Pers op borgtochtReZaties met ver^ac^ite Hans van z. toch in ons land Britse Caroline Gigli 5? Daarboven bekijk je mens heel anders de CNV: belastingverlaging lijkt op boerenbedrog HONDERDDUIZENDEN NAAR MAGNETISEUR (nog) geen getuige OOK SPAR STAPT AF VAN GRATIS SPAARZEGELTJES decoratieve onderzettegel voor u ah u een nieuwe abonnee opgeeft! Halve ton van jecomité opgemaakt Oranjt Nicola as de Bruin overleden Commissie: hij vind, ik prate Sterke stijging levercirrose Student trachtte meisje te wurgen FRANK BORMAN IN DEN HAAG VU herdenkt prof. Scholten NIEUWE LEIDSE COURANT DEN HAAG De havenarbeider Kazikhan, uit Indonesië naar Neder land gekomen (o mna tien jaar schei- ding zyn zoon te kunnen ontmoeten) en vervolgens door de vreemdelingenpoli tie uitgewezen, is met officiële toe stemming terug in Nederland. Hij ver bleef, hangende deze beslissing, in Bre men. De man heeft hier familie wonen, probeerde in het verleden herhaalde lijk een verblijfsvergunning voor ons land te krijgen, maar dit mislukte. Hij kwam toen maar, na op een schip naar Nederland aangemonsterd te hebben, op de bonnefooi. Hij werd prompt uitgewezen. Een van zijn vrienden, een Haagse hotelhouder, zekere Mackertich, heeft nu een borg som betaald van duizend gulden, waar mee de vreemdelingenpolitie genoegen nam. nadat zij eerst 2500 had geëist. Omdat duizend gulden genoeg is om de man, die de Perzische nationaliteit be zit. naar Perzië over te brengen, kon de vreemdelingenpolitie akkoord gaan. Kazikhan. heeft het vaste voornemen te trachten in Nederland te blijven. Ik hoor hier, zegt hij. Alles zal hij in het werk stellen om de toegestane drie maan den daarvoor te benutten. Hij spreekt vloeiend Nederlands en heeft 45 jaar in Indonesië gewoond en gewerkt. HAARLEM Een Oranjecomité, dat van Haarlem-Noord, waarvan in feite nog maar één bestuurslid fun geerde is benadeeld voor een halve ton. De man die het bedrag verduis terde is dat enige bestuurslid-zelf, de 60-jarige F. P., die tegenover de politie verklaarde het geld te hebben „geleend". Ongeveer de helft was in een plezierjacht gestoken. P., die nog steeds verhoord wordt, kon gemakkelijk met het geld mani puleren omdat er geen enkele con trole was. De opsporingsdienst van de belastingen ontdekte dat hij er twee bankrekeningen op nahield. Zo kwam de zaak aan het rollen. Waar de 31 mille zyn gebleven (het plezierpacht vergde 20.000 gul den) is een kwestie van nader on derzoek. RIJSWIJK Zondag is op 87- jarige leeftijd overleden de heer Ni- colaas de Bruin, die bijna 40 jaar onderwijzer is geweest aan de Prins Mauritsschool aan de Kerklaan. In 1947 ging hij met pensioen. Tot voor kort was hij nog correspondent van de Vrije Universiteit. In die kwaliteit trachtte hij iedere inge zetene te bewegen contributant van de VTT te worden. Twee jaar gele den werd het hem teveel en moest hij voor deze funktie bedanken. De heer De Bruin was ook de op richter van het kinderkoor ..De Zangvogeltjes" dat hij jarenlang heeft geleid. Bovendien is hij jaren lang secretaris geweest van de af deling Rijswijk van het Groene Kruis en heeft hy de gereformeerde Kerk gediend als ouderling. De teraardebestelling vindt plaats op donderdagmiddag om één uur op de algemene begraafplaats aan de Sir Winston Churchillaan te Rijs wijk. UTRECHT Tot de achttien getuigen die door het openbaar ministerie zijn opgeroepen in de zaak tegen Hans van Z. (het monsterproces is vanmorgen be gonnen) behoort niet de nu 46- jarige Britse Caroline Gigli, die zo'n belangrijke rol heeft ge speeld in het leven van Van Z. Begin vorig jaar kwam ze in het nieuws, nadat bekend was geworden dat ze ongeveer 2V* jaar intieme re laties had onderhouden met de ver dachte. De officier van justitie achtte haar aanwezigheid als getuige niet belangrijk. Toch bestaat nog de mogelijkheid dat Caroline in het getuigenbankje komt. Alsnog zou kunnen blijken dat rechtbank en/of verdediging prijs stellen op haar getuigenis. Caroline verblijft nog steeds incognito „ergens in Nederland". De politie heeft haar paspoort. Ze mag het land niet verla ten. De officier van justitie kent haar verblijfplaats en kan haar indien nodig meteen voor de rechtbank laten verschjnen. Caroline zal een belangrijke getui ge kunnen zijn, want zij is slechts één van de weinige levenden die het privé-leven van Hans van Z. van na bij heeft meegemaakt. Hoewel Caro line in die tijd vermoedens had over de levenswandel van haar jonge partner, bleef ze tot op het laatste moment aan zijn zijde ondanks al lerlei vernederingen en mishandelin gen. Een keer tuigde Hans van Z. zijn Britse vriendin zo ernstig af, dat de Utrechtse politie er aan te pas moest komen. Genezen Caroline, die eigenlijk Camela heet, maar Hans van Z. noemde haar Caro line, is nu volkomen genezen van haar genegenheid jegens de zich al tijd netjes voordoende jongeman. „Ik wil hem hem het liefst nooit meer zien- Ik haat hem nu", zegt ze op bittere toon. Haar hele romance met hem werd een grote mislukking. Het begin van haar contact met Hans van Z. dateert van medio 1965. In een Amsterdams café ontmoette ze hem tijdens een korte vakantie in ons land. Haar huwelijk met de naar Vietnam als militair vertrokken en- gelsman Hoare had schipbreuk gele den. Hans van Z. was zeer voorkomend, voerde lange gesprekken met haar in perfect Engels en stelde zich voor als advocaat er ontstond een weder zijdse genegenheid. Hans wist haar te overreden van haar man te scheiden en voorgoed naar Nederland te ko men hoewel hij haar geen zorgeloos leven in ons land kon garanderen. In 1967 werd de scheiding officieel een feit. Caroline bleef in Nederland en aanvaardde een kantoorbaan in Amsterdam. Hoewel ze Hans regel matig zag, wist ze eigenlijk niet pre- cips wat hij uitvoerde. Als rij hem daarover vroeg klonk het altijd steevast: „even met de auto wegge weest". Caroline herinnert zich nog goed hoe ze in Utrecht terecht kwam. „Hij kwam op een avond bij me in Amsterdam en eiste dat ik direct mee zou gaan naar Utrecht. Van dat mo ment af is onze verhouding eigenlijk steeds wankeler geworden", aldus Ca-oline. Met enige spijt vertelt ze. dat haar spaarcentjes 3.500) in handen van Hans van Z. spoedig wa ren verdwenen. Caroline woonde eerst met Hans van Z. bij zijn ouders in de Rivieren- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In navolging van andere grote kruidenlersconccrns heeft nu ook De Spar besloten de gratis kortingzegels af te schaffen en de prijzen van eigen merken met 10 procent te verlagen. Deze omschakeling gaat mor gen (12 februari) in. Uit een consumenten-onderzoek is gebleken dat diverse huisvrouwen enige aversie hebben tegen „ver plicht sparen", zoals het gratis-zegel systeem genoemd zou kunnen wor den Wél zijn de meeste vrouwen voor een vrijwillig zegelspaarsysteem en daarom kunnen zij met ingang van morgen ook bij De Spar voor elke bestede gulden een zegeltje van 10 cent kopen. Deze zegels kunnen dan later voor contanten worden ingewisseld (waar bij uiteraard iets meer wordt terug geven dan betaald is), terwijl ook de mogelijkheid bestaat om met de ze gels een deel te betalen van huis houdelijke gebruiksgoederen, die door De Spar tégen aantrekkelijke prijzen zullen worden aangeboden. Toch heeft De Spar niet helemaal van het gratis-zegelsysteem willen afstappen: naast de koopzegels wordt een puntenstelsel ingevoerd op de eigen merkartikelen. Deze punten hebben ook zegelwaarde. Deze waar de is ƒ14 voor 137 zegels, ƒ28 voor 250 zegels en ƒ42 voor 395 zegels. Met de hele omschakeling en de daaraan verbonden reclame-campag ne is een bedrag van ca. 6 miljoen gemoeid. Op langere termijl gezien stuurt het Sparconcern tot 1975 aan op een omzet van meer dan 1 mil jard per jaar (in 1968 ƒ610 miljoen). buurt. Later verhuisde het tweetal naar de Westerkade en de Leidseweg. Hans vertoonde zich steeds minder thuis, maar eiste wel dat Caroline in de woning bleef. Caroline beseft nu dat hij haar steeds meer als slavin is gaan beschouwen en later ook zoda nig behandelde. Hij maakte steeds meer scènes bij thuiskomst: de ruzies werden een dagelijks voorkomende „ritueel". Driftbuien Caroline vertelt met enige wrang heid in haar stem hoe Hans van Z. vaak schreeuwend thuis kwam en haar ook veel sloeg. In zijn driftbui- ten riep hij vaak „Ik word gek" en ook richtte hij veel vernielingen in huis aan. „Ik moest dan maar zien dat ik alle voorwerpen ontweek". Ze heeft zich toen enkele malen tegenover de politie beklaagd over dit optreden van Hans. De Utrechter heeft haar ook verschillende malen bij de keel gegrepen. „Het ls duide lijk", aldus Caroline, „dat er van een verhouding geen sprake meer was.Ik heb tal van malen er vandoor willen gaan, maar ik was nu eenmaal aan hem overgeleverd." De vrouw denkt ook nog terug aan de kranteverhalen in die tijd, waarin werd verteld dat ze ook voor Hans heeft getippeld. Hij heeft mij veel leed aangedaan, maar dit soort op drachten heb ik nooit behoeven uit te voeren. Hans vroeg daar niet om en ook als hij dit wel had gedaan zou ik hebben geweigerd. Dat werk ligt mij nu eenmaal niet." Caroline zegt het met veel overtui ging, zoals ze ook overtuigd is van een nieuw bestaan in Nederland, om dat ze het ondanks alles in dit land toch prettiger vindt dan in En geland cn zelfs in haar geboorteland Italië. GRONINGEN De Spel lingscommissie die op verzoek van minister Veringa ook de werkwoordsvormen bekeken heeft, schijnt geporteerd te zijn voor de schrijfwijze Jiij vind en hij antwoord (enz.) zonder t dit in tegenstelling met voorstan ders van hij vint en hij antwoort. Voor de verleden tijd zou de commissie de schrijfwijze ik pra te (enz.) voorstaan. Aldus een ar tikel "Spelling, stilte na de storm" in het maandblad Reso nans. Het tijdschrift herinnert aan het rumoer van twee jaar gele den over de spelling. Kort na zijn optreden vroeg minister Ve ringa de commissie Pée-Wesse- lings de kritiek op haar voorstel len nog eens na te lopen. Dat is gebeurd. RESONANS zegt dat aan het bezwaar tegen een ge lijke schrijfwijze van cytologie (celleer) en sitologie (leer van de voedingsmiddelen) wel tegemoet kon worden gekomen. Ook moe ten er concessies zijn gedaan in verband met het bezwaar tegen het wegvallen van de tussen-s in woorden als meisjesschool en bonnetjesstelsel en de kritiek op de schrijfwijze odeklonje, kas jot, marsjeren, sjapieter, sjofeur enz. De minister vroeg ook om een advies over de kwesties ei/ij en au!ou. Een voorstel ei om te spel len tot ij zou het meest voor de hand liggen, maar de spel lingscommissie schijnt een volle dige omschakeling op ij (ijnd, klijn, mlijsje) niet aangedurfd te hebben: op dit punt zou men de zaken willen laten zoals ze nu zijn. Hetzelfde geldt voor de omschakeling van au op ou. Maar waarom zijn de eind voorstellen, die de Spellingscom missie driekwart jaar geleden in diende, niet in de openbaarheid gebracht, zo vraagt Resonans. De minister verklaart keer op keer dat hij voor een zo groot moge lijke openheid is. Spoedige publi- katie van de eindvoorstellen vormt een schone gelegenheid dit weer eens te bewijzen. Tenslotte gaat het niet om defensiegehei- men, maar om de spelling: een publieke zaak bij uitstek. „Welvaartskwaal" GENÊVE Door het toenemend alcoholgebruik heeft „levercirrose" verschrompeling van de lever zich in de afgelopen tien jaar ontwikkeld tot een soort „welvaartskwaal". Uit een onderzoek van de wereldgezond heidsorganisatie, waarvan de resulta ten in Genève bekend zijn gemaakt, blijkt, dat het aantal ziektegevallen met dodelijke afloop sinds 1956 voor al is gestegen in landen als Oosten rijk, België, Tsjechoslowakije, Frank rijk, West-Duitsland' Griekenland, Italië en de Vprenigde Staten. Levercirrose leidt bij alcoholici in driemaal zoveel gevallen tot de dood als bij niet-alcoholici. Frankrijk staat met 32 sterfgevallen per één miljoen inwoners bovenaan de lijst, gevolgd door Portugal met 304. In West-Duitsland steeg het aantal ge vallen in tien jaar tijd van 137 tot 225 per een mi'joen inwoners. Rechter: negen maanden BREDA De Bredase rechtbank heeft de 32-jarige student P. L. ver oordeeld tot negen maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Op 31 juli van het vorig jaar had hij geprobeerd zijn ex-verloofde in een flat te Breda te wurgen. Het meisje wist te ontkomen. Later op de dag trachtte hij haar met zijn auto te overrijden, toen zij op een bus stond te wachten. Ook dat mislukte. Sportnieuws (3) De heer J. Keijzer te Voorburg wil een „christelijke krant" voor moderne mensen (met zondagsport). Als dat zou gebeuren (en in sommige christelijke bladen is dit helaas zo), zou men dat dan evengoed kunnen noemen een „moderne" krant voor christelijke mensen! Hoe de heer Keijzer tot deze sug gestie gekomen is ontgaat mij. Hij zegt zelf de gereformeerde beginselen te belijden; dan zou hij er toch van overtuigd moeten zijn dat ieder christen, die nog naar het 4e Gebod wil leven in onze tijd, er geen belang bij heeft, ja, dat zelfs verwerpt, om 's maandags in zijn krant met de sport van zondag te worden geconfronteerd! Mocht gebeuren wat de heer Keijzer voorstelt, dan is er m.i. in het geheel geen onderscheid meer tussen onze christelijke en de z.g. „neutrale" bla den. Er is immers toch al zoveel we reldgelijkvormigheid onder hen die zich christenen noemen, laten we er voor waken niet alles van de „we reld" over te nemen! Daarom begrijp ik niet hoe dhr. Keijzer, als gerefor meerd belijder, tot deze gedachte ge komen is. Ongepast vind ik het. dat hij de „echte" vromen (zoals hij die noemt), beschuldigt van struisvogelpolitiek. Waarom zouden deze mensen het niet menen als zij zich uitspreken voor heiliging van de Dag des Heeren? Laat dhr. Keijzer eraan denken dat heiliging van de zondag een Godde lijke eis is! En wat onze christelijke pers betreft (in dit geval „Het Kwartet"), het is niet te hopen dat men op deze voorstellen ingaat. Als onze cnrisle- lijke pers zich op de zuivere basis van Gods Woord plaatst, kan zij o n m o - g e 1 ij k de ontheiliging van de zondag goedkeuren door verslagen te geven over wedstrijden op die dag gehouden. Rotterdam A. van Dommelen Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ont vang ik een onder, zettegel. De nieu we abonnee krijgt onze krant veertienj dagen gratis. Ether-ethiek Mijn dank voor de schrijver van het artikel „Grenzen van ethiek zijn in de ether weggevaagd", van 7 februari. Eindelijk eens een waardig protest, dat bij zovelen leeft en zo weinig goe de uiting vond als in uw artikel. De dingen van Gods rijk zijn nap zéér heilig iets in een door en door onheilige menselijke samenleving. Er is altijd en alleen met eerbied mee om te gaan. Maar 't schijnt, dat we in deze tijd teruggevallen zijn in de anale Ie- ensfase van een mens, waarin het kind speelt met zijn eigen uitwerpse len en alles ermee besmeurt. Ik denk aan het indertijd door de oud-vlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smit meesterlijk geschreven boekje tegen taalverwildering onder de alles zeggende titel: „Spoel je mond eens". (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De man, die met zijn astronauten-team de wereld op haar kop zette door tienmaal de maan te ronden, Frank Borman, vond gistermid dag bij de aankomst op het sta tion Hollandse Spoor in Den Haag, slechts de Amerikaanse ambassadeur Tyler en diens echtgenote en een ambtenaar van het ministerie van buiten landse zaken ter verwelkoming op het perron. Niemand van het Haagse gemeentebestuur, nie mand ook van het kabinet, dat samen met de astronaut in ho tel Wittebrug de lunch zou ge bruiken. Die lunch ging wel door, maar zonder Borman: toen hij aankwam, zaten de ministers al aan tafel Een wat vreemde ontvangst dus, die maar ten 'dele kan worden toegeschreven aan de onverwachte wijziging van het programma. Zoals bekend, kon het vliegtuig, dat Bor man met echtgenote en twee zoons van Brussel naar Schiphol zou bren gen, door mis* n«et opstijgen en moest men dus gebruik maken van de trein. Daarnaast werd het pro gramma ook nog in de war gestuurd door een lichte ongesteldheid van de astronaut, waardoor hij zijn twee daags bezoek met één 'dag moest be korten. Overigens hebben de enkele hon derden, onder wie Koningin Juliana en het bijna voltallige kabinet, daar 's middags in het Haagse Congresge bouw niets van gemerkt. Borman deed er zeer opgewekt zijn praatje bij de kleurenfilm, die het team vanuit de Apollo-8 van maan en aarde had genomen en beantwoord de tal van vragen. Geen kleur Wat hij het gevaarlijkste moment had gevonden? „Het opnieuw in werking stellen van de Apollo-mo- tor toen de cabine uit de maanbaan moest worden gestoten. We wisten, dat de motor langdurig was getest, we wisten, dat hij 3000 maal was ontstoken zonder dat hij weigerde, maar we waren toch blij, dat hij het deed". Het meest opwindende moment: „De terugreis naar de goede aarde, het enige lichaam in het onmetelijke niets, dat nog kleur had. De maan toonde zich slechts in zwart en wit, net gebrand gips." Dat de film een groen oppervlak liet zien, weet Borman aan een verkeer de belichting. De astronaut was ervan overtuigd, dat alles wat de mens wil nu tech nisch uitvoerbaar is. „Het hangt er alleen van af. hoeveel geld men er wil insteken. In dit verband vertel- Frank Borman, die met Kerstmis vorig jaar een vlucht naar de maan maakte met de Apollo-8, is gisteren per trein in Den Haag aangekomen, maar de matige snelheid van dit ondermaanse vervoermiddel ontnam hem zijn goed humeur niet. Op de foto zien we hem hand in hand met een jeugdige bewonderaar bij het verlaten van het station. de hij, dat aan het hele Apollo-pro- ject 400.000 mensen werken en dat alleen al de combinatie van Apol- lo-cabine en raket zes miljoen on derdelen telt Over de toekomst van het ruim te-onderzoek was hij optimistisch. Hij geloofde, dat president Nixon zeer positief staat tegenover verde re experimenten. Hij zag de ruimte vaart als een belangrijke bijdrage tot vreedzame coëxistentie van de volkeren. „Als je zo duizenden mij len van de aarde af bent krijg je een heel andere kijk op de mens. Dan is de wereld één geheel en zie je geen grenzen". Vulkanen Enkele andere opmerkingen: „hoe- wl het voorlezen door Anders van een deel van het scheppingsverhaal uit Genesis, in het vluchtplan was opgenomen, gaf het precies onze emoties weer"; toen de film opna men van het interieur van de Apollo liet zien: „dat zal premier De Jong herinneren aan zijn onderzeëers"; hij vergeleek de cabine met een Volkswagen-bus, „de Gemini was maar een gewoon Volkswagentje"; over zijn training: „voor de start leefden we als atleten, we deden veel aan sport, nu niet meer, met het gevolg, dat ik 5 kilo te zwaar ben"; over het gebruik van slaappillen: „de eerste keer gebruikte ik één pil, sliep vijf uur, maar voelde me 's morgens beroerd; daarna nam ik een halve pil, met het gevolg, dat Ik half zo lang sliep en me ook half zo slecht voelde..."; over de gaswolk, die vanaf de aarde zichtbaar was nadat men de brandstof uit de derde rakettrap in de ruimte had laten wegstromen, omdat deze trap zijn werk had gedaan: ,dat was een schitterend gericht, net een sneeuwstorm"; over ontdekkingen op de maan; „we hebben duidelijke tekenen gezien van vulkanische ac tiviteiten, onder meer grote la vastromen." Expositie Na afloop van zijn lezing opende Borman de NASA-expositle van fo to's, die hij met Lovell en Anders van maan en aarde had gemaakt Tijdens 'de rondtocht gaf hij de Ko ningin uitleg en toonde haar een model van de maantaxl, waarmee de ze maand drie astronauten rond de aarde gaan experimenteren. Vandaag is hij weer vertrokken (de bezoeken aan het nationaal lucht- en ruimtevaartlaboratorium in Amsterdam en de Estec in Noord- wijk werden afgelast) om zijn Euro pese trip voort te zetten. Hij houdt nog lezingen in Bonn, Rome, Madrid en Lissabon. Voorburg J. H. Scheurer Geen bezwaar tegen politiek op school DEN HAAG De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen mr. J. H. Grosheide heeft in het alge meen geen bezwaar tegen het be kendmaken van bijeenkomsten op rijksscholen door politieke partijen. In bepaalde concrete gevallen zou den de aard van de bijeenkomsten en de tijd, waarop zij worden gehouden, wel bezwaren kunnen doen rijzen, zo zegt hij in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, mr. J. W. Masman (PvdA). Hij is het met het Kamerlid eens, dat van de leiding van scholen voor voortgezet onder wijs mag worden verwacht, dat zij eraan meewerken, dat scholieren zich op politiek en maatschappelijk ter rein willen oriënteren. Rhodesische tabak in België gelost ANTWERPEN Het Belgische vrachtschip Mokaria, dat volgens de Britse regering met een zending (ver boden) Rhodesische tabak op weg was naar Europa, is in de Antwerpse haven aangekomen. De rederij deelde mee. dat ze op instruktie van de Belgische regering nauwgezet de VN-résolutie inzake vervoer van Rhodesische goederen toepast. De tabak was door een ca mouflageverpakking echter niet te herkennen. UTRECHT Wie is er eigen lijk mee gebaat dat minister Wit- teveen verlaging van de loon- en inkomstenbelasting wil door zetten door allerlei andere belas tingen te verhogen. Deze vraag stelt het Christelijk Na tionaal Vakverbond In zijn blad De Gids. „Als de minister de belasting druk op de middelbare en hogere in komens wil verlichten, moet hij die druk via andere belastingen over de gehele bevolking uitsmeren en wor den ook de grote groepen gezinnen met lage inkomens belast Dat is uit sociaal oogpunt gezien onaanvaard- Voor velen ..de laatste strohalm" s. Y plaats: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. UTRECHT Een onderzoek heeft uitgewezen dat twaalf pro cent van de bevolking van de stad Utrecht tussen de 21 en 65 jaar wel eens naar een onbevoeg de genezer gaat. Als dit percentage representatief is voor het gehele land, betekent dit, dat vele honderdduizenden Nederlan ders wel eens door een kruidendokter of magnetiseur zijn behandeld, aldus drs. E. Th. Cassee, wetenschappelijk medewerker van het Nederlands insti tuut voor preventieve geneeskunde TNO, dat het onderzoek eind 1967 instelde. Van de mensen die nog nooit naar een onbevoegd genezer zijn gestapt, kan ongeveer dertig procent zich voorstellen ooit eens naar zo iemand toe te zullen gaan. De ondervraagden stonden vaker positief dan negatief tegenover onbevoegde genezers. On geveer de helft vond het goed dat er kruidendokters en magnetiseurs zijn. Duidelijk blijkt dus dat degenen die zich voor adviezen tot kruidendokters wenden, niet méér sympathie hebben voor deze genezers dan de mensen die er niet heen gaan. Uit de patiëntenkaarten van de ge nezers kan worden opgemaakt dat ve len afkomstig zijn uit forensenge meenten en kleine steden. Ook zijn er onder hen veel mensen van middelba re leeftijd en veel vrouwen. Het instituut concludeert nog dat men de hulp van deze genezers niet ziet als een alternatief, een vervan ging, voor de hulp van de huisarts. Veelal is er sprake van een aanvul ling. Men gaat over het algemeen naar ccn magnetiseur of kruidendokter toe als men weet of denkt dat de me dische wetenschap niet meer kan hel pen. Het is vaak de laatste strohalm waaraan men zich vastklampt, aldus het instituut. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Met een col lege van prof. mr. I. A. Diepen horst heeft de juridische faculteit der Vrije Universiteit gistermid dag prof. mr. L. W. G. Scholten herdacht. Prof. Diepenhorst sprak de waar dering van de faculteit uit, dat prof. Scholten zich tot het laatste toe vol ledig heeft gegeven. Nooit werd te vergeefs een beroep op hem gedaan. Hij beheerste zijn stof volledig. Meester In het gesproken, docerende i woord, konden hem de aanvallen op de hoorcolleges onberoerd laten. Scholtens denkbeelden omschreef prof. Diepenhorst als een gezagsge trouw 'nvidualisme. Hij toonde zich een leerling van B. C. de Savornin j Lohman. die evenals zijn bekende I oom nogal Groeniaans dacht, meer I aristocratisch dan democratisch. Daarom had Scholten moeite met Kuyper, dte meer man van de vrij heid was dan man van het gezag. Bewondering had hij voor Colijn, met wie hij de beklemtoning van de koninklijke macht, de onaantastbaar heid van het particulier eigendom en de afkeer van schotjesgeest gemeen had. In Schoutens leiding miste hij tezeer de christelijk-nationale ge dachte. Kritisch stond prof. Diepenhorst tegenover de brochure van Scholten over het beleid van de ar Kamerfrac tie in 1962. Hier dreigden de beginse len de feiten weg te drukken. baar", vindt het CNV. Volgens het verbond, dat spreekt van „de schijn van boerenbedrog", Ls er veel meer aan de orde dan een Inflatiecorrectie, omdat het beginsel „belasting naar draagkracht" steeds meer wordt aangetast naarmate de belastingdruk wordt verschoven van de inkomsten naar de goederen en diensten, die men gebruikt. Het CNV meent dan ook, dat de be lastingvoorstellen die minister Witte- veen heeft aangekondigd niet zonder meer kunnen worden behandeld. „Ze zullen moeten worden beoordeeld in het licht van een grondige bezinning op de grondslagen van ons belasting stelsel, want anders dreigt het ge vaar dat het draagkrachtbeginsel ge ruisloos overboord wordt gezet. LUNS: NIET TÉGEN SUPRANATIONAAL EUROPA DEN HAAG De regering kan de verklaring van de voorzitter van de Europese commissie Barre, als zou niet een van de zes landen bereid zijn een supranationaal Europa te aanvaarden, met onderschrijven. Mi nister Luns zegt in antwoord op wa gen van het socialistische Twee de-Kamerlid A Oele, dat de heer Barre zijn persoonlijke mening heeft weergegeven en dat de Nederlandse regering niet van plan is hem de mond te snoeren. Weer vliegtuig gekaapt MIAMI Ondanks berichten, dat vliegtuigkapers op Cuba niet welkom zijn en dat zij vaak gedwongen wor den zware landarbeid te verrichten, houdt de stroom van vliegtuigen, die gedwongen worden koers te zetten naar Cuba. niet op. Maandag was het de beurt aan een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Eastern Airlines, die al vele toestellen een dergelijk lot zag ondergaan. Een pas sagier van een DC-8 met 119 mensen aan boord dwong de gezagvoerder koers te zetten naar Cuba inplaats van naar Miami. NERJA De Belg Eric Leman heeft maandag de eerste etappe van de Ronde van Andaiusle. een rit over 103 km van Malaga naar Nerja gewonnen. Leman versloeg in de eindsprint een groep van negen andere renners, die In de zelfde t4)d 3 uur 9 m'nuten en 27 seconden, over de eindstreep kwam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7