MANSHOLT VRAAGT MENING i.» 1 HET LOO STRAKS MUSEUM Jong* e Boer op bres voor volle melk Lokmiddel voor migrerende Nederlander RENGELINK TERUG BIJ NTS Ook onderwijs op Curacao op drift Voor 3 minuten volledige presentiegeld? Fusiebesprekingen maken personeel van Hin ongerust Reëel inkomen van werknemer elk jaar 3,5 procent omhoog Zuidslavische journalist ziet j*™; bombardement op Biafraans dorp Middenstandsbank had gunstig jaar PALEIS TEHl G L\ OEDE STIJL ZATERDAG 8 FEBRUARI 1949 Discussieplan Plan zeer zuinig Andere wegen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nederlands jong- ste Statenlid, W. T. van den Berg (27) uit Meerkerk heeft gistermid dag tijdens de voortkabbelende be grotingsvergadering van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland voor enige sensatieg ezorgd. Sprekende namens de fractie van de Boerenpartij groep Koekoek he kelde hij de landbouwpolitiek van de regering, het subsidiebeleid van Ge deputeerde Staten met betrekking tot de agrarische organisaties en het plan Mansholt. Hij vond het maar vreemd, dat een K.I.-station wel gesubsidieerd werd en een stier die voor zichzelf werkt niet. Bovendien was het melk- prijsbeleid hem ook een doorn in het oog. Dreigend ALS gevolg van uitlatingen van de Russische ambassadeur te Bonn, Tsarapkin, ontwikkelud zich in West- Duitsland een crisissituatie. Zfj houdt verband met de Westduitse presidentsverkiezingen van B maart, die als gewoonlijk in Wcst-Berlyn worden gehouden. In een vraaggesprek zei Tsarapkin, dat Rusland met ernstige maatregelen zal reageren. Tevoren had men van Oostduitse zyde al in nota's met maatregelen gedreigd. De verkiezing van de Westduitse pre sident in West-Berlijn (en niet in Bonn) heeft steeds tot moeilijkheden geleid. De zaken zijn nu nog gecom pliceerder, omdat ook leden van de neo-nazistische NPD deelnemen. De Russen en Oostduitsers kunnen de bijeenkomst slechts verijdelen, als zy de afgevaardigden verhinderen naar West-Berlijn te gaan. Zy moeten dan komen tot een volledige blokkade. Moskou zei desgevraagd niets te we ten van maatregelen tegen West- Beriyn. Misschien dus wordt de soep toch niet zo heet gegeten als ze door Tsarapkin is opgediend. Intrigerend TAE moeilijkheden tussen Bonn en Moskou houden ook verband met de weigering van West-Duitsland on voorwaardelijk het non-proliferatie verdrag (tegen verspreiding van kernwapens) te ondertekenen. Kanselier Kiesinger heeft gisteren aanvaarding nog bijna onmogelijk ge noemd, zolang Rusland op grond van het VN-Handvest het recht blijft op eisen in West-Duitsland militair in te grijpen. De socialistische minister van bui tenlandse zaken, Brandt, neemt een wat soepeler standpunt in. Toch gaf Kiesinger de officiële opvattingen weer van het coalitiekabinet van christen-democraten èn socialisten. Intrigerend is het bezoek dat de Rus sische ambassadeur Tsarapkin enkele dagen geleden heeft gebracht aan Brandt. Er is officieel niets over hun gesprekken bekend geworden. Aangenomen wordt, dat hy Brandt enkele schynbare concessies heeft gedaan. Een daarvan zou zyn een herziene uitlegging van genoemde in- terventiemogeiykheid. Kiesinger leg de in zun rede opvallend veel nadruk op dit punt. Een andere concessie zou z(jn, dal Moskou ondertekening van het ver drag ook zou uitleggen als bewijs dat West-Duitsland definitief afstand van kernwapens heeft gedaan. „En dan zijn er ook nog mensen, die zeggen, dat volle melk vergif is. Melk met vergif zal de Schepper be slist niet gemaakt hebben". De Sta tenleden, van mening dat de heer Van den Berg buiten de orde was, vonden het een welkome onderbre king. Het Statenlid dook onder het spreekgestoelte, viste daar twee li terflessen volle melk op en bood die de voorzitter, de Commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz aan met de woorden: „Dat heb ik van morgen zelf uit de koe getrokken. Er zit beslist geen vergif in". Mr. Klaasesz riep direct zijn ka merbewaarder, de heer Staal, en liet hem een glas brengen. In de koffiekamer had de heer Van den Berg een bus melk laten neerzetten voor alle Statenleden, ambtenaren, boden en stenografen. Uit grote theepotten werd deze onverdunde melk in grote glazen geschonken. Men gaf de heer Van den Berg toen grif, dathij bui ten het ordedebat was gegaan. De volgendp spreker, de heer J. Emmens uit Naaldwijk, werd door mr. Klaasesz begroet met de woorden: „Wat hebt U voor mij uit het Westland meegebracht?". Als hij huis koopt DEN HAAG Als iemand uit het noorden, oosteu en zuiden van ons land naar Zuid-Holland komt om een eengezinswoning te kopen zijn er on dernemingen die 5000,- zonder meer als stimulans op tafel willen leggen. Het eerste project voor de bouw van deze premiewoningen omvat voor het eerste jaar 200 woningen. Omdat de plannen zich nog niet in een definitief stadium bevinden is het nog niet bekend waar deze plan nen worden gerealiseerd en welke ondernemingen er aan mee doen. De werkgevers hebben berekend dat het aantrekken van een buiten landse arbeidskracht per jaar twee tot drieduizend gulden duurder is dan de Nederlander, die in de plaats woont waar hij werkt. De eerste betaling van vijfduizend gulden is in principe een renteloze lening, die na verloop van vijf jaar zal worden kwijtgescholden. KLM verhoopt haar laatste propeller vrachtvliegtuigen SCHIPHOL De KLM heeft nu ook haar vier Dc-7F vrachtvliegtui gen verkocht. De nieuwe eigenaar, de Ierse charter-maatschappij Aer Turas Teoranta, kan maandag al over het eerste toestel beschikken. Voor de KLM betekent deze ver koop de definitieve afsluiting van het propeller-tijdperk. De nationale luchtvaartmaatschappij beschikt nu alleen maar over straalvliegtuigen. DEN BOSCH/LEEUWARDEN Dr. S. L. Mansholt houdt zich aanbevolen voor andere wegen, dan in zijn landbouwprogram ma voor het jaar 1980 in de EEG-landen worden aangegeven. Als er dan ook alternatieven komen zullen deze niet alleen worden voorgelegd aan de landbouworganisaties in de Gemeenschap, maar ook aan de regeringen van de lidstaten. De Statenleden deden zich in de koffiekamer tegoed aan de volle melk, die hen werd aangeboden door de heer W. T. van den Berg. De vice-voorzitter van de Europese Commissie zei dit gis teren tot de leden van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbopd in Den Bosch, Dr. Mansholt noemde zijn plan, dat de landbouw weer gezond be oogt te maken, niet meer dan de grondslag voor discussie. De samensteller van het plan gaf echter wel als zyn mening dat dit plan de enige mogeiykheld is om evenwicht in de landbouw te bren gen. „Andere mogelijkheden horen we echter van u", zei de vice-voor zitter in zün rede. Bezuinigingen Op het ogenblik hebben de boeren te weinig keus bij het bepalen van hun positie. Hoewel de minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, te kennen heeft gegeven dat de uit voeringskosten van het plan niet pas sen in zijn begroting, zegt dr. Mans holt dat zijn plan juist zeer belang rijke bezuinigingen in het vooruitzicht stelt. „Drukt men de kosten van het landbouwbeleid uit in percentages van de nationale budgetten van de lidstaten, dan komt men nu tot 4,8 procent", rekende de vice-voorzitter van de Europese Commissie gisteren in Den Bosch voor. „Bij uitvoering van het plan zal dat in 1972 zijn ge stegen tot 5,2 procent, maar het zal daarna kunnen dalen tot twee pro cent in 1980." Verbaasd (Van onze radio- en tv-rcdactie) HILVERSUM De omroepverte- genwoordigers in het NTS-bestuur hebben gistermiddag VARA'S tele visiesecretaris J. W. Rengelink op nieuw benoemd tot programmacom missaris bij de NTS. Dat wil zeggen, dat hij zijn werk voor de VARA voorlopig weer moet neerleggen. Nog geen jaar geleden bedankte de heer Rengelink voor de funktie van programmacoïnmissaris, omdat de VARA hem niet langer kon missen en hij zelf terug verlangde naar zijn oude taak. Zijn veeljarige arbeid bij de NTS werd toen hartelijk beloond met een groot afscheidsfeest, een geschilderd portret en tal van andere geschenken onder grote dank aange boden. KRO's adjunctdirecteur J. J. A. Castelijns volgde hem op, maar toen deze twee weken geleden wegens me ningsverschil met de omroepleiders over NTS-programma's zijn post ver liet, bleek het niet mogelijk te zijn, ietnand anders in zijn plaats te vin den. BEKENDE STOEL Dus schuift de heer Rengelink weer terug op zijn bekende stoel, alsof er geen afscheid is genomen. Het zou kunnen zijn dat deze positie voor hem tijdelijk is, aangezien bij de formatie van de NOS die voor de deur staat, alle funkties vrij komen en opnieuw moeten worden inge deeld. Maar daarbij beschikt men dan over precies dezelfde mensen als nu. J. IV. Rengelink staat nu voor de taak door de omroepen gelaakte NTS-programma's te hervormen of af te voeren, ofwel op zijn beurt het misnoegen van de omroepen te weerstaan. In elk geval is hij de man, die vele jaren met het bijltje heeft gehakt, ook al was hij in de laatste tijd één van degenen die het de heer Castelijns uiterst moeilijk maakten. Aangezien de heer Rengelink di- relct na zijn benoeming door een ach terdeur de vergadering verliet om naar Londen te reizen, wa3 hij niet voor commentaar beschikbaar gister avond. Tachtig procent van de boerenbe- drüven in de EEG hebben niet meer dan tien koelen. Een Nederlandse studie heeft uitgewezen dat bedryven met minder dan vyf hectare, slechts twee koeien per hectare hebben. De Europese Commissie was erover verbaasd dat men in Duitsland niet meer over boeren spreekt, maar over boerderijen. Dr. Mansholt vreesde I mislukkingen als de Duitse politici i menen dat het heil van de boeren er I in ligt overdag naar de fabriek te gaan en 's avonds weer naar de boer derij. Margarine-belasting De door de Commissie voorgestelde belasting op olie en vetten noemde de vice-voorzitter noodzakelijk gewor den, omdat de wereldprijs de laatste jaren met 30 procent is gedaald, hoe wel die nooit tot uitdrukking is ge komen in de margarineprijzen. De margarine steeg in prijs alleen maar. Een normaal marktevenwicht zal de basis zijn van nieuwe plannen WILLEMSTAD Het einde van de onrust in de onderwjjs- i wereld op Curasao is voorlopig nog niet in zicht. Al enkele da- i gen zijn de activiteiten buiten school gestaakt. Voor vanmorgen is een protestmeeting uitgeschre ven in landhuis Habaai. Hoewel in Paramaribo don derdag ambtenaren en leerkrach ten een compromis bereikten met de Surinaamse regering gaat de Federatie leerkrachten Cura sao met haar acties onvermin derd voort. Er wordt demonstratief sinds woensdag niet meer deelgenomen aan sportwedstrijden en mavo-examens. De schooltijden zijn nog nooit zo In acht genomen. De FLC heeft bepaald dat ook de schoolvergaderingen bui ten schooltijd niet zullen worden be zocht. Commissiegroepen en studie groepen negeert men eveneens. De Federatie Leerkrachten Curasao heeft tot haar actie besloten, nadat de onderhandelingen tussen de bestuurscollege van Curacao en de FLC waren afgebroken. De Surinaamse minister-president, J. A. Pengel, heeft gisteren voor ra dio en tv gezegd dat de „onverkwik kelijke affaire van de laatste dagen is opgelost door wederzijds respect". Hij zei veel te hebben geleerd zonder evenwel zijn kalmte en rust te ver liezen. De heer Pengel zei te blijven gelo ven in het volk van Suriname en dat hij „hoe gemakkelijk het zou zijn, niet van plan ls weg te lopen, zolang Ik mij door u weet geschraagd". voor de groenten- en fruitsector, die door dr. Mansholt gisteren in Den Bosch werden aangekondigd. In Leeuwarden hebben gisteren bonden van oud-leerlingen van de hogere en middelbare landbouwscho len in Friesland en landbouwspecia- listen van de vijf grote politieke par tijen eveneens gesproken over het plan-Mansholt. HAARLEM De heer B. M. Steur, lid van de Boeren-fractie in de Pro vinciale Staten van Noordholland, vindt het niet juist dat Statenleden de volle vergoeding krijgen als ze slechts korte tijd de vergadering van de PS bijwonen. In een brief aan het college van Ge deputeerde Staten schreef de heer Steur dat hij, bij de vergadering van 20 januari drie minuten aanwezig was. „Toch ontving ik het volledige presentiegeld van vijftig gulden." Hij vindt dat aan deze situatie een eind moet komen. Het antwoord van GS op deze schrif telijke vraag luidde: „Wij willen en kunnen geen invloed uitoefenen op de manier, waarop de Statenleden hun werk verrichten". De Honda-fabrieken presenteerden gisteren een nieuw produkt: een viercylinder750 cc grote machine, die de berijder met een snelheid van tegen de 200 km per uur over de weg kan laten razen. Op de foto zijn drie van de vier machtige uitlaatpijpen duidelijk te zien. HAARLEM Er heerst een vanzelfsprekende ongerustheid bij het personeel van de N.V. Kousenfabriek Hin in Haarlem. Nu het bekend is geworden dat er fusiebesprekingen op gang zijn gekomen tussen Danlon in Emmen en Hin weten de ar beidskrachten dat de verplaat sing van het bedrijf ontslagen met zich zal brengen. Hoe groot hun aantal zal zijn is niet be kend. De fuslebospreklngen hebben dan ook nog niet tot een volledige over eenstemming geleid. Momenteel heb ben beide directies alleen nog maar gesproken over de financiële kant van de zaak en de verplaatsing van alle bedrijfsactiviteiten naar Emmen. De Haarlemse kousenfabriek heeft voortijdig moeten besluiten de onver mijdelijke fusie in de openbaarheid te brengen, nadat was uitgelekt dat het bedrijf naar een nauwe samen werking met een ander bedrijf zocht. De vakbonden werden vrij snel inge licht. Er waren alleen nog maar oriënterende gesprekken geweest. Hoewel in allerijl het kader en de ondernemingsraad bijeen waren ge roepen om de zaak in de openbaar heid te brengen, kon niet meer wor den voorkomen dat personeelsleden reeds het nieuws uit persberichten moesten vernemen. Hin heeft anderhalf miljoen gulden beschikbaar gesteld voor neelsvoorzieningen. Als Danlon bedrijf in Haarlem zal hebben over. genomen, bestajt er in Emmen een behoefte aan 300 werknemers Hin-medewerkers zullen bij een eventuele sollicitatie de voorkeur ge nieten. Op zeer korte termijn is er in Overijssel de beschikking over een kleine honderd huizen. De 120 meisjes op het atelier in Volendam zullen hun werkzaamheden waarschijnlijk normaal kunnen DEN HAAG Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek is het reële inkomen van de mannelijke werknemers (gezin met twee kinde ren) vanaf 1964 elk Jaar met gemid deld 3,5 procent gestegen. Dit cijfer heeft alleen betrekking op werknemers in de nijverheid, handel, vervoer en het bank- en ver zekeringswezen. Het bruto weekloon steeg in dit tijdvak met 34 procent. voortzetten. Hier maakt men overwe gend pantynylons. Bedrijven uit Amsterdam hebben inmiddels be langstelling getoond. BT W-tcibellen bestseller... DEN HAAG De BTW-tabellen zijn een bestseller geworden. Zij staan op de tweede plaats van de meest verkochte boeken in Nederland in januari. Het meest ging Help, de dokter verzuipt... van Toon Kortooms van de hand, terwijl Max Tailleurs Van Sex-tien tot sex-tig op de derde plaats kwam. De belastinggidsen (1 april komt al in zicht) gaan er ook weer goed in: de zevende plaats. KOSMOS 265 MOSKOU Rusland heeft van nacht zijn 265ste Kosmos-satelliet in een baan om de aarde gebracht. Het ruimtevaartuig ligt goed in zijn koers. gulden I-a ii OEMOEAHIA De Zuidslavische journalist Mario Profaca heeft van daag als eerste Oosteuropese verslag gever een bombardement van een Biafraans dorp door Nigeriaanse straalbommemverpers meegemaakt. Zijn reaktie: „Vcrschrikkeiyk, zoiets heb ik nog nooit meegemaakt." De bommen vielen op een zieken huis en op de markt. Ruim driehon derd burgers werden gedood, talloze gewonden verkeren aan de rand van de dood. Het bezoek van Profaca aan Bia- fra kan duiden op een koersverande ring van de Zuidslavische regering. Tito heeft altijd het federale regime gesteund, maar zou in deze niet met Rusland willen meelopen. De kranten in Nigeria mogen niets meer van de burgeroorlog publiceren, wat niet afkomstig is van de rege ringsvoorlichting. Reeds eerder ver bood Gowon de kranten er een ande re mening op na te houden dan hij AMSTERDAM De Nederlandsche Middenstandsbank heeft een gunstig jaar achter de rug. Er is in 1968 spra ke geweest van een hogere winst en een verder stijging van de bedrijfs omvang. Over enkele weken zal het jaarverslag van de NMB verschijnen. Aan de aandeelhouders zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1968 vast te stellen op ƒ5.50 per gewoon aandeel van ƒ50,-. Het totaal van de gebombineerde balans overschreed het vorig jaar de grens van ƒ4 miljard. APELDOORN Paleis Het Loo wordt Oranje-museum. Het besluit hiertoe is in overleg met de Koningin door de hierbij be trokken ministers genomen. In het museum zal vooral de band I tot uiting worden gebracht, die het Huis van Oranje door de eeuwen heen heeft gehad. met Nederland oorspronkelijk gezicht van het. bouw werk aanzienlijk veranderd. De .Ingrijpendste verbouwing was die in de jaren 1910—1914, toen er Voordat het als museum wordt in- een verdieping bovenop kwam. Ko- gericht, zullen eerst vrij ingrijpende j ningin Wilhelmina vond deze uit- restauraties moeten worden uitge- 1 breiding niet zo'n succes, voerd. Het paleis zal zoveel mogelijk Voor de restauratie is een commis- j in oude stijl worden teruggebracht, j sie samengesteld, waarin ook prinses j Diverse verbouwingen hebben het Beatrix zitting heeft I Paleis Het Loo kwam gereed in 1688 onder het bewind van koning- stadhouder Willem III. Architect was de Fransman Daniël Marot Sindsdien hebben er vele Oranjes in gewoond. Toen koningin Wilhelmina over leed, verloor, het zlin functie als zomerresidentie. Tydelyk wonen er thans prinses Margriet en haar echt genoot Dit stuk hout. dat sterk doet den ken aan een van de ..leidende fi guren in de Franse politiek", werd door Lorens Nielsen op het strand gevonden in Sonoma fCaiifurnië). Vieisen, een gepensioneerd scheeps bouwerbespont het stuk hout met verguldsel en gaf het een ereplaats in zyn woning. Oud-Den Uaaff Mijn vrouw, G. J. Bonte-Witjens, is Haagse van geboorte en heeft tot 1950 in de Javastraat gewoond. Daar zij «zich sterk interesseert voor de geschiedenis van haar woon- en geboortestad zijn wij enkele maanden geleden begonnen met het opzetten van een verzameling van prenten en geschriften over oud-Den Haag. Er is al een bescheiden begin ;emaakt, maar we willen de verzame ling graag nog veel verder uitbreiden en serieus proberen haar zo volledig en representatief mogelijk te maken. Het blijkt echter zeer moeilijk te zijn meerdere contacten te krijgen. Ontegenzeglijk zullen er onder uw lezers diverse mensen zijn, die ons aan gegevens en materiaal kunnen helpen. Mogen wij hun via uw blad eens vragen contact met ons te zoeken? Het adres is Frans van Mierislaan 8. Huis ter heide (U.) K. A. C. Bonte Israël (B) Toen Jezus gekruisigd was sloegen velen zich op de borst. Hoe had men zich zo kunnen laten opzwepen? Mede door hun geroep van „Kruis Hem, kruis Hem" was Jezus onschuldig ter dood gebracht. Nu was het te laat... Na de Tweede Wereldoorlog bleken 6 miljoen joden te zijn vermoord. Velen voelden zich schuldig en spraken openlijk van schuldgevoelens, maar het was te laat.... De laatste resten van het joodse volk zochten een onderkomen in Palestina. Eindelijk een eigen huis, erkend door de volkerenorganisatie. Sindsdien staat Israël steeds bloot aan vernietiging. De klappen, die door Israël werden uitgedeeld, hebben de haat tegen de joden nog meer opgezweept. Zij moeten vernietigd worden! De grote mogendheden zijn er indirect bij betrokken. Rusland levert terwille van de macht alles aan de Arabieren en Frankrijk is „omgegaan" om de Amerikaanse en Engelse invloed In het Nabije Oosten af te breken. Wij vinden het wel eng en doen misschien stiekum wel eens iets voor Israël, maar als er een betoging wordt behouden blijven we thuis. Ook onze regering neemt geen enkel initiatief om met de goedwillenden te trachten een laatste afslachting te voorkomen. Wij verschuilen ons achter de VN. Wij zijn bang om er een mening op na te houden. Wij kunnen Frankrijk en ■tusland niet missen, 't Liefst geen vijanden. Ben ik mijns broeders hoeder? Mijns inziens zou Nederland de handelsbetrekkingen met Frankrijk moeten verbreken, tot het Franse volk ziin vieze politiek verandert. Of wachten we maar gelaten af tot de laatste ronde voor Israël? Wij kunnen er tcch n-'^ts aan doen, dat dit volk -net afslachting bedreied wordt? Als het historie wo**df zul'en we «vel weer etuieen van schuld en berouw Ook dan echter zal het (wéér) te laat zijn! Rozenburg K. Tuitman

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7