Voor hetzelfde geld Schiphol bijna Vijftien landen komen naar Songfestival Scheveningen CAFE CRÈME TWEE NOVELLEN VAN FRANK LIEDEL LERAREN SURINAME GEVEN WEER LES Vietnam-ges in impasse prek 1.75 Heksen waren dennen Vliegtuig op HERMAN STOK LEIDT NEDERLANDSE PLOEG verongelukt B LODGE I V HET OFFEXSIEF Stakingsuren worden ingehaald Tempelprinses Kogels bedoeld voor leiders NEDERLANDSE (WAPEN) PRIMEUR: DE RIVIERMIJN BTW met rente Heintje Simons op tele visie DONNER BOEKEN rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. De getatoeëerde Lorelei Aquarium-hobby FABRICIUS Vertellers op de State Kinderboeken HENRI WINTERMANS :J)ti it 11 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 SCHIPHOL Om half negen gisteravond is een Caravelle- lijntoestel van de Air France, komende uit Parijs, bij de lan ding op Schiphol te vroeg aan de grond gekomen. Het toestel vernielde vijf lampen van de naderingsverlichting die vlak voor de drempel staan van de nieuwe Zwanenburgbaan. De onfortuinlijke landing liep goed af. Weliswaar sprongen twee banden van de wielen, maar het toestel kon veilig zelf uit rollen. De 81 passagiers werden met bus sen van de landingsbaan naar de sta tionshal gebracht. Het toestel is later weggesleept. De gezagvoerder weet het incident aan de verraderlijke wind. Hij ver klaarde, dat op het allerlaatste stukje van de daling plotseling het toestel zakte wegens een onverwachte wind- val. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Nederland krijgt z'n songfestival. Van 4 tot en met 9 juli zullen ploegen uit vijftien Europese landen om de eerste plaats strijden. „Singing Europe 69" wordt georganiseerd door song festivalspecialist Lou van Rees. Leider van de Nederlandse ploeg is Herman Stok. Het festival zal in het Kurhaus worden gehouden. Lou van Rees heeft er bij de opzet naar gestreefd een uniek festival te presenteren, dat niets met soortge lijke festiviteiten zoals in Knokke, Cannes en Athene gemeen heeft. Speciaal de jurering krijgt de aan dacht, want zoals bekend vindt menig schandaal, dat vrijwel elk songfestival Kent, zijn oorsprong in het laakbare gedrag van het een of andere jurylid. De verdeling van de punten zal in het openbaar geschie den en niet achter gesloten deuren. PARAMARIBO Een dele gatie van ambtenaren en leer krachten heeft gisteren een com promis bereikt met de Surinaam se regering. De ambtenaren en leraren, die drie weken geleden hun lessen stopzetten, zullen het werk hervatten en de sta kingsuren inhalen, waarvoor zij ex tra worden betaald. Door deze oplos sing zullen de scholieren ook de ver zuimde lesuren kunnen inhalen. Ver wacht wordt dat de algemene mid delbare school, het lyceum en de kweekschool maandag weer open zul len zijn. De docenten waren gaan staken omdat hun collega ir. S. David werd overgeplaatst. De regering-Pengel herriep woensdag dit besluit, waar mee aan een van de principiële eisen van de leerkrachten werd voldaan. De regering willigde gisteren de meeste eisen van de stakers in. De Vereniging van leraren bij het kweekschool-, middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs blijft de eisen van de Federatie van openbare leerkrachten Suriname steunen. De Velmek zal dus evenals de an dere leden van de Föls in staking blijven, maar gezien de achterstand die door de staking van de leraren bij ams, lyceum en kweekschool is ontstaan, zal de Fols aan de Velmek voorlopig dispensatie verlenen, zodra de leraren weer op deze drie scholen les kunnen geven. j De Deense troonopvolgster Mar- j grethe vertoeft op het ogenblik in I het exotische Oosten. Zij brengtin gezelschap van haar echtgenoot prins Henrik, thans een bezoek aan Nepal. Zij bezochten er verscheidene (toekomstige) toeristische centra, zoals, met kroonprins Birenda van Nepal als vorstelijke gids, hier de Swayambhu Nathtempel. Op de foto: bij het binnentreden van de tempel heeft prinses Margrethe de traditionele witte sjaal om, prins Henrik is nog bezig de sjaal om te doen, in het midden kroonprins Birenda. Staking In Paramaribo moesten gisteren tienduizenden mensen te voet naar hun werk omdat de chauffeurs van de landsbusdienst staakten. Gisteren staakten, uit sympathie met de leraren, de Algemene bond van overheidspersoneel, de dienst van haven- en loodswezen, de dienst der posterijen en de reclasse- ringsambtenaren. De ABO meldde dat in Paramaribo 2337 leden het werk hadden neergelegd. Ook de staking van 290 hogere en middelbare ambtenaren en leraren en onderwijzers duurde gisteren voort. 'Ruim 125.000 leerlingen van de lagere en mulo-scholen waren thuis. Daarbij komen de 1600 leerlingen van ams, lyceum en kweekschool. Rus geeft toe: DEN HAAG Nederland heeft de primeur van de ontwikkeling van een nieuw wapen: de riviermijn, waar mee amfibievoertuigen en met snor kels uitgeruste tanks, die een rivier oversteken, vernietigd kunnen wor den. Zes maanden, nadat in een rivier een mijnenveld is gelegd, wordt dat veld onschadelijk, omdat de mijnen zich na verloop van tijd neutralise ren. Er bestaat veel internationale belangstelling voor het wapen. MOSKOU Een psychiatrisch on derzoek van de dader van de aanslag in Moskou, luitenant Ujintsef, heeft volgens goede bron uitgewezen dat hij een normaal verstand heeft, zij het met lichte mentale tekortkomingen. Twintig leden van de verboden sekte waarvan de luitenant lid was, zouden zijn ver hoord. njinitsef zou hebben bekend dat hy wilde en dacht te schieten op de auto met de Russische leiders. Het proces zal volgens de zegsman worden ge voerd door het hoge militaire gerechts hof van de Sowjetunie, achter gesloten deuren. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland heeft vandaag be kend gemaakt, dat zij haar klanten in de gelegenheid stelt een rentege- vende „btw-rekening" te openen. De ABN is tot deze dienstverlening overgegaan om de bedrijven te hel pen bij het „sparen" van de ge- inde omzetbelasting, die na verloop van tijd aan de fiscus moet worden afgedragen. De rekeningen geven een rente van 4,5 procent. PARIJS Er komt maar geen schot in de Vietnam-conferentie in Parijs. De communistische onderhandelaars bepaalden zich gisteren tot felle aanvallen aan het adres van Washington en Saigon zonder met enige con crete voorstellen te komen. De communistische houding lokte felle kritiek uit van de Amerikaanse delegatiechef Henry Cabot Lodge. Hy beschuldigde zyn tegenstanders er van de conferentie te gebruiken voor propaganda-doeleinden. „Ik weiger uw valse verklaringen ten aanzien van de VS te aanvaarden." zei Cabot Lodge. De Amerikaan verdedigde opnieuw nadrukkelijk zijn door de tegenpartij al als onaanvaardbaar verworpen voorstel voor een werkelijke gedemi litariseerde zone in Vietnam. Hanoi en het Noordvietnamese Bevrijdingsfront behoefden niet te vrezen dat een der gelijke zone de verdeling van Viet nam zal vereeuwigen en dat zij de VS het voorwendsel zal verschaffen hun strijdkrachten te laten waar zij nu zijn. Zijn Noordvietnamese tegenspeler Xoean Thoey kantte zich echter ook nu weer tegen aparte behandeling van de militaire kwesties. De militaire en politieke aspecten van het Vietnamese vraagstuk vormden volgens hem een geheel en konden daarom niet afzon derlijk worden benaderd. In Washington heeft oud-delegatie leider Harriman het voorstel gedaan China uit te nodigen voor het Viet- nam-gesprek. Hij meent dat Peking betrokken moet worden in elk gesprek over vre de in Zuidoost-Azië omdat het een be dreiging voor dat gebied is. Harriman sprak voor de Amerikaanse persver eniging. Het Vietnam-overleg in Pa rijs noemde hij „de meest frusterende ervaring uit mijn hele leven". WASHINGTON De Amerikaanse democratische senator Mike Mansfield is benoemd tot voorzitter van de senaatscommissie voor het Verre Oos ten. Mansfield is tegenstander van het Amerikaanse optreden in Vietnam. In 1968 werd de stichting „Klin kende muziek" opgericht. Onder auspiciën van deze stichting wordt het festival gehouden Talloze orga nisaties en instellingen, waaronder het Hollandfestival, gemeentebestuur van Den Haag, grammofoonplaten industrie en het Scheveningse hore cabedrijf, verlenen hun medewer king. Lou van Rees: „Ik heb tijdens een reis door Europa vrijwel alle song festivals bezocht. Ik heb vaak gezien hoe het niet moet Uit alle festivals heb ik getracht het beste te destille ren en op deze wijze is „Singing Eu rope '69" ontstaan." Uit de schandaaltjes bij de jury van het Knokke-festival heeft hij le ring getrokken: „Er komen geen personen in de jury, die belang heb ben bij een bepaalde uitslag. Wij hebben persoonlijkheden uit de in ternationale showbusiness aangetrok ken. die objectief de punten zullen verdelen. Als juryleden kan ik al poemen Pim Jacobs voor Nederland, Svend Asmussen voor Denemarken, Erich ReindI voor Oostenrijk en Tito Burns voor Engeland. De beroemde Engelse dirigent N'orrie Paramor zal als voor zitter van de jury optreden. Hij heeft geen stemrecht", aldus de heer Van Rees. Elke lande.nploeg zal bestaan uit een ploegleider, twee zangers en een muzikale groep De prestaties van dit laatste ensemble tellen ook bij het puntentotaal voor ieder land mee. Men wil hiermee meer variatie bren gen. Een song mc>et in de landstaal wor den gezongen en speciaal voor het festival zijn geschreven. Het tweede lied mag de zanger of zangeres naar keuze brengen. Als de solisten zich zelf niet begeleiden kunnen ze een beroep doen op het voor dit festival samengestelde orkest van circa 36 man onder leiding van Charlie Ne- derpelt. De presentatie is in handen van vier radio- en televisiemedewerksters uit Duitsland. Engeland, Joegoslavië en Sonja Barends voor Nederland. De totale kosten van „Singing Eu rope 69" worden op ƒ300.000 geschat De ploeg, die de eerste prijs behaalt, krijgt een wiscelbeker en mag de lie ve som van twaalfduizend gulden verdelen. In totaal is 25.000 aan prijzen uitgetrokken. Voorts wordt een drietal extra prijzen beschikbaar gesteld voor de beste individuele prestaties. SLOTBAL Bijzondere attractie van het Sche veningse songfestival is het program ma na de pauze. Dan zullen beroem de artiesten optreden. Er zal voor de zes avonden een keus worden ge maakt uit Esther en Abraham Ofa- rim, Gilbert Becaud, Cliff Richard, Billy Eckstein. Adamo, de Brazili- I aanse groep Sergio Mendes. Nana Mouskouri. Silvie Vartan of Johnnie I Halliday, Sandy Shaw met The Flir tations, Johnny Matthis, Carmen I Mcraiy en Dusty Springfield. Op 9 juli wordt een groot slotbal gehouden met vijf grote orkesten. LIJNBAAN POCKETKELDER KORTE LIJNBAAN 8 - TELEFOON 132073 HILVERSUM Het twaalfjarige Zuidlimburgse zangertje Heintje Simons zal op vrijdagavond 21 fe bruari voor de Nederlandse televisie komen. De TROS heeft een film gekocht, die in Hamburg werd opgenomen en waarin Heintje en kele van zijn beroemde liedjes zingt. Heintje, die van de arbeidsinspec tie niet in een directe Nederlandse tv-uitzending mag optreden vanwege zijn jeugdige leeftijd, wordt in de film geïnterviewd door enkele jonge bewonderaars. De film wordt uit gezonden tussen zes minuten over half acht en drie minuten voor acht via Nederland 1. Gisteren kreeg Heintje de „gouden leeuw" van radio-Luxemburg voor zyn liedje Heidschi Bumbeidschi. De „leeuwen" werden toegekend voor de geliefdste schlagers en zangers daarvan in het tweede kwartaal van 1968. Het liedje werd gekozen door luisteraars en een jury van journa listen. De zilveren leeuw ging naar twee Oostenrijkse zangers, de bron zen naar een Westduitser. On 1 maart worden de prijzen in Essen uitgereikt. (ware grootte Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Wintermans. Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt In zijn eerste roman De geta- toeërde Lorelei beeldt Jaap Har ten het lot van Nazi-Duitsland uit, weerspiegeld in de verrich tingen van de hoofdpersonen: de Lorelei, een getatoeëerde zi geunerin, gewezen kermisattrak- tie en „moeder" van de „ver keerde" jongens; Kraut, een jood, die er heel laat achter komt, wat dat in Nazi-Duitsland betekent, zich toch niet stoort aan de machinaties van de bruinhemden en rustig doorgaat met zijn „beroep: kassa spelen als homo aan het Berlijnse Wann- see; de beruchte travestiet Grfifin von Thurn und Taxis; lui tenant Heinrich von Losch, het prototype van de „keizerlijke" officier, die zich tegen Hitiers horde verzet (en dat gaat dan via het bed van Kraut) en Marinus van der Lubbe, medestichter van de Rijksdagbrand. Jaap Harten zegt zelf. dat hij tijdens het schrijven van deze roman zich er van bewust werd, dat de hoofdpersonen de verte genwoordigers zijn van de vier door de Nazi's vervolgde groe pen: zigeuners, joden, ho moseksuelen en communisten. Dat kan hij wel zeggen, maar of het waar Is, is een tweede. Het ligt meer voor de hand, dat hij juist door deze personen te kiezen de opkomst en onder gang van het Derde rijk op een „moderne" manier heeft willen uitbeelden. Goed bedoeld mis schien, maar totaal mislukt. Historisch heeft dit boek geen enkele waarde en als roman ge niet het de twijfelachtige eer een van de weinige boeken te zijn waarin de homoseksuele liefde tot in de details wordt beschre ven. En dat schokt nog al eens. sinister. Voor wie dat onbe langrijk is een goed geschreven roman met humoristische vondsten. (De Bezige Bij. 224 bl. f 8.50) Voor hen, die met het houden van een aquarium een nieuwe hobby willen beginnen. twee nuttige werkjes in de reeks Amstel Hobby Paperbacks (Uit geversmaatschappij L J Veen, Amsterdam) in de handel. Het Aquarium (W. Gehlhar) en Aqua- riumplanten (J. Jahn). Het eerste boekje kan worden gezien als een algemene hand leiding voor de beginner. Behan deld worden o.a. Inrichting van het aquarium, water, vissen, voedering, ziekten en slakken. Aquariumplanten bestaat uit twee delen. In het eerste wordt uitvoerig ingegaan op de bete kenis van de planten en op de factoren, die voor de cultuur van waterplanten in het algemeen van belang zijn. In het tweede gedeelte komen de soorten, zo wel voor tropische- als voor koudwateraquaria aan bod. Beide werkjes zijn voortreffe lijk verzorgd met foto's en ande re illustraties. Ze vormen een beste aanloop voor een altijd weer boeiende liefhebberij. In de 16de eeuw werden de volgelingen van de reformatie in de Zuidelijke Nederlanden bloe dig vervolgd. In „De huisvaart van Christoffel Fabritius" komt de hoofdpersoon zelfs op de brandstapel terecht. Met dit aan grijpende boek heeft H. te Mer- we een nieuw werk aan zijn oeuvre toegevoegd. Hij schrijft nog net eender als een jaar of dertig geleden. Het boek Is verschenen bij de Gereformeer de Uitgeverij „De Vuurbaak" in Groningen. (146 blz., f 7.25.) Harmonie en conflict, van prof. dr. J. Pen is in een geheel her ziene druk verschenen. Het is gebleven een opsporen en be lichten van de harmonie en con flicten zoals deze. soms diep verscholen, aanwezig zijn In de tegenstellingen in de maatschap pij. De meest sprekende te genstellingen: kapitaal - arbeid, vakbonden - publiek, schatkist - belastingbetaler, bankiers - spe culanten. Het boek blijft de moeite waard gelezen te wor- Vertellers op de State, een bewerking van De Rimen en Teltsjes van Broerren Hal- bertsma, door Theun de Vries, is uitgegeven bij L. J. Veen's uitge versmaatschappij te Amsterdam. De Vries stelde een bloemle zing samen uit het „volksboek" dat in Friesland grote populari teit geniet. Het Friese leven in al zijn schakeringen, zoals zich dat ettelijke decennia geleden ont wikkelde. laat niet na indruk te maken op (uiteraard) Friezen en niet-Friezen. De gedeelten die in het Fries zijn geschreven nemen we behorend tot de laatste categorie maar op de koop toe. (f 8.90.) -a-*#*#-** den, zowel voor wie uitgespro ken standpunten innemen de schrijver beschouwt steeds bei de kanten van de zaak alè voor wie een dieper inzicht wil In de problematiek van de tijd. (Polak en Van Gennep, Kritische bibliotheek) Het vrouwtje van Stavoren door Marijke Reesink (tekst) en Jaap Tol (illustraties) is een oud en bekend verhaal, dat opnieuw is verteld en geïllustreerd. De schitterende platen maken de tekst zo begrijpelijk dat woorden eigenlijk overbodig zijn. Kinde ren van acht tot tien jaar kunnen uit dit boekje leren dat mensen die zorgeloos leven toch op hun tellen moeten passen. Daar kwam het arme, dude vrouwtje ook achterl (Lemniscaat, R'dam, f7 50) Een hamster uit Hamsterdam, van Edith Bove Dyckerhoff en uitgegeven bij Nijgh en Van Dit- maer is een redelijk goed geillustreerd verhaaltje voor kin deren van zes tot acht jaar. In versvorm wordt verteld hoe Hamsterdam eindelijk handschoenen kon „plukken" van de boom. En de moraal: volhouden tot het uiterste. De woorden hamster en hamster dam worden wel wat veel ge bruikt. Daar staat tegenover dat het verhaal achterin het boekje ook op muziek staat, een lof waardig experiment, (f 5.90.) 20 voor BOXTEL De heksendansen in het natuurreservaat Campina tussen Boxtel en Oisterwijk, die padvinders meenden te hebben ge zien, zijn niet meer dan hersenschimmen geweest. Zoals bekend, hadden 22 verkenners van de St. Jorisgroep uit Haaren de politia' meegedeeld enkele avonden een vuur te hebben zien branden, waaromheen figuren in wapperende zwarte jassen dansten. Op de bewuste plaatsen vonden ze later beenderen met het (varkens)- vlees er nog aan. Commentaar van de polilie, die op onderzoek uitging: de jongens hebben de vliegdennen in het maanlicht voor heksen aangezien; het vuurtje is waar schijnlijk door kwajongens aangestoken en de beenderen waren overblijfselen van Kluiven voor de honden van de politiehondenclub De Waker uit Haaren die vlak bi) de bewuste plaats zijn oefenterrein heeft. KAREKIET, twee novellen van de in eigen land zeer gewaar deerde Belgische autfeur Frank Liedel. Volgens uitgever Nijgh van Ditmaar doet Liedel met „Karekiet" zijn intrede in Neder land, maar dat is niet juist. Met de driemaal bekroonde ro man „De Kaperbrief" heeft het Nederlandse lezerspubliek al kennis kunnen maken. De her nieuwde kennismaking met Lie del is een prettige. Stijl en aan pak zijn boeiend, zijn gegeven diep-menselijk. In de eerste novelle, waaraan het boek zijn naam ontleende, staat Brakke, een boekhouder bij een autobedrijf, centraal. Zijn functie heeft hij aan zijn schoon vader te danken en dat heeft hem wat gefrustreerd. Vrijheid is een weelde, die hij nauwelijks kent. Zijn vrouw Mlnka is veel eisend en verlangt, daarbij gesteund door haar vader, zelfs dat hij hun oude woning waaraan Brakke zeer is gehecht verkoopt. Hij weigert herhaal de malen. Brakke zoekt zichzelf, zoekt de rust. Hij vindt die in de na tuur, waar hij de lunch tijdens de dagelijkse pauze gebruikt. „Karekieten" noemt hij zijn ontspanning tussen het riet. Op zijn favoriete rustplaats Is een jaar tevoren een misdaad ge pleegd. Een rechercheur ver denkt Brakke en informeert naar een alibi. Brakke komt in moei lijkheden* omdat hij op de dag van de misdaad overspel heeft gepleegd. De recherche achterhaalt het overspel. De boekhouder is vrij van verdenking, maar zijn laatste houvast in het leven, het „karekieten", heeft hij verloren. Als op die dag zijn echtgenote opnieuw over de verkoop van het huis begint, verliest Brakke zijn zelfbeheersing. Hij bekent zijn ontrouw, waarop een echtscheiding wordt uitgespro ken. De tweede novelle, „Het paard Roebbia", beschrijft Elias de Moor, een man die tot kabi netschef wordt aangesteld en daardoor hoog aanzien geniet. Het geld. de auto met chauffeur, de recepties en de toespraken laten hem koud. Alle woorden versmelten voor hem tot één be grip: macht. In zijn positie kan hij mensen maken en breken. Het verhaal vermeldt niets over de wijze, waarop hij met zijn verworven macht omspringt, maar wel over de oorzaak van het verlangen naar macht. Op het toppunt van zijn carrière blikt De Moor terug op zijn jeugdjaren, toen hij als zoon van arme ouders veel vernederingen moest ondergaan. (Nijgh en van Ditmar, f 7,90)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11