Zorg over „ontzuiling" van het bijzonder jeugdwerk V oedselvluchten lopen Ontwikkelingshulp ook kerkelijke opdracht een Classis tegen misverbod gevaar Puzzelboek Nederlandse kerken leren van Uppsala Doopsgezinden hervatten gesprek met baptisten Een woord voor vandaag Onaanvaardbare ideologische tendenzen in rapport Levertransplantatie geslaagd in België Uw probleem is het onze.... Nederland moet protesteren bij Nigeriaanse regering Synode zal Mozambique\ Instituut steunen Oprichting van nieuw geref. schoolverband ARJOS: HULP AAN BIAFRA VERGROTEN Kiepelton '69 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 Het woord van de heidense vrouw die door Jezus een „hond" is genoemd, is onze aandacht waard. Ze zegt: ,^eker, Here, de honden eten immers ook onder de tafel van de kruimels van de kinderen." Deze vrouw zegt als het ware: ,Jïere, de nood in mijn gezin is zo groot dat ik niet wachten kan tot de kinderen Israels uitgegeten zijn van de genadetafel en voor mij als heiden de brokstukken overschieten." Maar een hond wacht ook niet. Die vangt al vast op wat van de tafel valt. „Geef mij, van de kruimels van Uw genade", zegt ze, „en het zal voldoende zijn." Zo wordt een vrouw, die niet behoort tot het uitverkoren volk geholpen. Een heidense ontvangt van de Here wat zij nodig heeft, eenvoudig omdat zij gelooft, dat de Heer kan en wil helpen, wie zij ook is. Deze vrouw kon geen enkel bijbels recht laten gelden op hulp en werd toch geholpen. Genade gaat over de grenzen van Gods uitverkoren volk heen. Eén kruimel genade is meer dan genoeg voor een heel mensenleven. LEUVEN Het zal nog wel enige dagen duren voordat artsen .in België zich definitief zullen kunnen uitspre ken over de toestand van de Belg, die gisteren de eerste levertransplantatie onderging. De operatie duurde van dinsdagavond acht uur tot gistermor gen tien uur. De 42-jarige Belg, wiens naam nog niet bekend gemaakt wordt, ontving zowel de lever als de beide nieren van een verkeersslachtoffer. Het team van het Academisch Ziekenhuis in Leuven stond onder leiding van professor Morelle. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Gistermorgen besprak de hervormde synode een rapport over het bijzonder jeugdwerk. In wezen kwam het, zeiden een aantal synodeleden, als mosterd na de maaltijd, want in november heeft de synode reeds besloten dat de hervormde stichting kon toe treden tot een nieuw algemeen samenwerkings verband. Ds. Landsman sprak zijn bezorgdheid uit over dit werk dat dreigt te professionaliseren. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels le worden Ingesloten. Aanvulling. Naar aanleiding van onze opmerking dat een lan delijke organisatie van huurders ons niet bekend is, ontvingen wij een brief van de Stichting ter be hartiging van huurdersbelangen, se cretariaat J. Th. de Visserstraat 85, Katwijk aan zee. Deze stichting schreef ons tevens dat zij bij nota riële akte werd opgericht om belan gen van huurders van roerend en onroerend goed te behartigen door verstrekking van informaties en instructies, daar huurders van au to's, caravans, weekendhuisjes, va kantieflats en woonruimten niet vol doende op de hoogte zijn van hun rechten en verplichtingen, waaruit zeer veel moeilijkheden tussen huurders en verhuurders zijn ontstaan, welke bij juiste voorlich ting voorkomen hadden kunneu worden. Vraag: De riolering van mijn huis (figendom) is verstopt geraakt. Toen de loodgieter de buis herstelde, bleek het dat deze verwrongen was geraakt door de wortels van een kastanjeboom, die in de tuin van mijn buurman is geplant. Moet de buurman de schade vergoeden? Antwoord: Inderdaad, de buurman heeft er bovendien groot belang bij een bevredigende regeling met u te treffen. Immers, u heeft het recht de wortels af te kappen, als de buurman het niet zelf doet. Aange zien het afkappen van de wortels tevens het afsterven van een deel der takken betekent en de boom instabiel maakt, zal de buurman als hij verstandig is wel bereid zijn een redelijke vergoeding te be talen om zijn boomwortels te spa ren. Vraag: Een vrouw is in april 1966 getrouwd, maar bleef werken. Eind juli ging zij in de ziektewewet en zij s ln de ziektewet gebleven tot zij ging trekken van de zwangerschaps- jitkering. Na de geboorte van haar kind is zij niet naar haar baas terug gegaan. maar dat hoefde niet meer. Zi] heeft een ontslagbewi js gekregen dat zij tot eind augustus bij hem gewerkt heeft: wegens huwelijk stond erop. Heeft zij nu recht op vakantiegeld? Toen zij haar zwan gerschapsuitkering kreeg, stond zij ngeschreven als in loondienst. Zij valt niet onder een collectieve ar beidsovereenkomst. Antwoord: Recht op vakantie-uit kering zou zij alleen hebben als zij onder een cao viel. In dat geval had zij de vakbond kunnen raadplegen en zou de werkgever verplicht zijn de vakantietoeslag uit te betalen. Vorig jaar was er in de Kamer de gedachte uitgesproken de betaling van vakantiegeld voor alle werkge vers verplicht te maken, maar tot dusverre is hiervan niets gekomen. Vraag: Ik ontvang naast mijn AOW-uitkering ook een Belgisch pensioen van DROP (dienst regeling overlevingspensioen). Is dit pensioen geheel belastbaar? Antwoord: Het verdrag met Bel gië ter voorkoming van dubbele be lasting bepaalt dat openbare pensi oenen belastbaar zijn in de staat van de schuldenaar dezer in komsten, dus de staat waar het uit betalend lichaam is gevestigd. In dit geval dus België. Dit wil niet zeggen dat u uw pensioen in Nederland niet zou behoeven aan te geven. Het wordt wel in uw inkomen begrepen, doch bij de berekening van de be lasting wordt reductie gegeven ter voorkoming van dubbele belasting. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De hervormde synode heeft er btf de Neder landse regering op aangedrongen in Nigeria te protesteren tegen het bombarderen van de voed- selvliegtuigen die naar Biafra vliegen. Gisteren werd bekend dat twee van de vier grote Ame rikaanse Stratocruisers zwaar zqn beschadigd. Het was de tweede maal tijdens deze winterzitting op De Blije Werelt te Lunteren, dat de synode een tele gram zond aan de regering. Even werd overwogen of dit niet te veel van het goede was, maar de zaak werd zo belangrijk geacht, dat het telegram toch verzonden werd. Rapporten die zojuist m Genève zijn binnen gekomen bij Joint Church Aid, de interkerkelijke orga nisatie die de vluchten van Sao Thomé organiseert, zeggen dat de Ni geriaanse vliegtuigen op het ogenblik in het bijzonder de vier grote vlieg tuigen die door de Amerikaanse rege ring zijn beschikbaar gesteld lastig vallen. Amerikaans protest Twee Amerikaanse senatoren, Goodell en Pearson, hebben zich al ter plaatse op de hoogte gesteld. Zij zullen zich persoonlijk tot de rege ring van Nigeria wenden met het verzoek het bestoken van de vliegtui gen te staken. Tevens verzoeken zij de Biafranen op de kortst mogelijke termijn stukken grond te bestemmen voor voedseldroppings. Dan behoeven de vliegtuigen niet meer te landen. Joint Church Aid heeft een ver zoek gericht tot alle organisaties die dat werk steunen om bij hun rege ring aan te dringen daadwerkelijk politieke stappen te ondernemen. Enkele piloten zijn al 'door de bom bardementen gewond. Het gevolg was dat de andere piloten besloten de vluchten te staken. Inmiddels hebben al vijftien Amerikaanse pilo ten aangeboden de vluchten voort te zetten, zodat het voedsel toch naar Biafra gevlogen kan worden. Het bijzondere jeugdwerk richt zich vooral op jongeren uit de laagste sociale standen vroeger soms beschreven als de asfaltjeugd. De laatste jaren bereiken de clubhuizen echter ook andere jongeren. In de stellingen bij het rapport wordt onder meer gezegd, dat er nieuwe visies in dit werk ontstaan, mede omdat de ontzuilingstendensen in onze samenleving ook hun invloed lieten gelden op dit werk". Er is be hoefte aan meer samenwerking ontstaan. De algemene teneur van dit rap port is dat de kerk zich niet al te zeer moet bemoeien met dit werk omdat het alleen goed gedaan kan worden door beroepskrachten die er speciaal voor zijn opgeleid. Zo wordt gezegd: „De kerk kan haar taak beter vervullen door een zekere distantie." KRITIEK In een latere stelling werd echter wel gezegd dat de kerk dit werk zelf zal moeten aanpakken in een situatie, waar niemand dit werk doet en als I het niet mogelijk is om verschillende I levensbeschouwelijke groeperingen samen te laten werken Veel kritiek kwam er in de synode, I die wat lusteloos dit rapport besprak, niet naar voren, omdat de principiële i uitspraak eigenlijk op de vorige zit- I ting al was genomen Toen ds. F. H. Landsman sprak veerde de synode echter weer op. „Ik sta veel kritischer tegenover dit rapport", zei hij, „dan tot nu toe j naar voren is gekomen." Evenals hij j in november al gedaan had, sprak hij i ook nu weer zijn zorg uit over het 1 feit dat dit bijzonder jeugdwerk en ook het maatschappelijk werk geheel bezig zijn te professionaliseren. Men doet alsof het „Woord-loos"-be- zig-zijn voldoende Is. Duidelijk moet worden gezegd, dat de methode van dit werk niet de enig juiste methode is. Er zijn andere mogelijkheden om de jeugd te bereiken. Juist in onze tijd van secularisatie, die vaak tegelijkertijd ontkerstening betekent, kan het weer nodig zijn om expliciet christelijke organisaties te stichten, omdat daarin de enige mo gelijkheid ligt om in het werk ook iets van de boodschap van het evan gelie te openbaren. Ds. Landsman achtte het een fu neste ontwikkeling, dat sommige christelijke (en kerkelijke) organisa ties zich van de kerk proberen te distanciëren, omdat ze niet door de kerk gedomineerd wensen te worden. Dit rapport, zei hij, bevat ook derge lijke ideologische tendensen al staat er veel goeds in. Uit de commissie richtte de maatschappelijk werker drs. G. C. de Haas een aantal verwijten aan de kerk. Vaak worden door kerkelijke besturen aan dit type jeugdwerk eisen gesteld, die eenvoudig door de beroepskrachten niet gehonoreerd kunnen worden, omdat zij frustre rend werken. Hij vond dat de kerk te vaak moraliseerde. De Hervormde Kerk vertegenwoordigt veel te veel de liberale burgerij. Naar zijn me ning zouden de woorden van ds. Landsman voor de broepskrachten dodelijk zijn. IDENTIFICATIE Andere synodeleden echter zeiden van de woorden van ds. Landsman: Eindelijk iemand die het zegt. Ds. Landsman zei zelf geschrokken te zijn door de woorden van drs. De Haas. Hier wordt geëist dat de kerk zich identificeert met de subcultuur. Ds. Landsmnn zei dat wel gebleken was, dat nadere bezinning nodig is. Op zijn voorrtel besloot de synode echter het rapport als studiemateri aal te aanvaarden. Het zal namens de hervormde jeugdraad aan de kerk worden toegezonden, met 'ïen nota waarin duidelijk de kritische opmer kingen en vragen die op de synode zijn geuit zuüen worden toegevoegd. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Jongeren waren de vorige keer teleurgesteld over de wijze waarop de hervormde synode de rapporten van Uppsala besprak. Ze hadden meer actie verwacht. Dil keer kregen zij wat zij wilden. Zon der veel gepraat werd hun voorstel aangenomen om het Mozambique Instituut te steunen. Het verzoek daartoe kwam van een groep jonge mensen van De Horst, Nieuw Ruimzicht en twee studenten uit Leiden die zich actiegroep Uppsa- la-Nederland noemen. Zoals wij en kele dagen geleden reeds schreven helpt het Mozambique Instituut vluchtelingen uit dit door Portugal beheerde gebied. Het werk begon in de vorm van een kostschool, maar heeft zich nu uitgebreid naar de drie provincies die zich hebben kunnen ontdoen van Portugese militairen. De jongeren waren vooral begaan met het lot van dit volk, omdat de Portugezen op het ogenblik volgens hen gebruik maken van napalm. De synode had er helemaal geen moeite mee om zich achter het voorstel te plaatsen. Wel werd het breed moderamen opgedragen om te bezien hoe dit op de beste wijze kan gebeuren. Wanneer het breed-mode- ramen, dat vandaag vergaderde, dat zal doen was gisteravond nog niets bekend. AMERSFOORT Op 8 maart zal in hotel Witteveen te Amersfoort een oprichtingsvergadering worden ge houden voor een verband van scho len van gereformeerde belijdenis. Hiertoe worden uitgenodigd alle besturen en particuliere personen, die instemming betuigen met of infor meerden naar zo'n verband. Ook scholen die wel lid willen worden of al zijn van de nieuwe algemeen christelijke organisatie, maar zich ook willen aansluiten bij het verband van scholen van gereformeerde belij denis worden uitgenodigd. In een rondschrijven van het voor lopig comité staat, dat de noodzaak van toetreding tot het verband van scholen van gereformeerde belijdenis daarom zo dringend is, omdat de nieuwe algemeen christelijke orga nisatie geen enkele mogelijkheid in haar statuten heeft opengelaten dat niet bij haar aangesloten scholen ge holpen kunnen worden door de nieu we vormen „schoolraad". Dit wat be treft borgstellingsorganisatie en de commissie van beroep. Deze zaken zullen dan ook door het op te richten verband worden gere geld. Het comité hoopt dat alle scho len die de drie formulieren van enig heid onderschrijven, of ze nu bij GSV, CNS of CVO of geen enkel verband waren aangesloten, zich zul len verenigen in het verband van scholen van gereformeerde belijdenis. De oprichtingsbijeenkomst begint om half twee. Het secretariaat van het voorlopig comité is gevestigd bij de heer F. E. van Delden, Hamweg 15, Harkstede. Classis Den Boseli over geboorteleden DEN BOSCH De classis Den Bosch van de Nederlandse Hervorm de Kerk wil de artikelen in de kerk orde, die handelen over de geboor teleden, zo veranderen, dat deze ka- tegorie voortaan zal worden aange duid als een deel van het Neder landse volk, waarvoor de Neder- j landse Hervormde Kerk een bijzon dere verantwoordelijkheid heeft, ge zien de verwachtingen, die zij thans ingezien als ten onrechte bij deze groep geboorteleden toch heeft gewekt. Duitse kerk vraagt diplomatieke stappen BONN Wegens de bombardering van vier vliegtuigen van de kerke lijke luchtbrug vorige week in Biafra heeft de Evangelische Kerk in Duitsland bij de Westduitse regering aangedrongen op diplomatieke stap pen. Joint Church Aid heeft zelf al een scherp protest laten horen, omdat de ze luchtbrug zuiver humanitair werk verricht. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De hervormde synode heeft in sterk gewijzigde vorm vrijwel alle resoluties van de commissie-Linneman voor „Kerk en ontwikkelingssamenwerking" aangenomen. Zij heeft niet uitgesproken dat de kerkelijke budgetten en begrotingen gepubliceerd moeten worden, opdat ieder kan zien hoe de kerk haar geld besteedt en welke prioriteiten daarbij in acht genomen worden. Evenmin heeft zij zich uitgesproken over het geven van twee procent voor ontwikkelingssamenwerking, want ze vond dat een „belachelijk klein bedrag". De commissle-Linnemann heeft uit de rapporten van dé vierde assem blee van de Wereldraad van Kerken die resoluties samengebracht en voor Nederlandse omstandigheden ver taald, die de kerken in 1969 zouden kunnen verwezenlijken. Het voorstel werd vorige week aan alle kerken gezonden, die bij de Raad van Kerken zijn aangesloten. De Hervormde Kerk was de eerste die zich in het openbaar over de resolu ties uitsprak. Zoals wij vorige week werd onder meer voorgesteld dat de kerken twee procent van hun jaar lijks inkomen zullen geven aan ont wikkelingshulp. Dit bedrag moet ge geven worden boven de bedragen die nu reeds worden bijeengebracht voor werelddiakonaat en zending. Tc eenzijdig Tijdens de discussie bleek dat veel synodeleden de resoluties te eenzijdig technisch vonden. Hier wreekte zich het feit dat de resoluties alleen geno men zijn uit de sectierapporten die I met ontwikkeling en gerechtigheid te Hor.: 2. steeds, 7. juffrouw (Ind.), 8. vorderen, 9. vertegenwoordiger, 10. vruchtje, 12. Europeaan, 13. vaarwel, 15. tussen (Fr.), 17. afzonderlijk, 19. voedsel, 20. water in N.-Br.. 21. no bele. 24. tegenstelling van scherts, 26. latwerk. 27. teken in de dierenriem, 29. gesloten, 30. devies, 32. folterwerk- tuig, 33. opvolger van Elias, 34. zijtak Vert.: 1. dwalen, 2. meisjesnaam, 3. BEROEPINGSWERK toverkunst. 4. oude vr. datief van een, kikkerkuit, 6. troep, 10. kan men uit drinken, 11. punthoed. 13. door- j nachtige plant, 14. keur of kern, 16. j schuw (in jagerstaal). 18. zot, 22. dui- j vel, 23. eenmaal, 24. vat met een hengsel, 25. plaats in Utrecht, 28. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 30. steensoort. 31. biersoort. Oplossing vorige puzzel: 1. wilg, 2. idee. 3. erts, 4. Zaan. 5. wees, 6. ijver, 7. geen, 8. tolk, 9. slok, 10. tram, 11. i eens, 12. mare, 13. toet, 14. teen, 15. open, 16. edel. de zegswijze luidt: „Wie zwijgt stemt toe." NED. IÏERV. KERK Aangenomen naar Gouda (aanstaande vacature ds. L. Roetman): L. Kievit te Leiden, die bedankte voor Nunspeet; naai- Amersfoort, wijkgemeente IV: C. Vos te Gouda. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen naar Amsterdam-Cen trum (vac. J. P. v. d. Stoel en P. Wulf- fraat): drs. H. de Jong te Wageningen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te De Kaag: G. van Asselt, kand. te Nijverdal. Synode bespreekt rapporten (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Op de najaars zitting van november kwam de hervormde synode niet klaar met de bespreking van de rapporten van de vierde assemblee van de Wereldraad van Kerken te Upp sala. Gisteren kwamen de rap porten van de secties „eredienst" en „nieuwe levensstijlen" aan de orde. Vooral het eerste rapport trok sterk de aandacht, het twee- de werd na weinig bespreking I voor kennisgeving aangenomen. Wereldraad in het verleden al gezegd hadden. Mevrouw Flesseman-van Leer bestreed dat. Zij wees er op dat in het rapport voor bepaalde strak tra ditionalistische kerken toch wel heel krasse dingen worden gezegd. Vier lessen De kritiek van de Raad van de Eredienst was bijzonder fel. Namens de raad zei prof dr. A. F. N. Lekker- kerker, dat het rapport in wezen niet is ingegaan oo wat organen van de Uet n eer in Europa weer min. temp. neer gisteren slag Amsterdam ijsregen -4 Brussel geh. bew. -1 3 Frankfort geh. bew. -0 3 Genève onnbew. 1 11 Innsbruck zw. bew. 2 0 Kopenhagen zw. bew 0.1 Locarno sneeuw 0 19 Londen regen -1 17 Luxemburg mist -1 5 Madrid onbew s 2 Majorca L bew. 7 0 Nice mist 7 16 Parijs geh. bew. 3 1 Rome zw. bew. 13 0.2 Wenen zw. bew. -2 0 Sünch regen 1 3 (Van onze kerkredactie) DEN BOSCH Zaterdag komt op de classis Den Bosch van de Gereformeerde Kerken een voorstel ter tafel, om de generale synode te vragen om her ziening van het verbod officiële afvaardiging te zenden naar rooms-katholieke erediensten, als daar de mis gevierd wordt. Verleden jaar sprak de gereformeerde synode uit, dat gereformeerde kerken niet officieel aanwezig kunnen zijn bij de bediening van een mis. Vernieuwing goed en wel. maar de officiële leer van het misoffer en het officiële anathema over hen, die deze leer verwerpen, heeft Rome toch nog maar nooit ingetrokken, aldus de synode. Met name prof. dr. G. P. Hartvelt verzette zich toen sterk tegen dit synodebesluit. Hij vond het in strijd met de goede kerkelijke omgangsmanieren en zei, dat de gerefor meerden zich zouden blameren door een stelling in te nemen, die zij de volgende synode weer zouden moeten verlaten. Dezelfde classis, die de zaak toen ter synode bracht, gaat er nu weer over spreken. Ook het deputaatschap „Reformatie-Rome" wil de ko mende synode vragen om intrekking van het verbod. In een rapport aan de synode zei zij, dat ook de Nederlandse kerken vier dingen van dit rapport kunnen leren. In de eerste plaats moet beseft worden, dat de onvrede en onzeker heid wat betreft de eredienst en het niet fundamenteel kunnen worden opgehpven door nieuwe vor men en technieken, omdat ze het ge volg zijn van "en geloofscrisis. De kerk zal meer dan tot nu toe moeten letten op de verstaanbaarheid van de gehele eredienst voor de mens van vandaag. Dat betekent dat naar nieuwe woorden en nieuwe vormen gezocht moet worden. Meer plaats In dé derde plaats moeten de ge meenteleden een grotere en meer or ganische plaats krijgen in de ere dienst. Dat geldt met name voor de monologische preek. Die grotere plaats wordt echter niet verkregen als men de gemeenteleden hardop be paalde bijbelse teksten of gebeden laat zeggen. In de vieroe plaats moet de kerk de vorm en wijze waarop het avond maal gevierd wordt kritisch bekijken. Mag dat werkelijk alleen maar ln een kerkgebouw en komt de blijdschap voHoende tot uiting? Die vragen moeten beantwoord worden. maken hadden, maar niet uit het rapport dat sprak over zonding. Zo zei assessor ds. G. Wursten, dat hij blij was met het rapport, want in onze tijd zijn gedurfde daden nodig. Maar hij vroeg zich ook af: „Wan neer is eigenlijk de taak van de kerk ten einde?" Hij vreesde dat „de eerste taak van de kerk, de prediking van de verzoening" wel eens onder al deze nieuwe taken bedolven kon worden. Reeds eerder had ds. P. J. Mackaay mensen als de Indonesiër Simatoe- schreven pang en de Libanees dr. Malik geci- ri Hat o teerd, die het westen waarschuwden niet in technische hulp te blijven ste ken. Ook ds. L. Alons zei met grote nadruk dat er eenheid moet zijn tus sen woord en daad. Geen functionaris Veel sprekers vroegen zich af wat de verhouding van deze nieuwe taak was, naast die van zending en we relddiakonaat. Vrijwel niemand voelde voor een aparte organisatie naast die beide kerkelijke organen. Uiteindelijk sprak de synode uit dat sociale en economische ontwikke ling van de landen in de derde we reld een dringende noodzaak is. Voorlichting en vorming van de ge meenteleden is een dringende op dracht. Tooh stelde de synode geen functi onaris aan voor dat werk, zoals de gereformeerde synode vorig jaar deed. Wel werd de toezegging gedaan dat in de komende jaren een herver deling van mankracht en financiën overwogen moet worden. Geen twee procent De synode sprak uit dat twee pro cent van de kerkelijke inkomsten zullen besteed worden aan dit be^ drag. Van de inkomsten uit collecten voor het landelijk werk gaat op het ogenblik reeds ruim veertig procent naar zending en werelddiakonaat. Volgens ds. Landsman was die twee procent een belachelijk klein bedrag. Daarom wordt alleen gezegd dat de Hervormde Kerk de Wereld bank van de Wereldraad van Kerken van de nodige middelen zal voorzien. Een commissie zal worden benoemd om te bestuderen hoe dit werk het beste kan worden opgezet. Bij dit werk werden de zending en het werelddiakonaat niet vergeten. De kerk zal dat werk zelfs nog een sterkere stimulans geven, zo werd ge zegd. De synode verzocht de werkgroep „Kerk en ontwikkelingssa menwerking" samen met de werkf deci groep Vredesweek' en vertegenwoorBjrert digers van zending en werelddiako* Tat naat een grote landelijke bijeenkomst! rei te organiseren waarin de politieke,Lten sociale en economische kanten vanls de ontwikkelingssamenwerking door (het de kerken zal worden belicht is f (Van onze parlementsredactie) DEN IIAAG Het hoofdbestuur van de ARJOS vraagt de regering zo snel mogelijk contact op te nemen met andere landen om de voedsel hulp aan Biafra te vergroten. De jongerenorganisatie van de ARP sluit zich aan bij dc acties van het Natio naal Biafra Comité van mr. G. E. van Walsum. Regering en parlement moeten „op zeer korte termijn" initiatieven voor het droppen van voedsel boven Biafra er een vliegveld aanleggen, dat al leen bestemd ls voor voedselvluchten. Bovendien moet de bestaande lucht brug van de kerken en het Rode Kruis worden uitgebreid. De ARJOS heeft waardering voor het plan van minister Luns via da Organisatie van Afrikaanse landen de nood in Biafra te lenigen, maar vreest dat dit initiatief weinig effect zal hebben, gezien de politieke situatie in Afrika. AMSTERDAM Kiepelton '69, kortweg K '69, is de nieuwe bond van welwillende ex-gedetineerden. De kiepelton is een nog niet weg te den ken „meubelstuk" uit de Nederlandse gevangenissen. Voorzitter is de heer W. Klijssen. De bond wil het onbehagen weg nemen en een eenzijdige mora listische voorlichting rechtzetten. De reclassering zou volgens de bond door onbegrip niet kunnen functione ren. Overtuigd van verwantschap (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De Doops gezinde Broederschap en de Unie van Baptistengemeenten in ons land hebben besloten tot hervat ting van hun samenspreking. Woensdag 5 maart zal in Amster dam een eerste gesprek worden ge houden. Van doopsgezinde zijde zul len de vier docenten van de kweekschool aan dit gesprek deelne men, te weten prof. dr. I. B. Horst, prof. dr. H. B. Kossen, ds. H. W. Meihuizen en prof. mr. dr. J. A. Oos- terbaan. De baptistengesprekspart ners zijn ds. J. van Dam, ds. Ph. Lindeman en drs. J. Reiling. Ongeveer vijf jaar geleden startten de besprekingen tussen deze beide groepen, die overtuigd zijn van hun verwantschap, historisch en theolo gisch. De directe aanleiding was toen een gemeenschappelijk verzoek aan de Nederlandse hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken, om de pas sage over de „wederdopers en andere oproerige mensen" in artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis te wijzigen. Door verschillende omstandigheden, met name door het overlijden van prof. N. van der Zijpp, raakten de besprekingen toen in het slop. Voorlopig zal het gesprek zich be perken tot een nadere kennismaking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2