Pleidooi internationaal progressief akkoord Sir Henri Deterding financierde De Waag Staking buschauffeurs definitief van de baan anders dan andere AXTI-SEMITISCH EX PRO-DUITS BIJ OPENING RAI Kritiek op uitlating van minister Sehut MANSHOLTOP PVDA-CONGRES: Tekort Britse handelsbalans veel kleiner Voorstel Masman aangenomen Poppetgom ontpopt zich als gewauwel VRIJDAG 14 FEBRUARI 1969 (Van onze speciale verslaggever) „Ik heb", zo schreef in no vember 1940 een toen extreem nazigezinde in De Misthoorn, „vele malen met Deterding over het Jodenvraagstuk van ge dachten gewisseld en gecorres pondeerd. Hij had ze (de Joden) in al hun laagheden leren ken nen gedurende zijn loopbaan. Het zijn geen mensen, zo zei hij me eens. De diepst gezon ken mens heeft nog meer ka rakter dan de beste Jood." „Hoe dikwijls ergerde Deterding zich niet aan de verschillende persuitingen tegenover Duitsland. Vooral de Jood Salomon van Oss van de Haagse Post, maar ook de Jodenkliek van het Algemeen Han delsblad kon hij met een enkel kern achtig gezegde zo juist typeren". Maar niet alleen op de Joden had de boosaardige oude heer veel te gen: „De heer Colijn is geen Nederlan der meer." zo zei Deterding eens. „Hij denkt in goud en ik ben ervan overtuigd dat hij zelfs zijn ziel reeds voor het hiernamaals bij de Bank van Engeland heeft verpand". Ondanks.... Toen Deterding op 4 februari 1939 in Sankt Moritz overleed, slaagde het Algemeen Handelsblad erin aan Colijn een kort herdenkingswoord te ontlokken. Colijn roemde Deterdings eminente prestaties voor de „Ko ninklijke" (hij had ze van nabij le ren kennen): dan zijn „vorstelijke geschenken aan onze musea" (het Amsterdamse Rijksmuseum had, om slechts één voorbeeld te noemen, „Het Straatje" van Vermeer aan hem te dapken); voorts de stichting van het Deterdingfonds. dat jonge Nederlanders naar Indië uitzond. „En eindelijk" -citaat van de laatste zin uit Colijns herden kingswoord „ondanks de schijn n het tegendeel op sommige mo menten in zijn leven, was hij een echt Nederlander, die niet alleen veel voor zijn land heeft gedaan, maar dat land ook werkelijk lief had". De schijn van het tegendeel? Dat tegendeel was, toen De Waag al twee jaar uitkwam, een maar al te mani feste realiteit. Met zijn derde vrouw had Deter ding zich in 1936 in Duitsland ge vestigd. in Mecklenburg, op het gro te ..Rittergut" Dobbin, dertig jaar eerder eigendom van prins Hendrik, die er vaak met koningin Wilhelmi- na de vakantie had doorgebracht. Sir Henri Deterding, gebo ren in 1866 in Amsterdam, ac countant van beroep, gerid derd door de Engelse koning, was de grote architect van Royal Dutch-Shell: een van "s werelds grootste concerns op het gebied van de produktie, het transport en de verkoop van aardolie en aardoliepro- dukten. Hij was een man van uit zonderlijke commerciële en organisatorische kwaliteiten, welke in de harde wereld van het particuliere bedrijfsleven zeer goed tot hun recht kwa men. doch die hem deden fa len in de onbarmhartige we reld van de politiek. De an ti-communistische houding van de multimiljonair de onteigening door het Leni nistische regime van alle be zittingen van de „Konink lijke" in de Kaukasus was hier een van de oorzaken van dreef hem in de richting van het Derde Rijk, waarmee hij in de laatste jaren van zijn leven duidelijk sympa thiseerde. De bindingen van Sir Henri met het weekblad De Waag, zjjn antisemitische en pro- Duitse instelling, worden ont huld in „Voorspel" (uitgave: Staatsdrukkerij; populaire edi tie 664 blz. 17,50), het door dr. L. de Jong geschreven eer ste deel van de geschiedenis van het Koninkrijk der Ne derlanden in de Tweede We reldoorlog. deze geste geen andere uitwerking dan dat zij Deterding als sympa thisant met het Derde Rijk onthul de. In 1936 had een zekere ir. B. Wi- gersma met Deterding contact ge zocht. Al in 1932 trad deze onhandi ge, star-doctrinaire studeerka mer-fascist met professor J. Hessing tot de NSB toe. Voor Mussert stelde hij een ontwerp-grondwet op, die zijns inziens van een briljant inzicht getuigde in de Hegeliaanse staatsleer. Mussert vond het een on bruikbaar stuk, waarop Wigersma en Hessing geërgerd de NSB verlie ten. Beiden bleven samenwerken in de „Vereniging tot Studie van de staat", waarin rechts-autoritaire en fascistische denkbeelden opgeld de den. Maar wie had ooit van die ver eniging gehoord? Hoe kon ze die denkbeelden verbreiden? Na veel heen en weer gepraat en na inschakeling van de econoom dr. ir. M. D. Dijt, die adviseur van De terding was, werd de laatste bereid verklaard jegens het bestuur van een nieuw op te richten stichting De Waag garant te zijn voor een even tueel tekort bij de uitgave van een weekblad, dat De Waag zou gaan heten, en dat tevens de Nederlandse kant van het agrarische hulppro gram van de grootfinancier zou be hartigen. Borrelpraat Deterding, die van Duitsland uit de Nederlandse binnenlandse poli tiek trachtte te beïnvloeden, gaf er een manifest over uit, dat, na een felle tirade tegen de Sowjetunie, in vage borrelpraat verliep. Het eerste nummer van De Waag op 16 januari 1937 verschenen. nasre ->.»«&***» cfm GEMEEN CULTUREEL POLITIEK EN ECONOMISCH WEEKBLAD VOOR NEDERLAND verkeersredactcur) AMSTERDAM De uitlatingen van minister Schut (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) gisteren bij de opening van de peronenauto RAI hebben in automobielkringen nogal ontstemming veroorzaakt. Vooral zijn in bedekte termen te kennen gegeven wens tot heffing van parkeerbelasting te komen, deed velen zich afvragen waarom de minister deze geluiden bij voorkeur bij de opening van een auto-tentoonstelling moest laten horen. Weinig begrip was er ook voor zijn opmerking, dat de Nederlander bijna evenveel over heeft voor het autorij den als voor het wonen (de minister noemde dit een „beklemmend verschijnsel"). De algemene reactie was, dat men het verband hiertussen niet duidelijk zag. Duidelijk toonde de minister zich bezorgd over de verdere uitbreiding van het autopark. „Nu al zijn er in ons land 150 auto's op 1000 inwoners en in 1975 zullen er al 4 miljoen auto's op de weg zijn", aldus de mi nister. „Beziet men het aantal auto's per vierkante kilometer, dan blijkt aldus minister Schut dat de auto dichtheid van bijvoorbeeld Den Haag al niet veel meer verschilt van die van de autostad Detroit. In 1965 was het voor Den Haag 1206 auto's per km2 en voor Detroit 1280". OUDE AUTO'S Ook het opruimen van oude auto's noemde hij een probleem. In de laatste 5 jaar is dit aantal verdub beld; hel bedraagt nu al 100.000 per jaar en een snelle toeneming is nog te verwachten. Zoals te verwachten was, liet RAI-voorzitter W. Smit opti mistischer geluiden horen. Hij zag aan het gebruik van een eigen auto voordelen verbonden boven dat van andere vervoermiddelen. „De keuze bij het zoeken naar een geschikte woning of werkkring wordt er groter door en ook de recreatiemoge lijkheden zijn talrijker". Dat het openbaar vervoer de oplos sing van de verkeersproblemen zal zijn (zoals wordt gezegd in de Nota Ruimtelijke Ordening) zag hij niet helemaal. ..Tot nu toe heeft dit open baar vervoer gefaald en het aantal vervoerde reizigers zowel als het aantal reizigers-kilometers lopen dan ook gestadig terug. Maar zelfs al zou het openbaar vervoer aan alle eisen van de automobilist tegemoet komen, moet men zich wel realiseren, dat een hoogwaardig openbaar vervoer geen toverformule is. De overheid mag zich daarachter niet verschui len", aldus de heer Smit. „Wil men een verkeerschaos, die speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations voor het nabije verschiet dreigt, voorkomen, dan zal op korte termijn een actief begin moeten worden ge maakt met de uitvoering van de be leidslijnen, zoals deze in de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening ten aan zien van verkeer en vervoer zijn neergelegd. De tijd dringt". AMSTERDAM De vice- voorzitter van de Europese com missie, dr. S. Mansholl, heeft gisteren op het plattelandscon gres van de PvdA gepleit voor socialistische machtsvorming op internationaal niveau. „Een be weging, waartoe bij voorkeur de Europese democratisch-socialis- ten het initiatief zouden moeten nemen, maar die ook alle pro gressieve, linksgerichte krachten zou moeten omvatten, zou de totstandkoming van een Euro pees supranationaal parlement moeten afdwingen om haar in vloed te kunnen doen gelden." Concentratie tot over de grenzen is volgens dr. Mansholt gewenst om de LOONSVERHOGING 6.8 PROCENT UTRECHT Werkgevers en werknemers in het streek vervor hebben op het laatste nippertje een staking van de buschauf feurs kunnen voorkomen, door een akkoord te sluiten over de nieuwe cao. De lonen zullen met 6,8 procent worden verhoogd. Naast deze verhoging wordt het functieloon met 22 gulden en de toeslagen met 11 gulden per maand verhoogd. De minimumvakantie toeslag zal 645 gulden bedragen. Ba sis voor het akkoord was een uitspraak van de commissie-Van der Dossen. In de arbeidsovereenkomst voor het streekvervoer is een bepaling op genomen tot regeling van geschillen. Toen het een maand geleden zover was, werd de commissie-Van der Dussen ingesteld. De commissie had de indruk, dat bij het streekvervoer van „enige ach terstand" sprake is. Men heeft de werkgevers en werknemers voor gesteld deskundigen een onderzoek te laten instellen naar de ar beidsomstandigheden in het auto busbedrijf. STADSDIENSTEN Het resultaat van dit onderzoek moet worden verwerkt in de ar beidsovereenkomst 1970-1971. Ten aanzien van de chauffeurs in de stadsdiensten bij het streekver voer zijn werkgevers en werknemers overeengekomen, dat deze groepering per 1 januari 1971 hetzelfde loonni veau moeten hebben bereikt als de chauffeurs bij de gemeentelijke ver voersbedrijven. LONDEN Het tekort op de Britse handelsbalans is in januari ver minderd van 55 tot 10 miljoen pond Sterling. Dit is het laagste bedrag sinds het pond Sterling in 1967 werd gedevalueerd. Het ziet ernaar uit dat de verwachting van de Britse rege ring dat Engeland in 1969 weer een evenwichtige handelsbalans zal heb ben, wordt bewaarheid Engeland voerde voor 556 miljoen pond uit tegen 536 miljoen in decem ber. De invoer bedroeg in januari 647 miljoen pond (651 miljoen pond). -g- Drie kerken in Nashville (Tennessee) zijn verleden week door vandalen ge teisterd. In een van de gevallen is de schade al meer dan 70.000 gulden. Twee jongens, van 14 en 15 jaar, wor den verdacht. politieke partijen te bevrijden uit de onmacht, die tot vernieling van de democratie leidt. Dan zal ook ..het gescharrel om de partijstoelen" on wezenlijk worden Als het „politiek provincialisme doormoddert, zullen wij de politiek geïnteresseerden in de Europese lan den oproepen tot een actie, waarvan het doel is het scheppen van een politieke formatie, die bereid en in staat is zich te meten met de econo mische krachten die de staatkundige grenzen reeds lang hebben overschreden. Zielig Indien politici weigeren in te zien. dat de grenzen van de economische formaties anders lopen dan de natio nale grenzen, dan bieden zij een zie lige aanblik. .Wij moeten een politie ke tegenhanger scheppen tegenover een economische structuur, die de maatschappelijke structuur tot een atavisme maakt." Mansholt zei verder diep geraakt te zijn door het uitblijven van een ant woord op de werkelijke essentiële vraagstukken. „Het beeld, dat men in Brussel van de PvdA krijgt is. dat er een strijd woedt om de vraag wie, en met welk etiket op welke stoel mag zitten. Een etiket bepaalt echter niet de politieke richting, opwinding is nog geen programma", aldus dr. Mansholt. Hij maakte zich verder zorgen over bewindslieden en andere politici, die reageren op het saneringsplan voor de Europese landbouw met: „Dat valt bij ons wel mee." Hij vond echter, de eenheden, waarin de Neder landse landbouw werkt, nog lang niet groot genoeg. Wet hygiëne kamperen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp Hygiëne Kampeerplac-tsen aangenomen. Slechts de Groep-Harmsen stemde tegen. Een amendement-Masman (soc.), dat de uitvoering van deze wet, waarbij minimumvoorschriften voor de hygiëne kunnen worden uitgevaar digd, in plaats van aan de gemeente aan de provincie geeft, werd aange nomen. Voor stemden PvdA. D'66, CPN, PSP, CHU, en een deel van de KVP en de ARP. Staatssecretaris Kruisinga voelde niet veel voor het amendement maar liet de beslissing aan de Kamer. Dr. Mansholt stelde, dat het agra risch inkomen in twintig jaar tijd verdrievoudigd zal moeten worden, j wil het op gelijke hoogte komen met het inkomen in andere bedrijfstak ken. Het Tweede Kamerlid dr. ir. A. Vondeling opperde het idee de Euro pese landbouw eens te laten bekijken door mensen van buiten de land bouw, „zoals men er wel een efficien- cybureau bijhaalt als met een be drijfstak 'ets niet in orde is." Tivee Amerikaanse ruimteschepen in maart naar Mars WASHINGTON Om de raadse len van Mars te gaan ontsluieren zul len de Amerikanen in maart twee ruimteschepen naar die planeet zen den. De Nasa heeft bijna 150 miljoen dollar voor dit project uitgegeven. De schepen, de Mariner zes en ze ven, moeten een afstand van meer dan 108 miljoen kilometer afleggen om tv-beelden van de planeet naar de aarde te zenden. De ruimtesche pen zullen Mars passeren op een afstand van ruim 3.200 kilometer. DEN HAAG Dat volwassen men- sen zou wauwelen kunnen, als gister- I avond in het nieuwe Scarabee de lieden 1 in de nieuwe happening Poppetgom. is onvoorstelbaar. Met muziek van Bruno I Maderna en tekst van Lucebert was er een worst vol flauwiteiten zonder enige pit. Het was een schaapachtig gedoe, nergens geestig, nergens scherpzinnig, nergens origineel, zelfs niet eens sati risch. Nu en dan tendeerden deze cliche- mannetjes van het dadaïsme naar de kunstvorm van het sextantisme. Het zaaltje reageerde nauwelijks en bedankte aan het einde met een lauw applausje uit burgerlijke beleefdheid. Maar ja. men was tenslotte genodigd en had vooraf een glaasje wijn gehad. Onder deze genodigden de subsidie gever van de avond, wethouder Wilzen. en als een opgedofte droeve vogel de zangeres zonder naam die een mislukte caricatuur van een smartlap had ge- j zongen fop het bandje). De gemeente Den Haag heeft 't Sca rabee mogelijk gemaakt een eigen ruimte in te richten, zeer rovaal De regel werd weer eens bevestigd dat de wezenlijke waarde van het gesubsi dieerde omgekeerd evenredig pleegt te zijn met de hoogte van het gespendeer de bedrag f 24 000>. EV. GROLLE i HAVANNA Een KLM-toestel van de Curagaose luchtvaart- maatschappij zal de gestrande passa- I giers van het gekaapte Venezolaanse vliegtuig van de luchthaven van San tiago gaan ophalen. De regering in Caracas heeft de Cubaanse autoritei ten verzocht het KLM-toestel niets in de weg te leggen. Sir Henri Deterding. Van de stichting De Waag werd Wigersma voorzitter. De oplaag van het nieuwe weekblad kwam nauwe lijks boven de vierduizend exempla ren uit. In 1937 moest Deterding 60.000 gulden bijpassen, in 1938 34.000 gulden. Na zijn overlijden de den de erfgenamen uit het nagelaten fortuin een laatste schenking van 30.000 gulden. Onder de vaste medewerkers van De Waag trof men tal van figuren aan, die tijdens de bezetting aan de Duitse kant stonden. H. W. van Et- ten bijvoorbeeld, de latere hoofdre dacteur van Storm-SS. Daarnaast mr. dr. H. J. von Brucken Fock. economisch expert van de NSB, prof. mr. D. H. Westra, de latere burgemeester van Den Haag, prol mr. J. J. Schrieke, de latere secreta ris-generaal van justitie, generaal Seyffardt (militair adviseur) en, niet te vergeten: Max Blokzijl, 's vijands beste radiopropagandist, in die tijd Berlijns verslaggever van het Alge meen Handelsblad. Als „onze correspondent in Duitsland" (anoniem dus) kon de laatste zich in De Waag naar harte lust uitleven. In de zomer van 1938 noemde hij de Jodenvervolging in Duitsland „de eerlijkste vorm van een afkeer, die in alle variaties door de eeuwen heen gesluimerd heeft in alle volken". Die vervolging was volgens Blokzijl trouwens niet de schuld van de Duitsers, maar van de Joden. Want die waren erop uit geweest „hun ras machtsposities te verschaffen ten koste van de niet-Joodse overgrote meerderheid der bevolking". Wigersma had tevoren met Blok zijl over dit abjecte stuk gecor respondeerd. Hij was er opgetogen over. „Er is geen blad in Neder land", haastte hij zich aan Deter ding te schrijven, „dat het heeft aangedurfd zo open en juist over het Jodenvraagstuk te schrijven". In april 1939 werd is Den Haag de eerste zogenaamde Waagkring opge richt. Dergelijke kringen bestonden spoedig ook in Amsterdam, Haarlem, Bussum, Hilversum, Utrecht, Amersfoort en Groningen. Een Utrechts privaatdocent in de filosofie, dr. T. Goedewagen. gaf zich voor de organisatie van die kringen veel moeite. De fascistische gedachtengangen van de NSB waren hem zeer sympathiek maar hij acht te de wijze waarop Mussert en de zijnen het Nederlandse volk bena derden, niet juist. Op welke wijze dan wel? Dp jaargangen van De Waag geven het antwoord: meer intellectua listisch, zogenaamd slim, geca moufleerd, kortom: onoprecht. MORGEN: PRINS BERNHARD EN DE NAZI'S. caballero constante kwaliteit Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen as stuks f 1.75-een laurens produk? Winterhulp Het was hem een kwellend pro bleem hoe hij de betrekkingen tus sen Duitsland en Nederland verbete ren kon. Begin 1937 stelde hij uit zijn immense particuliere vermogen tien miljoen gulden beschikbaar op dat Nederlandse landbouwprodukten naar Duitsland geëxporteerd konden worden. De Nederlandse boeren en tuin ders ontvingen de tien miljoen; de opbrengst in Duitsland kwam, aldus Deterdings wens, aan het natio- naal-socialistische „Winter- hilfswerk" ten goede. Politiek had

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9