Om toelage laten armen zich melaats maken VLEET Raad Lisse akkoord met sportvelden Poelpolder Olieslachtoffers op strand in Noordwijk Huisvrouwen vragen om uniforme schooltijden In Rijnsburg week van de tuinbouwschool k Later beslissing over zondagssport Gemeentebelangen in Voorhout Matroos gestraft voor aanvaring GEMEENTE KATWIJK SPORTHAL v*yn9°C<ie "O'H Niet alleen bij de warme maaltijd, maar ook als broodbeleg bij uitstek. Die eiwitten en vitaminen-B in vleeswaren, u hebt dat allemaal nodig. Een paar boterhammen met lekkere vleeswaren geven energie voor zeker een halve dag hard werken of studeren. En u weet... er is zoveel keus In vleeswaren. ♦V Smakelijke, pittige vleeswaren voor 's verant**0 de boterl nog meer?! en zo lékker! Visserij nieuws bij de NIEUWE LEIDSE COURANT Vreselijke toestanden in Columbia DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 LISSE De raadsvergadering van gisteravond was in menig opzicht interessant. Over de aanleg van sportterreinen in de Poelpolder werd hevig gediscussieerd. De heer H. Nieuwenhuis (SGP) had financiële be zwaren, omdat het geld er niet voor is, maar zyn eigenlijke bezwaar was, dat deze terreinen misschien ook op zondag zullen worden gebruikt. De heer P. van Leeuwen (PvdA) wees erop, dat sportterreinen niet geslo ten zjjn voor sport in schoolverband, hoewel dit ten onrechte wel wordt gedacht. Hij zag graag, dat bij scholenbouw ook meer werd gedacht aan sportvelden. Raadslid Schelberg (kvp) was blij met de aanleg van deze velden in de Poelpolder. Hij was geschrokken van de opmerkingen van de heer Nieuwenhuis en vroeg of bij deze Harmonie Valkenburg VALKENBURG Vrijdagavond zal de Valkenburgse Harmonie haar 62e winteruitvoering, tevens af scheidsconcert, geven onder leiding van W. F. de Zwart. Dit concert dat om 8 uur begint wordt gehouden in het Dorpshuis. Na het concert wordt er gelegenheid gegeven afscheid te nemen van de dirigent, de heer De Zwart. De Valkenburgse harmonie ver zoekt ieder die nog oude foto's heeft van de Harmonie, deze ter beschik king te stellen voor het archief, mevr. A. v.d. Meij, rankenburg 16. principes ook de naaste in het geding mag zijn. Burgemeester Berends zei, dat scholensport en sportvelden geen vijanden van elkaar zijn. Over ge bruik en bestemming van deze vel den zal de raad nader beslissen, dus ook over de sport op zondag. Het volgende punt was verbou wing van het oude raadhuis. Wet houder Mesman gaf een uitvoerige toelichting. Over de restauratie had de heer P. Beelen (kvp) wel enkele vragen. Hoe dacht het college over de raadszaal, die in de toekomst be slist te klein zal zijn. De burgemees ter antwoordde, dat uitbreiding van de raadszaal zeker een ton zal kos- Actie in Rijnsburg voor cadeau ARP SASSENHEIM Willemien van Nes, die enkele jaren als vrijwillig ster in Columbia heeft gewerkt, ver telde gisteravond voor de christen vrouwenbond over haar ervaringen. I Van de bevolking behoort 80% tot de armen en 20% tot de rijken. Een middenklasse kent men er niet. De I rijken zijn er zeer rijk met villa's, die Nederland niet kent, met privé I zwembaden, tennisvelden, enz. Maar soms nog geen vijf minuten verder zijn de armenwijken aan de rand van de stad. De krotten zijn meestal in 24 uur in elkaar geslagen, opgebouwd uit olievaten. Tijdens de enorme regen buien sijpelt het water aan alle kan ten naar binnen. Onder de mensen, die daar in erbarmelijke stoestanden wonen, zijn veel ondervoede kinde ren. Veel kinderen worden om het schamele inkomen van vader te ver groten erop uitgestuurd om te bedelen en dat loopt vaak op stelen uit. Apathisch De slechte voeding maakt de men sen apathisch, waardoor de energie om te werken verminderd is. Me juffrouw Van Nes zei, dat de Colum- biaan geen idee heeft van rechten en plichten. Het volk is geestelijk nog lang niet rijp voor sociale voor zieningen. In dit verband vertelde zij van een melaatsendorp met 5000 melaatsen en hun huisgenoten, van wie de gezinshoofden f 10 per week inkomen genieten van regerings wege. Om deze toelage te behouden, wordt vaak genezing tegengegaan en worden zelfs huisgenoten besmet om het inkomen te vergroten. Als men weet, dat een gezonde arbeider f 12 per week verdient, zal deze vreselijke zaak duidelijk worden. Guerilla's vormen een geweldi ge macht om verbetering te bren gen. Een ander middel tot verbe tering noemde zij het onderwijs dat gratis is. Maar de armen kun nen de benodigde boeken niet be talen, zodat de meeste kinderen op school uit de 20% rijken afkom stig zijn. Over het werk der vrijwilligers (verpleegsters, huishoudkundigen, landbouwwerkundigen, enz.), uit gezonden door het Ministerie van Buitenlandse Zaken, vertelde zij, dat dezen in drie dorpen werkzaam waren, in groepjes van vier er met VOORHOUT De partij ge meentebelangen, die in de gemeen teraad van Voorhout momenteel twee zetels bezet, richt zich nu reeds naar de komende verkiezin gen van een nieuwe gemeenteraad. Dit bleek tijdens een bijeenkomst, waar niet alleen het bestuur, maar ook enkele politiek geïnteresseerden bij aanwezig waren. Als nieuwe voorzitter werd ge- I kozen M. G. J. van Dijk. die nu j samen met secretaris J. A. Hoek en penningmeester C. Koppe het dage lijks bestuur vormt. De voorzitter stelde voor reeds nu te beginnen met heit benaderen van kandidaten. Dit om de nog res terende tijd voor de nieuwe ge meenteraadsverkiezing de kandi daat-gemeenteraadsleden te betrek ken in de fractievergaderingen, on- derlinge besprekingen en behande ling van de raadstukken. i Gedacht wordt aan personen die een plaatselijke vereniging verte genwoordigen. Ook werd beklem toond, dat personen van elke ker kelijke gezindte en bevolkingsklasse in de fractie zitting kunnen nemen. NOORDW1JK Op een drukbe zochte bijeenkomst in hotel Verloop namen de leden van de Ncd. Ver. van Huisvrouwen, afdeling Noordwijk, afscheid van hun presidente mevr. A. Groen-Nieuwenhuizcn Segaar. Onder de aanwezigen bevonden zich mevr. J. C. Bonnike-Wijers en mevr. A. van Gilse-Van Geldermalsen, res pectievelijk ere-presidente en ere-lid van de afdeling Noordwijk. Mevr. Groen werd toegesproken door mevr. M. J. H. Weening-De Graaf, die haar als presidente gaat opvolgen. Zij dankte mevr. Groen voor alles wat zij voor de vereniging heeft gedaan. Altijd stond zij voor de leden klaar. Als blijk van waar dering bood mevr. Weening de schei dende presidente een tuinschaal met bloeiende hyacinten aan. Mevr. Van Gilse was de tolk van de leden. Zij schonk een leren tas met portemonnaie en bloemen. De nieuwe presidente mevr. Wee ning ontving bij wijze van aanmoe diging een plantenbak van de leden. Voorafgaande aan de afscheidsre- een jeep op uittrokken. Zij worden door de bevolking gastvrij ontvan gen. Getracht wordt dooi- gesprekken de mentaliteit te veranderen, de mensen te laten denken en te acti veren. Hiervoor worden ook clubs gevormd. Er wordt voorlichting ge geven op het gebied van voeding, RIJNSBURG Iedereen in Rijnsburg en omgeving weet waar de tuinbouwschool staat, maar wat zich binnen het gebouw afspeelt, is voor velen een vraag. Daarom houdt de tuinbouwschool met haar ruim 200 leerlingen en meer dan 1000 oud-leerlingen in de laatste week van februari haar jaarlijkse expositie. Van de leerlingen komt ongeveer éénderde deel uit Rijns burg zelf en de rest uit onge veer 20 gemeenten in de omtrek. De school heeft nu een teeltrich ting en een handelsrichting. Het programma voor de ten toonstelling ziet er als volgt uit: Op 25 febr. 's middags om 3 uur opent burgemeester Koomans van Rijnsburg de exposoitie. Daarna staan de deuren van de sohool voor iedereen wijd open en kan men tot en met vrijdagavond 28 februari de bloemenpracht bewonderen, de gezelligheid van de markt onder het genot van een kopje koffie mee maken, naar hartelust kopen alles wat met de bloemen en planten te maken heeft. Vrijdagavond na 9 uur zal een grote uitverkoop worden gehou den van alles wat hiervoor beschik baar is gesteld. Inzendingen Ruim 50 oud-leerlingen zenden in voor de expositie: tulpen, nar cissen, hyacinten, irissen, anjers, rozen, anemonen, fresia's, gerbera's chrysanten, amary lissen, begonia's azalea's, primula's, groene en bonte planten, droogboeketten, bindwerk, enz. Daarnaast inzendingen als kunstmest, bestrijdingsmiddelen, gereedschappen, potgrond, enz. De oud-leerlingen willen laten zien welke artikelen ze kweken of verhandelen en in welke takken van bedrijven ze terecht zijn ge komen. Tijdens de expositie hébben de ouders die gelegenheid met de le raren te spreken over de leerlin gen. Zij kunnen inlichtingen krij gen over de studieriohtingen van de sohool en over het voortgezet onderwijs na de school. De proeftuin heeft vele soorten tulpen opgesteld, waarmee broei- proeven zijn genomen. Deskundige voorlichting wordt hierbij gegeven. Dit geldt ook voor de stand van de Leidse Weefkring, waar met be hulp van een weefgetouw en een spinnewiel demonstraties worden gegeven. Tevens kan men hier al lerlei geweven en gesponnen stof fen zien en kopen. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag: hoog water 6.24 en 18.40 uur; laag water 2.12 en 14.34 uur. VALKENBURG De geref. vrouwenvereniging Maria en Mar tha vergadert donderdagavond in de zaal van de kerk. Mevrouw SlootwegMourik zat een inlei ding houden over „De vaste grond" ceptie werd onder leiding van mevr. Groen de jaarvergadering gehouden. Dienstverlening Uit het discussie-onderwerp „Dienstverlening aan de huisvrouw" kwamen de volgende voorstellen naar voren: 1. bezorging van de PTT eenmaal per dag is voldoende: 2e. naast de bestaande winkels toch wel een supermarkt: betre bouw techniek, bijvoorbeeld ten aanzien van de gehorigheid en stortkokers voor het huisvuil in flats; 4.kraakwa- gens; 5. een storingsdienst of klus jesman; 6. uniforme schooltijden; 7. verplichte stage als hulp in de huis houding voor leerlingen van de huis houdscholen; 8. een kindercrash. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende dames J. W. F. Van der Most van Spijk-Van Dam, mevr. M. J. H. Weening-De Graaf en mevr. W. van der Weijden-Verheyen her benoemd. In de vakatures werden ge kozen de dames mevr. A. D. de Haan- Hesselfelt en mevr. P. Zaanen-Visser. higiène, enz. Pe mannen wordt ge leerd moestuinen aan te leggen. In een voedingscentrum worden onder voede kinderen opgekweekt, die na kele maanden weer naar hun ouders terug kunnen. De causerie werd toegelicht met kleurendia's. De hoofdmoot is de inzending van de oud-leerlingen, die door de oud-leerling bloemsierkunstenaar Jan Zwaan te Den Haag tot een feestelijke kleurenpracht is gear rangeerd. De tuin van de fa. Moerkerk te Katwijk zal het verlangen naar het voorjaar versterken. Regelmatig worden er demon straties bloemschikken gegeven. Ook zal door de toeleveringsbe drijven heel wat worden gedemon streerd (koeling, machines, bemes ting, e.d.). Door Potterie Ravelli zijn kunst voorwerpen tentoongesteld. Wie dit alles heeft gezien, kan ook veel ervan kopen op de markt, die in de kantine is ingericht. Voor de ..gokkers" zijn er eefi verloting zonder nieten en wedstrijden met mooie prijzen. IJMUIDEN' In de Noord leverde de visserij goede resultaten op. In de omgeving van 58 NB speelde de kool- vis de voornaamste rol, in de buurt van 59 trof men redelijke hoeveelhe den haring, makreel en wijting aan. In beide gebieden kon de vangst worden aangevuld met wat kabeljauw en gul. De laatste weken werd de ÏJmuidense markt overstroomd met koolvis. De noteringen vertoonden een sterk da lende lijn. Daarom worden nu ver scheidene treiters naar Duitse havens gedirigeerd. Vandaag verschenen de KW 123 Holland met 200 kistén en de SCH 248 aan de markt in Cuxhaven. Onder de kust en bij de routeboeien speelde de harde oostelijke bries de schepen behoorlijke parten. Een groot aantal vaartuigen vluchtte van het meer noordelijke gebied Den Helder binnen. Onder de kust ging men zo goed en kwaad als het kon door. Dwars voor Egmond haalden enkele spanschepen een lekker beetje haring scheep. Zij brachten ongeveer 1300 kisten aan de ÏJmuidense markt. An dere schepen hadden redelijke hoeveel heden kleine gul aan boord. Wat er was Aan de ÏJmuidense markt versche nen 36 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 6400 kisten vis, waar van 70 kisten schelvis, 160 kisten wij ting, 280 kisten gul en kabeljauw, 510 kisten kleine gul, 3250 kisten koolvis, 40 kisten haring, 1300 kisten spanha- ring, 220 kisten makreel, 210 kisten schol, 30 kisten schar, 25 kisten poon. 20 kisten kleine haai, 15 kisten leng, 5 kisten tarbot, 50 kisten diversen, 1150 stuks stijve kabeljauw en 2500 kilo tong. Verder waren er 25 kleine kisten schelvis, 310 kleine kisten wijting, 390 kleine kisten haring en 440 kleine kis ten makreel. Tong. Door de verslechterde weersom standigheden viel de tongproduktie hard tegen. De vraag liep dan ook sterk op. Ten opzichte van de voor gaande dag steeg de top voor de tong 1 van f 7.44 naar f 8.92 per kilo. Veel schoten de aanvoerders er niet mee op, want de vangst per schip was gering. De kleinmiddel maakte een sprong van f 7.18 naar f 8.67. De slips waren met een notering van f 7,32 tot f 7 eveneens best aan de prijs. Ook de grotere soorten profiteerden van de toenemende belangstelling. De groot middel klom van f 4.99 naar f 6.34. De grootste vier scholsoorten lieten het met een notering van f 26 tot f 22 weer lelijk liggen. De schol 2 stak met een hoogste bod van f 46 voortvarend van wal. maar later zat de klad er geducht in. Op de laatste ronde werd niet meer betaald dan twintig gulden. Schar. De schar herstelde zich bijzonder fraai. De koers lag tussen f 78 en f 41 tegen f 42 tot f 18 op de voorgaande dag. Haring De haring was op de eerste afslag met een top van f 37.20 redelijk in trek. Later kon men dikwijls voor f 14 terecht. De makreel bereikte een top van f 49. Spoedig moest stoom worden afgeblazen. Op de laatste ronde bleef de notering op f 17 hangen. Bij de schelvis ging de meeste interesse uit naar de pennen met een top van f 76. Met uitzondering van de braad za ten ook de andere soorten boven de zeventig gulden. De gul handhaafde zich zonder moeite. Voor de kleinste soort moest op de laatste afslag na een inzet van f 44, veertig gulden worden betaald. Dat betekende voor de kat- tencentrale voor de zoveelste achter eenvolgende maal een misse dag. De grote zwarte koolvis duikelde van zestig gulden naar f 37.50. De wit te soortgenoot was met een constante notering van f 162 heel wat meer in trek. Vandaag aan de markt. Vandaag meldden zich aan de 13 Contactavond van de zeezeilers NOORDWIJK Al gaat men in deze tijd van het jaar niet de zee op, toch reilt en zeilt alles naar wens in de Zeilvereniging Noordwijk. Daarvan kon men zich overtuigen op de druk bezochte contactavond in ho tel Noordzee. De bezoekers keken daar naar een aantrekkelijk filmprogramma waar onder de bekende visserijfilm „Schot is te boord". Verder werden nog ver toond de films „Abandon Ship", „Danger River" en „Across the South Pacific". Op vrijdag 14 maart houdt de Zeilvereniging Noordwijk in hotel Noordzee weer een contactavond. Dan zal de bekende zeefotograaf Van der Meulen uit Zanavoort een selectie uit zijn werk laten zien. Jaap Kortekaas vooraan in Voorhout VOORHOUT De ijsclub Voor hout hield gisteren een kortebaan- wedstrijd. Vooral de broertjes J. en H. Kortekaas (14 en 12 jaar) vielen op. Jaap Kortekaas heeft afgelopen zo mer in Heerenveen het kampioen schap voor junioren gewonnen. Hij reed de 400 meter in 42 sec. Kortge leden reed hy 500 meter in 52.4 sec. De prijswinnaars van de waarde bonnen waren: 1. Jaap Kortekaas, 2. C. Meeuwissen, 3. W. Brama, 4. H. Kortekaas, 5. R. van Wieringen. In de Bonte Koe werden de prijzen uit gereikt. Burgerlijke stand VOORHOUT Geboren: André A J zn v J S Welboren en C van Andel; Andreas J M zn v H S P Sistermans en P C M Willemse; Rudolfus zn v H H J van Velzen en P J M Warmerdam. Overleden: Catharina G Peters 79 jr wed v J W v d Klugt; Johan na C Hoogduin 72 jr wed v J P Vester. Ondertrouwd: H P J de Zwart te Sassenheim en M S van Egmond. ÏJmuidense markt onder meer de VL 105 Elisabeth met 740 kisten en 724 kleine kisten diversen, de UM 99 Eg- mont met 1360 kisten, 144 kleine kis ten diversen en 50 stuks stijve kabel jauw, de IJM 9 Haarlem met 525 kis ten en 450 kleine kisten diversen en de SCH 27 Onderneming 2 met 100 kisten en 1700 kilo tong. In Scheveningen. In Scheveningen werden aangevoerd 10 kisten schelvis, 100 kisten wijting, 500 kisten kleine gul, 100 kisten gul, 100 kisten schol, 10 kisten schar, 3000 stuks stijve kabeljauw en 2000 kilo tong. AMSTERDAM De Raad voor de Scheepvaart acht de 25-jarige matroos Willem P. uit Urk schul dig aan de aanvaring op 29 april vorig jaar van het vissersvaartuig Jacoba Zwaan UK 222 met het vissersvaartuig Marjan TX 36 op de Noordzee. De Raad strafte de matroos der halve door hem de bevoegdheid, verbonden aan het bewijs van be kendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee, voor de tijd van drie maanden te ontnemen. Bij de aanvaring werd niemand gewond. Wel liepen de schepen schade op. Matroos P. deed dienst op de UK 222 als dienstdoend stuurman van de wacht. Tijdens de zitting had hij verklaard dat auto matisch werd gestuurd. Over het verloop van de reis wist hij weinig te vertellen, daar hij tijdens zijn wacht ingeslapen was. Hij werd eerst wakker door de schok van de aanvaring. De schipper van de UK 222 mocht naar het oordeel van de Raad de wacht om half negen 's avonds overdragen aan matroos P., die hij op grond van langdurige ervaring kende als een bekwaam matroos. De RaacJ past op de schip per van de UK 222 geen strafmaat regel toe. RIJNSBURG De AR Partij bestaat in april 90 jaar. De 90.000 leden en de bijna 700.000 kiezers willen de partij een cadeau in geld aanbieden. Ook in Rijnsburg zal on der de leden van de partij en geest verwanten worden gecollecteerd. Ruim 40 leden van de kiesvereniging gaan dezer dagen op pad, om zo mo gelijk het Rijnsburgse aandeel van f 4000 bij elkaar te brengen. NOORDWIJK Leden van de vereniging voor vogelbescherming hebben gisteren op het strand tien tallen olicslachtoffers aangetroffen, hoofdzakelijk zeeeenden, futen, al ken en zeekoeten. Ook vandaag zal men in louw zijn om nog te redden wat te redden valt en de dode dieren op te ruimen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat door olie of het winter weer belaagde vogels kunnen wor den afgegeven bij de heer J. Hoek, ten en daardoor zou het hele ver bouwingsplan in het gedrang komen. Dat achtte hij niet verantwoord. De raad keurde vervolgens een aanvullend krediet van f 25.000 goed. Het geheel komt nu op f 150.00( en f25.000 voor het interieur. Stadsgeivest Bij de post vergoeding en het be schikbaar stellen van gelden voor de herbouw van de Wilhelmusschool in De Engel wilde de heer Schelberg (kvp) zijn waardering uitspreken voor de bevolking van De EngeL Na de brand heeft zy ervoor gezorgd, dat het onderwijs kon doorgaan. De raad ging akkoord met het ge ven van een krediet voor werkzaam heden in de achtertuin van het raad huis. Dit in overleg met de her vormde kerkvoogdij. Achter het ge meentehuis (pand Eenhuis) komt ook een parkeerplaats. Verder was er een stuk grond~fe verkopen aan de N.V. Persoon langs de toekomstige toegangsweg naar de Poelpolder, als de haven is gedempt. De heer Beelen (kvp) wilde met de verkoop beslist wachten tot de weg was aangelegd, maar de voor zitter zei, dat de nieuwe weg bestek- klaar is en dat met alles rekening is gehouden. Met zijn stem tegen werd het voorstel aangenomen. De heer M. Montagne vroeg naai aanleiding van berichten in de krant over aansluiting van Sassenheim bij het stadsgewest Leiden of de raad spoedig met het college over deze zaak kan spreken. Het rapport was vertrouwelijk, zei de burgemeester; hij beschouwde dit embargo als op geheven. Men kan er nu vrij over praten. Dit zal binnenkort gebeuren. Schoolstraat 4, en eventueel ook aan het politiebureau, Oude Zeeweg 10. De Vereniging voor Vogelbescher ming Noordwijk heeft sedert enige tijd op een terrein achter het politie bureau een asiel om de vogels onder te brengen en te verzorgen. Bij het aantreffen van vogels dient men voorzichtig te zijn met futen (vogels met een lange 'hals en voorzien van een kuif,) opdat zij de vinders niet in de ogen pikken. Burgemeester en wethouders van Katwijk brengen tier kennis van belang hebbenden. dat de gelegenheid is opengesteld aanvragen in te dienen voor het gebruik van dc sporthal in Cleijn Duin. welke naar verwachting begin mei zal kunnen worden geopend. Allen, die voor het gebruik van deze hal belangstelling hebben, dienen zich schriftelijk onder opgave van de gewenste dagen en uren en van de beoogde tak (ken) van sport te wenden tot Burgemeester en Wethouders. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie, kamer 11. tel. 5741, toestel 57. SS O tt *Jt Pas op voor ogen met futen

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13