Al duurtetoeslag voor 100.000 ATMOSFEER VENUS NA TE BOOTSEN IN REAGEERBUIS Verdeeldheid in commissie Cals- Donner is groot Kousenfabriek Hin gaat in Danlon-concern op Rhesus-baby kan worden voorkomen Altijd weer de zuiverste, de zachtste, de L Autokeuring mislukt gedeeltelijk: niet iedereen krijgt oproep VS steunen plan van Frankrijk Man verwondt echtgenote: eis één jaar Man onttrok meisje aan toezicht 9 DONDERDAG 6 FEBRUARI 1969 (Van een onzer redacteuren) NIJMEGEN Op de katho lieke universiteit in Nijmegen zal men komend najaar in staat zijn de atmosfeer van Venus na te bootsen in een reageerbuisje. Wanneer men eenmaal zover is, zal men wellicht ook kunnen na gaan welke levensvormen op de „buurplaneet" van de aarde (de afstand is gemiddeld nog altijd zo'n 107 miljoen kilometer) mogelijk zijn. Dit is het eerste grote plan van de nieuwe afdeling exobiologie op de universiteit. Zoals bekend, houdt deze jonge, in Amerika geboren wetenschap, zich bezig met de vraag naar het ontstaan van leven op aarde, daarbij gebruik makend van gegevens die door ruimtevaart en astronomie beschikbaar komen over planeten die in een vroeger ontwik kelingsstadium zijn dan de aarde. Volgens prof. dr. H. F. Linskes is de Nijmeegse universiteit de enige in Europa en wellicht de enige ter wereld die een leerstoel heeft in de leer van het buitenaardse leven. Hoogleraar is de pas in Nederland ge arriveerde Amerikaanse prof. dr. Allan William Schwartz, laatstelijk werkzaam aan een laboratorium van de NASA (ruimtevaart) in Californië. MAAN Nijmegen zal waarschijnlijk ook nauw betrokken worden bij het onderzoek van de maan. Prof. Linskes: „We zijn op het ogenblik bezig om straks een deel van de eerste monsters te krijgen, die astro nauten dit jaar op de maan gaan halen. Het aantal grammen dat ze zullen meenemen is al nauwkeurig bepaald en contractueel verdeeld over 100 laboratoria (waaronder 30 buitenlandse). Nijmegen is daar nog niet bij, maar Geen uitstel rapport (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een bericht in De Tijd dat minister Beernink van binnenlandse zaken er bij de Staatscommissie Cals-Donner op zou hebben aangedrongen geen rapporten meer vrij te geven vóór het najaar van 1970, dus tot na de verkiezingen voor Staten en gemeenteraden, blijkt volsla gen onzin te zijn. Zowel vanuit de bijzondere Kamer commissie, die gistermorgen nog een vergadering met de minister en met de commissie Cals-Donner heeft ge had, als vanuit de Staatscommissie zelf werd deze uitspraak van de mi nister ten stelligste ontkend. Minister Beernink, zou aldus De Tijd, tot zijn stap gekomen zijn om te voorkomen dat de naar buiten tre dende verdeeldheid In de Staatscomr missie bij de verkiezingen voorname lijk op het hoofd van de oude partij en terecht zou komen. Het tegendeel bliikt het geval. Gistermorgen nog hebben minister Beernink en commissievoorzitter Cals vastgehouden aan de in december ge noemde datum van 1 juni 1969 voor het uitbrengen van een tussentijds rapport over de zogenaamde priori teiten, de zaken waarvoor geen grondwetswijziging noodzakelijk is, en ook de punten waarover, voordat in 1971 nieuwe verkiezingen gehou den worden, duidelijkheid zou moe ten zijn: herschrijving van de grond wet, grondrechten (inkomen Kroon), herziening kiesrecht en de positie van de burgemeester. De heer Cals heeft in die vergade ring zelfs gezegd: „Bindt ons maar aan een datum, dan weten we waar we aan toe zijn en waar we naar toe moeten werken". Drie groepen Wel is duidelijk dat men niet te veel unanieme vooorstellen van de commissie moet verwachten. Daar voor is de verdeeldheid te groot. Slechts de afschaffing van de op komstplicht zou een „zeker" punt zijn. De herziening van het kiesrecht, bijvoorbeeld, waarvoor in de Kamers een tweederde meerderheid noodza kelijk is, is een moeilijke zaak. De commissie is in drie groepen ver deeld. Een groep die het liever maar bij het oude houdt, waarvan de liberalen exponent zijn. De groep die lijstbinding binnen een aantal districten of kieskringen zou willen toestaan. Dit willen de confessionele vertegenwoordigers. De derde groep, socialisten, een KVP'er en een vertegenwoordiger van D'66, vindt dit niet ver genoeg gaan en wil zonodig een tweede stemronde om die partijen die samen in de regering willen, te dwingen sa men te gaan. HOME De commissie voor constitutionele zaken van de Itali aanse kamer van afgevaardigden meent dat echtscheiding niet in strijd is met de grondwet. Het advies van de commissie werd gevraagd over een wetsontwerp dat de echtscheidin gen zou moeten regelen. Het eerste struikelblok daartoe lijkt nu geno men. nu wij een leerstoel hebben in de exobiologie is er een kans dat ook wij wat van deze monsters mogen onderzoeken." Nijmegen heeft Venus als studie object gekozen omdat men daarmee exclusief is. In Amerika worden ge- lijksoortige onderzoekingen verricht van de planeten Mars en Jupiter. Vol- gens prof. Linskes zal het onderzoek i mogelijk aanwijzingen geven over de oertijd van de aarde toen deze nog i niet was afgekoeld. Op de aarde zelf zyn deze onder- j zoekingen onmogelijk omdat door de j dampkring alle sporen uit deze pe- riode zijn uitgewist. Wellicht zal on- derzoek van de planeten ook iets leren j over de toekomst van onze planeet: door studie te maken van planeten die al in een verder ontwikkellngs- stadium zyn. ONGENOEGEN De stichting van de nieuwe leer stoel heeft bij enkele studenten van de Kritische universiteit ongenoegen gewekt, gezien een gisteren uitgege ven persbericht daarover. Zij vra gen zich af waarom aan dit vak voor rang wordt verleend, terwijl basis richtingen als gedragswetenschap, neurobiologie en zintuigfysiologie in de praekandidaatsstudie ontbreken. óok vragen zij meer aandacht voor het actuele probleem van lucht- en waterverontreiniging. Volgens prof. Linskes wordt aan deze vakken ech ter al ruime aandacht besteed. „De studenten zijn bepaald verkeerd in gelicht. Hun kritiek op de samenwerking met de NASA omdat dit een para militaire organisatie zou zijn, ont zenuwde prof. Schwartz. „Het is vreemd, dat de Amerikbaanse stu denten die tegen alle mogelijke be dreigingen van de wetenschappelijke vrijheid hebben geprotesteerd, nooit hebben getoond zich door de NASA bedreigd te voelen", zei hij. U weet wel waarom Overleg Nabije Oosten HAARLEM Vanmorgen WASHINGTON Amerika steunt I hebben vakbondsbestuurders DELFT Een periodieke veiligheidscontrole van personen auto's zal ten dele mislukken als van tevoren de kentekenregeling niet wordt verbeterd. Dit stelt de Delftse advocaat en procureur, mr. Th. L. van der Veen, in het Nederlandse Juristenblad. Mr. Van der Veen, die tal van pu- blikaties op verkeersgebied op zijn naam, heeft staan, schrijft: „Zolang tienduizenden (mogelijk honderddui zenden), vooral oudere personen auto's vrijwel ongestraft kunnen blij ven rijden zonder dat voor de ver zekering is gezorgd, zonder dat er belasting is betaald en zonder dat CHR. AMBTENAREN: „Geen drukte maken over frauderende werknemersn UTRECHT De christelijke be- drijfsbond voor de handel, admi nistratie en bank- en verzeke ringswezen (HBV) is van oordeel, dat er minder drukte gemaakt moet wor den over fraudes op het gebied van de sociale verzekeringen. Het CNV, waarbij het HBV is aan gesloten, heeft hét misbruik maken van sociale verzekeringen diefstal ge noemd en zijn leden opgeroepen zich tegen dergelijke praktijken te verzet ten. Volgens het HBV kan men pas van een werkelijk probleem spreken als een grondig onderzoek is ingesteld. BONN s Het Westduitse hof voor grondwetszaken in Karlsruhe moet uitmaken of de omstreden extreem rechtse „Deutsche Nationalzeitung" de vrijheid van meningsuiting heeft misbruikt en daarmee haar verschij- ningsreeht verbeurt. het kentekenbewijs op naam van de eigenaar is geregistreerd, zal deze groep auto's evenzeer ongrijpbaar blijven voor de politie als voor de in te voeren periodieke autokeuring. Immers de werkelijke eigenaar, die niet en nergens geregistreerd is (en vooral er voor zorgt dat dit ook niet gebeurt) kan niet voor de keuring worden opgeroepen. Een oproep voor autokeuring is al leen mogelijk, zo schrijft de jurist verder, indien eerst de kentekenre gistratie, de registratie verzekerings plicht en de controle op de betaling van motorrijtuigenbelasting in han den van één instantie wordt gelegd en niet in handen van enkele ambte lijke instanties, die geheel langs el kaar werken en verschillende ken tekenregisters bijhouden, die niet met elkaar kloppen. Mr. Van der Veen besluit: „Intus sen maak ik mij voorlopig geen en kele illusie, dat het de overheid ern stig is aan bovenbedoelde wantoe standen een eind te maken. Dat het waarborgfonds onnodig veel wordt aangesproken en dat het wegenfonds daardoor onnodig vele miljoenen derft is blijkbaar voor niemand een bezwaar". Droomcoïistruetie Dit is de AMX-2 van de General Motors, speciaal voor de droomrit van uw leven gecon strueerd, te zien en te bewonde ren en eventueel cadeau te krij gen of te kopen helaas pas in maart op de autotentoonstelling in Chicago. Nu alvast een voor proefje van de auto voor exclu sief rijgenot. Een technische bijzonderheid: de wagen die gisteren even te zien was in de GM-fabriek te Detroit is uit gerust met een V-8 motor. Andere bijzonderheden zijn van secundaire aard hel Franse voorstel voor overleg tus sen de vier grote mogendheden over een vreedzame regeling van de crisis in het Nabye Oosten. Minister Hogers van buitenlandse zaken heeft dit gis teren de Franse regering in een nota laten weten. Verwacht wordt dat de voorberei dende bilaterale gesprekken tussen de VN-vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden binnen enkele dagen in Neuw York zullen beginnen. De Israëlische regering schijnt al lerminst gelukkig te zijn met een dergelijke bijeenkomst. De Israëlische ambassadeur in Washington, Rabin, verwacht dat wanneer de vier mogendheden tot een akkoord zullen komen, dit zal uitval len in het nadeel.van Israël. langdurig overlegd met het per soneel van de kousenfabriek Hin (Libelle-nylons)die spoedig ge heel zal opgaan in het Danlon- concern in Emmen. Verwacht wordt dat een kwart van de zeshonderd personeels leden van Hin in Emmen te werk kan worden gesteld. De overeenkomst tussen Danlon en Hin is nog niet getekend. Maar wel zei de directeur van de Haarlemse fabriek, drs. R. Hin, gisteren dat de fusiebesprekingen in een vergevor derd stadium zijn en dat gewerkt wordt aan een overeenkomst op ba sis van aandelenruil. „Het is niet de bedoeling twee zelf- DEN HAAG De onlangs ont wikkelde anti-rhesusinjectie. die aan moeders na haar eerste bevalling kan worden toegediend, zodat er zich geen anti-stoffen vormen, die schadelijk kunnen zijn voor een volgend kind. blijkt geen bijwerkingen te vertonen. Het nieuwe preparaat, anti-rhesus- immonoglobuline geheten, is daar om vrijgegeven. Het preparaat zal zelfs van over- wege gratis kunnen worden ver strekt. De werking is zo uitstekend bevonden, dat praktisch gesproken geen rhesus-kinderen meer geboren behoeven te worden. Tot voor kort kon een rhesus-baby alleen worden gered indien tijdig een of meer bloedtransfusies werden gegeven. Men deed dat zelfs ten slotte al bij het ongeboren kind. Dit nu wordt onnodig, mits de moeder 24 uur na haar eerste bevalling het nieuwe preparaat wordt toegediend, via een injectie in de spieren. Bij het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Ro de Kruis in Amsterdam zal anti-rhe- sus-immonoglobuline op grote schaal worden vervaardigd. AMSTERDAM De ineenstorting van een wereldje, waarin hij na veel ellende eindelijk rust en steun had gevonden, is waarschijnlijk de oor zaak geweest, dat de 38-jarige Amsterdamse koopman P. XV. R. op 23 augustus van het vorige jaar zijn echtgenote zonder directe aanleiding met een tiental messteken levensge vaarlijk verwondde. Wat precies het motief van deze brute daad is geweest kon gisteren tijdens de behandeling van deze aanslag door de rechtbank in Amsterdam niet worden vastgesteld. De man had er zelf geen verklaring voor. Hij kon zich van het gebeurde niets herinneren. De officier van justitie mr. Abspoel, die poging tot doodslag be wezen achtte, hield dan ook rekening met een verminderde toereke ningsvatbaarheid en eiste een gevan genisstraf van twaalf maanden met aftrek en zes maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Gezien het verleden van R. een moeilijke jeugd, sinds zijn 21e jaar invalide en veel ziek, een reeds eer der mislukt huwelijk, financiële te genslag en zijn tweede huwelijk dat dreigde stuk te lopen wilde de officier niet de maximumstraf van tien jaar eisen. Hij achtte een rede lijke kans aanwezig dat herhaling niet meer zou voorkomen. De raadsman, die de opzet tot doodslag niet bewezen achtte, was van oordeel dat verdachte had ge- handel.' uit angst door zijn vrouw I alleen gelaten te worden. standige produktie-eenheden in stand te houden. De beide bedrijven zullen worden geconcentreerd in Emmen. Geleidelijk zullen het machinepark van Hin en de personeelsleden „voor zover zij dit zelf wensen" naar Em men worden overgebracht" aldus drs. Hin. Veldhuizen Na het'uitlekken van de fusieplan nen ontstond onder het personeel 300 mannen en 300 vrouwen de nodige ongerustheid. Men heeft voor al bezwaar tegen verhuizing naar Drente. Ook zal de afdeling van Hin die in Volendam gevestigd is, worden gesloten. Hier werken nog eens hon derd mensen. De directie deelde nog mede, dat vooral door BTW, loonsverhoging en kostenstijging van de laatste weken lonende exploitatie niet meer moge lijk bleek. Daarom werd contact ge- zócht met Danlon, waarmee reeds goede relaties bestonden. Na de grote brand die in Emmen heeft gewoed, heeft het Haarlemse bedrijf namelijk steun verleend. Om het produkt te verkopen achtte Hin het gewenst samen te gaan met een ander bedrijf. En daarbij viel de keuze op Danlon, dat ook bereid bleek tot samenwerking. Hierdoor hoopt de directie van Hin dat het een plaats zal behouden op de Neder landse en de Europese markt, waar grote concurrentie heerst. De Haarlemse fabriek werd in 1912 opgericht door de heer C. N. Hin. die in Duitsland een studie had gemaakt over het fabriceren van kousen. Hij vestigde zich eerst aan de Parklaan en daarna aan de Zijlweg, waar de fabriek in de loop der jaren aanzien lijk is uitgebreid. Zoons van de heer Hin hebben het bedrijf voortgezet. Het gehele aandelenkapitaal is in handen van de familie Hin. Ongeveer de helft van de Neder landse kousenafzet wordt bij Danlon (merk: Duet) gefabriceerd. Na de brand van twee jaar geleden heeft het be drijf zich snel hersteld, zodat vorig jaar al weer een produktie van en kele tientallen miljoenen paren kou sen en panty's kon worden gehaald. De aandacht wordt in de toekomst voornamelijk gericht op dit laatste soort kousen, waarnaar steeds meer vraag is. Een kwart van de kousen die vorig jaar door de dames werden gekocht waren panty's. Tot nu toe nam Hin (Libelle-nylons) de vierde plaats onder de kousenfa brikanten in. Had Hin zijn positie willen behouden, dan had de fabriek in Haarlem zeer sterk moeten wor den uitgebreid, en dat was bij gebrek aan ruimte niet mogelijk. Bovendien was het uiterst moeilijk om perso neel te krijgen. Zes maanden cel geëist AMSTERDAM Niet omdat hij zo gehecht was aan kinderen, maar om dat hij graag het 12-jarig meisje An- ja bij zich wilde hebben, heeft de Amsterdamse schilder G. L. D. (39) ze aan het gezag van de raad voor de kinderbescherming onttrokken. Dit was de conclusie van de offi cier van justitie, mr. J. J. Abspoel, bij de behandeling van deze zaak gistermorgen voor de rechtbank in Amsterdam. Het was reeds eerder gebleken, dat verdachte een vrij ongezonde be langstelling had voor meisjes van die leeftijd. Wegens ontuchtige handelin gen met minderjarigen is hij dan ook meerdere malen met de justitie in aanraking geweest De officier eiste gisteren dan ook zes maanden gevangenisstraf met af trek van voo: :-JTest. Het was nu niet bewezen of d° schilder weer ontucht met het meisje had gepleegd. De schilder had het gezin waar het meisje van afkomstig is leren ken nen, nadat hij uit de gevangenis ontslagen was Hier had de Amster damse schilder de vader van Anja leren kennen. Nadat de vader was weggelopen en d». moeder de kinde ren verwaarloosde, nam G. L. D. de zorg voor de kinderen op zich. UTRECHT Reeds 75 pro cent van alle werknemers in de industrie, die voor een duurte toeslag in aanmerking komen (omdat hun nieuwe cao pas la ter in het jaar van kracht wordt), krqgen een extra uitke ring. Het gaat hier om 373 ondernemin gen met in totaal bijna 100.000 werk nemers, die in de meeste gevallen een (tijdelijke) toeslag op het loon ontvangen van ƒ25 of als zij tot de jongeren beneden 21 jaar behoren) van 15 per maand. Zeventien bedrijfstakken met on geveer 100 ondernemingen hebben nog helemaal niet op het verzoek um een duurtetoeslag gereageerd. Hiertoe behoren de witwasserijen, de chemische wasserijen, de dranken industrie, de golfkartonindustrie, de koffiebranderijen, de betonwaren- industrie, de graanbedrijven, de aar dewerkindustrie, de glazenwasserijen en de schoonmaakbedrijven. Een aantal individuele onderne mingen uit deze bedrijfstakken ken de inmiddels wél een duurtetoeslag toe). In één geval werd op het verzoek van de vakbonden een definitief „neen" gehoord, nL van het kappers- bedrijf. De algemeen secretaris van de Algemene Bedrijfsgroepencentrale (NW), de heer L. van Hattum, noemde de actie voor een duurte toeslag „één van de meest geslaagde acties, die we de afgelopen jaren hebben gevoerd".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9