i Kerken willen dienend in hun landen staan RICHT „WOONPIEZIERVERENIGINGEN" OP Chr. tehuis geestelijk gehandicapten Twente Nederland mag Israël niet loslaten GEEN COMPROMIS VOOR CHRISTEN OPENING MEDISCHE FACULTEIT KREEG RUMOERIG SLOT Een woord voor vandaag Wereldraad publiceert zendingsoverzicht Uw probleem is het onze. BEROEPINGSWERK Classis aanvaardt ds. Kranenburg NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 FEBRUARI 1969: Geeft hun vandaag nog hun velden, hun wijngaarden, hun olijfbomen en hun huizen terug (Nehemia 511). Terwijl Nehemia al zijn aandacht nodig heeft voor het bouwen van de muur in een recordtijd, want de vijand zit niet stil komen vergeten groepen bij hem met sociale grieven. Nehemia wijst hen niet af, omdat ze op een ongelegen tijd komen. Hij verwijt hen niet, dat ze toch wel kunnen zien, dat hij zoveel te doen heeft. Direct pakt hij de zaak aan. Hij weet, dat al zou hij de muren nog zo hoog en sterk maken, de stad toch niet veilig zou zijn, zolang zulke misbruiken geduld werden. We moeten er op letten, dat Nehemia niet een roerend beroep doet op de goedgeefsheid van de gegoeden. Hij gaat zonder meer uit van het recht van iedere volksgenoot op een mens waardig bestaan. God eist van de rijken, dat zij zich daarvoor zullen inzetten. Vandaag nog", zegt Nehemia. Gehoorzaamheid aan God is niet een zaak, die wij op de lange baan mogen schuiven. Geen dag en geen uur. Wij lezen vandaag: Maleachi 2. (Van onze kerkredactie) GENEVE Aziatische kerken beseffen meer en meer, dat zy moeten meewerken aan de totale opbouw van hun landen. Het hulpwerk dat zy van buitenlandse kerken ontvangen moet daar om mede bydragen, zeggen ze, aan de totale economische ont wikkeling. Tot deze conclusie komt de International Review of Missons, het kwartaalblad van de Commissie voor Wereldzending en Evangelisatie van de Wereldraad van Kerken. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen nlei In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verhand staan moeten In afzonder lljke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels le worden Ingesloten. Vraag: Om onze tuin, die op het zuidwesten ligt, staat een gewone heg van twee meter hoogte en 60 cm breedte, als soeuvenir van de vorige bewoners. Nu wilden wij hoogte en breedte tot tenminste de helt ver minderen. Kan ik nu domweg de zaag erin zetten? Lopen de stammen dan weer uit? Begroeit de heg weer, ook onderaan? Antwoord: Begin pas met de snoei als de ergste vorst voorbij is. Wilt u een mooie dichte haag van onderop krijgen, dan kan u die gerust tot ten hoogste 1 m inkorten en de zijkan ten tot ongeveer 15 20 cm aan elke zijde. Wilt u een zeer mooie haag hebben, dan moet u die van onder naar boven schuin opknippen en de ze vorm ook later behouden. Deze zal dan van onderen goed gevuld zijn. De eerste tijd is de haag kaal. maar tegen het voorjaar loopt deze weer op het oude hout uit. U zal er dit jaar wel meer onderhoud aan hebben, daar er door deze ingreep een sterke groei zal optreden. Ver geet ook niet de haag eens te mes ten. Vraag: Is er in Nederland een mu seum met een schelpenverzameling? Het is namelijk mijn bedoeling zelf een verzameling aan te leggen en daarom wil ik meer over schelpen te weten komen. Antwoord: De grootste schelpen verzameling in Nederland treft u aan in het museum voor natuurlijke historie. Raamsteeg 2. Leiden. Daar op volgt de verzameling in het zo ologisch museum van de universiteit te Amsterdam. Plantage Middellaan 53. Vraag: Wat is er bekend van de ziekte toxoplasmose. Kunnen de symptomen ook gelijken op een of andere psychosomatische uitslag? Is de diagnose twijfelloos vast te stellen? Antwoord: Toxoplasmose is een ziekte, veroorzaakt door een parasi taire protoroë, toxoplasma genaamd. Dit is een eencellig diertje, dat leeft ten koste van een ander organisme, in dit geval de mens. De ziekte kan aangeboren zijn. door besmetting (voor de geboorte) van de hersenen veroorzaakt, waardoor de hersenka- mers ontstoken worden, zich verwij den cn er een waterhoofd ontstaat Bij volwassenen kan de ziekte als' een longontsteking verlopen. Aanwe zigheid van de protoroën leidt tot de diagnose. Een psychosomatisch ziek teverschijnsel kan volgens de psycho somatische geneeskunde niet onder scheiden worden van zuiver soma tische verschijnselen of psychische ziekteverschijnselen, m.a.w. de inde ling in geestesziekten, waarbij alleen de geest gestoord is, en lichamelijke ziekten los van de geest, h onhoud baar, hetgeen wel in zeer sterke ma te geldt bij hersenaandoenlngen, door welke oorzaak ook, die de psy chosomatische eenheid direct versto ren. Maar zoals u zelf opmerkt is daarvan een zuivere diagnose zeer moeilijk en soms in het geheel niet te stellen. RIJSSEN De stichting Eben Haëzer, voortgekomen uit de afde- i ling Philadelphia-Rijssen en omstre ken (vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind), gaat een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten bou wen in Rijssen-zuid. Aan de ene kant wordt het begrensd door een nieuwe woonwijk, aan de andere door een groenstrook. Het complex zal plaats bieden aan 24 personen, die aparte slaapkamers I krijgen. Er zijn twee dienstwoningen, aparte dagverblijven voor mannen en vrouwen en diverse ontspannings ruimten. Bij de ingang voor bezoekers komt een familiedagverblijf, waarover ge- zins- en familieleden bij verjaarda gen kunnen beschikken om dit feest in eigen kring door te brengen. Het gebouw is zo opgezet, dat het gemakkelijk uitgebreid kan worden. Er is een grote mate van openheid: de natuur loopt a.h.w. in de bene denruimten door. Over een jaar zal met de uitvoering worden begonnen. Het is het eerste project van deze aard in Twente. Hoewel op de jongste vergadering van de commissie in Denemarken besloten was het jaarlijks zendingso verzicht niet meer te publiceren, is het toch weer opgenomen in het eer ste nummer van 1969. Ook is het besluit om de naam van het blad enigszins te wijzigen niet geëffectueerd. Het woord missions (zendingen) zou voortaan in het en kelvoud gebruikt worden. Op deze wijze moest het blad de nieuwe ge dachte weerspiegelen, dat er slechts van één zending sprake is op de zes continenten. De afzonderlijke zendingen van ie dere kerk zijn in wezen slechts orga nen van die de ene opdracht van de ene Kerk van Christus uitvoeren. Daarom moeten deze organen in hun werk nauw samenwerken. Uit het overzicht van dit jaar blijkt, dat het blad het materiaal maar met moeite heeft bijeenge bracht Uit verschillende landen zijn helemaal geen rapporten gekomen. Dat geldt ook voor het land dat in het afgelopen jaar „het vruchtbaarste zendingsveld ter wereld" is genoemd, Indonesië. Er worden nog geen acht regels gewijd aan wat in dat land aan de gang is en die zijn nog ten dele fout Uit het overzicht lichtten we enkele interessante aspecten van het zendingswerk. AZIË Het ziet er naar uit dat ook in Nepal langzaam maar zeker de situa tie aan het veranderen is. Het evan gelie wordt nog pas heel kort en on der uitzonderlijk moeilijke omstan digheden verkondigd. De eerste christenen hebben vrijwel allen jaren in de gevangenis moeten doorbren gen. De situatie is verward. Ook dit jaar werd weer een be keerling tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij christelijke lectuur verkocht. Een zendeling werd daarentegen uitgenodigd om een serie lessen over de bijbel te geven aan de kweekschool. En onder de jongeren is er een groeiende belangstelling voor het evangelie. Ze zonden in het afge lopen jaar niet minder dan tien afge vaardigden naar een christelijk jeugd evangelisatie congres in Madras. En kele jaren geleden waren er niet eens tien christen jongeren. De Papua christenen van Austra lisch Nieuw Guinea hebben één kerk gevormd met christenen van de Salo- moeilanden. AFRIKA In verschillende delen van Afrika bleef het onrustig. De burgeroorlog in Nigeria trok de grootste aandacht door het lijden van de Biafranen. Het rapport begint met de opmer king: „Het zou geweldig zijn om te kunnen geloven dat de kerken in die gebieden waar gestreden wordt de gebeurtenissen beslissend beïnvloe den, en zo nog vreselijker dingen af wenden door strijdende partijen met elkaar te verzoenen, en de krachten van vrede en gerechtigheid in bewe ging te zetten." „Maar over het algemeen worden de kerken net als alle andere institu ten in de samenleving meegesleurd. Ze delen het lijden van anderen en zijn ook vaak slachtoffers van dezelf de propaganda, vooroordelen en ver blinding, waardoor verzoening wordt gefrustreerd. De kerken van Afrika waren nog nimmer zo goed vertegenwoordigd op een wereldvergadering als vorig jaar in Uppsala. Maar een groot aantal kerken blijft nog buiten de oecume nische beweging staan. CONTACTEN Volgens het rapport is er nog heel wat te doen om ook die kerken in het oecumenisch werk te betrekken. Er moeten met vier groepen kerken con tacten gelegd worden. In de eerste plaats met de onafhankelijke kerken, die spontaan gegroeid zijn en een ei gen nationale identiteit zochten en vaak vonden. In de tweede plaats moet contact opgenomen worden met de kerken die ontstaan zijn uit het werk van de geloofszendingen, die vaak anti-oecu menisch, althans anti-Wereldraad zijn. In de derde plaats moet overleg gepleegd worden met kerken die uit zendingsarbeid ontstaan zijn van ker ken die lid zijn van de Wereldraad, maar die zelf nog niet tot aansluiting gekomen zijn. In de vierde plaats moet met de Rooms Katholieke Kerk worden gesproken. Ook in Afrika kwam in het afgelo- pen jaar een kerkelijke fusie tot stand. Op Madagaskar verenigden zich de Evangelische Kerk, de Kerk van Christus en het Genootschap van de Vrienden (Quakers). De nieuwe 1 kerk telt 700.000 leden. ONAFHANKELIJK Volgens het overzicht komen de onafhankelijke kerken, die door scheuringen ontstaan zijn en een ge heel eigen Afrikaanse weg zochten, weer dichter bij de hoofdstroom van het christendom te staan. In Zuid- Afrika groeiden de contacten tussen deze kerken en het Christelijk Insti tuut. In de Kongo heeft de kerk van Simon Kimbangu officieel het lid maatschap van de Wereldraad van Kerken aangevraagd. Het is de eerste keer dat een dergelijke nationale Afrikaanse kerk aansluiting zoekt. De oecumenische beweging is altijd heel zwak geweest in Latijns-Ameri- ka. Dat is in het afgelopen jaar niet veel verbeterd. Het overzicht geeft wel een aantal incidentele acties weer, maar meldt niet dat de belan- rijkst oecumenische conferentie door interne spanningen uitgesteld moest worden. Van de 120 erkende kerkgroeperingen in Chila waren er bovendien maar acht vertegenwoord igd op een belangrijke studieconfe rentie van het bijbelgenootschap. NED. HERV. KERK Beroepen te Streefkerk: kand. W. J. C. v. Rennes te Utrecht: te Meteren en Est (toez.): kand. B. Schroten te Has selt. GEREF. KERKEN (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Bewogen en bezorgd. Zo valt ds. Jan Willem van der Hoeven uit Jeruzalem te kenschetsen. Bewogen om het lot van het christendom en de Arabieren, van wie hy is gaan houden. Bezorgd om de positiè, waarin christenen en Arabieren Israël manoeuvreren. Want die positie is de eenzaamheid. Nederland is de enige christelijke natie, die nog vriendschappelijke contacten met Israël onderhoudt, zegt hij. Zou Nederland dat ook nalaten, dan is Israël geïsoleerd, maar heeft het christendom opnieuw gefaald. Sinds 1962 werkt ds. Van der Hoeven in het Nabije Oosten. Zijn werk heeft hem in de gehele Ara bische wereld gebracht. Zijn liefde voor de Arabieren (hij is ook met een Arabische getrouwd) is groot. Men merkt uit zijn woorden, dat hij ze wellicht sympatieker vindt dan joden, die vooral' in Israël rechtuit zeggen, wat zij van ie mand denken. Dat is niet altijd even vleiend. De Arabieren daaren tegen hebben meer tact. zijn betere charmeurs, zijn hoffelijker. En toch heeft ds. Van der Hoe ven, die de laatste jaren in Oost-Jeruzalem werkt als predi kant van het Interkerkelijk Brits Genootschap, de kant van Israël gekozen. Zonder overigens de Arabieren af te vallen. Dat zou hij ook moeilijk kunnen doen, leven in hun midden als bewaarder van de „Graftum". Maar ds. Van der Hoeven is bang, dat het hoogste christelijke beginsel opnieuw jegens de joden wordt vergeten: het beginsel der liefde. Daarom gebruikt hij zijn va kantie om met jeugdig elan, maar met vuur bezield Nederland er op te wijzen, dat het Israël niet in de steek mag laten. Vrienden „Er zijn genoeg landen, die zij aan zij met de Arabieren staan. Maar er is geen land meer, dat nog met Israël in gesprek staat. Als Ne derland Israël loslaat, dan hebben wij als christenen niets meer te zeggen. Israël luistert niet naar vij anden, maar zijn vrienden kunnen veel zeggen. Wij verwijten Israël aggressiviteit, maar we vergeten, dat wij christenen de joden aggres siviteit hebben geleerd, tweedui zend jaar lang." Volgens ds. Van der Hoeven moet Nederland Israël tonen, dat het aan haar zijde staat. Dat kan door bewijzen van sympatie, het kan door het geven van geld, maar het kan in het bijzonder door in Ds. J. W. van der Hoeven internationaal verband ten gunste van Israël te spreken. Door vriend te zijn van Israël ben je geen vijand van de Arabie ren. Integendeel, Israël wordt door de Arabieren gefascineerd. Het wil vrede en daar kan het christelijke westen bij helpen. Als het maar liefde toont voor Israël. De joden zelf bezitten die liefde. De Arabie ren in Israël hebben het vijfmaal zo goed als de Arabieren in de Arabische landen. Aldus ds. Van der Hoeven. Diesrede prof. dr. H. R. Rookmaaker te Delft Ter gelegenheid van het ze venjarig bestaan van de Delftse Civitas Studiosorum Reforma- torum (C.S.R.) hield prof. dr. H. R. Rookmaaker, hoogleraar kunstgeschiedenis aan de Vrije Universiteit van Amsterdam een diesrede, getiteld: Gezag en Vrij- 'heid. na- ijk? (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Met een ge scandeerd „Veringa, kom naar buiten" en „geen sigaren maar discussie" en met tromgeroffel op de gesloten deuren hebben VU-studenten gisteren voor een nogal rumoerig slot gezorgd van i de feestelijke opening van de fa- I culteit voor geneeskunde van de Vrije Universiteit. De Studenten raad had opgeroepen tot deze de monstratie omdat zij het er niet mee eens was, dat de studenten door curatoren en directeuren niet in de gelegenheid waren ge steld met de minister te praten tijdens diens werkbezoek aan de nieuwe faculteit na de opening. Pas een dag tevoren was voor hen enige tijd ingeruimd en dat vond de raad een te korte termijn om de mi nister nog zinvol te confronteren met het werk van hun organisaties cn de wensen, die er bij hen leven. Megafoon Hoewel de bijeenkomst met enkele honderden genodigden normaal werd voortgezet terwijl de studenten in de hal door een megafoon hun leuzen schreeuwden, begaf de minister zich I direct daarna toch naar de de monstranten, vooral veel studenten van andere faculteiten en van de Studenten Vakbeweging, om, zoals was gevraagd met hen te discus siëren. Al spoedig bleek echter, dat deze discussie op een chaos zou uitlo pen, waarop wérd besloten haar voort te zetten in een van de college zalen. De minister ging daar in op een even tevoren verspreid pamflet, waarin o.m. werd opgemerkt, „dat de opzet van dit zgn. werkbezoek niet toevallig is". „Zij is", aldus de stu dentenraad, „symptomatisch voor het gehele optreden van de autoriteiten: men laat de studenten links liggen". „Grapjasserij", reageerde de mi nister, „ik tart u te beweren, dat ik mij ooit heb onttrokken aan discussie met studenten. Ik was alleen niet uitgenodigd hier met u te praten; nu ik die invitatie wél heb. doe ik het graag. Maar u moet wél begrijpen, dat ik niet met 80.000 studenten kan discussiëren, ik moet ook wel eens in de Kamer zijn." Waarop de studenten toegaven de opzet van het bezoek niet de minister als wel curatoren en directeuren kwalijk te nemen. Frances Dunlop, popzangeres van de Engelse groep „The Inquisitive People" wordt hartelijk welkom geheten in het St. Mary-klooster in de Engelse plaats Ryl. Frances heeft afscheid genomen van de popgroep omdat ze al sinds haar kinderjaren non wil worden. Haar noviciaat duurt zes maanden. Het meisje heeft Ryl uitgekozen, omdat het klooster daar vooru'4strevende ideeën heeft. De nonnen begeven zich vooral onder de mensen. Prof. Rookmaaker merkte op, dat de titel: Gezag en Vrijheid eigenlijk de lading niet helemaal dekt. Het laatste woord laat zich beter karakte riseren door het Engelse: „Permissi veness" dat meer omvat den vrij heid alleen. Wij leven vandaag in een tijd van revolutie al is zij tot op heden nog niet bloedig. Wij zitten tussen twee wereldbeelden, waarvan het oude beeld God als schepper ziet van de kosmos waartoe ook de mens be hoort, die van Godswege Gezag kreeg (Rom. 13) en verantwoordelijkheid, ook ten opzichte van de naaste. De mens had in de 16e en 17e eeuw een I concensus (Samenstel van normen) grotendeels bepaald door de bijbelse i norm, waar ieder het ih grote lijnen over eens was. Dan volgt, aldus spreker, omstreeks 1650 1750) de „Verlichting" die uit gaat van de autonome mens. Men had God niet zo zeer meer nodig. Men komt in de periode van het „Contract Social", later uitgewerkt door Rousseau, dat de normen doet vervagen. Op de vrijheid van de au tonome mens wordt aldus spreker in deze tijd enorme nadruk gelegd. Voorts wees prof. Rookmaaker er op dat in onze tijd veel gedachten uit deze periode van „Verlichting" wer kelijkheid zijn geworden. Keerzijde van de Verlichting is volgens spreker ontwrichting op velerlei gebied, die zich onder andere laat aanzien in de huwelijksmoraal, film, mode en voor al in de sex, waarom heden ten dage alles schijnt te draaien. De permissiveness leidt tot devalua tie van de normen waarbij de liefde tot God vervangen is door de liefde voor genot. Bij veel mensen ontstaan psychologische problemen, omdat ze geen geluk en geen vrede meer ken nen. Als reactie ziet men aldus prof. Rookmaaker een soort idealistisch streven naar Utopie. Men wil de mens veranderen. Gevolg is revolutie, dat wil zeggen kortsluiting tussen oud en nieuw, tussen geest en werke lijkheid. De taak van de Christen in deze wereld, aldus spreker iets uit te dra gen van de mentaliteit van de za- ligspredikingen. Op groter niveau be tekent dit: Niet bereid zijn tot een compromis! Hoewel de Christen niet traditiona listisch mag zijn, is hij verplicht eei kritische houding aan te nemen aanzien van de hedendaags maatschappij. Hij moet de geestelijk strijd strijden, zonder daarbij zijn re gels aan anderen op te dringen. „Er kan nog een reformatie komen, maar het einde kan ook nabij zijn. Laten we ons dan afvragen of onze lampen wel gevuld zijn", aldus besloot prof. Rookmaaker zijn betoog. In het kader van de dicsviering werd eerder op de middag een receptie ge houden. waar velen het bestuur van de C.S.R. kwamen gelukwensen, on der wie zich ook burgemeester mr. J. M. Ravesloot bevond. KAMPEN De classis Kampen van de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) heeft met 15 tegen 5 stem men de bezwaren tegen de afvaardi ging van ds. J. Kranenburg verwor pen. Ds. Kranenburg, die door zijn ge meente IJsselmuiden naar de classis is afgevaardigd, heeft onlangs een beroep aangenomen naar de „Tehuis gemeente" te Groningen als opvolger van ds. A. van der Ziel. Deze ge meente staat buiten het kerkverband. Daardoor was ds. Kranenburg voor enkele afgevaardigden niet meer ac ceptabel. Het feit, dat de afgevaardigden van Marknesse na deze beslissing de clas sis niet hebben verlaten, is voor een diaken van deze gemeente aanleiding geworden, om zich af te scheiden en eigen kerkdiensten te beleggen. Openheid Prof. J. B. Bakema in lezing: Een punt van kritiek van de kant van de studenten was vooral het ge brek aan openheid bij de vergaderin gen van commissies, die onder wijshervormingen bestuderen. Zij noemden met name de commis- j sie-Andriessen (rijksstudietoelagen). Minister Veringa zei niet bereid te zijn notulen van de vergaderingen in de openbaarheid te brengen. Hij vond dit strijdig met de normale fatsoensbegrippen. Overigens duurde de discussie niet lang. Het werkbezoek moest door gaan. Maar de minister beloofde de studenten terug te komen voor een nieuw werkbezoek en dit dan te doen in aanwezigheid van studentenverte genwoordigers. Hij verzekerde, dat dit nog voor het einde van het acade misch jaar zou gebeuren. DEN HAAG „Richt woonplezierverenigingen op, die met lucifersdoosjes aangeven, hoe hun wo ning moet worden gegroepeerd. Er zijn 83 model len van een Fiatauto, maar slechts drie modellen woningen. Dit waren enkele opmerkingen, waarmee prof. J. B. Bakema, hoogleraar bouwkunde aan de Technische Ho geschool te Delft, donderdag zjjn lezing kruidde voor leden van het Haagse departement van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Prof. Bakema wees op de gelijkvormigheid van vele woonwijken, dat niet een nationaal maar een internatio naal probleem is, geldend voor het gehele gebied tussen Peking en Londen, en dat wel eens internationaal opgelost zou moeten worden. De tweede nota ruimtelijke ordening noemde hij goed, maar er is niets op gevolgd om de ordening van de ruimte te regelen. De vestiging van de Shell in Moerdijk vond hij niet in overeenstemming met de nota. „We aanvaarden dit, omdat er werkgelegenheid wordt geschapen". Prof. Bakema wilde niet zeggen, dat de Shell niet op die plaats zou mogen komen, maar wanneer dit gebeurt moet men ruimtelijk gezien de zaken elders daaraan aanpassen. Prof. Bakema vond verder, dat de mens meer „ruimte- kwaliteitsbewust" zou moeten zijn. Als praktische resul taten van zijn wensen zag hij onder meer: drie minuten beschut lopen om van huis naar een halteplaats van openbaar vervoer te komen, bij hoogbouw mogelijkheden aanwenden tot buitenleven, ieder huis een akoestische teievisiehoek, (kijken en luisteren zonder anderen te sto ren) en voor elke woongroep een soort plasticbad van zo'n honderdduizend gulden, inplaats van een miljoe nen kostende badinrichting. Van buiten naar binnen woorden invullen die betekenen: 1. li chaamsdeel, 2. karakter, 3. tegen, 4. aantekening, 5. telwoord, 6. voertuig, 7. voedsel, 8. soort van hond, 9. zwemvogel, 10. verschoten, 11. niet gesloten, 12. deel van een fornuis, 13. bloem. 14. hemellichaam. 15. vervoer middel, 16. verdikking der opperhuid Bij 'uiste oplossing vormen de be ginletters een zegswijze. Elk woord bestaat u'it vier letters. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 2. paria, 7 stoel. 8. maart, 9 teems, 10. Lea, 12. Ede, 13. lis, 15 akker, 17. riant. 19 A.E., 20. da, 21. eenre, 24. serre, 26. net, 27. mal, 29. San, 30. Amoer, 32. Isère. 33. Dakar, 34. kneep. Vert. 1. steek. 2. pet, 3. aleer, 4 immer, 5. aas, 6. trein. 10. laken, fi- akant, 13. laars. 14. Steen. 16. eer, 18 Ide, 22. eerst, 23. Emmen. 24. slede. 25. radar, 28. ao, 30. ark, 31. rap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2