Witteveen: financiering belastingcorrectie rond China eist uitlevering overgelopen diplomaat Commentaar Ook NS krijgt 3-jarige cao o«Au Het Kwartet MOTIE NELISSEN ERNSTIG ONTRADEN SCHERPE REACTIE VAN BIESHEUVEL NIET SCHEIDEN VAN BEGROTING 70 BINNENHUIS '69 SPREUK Crita) Witteveen en de ARP HIT WEER Eenzaam avontuur bitterkoekjes JAMIN VfflllllIHHW Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 7 februari 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich ij ghebleven mijn hert in teghenspoet Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ministers De Block en Witteveen in financieel gepeins (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Minister Witteveen van Financiën meent, dat zijn plan tot belastingverlaging, groot 900 miljoen, conjunctureel tamelijk rustig ingepast zal kunnen worden. Tot verbazing van de anti-revolutionaire fractieleider Biesheuvel en nauwelijks ver borgen vreugde van de socialist Den Uyl legde hij de Tweede Ka mer gisteravond een financieel kader voor volgens welk zijn ope ratie zou kunnen gebeuren. Hij zei de betreffende wetsontwerpen nog vóór het zomerreces te zullen indienen en los te willen zien van de begroting 1970. Ook booreilanden moeten zich af en toe aan een revisie onderwerpen. Gisteren is het Engelse Seaquest de Sloehaven binnengesleept, waar tweehonderd De Schelde-arbeiders en enige RDM-specialisten onaf gebroken in de weer zullen zijn om het gevaarte de komende vijf weken aan een algehele inspectie te onderwerpen. De regering gaat nog steeds uit van de prioriteit van deze belasting- (inflatie) correctie. Mi nister Witteveen ziet de finan ciering als volgt: 250 miljoen uit verhoging van de accijnzen, die zoals bekend reeds op 1 juli zal ingaan en 250 miljoen uit verhoging van de BTW-ta- rieven. Blijft 400 miljoen die gefinancierd zouden kunnen worden uit de inflatoire belas tingopbrengst van 1970 en 1971. Wanneer in juli 1970 de helft van deze ƒ400 miljoen als he- (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Zowel van de Verenigde Staten als van Neder land heeft Peking de onmiddel lijke terugkeer geëist van de 47- jarige Chinese diplomaat Liao Ho-soe, die zich op 24 januari onder bescherming van de Haag se politie plaatste en die dinsdag naar Washington werd overge bracht. De eis tot uitlevering van de over loper. die sinds 1963 aan de Chinese delegatie in Den Haag verbonden was, de laatste jaren als tijdelijk zaak gelastigde. is door het persbureau Nieuw China de wereld ingestuurd. Radio Peking maakte er gisteravond een uitzending van, die de duidelijke sporen droeg van hetze. In Warschau, de enige plaats in de wereld waar Rood China en de Ver enigde Staten rechtstreekse contac ten onderhouden, overhandigde de Chinese zaakgelastigde in Polen een protestnota met dezelfde strekking aan de Amerikaanse ambassadeur. Nederland en de Verenigde Staten worden er door Peking van beschul digd de vlucht van Liao naar het Westen te hebben bewerkstelligd en uitgelokt. „NIET SPOTTEN" „Amerika en Nederland moeten niet spotten met de 700 miljoen Chinezen, die met de gedachten van voorzitter Man Tse-toeng bezield zijn", aldus Radio Peking. President Nixon werd door het. radiostation op één lijn ge steld met zijn voorganger Johnson. „Ze zijn jakhalzen uit hetzelfde nest zonder enig teken van onderscheid". Als „de verrader en overloper" niet ten spoedigste aan zijn land wordt uitgeleverd, zo verklaart het pers bureau Nieuw China, zullen de rege ringen van de Verenigde Staten en Nederland de volledige verantwoorde lijkheid dragen van alle ernstige ge volgen, die uit zulk een situatie voort vloeien In Den Haag kreeg men vanmor gen de beschikking over een protest- De heer J. J. Derksen. Nederlands zaakgelastigde in Peking. nota van gelijke bewoordingen. De inhoud van het stuk was doorge seind door de Nederlandse zaakge lastigde in Peking, de heer Derksen, aan wie het door een functionaris van het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken gisteren overhan digd was. In officiële kringen legt men er echter de nadruk op dat Nederland de Chinese diplomaat niet heeft aan gezet over te lopen, dat de bescher ming, waarom hij de Haagse politie verzocht, op grond van internationale verdragen werd verleend, en dat hij zich op eigen verzoek naar de Ver- 3e intern, beurs voor woninginrichting 7 t/m 16 februari - ahoy' rotterdam. „droomkamers 2000" ontworpen door verner panton (denemarken) compleet ingerichte drive-in euro-woning vele noviteiten voor de inrichting van woning in binnen- en buitenland. ruim 12000 m2 woon-ideeën. daqelnks. 11-17119-22 30 - zondaqs 12-18 uur. enigde Stalen heeft begeven, waar hij thans politiek asiel heeft aangevraagd. De CIA, die Liao thans in zijn hoofdkwartier in Langley op alle mo gelijke onderwerpen doorzaagt de Amerikanen zijn vopral geïnteres seerd in het Chinese spionagenet, dat over de hele wereld gespannen is en dat alleen al in Europa met honder den tipgevers werkt wordt er door Peking nog van beschuldigd ook be moeienis gehad te hebben met het overlopen van andere Chinese diplo maten. Met name wordt het geval genoemd van de consul-generaal in Bombay, Tsjang Tsjin-joe, die in 1959 naar de Verenigde Staten vluchtte. Tijdens de eerste Chinese affaire die in 1966 speelde en die tot een tra gische en raadselachtige dood leidde van de nucleaire lastechnicus Hsoe Tsoe-tsai, is onze toenmalige zaak gelastigde, de heer Jongejans, ruim een half jaar gegijzeld geweest nadat hij eerst tot persona non grata was verklaard. Een gemoeddat zich het goede bewust is, lacht om de leugens der faam. OVIDIUS lastingverlaging gegeven zou worden, is het stuk verlaging voor 1971 nog maar 200 miljoen. De heer Biesheuvel reageerde scherp: „Ik neem aan dat dit een persoonlijke mening is van de mi nister van Financiën. Dit staat niet in de brief. Over de conjuncturele as pecten moeten We nu niet spreken". Witteveen: „Ik heb niet gezegd, dat het zo zou moeten gebeuren. Ik meen dat het zo zou kunnen en con junctureel gemakkelijk zou kunnen". Na zijn mededeling dat hij nog vóór het zomerreces de wetsontwerpen over deze zaak zou indienen, infor meerde de heer Den Uyl nadrukke lijk of de minster deze operatie dus Jos' wilde zien van 'de besprekingen over begroting 1970. De minister ant woordde bevestigend. Den Uyl: „Daar neem ik goede no ta van". Biesheuvel: „Het we'tsont- j werp kunnen we altijd nog na I Prinsjesdag behandelen". De anti-re- volutiohair wil de belastingoperatie I niet geheel scheiden van de begro- j tingsopstelling-1970. NELISSEN Eerder in het debat meende de mi nister de motie-Nelissen over het on gedaan maken van de schorsing van de investeringsaftrek voor stimule ringsgebieden bijzonder ernstig te moeten ontraden. Hij had het over: „Bijzonder hinderlijk en bijzonder ernstige fiscale bezwaren. Den Uyl: „Maar u voert hem wel uit?" Witte veen: „Het kabinet moet zich daar eerst nog eens op bezinnen. Nu al kan ik een allerminst optimistisch geluid laten horen". De heer Nelissen zei van de belastingdienst gehoord te hebben dat het nog wel mee viel met de moeilijkheden. Volgende week wordt over de motie gestemd. De mi nister vond het voorstel van de ARP de investeringsaftrek o'p 2 pet. te brengen om geld vrij te krijgen voor stimuleringsgebieden, interessant. Zijn hoofdbezwaar was echter niet verval len. EUROPOORT De minister deelde mee dat het te kort op de begroting 1968 iets minder groot zou zijn dan in de Miljoenen nota was voorzien. De overschrijdin gen van de begrotingen betroffen voornamelijk PTT. uitkeringen lager onderwijs, Europoort en Euratom. Voor vervolg zie pagina 9 j\/TEN kan moeilijk volhouden dat in het Tweede-Kamerdebat over de belastingcorrectie minister Witteveen de overwinnaar is geweest en de heer Biesheuvel de verliezer of omgekeerd. Het is een voorpostengevecht geweest, dat ernst wordt wanneer deze zomer de begrotingen worden opgesteld en de definitieve plannen van de minis ter in de Kamer komen. Na de stappen terug die hij In het verleden heeft moeten doen is hel een winstpunt voor de minister, dat hij zijn gedachten vrij gedetailleerd heeft ontvouwd zonder dat er een storm van kritiek losbarstte. Men kan nu wel zeggen: hij heeft het ver- onderstelienderwijze gedaan, maar het was wel duidelijk dat Witteveens plannen al vast staan. Biesheuvel moge voorbehouden heb ben gemaakt, een feit is dat aan de regeringsafspraak prioriteit is gege ven. en uit alles blijkt dat Witteveen deze in ieder geval wil doorvoeren. Aan de andere kant staat Biesheuvel sterk. Al dient de minister zijn wets ontwerp vóór de zomer in, hij heeft zelf toegegeven dat de begroting 1970 moeilijk zal worden. HU moet letten op de norm voor uitgavenstijging. Biesheuvel blijft er op hameren dat de dekking van de begroting water dicht moet zijn zonder dat inflatoir gefinancierd wordt, en Witteveen zit nog met oen aanzienlijk tekort van het Gemeentefonds, waar, naar hU zei. wel een aparte belastingmaatregel voor nodig zal zün. Over de conjunc turele mogelijkheden is dan nog niets gezegd. Waarbü uiteraasd wel enig verschil in visie is tussen liberalen en anti revolutionairen bij de beoordeling van wat nodig en wenseHjk is om onze samenleving voor ieder leefbaar te houden en de lasten naar even redigheid te verdelen. ..Hallo, met rle PTT? Ik moei ren klein ongelukje melden." DE BILT Nu en dan sneeuw of hagelbuien afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde tot stormachtige wind tussen west en noordwest. Iets kouder met vannacht in het algemeen lichte vorst. DE BILT Een koufront dat gisteravond ons land binnendrong ging gepaard met veel wind en tijdelijk regen, waarna in de kou de lucht achter het front boven de Noordzee sneeuw- en hagel buien ontstonden, welke land inwaarts dreven. Een langgerekte noordelijke luchtstroming voert zeer koude lucht aan uit het Poolgebied via het zeegebied ten oosten van IJs land naar de Britse eilanden. Daarbij was het vooral in Schot land bijzonder onaangenaam weer. Bij een stormachtige wind met sneeuwbuien was de temperatuur daar vanmorgen omstreeks zes graden onder het vriespunt. Deze koude lucht bereikt ook onze omgeving doch is dan in middels boven het relatief war me Noordzeewater tot iets boven het vriespunt verwarmd. De lucht wordt daardoor onstabiel zodat de vorming van sneeuwbuien aanhoudt, tijdelijk versterkt door kleine storingen. By opklaringen zal vooral bo ven een sneeuwdek plaatselijk lichte tot matige vorst voorko men. 8 februari: zon op 08.09. onder 17.41; maan op onder 09.59: 10 febr. laatste kwartier. Eenzaamheid is ook een probleem, dat wetenschappelijk moet worden benaderd. De 28-jarige onderwijzeres Helene Brobecker uit de Elzas hier op de foto omgeven door grotdeskundigen heeft zich voor het onderzoek beschikbaar gesteld en is gisteren in een spelonk bij Nice af gedaald, waar zij een maand in volstrekte afzondering op een diepte van tachtig meter zal doorbrengen. Zij zal onder meer een serie biolo gische tests ondergaan. Expositie Stijlmeubelen Zeldzaam fraai wortelnoten kabinet Chippendale damesbureau Ladenkast met gebogen zijden. EXCLUSIEVE INTERIEURS BULTHUIS BOTERMARKT 23 150 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! (Van onze "soc.-econ. redactie) UTRECHT Ondanks de fi nancieel moeilijke situatie van het spoorwegbedrijf hebben partijen bij het overleg over een nieuwe cao overeenstemming be reikt over een contract voor drie jaar. Het personeel van de NS krijgt voortaan dezelfde loon- en salaris- verbeteringen als het overheidsperso neel. De voorschot- en nacalculatie regeling zal in dezelfde mate voor liet NS-personeel gelden. Onafhanke lijk van eventuele verliezen van het spoorwegbedrijf is hiermee de sociale positie van het personeel veilig ge steld. Op 15 januari zijn de betaalde lo nen en salarissen bij NS al met 6,25 procent verhoogd (5 procent voorschot en 1,25 procent nacalculatie). Een ex tra veiligheid voor het personeel is nog, dat het contract een looptijd krijgt van drie jaar. namelijk van 1 januari 1969 tot 1 januari 1972. In 1970 loopt de garantiewet voor het NS-bedrijf af en verwacht moet wor den dat dan de verliespositie van de NS nog niet geëindigd zal zijn. Onafhankelijk van een nieuwe fi nanciële oplossing die dan voor het spoorwegbedrijf gevonden moet wor den, zijn thans de arbeidsvoorwaar den voor de nieuwe periode reeds vastgelegd, zodat men niet afhanke lijk wordt van eventuele nieuwe over heidsmaatregelen. FSV De Federatieve Spoorweg vakver eniging (FSV), die als categorale or ganisatie voor het eerst aan het over leg deelnam, was het eens met het volgen van de salaristrend van de overheid, maar de FSV wilde als enige het contract beperkt zien tot een jaar. Een andere belangrijke verbetering die tot stand kwam is een waarde vaste bruto vakantiebijslag van ten minste ƒ600 voor personen van 23 jaar en ouder. Voor de berekening van het vakantiegeld wordt in het grondbedrag ook 14 procent prestatie toeslag opgenomen. De dienstjaren en de leeftijd gaan een grotere rol spelen bij de va kantieduur, zodat op 55-jarige leef tijd een maximum aantal vakantie dagen bereikt kan worden van 23 resp. 26 dagen. OVERLEG In het kader van het plan „Spoor naar 75" zullen nog dit jaar be sprekingen worden gevoerd tussen directie en vakbonden om te komen tot een gemeenschappelijke verkla ring over het sociaal beleid voor deze jaren. De vakbonden waren van me ning dat in het plan de sociale as pecten onvoldoende tot hun recht waren gekomen. Het overeen te ko men sociaal beleid zal worden vast gelegd in ccn sociaal statuut. De delegaties van de vakbonden die het overleg voerden toonden zich te vreden over het resultaat, dat thans nog ter goedkeuring moet worden voorgelegd aan de leden van de vak bonden en aan de NS-directie. 7% VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE i ABONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een gtas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvangdk ee.n "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuze I

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1