schaak DOKTER'S HOBBY liep wat uit de hand.. Toch een goede afdruk Afwijkend Vreemde fouten Teleurstelling te te ZATERDAG T5 FEBRUARI 1969 Er is geen spel. of op papier kan worden gezegd, hoe het te epelen contract moet worden gemaakt. De speelwijze Is belangrijk en met de theoretische beschouwingen In het achterhoofd, heeft men een goede basis om succesvol te opereren. Maar vaak kan het in de praktijk anders lopen. Onderstaand spel geeft daarvan een goed voorbeeld. Bij het afspelen blijkt hoe parate kennis wordt gevraagd om de nood zakelijke speelwijze te onderkennen. 72 O O 87 "fr HVB875432 A H V AH VB 108 AH4 9 Zuid opende de bieding met twee harten en west volgde met vier klaver. Zuid/Noord kwamen daarna In zes harten terecht West kwam uit met klaver heer en reeds nu moet Zuid attent zijn. In theorie zou nu klaver aas kunnen worden gespeeld, waarna de tien en de zes van Zuid kunnen worden Ingetroefd. Dit spel moet echter op andere wijze tot winst worden gevoerd, wat Zuid als volgt kan beredeneren. West heeft vier In klaver geboden, wat op een zeer lange kaart duidt. De mogelijkheid is dan ook niet uitgesloten dat Oost renonce In klaver heeft Het spelen van klaver aas heeft derhalve geen zin. Immers, troeft Oost de aas af. dan verliest Zuid nog een slag. namelijk ruiten vier. Correspondentie aan da heer B. J. Nuys, Jaersveltstraat 22, Rotterdam. Heeft Oost een singleton klaver, dan geeft Zuid weliswaar een slag weg. maar stelt het contract veilig, omdat hij na de troeven te hebben verwijderd en Noord aan slag bren gend met troef negen, op klaver aas de verliezende ruiten kan weggooien. Legt Zuid dus in slag één klaver zes, dan troeft Oost niet af. West speelt klaver na. Noord legt klaver tien en Zuid troeft in of over met de tien. Daarna verwijdert hij de troeven In drie slagen en speelt dan harten acht voor. Noord komt nu met de negen aan slag, waarna ruiten vier verdwijnt op klaver aas. Vooral omdat Zuid het spel al In de eerste slag moet doorzien, Is de nu gevolgde me thode niet eenvoudig. Uiteindelijk heeft West zichzelf met zijn vier klaver bod verraden, maar ja, hij moest natuurlijk bieden met zijn negenkaart. Volgende week komen wij op dit onderwerp terug. Les 4, deel 1: Bijzondere technieken NEGATIEF DEUGT NIET: Wat nu? Het la onmogelijk uw negatief voor een fijne, goed gedetailleerde afdruk te gebruiken. Telkens blijkt op de afdruk dat de hemel een krijtwitte vlek wordt. Of dat een deel van de foto lets te donker wordt terwijl andere delen goed zijn. Hoe komt dit? Wel, In de schaduwen kan, bij felle zon, on derbelichting optreden. De rest van de foto. die baadde In de zon, !s juist goed. Ook kan het zonnige deel van uw opname zwaar over belicht zijn en de schaduwpartij p.ïma belicht. Opnamen gemaakt In zuidelijke landen lijden nog al eens aan dit euvel. Opnamen op korte afstand, met grote contrasten, worden bij voorkeur gemaakt met extra flitslicht Hiermee worden de scha duwpartijen zoveel opgehelderd, dat zij niet „dlchtlopen" in het ne- gatief. Het gebruik van dit soort nega tieven leidt niet tot succes, omdat het goede gedeelte dan niet uit de verf komt TEGENHOUDEN: Nemen wij als uitgangspunt een foto met een flink stuk hemel. Die Is op het negatief te donker....due de afdruk wordt krijtwit De opname Ie een polderlandschap en daarboven de lucht WIJ leggen dit negatief In de verg rote r en steken de lamp aan. We stellen 6cherp en bepalen de grootte. Nu knippen wij een stuk karton zo af. dat de onderkant (het land) Juist wordt afgedekt. In de rand van het karton knippen we kleine zigzagtanden of een golflijn. Nu gaan we oefenen in het te genhouden en doordrukken. Wij moeten namelijk een hoeveelheid licht tegenhouden, die ander8 het land te zwart zou maken. Daartoe wordt het karton tussen de vergro tingslens en de afdruk gehouden, zo dat het schaduwbeeld erven op het land velt Tijdens het belichten, bewegen wij het karton een beetje Dsmmsn Is eenvoudig, zegt de leek. Dammen la heel moeilijk, zegt de ken ner. Op het eerete gezicht een onbegrij pelijk verschil In waardering. Hoe komt men nu tot zo zeer verschillende uitspra ken? De leek. uitsluitend toegerust met sum miere kennis van de spelregels, verzet zijn stenen en wacht af wat er gebeurt. Hij weet wel dat het doel Is de partij te winnen, doch niet de wegen die de kansen moeten scheppen op de overwln- Da kenner weet dat hij zich theoreti sche kennis moet eigen maken om tot positioneel vooHeel te komen of nadeel te kunnen verml|den. Hl) weet ook op het Juiste moment combinatiemogelijkhe den In zijn stand te vlechten om te trachten door een combinatie, elagzet geheten, te winnen. De leek heeft geen enkel wapen In de strijd en la als een Ism dat ter slacht bank wordt geleld Indien hij tegen een kenner speelt. Alleen het apelen met een andere leek kan hem genoegen ver schaffen Indien hij leta meer blijkt te welen of wat slimmer Is dan zijn tegen- Stander. Spelen belde leken zonder eni ge kennle. dan wordt het een gokspelle tje. Het damspel, det In wezen tot remise moet lelden Indien belde spelers fout loos spelen. Is geen gokspel. De beoefe naar moet weten dat toenemende kennis van positiespel, combinatie en elndepel hem een pré op zijn tegenstander zal verschaffen. HIJ heeft het zelf In de hand. doch.... zeI er Iets voor moeten doen. Uiteraard geldt eveneens voor de ken ners dat zij moeten trachten net Iets meer te weten of Iets slimmer te zijn dan hun tegenstander. Toch zal een re mise hier meer bevrediging schenken, omdat men wsarderlng zal opbrengen voor de wijze waarop de opponent de listen en legen heeft weten te ontwijken of ontzenuwen. Niemand Is volmaakt, ook de dammer niet. De menselijke geeat Is beslist niet in staat het damspel in alle facetten te doorgronden en.... te beheersen. En dat brengt het aantrekkelijke In het beoefe nen door degenen die ..weten". Zl) be seffen dat hun kennis altijd ontoereikend zal blijven en verheugen zich op het ontdekken van nieuwe mogelijkheden. Daarom worden er fouten gemaakt, ook door topspelers. Fouten die In de ogen van minder gevorderden onbegrijpelijk lijken, omdat zij niet In staat zijn te doorgronden welke diepe berekeningen veelal aan de gewraakte foutzet vooraf gingen. De geest achlet steeda tekort, plet het spel. Een aantal van dergelijke „fouten" la ten wij u In onderetaande fragmenten zien, opdat u ze zult weten te vermijden. AUGAGNEUR 2? 9 J 3 o m ID0JJ v sTi'c 1 Zwart: 1. 3, 6, 8, 9. 11, 13. 15. 16/19. 23/25. Wit: 27. 28. 31/38. 40. 42, 43. 45. 48. Hier ging het als volgt: 43—39. 9—14. 48—«3. 14—2D. 34—30. 25*34; 40x29. 23*34: 39*30. 18237 en zwart verloor door 80—25. Hl) deed zijn naam derhalve Door 17—22. 11*22 had hij '5 verhinderd wea door 22—28x48. Nog een stand uit het Zwlteerae kam- ploeenschap dat thane wordt betwist, ui teraard met Kuljken en Cazemler ale gro te kanshebbers. RAMBOSSON GEDANCE Zwart: 13. 15. 35. 37. Wit: 7. 16, 43. 45. Wit heeft materieel voordeel, doch de zijn tegenstander: 7—2. 13—18; 2—24. 35—40; 45*34. 37—41; 16-11. 41—46: 11-7. 46-23? e; 34—30. 23-32: 7—1. 32*49: 1x40. 49x35: 24—2 uit. Nogmaals een fout, dia met de capaci teiten van de witapeler niet voor mo gelijk wordt gehouden, maar u ziet, spel PRINSEN Zwart: 12. 13. 16. 18. 19. 21. Z3/2S. Wit: 22. 27. 32/34. 38/40. 42. Na wits voortzetting 40—357_ pleegde zwart hara 23287 door 24—29. 19x33 CorreapomVntle aan da haar A. i. Ivans, Frankenslag 69, Dan Haag. om de afscheiding tussen hemel en land niet al te duidelijk op de afdruk te laten uitkomen. Dit zou het goede effect weer verstoren. Oefen hiermee even zonder dat er vergrotingapapier bij wordt ge bruikt. Probeer dan deze techniek met een proefstrookje. dat u Juist op de horizon legt. Lukt het u om de hemel wat donkerder te krijgen (u laat Immers meer licht toe) dan bent u op de goede weg. Het kan dus, aan de hand van belde proefstroken, zo zijn dat het gehele negatief vier seconden moet worden belicht, maar de don kere partij slechts twee seconden. Dit houdt In, dat de belichting niet Ineens vier moet zijn: eerst twee seconden zonder mal, vervolgens twee seconden met de afdekmal. Hierdoor reduceert u de belich tingstijd voor het land tot twee seconden en dat is dan net goed. DOORDRUKKEN: Noemden wij deze handeling „tegenhouden", wat wij nu gaan doen is „door drukken". Het kan zijn, dat u een meisjeskopje hebt gefotografeerd, wat een belangrijk deel van uw opname Is. Bij het vergroten blijkl echter dat drt kopje een lelijke witte vlek wordt, het Is op het negatief dlchtgelopen. Ook nu ma ken wij een mal. één die vrijwel het gehele negatief bedekt, maar het kopje vrijlaat. Daartoe knippen wij een ruitvormig stukje uit een vel karton. WIJ belichten nu eerst het gehele beeld met de tijd die we met proefstroken vonden. Daarna gaan we bet kopje een hoeveelheid extra licht geven. Hoeveel? Dat kunt u bepalen door een speciale proefstrook te maken, die op het kopje wordt gelegd en wat langer belicht We schuiven de strook steeds op en dekken het overige deel af, dat niet op het kopje ligt. Tijdens de tweede be lichting bewegen wij ook nu het karton wat heen en weer, rond het kopje. Het vergt enige oefening maar dat is geen bezwaar als wij weten dat hierdoor fraaie afdrukken kunnen ontstaan. (wordt vervolgd). TIPS Meubelen zelf ontwerpen en zelf maken? Dat hoeft echt niet alleen het werk van gespecia liseerde vakmensen te zijn. Het is een boeiende bezigheid. En bovendien is het prettig om de mogelijkheden van uw eigen huis volledig uit te buiten. Een voorbeeld is deze zelf ontworpen en ten dele zelf ge maakte bank. De stalen on derstellen hebben we laten ma ken bij de smid. Overigens kan iedere metaalwerker dit voor u doen. De maten bepaalt u zelf. Die bank, in feite drie vier kante delen, bestaat verder uit schuimplastic of -rubber, ge plakt op plaatjes multiplex. Daaromheen is meubelstof gespannen en aan de onderzijde vastgezet In de hoeken vier dopjes zodat de zittingen goed blijven liggen. Voordelen: u kunt op ieder gewenst ogenblik de sa menstelling van de bank wijzi gen of elders in huis gebruiken. De rugleuningen zijn aan de muur opgehangen. Ze bestaat eveneens uit multiplex, schuim plastic en meubelstof. Het is allemaal begonnen met de dokter. Met dokter G. van Donselaar, huisarts in Hummelo. Want de dokter hield van paarden en paard rijden. Zijn kinderen ook. En een enkel patiëntje ook wel. Maar die hobby van het gezin- Van Donselaar is, min of meer, uit de hand gelopen. Het rijden door gehandicapte kinderen op het paard van de dokter is namelijk een bedrijf geworden. Wel geen zakelijk bedrijf met winstoogmerken, maar wel een hele onderne ming. Een onderneming waar van nu een groot deel van de Gelderse Achterhoek profiteert: behalve een overdekte mane ge - met - stallen staat er nu ook een overdekt zwembad in de tuin van de dokter. En van bei de maken velen gebruik. Dokter Van Donselaar zegt er zelf van: „Ach... het is begon nen in ons gezin. We hadden een paar pony's waar de kinde ren op reden en toen we eens een keer met vakantie naar En geland gingen wilden we eens kijken waar die New Forest-po ny's vandaan kwamen. We heb ben toen contact gekregen met ponyfolckers, maar ook ontdek ten we dat er in Engeland verschillende centra waren, waar men invaliden liet paard rijden. Het karakter van de New Forest-pony bleek zich daar goed voor te lenen. We werden toen vooral Paardrijden en zwem men leek dokter Van Donselaar een goede combinatie. Er kwam „dus" ook een (over dekt) zwembad. Velen uit de omgeving maken daar nu gebruik van. Vijf New Forest pony's staan er op stal bij het rij-centrum in Hummelo, dat groeide uit de hobby van dok ter Van Donselaar. Ook de gehandicapte kinde ren moeten de dieren zelf verzorgen en op- en aftuigen. Uiteraard met hulp. En onder toezicht. geïmponeerd door het werk in het centrum Chigwell bij Lon den. eigenlijk meer een soort vakantiecentrum. Men haalt daar de invalide kinderen heen, brengt ze er voor langere tijd onderdak en zorgt zo voor een sportieve onderbreking van hun therapeutische behandeling." „Wel... toen we terugkwamen, dachten we dat zoiets ook wel leuk zou wezen voor Nederland. Op dat gebied was er eigenlijk niets ordentelijks in ons land. We zijn toen begonnen met en kele eigen patiëntjes. Dat invalide kinderen op de paarden laten rijden, duurde „experimenteel" tot 1966. Toen kreeg dokter Van Donselaar een uitnodiging om eens te komen praten in Den Haag, op het de partement van crm. Hij ontdek te daar dat er rnéér mensen wa ren die zich bezighielden met het paardrijden door gehandi capten. De bijeenkomst leidde tot een onderzoek naar wat er op dit gebied in Nederland precies te doen was. Er kwam een werk groep en in 1968 de Federatie Paardrijden Gehandicapten, waarin nu vertegenwoordigd zijn „maneges" in Haarlem, Den Haag, Leidschendam, Til burg, Hummelo, Utrecht, Arn hem en Den Bosch. Maar dat is een ander verhaal. Om het verhaal van dokter Van Donselaar weer op te vat ten, die zag steeds meer gehan dicapte én gezonde kinderen rij den in zijn manege achter de stallen, die nu een flink stuk grond achter zijn grote huis opeisen. De belangstelling be zorgde hem trouwens veel werk. Zoveel, dat hij enkele mensen in het dorp vroeg: „Kunnen jullie me niet een handje helpen..?" Die enkele mensen kwamen kijken en raakten zo enthousi ast over dit deel van het werk van de dokter, dat ze hem rap gingen helpen Ze deden meer trouwens: ze vormden een stichting. De stichting Paard en Ponyrijden voor Gehandi capten op „Zandewierde". Maar voordat die stichting er Gloxinia in een zak-je Het kan niet worden ontkend dat tot de bloeiende kamerplan ten, waar het meest mee wordt getobd, de Gloxinia behoort Met haar fluwelige uiterlijk blijkt het toch geen katje om zonder handschoenen aan te pakken en tn bloeiende staat heeft zij dikwijls veel moeite om zich aan de droge kamer lucht aan te passen. Nu is de kans van slagen ui teraard beter als we uitgaan van een droge knol, die we van het begin af aan in de kamer op kweken. Een bollenkweker in Andijk heeft de moeilijkheden van de liefhebber aangevoeld. terwijl hij zich tevens bewust was van de geringe mogelijkhe den die flat- en kamerbewoners hebben om planten en bollen op te potten. Daarom brengt hij een com plete set in de handel, bestaan de uit een droge Gloxinia-knol, een klein zakje turfmolm, een zakje speciale potgrond en een plastic bloempot met bakje. De ze combinatie blijkt in een be hoefte te voorzien en bevordert sterk de lust tot zelf experi menteren met overigens moei lijke planten. We kopen zo'n geval bij een handel in zaden en tuinbouwbenodigdheden en kunnen nu in 't hartje van de winter meteen aan de slag. Allereerst moet de knol gaan uitspruiten en daarvoor leggen we hem in het bakje, omgeven door vochtige turfmolm, die we steeds vochtig houden. Het ge heel zetten we op een warme schoorsteen of op een venster bank boven een radiator, waar de Gloxinia na drie tot vier we ken spruitjes zal vormen. Een Gloxinia na drie maanden volop in bloei door vloeibare bladmest. Rechts een onbehandelde plant, die zich trager ontwikkelt. elastic hoes er omheen kan het proces soms bespoedigen, ter wijl uitdrogen er door voorko men wordt. Zodra de scheutjes zich heb ben ontwikkeld, planten we de knol in de bijgevoegde aarde in de plastic pot, waarbij we géén potscherf over het potgat leg gen. Dit gat heeft namelijk een buisvormig verlengstukje en nu is het de bedoeling dat er steeds water in het bakje onder de pot blijft staan, waarmee het buisje dan verbonden is. De knol wordt zo geplant dat de spruit jes niet met aarde worden be dekt, die bovendien niet te stijf wordt aangedrukt. Het geheel krijgt een plaatsje voor het raam van een warme kamer, waar vanaf maart tegen middagzon wordt beschermd. We geven lauw water rondom de knol, bij voorkeur regenwa ter. Het water in het bakje on* der de pot zorgt voor de nodige vochtige atmosfeer rondom de olant, zonder dat de pot zelf in het water staat. Tijdens de groei wordt wekelijks kamer- olantenmest of vloeibare blad- mest gegeven. Deze laatste werkt al bijzonder stimulerend >p bladgroei en knopvorming. ■oals op de foto is te zien. 's Zomers wordt de Gloxinia icver geheel uit de zon gehou- ien om verbranding van de bladeren te voorkomen. We jlijven de plant vertroetelen tot '.e geen knop meer vormt, vaarna ze verder gehéél droog :n de pot overwintert op een liet te koele plaats bij minstens •es graden boven nul. In febru ari wordt ze dan weer tot nieuw even gewekt, waarvoor we een handjevol turfmolm en een zak potgrond op tuinturfbasis nodig hebben. A. C. Muller-Idzerda. ltfwam (in 1967) was er al een commissie van enthousiaste mensen aan het werk getogen. Een commissie van toezicht, al lijkt dat „toezicht" dan ook strenger dan het Is. Die com missie wil op en rond het huis van de dokter een werkge meenschap vormen die bezig is met de recreatie van de naaste. En omdat die commissie weer wat anders is dan de later op gerichte stichting fdie zich al leen mee het gehandicapte kind bezighoudt) is één van de doelen ook: gehandicapte én gezonde kinderen samen te laten leven. En ook: bij te dragen in hun geestelijke en lichamelijke vor ming, vakantie te bieden vooral aan minder valide kinderen, en... na te gaan of er binnen de recreatieve werkwijze thera peutische mogelijkheden voor gehandicapten liggen. Wat clat laatste betreft, om het geheel goed te begeleiden, is ook de orthopedisch chirurg dr. Nederpelt uit Doetinchem bij het werk betrokken. iHij „le verde" een aantal patiënten maar ging, twee jaar geleden, eerst zelf paardrijden leren. Hij weet nu, dat paardrijden weliswaar recreatieve voorde len biedt, maar ook dat er van paardrijden krachtige prikkels uitgaan, dat men in het paard een instrument heeft dat een storm van bewegingen kan ver oorzaken. Hij weet nu wat zijn patiënten te wachten staat als ze te paard gaan. Maar het is nog onbekend, wat de gevolgen zijn van dat massale gebruik van spieren bij niet gezonde mensen. Vandaar dat men thans, in de manege van dokter Van Donselaar, ook doende is met proeven. Proeven om na te gaan wat voor gevol-l gen (ook schadelijke) de inspan ning van het paardrijden kan hebben, in het bijzonder voor invaliden. Maar ook: om na t« gaan wat voor voordelen dt inspanning kan hebben. In els geval wordt een zorgvuldige se lectie toegepast bij het toelaten tot het paardrijden door gehan dicapten. Bovendien is tijdens het rij den niet alleen een instructrici aanwezig, maar ook een fysi otherapeut, die weet wat de patiënt kan en wat hij niet kan, wat voor oefeningen nuttig zijn en welke niet. Achter het grote huis vat dokter Van Donselaar (met een zolderverdieping die veel moge- lijkheden biedt voor deelnemers aan vakantie - paardrij - weken) staan sinds november niet meer alleen stallen en een grote ma nege. Daarachter is nog een ge bouwtje komen te staan. Een overdekt zwembad. De combi natie paardrijden - zwemmen leek de dokter een gezond» combinatie Van dat zwembad maker méér mensen gebruik dan allee! wat patiëntjes. Want het zwemj bad - van - de - dokter is (nod het enige overdekte bad in wij de omgeving. En daarom komJ kinderen, gezonden én gehand* capten, uit Babberich, Doetiri- chem. Eibergen, Silvolde, Laag-Keppel en Steenderen naar Hummelo. Om daar te zwemmen en aan pony-rijden te doen. In de manege van de dokter, die nog steeds zeer veel schik heeft in zijn wat uitge breide (en dure) hobby... SIETZO DIJKHUIZEN Correspondentie san de heer H. I. i. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125, De» Haag. In de laatste (zeg) tien jaar is het aantal schaaktoernooien van formaat zowel bij heren als da mes sterk toegenomen. Er gaat bijna geen maand voorbij dat er niet ergens in de wereld een be langrijk schaaktoernooi Is. Soms zelfs overlappen verscheidene toernooien elkaar. Gelijktijdig is de informatie over die toernooien sterk verbeterd. Elk jaar verschijnen tientallen toernooi bulletins, waarin alle partijen zijn vastgelegd. Als gevolg hiervan ko men wekelijks stapels nieuwe par tijen bij ons binnen: soms In ge commentarieerde vorm want ook dèt brengen ons de bulletins soms ook In de meest „kale" vorm: niet meer dan de partijnota tie. Bij het doorspelen van veel van deze partijen (èlle is onmogelijk!) treft ons telkens weer dat een schaakpartij niet slechts een tech nisch gebeuren Is, dat leidt tot het boeken van een 1. een Vi of een 0 In de toernooitabel. maar ook. soms zelfs bovenal, een puur menselijke affaire, een soort „do cument humain", waarin spanning, hoop en vrees, voldoening of te leurstelling de boventoon voe ren. Bijzonder teleurstellend moet het voor een speler zijn Indien hij door goed spel een kansrijke, soms zelfs gewonnen, positie heeft opgebouwd, en dan plotseling moet ervaren dat zijn tegenstander een ijzersterke parade heeft, waar door de gehoopte winst In het te gendeel verkeert. Over zulke teleurstellingen gaat het deze week. Hieronder volgen de oplossingen van de opgaven uit de rubriek van 8 februar (Dame-offer). (1) Driksna Strautlnsch. Weglokking In grote stijl: Eerst Td2 uit de weg en dan Pd4 wegspelen. Het gaat zo: 1. Dc2tll 2. Txc2 Pb3tll en wit gaf het op omdat... Txdl In elk geval tot mat leidt. (2) Besser Hatkert. Even de kleine Inleiding 1. Lg5 om de h-lljn vrij te maken en de zwarte dame op een slech ter veld te drijven door 1. De5. En dan nu de schitterende finale- 2 Dxh7tll Kxh7. 3. Th4t Ph5 4 TxhSI Kg7. 6. Le7t plus mat! (3) Hsnnlngt Uhlmsnn. Zwart speel de I. Kd6? en dal maakte slechts remise omdat wit nu de g-plon veroveren kan: 2. a6 Kc7. 3. a7 Lb7. 4 Kg3 Lf3, 5. a8D Lxa8, 6. Kxg4 Lg2, 7. Kg3 Kb6. 8. Kf2 Kxb5. 9. Kol remise Daarenteges zou 1. Kf6l gewonnen hebben, omda! nu de zwarte pionnen veilig zijn en dl zwarte loper alleen voldoende Is om dl witte vrliplonnen af te stoppen. Pech voor Uhlmann dat hij nodeloos snel dl verkeerde zet deed. (1) Uit een partij GheorghiuKortsjnol (Palma de Majorca 1968) m I 1 I A A« A m&m E 3 E 1 W. abcdefgh Wit, volop in de aanval, speelde 1. Txc6. En wat toen? (2) Uit een partij RichterRelchert (Clubtoernool, West-DId. 1968) 4 4 A A A 3 A 8 BABA A: g Sa abcdefgh Zwart aan zet speelde 1. Dg3 en verloor. Hoe had hij ele gant kunnen winnen? (3) Uit een partij RecaldeReilly (Olympiade, Lugano 1968) I Jau all 53 fi a BVBA i> S B&B BB abcdefgh Wit meende dat hij na het In slaan op h7 zijn loper moest terug trekken en speelde daarom 1. LfJ- En toen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 16