VLEET laat men in de kou staan SVB aan onbedreigd de macht Psychiaters: Hans v. Z. n schizoïde persoon Betere communicatie door wijkraden met rente! Manoeuvres verwacht in omgeving Berlijn Nederlandse regering bevoordeelde Nigeria LUCHTBRUG BESTOOKT Hamlel-opera ging aan traagheid ten onder \RODE TOP BIJEEN Mr. Van Walsum kritisch over hulp: Visserijnieuws bij de Algemene Bank Nederland nieuwe leidse courant vrijdag 14 februari 1969 BERLIJN Vertegenwoordi gers van de strijdkrachten van de landen van het Warschaupakt en de waarnemend ministers van defensie van dat pakt zijn deze week in Oost-Berlijn aan het vergaderen, naar verluidt over het besluit van de Westduitse re gering om de verkiezingen van de bondspresident in West-Ber- lijn te houden. Te zelfder tijd heeft de Oostduitse regering de bevolking van West-Ber- lijn gewaarschuwd, dat zij de gevol gen zal moeten dragen als Bonn voortgaat met het plan de verkiezin gen in West-Berlijn te houden. In Bonn heeft de Russische ambas sadeur Tsarapkin een bezoek ge bracht aan bondskanselier Kiesinger om hem te waarschuwen, dat de Sowjetunie de verkiezingen beschouwt als een schending van de viermogendheden overeenkomst van Potsdam. Politieke waarnemers menen, dat de landen van het pakt van Warschau wellicht militaire manoeu vres willen houden, die het verkeer naar Berlijn over land zouden kun nen belemmeren. Deze oefeningen zouden worden gehouden rondom Berlijn en in de strook tussen West-Duitsland en West-Berlijn Voorts zouden voor de lente oefenin gen op het programma staan in Bul garije met deelneming van Russische, Roemeense en Bulgaarse strijdkrach ten. De Britse premier Wilson, die van daag naar West-Berlijn vliegt, heeft in een gezamenlijke verklaring uit gesproken, dat West-Duitsland en Engeland zullen blijven streven naar eenwording van Europa, waarbij En geland niet uitgesloten wordt. De Britse premier verwierp op een persconferentie met klem de sug gestie, dat hij de bereidheid van En geland om met Nederland en West-Duitsland over het ultracentri- fugeproject te onderhandelen, afhan- kelijk zou hebben gesteld van de on dertekening van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapenen door West-Duitsland. Hij wees de beweringen van de hand, dat de gezamenlijke vervaardi ging van goedkoop, verrijkt uranium, voor Duitsland de weg zou openen tot het vervaardigen van kernwape nen. Hij zei, dat het voor iedereen duidelijk zal zijn, dat Europa diende te zorgen voor een voldoende aanbod van verrijkt uranium. ROTTERDAM Mr. E. O. eefmstreprri map wnrHpn 7oot ROTTERDAM Mr. E. G. van Walsum, voorzitter van de stichting Vluchtelingenhulp Bia- fra-conflict heeft ernstige kritiek op de wyze waarop de Neder- Iande regering de voor het Bia- fraans-Nigeriaanse conflict be stemde overheidshulp heeft ver deeld. In het dagblad Trouw staat zijn mening. Hij betreurt de verdeelsleu tel, die is toegepast. Van de 10,6 miljoen voor directe hulp is ruim 8 miljoen naar de federale regering van Nigeria gegaan. Slechts 2,4 miljoen gulden kwam in Biafra terecht. Bo vendien heeft de Nederlandse rege ring nog eens een lening van 3,6 miljoen aan Nigeria aangeboden. Rotterdams oud-burgemeester is te meer verontwaardigd, omdat gebleken is, dat Nigeria nog steeds kans ziet voedsel uit te voeren. „Dat is juist het ergelijke, Nigeria heeft voldoende voedsel om zelf het Biafraanse hon- gerprobleem tot een oplossing te bren gen. Maar de Biafranen zijn rebellen, die men vernietigen wil. Nederland kan misschien met het geld van de Nederlandse regering slachtoffers helpen in het bezette ge bied, maar dat aantal staat in geen enkele evenredigheid met de slacht offers in het Biafraanse gebied. Bo vendien heb ik het gevoel, dat de or ganisatie van hulp aan de Nigeriaan- se kant niet efficiëënt is, in tegenstel ling tot de organisatie van Biafra. die wonderbaarlijk goed is. Het heeft mr. Van Walsum ver baasd, dat de politiek en met name de Tweede Kamer zo moeilijk op gang is gekomen om hulp te verlenen aan de oorlog in Nigeria. „De regering heeft steeds een uiter ste behoedzaamheid in acht genomen omdat Nigeria gesteund werd door Engeland. Pas toen bleek, dat politie ke partijen belang van de hulp inza gen is Den Haag in actie gekomen. Het gaat hier om een typisch huma ne zaak, die niet door partij-politiek GENÈVE Dc vluchten met hulp goederen naar het Biafraanse vlieg veld Oeli, die kerkelijke organisaties verzorgen, heeft men door de aanhou- de bombardementen van de Nige- riaanse luchtmacht moeten beperken. Vier chartervliegtuigen zijn bij een van die bombardementen met brand bommen beschadigd, maar zij konden hun basis in Sao Tomé beeriken. De ze toestellen zullen voorlopig niet meer aan de hulpverlening kunnen deelnemen. Het aantal vliegtuigen dat meewerkt aan de luchtbrug, is door de Nigeriaanse acties verminderd van elf tot zes. (Van onze onderwjjsredacteur) LEIDEN Landelijk bezien waren het vreemde, onwezen lijke verkiezingen die de studen ten deze week hebben gehouden. In enkele universiteits- en hoge schoolsteden hebben de partijen het elkaar nog wel moeilijk ge maakt, maar dat speelde zich af tussen groepjes van enkele honderden studenten en het zal op de politiek van de Nederland se Studenten Raad geen invloed hebben. Het besluit van het Nederlands Stu denten Akkoord om er in de raad van vijftig de brui aan te geven, maakte de studentenvakbeweging tot de partij die het landelijk voor het zeggen heeft. In feite is het met de parlementaire structuur van de stu- dentenorganisatie nu afgelopen In Amsterdam, Nijmegen. Utrecht, Drienerlo en bij de VU werd hele maal niet meer gestemd of werden om formele redenen alleen maar de stembussen opgesteld. In Utrecht werden dertig stemmen geteld, in heel Amsterdam nog geen vijftig. In enkele andere plaatsen waar de SVB niet de enige partij was. kwa men wel min of meer interessante schermutselingen voor. Volgens tel lingen van middernacht verwierf het Studentenakkoord in Delft negen ze tels en de SVB elf. in Groningen waren de cijfers 13-17 en in Leiden 14-15. In Eindhoven kreeg de SVB 17 zetels en het Centrum 13. in Rotter dam nam de SVB het met succes op tegen een „partij verheffing van het volk" (165 zetels), maar in Waee- ningen. de enige stad waar Stud '75 bleef bestaan, werd de verdeling Stud '12 en SB 8. De grote verrassing leverde Til burg Het vorig j'aar klom de Studen ten Vakbeweging in Tilburg van 7 naar 11 zetels Ditmaal deed een nieuwe groepering. Democratisch Appèl, mee. die 10 zetels behaalde tegenover 7 van de SVB en 3 van het NSA. Bij deze gegevens moet men wel in het oog houden welk deel van de studenten hierbij betrokken is. Van de circa 80.000 studenten zijn er ongeveer 56.000 georganiseerd in de grondraden en van hen hebben er rond 8.000 ge stemd. Het meedoen van het Studenten Akkoord in de plaatselijke grondra den betekent niet dat het NSA ook de zetels zal bezetten die aan deze partij toekomen in het landelijk stu- dentenparlement. de raad van vijftig het tegendeel is te verwachten De SVB kriigt in de raad een roya le meerderheid, vermoedelijk veertig van de viW<r ste»»>»—•*- r-onn»" nm de Statll'en to "M„s MSR-voorzitter Eduard Bonihoff, die op 1 maart met zijn bestuur aftreedt. Hij is er niet rouwig om dat de SVB geen oppositie meer zal krijgen. De SVB-voorzitter Jelle Visser on derstreepte gisteren nog eens dat men voortaan meer in de faculteiten zal gaan werken. „Wij leveren slag tegen de ongeïnteresseerdheid" Jan-Kees Wiebenga van het NSA voorspelde dat in de toekomst het gefrustreerd mag worden, zegt mr. Van Walsum, in verband met het feit, dat als de oppositiepartijen iets wil len, de regeringspartijen niet mee willen doen. „We zouden de impasse waarin we op het ogenblik verkeren moeten doorbreken met hulp van de publieke opinie" en het spijt mr. Van Walsum, dat er maar één demonstratie in ons land is gehouden. Over de opbrengst van de Neder landse bevolking voor de actie-Bia- fra, die tot nu toe niet groot is, zegt de voorzitter van het comité: „Men moet het van de realistische kant be kijken. Het bezwaar is, dat je niet de zelfde 'methoden van de vorige keer kon gebruiken. Bovendien de mensen die geven raken vermoeid. Ze gaan steeds meer beseffen, dat het toch een zaak van de regering is, die nu aan de beurt is. Alleen een po litieke oplossing kan een einde aan de oorlog maken en ik denk dan aan een wapenstilstand zonder condities. Ik geloof, dat het om menselijke redenen wel geoorloofd is je in het Westen te bemoeien met deze dingen, die in Afrika gebeuren." UTRECHT De studentendecaan van de Rijksuniversiteit in Utrecht, drs. D. van Wijk, is na een onder zoek onder tweehonderd studenten tot de conclusie gekomen dat er nog heel wat schort aan de overgang van de jongelui van de middelbare school naar de universiteit. Binnen de universiteit bestaat voor de problemen die deze over gang met zich mee brengt te wei nig aandacht. De eerstejaars moeten beter voor gelicht worden omtrent de hulp verlenende instanties van de uni versiteit. De meeste studenten voelen zich niet aangesproken door de gezel ligheidsverenigingen en ook vol doen ze niet aan de gestelde ver wachtingen. Tussen de eerstejaars en hun ouders bestaat vaak nog een nauwe band die zowel conflicten kan ver oorzaken als een positieve functie kan hebben bij het opvangen van de aanpassingsmoeilijkheden. De meeste ouders missen het in zicht in de problematiek van hun studerende kinderen. Het huidige stelsel van de rijks studietoelage oefent een negatieve invloed uit op de relatie tussen ouders en kinderen. Het middelbaar onderwijs besteedt te weinig aandacht aan het stimu leren van een bewuste studie keuze en aan de noodzaak om de ouders van de a.s. student daarbij actief te betrekken. Volgens het onderzoek is het op vallend dat er niet zo zeer sprake is van totale onwetendheid omtrent het bestaan van verschillende advi seurs. artsen, pastores enz. alswel van een onjuist beeld van hun werk. Dit zou voornameliik worden ver oorzaakt, omdat de informatie oo een onjuist moment en in een niet geeigende situatie wordt verstrekt. percentage grondraadsleden nog sterk zal dalen „Er zal een ver vreemdeling ontstaan tussen de grondraden en de NSR en hun achter ban. Dat de tot dusver gevoerde interne studentenpolitiek falliet is. is met dat al wel duidelijk Hoe de nieuwe er uit zal zien is nog onbekend. SCHEVENINGEN Ondanks het feit, dat Handel meer dan veertig theaterwerken schreef, is het slechts zelden dat men kennis kan maken met Handel als opera-componist. De Nederlandse Opera Stichting heeft gemeend het publiek te moeten con fronteren met Julius Caesar, de ope ra die HKndel in 1724 schreef. Een lofwaardig initiatief! Niet voor niets was Handel in zijn dagen een gevierd opera-componist en -dirieent en in de muzikale wereld van onze tijd is er een hernieuwde interesse merkhaar. met name Julius Caesar blijkt op de grammofoonplaat bijzon der bij het publiek in trek. TRAAG Een eventueel eerherstel voor Handel als theater-man is gister avond bij de première van .Tulius Caesar in het Scheveningse Cir custheater mislukt. De opvoering ging onder aan traagheid en saaiheid en aan een oratoriumsfeer Men vraagt zich af waar het met de Ned. Opera Stichting naar toe moet. Weer een liquidatie? Hoe an ders kan men de keuze verklaren van Paul Hupperts als opera-dirigent? Als men wil toegeven aan een druk van bepaalde zijde meer Nederlan ders bij het opera-gebeuren te be trekken. aceonrd. Doch dan Neder landers. hetzij als vocalist, hetzij als dirigent, die blijk hebben gegeven van kwaliteiten op dit specifieke ter rein. Paul Huppers mag dan als dirigent van het Utrechts Svmfonle Orkest niet onverdienstelijke resultaten boe ken. als opera-dirigent had men hem nooit mogen engageren Dit barok en kleurrijk werk kreeg vrijwel é£n en dezelfde matte sfeertekening. In 1922 ontstond van Julius Caesar een reconstructie 'verkort en in het Duits) van de hand van dr Oskar Hagen. Men is daar in de operawe reld groten deelc var 'er up gekomen en men breng4 "l«T' "or" Engels of in het (meest geslaagde) Italiaans. Zo niet regisseur Rudolf Hartmann, die met gebruikmaking van decors en costuums van de Raye- rische Staatsonera te Mönchen een door en door Duitse opera bracht En zo kreeg men een geheel onjuiste in druk van de kwaliteiten van Handel als opera-componist. De vocale prestaties waren niet bij machte de hierboven geschetste te leurstellingen te doen vergeten Bar ry McDaniel heeft ons er niet van kunnen overtuigen, dat hij nu juist de vocalist was die de rol van Caesar moest vertolken Aller belangstelling ging uit naar Aafje Hevnis. die als Cornelia haar opera-dehuut maakte Deze rol ver eist geen uitbundiee spelkwalitpiton, daartoe geeft de positie van deze we duwe weinig aanleiding Doch Aafie Hevnis heeft deze rol met grote waardigheid en aristocratie gebracht. Daarbij beeft zij werkelijk prachf'g gezongen, zij wist in deze creatie te boeien en te ontroeren Als oratorium zangeres was zij waarschijnlijk de enige, die gelukkig was mpt dp trage temni. De in Lyon geboren sopraan Ra chel Yakar liet in haar rol van Cleo patra een scherpe, metaalachtige vo- caliteit horen, waarmede zij wel dra matiek kon uitbeelden doch niet kon bekoren Klaus Lange wist als Sextus wel te imponeren De rol van Ptole- maeus werd gebracht door Pieter v. d. Berg. die hierin tot redelilke prestaties kwam en zeker niet onder deed voor zijn buitenlandse collega's. Noemen we verder met waardering Gerard van Loon. Bert Bijnen en Volmaakt in het onvolmaakt Hubert Waber ken de leden van het Opera Ballet. Afgezien van de talloze slordigheden, was het verbazingwekkend tp zien hoe men er bij voortduring in slaag- dp juist tegen de maat in te lopen pn te dansen Gelukkig was er nog het Ned. Onerakoor dal voor dp weinig posit'n- 'omenten van —-sp ring f ADK. HAuaft. UTRECHT Voor de vierde achtereenvolgende dag heeft de rechtbank zich aan de behandeling van de zaak Hans van Z. gezet. De psychiaters prof. dr. J Kloek en J. G. Schnitzler verklaarden van ochtend dat hun diagnostische over wegingen ten aanzien van de patiënt Van Z. waren uitgegaan naar een „Schizoïde, psychopa thische persoonlijkheidsstructuur met sterk neurotische bovenbouw en een soms duidelijk hysterisch colorit". Uit het begin van de behandeling van het psychiatrisch rapport dat ruim vijftig pagina's telt, kwam naar voren dat Hans van Z. van zijn vroegste jeugd af al een wonderlijk kind was. „Op de lagere school was hij al wat apart: hij was sloom, plaatste zich buiten de groep, speel de geen spelletjes mee en kon geen contact met anderen maken", citeer de de president. De artsen achten het niet uitge sloten, dat Van Z. bij zijn geboorte bepaalde kenmerken heeft meege kregen. die zijn aparte gedrag ver klaren. De familie van Hans kwam naar voren als een groep bijzonder fel en nerveus hardwerkende men sen, die weinig maat in hun ge dragspatroon vertonen, het zijn mensen die zich moeilijk kunnen aanpassen en die snel uit de rails vliegen; die zich niet crimineel ge dragen maar wel iets van psycho pathie hebben, aldus prof. Kloek. De moeder van Hans is voortge komen uit een familie van „primi tieve, heel simplistisch denkende natuurmensen". Hans' moeder is volgens de rapporten een zeer merk waardige vrouw. Als meisje heeft ze een tijdlang als hulp in de huis houding bij een dierenarts gewerkt. De indrukken die zij daar heeft opgedaan hebben haar de ogen ge opend voor andere maatschappelijke milieus. De vrouw heeft eerst in haar huwelijk geprobeerd, haar echtgenoot naar een hoger niveau te stuwen. Toen dit voor haar op een teleurstelling uitliep, heeft zij die drang naar „hoger" op haar enige zoon Hans geprojecteerd. Zo probeerde ze Hans netjes te laten praten en hem zijn dialectische spreektrant af te leren. „Het heeft ons ook deze dagen gefrappeerd, zoals de verdachte spreekt, hoe hij zijn woorden kiest en hoe hij die uitspreekt", zo zei mr. Van Zeben. Volgens de doktoren had Hans' moeder geen neiging om haar twee dochters tot een hoger niveau op te werken. De oudste dochter ver toont het meest normale gedrags patroon. terwijl de jongste dochter meer op Hans trekt. „Zij is het ook geweest, die met Hans nog wél eens contact had", aldus dr. Schnitzler. NAAR MUSEA De schizoïde elementen, die bij Hans duidelijk aanwijsbaar zijn, zijn al in zijn jeugd ontstaan. Zijn moeder nam hem al zeer vroeg mee naar musea. In verband met zijn grote ge voeligheid voor vormindrukken ziet hij niet de voorstelling van een schil derij, maar wel bijv. de kleuren. Hij kan er op een bankje wel anderhalf uur naar kijken. De kleur werkte daarbij als een katalysator, waardoor Rrursovrrzirhl AMSTERDAM, 13 februari De meeste internationale waarden zijn vandaag bij de opening verrassend goed voor de dag gekomen. Deze fond sen waren aan de vaste kant door koopopdrachten van het publiek. Al leen Kon. Olie bleef hierbij achter. In deze hoek kwam een eerste notering tot stand op 187.80, tegen een voor gaand slotniveau van 187.70. Voor AKU bestond weer belangstelling waardoor op 129.10 (127.90) werd ingezet. Hoog ovens zette de opmars van woensdag verder voort op 108.50 (106.70). Uni lever steeg 80 cent tot 131.40. Philips verbeterde ruim een gulden op 167.30. Hoewel de stemming voor de interna tionale waarden gunstig kon worden genoemd ging dit echter gepaard met kalme handel Bij gebrek aan belangrijk zaken- nieuws wacht men in Wall Street blijkbaar op de nieuwe belastingvoor stellen van president Nixon, die vol gende week aan het congres zullen worden gedaan. De Newyorkse beurs sloot woensdag goed prijshoudend maar de aandelen van de filmmaatschappij en waren er vast De tendentie voor de Nederlandse hoofdfondsen was in Wall Street licht verdeeld doch had, evenals gisteren, geen invloed op de stemming voor deze fondsen in Am sterdam. Van de cultures moest Amsterdam Rubber de gisteren behaalde koers winst bijna geheel prijsgeven op 60%. In de scheepvaartsector haalde Rott. Lloyd het koersverlies van de voor gaande beursdag weer in op 160. Ove rigens bleven de koersmutaties in deze afdeling naar beide richtingen binnen zeer nauwe grenzen. De staatsfondsen- markt was goed prijshoudend tot eer der iets gemakkelijker. Later trok de koers van Hoogovens verder aan tot 109.40. Unilever steeg tot 131.80 doch AKU zakte iets in tot 128.70. Deli Mij daalde 60 cent tot 79.80. KZ-Organon ging in andere handen over op circa 197 (196.20). Heineken kwam zeer goed voor de dag en haalde niet alleen het koersverlies van giste ren geheel in doch kwam daar nog bovenuit op 182 (178.80). KLM was f 3 hoger op 258.50. Bij zeer kalme handel verliet AKU de markt op 128.90. Hoogovens 109.40. Philips 167.20, Unilever 131.50 en Kon. Olie op 187.80. KLM moest iets van de behaalde koerswinst prijsgeven op 257 In de eerste periode was Desseaux wederom de grote uitschieter met, evenals gisteren, een koerswinst van 35 punten. Bührmann mocht er ook wezen met ee nstyging van 18 pt. Bat. Aanneem Mij en de Kondor gin gen 8 pt. omhoog. Bergoss was vast met een koersstijging van 12 pt. Ned. Aanneem Mij was 8 pt hoger niet aan 'e komen Billiton-2 gaf een koers- reactie te zien van f 3 na de voor baande vaste beursdagen. Nutricia daalde 5. Vera Glas 6. Ned. Ford 8. Wyers eveneens 8 en Cemtr, Suiker 5 pt Verder was Uni- tas f 2, Amev f 6.50, VUN f 4\ Klu- wer f 7.50 en Norit f 2.50 lager. een bepaald droombeeld ontstond. De kern van het hysterische ligt in het gevoelsmatig reageren op beel den. Hij poogde toch iets over te bren gen aan de mensen, maar had daarbij de onmacht, dat duidelijk te maken. Moeder Van Z. heeft haar zoon ver keerd getaxeerd. Ze zag een zoon voor zich met beloften voor de toe komst en besefte niet, dat uit hem geen harmonisch mens kon groeien als ze hem geïsoleerd hield.. Ze leerde hem niet, hoe hij zich moest verweren tegen plagende kinderen. Thuis was Hans al vroeg een tiran niserend kind. Hij gebruikte zijn moeder als zijn voetveeg. Zij bood onvoldoende weerstand, omdat het gevoel van het willen beziuen en carrière maken in de maatschappij bij haar overheerste. Na 1968, toen Hans een keer van huis was weggelopen en in een pleeg gezin werd geplaatst, is het met hem snel bergafwaarts gegaan. Enkele diefstallen en verduisteringen en een omgeving die zich niets aantrok van zijn pogingen, te praten over musea, literatuur en filosofische onderwer pen, vervreemdden hem nog meer. Als deskundigen op deze gebieden ontdekten dat er geen diepgang ach ter zijn verhalen zat, kapten zij de gesprekken af. Ze ontdekten in hem de fantast en lieten hem links liggen. INFANTILAUTISME Door de grotere psychische span kracht van normale kinderen is Hans volgens de rapporteurs terecht gekomen in de hoek van de kinde ren die altijd worden geplaagd. Dat komt bij meer kinderen voor, maar bij hem waren de kenmerken erg geprononceerd. Met de term „infantilautisme" Verkiezing Miss Baksel WARMOND In het Trefpunt wordt vanavond een toneeluitvoe ring voor bejaarden gegeven. Een aantal meisjes uit Warmond zal ver der koek bakken, waarna de bejaar den zelf al keurend Miss Baksel mo gen kiezen. hebben de rapporteurs het ziekte beeld van het kind Hans van Z. aangeduid. Het is een nieuwe term in de psychiatrie, waarmee men wil zeggen dat er sprake is van een contactstoring, van het leven in een wereld zonder aansluiting met de wereld eromheen. „Ze zien de din gen wel, ze hebben een gevoel voor kleur, maar niet voor de objecten", verduidelijkte dr. Schnitzler. Het leren leven met hogere zin tuigen is voor normale kinderen de gewoonste zaak van de wereld, voor kinderen als Hans met een infanti lautisme niet. De contacten bestaan veel meer uit tastzin. Zo had hij tijdens zijn observatie een onbe dwingbare neiging om aan zijn kle ren te frunniken als met hem werd gepraat, een typisch kenmerk. Hans is heel lang geestelijk onrijp geweest. Ook een typisch kenmerk van infantilautisme is, dat men de mens niet binnen zijn waarnemings vermogen kan opnemen: Een mens is een voet of een been en er wordt aan getrokken alsof het een object is. Weerstand wordt niet op gemerkt. Daardoor is ook te ver klaren, dat Hans totaal geen egards had voor de mens. Een diagnose is in dergelijke ge vallen moeilijk te geven. Infantilau- tistische kinderen behoren tot de psychopaten, maar ze zijn het toch niet in de strikte zin van het woord. Daarom wordt in de moderne psy chiatrie in dit soort gevallen min der waarde gehecht aan de diagnose als wel aan de beschrijving van de persoon en het ziektebeeld. „De wordingsgeschiedenis van het ziek tebeeld is veel belangrijker", oor deelde prof. Kloek. IJMUIDEN Een harde oostelijke wind stond de visserij onder de Ne derlandse kust In de weg. Voor de kleinere schepen was het geen doen meer Zij liepen hals over kop IJmui- den en Scheveningen binnen. De gro tere vaartuigen moesten gaan steken. In de morgenuren konden de eenhe den by de routeboeien weer in actie komen. De eerste trekken leverden weinig op. In het gunstigste geval kon men uit een poging tien kilo tong en een mand of vyf andere vis ber gen. Dit betrof voornameiyk schol. Boven 57 NB was het goed weer. De treilers in de Noord konden dan ook aan de slag blijven. Zij noteer den door elkaar genomen trekken van 70 manden hoops. Ook dit keer speelde de kleine zwarte koolvis de eerste viool. Schelvis, haring, ma kreel, gul. kabeljauw en wijting wa ren heel wat schaarser. Wat er was Aan de IJmuidense markt versche nen 30 vaartuigen Zij zorgden voor een aanvoer van 2430 kisten vis, waar van 10 kisten schelvis. 520 kisten wij ting, 80 kisten gul en kabeljauw, 560 kisten kleine gul, 380 kisten koolvis, 190 kisten haring, 90 kisten makreel, 340 kisten schol, 35 kisten schar. 10 kisten leng, 3 kisten tarbot, 120 kis ten diversen. 3200 stuks stijve kabel jauw en 6000 kilo tong. Verder wa ren er 20 kleine kisten schelvis. 380 kleine kisten haring en 75 kleine kis ten makreel. De tongkopers wilden zich zoveel mogelijk dekken voor de te verwach ten schaarste. Zo liep de notering voor de eentjes op tot f 8.64. Onder de f 7.99 was deze soort niet te koop. Ook de kleinmiddel was met een koers van f 8.33 tot f 7.39 best aan de prijs De slips zat met een note ring van f 7.31 tot f 6.66 eveneens in de lift. De grote soorten stegen ook in aanzien. Voor de grootmiddel werd. op de eerste afslag f 6.19 betaald. Voor de schol viel ook al een toene mende belangstelling te constateren.. De meeste interesse ging uit naar de tweetjes. Deze soort deed op de eer ste ronde bijna vijftig gulden. De grote en de grootmiddel zaten toen niet ver van de veertig gulden De schar was met een notering van f 62,- tot f 40,- nog meer in trek. De ha ring moest weer met een middelma tige belangstelling genoegen nemen Meer dan f 32,- wenste men niet te betalen. Op de laatste afslag gingen de handelaren niet verder dan tot f 20.-. De goede kwaliteit makreel haalde met een top van vijftig gul den een behoorlijke portie terug van het verlies van de laatste dagen. De mindere soort was meestal voor f 18.80 te koop. De wijting stak met een hoogste bod van f 41.- fors van wal. Later liep het niet zo best meer. De gestripte soort zakte naar f 19,-, de dichte naar f 14.- De schelvis was schaars en dien tengevolge duur. De kleinmiddel be reikte een top van f 89,-. De pennen deden steeds f 74,-. Voor de grote en grootmiddel moest reeds f 69.wor den betaald. In de rondvlssector was de gul de enige soort die wat terrein moest prijsgeven. Maar voor de kat- tencentrale was met een laagste no tering van veertig gulden voor alle soorten weer geen werk weggelegd De kleine zwarte koolvis was wat duurder maar een notering van f 24.- tot f 17,- kon nog geen lach op de ge zichten van de aanvoerders brengen De grote soortgenoot was met een koers van f 82.- tot f 60.- door elkaar genomen een tientje duurder dan op de voorgaande dagen. Vandaag aan de markt Vandaag meldden zich aan de IJmui dense markt onder meer de KW 164 Markt- en visserijberichten Markten ALKMAAR, 14 februari Commissieno teringen (In guldens per kg): fabrieks- edammer 316, middelbare 231, Goudse vol vette 339. Handel goed. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 februari Groentevelllnp waspeen AI 11701380, All 260890, BI 1300-1530. BIX 250-430 Cl 660, CII 550—760, breekpeen 720, boerenkool 120—148. knolselderie 25—36, spruiten I 183. II 123—144. uien 190—520, selderie 15—21. Aanvoer waspeen 140.000 kg. LEIDEN, 14 februari Groenteveiling: appelen 80, aardappelen 6, snijbonen 950, boerenkool 157. prei 88—110, rabarber 115 .stoofsla 12—14. spruten A 171—184, B 166 —194. komkommers 35—100, champignons 255—300, witlof 76—156. knolselderij 21—48. sla A 29—33. selderij 36—41, uien 8—22. LEIDEN. 14 februar Kaasmarkt. Geen aanvoer. LEIDEN, 14 Iebruari Veemarkt. Aanvoer: 4 stieren. 55 melkkoeien, 160 vette koelen, 60 varekoeien, 11 pinken, 3 grasKaiveren, 9 vette kalveren, 7 nuch tere kalveren, 50 vette schapen, 587 vette lammeren, 31 varkens (zeugen), 125 senrammen, 4i9 biggen, l paard, 4 gelten. totaal 1536 stuks. Notering: stieren (slacht) s. 490—520, melkkoeien 975—1250—1675, vette koelen s. 390—4ü0520, varekoeien 725—1050—1475, pinken 525—650. vette kalveren levend 350—410, vette schapen 110—125—140, v.ette lammeren 146—175—205, zeugen (drachtige) 425175525, schrammen 105—115130, big gen 80—85—90. Hanoe:i melkkoeien rustig, vette koelen vlug. varekoelen matig, pinken kalm, vet te kalveren vlot. vette schapen en vette lammeren vlug. zeugen, schrammen en biggen redelijk. RIJNSBURG. 14 februari Groentevei ling: BI 1310-1530, AI 1130—1220, waspeen 630—820, rode kool 21—23, groene kool 59, nnolseiucrij 3747. uien 100—350. TER AAR, 12 februari Groentevei ling: witlof AI 91—100, All 60—85. Bil 67—80, II 42—67, afwijkend 30—70. stek 5 47, spruiten A 110—126, B 80, D 105, uien 23, aardappelen 12, peren Brederode 25, alles per Kg; tuinkers 26 per doosje. UTRECHT, 13 februari Veemarkt. Aanvoer: 971 runderen. 22 vette kalveren. 53 graskalveren, 1421 nuchtere kalveren, 297 schapen, 266 varkens boven 100 kg, 50 beneden 100 k«* 816 biggen, 10 bokken en gelten. Prijzen: melk- en kalfkoelen 1150—1450, kalfvaarzen 925—1050, varekoeien 840—1025. pinken 720—850, stieren 975—1225. graskalveren 370—610, nuchtere kalveren 35—80, schapen 90—140, lammeren 110—200, drachtige varkens 350175, lopers 105125, biggen 72—90, bokken en gelten 20—52 per stuk, vette koelen I 480—500 II, 450— 470 III 410—440 per kg geslacht gewicht, v^tle kalveren I 400-425. II 380—440, III 340 36Ö, nuchtere kalveren I 130—180. zware vette varkens 245—250, zouters 254—256, slachtzeugen 200—210. Jonge slachtzeugen 210—220 per kg levend gewicht. Visserij SCHEVENINGEN. 14 februari Visse rijberichten. Totaal aan de markt: 490 kisten kabeljauw, 60 kisten wijting. 65 kis ten schol, 10 kisten diversen, 550 kg tong. SCHEVENINGEN. 14 februari Visse rijberichten. Besommingen kustvlsers ln guldens: SCH 144—2440, GO 8—2730. GO 12—2850, GO 14—4180, GO 17—1850. SL 10— 750, SL 14—1580. SL 16—1730. SL 22—1950, TH 26—2330, TH 37—1020. Noternlgen per kg: gr tong 580—600. grm 600—680, kim 850—860, I 860—880, II 700—780, per 40 kg: grm schol 13—32, middel 30—36, klein 29— 39. wilting cestrlpt 33—44, Idem dicht 26 —30. schar 39—45. m kabeljauw 4448, I 34—42. II 32—40, III 34—38; per 100 kg: gr kabeljauw 100—130 Verwachte aanvoer voor morgen: van de Westkust SCH 33. van de ki'st SCH 21 en ca. 25 kust- en soanviRsers. IJMUIDEN. 14 februari Besommingen in guldens: KW 197—27.650. KW 193—5970. KW 164—79 150 KW 109 en KW 177—2260. ÏJMUIDF.N. 14 februari Prijzen per ke er tong 53—478. prm 600—571. kim 850 —782. kl I 929—838. II 882—759. tarbot I 810—760: per 50 ke: tarbot II 250—206. gr en erm schol 2927 kim en kl I 4735; kl II 38—26. schar 6861. verse haring 2418. kl schelvis II 61—58. wilting 53—29. gr gul S3—47. middel 52—47. klein 57—52: per 125 kg: er kabeljauw 17680. Aanvoer 2750 kisten. ortf/trt't' trissolhft^rson AMSTERDAM Londen 8.67%— 8.67%, New York 3.62A—3.62H, Mon treal 3.37H—3.37H, Parijs 73 19—73.24, Brussel 7 22%—7 23Y«, Frankfort 90.20% -90 25% Stockholm 70.06%—7011%, Zürich 83.88—83 93. Milaan 5801%— 58.06%. Kopenhagen 48.16%—48.21 Oslo 5070—5075. Wenen 14.00%— 14.011/ï. Lissabon 12.71»/*12.73»/«. Helena met 185 kisten en de SCH 135 Cornelia Maria met 130 kisten. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 50 kisten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw. 30 kisten schar. 700 kisten schol en 7000 kilo tong. KATWIJK Raadslid M. A. de Vries (Vrije Lijst) heeft in zijn al gemene beschouwing gepleit voor het instellen van wijkraden. „Daar in kunnen wij de burgerij recht streeks confronteren met de pro blematiek van overheid en gemeen teraad. Ik stel me voor dat dit niet eenvoudig zal zijn, maar als ik naar de kerken in onze gemeente kijk, Nieuw bij de AB N: de BTW-rekening met 4%% rente. Op een BTW-rekenlng kunt u dagelijks het geld storten, dat u later voor de BTW aan de fiscus moet afdragen. Zo reserveert u tijdig en bijna ongemerkt uw belasting. U kunt het' tegoed overmaken aan de fiscus of er zelf over beschikken door overboeking naar een deposito-rekening bij de ABN. Over het tegoed op uw BTW-rekenlng wordt een rente vergoed van AVz°/o per jaar! Zo verdient u aan uw belastinggeld. Wilt u meer weten? Op onze kantoren zal men u graag nader inlichten. U bent welkom bij de die ook wijkraden hebben en bij zonder goed functioneren, dan heb ben we in ieder geval een leid raad hoe het wel kan. Plannen van de raad of het college moeten in die wijkraden worden besproken. Een andere goede kant van die wijkraden zal ook zijn dat de pro blemen, die er in bepaalde wijken bestaan, dan echt op de tafel van ons college zullen komen. We kunnen trouwens nog veel meer voor onze inwoners doen. In diverse plaatsen worden nieuwe bewoners netjes ten raadhuize ont vangen, mogen het gebouw bekij ken, worden verwelkomd door de burgemeester en krijgen van de hoofden van dienst de nodige voor lichting over belangwekkende en wetenswaardige dingen in de ge meente. Ze worden vaak ook nog voorzien van de nodige documen tatie. Dat is iets wat in onze ge meente ontbreekt." Wintoruitkering O De heer De Vries pleitte voorts voor een eenmalige extra winter- uitkering voor de bijstand-ont vangers Dit in verband met de weersomstandigheden. De heer De Vries was het niet eens met het beleid ten aanzien van 't Heen. Hij zei, dat men daar arbeidsintensieve bedrijven moet laten vestigen en geen garagebe drijven. Hij pleitte voor verruiming van de uitgaansmogelijkheden. Uit de ETI-enquête is gebleken, dat ongeveer 55 procent van de badgasten vindt, dat er op dit gebied te weinig is in Katwijk. Het behoeft echt geen Sodom en Gomorra te worden, maar waar om kan men de badgasten niet in de gelegenheid stellen op een doordeweekse avond ergens te gaan dansen? De heer De Vries voelde ook veel voor meer overdekte rijwielberg plaatsen m of nabij de duinen, voor meer speeltuinen, voor meer eeigelegenheden in de populaire prijsklasse, verdere ontsluiting van het strand en de aanleg van wat kleinere parkeerplaatsen in de buurt van het strand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7