.Bielsen uitgraven voor herstel van stoomtram Amerika wijst beschuldiging van Peking af oorlogsmisdaden NEDERLAND SLUIT CONSULAAT IN Z.-RHODESIË NIET Benfica komt op volle sterkte DE MOORDENAARKOMT TERUG Normale interesse voor VARA -tv over Kerkelijke hulp voor Biafra verdubbeld Spaanse bisschoppen achter noodtoestand Lepesjkin verbeterde wereldrecord 500 m Beatrix Schuba leidt bij dames Vandaag geen voetbal Sportjeugd naar het buitenland FUSIEPLANNEN IN ZWEDEN Goedkoop adverteren in eigen zendtijd j Humanistische jongeren pleiten voor abortus 5 ZATERDAG 8 FEBRUARI 1969 (Van een onzer redacteuren) dat grote delen van het i Half tien vanmorgen begonnen tien mensen in Rotterdams „Zuid hoek" oude bielsen van het sinds 1965 verdwenen stoom trammet je uit te graven, onder leiding van „depotchef" A. A. Baars. De heer Baars gistermiddag in zijn woning in Oud-Beijerland: „We hopen toestemming te krijgen voor de aanleg van een drie kilometer lang lijntje langs het Voorns kanaal, van Hellevoetsluis tot Vlotbrug." „We" zijn de leden van de „Werkgroep Hellevoetsluis" van de Tramwegstichting, een in 1965 opgerichte organisatie, die er naar streeft het tramwegmateriaal te behouden en toerischtische lijnen in dienst te stellen. Met uitzondering van van daag voor de aanleg van rails z(jn bielsen nodig is de werk groep 's zaterdags altijd bezig met de restauratie van de oude tramlijnen, die de RTM in Helle voetsluis heeft opgeslagen. Voorzitter Baars (de leden noemen hem depotchef) zegt: „We zullen wel kans zien 30 meter rails per zaterdag aan te leggen; maar de stoomlocomotief, die in Hoorn wordt gereviseerd, zal waarschijnlijk pas over twee jaar gereed zijn. De loc ligt op het ogenblik helemaal uit elkaar, en bovendien moet de ketel nog gekeurd worden." In Hoorn, waar de Tramwegstich ting ook een werkgroep heeft, wordt evenseens elke zaterdag gewerkt. Daar staan in een oude remise van Huib Goudriaan de Nederlandse Spoorwegen de op te knappen stoomloc van de RTM e,en locomotief van de Gooise Stoomtram en een van de Rotterdamse Gasfa briek, beide de enige „dienstvaardi ge" van ons land. In Zaandam staan nog twee oude locomotieven van de RTM. De zestien houten rijtuigen van de verdwenen tramweg Rotterdam - Oostvoorne staan in Hellevoetsluis. Verwaarloosd De heer Baars: „De meeste zijn jarenlang verwaarloosd, want de RTM reed de laatste jaren met mo dern materieel. Het is onze bedoeling ze alle zestien te restaureren, maar het is praktisch onmogelijk dit met tien man te doen." De toeristische lijn Hoorn - Me- demblik zal eerder, dit jaar nog, ge reed zijn, meent de heer Baars. „Die lijn is nu nog in gebruik als goede- renlijn van de NS. De Tramwegstich ting heeft al schriftelijk toestemming te mogen rijden als de NS van het rijk toestemming krijgt het goede renlijntje op te heffen." De heer Baars (34) is van beroep operator bij de Shell. Zijn hobby is de stoomtram. Geboren en getogen in Oud-Beijerland kwam hij als kind dagelijks in aanraking met het tram metje. „De tram reed dwars door het dorp: na de lagere school moest ik elke dag met de stoomtram naar Rot terdam heen en weer om daar naar school te gaan. „Ik had toen al veel interesse, want ik kocht soms abonnementen om met alle lijnen van de RTM tc kunnen reizen, tot Zeeland toe. Ik keek naar de ligging van de lijnen, en op Schouwen-Duiveland en Goeree-O- verflakkee waren het weer bedrijven apart." Foto's. De heer Baars beschikt over een verzameling van ongeveer 2.000 foto's uitsluitend de stoomtram van de RTM betreffend. Bovendien hangen ln de huiskamer nog wat foto's van de Duitse spoorwegen. Een groot aantal leden van de Tramwegstich ting bezitten een modelspoorweg; de heer Baars niet: „Daar heb ik geen geduld voor". Hij is tot depotchef van de werk groep Hellevoetsluis gekozen wegens zijn deskundigheid. „Ik heb vooral veel interesse voor de technische kant van de zaak. Wat leidinggeven betreft, treed ik niet graag op de voorgrond. Alle leden van de werkgroep doen het werk naar hun vermogen. Sommigen schil deren waar ik een hekel aan heb anderen repareren motoren." De dikwijls zo verwenste „moorde naar" het ouderwetse rammelende stoomtrammetje komt dus terug. Al is het dan als herinnering, en als toeristische attractie. Toch: wat ach terhaald leek, wordt weer „in". Hoe is dat te verklaren? De heer Baars:- „Ik geloof dat de mensen te genwoordig meer begrip voor hét verleden hebben. Hoe druk is het bij voorbeeld niet in het gemeente-ar chief van Rotterdam?" Levend De Tramwegstichting heeft niet tot doel een museum te stichten. „We zullen hét spoorwegmuseum (van de NS) nooit concurrentie aandoen." In het spoorwegmuseum staat een stoomlocomotief, die geen dienst kan doen, en de Tramwegstichting wil juist „levend materieel". De locomo tieven, die zij ^ezit, wil ze ook weer laten rijden. In navolging van de Britten: In Wales rijden verscheidene historische trammetjes. En in Duitsland, waar in 1975 de laatste stoomlocomotief uit be drijf zal worden genomen, zullen enkele locomotieven als histo rische curiositeit bedrijfsklaar worden bewaard. Kunnen stoomlocomotieven van de spoorwegen in oorlogstijd misschien weer worden ge bruikt? „Nee, dat kan niet want geen enkel station beschikt nog over kolen- en waterdepots. Toen in december 1967 voor twee dagen een stoomtrammetje in het Westland heeft gereden, kwam een tankauto met water en een auto met kolen achter de tram aan." Wlïk Zo verliet de laatste stoomloco motief in 1967 Rotterdam, op weg naar Hoorn. Dezelfde locomotief zal terugkomen voor de toeristische lijn in Hellevoetsluis. KOPENHAGEN Joint Church Aid, waarin het internationale kerke lijke hulpwerk is samengesmolten, zal binnenkort tweehonderd ton voe dingsmiddelen en medicamenten per dag naar Biafra zenden. Dat is een verdubbeling van de hulp die Joint Church Aid op het ogenblik geeft. De uitbreiding van de luchtbrug van Joint Church Aid is uitgebreid met vijf grote transportvliegtuigen. Het aantal is nu op vijftien gebracht. De kerkelijke hulporganisatie kon tot dusver iets meer dan 1300 vluchten verzorgen. Het hoogste aantal vluchten dat op één nacht is gemaakt is achttien. MADRID De Spaanse bisschop pen hebben zich in een nota achter de regeringsmaatregelen gesteld, waarin de noodtoestand werd uitge roepen. De bisschoppen vermanen het volk verder, om hun geschillen of eisen niet te brengen naar de „plaatsen des gebeds". Want door de kerken te ge bruiken voor zijn doeleinden, schendt men de rechten van de andere gelo vigen. Verschillende groepen van vrou wen hebben de laatste maanden sit-ins in kerkgebouwen gehouden, om betere voorzieningen voor gevan genen te eisen. DEN HAAG De Neder landse regering meent, dat de consulaire vertegenwoordiging van ons land in Rhodesië niet voorshands moet worden ge sloten. Premier De Jong zegt dat in antwoord op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid Wieringa. Op 13 januari heeft minister Luns een nota ontvangen van de secreta ris-generaal van de VN, waarin deze de mening van de Nederlandse rege ring vraagt met betrekking tot het handhaven van het consulaat in Sa lisbury. Uit deze brief zou blijken, dat het handhaven van een consulaat in Rhodesië strijdig is met de door de Algemene Vergadering van de VN aanvaarde resolutie. Volgens premier De Jong staat het verbod van consulaire betrekkingen met Rhodesië echter niet uitdrukke lijk in die resolutie vermeld. Bijna alle Westerse landen hebben een consulaat in Salisbury. Geen erkenning Premier De Jong ontkent, dat het handhaven van deze missie erken ning van het regime van Ian Smith zou zijn. Het consulaat is voor de eenzijdige Rhodesische onafhanke lijkheidsverklaring met toestemming van de Britten in Salisbury ge vestigd. Een ander argument vindt de mi- nister-president, dat in het gebied j talloze Nederlanders werken. Deze mensen hebben recht op eventuele i bijstand. Tegenorders Bondsrepubliek voor Leopards DEN HAAG Met de Duitse fa brikant van de Leopard-tank, 'die het Nederlandse leger in gebruik gaat nemen, is contractueel overeen geko men, dat deze tot een bedrag van bijna 150 miljoen aan tegenorders in ons land zal plaatsen. Dit deelt minister Den Toom van defensie mee in een nota aan de Eerste Kamer naar aanleiding van de defensiebegroting. Bovendien is voor de nog te bestellen reserve-onderde len een aanvullende tegenorder van 15 miljoen geplaatst. Het Duitse ministerie zal com penserende orders in Nederland plaatsen tot een totaal van 185 mil joen. Deze orders moeten binnen een termijn van drie jaar zijn geplaatst bij de Nederlandse mechanische, electrotechnische, voertuigen- en me tallurgische industrie. Een specifica tie van de orders is nog niet moge lijk. Opspofingshonden voor marihuana? DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Imkamp (D'G6) heeft de minister van justitie gevraagd of het juist is dat de Haagse en Amster damse politie overweegt ter bestrij ding van het gebruik van verdovende middelen honden „in te zetten". De heer Imkamp verwacht dat het gebruik van meer schadelijker mid delen als hasjiesj en marihuana dan zal toenemen. Hij wijst de minister op publikaties in Engeland, waaruit zou blij Kin dat het gebruik van zwaardere middelen door het inzet ten van speurhonden alleen maar toeneemt. WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft het protest van communistisch China tegen de toelating van de gevluchte tijdelijk zaakgelastigde in Den Haag, Liao Ho-Sjoe, van de hand gewezen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington zei dat Liao vrijwillig asiel in Amerika heeft gevraagd. Pe king heeft Nederland en Amerika er van beschuldigd dat beide landen Li ao zouden hebben overgehaald zijn land definitief te verlaten. De woordvoerder zei, dat China de zaakgelastigde van verraad heeft beschuldigd, wat inhoudt dat hij zijn post uit vrije wil heeft verlaten. De Amerikaanse regering betreurt de beledigende taal van de Chinese ver klaring aan het adres van de rege ring en van president Nixon persoon lijk. De Nederlandse regering heeft nog niet officieel gereageerd op de beschuldiging van Peking, die eer gisteren aan de Nederlandse zaakge lastigde in Peking is overhandigd. Men neemt echter aan dat Den Haag de protestnota op dezelfde gronden als Amerika zal verwerpen. ALMA ATA De Rus Anatoli Le- psjkin is vrijdag bij de Russische selectiewedstrijden voor het wereld kampioenschap in Alma Ata als - eerste schaatsenrijder op de 500 m onder de 39 sc gebleven. Lepesjkin reed de afstand in 38,8 sec en bleef daarmee 0,4 sc onder het oude we reldrecord, dat hij reeds met de Westduitser Erhard Keiler en de Ja panner Keiichi Suzuki in zijn bezit had. Thunberg uitgenodigd DEVENTER Het organisatieco mité van het wereldkampioenschap schaatsen in Deventer heeft de vijf voudige wereldkampioen Clas Thun berg uitgenodigd het wereldkampi oenschap. dat volgende week in De venter zal worden gehouden, bij te wonen als eregast. De 76-jarige Fin was wereldkampioen in 1923. 1925, 1928, 1929 en 1931. Piet Kleine won HAMAR Piet Kleine een van de B-rlj- ders. die tot 12 feburari ln Hamar in een trainingskamp verblijven, ls winnaar van een onderlinge schaatswedstrijd geworden. Hij won drie afstanden. 500 m, 3.000 m en "10 m„ en finishte op de 5 km als vierde. (Van een onzer redacteuren) HILVERSUM De waar dering van de kijkers voor de uitzendingen van VARA's Ach ter het Nieuws, gewijd aan de „oorlogsmisdaden in Indonesië", wijkt niet af van de normale cijfers. Uit zojuist bekend geworden cijfers van het continu-kijkonder- zoek blijkt dat, zowel ten aan zien van kijkdichtheid als waar dering, „normaal" is gereageerd. Dit is interessant omdat uit de pu bliciteit zou kunnen worden afgeleid Kunstrijden GARMISCH-PARTENKIRCHEN De verwachtingen dat Hana Maskova haar Europese titel kunstrijden za terdagavond in Garmisch-Parten- kirchen met succes zal verdedigen zijn tot onder het nulpunt gedaald. In de laatste twee "an de resterende drie figuren, die vrijdagmiddag wer den afgewerkt, maakte de Tsje chische een aantal fouten, die haar van de tweede op de derde plaats deden beladen. De Oostenrijkse Bea trix Schuba bezet met ruim verschil de eerste plaats. De Oostduitse Ga- briele Seyfert staat thans tweede. De Engelsen Diana Towler en Ber nard Ford zijn vrijdagavond Euro pees kampioe nijsdansen geworden. Het Britse paar won de titel voor de vijfde achtereenvolgende keer. ROTTERDAM De KNVB heeft het totale voetbalprogramma dat voor vandaag (was vastgesteld bij de zaterdagamateurs afgelast in verband met de onbruikbaarheid van de ter reinen. Ook in Engeland zijn vele wedstrijden uit het betaalde voetbal voor vandaag afgelast. Het betreft hier minstens zes ontmoetingen uit de competitie in de vijfde ronde om de Engelse beker. De afgelaste ont moetingen zijn: Beker: Birmingham City Manchester United, Black burn Rovers Manchester City, Everton Bristol Rovers, Mansfield West Ham United. Uit de eerste divisie: Newcastle United Wolver hampton W, Nottingham Forest Queens Park Rangers. AMSTERDAM Otto Gloria, de coach van Benfica, huiverde vrijdag avond op Schiphol. Hij schrok, toen hij buiten een dun restje ontdekte van de sneeuwbui uit de middaguren. „Kou is de grootste handicap, die mijn spelers kunnen hebben. Wan neer het bij ons in Portugal echt koud is, zoals toen ik vanmiddag ver trok, is het toch altijd nog twaalf tot veertien graden." De coach van de Portugese kampi- oensploeg ontmoette geen Ajacieden op de nationale luchthaven. „Ik heb president Van Praag gezegd dat ik pas zaterdag zou komen. Toen ik echter hoorde dat Ajax zaterdag zijn competitiewedstrijd speelde, ben ik maar een dag eerder gegaan. Benfica zal woensdag in zijn sterkste opstelling spelen. Gloria, sinds tien maanden weer terug bij benfica, waar hij van 1954 tot 1960 hoofdtrainer was, zal zijn ploeg maandag in Nederland weer zien. Toen hij wegging waren alle spelers in goede conditie, ook Eusebio en Si- moes. Als er niets bijzonders gebeurt, geen plotselinge ziekten, zoals, spotte Gloria, griep in dit koude land, speelt het volgende elftal woensdagavond tegen Ajax: doel: José Henrique, ach ter: Jacinto, Humberto Coelho, Raul en Cruz; midten: Coluna en Toni; voor: Jaime Graca, Torres, Eusebio en Si moes. Op Raul, Huberto Coelho en Toni Het Spaanse staatshoofd gene raal Franco drukt de hand van Michel Debré, de Franse minis ter van buitenlandse zaken, tij dens hun ontmoeting in het F.l Pardo paleis. In het midden Fernando Maria Castiella, de Spaanse minister van buiten landse zaken. na, is dat hetzelfde elftal dat vorig jaar in Londen de Cupfinale tegen Manchester United na verlenging met 14 verloor. AMSTERDAM Opnieuw wordt een groot aantal jeugdige sport mensen door het sportfonds Leo van der Kar in de gelegenheid gesteld, meestal in het buitenland, trai ningscursussen te volgen teneinde hun prestatiepeil op te voeren. Dit maal zijn het zeventien kandidaten van elf sportbonden, van wie de schaatsenrijders Kleine, Van Gelder en Trijntje Rep thans reeds buiten lands vertoeven. Aangewezen zijn voorts de tien- kamper Wim van Abcoude uit Rot terdam, de badmintonspelers Marjan Luesken (Haarlem), Willem Kroon (Vlaardingen) en Rudy Hartog (Heer len), basketballer Paul Ruysenaers (Leiden), cricketer Hergen Spits (Amsterdam) de turners Arnoud van der Zeeuw (Eindhoven) en Gerrit Butter (Haarlem), de handboogschut ters Drik Troost en Adrianus van der Lindeloof (Oudenbosch), dressuur- rijdster Erica den Boesterd (Aerden- hout), schermer Robert Koster (Amstelveen), skier Zeno Lampe (Lei den) en waterskister Willy Stahle (Bergen N.H.). De handboogschutters zijn voor de eerste keer het fonds bestaat al negen jaar aangewezen, omdat de ze tak van sport in München 3p het programma van de Olympische Spe len zal voorkomen. (Van onze kerkredactie) STOCKHOLM In Zweden wordt op het ogenblik gesproken over een mogelijk samengaan van de niet- lutherse^ protestantse kerken. Samen tellen zij ruim een kwart miljoen le den. Het plan werd opgeworpen in okto ber door de voorzitter en de secretaris van de Zweedse Zendingsunie (de Vrije Evangelische Gemeenten), met 90.000 leden ongeveer de grootste van deze kerken. Zij noemden verder de pinkster gemeenten (90.000), de drie baptisten- groepen (samen 50.000) en verder de Alliantiezending (14.000), de metho disten (11.000) en de adventisten (4.000). De Oerebro-baptisten hebben in middels laten weten, niet voor het plan te voelen. Van de 187 predikan ten van de Unie van Baptistenge meenten hebben echter 151 zich voor hel verenigingsplan uitgesproken. dat grote delen van het publiek af wijzend stonden tegenover de drie uitzendingen van Achter het Nieuws gewijd aan Indonesië. Bij de vergelijking zijn telkens de gemiddelden berekend van de drie voorgaande Achter het Nieuws uitzendingen op eenzelfde avond in de week. Het eerste programma over Indo nesië (een interview met dr. J. E. Hueting) had een iets hogere kijk dichtheid dan normaal (36,8 tegen 32), terwijl de waardering het voor Ach ter het Nieuws gebruikelijke cijfer van 71 haalde. Het tweede programma, waarin oud-militairen hun ervaringen vertel den, gaf een iets afwijkender beeld te zien, hoewel ook hier de waardering het gemiddelde van 71 haalde. De kijkdichtheid was 28,7 (tegen normaal 26,3). Slechts 10 procent daarvan leek anders te reageren dan „normaal". Van die 10 procent gaf een deel bijzonder hoge en een ander deel bijzonder lage „rapportcijfers", waardoor het gemiddelde hetzelfde bleef. i (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Onlangs schreven wij over het voordeel dat omroepen toevalt bij het adverteren voor hun programmabladen in eigen zendtijd, iets wat van overheidszijde is toe gestaan. AVRO, KRO. TROS en VARA heb ben daarvan bijv. in de maand de cember overvloedig gebruik gemaakt en het vakblad .„Revue der reclame" heeft de moeite genomen, die ge bruikte tijd eens tc berekenen naar STER-tarieven. Dan komt men op grote sommen: de KRO had voor de 28 tv-minuten bij de STER ruim drie ton moeten neertellen en voor 50 seconden radio reclame 50.000. De AVRO soupeerde aan tv-zend- tijd ruim 16 minuten op, plus 350 seconden radiozendtijd zou dat vol gens STER-tarieven een dikke twee ton zijn geweest. De VARA deed het op de tv iets kalmer aan, omgerekend voor een STER-bedrag van ruim ƒ150.000 en de TROS-reclame op de buis zou in totaal ruim 26.000 gulden hebben gekost. De NCRV wilde in diezelfde tijd een voorbeeld stellen en adverteerde inderdaad in zes spots bij de STER. Geen der omroepen volgde echter dit voorbeeld, aangezien het reclamema ken voor eigen standje vanouds tot de etherrechten behoort, al schrijft een gentleman's agreement tussen de omroepen wel voor, dat er niet al te veel gebruik van dient te worden gemaakt. Een beetje veel was het, vooral op de beeldbuis, in die tijd wél In totaal gingen er tussen 22 november en 22 december 71 minuten tv-zendtijd op aan reclame voor diverse program mabladen. De Franse ontwerper Louis Feraud maakte deze japon voor voorjaar en zomer, die is gemaakt van witte banlon met een sterk geplisseerde mini-rok. DEN HAAG Een zwangere vrouw moet eventueel haar vrucht door een bevoegde arts kunnen laten afdrijven. De „morning after pill" moet door de minister van justitie worden onderzocht op zijn kwaliteit en zo spoedig mogelijk veilig in de handel worden gebracht Aldus de humanistische studenten vereniging „Socrates" op een congres in Den Haag. De vereniging meent dat het mogelijk moet zijn abortus toe te passen als een vrouw dat zelf wil en voor zichzelf tot de overtui ging is gekomen dat het het beste is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5