Brezjnef in moeilijkheden door Tsj echoslowakij e met rente! Geruchten uit Moskou sterker: WINST AKU VORIG JAAR WEER HOGER WEER RODE TOP IN MOSKOU? Uit de Haagse hof geplukt Algemene Bank Nederland NIXON BEZOEKT NEDERLAND NIET Vakmanschap is meesterschap Opgeschort Zuivelindustrie en Philips geven een duurtetoeslag Werk aan anti raket-systeem in VS gestaakt Een nieuwe dienst van de ABN de BTW-rekening met 41/2°/o rente. Zo verdient u aan uw belastinggeld. Come back van Ingrid Een slokjeis niet aan leeftijd gebonden Europa doen in zes landen Philij )s neemt Procento over 5 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 Dubcek, Svoboda en Brezjnef voor de invasie. Bierkenners vragen (Van een onzer redacteuren) NA het bezoek van een Tsjcchoslowaakse delegatie aan Moskou is het opgevallen, dat de naam van partijleider Brezjnef niet vermeld stónd in de verklaring, die over de bespreking werd uit gegeven. En dat terwijl het persbureau Tass tevoren had bericht, dat Brezjnef de leider van de delegatie zou ontvangen. Wèl werden de namen genoemd van president Podgorny. partiitheore- i ticus Soeslof, vakbondsleider Sjelepin en de partijsecretarissen Kapitonov, Katushev en Ponomarev. Zoals men weet wordt van Soeslof, Sjelepin en Ponomarev aangenomen dat zij samen met premier Kosygin, wiens naam evenmin wordt vermeld te genstanders waren van de Russische invasie in Tsjechoslowakije op 21 au gustus. Voor het ontbreken van Brezjnefs naam worden verschillende verkla ringen gegeven. Een ervan is, dat de partijleider zich niet uitvoerig met de Tsjechoslowaakse delegatie heeft be ziggehouden. Een andere veron derstelt, dat Brezjnef bezwaren had tegen de (betrekkelijk welwillende) strekking van het na de besprekingen gepubliceerde communiqué. Intussen is de partyleider samen met premier Kosygin weer in het openbaar verschenen. De stryd in het Kremlin die naar een hoogtepunt lykl te gaan, is blijkbaar nog onbeslist. Verband De meeste waarnemerste Moskou ARNHEM De omzet van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. bedroeg over het vorig jaar 767 miljoen. Dat is twintig procent meer dan het jaar daarvoor. Verwacht wordt dat AKU deze omzet het eerste halfjaar van 1969 zal kunnen handhaven. Het concern heeft in totaal 13.600 personeelsleden in dienst. VAN GROOT belang is de (overi gens terloops gedane) mede deling, dat president Nixon de bouw van het geldverslindende antiraket- raketsysteem Sentinel heeft laten op schorten. Nixon was hiertoe overigens ge dwongen nadat de betrokken com missie van het Huis van afgevaar-i digden gelden voor dit omstreden project had geweigerd. De commissie wil eerst weten wat Nixon met dit verdedigingssysteem van plan is. Want er heerst nog al- tyd twyfel aan het nut. Johnson besloot ruim ech jaar ge leden tot de bouw, maar stelde dat de bedoeling slechts was tegen moge-1 lykc dreiging uit China. Daarmee wilde hy de deur open- laten voor overleg met Rusland Maar j vanwege Tsjechoslowakije en de ver kiezingen in Amerika bleven bespre-; kingen uit. Desgevraagd bleek, dat Nixon zich geen beperkingen wil opleggen. H(j wil het stelsel zien als onderdeel van het totale Amerikaanse verdedigings systeem. Hieruit kan men opmaken, dat de nieuwe president het programma óók wil afstemmen op een mogelijke dreiging uit Rusland. Het Congres zal hierover zeker opheldering vragen. Wellicht zal Nixon nu de gedwongen In zijn jaarlijkse toespraak tot het personeel zei de voorzitter van de raad van bestuur van AKU, de heer K. Soesbeek, gisteren dat de kosten van de afgezette producten over 1968 met twaalf procent gestegen waven. Dit komt neer op 676 miljoen gul den. De winst der Nederlandse be drijven vóór de belastingverhoging is door deze gunstige ontwikkeling met 159 procent toegenomen. Doordat ook de inkomsten uit deel nemingen toenamen, bedroeg de net towinst van AKU over 1968 79,8 miljoen. Dat. is 96 procent meer dan in 1967. Niet ongerust De heer Soesbeek zei dat AKU en Glanzstoff streven naar herziening van hun onderlinge verhoudingen met het doel de positie van beiden te versterken. „Een nauwere samenwer king kan besraringen geven", verdui delijkte de voorzitter van AKU's raad van bestuur. De heer Soesbeek zei dat niemand zich ongerust be hoeft te maken over de eigen positie. Ingaande op de vele geruchten om trent fusies en andere vormen van samenwerking merkte hij op dat AKU alle mogelijkhedèn in het oog houdt. Naast de geografische sprei ding van haar activiteiten gaat AKU voort met diversificatie buiten het gebied van de garens en vezels voor de textielindustrie. Lening Belangrijk noemde de heer Soesbeek de mededeling dat AKU heeft besloten een internationale con verteerbare ob'.gatielening aan te gaan van vijftig miljoen gulden. Van daag zouden hierover nadere bijzon derheden bekent', gemaakt worden. zijn geneigd verband te zien met de geruchten van de afgelopen weken over wijzigingen in de machtsver houdingen in het Kremlin. Anatole Shub van de Washington Post be richt uit de Russische hoofdstad dat het weglaten van Brezjnefs naam werd voorafgegaan door kritiek op de leiders in het Kremlin door Parti- naya Zhizn (Partijleven), het blad voor partijfunctionarissen. Daarin treedt ontevredenheid van leden van het centrale comité en re gionale leiders aan de dag over de talrijke belangrijke beslissingen, die het elf man tellende Politburo heeft genomen. Gepleit wordt voor herstel van de macht van het centrale co mité, die in Lenins woorden niet al leen inhoudt „adviseren en overtui gen", maar vooral „het orkest dirige ren". In het artikel worden bijeen komsten van partijfunctionarissen noodzakelijk genoemd, „niet voor de vorm of als parade", maar „voor het nemen van werkelijk zakelijke beslissingen over de dagelijkse pro blemen." Kritiek is er ook op de manier, waarop het Politburo optrad tijdens de crisis in Tsjechoslowakije. De beslissing inzake de invasie werd tij- j dens het weekeinde van 17 en 18 I augustus genomen. Het centrale co- mlté werd pas in november ingelicht. Centralisme Het blad schrijft voorts, dat echte centralisatie niets te maken heeft met „anti-wetenschappelijk absoluut centralisme" als in China, waar de Mao Tse-toeng-groep zich boven de partij plaatste en de activiteiten van haar centrale en plaatselijke organen lamlegde. Collectief leiderschap bete kent volgens het blad „uitdrukking van de wil van de meerderheid." Het artikel levert ook kritiek op de wijze, waarop partijleiders zich af maken van hun persoonlijke verant woordelijkheid. De opmerking dat „de partijleider geen individuele heerser is" lijkt ge heel op Brezjnef van toepassing. Evenals de waarschuwing dat hij „al les moet nalaten, wat het collectieve leiderschap in gevaar kan brengen". stopzetting van het project gebruiken b(j een nieuwe poging om met de Russen tot overeenstemming te komen. Zijn Europese reis wordt mede ge zien als voorbereiding op een gesprek met Rusland over beperking van de bewapeningswedloop, die immers weer onrustbarend is geworden. Er was reeds een golf van verzet tegen het raketsysteem, waarvan de militaire waarde steeds meer in twyfel werd getrokken. Een van de voornaamste opponen ten is senator Kennedy, die in de Democratische (mcerderheids)party sinds kort een sleutelpositie inneemt. UTRECHT-EINDHOVEN Werk nemers in de zuivelindustrie kunrfen ook in aanmerking komen voor een duurtetoeslag. Ook de personeelsle den van Philips in Eindhoven blijken na gisteren gehouden beraadslagin gen hiervoor in aanmerking te ko men. De kerncommissie voor de zuivel industrie heeft donderdag alle zuivel ondernemingen geadviseerd hun instemming met de duurtetoeslag werknemers boven de 23 jaar ƒ25,-, beneden deze leeftijd 15,- per maand te betuigen. Het gaat hier om 27.000 werknemers. In totaal zou dan twee miljoen gulden aan duurte toeslag uitbetaald worden. Er zijn nog meer opvallende verschijnselen geconstateerd. Zo viel het blad Sovietskaya Rossiya uit te gen „liberale intellectuelen", in het bijzonder niet met name genoemde figuren uit de wereld van pers, radio, tv en theater. Aangenomen wordt dat het blad de mening weergeeft van Brezjnef of de Staatsveilig heidsdienst. Discipline Voorts spoorde het regeringsblad Izwestia plotseling aan op verster king van de discipline en riep het herinneringen op aan de Stalinperio- de, waarover thans weer vergoelij kend wordt gesproken. Ten slotte valt de voortdurende af wezigheid van Kosygin op en zoekt men naar de betekenis van de aanslag, die in de buurt van het Kremlin werd gepleegd. Zelfs vraagt men zich af, of minister van buiten landse zaken Gromiko werkelijk zijn been heeft gebroken, zoals gisteren werd gemeld. WASHINGTON De bouw op lanceerplaatsen voor het Ameri kaanse anti-ballistische raketverdedi- gingsstelsel, beter bekend onder de naam Sentinel, is op last van president Nixon gestaakt. Ook zullen voorlopig geen nieuwe terreinen worden aangekocht. Het ministerie van defensie zei dat hier toe besloten is hangende een nieuw begrotingsonderzoek. President Nixon ontkende op een persconferentie, dat het besluit iets te maken heeft met eventuele vor deringen in de onderhandelingen met Rusland over een beperking van de wedloop op het gebied van. strate gische wapens. Op een BTW-rekening kunt u dagelijks geld storten, dat u later voor de BTW aan de fiscus moet afdragen. Zo reserveert u tijdig uw belasting. U kunt over het tegoed beschikken door overmaking aan de fiscus of door overboeking naar een depositorekening bij de ABN. Over uw tegoed op de BTW-rekening wordt een rente vergoed van 41/2% per jaar. Wilt u meer weten? Op onze kantoren zal men u graag nader, inlichten. U bent welkom bij de Ingrid Bergman na twintig jaar filmisch vacuüm heeft niets van haar charme verloren en daarom is het geen wonder dat zij werd uit verkoren om zich weer gracieus te doen gelden in Hollywood. Op de foto verlaat de Zweedse filmactrice de studio's na de eerste opnamedag voor de film Cactus Flowér. MOSKOU/PRAAG De plot selinge reis van de Hongaarse partijleider Janos Kadar naar Moskou heeft aanleiding gegeven tot geruchten dat de andere communistische leiders hem spoedig zullen volgen. Men vermoedt dat er een commu nistische topconferentie zal worden- gehouden om te spreken over de toestand In Tsjechoslowakije. Ook zou de versteviging van het Pact van Warschau aan dc orde komen. Er zijn nog geen andere leiders in Moskou. Het vertrek van Kadar naar Moskou kwam zeer onverwactt, om dat op het zelfde tijdstip in Boeda pest de Zuidslavische premier Mika Siljak arriveerde voor een bezoek van drie dagen.. Spilak zou met Ka dar hebben willen spreken over de betrekkingen tussen beide landen. Zijn bezoek was reeds lang geleden afgesproken. In Moskou verblijft ook de nieuwe Tsjechoslowaakse minister van bui tenlandse zaken Jan Marko voor een UTRECHT Veertig procent van alle manne lijke alcoholgebruikers neemt al voor zjjn zes tiende jaar een „slokje". Tien van de honderd zelfs voor zyn twaalfde verjaardag. Een wat ont hutste voorzitter van de nationale commissie tegen het alcoholisme, de heer T. Hartcveld, zei dat gis teren op de studiedag tui de NCA in Utrecht. De NCA bestaat zestig jaar. Tijdens de dag, die het thema „Van gewoonte tot verslaving" had meege kregen, ging prof. dr. W. K. van Dfjk, hoogleraar in Groningen, in op de invlóed van de reclame. Hy noemde detective verhalen een zeer be langrijke officieuze pro paganda. De hcid daarin slaat meestal elke minuut een whisky achterover. Prof. dr. II. Bianchi. hoogleraar in Amsterdam, zag het woord verslaving gaarne veranderd in af hankelijkheid. Ily vroeg zich af welke mogelijk heden de maatschappij biedt om een verminde ring in het gebruik van „afhankclykhcidsmidde- len" te beïnvloeden. „kennismakingsbezoek". Marko heeft met president Podgarny gesproken. In Boekarest Is meegedeeld, dat de grote lente-manoeuvres van het Warschaupact niet in Roemenië zul len worden gehouden, zoals men eerst van plan was. Roemenië blijft wel lid van het pact. Ten slotte ver gaderen in Praag partij- en rege ringsfunctionarissen. Opvallend was de verklaring van Lubomir Strougal, een conservatief, die opriep tot be strijding van „liberalisme en nationa lisme'. Beschamend (2) De heer W. M. J. v. d. Heijden schreef dat de PTT voor elke hande ling (uitgezonderd postzegelverkoop) op zaterdag f0,50 rekent. Dat is ten dele waar, want ook voor afhalen van pakjes, aangetekende stukken en post pakketten behoeft geen ƒ0,50 te wor den betaald, evenmin als voor hande len die een spoedeisend karakter dra gen. Zaterdagrecht wordt alleen geheven bij: a. aannemen postpakketten en aan getekende stukken: b. girostortingen; c, uitbetalen van cheques; d. inleg en uitbetaling boekjes Rijkspostspaar bank; e. uitbetaling aow. Ik dacht zo, dat de PTT en nevenbe- drijven .RPS en Giro) ruimschoots de gelegenheid gaven om van maandag t/m vrir'ng alle handelingen af te han delen of (eventueel bij machtiging) te doen afhandelen. De winst van PTT is nodijj om meer postkantoren te bouwen en te moderni seren, (postzegelautomaten, zelfbedie ningsruimten enz.). Voorburg j. Ruis Politiële acties (IJ Dr. Hueting heeft in vele gezinnen zoveel onrust gezaaid, dat hij er misschien wel een praktijk mee kan gaan beginnen. Hier is geen normaal begin noch ein de aan: wat heb ik gedaan dat niet door de beugel kon? Hoeveel echtgeno ten zijn er, die hun man met andere ogen gaan -den? Hoeveel kinderen, die hun vader eerst zo'n stoere vent von den? Hij deed geen kwaad, maar wat doen vraagtekens? Brielle Mej. E. van Galen Politiële acties (12) Het wordt de hoogste tijd, dat velen hun lidmaatschap van de Vara opzeg gen. Deze omroep ontziet zich nimmer om niet alleen onze militairen (die in Nederlands-Indië hun plicht hebben gedaan), maar ook het oranjehuis en vele goede en hooggeplaatste Nederlan ders door het slijk te slepen. Bergambacht P. Voogd Politiële acties (13) Ik heb de drie „Achter het nieuws"- uitzendingen van de Vara kritisch ge volgd en van alle drie is het mij op gevallen dat men niet heeft gege neraliseerd. De heer Wigbold heeft herhaalde ma- len met nadruk gezegd dat het overgro te deel van de troepen geen blaam treft of althans woorden van deze strekking. Wij moeten ons als volk niet zo op de borst kloppen en ietwat neerzien op andere volken. Wij zijn geen haar beter. Rijswijk \V. J. Vrij DOOR TJET WORDT al urentellerij. De J-1 koffer staat open. Grabbelend en graaiend snel ik door het .huis. Het is ontstellend wat een mens ver beeldt mee te moeten1 nemen voor een simpele vakantie. Alsof er ner gens anders ter wereld winkels zijn met tandpasta, kousen, blocnotes, haarborstel en schoenveters. We hadden het met verstand be rekend. Eén koffer voor ons tweeën was genoeg. Maar we waren verge ten. dat je diep in de sneeuw reuze laarzen nodig hebt en dikke truien, en een extraatje zo en een bouffante zus. Dus stijgt de inhoud van de koffer tot de hoogte van een berg. Een bonte miniatuur-imitatie van de blanke toppen waar we straks tegen aan hopen te kijken. Tweede koffer zal moeten komen. Dan wordt het kruierloze sjouwn aan de Nederlandse stations wel een probleem. Toen kwam iemand inet een kofferdraagapparaat. In haast, zoals alles altijd in haast gaat. „Veel plezier ermee", riep hij. Tol dan! En was weg. Vandaag drie uur besteed om han den, wieltjes, ijzeren hoeken om de proef koffer te passen. Resultaat: of het handvat schoot los, of de wiel tjes werkten niet. Apparaat zal na de vakantie in dank teruggebracht worden. Met de leugen, dat het fantastisch was. Ik heb het veilig in de kast gelegd. Veertien dagen geen bloem of on kruid uit de Haagse hof. Veertien dagen geen aardappels schillen en geen telefoons. Veertien dagen met een borduur werkje, en met mijn blocnote na tuurlijk, lui zijn. Het lijkt nu nog eindeloos ver af, maar de minuten rijgen zich snel tot het snoer van uren. Die laatste kwartieren.... Gas uit? Licht uit? Jeroen ver zorgd? De planten een extra puts water! Opeens gaat het dan te snel, want de trein wacht niet. In de grauwe ochtend zullen we weg (gaan. 's Avonds de lichtjes op de sneeuw zien twinkelen. Dinsdag 25 februari hoort een ie der ervan. WASHINGTON De Ameri kaanse president Richard Nixon heeft gisteren op zijn tweede persconferentie bekendgemaakt, dat hij op 23 februari naar West- Europa zal vertrekken voor een bezoek aan Brussel, Londen, West-Berlijn, Bonn, Rome en Parijs. Nederland staat niet op het programma. Dc besprekingen die Nixon samen met zijn .ninlster van buitenlandse zaken William Rogers in Europa gaat voeren, handelen over: het Nabije-Oosten, de verbetering van de betrek kingen tussen Oost en West na de invasie in Tsjechoslowakije, de hulp van Europa bij het sta biliseren van Zuid-Oost-Azië, de versterking van de Navo en de gelijke verdeling van de defensie- lasten, de bevordering van de Europese eenheid. Ketmismakh tuig De reis is vooral bedoeld als ken nismaking met de Westerse leiders eventueel ter voorbereiding van een Russisch-Amerikaanse topconferen tie. Op 23 en 24 februari zal de presi dent in Brussel spreken met de Na- voleiders. Daarna volgt in Londen het overleg met de Britse regering. Op 26 febrtiari gaat de president naar Bonn en West-Berlijn terwijl hij 28 februari in de Italiaanse hoofdstad verblijft. Hij zal daar ook door de paus in audiëntie worden ontvangen. De laatste dag van februari arriveert Nixon in Parijs, terwijl hij 2 maart weer naar Washington zal terugke ren. Hervormingen Op zijn persconferentie zei de president dat hij voorstander is van grotere vrijheid in de internationale handelsbetrekkingen. Minister van fi nanciën David Kennedy zal vandaag de plannen van de regering bekend maken met betrekking tot fiscale hervormingen. De problemen in Latijns-Amerika staan hoog op het programma van de Amerikaanse regering, evenals het vredesoverleg in Parijs. Nixon dacht niet dat hij daar ledeq van de Noord- vietnamese of Vietcong-delegaties zal ontmoeten. ..Maar wie weet, mis schien later," aldus Nixon. EINDHOVEN In het kader van de opbouw van een Europese orga nisatie voor verkoop van kantoorma chines heeft Philips met de aandeel houders van Procento te Amsterdam een regeling getroffen, waarbij de aandelen van deze NV aan het eind van het jaar door Philips worden overgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5