GEEN HAVENS VOORNE GROTERE MAASVLAKTE Kettingbotsing eist drie levens Pengel dient kabinet in EU BOOT Minister Bakker: Twee doden door fout in pillen? Kom Het Kwartet spreuk Crita) het weer Claus kreeg aktentas van olifantenoor Margarine-oorlog ontstaan uit vals gerucht... pindarotsjes Soeharto komt naar Europa Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Telefoon 31441 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 14 februari 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De eerlijkheid van de vinder ligt dikwijls aan de vondst. SIRIUS Wiebold bitter O over reacties van :ers (paï 13) „Koopt u een ijsje voor me? Dan zeggen de mensen niets kwaads over de politic." (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De afgelopen nacht was tot nu toe de koudste van deze winter. Op de vliegvelden Deelen. Soesterberg en Eelde werd min achttien graden ge meten. Ook in Zuid-Holland en Zeeland kwam plaatselijk meer dan tien graden vorst voor. Het winterweer zal tijdens het weekeinde aanhouden. De wind is zwak, maar toch kunnen er enkele lichte sneeuwbuiljes over drijven. Ook in de komende nacht is hoven de aanwezige sneeuw opnieuw een sterke afkoeling met strenge vorst te verwachten. Overdag blijft het drie tot vijf graden vriezen. In deze volop winterse situatie zal de eerste drie dagen weinig of geen ver andering komen. DE BILT plaatselijk wol kenvelden en hier en daar mist, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Vannaeht strenge, morgenmiddag meest matige vorst. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: minder dan 4; min. temp: meer dan 2 graden onder normaal; max. temp: meer dan 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 15 februari: zon op 07 56. onder 17.54: maan op 07.53. onder 16.07: 16 febr. nieuwe maan Rijnpoort maakt goede kans (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering staat positief tegenover uit breiding van de Maasvlakte (havenbouw in de Noordzee) maar zal niet meewerken aan de ontwikkeling van zeehavens op Voorne-Putten en in de Hoekse Waard. Dat zei minister Bakker gisteren in de Tweede Kamer. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren in Naiobi een bezoek gebracht aan president Kenyatta en mevrouw Kenyatta in hun buitenverblijf. Van links naar rechts: prins Claus, me- vrouw Kenyatta, president Ke nyatta en prinses Beatrix. De Keniase gastheer schonk de prinses een aantal kostbare kuj- fiekoppen en de prins een akte tas van olifantenoor. Vrije hand Minister Bakker was van oordeel dat de plannen die hier en daar ge opperd zijn voor Voorne-Putten en de Hoekse Waard (o.m. in het vorige week bekend geworden rapport van enige Rotterdamse gemeentelijke diensten) ook verwezenlijkt kunnen worden in de W'esterschelde, de Eemshaven of zelfs bij Amste-rdam. Hij dacht ook aan een uitbreiding van het pijpleidingnet vanuit het Rotterdamse havengebied. De uitbreiding van de in aanleg zijnde Maasvlakte noemde de mi nister de enige mogelijkheid voor ha venontwikkeling aan diep vaarwater in ons land. De regering bestudeert het projekt echter nog. Duidelijk is wel, zo zei hij, dat er bezwaren, ver velende kanten aan die uitbreiding vastzitten. Met name doelde hij op een eventuele aantasting van de Voornse duinen. De regering denkt t.a.v. de Maas vlakte voorlopig aan 800 hectare, ter wijl het Overlegorgaan Havenontwik- In Veenendaals ziekenhuis YEENENDAAL In een zieken huis te Veenendaal zijn twee pa tiënten overleden, vermoedelijk door het gebruik van \erkeerd samenge stelde digonxine-tabletten (hartge- neesmiddel. De fabrikant, de Onderlinge Phar- maceutische Groothandel te Utrecht, heeft een onderzoek naar de sa menstelling van het medicijn in gesteld. Er zou één partij met een onjuiste samenstelling in de handel zijn gebracht. Alle apothekers en artsen zijn in middels gewaarschuwd om te voor komen dat tabletten uit deze partij nog verder zouden worden ge bruikt Door eeij fabricagefout zou aan de digoxine een tweede medicijn, digi- toxine, zijn toegevoegd, dat een lang zaam cumulerend vergif is. -'V VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naai Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden keling Zuidwest-Nederland 1400 ha had genoemd. De Tweede Kamer zal evenwel eerst worden geïnformeerd over het regeringsstandpunt t.a.v. de Maasvlakte voordat er een beslissing wordt genomen. Die toezegging weer hield de socialistische woordvoerder drs. A. J. Lems ervan een motie op dit punt in te dienen, zoals hij tij dens de beraadslagingen had gezegd. „Wij tillen erg zwaar aan het Voorn- se gebied" aldus de heer Lems. Niet reëel vond minister Bakker de door de heer Lems gedane suggestie eens te studeren over een haven- en industrieterrein voor de Zeeuwse kust, een Zeeuwse Maasvlakte in plaats van een tweede Maasvlakte. VERANTWOORD De bewindsman stelde dat er in Europoort cn Maasvlakte nog ruimte is voor ontwikkeling, hoewel niet veel. Volgens hem is het selektieve uitgiftebeleid van Rotterdam in het verleden verantwoord geweest. De regering heeft daar geen invloed op kunnen uitoefenen, omdat* dergelijke zaken autonoom zijn. De regel dat de regering tweederde en de belanghebbende (de havenbe heerder) éénderde van de kosten van grote havenwerken betaalt achtte hij juist. „Het is historisch gegroeid en de financiën van de havens hebben zich daaraan aangepast", zo zei hij. Een definitief oordeel over de Jan- leg van de Rijnpoorthaven tussen Hoek van Holland en Maassluis heeft de regering nog niet. Er wordt ge wacht op een advies van de Raad voor de Waterstaat. dat binnenkort komt en dat daarna naar de Rijks Planologische Dienst gaat. De minister deelde wel mee dat het bezwaar van de verzilting van het Westland niet overwegend is en dat het nautische bezwaar voor de ha- venaanleg te overkomen is. „De ha ven kan voor het containerverkeer van groot belang worden", zo meende hij. GOED REGIN Minister Bakker was het niet met de meeste sprekers eens dat de in september 1966 gepubliceerde Zeeha vennota (gebaseerd op cijfers uit 1960) achterhaald was. Hij meende dat de nota een goed begin was en dat de filosofie haar waarde heeft be houden. De principiële uitgangspun ten van de nota moeten niét worden herzien. Veel verder op de noodzaak van een nationaal zeehavenbeleid waarop de meeste woordvoerders hadden aangedrongen ging hij niet in. 9 Voor vervolg zie pagina 5 PARAMARIBO De regering van Suriname is gisteren afgetreden als gevolg van „politieke Premier Pengel diende gistermiddag om twee druk en de moeilijkheden van de laatste dagen", uur het ontslag van zijn ministers in bij gouver neur Ferrier. Deze heeft de ministers verzocht datgene te blijven doen wat zij in het belang van het land nodig achten. regering in feite door het volk ge dwongen is af te treden. „Het aftre den van Pengel is niet zo maar ge beurd, en hij kan nog vele kanten uit", zo meent men in kringen van de Hindoestaanse partij. Premier Pengel zei in een korte In een extra-uitzending van de re- verklaring die werd uitgezonden door j geringsvoorlichtingsdienst via de ra~ de regeringsradio, dat de voltallige dio zei Pengel: „Wat zich aanvanke- regering en de regeringsfracties bij- lijk deed gevoelen als een crisis op een waren geweest in verband met onze middelbare scholen is snel uit- de politieke druk en de moeiljjkhr- gegroeid tot een uitbarsting in onze den van de laatste dagen. samenleving". Pengel zei verder, dat het kabinet Als gevolg van dit overleg, aldus we^ eerit' met de gedachte had ge- Pengel. besloot de ministerraad dat speeld een soort noodtoestand af te alle ministers hun portefeuille ter j zondigen om een complete chaos te beschikking zouden stellen. De pre- I voorkomen. „Doch steeds weer ver- mier wenste de luisteraars „het beste en tot betere tijden". Christelijke Kruideniershond onthult: ARNHEM Volgens het vakor gaan van de Christelijke Kruide- niersbond is de „margarine-oorlog", die onlangs is uitgebroken tussen de grote levensmiddelenconcerns, ont staan uit een gerucht. Het gerucht namelijk, dat Albert Heijn van plan zou zijn margarine in de verkoop te brengen tegen een zeer lage prijs. Dit gerucht bleek achteraf geheel uit de lucht gegrepen te zijn, aldus de Christelijke Kruideniersbond, want Albert Heijn wilde helemaal niet met margarine gaan stunten. Niettemin wilden de grote concur rerende levensmiddelenconcerns Al- bert Heijn „voor" zijn. Het vakblad van de Christelijke Kruideniersbond vraagt zich af of de sneeuwbal nu nog te keren is. Ook groot- en klein handel worden al benaderd met mar garine-aanbiedingen ver beneden de tot nu toe gangbare prijzen, waar door terugkeer naar normale ver houdingen nog moeilijker is gewor den. Volgens het blad is de margarine oorlog mogelijk, omdat Duitse en Belgische producenten hun overca paciteit op de Nederlandse markt spuien, waardoor ons land ..op weg 200 gram'van 105 voor 95 niet te geloven voor die prijst JAMIN is de margarinevuilnisbak van Euro pa te worden". Intussen heeft ook Van den Bergh Jurgens, die de helft van de mar- garinemarkt in Nederland in handen heeft, zich in de strijd gemengd door één van zijn merken aan te bieden voor 99 cent per drie pakjes. De Christelijke Kruideniersbond hoopt, dal aan „de onzinnige marga rine-oorlog" spoedig een einde komt. wierp ik deze gedachte, te meer waar de politie de orde zo snel wist te her steilen en er gedurende de laatste we ken volkomen rust in ons land heerst". Tactiek? In bepaalde politieke kringen in Paramaribo houdt men rekening met de mogelijkheid dat Pengel besloten heeft af te treden om enkele ministers „kwijt te raken". Hij zou dan als lei der van een op huidige regeringspar tijen steunend kabinet terugkeren. Een andere mogelijkheid acht men de vorming van een geheel nieuw kabinet, dat echter ook steunt cp de huidige fracties van de regeringspar tijen. Ook acht men het niet uitge sloten dat er tijdelijk een zakenkabi net gaan optreden dat o.m. nieuwe verkiezingen zou moeten voorberei den. Ten slotte kunnen er directe nieuwe verkiezingen worden uitge schreven na de ontbinding van cie huidige staten. Oppositieleider Lachmon van de Hindoestaanse Partij meent, dit de w voor een kwaliteits w piano of orgel kijken en vergelijken bij BOOT in Bodegraven U zult er een unieke collectie electronische orgels en piano's aantreffen van vele merken, modellen en prijzen. betalingsspreiding inruilen franco levering landelijke service-dienst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ ORGEL- EN PIANOHANDEL Kerkstraat 2-28 BODEGRAVEN Telefoon 01726-2541 Bezoek de toonzalen of vraag r\PLOSSING van het conflict in het Nabije Oosten Ijjkt nèg moei lijker geworden, nu de organisaties van Palestijnse vluchtelingen van president Nasser de vrjje hand heb ben gekregen om via Jordaans grond gebied met militaire middelen hun politieke aanspraken kracht b(j te zetten. De commandotroepen van bedoelde organisaties, die van Egypte uit Jor danië binnenkomen, vormen een ern stige bedreiging voor het bewind van koning Hoessein. Deze zond enkele le den van zjjn kabinet naar Cairo om Nasser te vragen een eind aan de infiltraties te maken. Met Palestijnse commando's en Iraaksc divisies binnen de grenzen van Jordanië bevindt koning Hoes sein zich in geïsoleerde positie. De ruimte tot manoeuvreren, waar de vorst in het verleden handig gebruik van kon maken, is nu wel heel klein geworden. Mochten de Palestijnse verzetsorga nisaties de macht in Jordanië over nemen, dan zouden de kansen op vrede in het Nabije Oosten ongunstig worden beïnvloed. Nieuwe gevechten aan het Jordaanse front zijn dan niet denkbeeldig. Voor Nasser betekent regeling van het conflict met Israël in de eerste plaats: ontruiming van de door Is raël bezette gebieden. H\j Iaat in het vage hoever hij wil gaan met tegen prestaties, zodra Israël zijn troepen terugtrekt. Intussen tracht hij in Jordanië gun stige voorwaarden te scheppen voor dc Palestijnse verzetsorganisaties. Deze moeten als speerpunt dienen in de strijd tegen het bestaan van de staat Israël. Langs een omweg wil hjj zjjn doel bereiken. Israël moet dit gevaar onderkennen, opdat het zjjn tegenstanders niet on nodig in de kaart speelt als dc grote mogendheden een uitweg uit de ge vaarlijke impasse zoeken. Leefbaarheid JN het Kamerdebat van gisteren heeft minister Bakker van Ver keer en Waterstaat het niet laten ontbreken aan tegemoetkomendheid jegens Rotterdam wat nieuwe havens betreft. De expansie is daar nog steeds in volle gang en er is generlei reden die af te grendelen. Het betekent niet dat iedere expansie zich nu maar kritiek loos kan voltrekken. Want dan ko men weer andere waarden in het gedrang. Daarom Ijjkt het ons van belang dat de minister zich gisteren ook terug houdend heeft betoond jegens het uitlekte plan om Voorne en Put ten en bovendien een deel van de Hoeksewaard bij het Rotterdamse havengebied te trekken. Zoals wjj het enkele dagen geleden op deze plaats formuleerden: het gaal bjj dit alles tenslotte om de leefbaar heid van het leven. Waarden moeten worden afgewogen wat een belangrijk element be hoort uit te maken in de besluitvor ming. En dan gaat de leefbaarheid, zeker in deze reeds zo op het materiële in gestelde tijd, niet in havens en in industrialisatie op. DJAKARTA President Soeharto van Indonesië zal in april een bezoek aan West-Europa brengen. Ook zijn echtgenote gaat mee. Frankrijk staat al op het programma. SECRETAIRE Napoleon-stijl uitvoering in bloem-mahonie Zeer exclusief 1375,— SHERATON SAL0NKAST Bloemmahonie front 1765,— Bulthuis Botermarkt 23, stijlmeubelen DEN HAAG In een plaatselijk zeer dich te mist hebben zich vannacht de koudste van deze winter verscheidene ketting botsingen voorgedaan. Bij een ongeluk op de rijksweg UtrechtDen Bosch onder Jutphaas kwamen zelfs drie mensen om het leven. De slachtoffers zijn een jong echtpaar uit Cu- lemborg: M. Blaauw (25) en J. P. Blaauw (22), en de 63-jarige chauffeur D. Louise uit Breda. Ze ven gewonden moesten naar een ziekenhuis in Utrecht worden vervoerd. De rijkspolitie kon nog niet precies meedelen hoe deZe kettingbotsing omstreeks één uur van nacht is ontstaan. Er was op dat moment een zicht van ongeveer drie tot vijf meter. Zeker tien personenauto's en vier vrachtwa gens waren erbij betrokken. Urenlang zijn kraan- wagens aan het werk geweest om de „enorme ravage" op te ruimen Ook t anmorgen vroeg ondervond het verkeer veel hinder van de mist, vooral in delen van Zuid-Holland. Noord-Brabant en Drente. De temperatuur daalden vannacht het sterkst in Gelderland en Drente, waar het achttien gra den vroor. Alleen in Zeeland en Noord-Holland bleef het kwik onder de min tien graden (resp. vier en acht graden vorst). Spoorwegen De Spoorwegen hadden gistermiddag tijdens het spitsuur met ernstige vertragingen te kampen op enkele drukbereden lijnen. Een storing in het centrale verkeersleidingstableau in Zaandam had tot gevolg dat alle wissels cn seinen bleven staan. De sneltreinen uit cn naar Amsterdam, Hoorn en Uithoorn werden xn via Haarlem omgeleid. De trein van Utrecht in de richting Den Haag cn Rotterdam stagneerde ter hoogte van Vleu ten. Er kwamen vertragingen voor van een uur. Omstreeks half zes kwam een trein van de ..Gooi-Iijn" tussen Amsterdam en Amers foort onder Weesp tot stilstand vanwege een defect. Pas laat in de avond werden de dien sten weer normaal uitgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1