Brand vernielde het stadhuis LEZERS SCHRIJVEN: NZH-chauffeurs gaan 13 februari staken 12 februari 40 jaar geleden De kerk, oude of nieuwe mentaliteit Ambtenaar duikt akten na in ijskoud water Geen „grof vuil" J ongerenparlemenl aanvaardt motie Eredoctoraat prof. Jansen NIEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 8 FEBRUARI 196? LEIDEN Leiden door een ramp getroffen Ziedaar de eerste gedachtedie ons hedennacht aan greeptoen ons de mededeeling gewerd, dat het oude trotsche stadhuis door brand werd vernield. Een ril ling doorliep onze ledenniet zoozeer door de gedach tedat deze brand nu juist iveer moest uitbreken in een barren winter, nu alles en ieder bezwijkt nagenoeg van de fellestriemende koudeneen'f was niet die ge dachte. doch de wetenschapdat hier in wellicht en kele uren tijds werd vernield wat de roem van de al oude Sleutelstad was Aldus de aanhef van een emo tioneel verslag van de stadhuis brand in Leiden in de krant van dinsdag 12 februari 1929, gesteld in een wat bloemrijker taal dan wij gewend zijn. Woensdag is het veertig jaar geleden, dat deze brand, die in het hele land de ge moederen in beweging bracht, het stadhuis in as legde. Het was me ook de winter wel in «tie februarimaand van 1929, zoals vele ouderen zich nog wel zullen herinneren. De jubileum-bloemen tentoonstelling te Lisse, die pech kreeg met de verwarming, stond die morgen stijf bevroren en voor de schaatsliefhebbers was het wat je noemt „een ouderwets wintertje". Maar dat had ook tot gevolg, dat het blussingswerk werd bemoei lijkt door die strenge vorst. Het bluswater bevroor bijna al toen het de straalpijp verliet, maar het to verde tegelijkertijd de zwart geblakerde ruïne van het stadhuis om tot een wit „sprookjespaleis". De foto's van deze bezienswaardig heid vulden de kranten van die dagen. Nachtwacht Af AAR laten wij de verslaggever uit die dagen weer even aan het woord: „Als wij hier maar zoo zonder meer neerschrijven de groote vraag: hoe de brand ontstaan, dan mogen we er aanstonds aan toe voegen, dat het moeilijk is on middellijk de juiste oorzaak te noemen. Laten we trachten een getrouw relaas te geven van het geen we bij onze komst op het terrein van de brand hoorden. Te omstreeks half vijf bemerkte de agent van politie Van Pierik, die de nachtwacht had en op ge regelde tijden het geheele gebouw controleert, bij zijn ronde door 't gebouw, dat er in een kast op de afdeeling Rekenkamer brand was uitgebroken, vermoedelijk doordat een balk boven een pijp van de kachel was gaan schroeien. On middellijk waarschuwde de man de brandweer. Daarop snelde hij terug het ge bouw in om te trachten het vuur te stuiten. Zulks bleek echter niet meer mogelijk wijl het vuur reeds dadelijk, mede door de droogte van het hout, een enorme uitbreiding had aangenomen en een verstik kende rook verspreidde. De burge meester, die evenals de brandweer zeer spoedig na 't groot alarm aan wezig was, vond den politieman nagenoeg bewusteloos door den rook en hij moest den man aan den Eersten Hulpdienst overgeven". Nadat groot alarm was gegeven, was de brandweer spoedig ter plaatse. Maar het vroor om en bij 15 graden. De spuiten raakten be vroren en waren met de handen niet te gebruiken. Motoren en kop pelingen moesten worden verwarmd en de slraalpijpen met spiritus branders ontdooid of bij omwonen den op de kachels warm worden gemaakt. Het bestrijden van de vuurhaar den, waarvan zich de hevigste aan de Vismarktzijde bevond, stond onder leiding van burgemeester Bakhuizen van den Brink en brand weercommandant A. J. Verhoog. Al spoedig moest om assistentie wor den verzocht van de brandweren der omliggende gemeenten en zelfs van de Haagse. Deze laatste was als eerste helper in de nood present. „Inmiddels zette de brand zijn slooperswerk voort met onverbidde lijke kracht. Steeds voort sloop het vuur, het eene gedeelte van het fraaie gebouw na het andere in laaien gloed zettend". Klokkenspel MAAR uit de reeds brandende toren klonk nog het klokken spel van kwart voor zes. Het zou den de laatste tonen zijn die Hemo- nys carillon over de daken zou uitstrooien. Enkele minuten vóór zes was het gedaan met de klok van Heinrich van Trier uit 1572, de klok uit 1880, gegoten door de Amsterdamse klokkengieter Fremy en het Hemony-klokkenspel. „De tijd vloog voortWe hoor den den klik-slag, zeven minuten voor zes, toen was het gedaan even later bezweek het trotsche bouwwerk, dat de eeuwen had ge trotseerd". De vonkenregen wolkte zelfs over de Witte Singel, waar brandende stukken papier in het rond wer velden. Aangrenzende gevels dreig den ook een prooi van de vlammen te worden en er bestond groot gevaar voor de winkel van Schlat- mann, nu „De Faam". Grote schade werd ook toegebracht aan de zaak van de firma Pierrot in de Maars- mansteeg. Maar om rond half negen kon men zeggen, dat direct gevaar voor uitbreiding was geweken. En om negen uur stond er niets anders meer overeind dan de gevels langs de Breestraat. De nablussing voorzover de omstandigheden dat toelieten duurde nog tot de namiddag van de volgende dag. Maar toen bleek ook overduidelijk „dat het geheele stadhuis een prooi der vlammen was geworden. Men hoopte nog de kluis te kunnen behouden, doch overigens zal er weinig van al wat erin was terecht komen", verzucht te de verslaggever. Later bleek echter, dat de inhoud van de kluis, zij het hier en daar wel wat ge blakerd. de brand goed had door staan. Kunstwerken BEHALVE het onherstelbare verlies van het oude bouw werk, viel ook de totale vernieti ging van vele kunstwerken, die het stadhuis herbergde, te be treuren: de oude schilderijen uit de kamer van B. en W., waaronder een werk van Ferdinand Bol, de kostbare wandtapijten, de lees kamer met de beroemde gobelins en de prachtige betimmering van de Weeskamer. De topgevels werden neergehaald want de brandweercommandant „achtte het onverantwoordelijk de wankele gevels te laten staan en hij verzocht daarom en verkreeg van den burgemeester toestemming tot het omtrekken der topgevels". Twee kleinere gedeelten waren spoedig gestreken, maar met het hoge middenstuk boven de trap had men moeite. ..Jammer genoegzo schreef de verslaggever in 1929, „werd daarbij de tot toen onbeschadigde trap van het stadhuis ernstig beschadigd. Het grootste deel van de leuninghet bovenstuk op het bordes met de twee leeuwen is door het neerval lend gesteente weggeslagen, ivaar- door deze trap, die wellicht als monument bewaard had kunnen worden, misschien onherstelbaar beschadigd is Holland. Prins Hendrik herhaalde zijn bezoek donderdags, toen in ge zelschap van koningin Wilhelmina. In het Luxor-theater werd reeds de avond van de brand een film van de ramp vertoond. Deze film is door de heer Ughes, directeur van het theater, aan de gemeente ten geschenke aangeboden. Vorig jaar werd hij in De Lakenhal tijdens een bijeenkomst nog eens gedraaid. Veertig, dertig jaar geleden zou een stukje als in uw blad van 31 ja nuari j.l. (mening ds. Lamping) een storm van protest hebben doen op waaien. Met grote verwondering bemerk je nu, dat slechts één per soon, de heer Van Buuren, een pro test woord laat horen. Het is een goed protest, dat tot nadenken kan oproepen. Ik hoop van harte, dat de Hervormde gemeente zo wakker blijft, dat zij zich haar laatste spreekbuisje, de kerkeraad, niet laat ontnemen en de kerk in een totale Domlneeskerk opgaat. Nodig is verandering van mentali teit. Het staat met grote letters aan gegeven. De jeugdpredikant is niet te vinden in de pastorie, maar moet gezocht worden onder de gemeente leden. Akkoord! Dit is een opmer king waarmee je het eens zou kun nen zijn. Maar dan zou de keus moe ten vallen op één van die bange, kritische, gedropen theologen die al weg zijn nog vóór ze een woord in de Gemeente gesproken hebben. Zo'n man zou in de wereld moeten gaan staan om te getuigen. Ja wat eigenlijk? Mag ik. over mentaliteit gespro ken, twee namen noemen? die van Piet Mazurel en Abram van Borse- len. Jeugdleiders uit de Gemeentele den. Mannen die zich het Evangelie van Jezus Christus niet schaamden, die iets hadden van de glans die van het aangezicht van Mozes afstraalde. Zij geloofden dat God een levende God was Die de ganse schepping voortbracht door het woord Zijner kracht, die God Zijn macht niet ont namen door de erkenning van de bevruchting der maagd Maria door de Geest. Zij geloofden in de dwaas heid van het Evangelie. Zij wisten om zich heen te vergaderen honder den jongeren die van hen de licht stralen opvingen en daardoor ge dreven zich op vele plaatsen in de kerk hebben dienstbaar gemaakt. Nog zijn er in de Gemeente vonken- dragers van aanwezig. Beiden zijn ze gestorven als on nutte dienstknechten die het ver keerd gedaan hacklen. Maar waar is één zo'n man te vinden? TER AAR „Waar is de fles, dan zullen we je eerst van binnen verwarmen", zei de gemeentesecre taris, toen hij de heer F. van Onzenoord in zijn pension opzocht na diens duik in het Aarkanaal. „Onmiddellijk ben ik er op af ge gaan", zo vertelde de heer Robertz, „toen ik van het ongeluk hoorde, we hebben de stukken wat uit elkaar gelegd om weer droog te krijgen. Dat was me een toestand. Er mag wel worden gewezen op de plichts betrachting van deze ambtenaar. Ik had me wel tweemaal bedacht voor ik het koude water weer was inge doken". Burgemeester B. J. Hogenboom had woensdagmiddag het huwelijk gesloten tussen de heer T. Spoelstra en mejuffrouw J. van Harten en de heer Van Onzenoord had alle stuk ken in zijn tas gedaan om ze naar de gemeentesecretarie te brengen. Onderweg leunde hij even op een paaltje langs het Aarkanaal om zijn tas te sluiten, maar het paaltje was niet van beton en boog onder zijn gewicht. Het gevolg daarvan was, dat de ambtenaar met. al zijn spul len in het Aarkanaal terecht kwam. En tot overmaat van ramp dreef Afbreken TAR. J. KALFF. toenmalig direc teur van 's Rijks Monumenten zorg. was van mening, dat hel overeind gebleven deel van de gevel niet in stand kon worden gehouden. Hij gaf het advies „de gevel niet omver te halen, doch voorzichtig af te breken, opdat de verschillende ornamenten bewaard konden blijven om later in een museum op te stellen". Andere deskundigen waren het daarmee niet eens. Het zou „zeer wel mogelijk zijn den gevel te be houden en een nieuw gebouw daarachter op te trekken. De dikke muren, die voor een groot gedeelte met ijs zijn bedekt, hebben nage noeg niets geleden". Maandag 10 februari Museum Volkenkunde. 8 u.: drs. Gan Tjiang Tek over ontwikkelingen in de Chinese opera. De Doelen, 8 u.: amateurfotografen. Schouwburg, 8 u.: Centrum met „Cen trum vermoordt pianiste". Dienst apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20l3ii. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend De Oegstgeestse Apotheek is op zondag 9 februari gesloten van 8 uur tot 24 uur. Doktersdienst LEIDEN Komende week wordt, volgens het jaarrooster, geen grof huisvuil opgehaald. een map met stukken een heel eind van de kant in het water. De heer Van Onzenoord bedacf\t zich niet en sprong weer in het water om deze map te halen. Nadat men in het noodgemeente- huis bericht had ontvangen wat er was gebeurd, snelde de gemeente secretaris. de heer Robertz er op af. Hij vond zijn collega in zijn pension. Vervelend is na alle moeite, dat de huwelijksakte van het echtpaar Spoelstra-van Harten spoorloos is. Daar zal een nieuwe voor moeten komen. Die echte oude mentaliteit, eerlijk, oprecht. Het lijkt er meer op dat de Oudtestamentische tekst bewaar heid wordt: Mijn volk gaat verloren omdat het geen kennis heeft. Ken nis, ja die is er wel van Jazz en Swing, mede dank zij de kerk en haar nieuwe mentaliteit. Op een zaterdag voor Pasen, vorig jaar, liep ik om 23 uur langs zo een tent van de kerk. Goed bezocht. De drum zong zijn hooglied. Er waf vrolijkheid. Ik heb even stil gestaan en dacht: wat heeft dat nu nog te maken met; O hoofd bedekt met wonden, belaan met smart en hoon. Ik deed door al mijn zonden. Hem al die jamm'ren aan. „Gij zult mijn getuigen zijn". De kerk? Oude of nieuwe mentaliteit? Is er nog een woord voor de wereld? Ik teken als kritisch bejaarde ge- importeerde Leidenaar, tot voor drie jaar lidmaat der Hervormde kerk. C. DE GEUS Tulpenstraat 17, Leiden LEIDEN Het Leids Jongeren parlement, dat, zoals wij gisteren berichtten, donderdagavond bijeen kwam, heeft na een langdurige dis cussie een motie aangenomen. Deze luidt aldus: „Het Leids Jongeren parlement is van mening, dat, gezien de financië le situatie van de gemeente Leiden, er dringend behoefte bestaat aan een drastische verbetering van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. De financiële situatie in onze gemeente is van dien aard, dat zij niet meer kan voldoen aan de eisen, die de noodzakelijke voor zieningen in Leiden vragen, vooral wat betreft de verkeerssituatie en de woningbouw". De motie was ingediend door CPN en PPR, IJsvereniging vierde 10-jarige beslaan LEIDEN In een van de zalen van het motel Holidav-Inn vierde gisteravond de 40-jarige ijsvereni- ging Rijndijk/ Hoge Mors feest. De ijsvereniging beschikt aan de Rijn dijk over een eigen ijsbaan. Al zeven jaar lang maken 200 in dividuele leden en 300 gezinsleden een intensief gebruik van deze baan. Aan de accommodatie mankeert niets, eigen clublokaal, goede ver lichting en prima geluidsinstallatie. De 250 aanwezigen kregen een ge varieerd programma voorgeschoteld. De Leidse Bakerstreet Jazzband ver zorgde de dansmuziek. Verder kon men genieten van de Haagse confe rencier Han Bakker, die het optre den van de Valentina's, pianist Nico Scheffer en cabaretière Claire Am man leuk inleidde. LEIDEN Prof. dr. W. J. C. Ver haart heeft gistermiddag als erepro- motor aan dr. J. B. Jansen uit Oslo (op de foto rechts) het ere-docto- raat in de geneeskunde verleend. Dit ter gelegenheid van de viering van de 394ste gedenkdag van de stichting van de Leidse universiteit. Kon ingmnen T'IEER groot was de belangstelling uit alle delen van het land De koninginnen Wilhelmina en Em ma zonden telegrammen. Prins Hen drik was reeds dinsdagmiddag op de plaats van de ramp aanwezig en met hem jhr. Van Karnebeek, de commissaris der Koningin in Zuid- Als er geen overeenstemming wordt bereikt LEIDEN Ilondcrvijftig chauf feurs van de NZH hebben gisteravond besloten te gaan staken wanneer op 13 februari geen overeenstemming is bereikt over hun lonen. De chauffeurs kwamen bijeen in Ons Centrum aan de Hooigracht met het afdelingsbestuur van de Neder landse band voor vervoerspersoneel. Volgens het afdelingsbestuur zijn uitputtende onderhandelingen gevoerd met de KNVTO, maar overeenstem ming over de cao kon niet worden bereikt. Het knelpunt is het versehil tus sen de lonen van het bnspersoneel bij het streekvervoer en die bij het gemeentevervoer. Dit verschil van f 83 tot f 87 per maand moet vol gens de buschauffeurs worden ge lijkgetrokken. Besloten is op het onderhavige punt niet toe te geven. Is de zaak 13 fe bruari niet voor elkaar dan wordt er niet meer gereden. De nadruk werd er op gelegd, dat er geen geschil is met de directie van de NZH. Daarmee worden de onder handelingen niet gevoerd. Deze lopen via de KNVTO waarbij de NZH is aangesloten. Het landelijk stakingsparool is 8 ja nuari al uitgegeven. Overal waar geen overeenstemming wordt bereikt, aal worden gestaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3