenten, hooglera ren en stafleden. Het doel van dit protest is, dat voortaan in het officiële universi taire informatieblad óók stukken worden geplaatst, die niet de kenne lijk noodzakelijke goedkeuring heb ben van het universiteitsbestuur. Oud-Leidenaar Frank Otto in Australië Colleges voor LEIDEN Eindelijk is het dan zover: de onooglijkeal sinds jaar en dag leegstaande huisjes aan de Lopsen- straat (Morsweg) worden geslooptVanmorgen is daar een begin mee gemaakt nadat onlangs de ernaast staande winkel met bovenwoning was gesloopt. Gemeentewer ken krijgt nu gelegenheid de door de huisjes veroorzaak te versmalling van de Morsweg ongedaan te maken. Trot toir en rijbaan worden binnenkort gelijkgetrokken. Ook het aanzien van dit deel van de Morsweg zal hierdoor worden verbeterd. Overigens zal het verkeer slechts in geringe mate voordeel onder vinden van deze sanering aange zien juist aan de overkant dik wijls brede vrachtwagens van de conserverifabriek De Sleutels wor den geladen en gelost. Speciaal in combinatie met de veelvuldig ge sloten spoorbomen wordt daardoor een vlotte doorstroming van het verkeer hier vele keren per dag ernstig belemmerd. Zoals bekend, zijn er plannen om de spoorweg over enige jaren omhoog te brengen, zodat er een vrije kruising met het wegverkeer ontstaat. Foto: N. v d Horst DEN HAAG In hoger beroep heeft het gerechtshof in Den Haag een 28-jarige stuurman uit Alphen aan den Rijn veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. Een 38- jarige koopman uit Rotterdam kreeg zes maanden waarvan twee maan den voorwaardelijk inet een proef tijd van drie jaar. De koopman had een garnalen- kotter gehuurd in Zierikzee en voer met assiitentie van de stuurman naar Oostende, waar voor f 13.000 aan sigaretten en drank werd ingesla gen. Over de Noordzee werd koers gezet naar Zierikzee. waar het twee tal in de val Liep, die de gewaar schuwde douane had opgezet De rechtbank in Middelburg had de koopman veroordeeld tot zes maanden en de stuurman tot twee maanden. Bur sierlijke stand LEIDEN Geboren: Paula CBdv C P van Maanen en A E A Fontein; Linda dv S Jansen en C Disseveld; Jacobus F zv G F Rusman en M J P v d Linden; Robert C J P zv J P Janssen en C M Compier; Janet P W dv J T Vissers en W F M Koek; Sop hia dv A Ruyrok en S Stokkel; Cyn thia M dv K R May en A W M van Moll; Ramon zv N Warmerdam en notie prak. Dit Zon- irstel bique i een lorst, rnten ipsa- j en- even ituut tugal LEIDEN Ook in Leiden worden de (water-)vogels niet vergeten in de voor deze dieren verre van ideale winter. Zo is de heer De Ridder van de Leidse afdeling van Dieren bescherming al een vaste griend ge worden voor honderden eenden en andere watervogels in het Plantsoen. Nauwelijks heeft hij een been over het hekje gezet of van alle kanten drommen de watervogels samen. In een minimum van tijd zijn de zak ken gemengd zaad verorberd. Foto N. van der Horst „Groesbeekse huizen" collecteren weer LEIDEN Van 24 februari tot en met 1 maart wordt weer gecollec teerd voor de Griesbeekse Tehuizen van de Nederlandse Centrale P. H., een protestantse instelling, die dit jaar veertig jaar bestaat en die hulp verleent aan iedereen* ongeacht ge loof of levensbeschouwing. In veer tien huisjes en tehuizen wonen mo menteel dankzij deze stichting onge veer vierhonderd volwassenen en kinderen. De kinderen omdat zij thuis liefde en begrip tekort kwa men en de volwassenen, die een li chamelijk of geestelijk handicap hebben waardoor zij in de maatschappij op een zijspoor of een doodspoor werden „gerangeerd". Voor Leiden kunnen collectanten zich melden bij mevrouw De Ko ning, Jan van Houtkade 42a, Leiden. juristen LEIDEN In het kader van de door de faculteit der rechtsgeleerd heid georganiseerde voordrachten voor afgestudeerde juristen, die ook toegankelijk zijn voor notarissen en kandidaat-notarissen, bestuursamb tenaren, ambtenaren van de belas tingdienst en andere belangstellen den, spreekt op woensdag 5 maart om kwart voor acht in het Juridisch Studiecentrum „Gravensteen" (Pie terskerkhof 6) prof. mr. H. J. Hof- stra over „De goede trouw in de verhouding tussen belastingplichtige en belastingadministratie". Op woensdag 12 maart zal prof. dr. Moh. Koesnoe in het „Graven steen" een extra college geven over een actueel onderwerp van het adat- recht. Ook dit college begint om kwart voor acht. Prof dr Moh Koes noe is hoogleraar in het adatrecht aan de universiteit van Surabaia en verblijft als gast van de Leidse uni versiteit in Nederland. Promoties in Leiden LEIDEN Aan de universiteit is gisteren mejuffrouw I. E. Mattern gepromoveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Genetisch onderzoek van stralingsgevoelige mu tanten van Escherichia Coli". Pro motor was prof. dr. A. Rörsch. Voorts promoveerde de heer M. W. Kalff tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „Genetic and environmental influences on se rum immunoglobulin levels in man" Promotor was prof. dr. J. Goslings. Voor het in het proefschrift beschre ven onderzoek is financiële steun ver leend door het Hippocrates Studie fonds. MESSENTREKKER OOK INBREKER LEIDEN De 18-jarige Leidse ar beider, die maandagavond werd ge arresteerd omdat hij zijn mes in de borst van een 55-jarige caféhouder had gestoken, bleek ook een inbraak gepleegd te hebben in Koningskerk te Leiden en bij een juwelier in Oegstgeest. Bij de juwelier nam hij 21 gouden ringen mee; 18 daarvan zijn achterhaald. De gemiddelde waarde van de ringen was 125 gulden. LEIDEN Frank Otto hij woonde eens in Leiden (Levendaal 50) is tegenwoordig een populair kunstenaar in Australië. De 45- jarige oud-Leidenaar, die zeventien jaar geleden emigreerde en in middels het Atistralisch staatsburgerschap heeft gekregen, is beeld houwer en houtsnijder in Sydney. Hij heeft al vele openbare en par ticuliere gebouwen voorzien van kunstwerken. Zo maakte hij een wapenschild, dat boven het gestoelte hangt van de voorzitter van het Australische parlement. Frank Otto denkt nog vaak aan zijn oude vaderland, maar naar hij zegt zal hij er alleen nog eens voor een vakantie terugkeren. „Holland is me te koud na al deze jaren in Australië!" Bovendien is de ex- Leidenaar helemaal ingeburgerd in zijn nieuwe land. Hij vond er ook zij vrouw, een Nieuwzeelandse, zijn twee zoons, Richard (12) en John (10), zijn rasechte pussies". Frank Otto is nu een succesvol kunstenaar, maar zoals bijna alle emigranten heeft hij het in de ccrsfc jaren niet gemakkelijk gehad. Hij werkte enige tijd in een fabriek en pakte alles aan. „Dat is een waardeloze tijd geweest", zegt hij nu. Hij kreeg in die tijd ook zijn eigen kijk op de Australische samenleving en verhoudin gen. ,Jk was verbaasd, toen ik in de fabriek iedereen de baas bij zijn voornaam hoorde aanspreken. En zijn hier geen klassen, die zich superieur voelen". LEIDEN De N.V. Leidsche Broodfabriek L.B.F. heeft met ingang van 1 maart a.s. het fabrieksgebouw van haar buurman, de N.V. Leid sche Breifabriek v/h P. en J. van Poot gehuurd. Met ingang van ge noemde datum zal de N.V. Leidsche Breifabriek haar activiteiten be ëindigen. In het gebouw, met een vloeropper vlakte van circa 750 m2. zal de L.B.F. een sterk gemoderniseerde banketbak kerij onderbrengen. De L.B.F. kampte de laatste jaren met een groot ruimtegebrek, dat nu is opgelost. Begin vorig jaar werd de L.B.F. licentiehouder voor het rayon Rijnland van een bepaald soort brood. In verband hiermee werd de bakke rij aanzienlijk uitgebreid en gemo derniseerd. Het bedrijf heeft 140 werknemer» in dienst. Huisvrouw beboet voor scheldpartij DEN HAAG Een 44-jarig® huisvrouw uit Alphen had haar buurvrouw uitgeschilden. Voor dit scheldwoord had zij zich voor de Haagse politierechter te verantwoor den. De betrokkenen lagen al lange tijd met elkaar overhoop. Ook de mannen ware nhierbij betrokken. De rechter kon de zin van deze scheldpartij niet ontdekken. Ken nelijk was het gebeurd om zomaar te schelden. De officier van justitie wilde meer op de toekomst letten dan op het feit waarvoor verdachte nu moest terecht staan. Hij legde een geldboete op van f 150. waarvan echter f 75 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het vormis werd conform.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3