MAANT AXI Herbert Marcuse Atoomenergie tegen watervervuiling VERSNELD PROBEREN Want Amerikanen rekenen op Russische tegenzet en de Grote Weigering RADIO-ACTIEVE SPEURDERS 3 ZATERDAG 8 FEBRUARI 1969 De mededeling van het Amerikaanse bureau voor de ruimte vaart (NASA), deze week, dat mogelijk al in mei de eerste twee Amerikanen op de maan zullen landen in plaats van in juli, heeft de vraag opgeworpen of de Amerikanen in het laatste stadium van de maanrace een reuzensprong van de Russen verwachten, waardoor dezen tóch nog als eersten op de maan zullen landen. De Command/Service Module met op de neus ervan de zeven meter hoge en ruim 14 ton zware maantaxi, die zodra de Apello zich in een baan op de maan bevindt, wordt losgekoppeld. Dit boek is genoemd „het handboek van de revolutio naire studentenbewegingen". Van studenten, en niet van arbeiders, want volgens Mar cuse is wat in de negentiende eeuw het revolutionaire pro letariaat genoemd kon wor den, thans door zijn consump tiedrang aan de bestaande orde gebonden, verburgerlijkt dus. De vernieuwing van de maatschappij moet volgens Marcuse uitgaan van hen die onderdrukt worden en van minderheden, van studenten en kunstenaars. „One Dimensional Man" verscheen te Boston n 1964. Het ie een abstract filosofisch betoog dat els zodanig alleen door mensen met een behoorlijke ont wikkeling kan worden gevolgd. Aan de andere kant is de algeme ne strekking zo duidelijk, dat die moeilijke vaktaal op bepaalde le zers een soort roeswerking kan uitoefenen. In 'enkele jaren tijds groeide de figuur van deze kamer geleerde uit tot die van een revo lutionaire voorganger, wiens naam in protestbewegingen wordt mee gedragen, te zamen met die van Marx en Mao: de 3 M's: een nieu we, profane triniteit. •fe Aparte Marxist Het eigenlijke vaderland van Herbert Marcuse (geb. 1898) is Duitsland. Hij studeerde filosofie en germanistiek in Berlijn en Frei burg, o.a. bij Husserl en Heideg ger. In 1934 vestigde hij zich in Amerika. Sinds 1956 is hij hoogle raar in de filosofie aan de universi teit van Californië in San Diego en gastdocent aan de Vrije Universi teit te Berlijn. Marcuse is marxist maar op zijn eigen manier. Dat zijn ideeën tegenspraak ont moeten, zelfs bij vooruitstrevende lieden uit wat hij noemt de neo-li- berale wereld, is niet verwonder lijk. Maar ook vele orthodoxe marx isten keren zich tegen hem. Men neemt hem kwalijk dat hij bij zijn cultuurkritiek steunt op de intellec tuele elite en in de kracht van de werkende klasse weinig vertrou wen heeft. Toen in Duitsland bij Marcuses 70ste verjaardag een Festschrift verscheen, kreeg dit tot titel Ant- worten auf Herbert Marcuse en het leek meer op een anti-geschrift dan op een huldigingsalbum. In de zomer van 1967 gold Marcuse in Berlijn el als de gevierde leraar van linkse bewegingen, en in Ame rika heeft de New Left (Nieuw Links)-beweging hem als leider ontdekt door de bestudering van het onderhavige boek. Marcuse geeft erin een samenvattende visie op heel de technologische samen leving. Deze hoog-industriële maat schappij is volgens hem een dimensionaal geworden, terugge bracht tot een zelfgenoegzame sa menleving die de mensen materi eel zóveel geeft, dat ze met hun lot tevreden zijn (of weer tevre den worden) en zich met de be staande toestand, de statuss quo, I- dentiviceren. vereenzelvigen. Deze maatschappij is erop gericht iede re vorm van protest of negatie te onderdrukken, of anders in te kapselen, in het bestaande sys teem in te bouwen, zodat het pro test of de negatie onschadelijk wordt. Afstomping Na een inleiding over de verlam ming van de kritiek volgen drie hoofdafdelingen: De eendimensio nale samenleving, Het eendimensi onaal denken en De kansen voor de alternatieven, een overzichte lijke opzet dus. Ik moet mij beper ken tot enkele, algemeen verstaan bare uitspraken en citaten. ,,De hedendaagse samenleving schijnt In staat te zijn sociale om wentelingen in te kapselen" (12). De wetenschappelijke overmeeste ring van de natuur wordt gebruikt voor de wetenschappelijke over meestering van de mens (vgl. 14). „In deze samenleving heeft het produktieapparaat de neiging tota litair te worden" (15). „Hoe kun nen de mensen, die het voorwerp zijn goweest van doeltreffende en iSaar aanleiding van Herbert Marcuse, De eendimen sionale mens, studies over de ideologie van de hoog- industriële samenleving. Uitgeverij Paul Brand in samen werking met de stichting Werkgroep 2000, Hilversum 279 blz., 17.50. het vroegere terrein van de kunst ingeperkt en krijgt de kunstenaar nu tot taak zijn fantasie te richten op andere en betere mogelijkhe den van samenleving. De kunst wordt tot politieke actie geroepen. De heersende machten immers maken hun uitspraken tot hypno tische formules, doordat bepaalde zelfstandige naamwoorden bijna altijd verbonden worden met de zelfde .verklarende' bijvoeglijke naamwoorden en dan voorts einde loos worden herhaald (vgl. 111). Maar ik moet stoppen met cite ren, want dit wordt een onbegon nen zaak. Marcuses kritiek is niet partieel, maar totaal. Het denken is alleen nog maar vrij om de absolu te noodzaak in te zien uit dit ge heel uit te breken (vgl. 270). Tegen over de zuivere vorm van over heersing kan alleen de zuivere ontkenning worden gesteld (vgl. 272). Het volk is omhooggekomen, maar daaronder leeft het substraat van de uitgestotenen en bui tenstaanders. de uitgebuiten en vervolgden van andere rassen en andere huidskleuren, de werklozen en de arbeidsinvaliden. Hun op positie treft het systeem van bui ten af; het is een elementaire kracht die zich niet aan de regels van het spel houdt en daardoor laat zien, dat het spel vals is op gezet. •fe Christendom Men kan zeggen dat de profe tenmantel van Marx op Marcuses schouders is gevallen. Het is niet onmogelijk dat zijn denkbeelden wereldgeschiedenis gaan maken, zo dit al .niet het geval is. Waar hij tegen protesteert, Is de verminking van het echt-menselijke in een ver- techniseerde samenleving. Het woord kerk ben ik in dit boek geloof ik maar éénmaal te gengekomen. Marcuse ziet de kerk natuurlijk als een conformistisch instituut, waarbij de echt-mense- lijke belangen al evenmin veilig zijn als bij welke organisatie ook. Een blauwdruk van een betere samenleving geeft hij niet. Hij ziet alleen ,,de politiek machteloze vorm van de absolute weigering" (272). En die weigering is zonder (veel) hoop. Was ze volstrekt ho peloos, dan zou de auteur niet de energie hebben kunnen opbrengen dit boek te schrijven en het te publiceren. Tegenover dit boek kan geen systeempje van nationale christe lijke politiek worden geplaatst. Hier zijn wereldhistorische accen ten aangeslagen. Weerlegging in de studeerkamer is even noodza kelijk als ontoereikend. Want ook de christelijke status quo deugt niet. Nergens kan men het falen van 0 De maantaxi (Lunar Module) is los en begeeft zich met behulp van zijn eigen motor naar het maanoppervlak. De Apollo-cabine zet intussen zijn omwentelingen om de maan voort. Marx, Marcuse, Mao, de drie M's; een nieuwe, profane triniteit, meegedragen in protestmarsen van studenten. produktieve overheersing, zelf de voorwaarden voor hun vrijheid scheppen?" (27) De ontspanning zet op een aan gename wijze het afstom pingsproces voort (vgl. 27). „Kan men werkelijk verschil maken tus sen massamedia als instrumenten ter informatie en vermaak en als de wegen waarlangs het publiek geïndoctrineerd en gemanipuleerd wordt? Tussen de auto als plaag en als comfort? Tussen de gruwe len en het gerief van functionele architectuur? Tussen arbeid voor de nationale defensie en arbeid voor winst voor het concern?" (29). Over leven en dood, over persoonlijke en nationale veiligheid wordt beslist op plaatsen waar de individuen geen invloed kunnen uitoefenen (vgl. 52). „De slaven der ontwikkelde industriële beschaving zijn op een gesubli meerde wijze slaaf, maar het zijn slaven" (53). „Dèt is dienstbaar heid in zijn meest zuivere vorm: als instrument, als ding bestaan" (53). „Wie voedt de opvoeders op?" (60). „Want de Vijand is een permanent gegeven. Hij duikt niet op in een noodtoestand, maar Is in de normale gang van zaken aan wezig" (71). „Het geheel ligt onder het mes" (15). Wat de mens vroeger droomde, wordt nu werkelijkheid. Hierdoor is Op steeds breder terrein slagen de natuurkundigen erin, nucleaire technieken te gebruiken. Het zyn vaak de hoge kosten die verhinderen dat nog meer atoom energie ten dienste wordt gesteld van vreedzame doel einden. Tijdens een internationaal congres in Boeda pest hebben atoomgeleerden onlangs uitvoerig de mogelijkheden besproken, de toenemende vervuiling van meren, rivieren en kustwateren te bestreden met nucleaire technieken. Rivieren en grote meren zijn ideale gebieden om afval in kwijt te raken. In principe is dit geen bezwaar, want de micro-organismen „breken het vuil af" en een aantal kilo meters voorbij de plaats waar het vuil is geloosd, heeft de rivier weer schoon water. Dank zij deze „zelf-verschoning" wordt het water niet blijvend verontreinigd. Dit is echter in de moderne tijd veranderd. Vergiftigde afvalstoffen van de fabrieken doden deze micro-organismen, hete afvalstoffen verminderen het zuurstofgehalte in het water en dat vormt ook een bedreiging voor het voort bestaan van deze organismen. Ander afval, zoals ziektever- - wekkende kiemen afkomstig van slachthuizen die op de rivier afwateren, zijn een direct gevaar voor de mens. Thans worden radio-actieve speurders gebruikt (die met het afval in de rivier worden geloosd) en de reis naar zee met het vuil meemaken. Dit is een middel om na te gaan of deze afvalstoffen later weer op de kust worden gedeponeerd. Via een bepaalde methode kan een vergif in het rivierwater worden opgespoord en tevens de bron waarvan het af komstig is. Radio-isotopen zijn een middel om na te gaan hoe snel een rivier verloren zuurstof (door hectwaterlozing) compenseert. Deze methode is tevens een controle of de voorschriften omtrent de lozing van koelwater worden opgevolgd. Atoomenergie is bijzonder effectief gebleken in de bestrij ding van verontreinigd water. Op de zelfde manier als voedsel of geneesmiddelen worden gesteriliseerd, kan een radio-actieve bron afval desinfecteren voordat het op een rivier wordt geloosd. De deskundigen op de conferentie in Boedapest waren ervan overtuigd dat atoomenergie een grote rol kan spelen bij de bestrijding en opsporing van verontreinigingen in het water. De resultaten van deze onderzoekingen zijn van le vensbelang voor de bewoners van de industriegebieden in West Europa en de Oostkust van de Verenigde Staten. In deze streken is de bedreiging van het verontreinigde water het grootst. het christelijk institutionalisme dui- oervragen van het mens-zijn aan delijker getekend zien dan in dit moeilijke boek, misschien juist om dat het er helemaal niet over spreekt. Over de hele wereld komen de de orde. Het traditionele christen dom verliest aan actualiteit. de kernboodschap van het evangelie wint aan actualiteit. Dit is het di lemma waarin wij ons bevinden. DR. C. RIJNSDORP. Via een platform en een trap kunnen de twee astronauten het vaartuig verlaten om proeven te nemen. Voor het oog van de televisie kijkende wereld leek deze kans na het opzienbarende succes van de reis om de maan van Apollo-8 voor de Russen verke ken, maar ruimtevaartdeskundi gen achten het zeker niet uitge sloten, dat uit het Russische stil zwijgen op het laatste moment toch nog een verrassing tevoor schijn zal komen. Een van hen is dr. Heinz Ka- minski, directeur van de sterren wacht in het Westduitse Bo- chum, die bij ruimte experimenten al veel van zich heeft doen spreken. Ook na de reis van de Apollo-8 hield hij vol, dat de Russen no 1 zullen zijn. „Volgens de wet van de waarschijnlijkheid. De Russen hebben altijd primeurs nage jaagd. Waarom zouden ze dat opeens niet meer willen?" stelde hij in een interview. Gewichtheffen Het grote probleem voor de Russen leek lange tijd de raket te zijn, waarmee een bemande capsule naar de maan zou kun nen worden gezonden. Toen de Amerikanen in 1967 voor het eerst hun Saturnus V (,.von Brauns baby") lanceerden, was ten zij daarmee Russische con currentie ver achter zich te la ten. Deze gigant was 2,5 maal zo krachtig als de Proton, Rus- lands sterkste raket. Het was de enige raket ter wereld, waar mee een bemand ruimteschip naar de maan zou kunnen wor den gebracht. Met de Proton zou dat, volgens Amerikaanse deskundigen, onmogelijk zijn. De Russen zouden het probleem alleen kunnen oplos sen door meerdere raketten te lanceren, waarmee stukje bij beetje een ruimteschip in een baan om de aarde wordt ge bracht om vandaar dan een po ging te doen naar de maan te gaan. Recente koppelingsmanoeu vres met de Soyoez 3 en 4 lijken deze deskundigen in het gelijk te stellen. Maar de theorie is nooit bevestigd. Er gaan eveneens geruchten, dat de Russen bezig zijn met de bouw van een veel krachtiger raket, waarmee zo'n directe reis naar de maan wél mogelijk zou zijn. Slechts de praktijk zal kun nen uitwijzen in hoeverre deze geruchten juist zijn: de Russen plegen hun activiteiten pas be kendheid te geven als de lance ring al geslaagd is. Ook gezien deze geheimzinnig heid houden de Amerikanen er rekening mee, dat de Russen nog met een verrassing kunnen komen. Tenslotte hebben zij dat de afgelopen jaren meer malen bewezen. Vandaar, dat er de meeste spoed achter uitvoering van het Apollo-project wordt ge zet. Laatste test Zoals bekend, wordt de reis van Apollo-9 op 28 februari een van de laatste tests voor de uiteindelijke maanlanding Doel van de reis is in een baan om de aarde voor het eerst in de ruimte de maantaxi te be proeven, de Lunar Module (LM), waarmee twee astronau ten in de loop van dit jaar op de maan zullen landen. Ruim tien dagen lang zullen commandant James McDivitt, David Scott en de burger Rus sell Schweickart in de ruimte Start voor de terugreis naar de rondcirkelende Apollo. Het onder ste deel van de maantaxi blijft op de maan achter. blijven om te zien hoe de taxi zich houdt. Deze LM bevindt zich bij de start bovenop de der de trap van de Saturnus, dus achter de Command- en de Ser vice Module (resp. de bestu- rings- en de dienstencabine). Op de eerste dag al zal deze raketeenheid met de maantaxi erin worden losgekoppeld, waar na de Apollo-cabine zich 180 door Dick Ringlever graden zal omkeren en met de neus zal vasthaken aan de LM. Deze is dan inmiddels vrijgeko men doordat panelen van de derde rakettrap zijn uitgeklapt. Zo, met de maantaxi vastge klampt aan de Apollo-neus, zal de combinatie de reis voortzet ten. Buitenom Tijdens deze tocht zullen pre cies dezelfde handelingen wor den verricht, die nodig zijn tij dens de eerste reis naar de maan. Dit betekent, dat McDi vitt en Scott ruim twee etmalen na de lancering binnendoor in de LM zullen kruipen om het vaartuig te controleren. Op de vierde dag zal ook Schweickart dit doen, maar hij gaat dan gelijk nog een stap verder: door de maanuitgang van de LM zal hij de ruimte James A. McDivitt, David R. Scott, en Russell L. Schweickart, de eerste Maantaxi-„chauffeurs". nen. Het is duidelijk, dat hier mee de terugkeer van de maan taxi naar de Apollo (na afloop van het maanbezoek) wordt na gebootst Mochten de beide astronauten in de LM in moei lijkheden komen, dan zal Scott een reddingsoperatie moeten uit voeren. Tijdens deze manoeuvres zal de maantaxi worden voortge- Landing op de maan. Staande op zijn stuwstraal, maakt de LM een zachte landing. instappen, buitenom „lopen" en via een speciaal luik van de Apollo bij zijn twee collega's in de besturingscabine binnenko men. Doel van deze proef is aan te tonen, dat maanastronauten te allen tijde in het moederschip kunnen terugkeren. Het belangrijkste deel van de reis komt in liet vijfde en ge deeltelijk ook in het zesde et maal. Dan zal de maantaxi wor den losgekoppeld en zichzelf met McDivitt en Schweickart aan boord in een andere baan schieten. Wanneer Apollo en LM 150 km van elkaar vandaan zijn, zal de rendez- vous- operatie begin- stuwd door de hoofdmotor en worden bestuurd met behulp van kleine stuurraketjes. Naar maan Dat is in een notedop de reis van de Apollo-9. Die van de Apollo-10 in Mei, zoals deze was gepland, zal in principe weinig anders zijn. Het enige verschil is, dat de maantaxi echt bij de maan wordt beproefd en dat hij zich verder van de Apollo zal verwijderen. Wanneer Apollo-10 eenmaal in een baan om de maan is, zal de LM (dan met Stafford en Cernan aan boord) zich losma ken en afdalen tot een hoogte van 16 km boven het maanop pervlak. De derde astronaut, Young, zal tijdens dit uitstapje blijven doorcirkelen en de beide oppikken. Het ligt voor de hand, dat waar de maantaxi de maan tot slechts vijftien km nadert het technisch een niet al te gro te opgave zal zijn het vaartuig gelijk een landing te laten uit voeren. Dat de Amerikanen dit tot nu toe aan de Apollo-11 hebben voorbehouden is alleen een kwestie van zekerheid. Samuel C. Phillips, hoofd van de ar- beidsprogrammering voor de Apollo-projecten, verklaarde nog onlangs: „We zouden toch het liefst twee vluchten met een landingsvaartuig achter de rug hebben, voordat we tot een lan ding overgaan". Daarvoor had hij toegegeven, dat er „een klei ne mogelijkheid voor een ver vroegde maanlanding bestaat". Of de NASA ce eerste sprong ;nderdaad zal vervroegen, is nog niet zeker. Maar het feit. -Jat het bureau deze week op nieuw op de mogelijkheid heeft gewezen, betekent wél, dat men er rekening mee houdt én dat men nieuwe initiatieven van de Russen verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15