Krijn Giezen ontving Prijs van de Kritiek Schoolprobleem in Rij nsater woude "Je laat gewoon de klok even luiden" RENTEBIJSCHRIJVING 1968 Wandkleden van Noordwijkse kunstenaar Pro Patria wint van Excelsior BOEKEN IN LAKENHAL Bij kou wordt er meer vlees gegeten e verongelukt Meisj te Zoeterwoude COÖP. RAIFFEISENBANK „OUDEWETERING" WOUBRUGGE EEN BEZORGER Raad Nieuwveen Burgerli jke stand van Leiden ABCDEFGHIJKLMNOPQRS T[uj V W X Y Z= H 'Keet de sleeuw- NIEUWE lEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1W» Gymnastiek LEIDEN Het is de Leidse gym nastiekvereniging Excelsior niet ge lukt revanche te nemen tegen Pro Patria uit Zoetermeer, evenals in Zoetermeer bedroeg het verschil on- reveer 7 punten nl. 230 40 tegen 223 35 p. Weer moest de afwerking van de oefeningen het afleggen tegen de kwaliteit van het correcter turnende Pro Patria. Gaat Excelsior zich in de toekomst toeleggen op de afwerking, dan is het mogelijk dat het een volgende keer Pro Patria de baas wordt. LEIDEN In De Lakenhal is tot 10 maart a.s. een tentoonstelling in gericht van de vijftig best verzorgde boeken van het jaar 1967 in Neder land met als tegenhanger eenzelfde collectie van Amerikaanse origine. Het is daarbij interessant te zoe ken naar overeenkomsten, maar vooral naar de verschillen van deze twee collecties. Volgens onze smaak is de Nederlandse collectie zeker niet inferieur aan de Amerikaanse; we zouden zeggen: integendeel. Liefhebbers van het mooie boek raden we gaarne aan zichzelf daar van te gaan overtuigen. LEIDEN Vooral op de afdeling jongvee is het moeilijk zo niet on verantwoordelijk de dieren aan een temperatuur van 10° bloot te stel len. Daartegenoevr staat dat de vraag groter wordt. Het is nu een maal een feit dat bij koud weer seer vlees gegeten wordt. Er is ook vel export. Het gevolg is dat de P&yzen van alle slachtdieren zich in stagende lijn bewegen. Het bleek heel de afgelopen week en zeker gisteren op de Leidse markt. Vooral op de slachtafdeling werd alles vlug en duurder ver kocht. Ondanks het koude weer was de aanvoer niet zoveel minder dan de vorige week. Zelfs meer runderen, alleen iets minder wolvee: oorzaak: ae schapen raken op. De handel in melkkoeien en varekoeien was rus tig. De prijzen blev£Q vrijwel gelijk. Anders was het op de slachtvee afdeling. De slachtrunderen gingen vlug en duurder van de hand. Er kwam gemiddeld wel weer f 0,10 per kg bij. De weinige vette kalve ren waren in een oogwenk verkocht. Het wolvee deed het goed. De sta biele markt met hoge prijzen is voor de boer een belangrijke bron van inkomsten. De hoogste notering liep op tot f 205. Varkens: Slachtvarkens, goed. Biggen en lichte varkens minder in aantal. Toch was de handel goed en werden gemakkelijk de oude prij zen bedongen. Geiten vlug. ZOETERWOUDE Gistermiddag om ongeveer vier uur is de 15-jarige Corrie Mooiman bij het oversteken op de provincialeweg door een auto gegrepen. Zij werd zo ernstig ge wond, dat zij ter plaatse is overle den. LEIDEN Vanmiddag heeft prof. dr. H. L. C. Jaffé „De prijs van de kritiek 1968" uitgereikt aan de Noordwijkse kunstenaar Krijn Giezen. De toekenning van deze jaarlijkse prijs geschiedt door de Nederlandse sectie van de Association Internationale Critiques d' Art. Gelijktijdig opende prof. Jaffé in De Lakenhal een tentoonstelling van assemblages door Krijn Giezen. ..De toekenning van de „Prijs voor de kritiek" aan de jonge Noordwijk se kunstenaar 'Krijn Giezen bete kent vooral, dat de Nederlandse critici de vindingrijkheid en de consequente doorbraak hebben wil len erkennen, die het werk van de ze kunstenaar kenmerken", aldus prof. Jaffé. „Want de wandkleden en de wandtapijten, die Giezen sinds enkele jaren maakt en die nu ook in ruimere kring bekendheid hebben gekregen, breken duidelijk met een traditie en 'n routine. Ze gaan niet pteer van de oude textieltechniek uit, maar zoeken het avontuur in de nieuwe materialen". ,,Giezen's werk zet zich af tegen een traditie van het weefsel, van het wandtapijt, als soepele en zach te huid van de muur. Het zijn juist geen weefsels en daarmee dan ook geen structuren van vrij gelijkma tige samenstelling, waarin vooral de kleur en de lijnvoering een be weging brengen, die afwijkt van de regelmaat van het weefsel. Zijn wandkleden zijn assemblages, waar in onderling tegengestelde structu ren elkaar ontmoeten en contrasten scheppen, waarin ook het materiaal een nieuwe taak krijgt en waarin vooral de ruimte, de open ruimte tussen de stukken materiaal een ac tieve rol speelt. Dit gevoel voor de ruimte en niet alleen voor de ruimte kenmerkt dan ook de wandkleden van Krijn Giezen. De assemblagetechniek vervult hier een rol, die niet tot decoratieve ef fecten bepaald blijft", aldus prof. Jaffe. ■fr Zoals bekend, verwierf Krijn Gie zen ook de 7.g. aankoopprijs van de gemeente Leiden met een inzending van drie wandkleden op de recente aankopententoonstelling, die even eens in De Lakenhal werd gehouden. Uit die slechts drie kleden was het minder gemakkelijk een indruk van zijn oeuvre te krijgen. Nu hangen er ruim 20, gemaakt in de periode van rond 1965 tot heden en zien we de ontwikkelingsgang van Giezen's werk. Werkte hij in het begin nog met veel kleur en min of meer klassiek materiaal, langzamerhand wordt de kleur gedempter, hoofdzakelijk bruinen, en het materiaal anders: leer en gewoon gebruikstextiel als stukken kleding e.d. Wat gebleven is als hoofdmerk van de tekening is de cirkel, die men in bijna ieder werkstuk aantreft, groter of kleiner, volrond als hoofdmotief of als bijmotief maar ook wel als een open ronde lijn- De kleur wordt steeds minder uitbundig, de compo sitie strakker, opgebouwd uit ver- tikalen en horizontalen, maar de cirkel blijft. In zijn latere tijd wordt de compositie opener. Hij verbindt de verschillende onderdelen van de tekening met banden, gebruikt de natuurlijke kleur van het materiaal, die Giezen dan soms incidenteel opwerkt met wat kleur of een en kel opschrift. Het begrip schoonheid in de klas sieke betekenis kan bij het beschou wen van Giezens werk niet worden gehanteerd, maar ze intrigeren door vorm en kleur zodanig, dat men bij het klassieke begrip niet stil blijft Geref. Kerk Leiderdorp LEIDERDORP De diensten van de Geref Kerk zijn morgen: kerk Hoofdstraat 10.30 uur ds. Banga van Ede, 6.30 uur ds. Minnema; Schep- pingskerk 9.30 uur ds. Minnema, 5 uur ds. Banga. ZOETERWOUDE Het eerste team van de tafeltennisvereniging PIT '54 is in de tweede helft van de competitie wat beter op dreef geko men. Tegen Wibarts 6 werd een ge lijk spel bereikt. Histor 3 klopte het vierde team van PIT. Op onderstaande data kunnen de spaarbankboekjes voor rentebijschrijving worden aangeboden: KANTOOR OUDEWETERING: Dinsdag, 18 febr. 1969 van 912 uur v.m. en van 24 uur n.m. Woensdag. 19 febr. 1969 van 79 uur 's avonds Donderdag, 20 febr. 1969 van 912 uur v.m. en van 24 uur n.m. Vrijdag, 21 febr. 1969 van 7— 9 uur 's avonds KANTOOR WOUBRUGGE: Woensdag. 26 febr. 1969 van 912 uur v.m. van 24 uur n.m. en van 79 uur 's avonds Tijdens de rentebijschrijving kunnen inlagen en terugbetalingen normaal plaatsvinden, er worden echter geen spaarbusjes geledigd. Veerstraat 39 Bijkantoor: WOUBRUGGE. Gcrbrand Swartlaan 3 De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor haar agentschap WOUBRUGGE Ook geschikt voor oudere scholier. Nadere inlichtingen afd. Inspectie Nieuwe Leidse Courant. Steenstraat 37, Leiden. Telefoon 01710-31441. staan. Niet bij stil mag blijven staan. Ook het stiksel is een intrigerend deel van zijn kleden. Nu eens als lijnvoering, dan weer als expressie van een kleur. Of als doorbraak van het anders wellicht al te monotone van de grondkleur der werkstukken. De tentoonstelling blijft tot 30 maart a.s. te bezichtigen dagelijks van 10-16 uur. zondags van 13-16 uur. Willem Prins. NIEUWVEEN Dinsdagavond om 8 uur komt de raad bijeen. Agenda: Verzoek om subsidie van de afd. Nieuwveen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen: krediet aanvrage voor EHBO: vaststelling bedrag per leerling voor 1969; ver zoeken om voorschotten voor 1969 van besturen der bijzondere lagere scholen; aankoop van gronden in het bestemmingsplan; wijziging bouwverordening; beroep tegen wei gering van een bouwvergunning; be noeming gemeentesecretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand; bespreking richtlijnen voor nieuw bestemmings- en structuurplan. ALPHEN: De afdeling Noord van de Ned. Christen Vrouwenbond ver gadert maandag 17 februari 'sa- vonds om 8 uur in de zaal van de Goede Herderkerk. Ds. J. G. van Ie peren uit Katwijk aan Zee, die vori ge maand voor de afdeling West heeft gesproken, komt nu voor Noord met hetzelfde onderwerp: zijn werk als geestelijk verzorger van het psychiatrisch ziekenhuis „Over- duin". De afdeling West vergadert even eens maandagavond om 8 uur in de zaal van de Salvatorikerk. Dr. C. P. Koene uit Heemstede komt spreken over „Aarde, zon en sterren". Raad wil openbare school (13 leerlingen) handhaven RIJNSATERWOUDE Gisteravond kwam de gemeenteraad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. L. Breen. Deze deelde o.m. mee, dat de openbaar lagere school in moeilijke omstandigheden ver keert en dit niet alleen tengevolge van het zeer kleine aantal leerlingen (13 kinderen, die niet alleen uit Rijnsaterwoude afkomstig zijn, doch ook uit de wijde omtrek). Maar bovendien ontvangen deze kinderen dit lager onderwys in een slecht schoolgebouw. Hierdoor wijken de kosten per leerling aanzienlijk af van het bedrag van een in normale omstandig heden verkerende school. Aan de minister van onderwijs en wetenschappen kan ontheffing worden gevraagd zodat het aantal leerlingen niet meetelt bij de toe kenning van de jaarlijkse vergoe ding. Er is jaarlijks een bedrag van f4143.25 nodig, dat is dus f318,71 per leerling. De raadsleden achtten het noodzakelijk, dat het openbare lager onderwijs in stand wordt ge houden. De school voor Bijzonder lager onderwijs verkeert daarentegen in een betere positie. In de eerste plaats heeft deze school een groter aantal leerlingen en in de tweede plaats heeft zij de beschikking over een nieuw gebouw. Maar ondanks dat, aldus de heer Van Iperen, is met het schoonmaken van het ge bouw en het onderhoud van de tuin jaarlijks f 60 per leerling gemoeid. Als men dan bedenkt, dat over 1968 f 105 per leerling vergoeding werd ontvangen, blijft voor de rest helaas weinig over. De exploitatierekening over 1968 geeft daarom ook een tekort aan van f 1942.41 of f35,75 per leer ling. B. en W. zijn echter van mening, dat het schoolbestuur de noodzakeluijke uitgaven meer moet toetsen aan de beschikbare kredie ten, zodat het tekort beperkt had kunnen blijven. Zij waren echter toch wel bereid een aanvullende vergoeding te verstrekken over 1968 van f 25 per leerling. Het school bestuur had verzocht om voor 1969 een vergoeding van f150 per leer ling te mogen ontvangen, maar de vergoeding werd vastgesteld op f135, inclusief de B.T.W. De woning van mevrouw J. Schijff-Bont te Amsterdam, die enige tijd geleden door mevrouw P. C. Opdam-Dongelmans werd ont ruimd (Herenweg 85) werd onbe woonbaar verklaard. De bijdrageregeling krotoprui ming werd vastgesteld. De rijks bijdrage bedraagt nu f 750 per krot. Degene, die een krot ontruimt en een betere 'woning gaat bewonen, ontvangt verhuis- en inrichtings kosten en bovendien worden de kosten van het duurder wonen ver goed. Plastic vuilzakken De legesverordening werd aange past aan de huidige prijzen. Als men in het vervolg dus een vergun ning nodig heeft, zal dat iets meer kosten. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs ontvangt over 1968 een vergoeding van f 1809,31 voor het vakonderwijs dat wekelijks 23i uur wordt gegeven. Over 1969 zal voor dit vakonderwijs een voorschot van f 2034,06 worden verstrekt. Ten slotte werd de gemeentebe groting op enkele punten gewij zigd. Zo werd f 7000 beschikbaar gesteld voor de in samenwerking met de gemeente Leimuiden te ge bruiken boekhoudmachine en f 600 voor aanschaffing van plastic zak ken als proef voor de vuilnisophaal dienst. Hierna bogen de raadsleden zich belangstellend over de tekeningen, die waren opgesteld door de Kon. Nederlandsche Heidemaatschappij en inzake de reconstructie van de Herenweg. Als dit plan eenmaal ter uitvoering is gebracht, zal Rijn saterwoude er heel anders uit zien. De sloot ten oosten van de Heren weg zal van rioleringsbuizen wor den voorzien en geheel worden gedempt. Enkele woningen worden verwijderd om het verkeerspro bleem op te lossen. Op het terrein naast het transportbedrijf Van Ipe ren zal een mooie parkeergelegen heid worden aangelegd met aan het Braass.emermeer een rustig zitje. Ook het definitieve schetsplan van de te bouwen kleuterschool werd bestudeerd. Dit plan is reed» ter goedkeuring ingezonden. RIJNSATERWOUDE Uitslag van de in het Nutsgebouw gespeeld* schaakwedstrijden van de schaak club De Doorzetters: M. RinkW. j. Kinkel 01; K. BrugJ. Turk 10: K. Brug—G. J. Roest 01; J. TurkM. Rink 01. Maandag speelt De Doorwtter» een uitwedstrijd tegen „Het Sprin gende Paard" uit Aarlanderveen. LEIDEN Geboren: Marion Francina Maria, dr v H Habraken en M Louwrier; Vanessa Lidwina. dr v E R Cornelia en I M Ontersijn; Bernardus Franciscus Xaverius, zn v B F Kemper en J M Kerstens: E'i- senore Gabriëlle, dr v A Wolfers en E G Kris: Bianca Klasiena Marga- retha, dr v K C Giesbert en C. J. Overdijk; Marcel Jeroen, zn v W F Smits en E M Gerber; Willem Pie- ter, zn v J de Mooij en A van Delft Gerrit, zn v D van Beelen en A van den Oever. Gehuwd: J W Eweg en J van der Waals. Overleden: F. de Tourton Bruym 55 jr, man; E. J. de Ruiter, 2 weken, zoon. - '-v .Lp NIEUWKOOP GEBOREN Sandrina Maria Alida d v W A van Koert en W G Luijben. ONDERTROUWD: J P A van den Berg, 25 jaar en R A van den Hoo- ren, 22 jaar. GEHUWD: J L J de Jong, 48 ja*r en C W M van Kooten, 48 jaar. /K VIND van een uurwerk, ten minste als het antiek is, het beginwerk met de slinger het mooiste. Ook als er speciaal slag werk op zit, zoals je wel bij oude uurwerken hebt, met zo'n beperkt primitief melodietje, is dat erg mooi. Ik beschouw een klok ook echt als iets, dat leeft. Beslist als het een oud uurwerk is. Needat is voor mij geen dood ding. De rust, die ervan uitgaat, die boeit me. Als kind al heb ik met dit werk te maken gekregen. Mijn vader heeft het altijd gedaan. Van 1912 af ongeveer. Op mijn 14-de jaar ben ik van school af gekomen en mijn praktische opleiding heb ik van hem gehad. Verder ben ik een half jaar in Zwitserland geweest om de kleinigheidjes onder de knie te krijgen. Die dingen kan je alleen doorkrijgen, als je al een aantal jaren in dit vak zit. ZWITSERLAND zie ik nog steeds als de bakermat van het uurwerk. Wat in Japan wordt gemaakt, is allemaal nieuw. Uur werken, die in een kerktoren wor den geplaatst, worden eigenlijk alleen nog maar in Duitsland ge maakt. In Nederland zijn ze haast niet meer te krijgen. Alleen nog met een moederklok en dochter- klokken, ivaarbij dus de moeder- klok, een elektrisch apparaatjede impulsen geeft aan de dochter- klokken. Op het ogenblik heb ik hier een oud uurwerk van 1650 staan uit de kerk van Eek en Wiel. In de toren wordt het gedemonteerd en thuis wordt het in elkaar gezet, waarna we het uurwerk kunnen controleren en waar nodig de zaak vernieuwen. maar toch ben ik niet bang om zonder werk te raken. In het Wes ten zitten we behoorlijk goed. Al leen in Den Haag hebben we al zo'n dertig kerken in onderhoud. Verder nog in Rotterdam, Gouda en ook in Leiden. Daar hebben we praktisch alle kerken. We doen ook de verlichting van het stad huis, de Marekerk en de Petrus- kerk. De laatste jaren zijn we sterk gecentraliseerd. We gaan nog wel overal naar toe. Door het hele land. Maar niet meer in die mate als vroeger. Nu doen we die ker ken, die zoveel mogelijk om Zoe terwoude liggen. Dat komt, omdat de uren tellen. f RECLAME maken toe niet veel. L Op advies van de hervormde kerkvoogdij hebben we een kleine advertentie in dat blad gezet. Dat geldt ook voor de geref. kerken. Voor de r.k. kerken maken we geen reclame. Daar gaat het via de bisschoppelijke inspecteurs. Dan wordt men uitgenodigd voor een inschrijving met prijsopgave van het restaureren, het vernieu wen, het vergulden van de wijzer plaat, het aanleggen van een moe derklokje en noem maar op. Voor al het vergulden doen we heel veel zelf. De wijzerplaten variëren van één tot vijfeneenhalve meter. Dat laatste is wel de grootste, die we hebben gemaakt. Het gekke is ook. dat men voor wijzerplaten bijna altijd Romeinse cijfers of blokken in plaats van cijfers vraagt. Ara bische cijfers worden zelden ge vraagd, omdat ze op den duur niet goed zichtbaar zijn. TTET op gezette tijden controle- 11 ren van een uurwerk is be slist nodig. Ook al gelooft men daar soms niet in. Laatst ontdek ten we bij een controle in de St. Janskerk in Gouda, dat een ver- hoogstuk van een klokkenas met een gewicht van 3Vz ton was af gescheurd. Dat kwam door ver moeidheid van het materiaal. Die controle was tijdens de restauratie. Eerst geloofde men het niet, maar toen hebben we de leden van de kerkvoogdij boven laten komen en zagen ze het met eigen ogen. Het is niet denkbeel dig, dat op den duur dat hele blok naar beneden was gestort. Boven op een orgel, dat uit de 16-de eeuw is. TIET vergulden van de wijzer- 11 platen doen we met dubbel dik bladgoud. Als dat deskundig wordt aangebracht op het koper, kan dat zeker twintig jaar goed blijven, 't. Liefst doen we het ver gulden zelf, dan staan we er ook garant voor. Een voorbeeld is de Hervormde Dorpskerk in Voor schoten en de Marekerk in Leiden, De controle voeren we eens per jaar uit. Dat is in de zomer. In de Uurwerkmaker J. M. Elderhorst uit Zoeterwoude Foto Van der Horst bouwd, 'ET is wel waar, dat er steeds die geen toren hebben, winter is het veel te koud in de torens. Bovendien zijn dan ook de dagen veel te kort, want je moet licht hebben, wil je kunnen werken. Van hoogtevrees heb ik geen last. Helemaal niet. Ik heb het nooit gekend, omdat ik als jongen er al vertrouwd mee ben geraakt. Het steeds weer naar boven klim men is ook niet vermoeiend. Als je er een tijdje in zit, doe je dat wel zo economisch mogelijk. Je klimt niet meer dan nodig is. K let wel altijd op, dat ik voor de toren de goeie sleutel mee krijg, want het komt voor, dat de koster de verkeerde geeft. Als je echter al meer keren in zo'n kerk bent geweest, merk je dat gauw genoeg en zeg je tegen hem: geef me die sleutel maar, want deze past niet. Het is voorschrift, dat je met twee man naar boven gaat. Er wordt wel gezegd, dat het niet nodig is„ maar er kan altijd iets gebeuren. Je kan niet goed wor den of je zou kunnen vallen. Daar is die tweede man eigenlijk voor. Als je in de toren zit opgesloten, is dat niet zo erg. Je laat gewoon even een klok luiden en dan ko men ze vanzelf wel. Ik heb het een keer meegemaakt in de Kerst nacht. Toen moest er nog iets aan de klokken gebeuren. Toen we te rugkwamen, zaten we opgesloten, maar gelukkig heb je het geluid bij de hand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3