Katholieken Mors gaan naar een prot. kerk SllAj n V Ouderen moeten opschuiven Barbarella - een komische strip voor volwassenen Prof. Kukenheim bepleit samenwerking taalstudie PIERROT FORD CAPRI Jongeren praatten over leefbaar Leiden Kerk aan Haagweg staat te ver Kijken in de kerk van Leiderdorp VAATWASMACHINES IEMCO N.V. Over roken gesproken Lezers schr Automobielbedrijf Rijnland N.V. Diesviering Leidse universiteit Adviesbureaus op de markt NIEUWE LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 A - LEIDEN Naar wij vernemen, zijn er inleidende besprekingen gaande om de katholieke bewoners van het Morskwartier de gedegen heid te geven in hun eigen wijk ter kerke te gaan. Zij behoren tot de St. Leonardus-parochie, waar van de kerk aan de Haagweg staat. Met de uitbreiding van het Mors kwartier wordt dit steeds be zwaarlijker. Er is een voorbereidingscom missie gevormd, waarin zitting hebben ds. Van Achterberg, her vormd predikant, dr. Dronkert gereformeerd predikant, pater Woldendorp en negen bewoners van het Morskwartier, drie van elke groepering. In de Mors staan de hervormde Maranathakerk en de gerefor meerde Beloftekerk. De laatste is een tijdelijk gebouw. Beide refor matorische groeperingen hebben ^f Model Madrid m&Jfm Een nieuw vorstelijk |V|f WMF couvert met parelkroonmotief (in Hardpleet) JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 Ds. Hortensius doet 8 juni zijn intrede LEIDEN Ds. Hortensius, die het beroep van de Geref. Kerk te Lei den heeft aangenomen in de vaca ture-ds. Haverkamp, hoopt zondag 1 juni zijn afscheidspreek te houden in Harderwijk om op 8 juni zijn intrede te doen in Leiden. zich bereid verklaard onder be paalde voorwaarden gastvrijheid aan de kath. medechristenen te verlenen. De voorwaarden betref fen de tijden van de kerkdiensten en de financiën. De katholieken van de Mors blijven behoren tot de St. Leo- nardusparochie. Het ligt in het voornemen de voorbereidingscom missie later om te zetten in een wijkraad. LEIDERDORP Vanavond om half 8 bestaat er in de hervormde kerk gelegenheid de vorderingen van de restauratie in ogenschouw te nemen. Er zullen schijnwerpers worden opgesteld. Architect Van der Sterre geeft een toelichting. Ieder is welkom. Ds. Minnenia neemt 30 maart afscheid LEIDERDORP Ds. F. Minnema, die in Rotterdam ziekenhuispredi kant wordt, hoopt 30 maar* in de middagdienst zijn afscheidspreek te houden in de Geref. kerk aan de Hoofdstraat. Op de grote foto de Maranatha kerk, op de kleine foto de Belofte- kerk. Subsidie voor Leids hoogleraar LEIDEN De Nederlandse orga nisatie voor zuiverwetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. A. Brou wer, hoogleraar in de stratigrafie en de paleontologie aan de rijksuniver siteit te Leiden, 'n subsidie verleend voor een onderzoek naar de bioche mische, cel biologische en morfologi sche aspecten van de schaalgroei bij pelecypoda en van andere ongewer velde dieren, alsmede van de con sequenties daarvan voor de paleon tologie. Dit onderzoek wordt, onder su pervisie van de hoogleraar, verricht door dr. O. Westbroek, die zich door de verleende en inmiddels gecon- tineerde subsidie het vorige jaar heeft kunnen wijden aan voorberei dend onderzoek van de schaalsecre- tie bij pelecypoda en dit thans langs experimentele weg voortzet in Bel fast. In deze plaats zal hij tot 1970 werkzaam zijn onder leiding van prof. A. G. Lloyd, hoogleraar in de biochemie aan de Queen's univer sity met medewerking van prof. A. Williams en prof G. Owen, die aan genoemde universiteit respectieve lijk geologie en zoölogie doceren. KIES UIT 10 MODELLEN A.E.G. BOSCH ERRES GEN. ELECTRIC MIELE - RONDO Bij: GRATIS PROEFPLAATSING! LEIDEN Met zeer groot materieel rukte gisterochtend om half elf de brandweer uit naar het rijksherbarium aan de Schel penkade, waar niets vermoeden de mensen rustig zaten te wer ken en te roken. De oorzaak van het uitrukken lag in die laatste „bezigheid". Er was zo stug ge rookt, dat de lucht in de ver schillende vertrekken een verza digingspunt had bereikt waar door de automatische brand mel der bij de brandweer in werking was getreden zonder dat men daarvan in het herbarium iets had gemerkt. LEIDEN Gisteravond behandel de het Leids Jongerenparlement on der voorzitterschap van Jan Kees Wiebenga (JOVD) de nota, die de PSP-jongeren en het comité Leef baar Leiden hebben samengesteld. PPR-vertegenwoordiger Daamen merkte over de „oplossing" van het verkeersprobleem (binnenstad hele maal afsluiten, behalve voor open baar vervoer en bevoorradingsauto's) op: „Dat openbaar vervoer moet dan wel elektrisch zijn om luchtvervui ling zoveel mogelijk te vermijden". In de nota staat, da' grote winkel bedrijven uit de binnenstad moeten worden geweerd. De heer Daamen zei, dat dit een strop zou zijn voor de kleine winkeliers, omdat juist de grote zaken de meeste mensen trek ken. Volgens de heer Van Vliet (CPN) is de nota „zo demagogisch als de pest". Hij zei dat de gemeente niet zwijgt over de problemen maar er machteloos tegenover staat, en was ook van mening, dat de samenstel lers van de nota tegen de verkeerde benen schopten. Hofj es Namens de confessionele partijen zei de heer De Jong: „De meeste ideeën in de nota zijn niet nieuw, maar er komt nu eindelijk eens een discussie tussen gemeente en Leidse bevolking op gang". Over de afsluiting van de stad zei hij: „Er moeten tijden worden vast gesteld waarop men wél in de stad kan rijden om te winkelen e.d.". Hij was tegen de huisvesting van stu denten in hofjes en .achtte deze plaatsen meer geschikt om als be jaardenwoningen te fungeren. Over de bouw van een universi teitstoren aan de Witte Singel: „O- ver 25 jaar schamen we ons dood voor zo'n ding". Jan Boer van Comité Leefbaar Leiden wilde nog aan de nota toe voegen, dat de gemeente flats zou moeten bouwen om de kamernood onder de jeugd te bestrijden. PSJW-lid De Bruin zei: „De geest van de nota dient te leven onder de Leidse bevolking". (n.a.v. tls. Lamping en ,f. IF. van Buuren): Naar aanleiding van de artikelen van ds. Lamping en de heer J. W. van Buuren van resp. 31 januari en 4 februari: Hé, wat zegt u, trekt de kerk geen kritische jongeren meer aan? Is dat niet wat te sterk gezegd? Wij kun nen alleen maar niet naar een kerk gaan, die ons voorkomt te zijn een soort ascetische heilclub, zwaar be laden met traditie! Wat de eredienst betreft: Kun je niet pas iemand eren, als je hem zelf goed kent, en doordat de verhou ding duidelijk is er zelf bij be trokken bent? De kerk is een oude boomstam, de takken gaan alle kanten op, maar de wortels waaruit hij gegroeid is, wor den onschendbaar geacht. Waarom? (hierbij denkend aan preken ge baseerd op eindeloze definities en grond „waarheden"). De kerk heeft het zo druk met de geschiedenis en wat gezegd is het zal wel waar en goed zijn maar wij willen geen lezingen over Viet nam, Biafra. verdovende middelen enz., nee, een preek erover: Gods leiding. Waren de profeten in hun tijd ook niet actueel? Ons is geleerd, dat Christus de Kerk is, Hem willen wij. Hij heeft ons geleerd kritisch te zijn. Hij kan ons vertellen hoe we Christelijk moeten denken over alles en allen in het leven van vandaag. Daarvoor willen we naar de kerk komen! Wij willen hetdoor Hem verkondigde rijk van vrede en gerechtigheid zien, helpen, zoeken, bouwen. Wij willen geholpen worden bij alle moeilijkp beslissingen door iemand, die waarachtige raad kan geven. Wij leven een hele week, lezen de krant, zijn ons bewust van alles, en zon dags in de kerk moet er dan geen vacuüm vlalen, maar een blikverrui- ming. Wij hebben allemaal een bepaalde karakterstructuur meegekregen; is de kerk niet zo ruim dat ieder wel zijn plek kan vinden? Of worden we U betaalt veel te weinig voor de wagen die U zich altijd gewenst hebt. (VANAF 7605.—) Ook vanavond nodigen wij u uit voor een bezoek aan onze showroom. Lammenschansweg 6 (rotonde) - Telefoon 42451 nu in een richting gedwongen, die ons probeert stijve schijnheiltjes te laten zijn? Onze ouders zeggen, dat wij de kerk van de toekomst zijn. Maar als die oudjes dan ook eens wat wilden opschuiven, en niet denken, dat „de jongen zomaar zullen piepen als de ouden zongen"! Nelleke Maan (Warmonderweg 6) (Oegstgeest) T ÜXOR Regisseur Roger Vadiin lieeft zijn „Barbarella" gekarakteriseerd als een komische strip voor volwassenen. Dit lijkt ons een juiste uitspraak. Geen millimeter van de film kan serieus worden genomen en men moet daarom beivondering hebben voor hoofdrolspeelster-sexbom Jane Fonda, de vrouw van Vadim, die de indruk weet te wekkendat zij dat wel doet. Het verhaaltje is eigenlijk nogal goedkoop. De ras astronaute Bar barella krijgt opdracht van de pre sident der aarde" professor Durand- Durand op te sporen die enkele ja ren geleden verdwenen is. Hij is de uitvinder van de Positronische straal en aangezien dit een gevaar betekent voor de aarde moet hij worden opgespoord. Barbarella gaat op weg en wordt dan om Vadim's woorden te ge bruiken a.h'W. „een erotische Alice in Wonderland". Alle kansen wor den uitgebuit een kleurrijk avon tuur in de ruimte op het doek te zetten. Barbarella valt in vijande lijke handen en haar bijzondere schoonheid, die nogal kwistig wordt getoond, moet nogal eens redding brengen. Niettemin komt ze in om standigheden waarin zij op sadisti sche wijze wordt geteisterd, op een wijze overigens die op de lachspie ren werkt. Zij vindt de prof., die gek is van machtswellust, maar ten slotte niec is opgewassen tegen de koningin, die met hem haar eigen rijk van het boze vernietigt. Wie heel deze film als een vol strekte absurditeit kan zien, kan er plezier aan beleven. (Absurditeit) Les enfunts du paradis CAMERA Marcel Carné's voor oorlogse meesterwerk „Les enfants du paradis" is opnieuw gekopieerd en draait weer in de Nederlandse bioscopen. Voorwaar een roman tisch stukje film. Het verhaal speelt zich af in de Parijse theaterwereld van de 19e eeuw. Bijna alle hoofd rolspelers worden gekweld door een intens liefdesverdriet, waardoor de film een heerlijk weemoedige sfeer heeft. Bij moorden en bedscènes went de camera zich discreet af naar een andere hoek van de kamer, zodat men geen schokkende dingen hoeft te verwachten. (Klassieke romantiek) Ontvoering op Orly LIDO Het thema ontvoering heeft regisseur Hubert Cornfield blijkbaar dermate geboeid, dat hij er wel een film in zag. Als sterren trok hij voor zijn „The night of the following day" (Ontvoering op Orly) Marlon Brando, Richard Boone en Rita Moreno aan. Dat op zich zegt natuurlijk nog niets, want het gaat erom of een regisseur zijn acteurs kan laten doen, wat hij wil. Dat is Cornfield aardig gelukt. Jammer is het, dat hij gepro beerd heeft zijn film een psycho logisch tintje te geven. Dat is er niet zo goed uitgekomen. Het ge volg is. dat dit afbreuk doet aan het harde element, dat ongetwijfeld een gangsterfilm in dit genre moet bezitten. Het verrassende slot maakt echter een hoop goed. Het verhaal is vrij eenvoudig gehouden. Een meisje, dochter van een groot industrieel, wordt op het vliegveld Orly gekidnapt en naar een villa aan de kust gebracht. De bende, die haar ontvoerd, wil veel poen hebben en 't liefst zo gauw mogelijk. Al gauw blijkt, dat het niet zo best botert tussen de leden onderling. Men houdt elkaar nauw lettend in de gaten en dat het op vechten moet uitlopen, is de kijker al gauw duidelijk. (Middelmatige gangsterfilm) De ruimte in, beeld uit de Vadim-film Barbarella gende Londen, is een reden temeer om Antonini in het park en daar buiten te volgen. (Meesterwerk). Het zijn liftsters Blow-up REX (alleen vrijdag en zaterdag avond 11.30 uur) Dromen mogen bedrog zijn, ook de werkelijkheid kan bedriegelijk zijn. Dat ervaart een jonge modefotograaf (David Hemmings), die in een park een stel platen schiet en thuis bij het uit vergroten („opblazen": vandaar de titel van de film), tot de ontdekking komt dat hij een moord heeft gefo tografeerd. Het lichaam van het slachtoffer is op een van de foto's te zien: een on- omstotelijker bewijs kan dus nau welijks worden geleverd. Maar als hij de volgende dag teruggaat naar de plaats van het onheil, is van een moordpartij geen spoor te vinden. Als vakmanschap meesterschap is, kan deze film (in fraaie kleuren) van de beroemde regisseur Michel angelo Antonini alleen maar een meesterwerk worden genoemd. Buitengewoon knap heeft hij ge stalte weten te geven aan een wer kelijkheid die grenst aan en over vloeit in onwerkelijkheid, en omge keerd. Dat hij intussen een interessante milieutekening geeft van het swin- REX Drie Parijse meisjes ko pen jurken inplaats van treinkaart jes voor hun vakantie. Er blijft hen dan niets anders over dan te liften. Een lift krijgen blijkt niet moeilijk voor deze drie hippies, maar met wie is een andere zaak. Ze raken verzeild op vreemde zijwegen, maar alles komt op z'n pootjes terecht. (Jurkjes aanjurkjes uit). Prolongaties STUDIO „De grote stilte". Tweede week. Eén van Ingmar Bergmans meest indringende films. De menselijke eenzaamheid tegen over het zwijgen van God krijgt in een schokkende, artistiek sublieme vorm gestalte. TRIANON (2 en 8 uur) „Dok ter Zjivago". Derde week. Rede lijke samenvatting van het om vangrijke boek van de Russische Nobelprijswinnaar Boris Pasternak. Ondanks de grote lengte boeiend tot het eind. CAMERA (alleen donderdag-, wijdag- en zaterdagavond 11.30 uur) „Orfeu Negro". Derde week. Meeslepend poëtisch kleu renspel van Marcel Camus met goed in het gehoor liggende muziek. Overrompelende film waarvan het zien echt een belevenis is., LEIDEN Ter gelegenheid van de 394ste dies natalis van de Leidse universiteit hield prof. dr. L. Kukenheim Ezn. als rector magnificus vanmiddag in de Stadsgehoorzaal een rede, getiteld „Grammatica- linguïstiek-techniek een drievoudig snoer wordt niet haast gebroken (Pred. 4 12)". Hij besprak drie benaderingen van de taal, die elk tekort schieten maar die tezamen waarschijnlijk bevredigende resultaten kunnen opleveren. Na deze oratie werden aan prof. dr. J. B. Jansen, emeritus hoog leraar in de anatomie en voor malige hoofd van het anatomisch Instituut te Oslo, de bul en kappa, behorend bij het hem verleende eredoctoraat in de geneeskunde, uitgereikt. Erepromotor was prof. dr W. J. C. Verhaart. Prof. Kukenheim ging in zijn rede uitvoerig na op welke wijze drie soorten van onderzoekers, te weten grammatici, linguïsten en beoefenaren van de exacte weten schappen, op het terrein van de taalkunde werkzaam zijn. In zijn conclusie zag prof. Kuken heim als enige oplossing voor het bereiken van een beter begrip een samenspel van de genoemde drie soorten onderzoekers: de gramma tici. die de stabiliteit verzorgen en het culturele erfdeel doorgeven, de linguïsten, die ae grote algemene lijnen aangeven, en de technologen, die exacte methoden ter beschik king stellen. De wetenschappen be ginnen dan weer op het punt, waar de techniek haar greep op de taal verliest. Door dit samenspel wordt het woord van Prediker weer be waarheid. dat zegt, dat twee beter is dan één maar dat een drievoudig snoer niet haast wordt gebroken. Vak-et hiel: Morgen worden de diescolleges weer gehouden* en wel in het academie-gebouw, het chemie- complex, het Geologisch Instituut, het Farmaceutisch Laboratorium en het Kamerlingh Onnes-laborato- rium. Op voorstel van prof. Kuken heim staat in al deze colleges het onderwerp „ethiek van het vak en ethiek in het vak" zoveel mogelijk centraal. Diesstuk In de Leidse Schouwburg wordt morgen onder auspiciën van het Leids Universitair Toneel-Akkoord de première gegeven van het in 1967 door Kees Holierhoek geschre ven spel in vijf taferelen „Guerilla". Aan deze voorstelling werken onder regie van Shireen Strooker mee Margriet van Bochove, Chiel Bes sels. Peter Bodes, René de Monchy en Pim Wallis de Vries. Een tweede voorstelling van Prof. Kukenheim: drievoudig snoer ..Guerilla", waarmee Leiden ook zal deelnemen aan het van maandag tot en met vrijdag 21 februari te Wageningen te houden Stutofes zal LEIDEN Zaterdag zal ds. P. L. Schoonheim met zijn collega pa ter C. Matthee weer aanwezig zijn op de markt. Deze keer wordt met medewerking van Medisch Opvoed kundig Bureau en andere Leidse Instellingen voor adviezen op het gebied van onderwijs en opvoeding materiaal uitgestald. Voor het geven van mondelinge inlichtingen zullen leden van de verschillende bureaus behulpzaam zijn. Telkens blijkt dat ouders niet op de hoogte zijn van de mogelijkheden die de verschillende burfeaus bie den. Experimenteel Kerkewerk wil hen op deze manier met deze mo gelijkheden in aanraking brengen. De naam van de marktstand „Door verbinding" is daarmee in overeen stemming. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 6 febr doet ex Ned Recht mej M van Doom (Leiden), mej E M v Haren (Leiden). op vrijdag 14 februari in de Leidse Schouwburg plaatsvinden. Feestavond Aansluitend aan de toneelvoor stelling wordt morgen een feest avond gegeven in de Stadsgehoor zaal, waaraan enkele Leidse stu dentencabarets meewerken. Zondag wordt onder auspiciën van de Christen-Studenten-Raad een om twaalf uur beginnende bijeenkomst gehouden, waarin prof. dr. G. Th. Rothuizen zal spreken over „Bonhoeffer en Nietzsche". De diesviering wordt op zondag besloten met een studium generale in de Stadsgehoorzaal. Op deze bijeenkomst, die om half drie be gint, zal prof. dr. A. Quispel spre ken over „Ethiek en zelfbehoud. De verantwoordelijkheid vaa de natuuronderzoeker".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3