DR. L. DE JONG DOOK IN GEHEIME ARCHIEVEN Angst voor nieuwe lasten op auto s «SU* OORLOG EN VREDE" MET VEEL RUSSISCH GEDULD UITGAVE IN 1980 ROND Eerste deel verschenen van oorlogsgeschiedenis Verontrusten in omroep lopen te lioop CNV wil regeling niet-verzekerde bejaarden HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN IN DE TWEEDE WERELDOORLOG bestel- biljet Canada wil erkenning Rood-China Verbazingwekkend schouwspel 5 DINSDAG 11 FEBRUARI 1969 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Onder de titel Voorspel is vandaag het eerste deel verschenen van de ge schiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. De auteur is dr. L. de Jong, directeur van het in Amsterdam gevestigde Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, die in 1955 van de toenmalige minister van onderwijs, kunsten en weten schappen opdracht kreeg dit volumineuze geschiedwerk te schrijven. Fiscale druk op bedrijfsivagens UTRECHT Het CNV pleit deze week in „De Gids" voor een tijdelijke regeling voor bejaarden, die op het ogenblik juist niet in de bejaardenver zekering vallen. Het CNV is van me ning, dat deze groep te zwaar belast is. Het gaat om bejaarden, die niet val len in de bejaardenverzekering omdat hun inkomen hoger is dan 7016 gul den per jaar. Bij een inkomen vlak boven deze grens komt de premie van bijna duizend gulden (voor een echt paar) neer op 14 procent van hun inkomen. Voor de verplichte ziekenfondsver zekering bedraagt de premie op het ogenblik 7,5 procent met een Ynaximum van ƒ73,40 per maand, voor de bejaardenverzekering va rieert de premie al naar gelang het inkomen van 5,4 tot 8,1 procent. Het CNV voegt hieraan toe, dat de premie voor de vrijwillige verzekering be halve voor de bejaarden met een in komen boven dé ƒ7016 ook ondraag lijk hoog wordt voor de jongeren, die geen werknemer zijn en voor de zelf standigen, die ongeveer 7000 verdie nen. Voorspel behandelt de periode tussen de twee wereldoorlogen. Het tweede deel, dat Neutraal heet en dat op 18 november a.s. op de markt zal komen, heeft voornamelijk de mobilisatietijd tot onderwerp. Het derde deel (Mei '40) zal in april 1970 ver schijnen. Het gehele werk, dat uit acht of negen delen gaat bestaan, zal omstreeks 1980 gereed kunnen zijn. Achtereenvolgens zullen worden be handeld: de bezettingstijd, het beleid van de (Londense) regering, de lotge vallen van de Nederlandse koopvaar dij, Suriname en de Nederlandse An tillen, de geschiedenis van het toen malige Nederlands Indië tot aan de aanval van Japan, de aanval van Ja pan en de Japanse bezetting. In het slotdeel, dat Naspel heet, komt een deel van de naoorlogse geschiedenis van Nederland aan de orde. Twee edities De serie verschijnt in twee uitvoe ringen. De wetenschappelijke versie (eerste oplaag: 3000 exemplaren; prijs: ƒ41,behelst voetnoten op bijna elke pagina (in totaal 722!), waarin het bronnenmateriaal wordt vermeld, zomede een uitgebreid re gister. In de populaire versie (eerste op laag: 50.000 exemplaren; prijs: 17,50) komen geen onvertaalde cita ten voor, zulks naar aanleiding van opmerkingen van lezers van het in 150.000 exemplaren verspreide, twee delige werk De Ondergang (geschie denis van de jodenvervolgingen) van de hand van dr. J. Presser. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM De groep van vijf tien omroepmedewerkers en (progres sieve) geïnteresseerden die voor gis- teravond ccn vergadering hadden uit- 1 geschreven voor allen die verontrust Zijn over de nieuwe omroepwet raak te letterlijk en figuurlijk in de knel door de opkomst van honderden col lega's en belangstellenden. De zaal was veel te klein en men moest over spiegelgladde wegen om de vier resoluties die de groep al vast had opgesteld, na luttele discus sie aangenomen te krijgen. De vergadering had in een dik uur beslecht kunnen zijn, als het gehuur de zaaltje tweemaal zo groot was ge weest. Tot kwart voor negen hield men zich bezig met het binnendrin- gen der menigte (onder wie promi nenten van alle omroepen) die ten slotte alle paden met op de grond zitten verstopte, achterin stijf opeen gepakt stond en verder in de gang o existeerde. Intussen werd er druk gebeld naar studio's om een lege kantine, die ten slotte bij de VARA werd gevonden. a Voorzitter M. Huibregts, één van de KRO-geestelijken die zich onpartijdig hield en daarom als zakelijk leider van de bijeenkomst was uitgenodigd, was toen juist in arrenmoede maar met zijn inleiding begonnen. Toch H brak men nu maar op. Deze volksverhuizing kostte weer tijd, zodat pas om kwart voor tien de vergadering op gang kwam. Want zelfs de VARA-kantine, groot en nieuw, leverde niet genoeg stoelen op. Resoluties Vergadertechniek bleek niet een van de grotste bekwaamheden van pater Huibrechts te zijn, maar de j aanwezigen hadden ook niet bar veel i In te brengen. Aangevoerde amende menten op de resoluties vielen als rijpe pruimen van de boom en zo de monstreerden men zijn verontruste gevoelens in het aanvaarden van de oorspronkelijke teksten, die wij reeds publiceerden. Belangrijkste punten: afwijzing van de omroepwet, die door koppeling van het ledenbestand aan abonnementen tal uitgeverijen in staat kan stellen grote invloed te krijgen op het ont staan en de groei van omroepvereni gingen; de noodzaak tot het bestuderen van een regeling, die in de omroep een waarborg schept voor het tot uiting komen van de verscheidenheid in het I Nederlandse volk; •n het oprichten van een studie- j groep die zal nagaan hoe een wils- i uitdrukking van het luister- en kijk- publiek aangaande die verscheiden- held kan worden geregistreerd. Ter vergadering werd nog een nieu ws vierde resolutie zonder discussie I aangenomen, waarin een dringend ver zoek wordt gericht tot de vaste CRM- commissie van de Tweede Kamer om binnen een maand een hearing te la ten houden, waarbij elke geïnteres seerde omroepmedewerker in de ge legenheid moet worden gesteld aan wezig te zijn. Twee later ter vergadering geko men Kamerleden, de heren De Voogd (soc.) en Visser (D'66) zegden toe, dit verzoek in de Kamer te steunen. het eerste volledige volstrekt openhartige en onthullende relaas over onze vooroorlogse geschiedenis Dr. L. de Jong: deel 1 VOORSPEL Iƒ,7.50 Prof. De Jong, welbekend van zijn televisieserie over de bezetting, is zijn moeizame studie begonnen met het lezen van het verslag der parle mentaire enquêtecommissie over net regeringsbeleid in de Tweede We reldoorlog. Deze commissie begon haar werkzaamheden op 17 februari 1948 en hield op 17 juli 1956 het laatste verhoor. De auteur heeft becijferd dat het verslag der commissie ongeveer 30.000 normale boekpagina's groot is. Hij meent dat hij de enige Nederlan der is en blijven zal, die alle boekde len woord voor woord bestudeerd heeft. Onderzoek Met alle waardering voor het vele, dat de commissie heeft gepresteerd, is dr. De Jong tot de conclusie geko men dat er op heel veel punten geen onderzoek, of onvolledig onderzoek is geweest. „Iedereen, die voor de commissie moest verschijnen om onder ede ge hoord te worden, wist dat zijn woor den zwart op wit in druk zouden verschijnen. Zoiets leidt niet tot openhartig spreken. Daarnaast is de rol, die koningin Wilhelmina in de gebeurtenissen heeft gespeeld, buiten het onderzoek gehouden." Door direct en persoonlijk contact heeft de auteur veel diepere onder zoekingen kunnen verrichten. Hij heeft o.m. met alle nog in leven zijn de leden van toenmalige kabinetten gesproken en is in 1956 tot* drie keer toe in de gelegenheid geweest open hartige gesprekken te voeren met prinses Wilhelmina. Daarnaast heeft hij kennis geno men van datgene wat in circa 1500 publikaties bijeen is gebracht. Dr. De Jong deelde mee dat hem van alle zijden de meest volledige vrijheid wordt gelaten. Dit is zijns inziens ook de enige voorwaarde, waarop dit omvattende werk kan worden verricht. Hij heeft o.m. toegang tot bewaard gebleven notulen en stukken van de ministerraad, tot alle documenten van het Kabinet der Koningin en tot geheime rapporten van de vooroor logse geheime centrale inlichtingen dienst. Geheime dienst Deze laatste dienst is buiten voor kennis van de Staten-Generaal opge richt kort na de revolutiepoging van Troelstra in november 1918. Alle rap porten werden na de Duitse inval vernietigd met uitzondering varn écn stel. Dit werd op deskundige wijze in de grond verstopt en kon na de oor log onbeschadigd worden opgediept. De altijd geheel buiten de publici teit gebleven zijnde „voorloper van j de BVD" had tot taak zo zorgvuldig mogelijk na te gaan wat er in „links" Nederland, met inbegrip van de SDAP en het NW, geschiedde. De dienst had contact met de Com missarissen der Koningin, de procu reurs-generaal, de politie in ruim honderd gemeenten, de Rijksveld- wacht, de werkgeversorganisaties, de confessionele vakbeweging, de Bij zondere Vrijwillige Landstorm, de burgerwachten en de Nederlandse consulaten in het buitenland. Nader hand strekten de observaties zich ook uit tot fascistische en nationaal-soci- alistische organisaties. Met de hand Zijn tekst schrijft de auteur met de hand. Er worden vervolgens gesten cilde kopieën van gemaakt, die wor den voorgelegd aan het bestuur van het Rijksinstituut, aan drie we tenschappelijke adviseurs, aan alle leden van de wetenschappelijke staf van het instituut, aan de hoofden der secties krijgsgeschiedenis van mari ne, land- en luchtmacht, en aan en kele tot oordelen bevoegde bui tenstaanders. Op de ontwerp-tekst van „Voorspel" heeft dr. De Jong zo'n drieduizend kritische opmerkingen ontvangen. Over de meest principiële ervan heeft hij overleg gepleegd met het bestuur en de wetenschappelijke adviseurs. De auteur merkte nog op dat alle geschiedbeschrijving subjectief is. Hij herinnerde in dezen aan de woor den van prof. Geyl: „Historie is discussie zonder einde". Hij hoopte dat het geschiedwerk aanleiding zal geven tot hernieuwde discussies met nieuwe gegevens. Ilachelijk In zijn voorwoord zegt dr. De Jong dat hij het schrijven van Voorspel een moeilijke en hachelijke taak vond, omdat de periode tussen de twee wereldoorlogen in ons land nog maar nauwelijks object is geweest van wetenschappelijk onderzoek. Hij had er eigenlijk nog een jaar of twintig op moeten studeren voordat hij de pen ter hand nam, maar hier voor ontbrak nu eenmaal de tijd. In het eerste deel van Het Konink rijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog geeft de auteur in de eerste plaats een schets van het ge heel der politieke, economische, soci ale en militaire factoren, die stuk voor stuk en tezamen de achterstan- grond vormen „voor het bewogen re laas, dat nog in volgende delen te ontvouwen valt". Hij deelt voorts mee dat hij enkele belangrijke aspecten van het culture le leven, de kunsten en de we tenschappen bijvoorbeeld, geheel ter zijde heeft gelaten, omdat zijn speci alistische kennis van deze onderwer pen te gering was. Verantwoordelijk De staatkundige verantwoordelijk heid voor de verschijning van de se rie (een gezamenlijke uitgave van de Staatsdrukkerij en Martinus Nijhoff) Dr. L. de Jong ligt bij de minister die daartoe mach tiging verleende. Dr. De Jong zegt aan die verantwoordelijkheid niet te willen tornen en evenmin aan de waarde der bemoeienissen, die ande ren met de door hem geschreven tekst hebben gehad, wanneer hij er van getuigt zich als auteur verant woordelijk te beschouwen voor het geen nu wereldkundig wordt ge maakt. Hij heeft geen enkel falen met de mantel der liefde willen be dekken. Hij had en heeft slechts de behoefte alles op te nemen wat hem historisch relevant lijkt. Serieuze geschiedschrijving, aldus dr. De Jong in zijn voor woord van Voorspel, is zonder volstrekte openheid, zonder poli tieke en geestelijke vrijheid, ondenkbaar. MORGEN: MUSSERT, EEN TYPISCH NEDERLANDSE KLEINBURGER DEN HAAG De tienduizenden bedrijven die vracht- en bestelwa gens gebruiken, zijn zeer beducht voor een verhoging van de fiscale druk op het gebruik van hun ver voermiddel. Dit blijkt uit de vele klachten die de Algemene Verla ders- en Eigen Vervoerders Organi satie ontvangt. Vooral in het midden- en klein bedrijf, waarin men veel met speci fiek bestelwerk en dienstverlening te maken heeft dat door lichte vracht- of bestelauto's wordt ver- richt, is men zeer ontstemd over de manier waarop hun onmisbare auto's fiscaal worden klemgei-eden. Van elke honderd gulden ge bruikskosten bij de lichte vracht en bestelwagens gaat nu al twintig tot dertig gulden naar de fiscus in de vorm van motorrijtuigenbe lasting en accyns op motorbrand stof en smeermiddelen, zo heeft de EVO uitgerekend. In vijf jaar is het niveau van de verkeersbelastingen met niet minder dan 45 procent gestegen. Een nieuwe verzwaring van de lasten op bedrijfsauto's wordt, tegen de achtergrond van vaak deze maanden al sterk stijgende interne kosten, door vele bedrijven met vrees tegemoet gezien. De EVO maakte de volgende kos tenberekening voor een bedrijfs auto van één ton, die per jaar 25.000 kilometer rijdt: per gulden 25 cent naar motorrijtuigenbelastin gen en accijns, 22 cent onderhoud en reparatie, 21 cent rente en af schrijving, 13 cent verzekering all- risks, 12 cent brandstof en olie excl. accijns en 7 cent stalling en di versen. OTTAWA Canada wil diploma tieke betrekkingen aanknopen met Rood-China. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken Mitchell Sharp gisteren verklaard. Hij zei, dat de Canadese ambassade in Stockholm opdracht had gekregen de Chinese ambassade in die stad te benaderen met een voorstel tot het voeren van besprekingen over de betrekkingen tussen Canada en China. BELGRADO Zuidslavië zal niet deelnemen aan de communistische topconferentie, die mei in Moskou wordt gehouden. De Zuidslavische premier Mika Spiljak heeft dat de Hongaarse regering meegedeeld. Op de conferentie zullen praktisch alle communistische partijen van de we reld vertegenwoordigd zijn. Interviews "DEHANDELING in de Veiligheids- raad van de Jordaanse klacht tegen Israël is opgeschort, maar de spanningen in het Nabije Oosten blijven toenemen. Het aanbod van premier Esjkol van Israël, overal en op elk tijdstip te onderhandelen met president Nasser van Egypte, is niet goed overgeko men. Oorzaak is vooral Esjkols medede ling, dat Israël nooit afstand zal doen van Jeruzalem en de Syrische heu vels. De Arabische landen en hun mede standers beschuldigen Israël nu, dat het zich niet wil houden aan de vredesregeling van de Veiligheids raad. In Israël zelf echter neemt men Esjkol kwalijk, dat hij blijkbaar be reid is het grootste deel van de be zette Arabische gebieden terug te geven. Het ziet er zelfs naar uit, dat Esjkols kabinet in grote moeilijkheden zal komen, als zijn basis in het parlement nog meer versmalt. De jongste ontwikkelingen laten zien. hoe moeilijk het afleggen is van ver klaringen over het conflict. Esjkol deed zijn mededelingen aan het Amerikaanse weekblad News week, dat een week eerder .een ge sprek met president Nasser had weergegeven. Beide interviews hebben geleld tot verharding van de standpunten. Geen van beide leverden zij bijdragen tot een oplossing. Grote openheid is een groot goed in een democratische samenleving. Dat geldt ook voor Israël en de Arabische landen. Er zijn echter omstandigheden die de beslotenheid van de conferentiekamer behoeven, wil er kans op een rege ling bestaan. De grote mogendheden zullen de mogelijkheid hiertoe moeten schep pen, om er vervolgens ook onver wijld gebruik van te maken. AKKOORD CAO TUINBOUW UTRECHT Er is overeenstem ming bereikt over de nieuwe cao voor de tuinbouw. De lonen zullen met negen gulden per week stijgen (6,2 procent), de arbeidstijd zal per jaar met 65 uren worden verminderd. On der de arbeidsovereenkomst vallen 15.000 werknemers. DEN HAAG Natasja Rosto- wa had, toen we haar het laatst in de bioscoop achterlieten haar hart verloren aan de losbol Ana- tole, hoewel zij haar ernstige, in zichzelf gekeerde, enigszins hardvochtige Andrej Bolkonsky onder ede beloofd had een jaar lang op hem te wachten, maar Natasja kon in de frivole wereld van de Petersburgse society haar belofte niet gestand doen en stortte zich halsoverkop in het ongeluk. Slechts door de trouw hartige Pierre Bezoechow kwam er toch nog iets van haar te recht. Nu in het vervolg van de mam- moetproduktie van Sergei Bon- dartsjoeks verfilming van Leo Tolstoi's meesterwerk „Oorlog en Vrede" vatten we de draad weer op en maken ons gereed de troepen van Napoleon in het eindeloze Rusland een warm onthaal te geven. We beginnen met het einde van de waardeloze en seniele legercomman dant Barclay de Tolly, die alleen maar retireert. De Fransen zijn al voorbij Witebsk en Smolensk, maar gelukkig komt generaal Koetoesow, de kozak met het halve oog, die de Fransen tot strijd uitlokt in de vlakte van Borodino. Een enorme veldslag barst los en zoveel soldaten, paarden en kanonnen, bommen en granaten heeft men nog nimmer op enig wit doek ter wereld gezien. Bondartsjoek ziet kans weer een enorme veldslag in beeld te brengen. VELDSLAG De vijandelijke legers decimeren el kaar. De Fransen trekken op, de Rus sen houden stand en ieder denkt, dat hij gewonnen heeft. Hoewel de weg naar Moskou open ligt zal het later Na de slag van Borodino trekken de Russische troepen door dè\ eindeloze sneeuwvlakten. ondergetekende, EUROPA-BOEKHANDEL Nieuwe Binnenweg 220222 Rotterdam - Tel.: 236690 237763 .ex dr. L. de Jong - Het Koninkrijk der Nederlanden in de 2e wereld oorlog - Deel I - Voorspel A 17.50. Levering onmiddellijk bij verschijning. De prijs wordt voor ieder deel afzon derlijk vastgesteld. Wenst tevens genoteerd te wor den voor de vol gende delen (hok- rwart maken Datum |^mdien gewenst). blijken, dat Napoleon bij Borodino zijn nederlaag geleden heeft; van de toen geslagen wonden heeft zijn le ger zich nimmer meer kunnen herstellen. De dappere Andrej Bolkonsky wordt zwaar gewond en sterft in een witte kamer in een herberg in de armen van zijn daar teruggevonden Natasja Rostowa, een prachtig ontroerend moment in deze laaiende, monumentale film. Het is Pierre Bezoechow (de rol van Sergei Bondartsjoek zelf) die overal opduikt. Met deftige hoge hoed en al flaneert hij op het slag veld van Borodino en later is hij weer in Moskou present, waar Koe toesow de Fransen als een rat in de val heeft. Enorm is de brand ver filmd, die een einde maakt aan de Gloire Frangaise op Russische bodem. TERUG In eindeloze rij sjokken de Fransen over de besneeuwde Russische velden terug naar het adelaarsnest aan Seine en Rhóne. De troepen van Koe toesow, op hun felle paardjes vallen voortdurend aan. Het is een trieste afgang van wat eens een glorieuze armee was. Gedachtendie werkelijk grote gevolgen hebben zijn altijd een voudig. Het is mijn gedachte dat in een geval waarin slechte mensen samenwerken en een macht vor men. de goede mensen alleen maar hetzelfde behoeven te doen. Zo eenvoudig is de zaak." Ja, en nu maar uitzoeken wie „de goeden" zijn en wie „de slechten". Het is zo eenvoudig als het ei van Columbus, de kunst is echter eerst een ei te hebben en dat is soms een totaal onmogelijke zaak. KWALITEIT Zo'n uitspraak van Tolstoi is de wijsheid van een onnozelaard. Afge zien van de moeilijkheid om de goe den van de slechten te scheiden is de Russische veldtocht in concreto ge wonnen door de generaals Honger, Uitputting en Winter en die gene raals staan heus niet altijd aan de kant van de goeden. Ze zijn gene raals en als zodanig jenseits von Gut und Böse. Niettemin zullen degenen, die het eerste deel van „Oorlog en Vrede" hebben gezien, ook dit tweede deel wel willen aanschouwen. Zij weten van tevoren al wat ze te zien krijgen, want nieuwe aspecten doen zich niet voor. Oorlog en Vrede van Sergei Bon dartsjoek is van a tot z, van het eerste tot en met het slot van het tweede deel, een goedgemaakte, gi gantische film op kwaliteitsniveau. Ev. Grolle

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5