INGREEP IS ZAAK VAN REGERING Commentaar Arabische landen vrezen Israëlische wraak DOOI VEROORZAAKT GLADDE WEGEN MOORD IN HAARLEM Ajax naar Parijs na 3-1 zege decoratieve onderzettegel voor a als u een nieuwe abonnee opgeeft! Het Kwartet ONTWIKKELING VAN NOORDELIJKE DELTA GROTE BEHOEFTE AAN HAVENS EN INDUSTRIE ROTTERDAM: DIT JAAR BEGINNEN SPRIUK HET WEER Limburg bang voor Inspraak krokantjes JAMIN Nieuwe Leidlse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 20 februari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Rotterdam wordt wel het trekpaard van onze natio nale economie genoemd. Het is, gezien deze verant woordelijkheid, dat de gemeentelijke diensten van de Maasstad een plan hebben ingediend voor alles wat in de noordelijke delta moet gebeuren: uitbrei ding van de Maasvlakte, havens op Voorne-Putten en in de Hoekse Waard en een stad op Goeree-Over. flakkee. Keieer Haile Selassies kleinzoon prins Alexander Desta, bevelhebber nan de Ethiopische marine, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Koninklijke marine in Den Helder. Hij werd o.a. rondgeleid over de Tjerk Hiddes door de commandant, kapitein-luitenant ter zee A. P. E. J. Besnord linksJ, De geschiedenis verheerlijkt menigeen als held, die in werkelijkheid slechts slacht offer was. BAER-OBERDORF de-ze film wordt zo laat vertoond, omdat hij niet geschikt is voor jeug dige kijkers.** DE BILT De aanval op de vorst die gisteren begon zal zioh in het komende etmaal langzaam maar gestadig voort zetten. De dooi ging op vele plaatsen gepaard met sneeuw, ijsregen, ijzel en regen. In De Bilt werd vanmorgen 6 millime ter neerslag afgetapt. De zachte lucht was vanmorgen tot het midden van ons land doorge drongen, waarbij Zuid-Limburg om negen uur plus 5 graden no teerde. Tezelfdertijd vroor het in Groningen nog 4 graden. Een depressie bij de ingang van het Engelse Kanaal zal de komende 24 uur, langzaam op vullend, over Zuid-Engeland naar de Noordzee trekken. DE BILT Bewolkt maar geen regen van betekenis met op vele plaatsen mist. In hoofdzaak zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Overwegend Ichte dooi. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Aantal uren zon: 3 of minder. min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor maal: max. temp.: omstreeks nor maal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans oD een geheel droog et maal: 50 procent. 21 februari: zon op 07.44. onder 18.03: maan op 09.12. onder 24 febr. eerste kwartier. (Van onze scheepvaartredakteur) ROTTERDAM Èen gigan tische haven- en industrie-ont wikkeling in het noordelijke deel van het Deltagebied. Dat is vol gens het reeds geruchtmakende rapport „Plan 2000" uitge bracht door drie Rotterdamse gemeentelijke diensten nood zakelijk om de welvaart en het welzijn in de komende tientallen jaren in ons land zeker te stellen. Deze ingreep is een zaak van de landsregering, zegt het rap port, want een dergelijke ont wikkeling gaat ver uit boven het belang van de gemeente Rotter dam. „Plan 2000" behelst een harmo nische ontwikkeling van de noorde lijke Delta, waarbij alle aspekten van het leven wonen, werken, recrea tie en natuurbehoud aan bod ko men. Het rapport is uitgegaan van de in andere recente rapporten gestelde behoefte aan haven- en industrieter reinen in het jaar 1990. Voor de on geveer 19.000 benodigde bruto hecta ren is in „Plan 2000" ruimte gevon den. Een verdere groei kon in dit gebied niet worden ingepast. De samenstel lers hopen dan ook dat tegen die tijd andere gebieden in ons land eveneens sterke agglomeratieverschijnselen hebben weten op te bouwen, waar door zij een groter deel van de Rot terdamse taak kunnen overnemen. Het rapport gaat uit van een uit breiding irk drie min of meer op zich zelf staande richtingen: In een zuidelijke uitbreiding van het in aanleg zijnde Maasvlak- te-projekt. Er kan een havengebied van 3000 hectare worden gecreëerd, dat bereikbaar zal zijn voor de grootste schepen. 2. Havens en industrieën in het westen van de Hoeksewaard met inbegrip van het eiland Tienge- meten en het oostelijk deel van Voorne-Putten. Hier kan een ge bied van 9800 hectare worden ge vonden. Het kan door zeeschepen worden bereikt via een verbin dingskanaal vanaf de Oude Maas. Er wordt gerekend met een maxi male scheepsgroot'te van 60.000 ton. 3. Op het westelijk deel van Voorne kan een havengebied van 5500 hectare worden gerealiseerd, bereikbaar voor schepen vanaf de Maasvlakte. De duinen zouden moeten worden doorstoken. EERSTE FASE De eerste fasen van het plan de uitbreiding van de Maasvlakte en de ontwikkeling van de Hoekse waard en Tiengemeten zouden in de loop van dit jaar nog moeten worden aan gepakt. Spoedig hierna moet ook een begin worden gemaakt met de aanleg van een stad op Goe.ree-Overflakkec (Grevelingenstad) en de aanleg van het Grevelingenbekken voor natuur gebieden en recreatie. Het rapport stelt dat de uitvoering van het plan in het westen van Voor ne wellicht op een volgende generatie kan wachten. Het is echter de plicht van de huidige generatie om een beslissing over de uiteindelijke bestemming van hét gebied niet bij voorbaat onmogelijk te maken door de uitbreiding van Hellevoetsluis, de aanleg van kassen enz. Er wordt van- j uit gegaan dat Voorne-Putten voorlo- I pig zijn landbouwkundige bestem- j ming moet behouden. Wel zal bijv. wegenaanleg moeten passen in het I plan. Voor de financiering van de uit breiding van hét haven- en in dustrie-areaal dient aldus het rap port een nieuwe weg te wprden gekozen. Onrendabele toppen moeten voor rekening van het rijk komen. Indien de nationale middelen ech ter onvoldoende zijn, dan zou onder zocht moeten worden of geld uit de zoveel ruimere Europese fondsen beschikbaar kan worden gesteld, om dat het Rotterdamse havengebied bij zondere diensten verleent aan de Westeuropese economie en vooral aan de Westeuropese industrie. Slachtoffer beroofd HAARLEM Vannacht om half een heeft men in een bouwkeet in Haarlem het lyk gevonden van een man die waarschijnlijk door wurging om het leven is gekomen. Hij was vermoedelijk eerst met een fles op het hoofd geslagen. Vanmorgen waren nog weinig ge gevens over de moord bekend. Hei slachtoffer zou ongeveer 65 jaar oud zijn. Als motief werd beroving ge noemd. DACCA Militairen en politie hebben gisteren in Oost-Pakistan acht mensen doodgeschoten bij beto gingen tegen de regering. Vijf van hen vielen in Dacca. In Noachali Benfiea ontluisterd LISSABON Bijna schreef Ajax gisteravond laat geschiedenis in de roemrijke historie van het Europa- cuptornooi voor landskampioenen. De Amsterdammers namen in het Estadio da Luz op de hooggeprezen Portugese kampioen Benfiea een 30 voorsprong, genoeg voor een plaats bij de laatste vier. (Benfiea had in Amsterdam met 3--1 gewon nen). Een kopstoot van Torres echter redde Benfiea nog juist van een roemloze afgang. Het was niettemin voldoende voor Ajax om een beslissingswedstrijd te forceren. Deze wordt op 5 maart in Parijs gespeeld. De Amsterdamse doelpunten, alle voor rust gescoord, kwamen op naam van Danielsson en Cruyff (twee maal). Zie verder elders in deze krant. De leden van het Arabische bevrijdingsfront, die na de aanslag in Zürich door een deel van het Arabische achterland als „helden" worden ver eerd: boven links: mejuffrouw Aminah Dahbour. rechts boven: Abdcl Hohsim Hassan, onder links: Mohammed Aboe Al-Heya, en rechts: Ibrahim Tawfia. JERUZALEM/CAÏRO/BEIROET/AMMAN De Arabische landen vrezen een vergeldingsmaatregel van Israël. Na de waar schuwing van de Israëlische minister van vervoer Carmel haastten Egypte, Jordanië en Libanon zich gisteren te verklaren niet ver antwoordelijk te zijn voor de Arabische commando-aanval op het El-Al Iijntoestel op het vliegveld Zürich-Kloten. Minister Carmel had de Arabieren gewaarschuwd dat Israël het hele luchtnet in het Nabije Oosten zal verwoesten wanneer er geen einde wordt gemaakt aan de aanslagen op vliegtuigen. Na een verklaring van minister Carmel in het parlement, waarin hij een beroep deed op de VN snel en doeltreffend op te treden tegen de nen vieien in uacca. in woacnan uucmcucuu up it ucuen tegen ue heeft een menigte van tweeduizend i aanvallen op het burgerluchtverkeer een politiebureau ernstig beschadigd. Verscheidene politiemannen liepen verwondingen op. en waarin hij van Libanon eisté „de- ze piratennesten op zijn grondgebied 1 uit te roeien", werd in Libanon ge- overstromingen Wit en onbarmhartig dwarrelt de sneeuw in dikke formaties neer, zich ongenaakbaar afzet tend op alle objecten in de toch al witte wereld. Ook geparkeerde auto's zijn geliefkoosde doelwit ten van het vlókkenleger en het kan soms bijzonder hardnekkig op de ruiten vastzitten. Het kost vele (kostbare en bitter koude) ogenblikken om al dit ongerief af te schrapen. Op de foto een straattafereel in het winterse Enschede, maar het kon even goed Rotterdam of waar dan maar ook zijn (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het ge hele land is het de afgelopen nacht zeer glad geweest door sneeuwval en ijzel, ontstaan door de ingetreden dooi. Vanmorgen vroeg schenen de grootste moei lijkheden voorbij en waren de hoofdwegen redelijk te berijden. PCL; Er waren geen berichten over ernstige ongelukken door de gladheid. Gisteravond trad vanuit het zuid westen de dooi in, die gepaard ging met sneeuw en regen. Omstreeks twaalf uur vannacht was 'het in Zee land, Brabant en op de Zuidholland se eilanden glad. Daarna schoof de dooigrens snel naar het noorden en lag ons hele land in de dooizone. Hierdoor viel in het noorden sneeuw, ontstond in het midden sneeuw en ijzel en in het zuiden ijzel. Deze situatie duurde de hele nacht. Berijdbaar Vanmorgen omstreeks zeven uur. toen het verkeer od gang kwam en de temperatuur rond het vriespunt schommelde, waren de hoofdwegen al spoedig goed berijdbaar doordat er flink gestrooid was en de restanten sneeuw en ijs werden kapotgereden. In het oosten en noorden had het verkeer nog last van vastgereden sneeuw. De binnenwegen waren om streeks negen uur vanmorgen slecht begaanbaar. In het oosten van het land had men de afgelopen dagen te lijden van een zeer dikke sneeuwlaag, die het open bare leven bemoeilijkte. Limburg begroet de dooi mei eni ge ongerustheid. Nu de temperaturen stijgen zal het enorme pak sneeuw dal in Limburg gevallen is in de ri vieren komen en die zullen de enor me watermassa moeilijk kunnen ver werken. Men is op het ergste voor bereid en bewoners van kleinere dorpen langs de rivieren hebben de beneden verdieping van hun huizen ontruimd. De enorme sneeuwlaag heeft bijna een noodtoestand doen ontstaan, zoveel last heeft men er van. zegd dat geen van de leden van de commando-groep die de aanval uit voerde vanaf Libanees gebied was vertrokken of daar had gewoond. Hoewel ook van Egyptische zijde rekening zou worden gehouden met een Israëlische represaille-aanval, maakte men zich toch blijkbaar het meest ongerust in de Libanese hoofdstad. Op het vliegveld van Beiroet waar j Israëlische commando's 28 december i vorig jaar dertien Arabische vliegtui gen vernietigden waren gisteravond verscherpte veiligheidsmaatregelen 1 getroffen evenals bij de voornaamste openbare gebouwen in de Libanese hoofdstad. Men zei dat aan de aanval in december ook een waarschuwing van minister Carmel was voorafge- I gaan. In de gehele Arabische wereld 1 heeft men er weinig vertrouwen in dat Israël zal buigen voor de waarschuwing van de Veilig heidsraad na de aanval op Beiroet, dat maatregelen tegen Israël zullen worden overwogen als Tel Aviv nog eens op dergelijke wijze reageert. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken veroordeelde voor de tweede maal binnen vierentwintig uur de aanslag en het gaf te kennen maatregelen te zullen voorstellen om de burgerluchtvaartmaatschappijen te beschermen. Washington protesteerde formeel bij dé Veiligheidsraad tegen de ter- reuraanval en waarschuwde dat der gelijke incidenten alleen maar de vredespogingen in het Nabije Oosten kunnen schaden. De VS hebben tevens aan de Inter nationale organisatie voor burger luchtvaart, ICAO, verzocht de kwestie van de aanval op het EI Al-lijntoestel te behandelen. Washington heeft bij Israël aange drongen op zelfbeheersing en zich te onthouden van represailles. Meneer X De Zwitserse politie heeft inmid dels de identiteit onthuld van de ge- heizinnlge „meneer X". die tijdens de aanval uit het vliegtuig sprong en een van de Arabieren doodschoot. Het is de 23-jarige Rachamin Morde- chai die zegt „ambtenaar van de Israëlische regering" te zijn. (Men gemeld veronderstelt men dat het een lid van de geheime dienst is.) Het Israëlische blad Maariv noemt hem „een held uit de jongste oorlog (1967) wiens daden in het Israëlische leger een ware legende vormen". Minister van defensie Mosje Da- jan deelde in het parlement in ant woord op vragen mee, dat Frankrijk wapens verkoopt aan Libanon, Egyp te, Irak en Saoedie-Arabië. Hij zei verder dat de Israëlische strijdkrach ten aanwezigheid van Europese vrij willigers bij de Palestijnse comman do-organisaties niet hadden vastgesteld. Zoals bekend heeft een van de ondergrondse Palestijnse lei ders gezegd dat er Nederlanders in de El Fatah beweging waren. De New York Times meldt, dat er in Cairo aanwijzingen zijn dat de Sowjetunie de laatste weken meer wapens naar Egypte zendt ter versterking van de land- en luchtstrijdkrachten. A AN de lopende band komen bur- gemeesters dan wel gemeentebe sturen met voorstellen om de burge rij bij het werk van raad en college te betrekken. Zij proberen dit ver waarloosde en braak liggende ter rein te „bewerken". Door gebruik te maken van de modernste appa ratuur. Zo laat men te Schoonhoven het publiek na afloop van de raadsver gadering discussiëren met zijn ver tegenwoordigers; te VVinsum en Giessen gebeurt dat tijdens de be grotingsbehandeling. zulks bij wij ze van experiment: en Krimpen aan den IJssel is al zover, dat voortaan tweemaal per jaar in een openbare raadsvergadering inge diende ideeën worden besproken, waarbij het vraag- en ant woordspel een levendige discussie garandeert. Deze gemeentebesturen benade ren het probleem „inspraak" te recht van geheel andere kant dan de politieke partijen, die door hun openheid steeds verdeelder dreigen te worden. In hoeverre dit laatste democratie en regeren ten goede komt, zal pas bij verkiezingen blij ken. Wij hebben op deze plaats meer malen een eerlijk en open overleg van harte toegejuicht. Niet minder ingenomen zijn we met de experimenten in de ge noemde gemeenten, waarbij Krim pen aan den IJssel tot nu toe de kroon spant. Bij een behoorlijke leiding van de vergadering moet een chaotische situatie te voorko men zijn. Al zullen de meeste raadszalen niet op een grote toe loop berekend blijken. Het publiek kan nu zelf zien en horen hoe de afgevaardigden, die hun stem hebben gekregen, het eraf brengen. Als dit zelfde publiek over een jaar ook aanwezig is bij het opstellen van kandidatenlijsten voor de raadsverkiezingen van juni 1970. zal ongetwijfeld in meer ge vallen de juiste man op de juiste plaats (in de raad) worden aange wezen. Voor raadsleden èn publiek zijn deze experimenten een niet geringe uitdaging. IR. W. F. SCHUT Geen uitstel huurverhoging DEN HAAG De verwachte huurverhoging van 6 procent op 1 april kan niet meer worden uil- gesteld. Minister ir. W. F. Schut wijst op de bedenkingen die er in de Ka mer zijn geuit om de hele „huurver hogingsoperatie" drie maanden op te schuiven. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zegt dit op vragen van de Tweede-Kamerleden, mejuffrouw A. A. M. Kessel en de heer Janssen (beiden Groep-Aarden). De bewindsman voegt er in zijn ant woord aan toe dat niet alleen huur ders van woningen, maar alle lagen van de bevolking met de verhoging worden geconfronteerd. morgen melk cn puur 200 gram van 115 voor 99 niet te geloven voor die prijs! UTRECHT De vakbonden heb ben met de Nederlandse vereniging voor de suikerwerk- en chocoladever- werkende industrie overeenstemming bereikt over de inhoud van een gewij zigde cao die, als hij wordt goedge keurd, met terugwerkende kracht op 1 januari 1969 in werking zal treden. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn akliviteit ont vang ik een onder- zetteget. De nieu we abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Lcidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1