Lohmanstichting bepleit regionale aanstellen volkstribuun BELASTINGHEFFING I KAN INCIDENTEEL VERBETERD WORDEN Haven-cao nog in beraad Evangelische Omroep vraagt in maart zendmachtiging aan ja graag! „Niet in pers met ambtenaren 'Altijd weer de zuiverste, de zachtste, de li Driemansfiets CH-RAPPORT OVER PROEVE GRONDWET Wetsontwerp samenwerking Engeland zet de eerste stap tot WEU-overleg Deiensieorders blijven als het kan in Nederland NIEUWE LEIDSE COURANT 7 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De belastingheffing kan incidenteel wel ver beterd worden. Verbetering op langere termijn is alleen mogelijk door een structuurwijziging van de belastingheffing; dit zal echter zeker 20 tot 30 jaar vergen. Dit zei de heer H. baron van Lawick. directeur algemene politiek op het ministerie van financiën don derdag op een persconferentie waar uitgeverij Samsom een nieuwe Belastingleidraad ten doop hield. MINISTER BAKKER: (Van onze parlcmentsredaclie) DEN HAAG Minister Bak ker van verkeer en waterstaat heeft in aptwoord op mondelinge vragen van de socialist Posthu mus gezegd, dat hij een onder zoek heeft laten instellen naar uitlatingen van het bestuur van de Vereniging Het Nederlandse Luchtverkeersleidersgilde. Hij was op z'n zachtst gezegd ver baasd dat ambtenaren zich uitlaten over zaken die hun alleen in hun kwaliteit van ambtenaar bekend kunnen zijn en dat zij zich niet enige zeibeperking hebben opgelegd als het beleid van hun minister in het geding Komt. Het ging hier over de vergissingen op Schiphol, waarbij in totaal drie vliegtuigen een verkeerde startbaan hebben gekozen. De minister had in de vaste commissie als zijn voorlopig oordeel gegeven dat de fout wel bij de piloten gelegen zou kunnen heb ben. De vereniging vond dat hij best had kunnen zeggen, dat de fout zeker bij de piloot lag. De minister heeft er niet het minste bezwaar tegen dat ook ambte naren zich uiten over de problemen van hun vak. Maar dan niet over zaken die hun uitsluitend in hun kwaliteit als ambtenaar bekend zijn. Daar is de voorlichting van mijn ministerie voor, ik voel er niets voor door middel van perscommuniqués met mijn ambtenaren te discussiëren, aldus minister Bakker, die meedeelde dat de veiligheid op Schiphol in maart aanmerkelijk verbeterd, zo niet voltooid zal zijn. Voor fiets-achterop-zitters, die niet lijdelijk vervoerd willen worden, is er de tandem, maar soms produ ceert het niet zoveel snelheid, bij voorbeeld als de wind of een steile weg dit verhinderen en daarom heeft een ingenieuze Italiaanse rijwiel fabrikant een driezitstandem op de markt gebracht, die niet hoeft onder te doen wat populariteit be treft voor de tweezitsvisie. De „fiets" is alleen moeilijk weg te zetten in niet al te ruime bovenhuizen, maar dit blijkt voor een Zuidamsterdamse rijwielhandelaar geen beletsel hem te importeren. Op de foto: drie Am sterdamse schonen op de driezitsfiets. Er zijn momenteel, aldus de heer Van Lawick, 22 soorten be lastingen. Men kan weliswaar niet met een enkele heffing vol staan maar een vereenvoudiging van het huidige stelsel is wel mogelijk. Bij belastingplanning op langere termijn verdient het volgens spreker aanbeveling verschillende registratie rechten, zegelrechten en accijnzen op te ruimen omdat ze niet meer passen in de nieuwe belastingstructuur. De heer Van Lawick zag voor blij vende handhaving van tabaks-, wijn-, bier- en suikeraccijns naast de omzetbelasting geen sterke argumen ten. Wanneer men iemand die graag bier of een borrel drinkt extra be lasting laat betalen tegenover iemand die een zelfde, inkomen liever aan theaterbezoek en kleding besteedt, spelen hier aldus spreker andere mo tieven dan van fiscale aard mee. Sprekend over de omzetbelasting bepleitte hij invoering van één tarief in plaats van de bestaande twee ta- I rieven. Hier liggen echter wel een aantal problemen met name op het gebied van de EEG-politiek. Vereenvoudiging achtte de heer j Van Lawick vooral gewenst op het I terrein van de inkomstenbelasting. Een belangrijke vereenvoudiging is naar zijn mening gelegen in het voor een belangrijk stuk proportioneel maken van de inkomstenbelasting. Kinderaftrek Hij herinnerde in dit verband aan de plannen die destijds door staatsse cretaris Hoefnagels op dit gebied zijn gemaakt. Op langere termijn dacht hij aan een lichtere inkomstenbelasting met een proportioneel tarief, tot inkomens van 40.000, in guldens van nu. Als mogelijke incidentele vereen voudigingen noemde baron Van La wick: afschaffing van de kinderaf trek; een verbeterde regeling voor de aftrekbare kosten, waaronder de reiskosten en de buitengewone lasten. De Belastingleidraad van Samsom is samengesteld volgens het systeem van de geprogrammeerde instructie. U weet wel waarom Indonesiërs laten gruiveldadenvan Nederlanders koud SOEST „Voor zover er nog moeilijkheden zijn in de handel met Indonesië is dat beslist geen gevolg van de tv-ultzending over de gedra gingen van Nederlandse militairen gedurende de politiële akties." Aldus de heer W. F. de Baat Doel man van de Nederlandse Export Combinatie (NEC) na een reis naar dat land. „Over gruweldaden door Nederlanders wordt daar door nie mand gerept. Er is een duidelijk wederzijds begrip van vriendschap i en goede wil om zaken te doen." (Van onze parlementsredactie) (Vervolg van pag. 1) Hij zegde de heer Biesheuvel toe dat bij het stringente begrotingsbeleid dat hij wil gaan voeren, zeker op de con tinuïteit van het beleid gelet zal wor den, hoewel dit niet het begin en het einde moest zijn. De heer Biesheuvel wees op de continuïteit van het be leid bij landbouw en volkshuisvesting. De heer Biesheuvel had 's middags nog gezegd cïat als de minister zijn belastingoperatie zou willen financie ren uit extra BTW-verhogingen, de ARP voor de laagste inkomenstrek kers zeker een compensatie uit de algemene middelen zou vragen. Mi nister Witteveen zei hier welwillend tegenover te staan. De minister had overigens laten blijken dat zijn inzichten over de be lastingoperatie niet veranderd waren. De heer Biesheuvel wilde dan wel zeggen dat ook zijn inzichten niet veranderd waren met name voor wat betreft omvang en tijdstip en de fi nanciering. Hij meende dat er een nauwe sa menhang bestaat tussen de dekking van de begrotingen 1969 en 1970 en de belastingoperatie van 900 mil joen. De ARP blijft aandringen op alternatieven voor de verhoging van de accijnzen en motorrijtuigenbe lasting per 1 juli. Met CHU en PvdA denkt de ARP aan heffing in de ver mogenssfeer. Dat staat ook in het rapport van „de 18". „STORM" j De heer Bakker (comm.) vond de 1 bijdrage van de anti-revolutionaire fractieleider weer een „anti-revolutio- naire storm in een glas water", I waar „we elke drie maanden met spanning op zitten te wachten" en j wat dan blijkt te bestaan „uit wat j cryptische opmerkingen". i De heer Van Dis (s.g.) dacht dat de j bestedingsbeperkende maatregelen wat te vroeg kwamen. Hij was ver der niet overtuigd dat de prijsstijging in 1969 töt slechts anderhalf procent beperkt zou kunnen blijven. Hij vond verder de gift van 10 miljoen aan I de bioscopen onverantwoordelijke j geldverspilling die met het verval- i len van de vermakelijkheidsbelasting en hel verruimen van andere ge- meentelijke belastingen op mensen verhaald zou worden die daar niet 1 van gediend zijn. I Minister Lardinois, die achter de regeringstafel inviel voor minister Roolvink die zicht ziek had gemeld, vertelde dat van de loonsverhoging in 1969 ongeveer 2 procent een reële verbetering is. Biesheuvel: „Ik dacht één procent". Lardinois: „Ik vermoed het dubbele". De haven-cao is nOg in beraad bij het kabinet. De regering wil niet te snel ingrijpen, maar elke cao wordt op z'n merites bekeken. Minister Po lak zal binnenkort met een wetsont werp komen om de belemmeringen op het spaarloon weg te nemen. IWVRDER Minister De Block van Econo mische zaken, die gisteren veel lof te verwerken kreeg, zei dat de nieuwe raming voor de stijging van de kosten van levensonderhoud 5.5 pro cent is. een procent meer dan was geraamd. Gevolgen van de BTW zijn 1.4 procent, was 1.3 procent. Volgens minister De Block neemt het effect van de inflatiecorrectie op het besteedbaar inkomen af naarmate het inkomen hoger is. Bij 7000 een positief effect van 0.7 procent, bij 10.000 niets en bij 20.000 een ne gatief effect van 1,2 procent. DEN HAAG De Savornin Lohmanstichting, het weten schappelijk bureau van de CHU, doet in een vandaag verschenen interimrapport over de Proeve van een nieuwe grondwet de sug gestie in ons rechtsbestel de figuur van de volkstribuun in te voeren. Deze rechterlijke ambtenaar dient de taak tc krijgen, rechterlijke beslissingen uit te lokken waar het algemeen belang dit vordert. De taak van déze tribuun zal een andere zijn dan een zoge naamde ombudsman. De om budsman treedt bemiddelend op voor burgers die met het over heidsapparaat in contact zijn ge weest. Daarentegen dient de vólkstribuun op te treden! voor burgers die om financiële of pu- bliciteitsredenen niet. zelf een procedure willen gaan voeren. gemaakt. Men toont zich voorstander van een opbouw van de rechtelijke macht waarbij als eindpunt het ge heel van de tot de rechtelijke macht behorende top rust op de pvramide van de lagere (ook administratieve) rechtspraak. Na ampele overwegingen acht de commissie het een te zware belasting van de rechtelijke macht om haar het toetsingsrecht van wetten aan de grondwet toe te kennen, zoals dit in j de V.S. en de Bondsrepubliek ge lijkheid v.an de rechterlijke macht in j beurt. de Proeve iets minder goed gewaar- borgd dan in de huidige grondwet. HENGELO Over enkele maan den zal de minister van binnenlandse zaken mr. H. K. J. Beernink een wetsontwerp indienen, dat beoogt de regionale samenwerking te bevorde ren en daartoe grondslagen te leggen. De minister deelde dat gistermid dag mee op een persconferentie in Hengelo, na afloop van een bezoek, samen met staatssecretaris Van Veen, aan Twente. Het bezoek van de bewindslieden richtte zich met name op de finan ciële aspekten van de intergemeente lijke samenwerking. CASSATIE De commissie van de Lohmanstich- j ting noemt het wenselijk dat bij 1 geschillen over pachtzaken cassatie door de Hoge Raad mogelijk wordt De volkstribuun zou bijvoorbeeld kunnen optreden in zaken betreffen de luchtverontreiniging, waarbij par ticulieren vaak „van de ene naar de andere schoorsteen gestuurd worden" en bovendien moeilijk bewijsmateri aal kunnen verzamelen. V1TWERKIISG De commissie grondwetszaken van de Lohmanstichting. die dit stuk heeft opgesteld, bepleit opneming in de grondwet van de mogelijkheid een volkstribuun aan te stellen. Nadere uitwerking kan bij de wet plaats vin den. De commissie komt tot deze sug gestie in baar derde interimrapport over de Proeve dat handelt over de rechtspraak. De commissie acht handhaving van de onafhankelijkheid van de rechter van het grootste belang. Voorkomen dient te worden dat men de rechter gaat zien als hoeder of beschermer van een bepaald soort gevestigde or de. Invoering van lekenrechtspraak j wordt nu er verschillende moge lijkheden voor arbitrage van deskun- dingen bestaat niet nodig geoor deeld. Wel vraagt de commissie een meer maatschappelijke scholing van de rechters. Wellicht zou ook de mo gelijkheid rechters door de rechter lijke macht over te plaatsen, in dit opzicht nuttig kunnen werken. De commissie acht de onafhanke- Overleg met NCRV afgebroken de echte griepbestrijder vermaarde cachets, samengesteld uit zeven antigriep-komponenten krachtig, direkt! ook in voordelige gezinsverpakking (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM De Evange lische Omroep hoopt begin maart zendmachtiging te kunnen aanvragen. Woensdag bedroeg het ledental 14.400. Aangenomen wordt, dat de rest, nodig om de vereiste 15.000 vol te maken, deze maand nog wel zal volgen. De EO kan dan nog dit jaar in de ether komen. De EO probeert niet langer om haar doelstellingen binnen de NCRV te verwezenlijken. Na een corres pondentie en overleg van ruim twee jaar heeft de NCRV te kennen ge- Jongeren ran CHU en KVP «erken samen DELFT De dagelijkse besturen van de jongerenorganisaties van de Christelijk-Historische unie en de Katholieke volkspartij, de CHJO en de KVPJG, zullen hun hoofdbestu ren voorstellen voortaan in verschil lende praktische en politieke zaken meer samen te werken, zonder dat dit direct tot een organisatorische samenstelling leidt. Een landelijke werkgroep uit de dagelijkse besturen zou de activitei ten van CHJO en KVPJG op ver schillende punten kunnen coördine ren. Het is de bedoeling de gespreks groep van de 18 zoveel mogelijk ge zamenlijk te begeleiden. Men ver langt dat de 18 vóór eind 1969 de voorstellen tot samenwerking tussen de drie christen-democratische par tijen aan de hoofdbesturen zullen voorleggen. i LUXEMBURG Engeland Is van plan zijn zes Europese partners te raadplegen, voordat de Britse rege ring haar standpunt definitief be- bepaalt met betrekking tot de in het vooruitzicht gestelde vier mogendhe- deneonferentie- over het Nabye Oosten. De vertegenwoordigers op de West-Europese Unieconferentie in Luxemburg hadden gisteren met belangstelling uitgezien naar deze verklaring, die werd afgelegd door de minister van buitenlandse zaken. Mi- ehael Stewart. Hoewel minister Joseph Luns zon der hooggespannen verwachtingen naar Luxemburg was gegaan, sprak hij gisteravond laat over een ..nuttige vergadering" die iets positiefs had opgeleverd. Vooral van Duitse zijde had men kennelijk meer reserve ten aanzien van de politieke samenwer king in de WEU verwacht. De ministerraad heeff besloten tot een duidelijke versterking van de po litieke samenhang door wederzijdse raadpleging, voordat nationale beslis singen worden genomen op bet ge geven verdere discussie met de Evan gelische Omroep weinig zinvol te achten. In de samenstelling van het be stuur van de EO is enige wijziging gekomen. De heer J. J. Rippen te Ede is voorzitter geworden. Hij volgt de heer J. Kits te Doorn op, die wel lid van het bestuur blijft. Verder is er een raad van advies in het leven geroepen, die in het vervolg de bestuursleden zal kie zen. Toen de EO zich in 1967 voor het eerst presenteerde, werd haar ver weten. dat zij teveel een organisatie van „pinkster- en maranatha-men- sen" was. Door de verbreding van haar bestuursapparaat denkt de stichting aan dat bezwaar tegemoet te zyn gekomen. De gereformeerde gezindte is nu versterkt, waarbij het de aandacht trekt, dat ook verschillende leden van de Gereformeerde Gemeenten hebben zitting genomen. Deze groep staat principieel afzijdig van radio en televisie. slische Omroep mening, dat radio en televisie meer dan op het ogenblik het geval is, be horen te worden ingeschakeld voor evangelisatie. „Christenen hebben de opdracht hun medemensen te wijzen op de noodzaak van een per- soonliik geloof in Jezus Christus, een accepteren van Hem als Verlosser", aldus het bestuur. In de raad van advies hebben de volgende personen zitting genomen dr. M. J. Arntzen ds. E J. OomKes. D. W. Ormel en H. Schel- levls (gereformeerd). F. Hoogenraad en G. K. Hovingh (hervormd). G. Goossens en mr. dr. J. Meulink (geref. vrijg.), dr. K. J. Nleuwenhuis en ds. J. H. Velema (chr. geref i. J. Poortman en H. van de Spek (geref. gem ds. J. M. D. Beeuwkea en ds. V E. van Petegem (vrij evang.), H. H. defensie streeft er naar steeds orders 5l0£ en p Dubbeidam (baptist), ir. Th. n. c. Bonnema en J. van Stormbroek (verg. £a,L*. i"1' °vln* (pinkstergem.), J. Rnthlllfan - bied van de buitenlandse politiek. Frankrijk wilde zich niet bij dit besluit aansluiten. DEN HAAG Het ministerie van bij de Nederlandse industrie te plaatsen. Vooral wanneer het die sec toren van de industrie betreft, waar het probleem van de werkgelegen heid de aandacht vraagt. Minister Den Toom zegt dit op vra gen van het Tweede-Kamerlid Lems (soc). De vragen werden gesteld naar aanleiding van de sluiting van een kledingbedrijf in Groningen. Rothuizen (volle evang. l Koekkoek (vrije baptist) en L.' C. Heijnen 'evang. i. v Het bestuur bestaat uit ds. J C Maris C Spaargaren en ds. G. de Vries (chr. ge ref i. vice-voorzitter ds. W. Glashouwer en D van Katwijk (hervormd), ds. H. J Hee- ger en voorzitter J. J. Rippen (gerefor meerd). Y. Jacobs en A. Sneep (geref. vrit- gehi.i. drs. W. Mateboer en G. van dér Stouw (geref gem... .1. Klein Haneveld en A Ramaker (Verg. van Gel ds. P. J. Mle- tes (vrij evang.i. ds. S J. Zijlstra (baptist». H A Luuring pinkstergem.). J. Kits (broe- dergem i en Joh. van Oostveen (Gemeon- schapsbond).

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7