Gin liet voortbestaan van een heel volk™. FELLE BRIEF VAN 25 DOMINICANEN Grote belangstelling bij begrafenis cis. Rijksen VERINGA ACHTTE GEDING ONNODIG AKI' AKI' VANDAAG NOG EENS ACTIE-lil t ER A Puzzelboek Schoolboekje over oorlog en vrede Een woord voor vandaag Brood en leven Kerken tegen passiespel in geweer BEROFPWr.SWERK Bisschop Tsjen overleden DONDERDAG 6 FEBRUARI 196* twaalf bokken tot een zondoffer (Ezra 8 35) We moeten bekennen, dat we als regel zulke slordige, opper vlakkige bijbellezers zijn. Neem nu eens de offers 'van de Oudtestamentische eredienst. We lezen van zondoffers, schuldoffers, spijs- en drankoffers en we lezen maar over die verschillen heen. Een offer ie een offer. Toch doen we onszelf daarmee te kort. Als Ezra en zijn groep na een reis van vier maanden behouden in Jeruzalem aangekomen zijn, doen zij wat zij in Babel hun hele leven nog niet gekund hadden. Ze brengen offers: brand offers en zondoffers. Het brandoffer was een offer van dankbaarheid en van over gave, heiliging aan de Here. De offeraar wijdde zich, zo wilde dit offer zeggen, volkomen aan Gods dienst. Met hun brand offers maken de ballingen een nieuw begin. Maar aan het brandoffer ging een zondoffer vooraf. Die diende om de zonde te verzoenen. Het bloed, dat op het altaar ge sprengd werd, bewerkte verzoening doordat het de zondaar bedekte voor Gods toorn. Daardoor is juist het zondoffer een treffende afschaduwing van het offer van Christus. Ezra en de zijnen begrepen: wij kunnen geen nieuw begin maken, als niet eerst onze ongerechtigheid is weggenomen en wij met God verzoend zijn. Wij lezen vandaag 1 Kronieken 211-13. DEN HAAG *,Het gaat eigenlijk om hetzelfde als bij ons in de oorlog, om het voortbestaan van een volk van veertien miljoen mensen/ Het moet worden geholpen zichzelf te worden en te blijven", zegt mevrouw M. van Nispen tot Sevenaer, tweede voorzitter van de Stichting Vluchtelingenhulp Biafra-conflict. Een van de honderden voedings centra, die mede door geld van de eerste actie voor Biafra kon worden ingericht. Het binnen gevlogen voedsel wordt op deze manier zo efficiënt mogelijk verdeeld. Wie tweemaal per week aan zo'n massa-maaltijd kan deelnemen, heeft een goede kans om in leven te' blijven. Op deze manier zijn de leêens van vele honderdduizenden gered. Maar opnieuw dreigt hongers nood en het geld van de eerste Nederlandse actie voor Biafra is op- We hebben een gesprek met haar in verband met de tweede actie voor de slachtoffers van de strijd in Nige- ria-Biafra, waarvoor vandaag op de achterpagina's van alle Nederlandse kranten een paginagrote advertentie staat. Dus ook in deze krant! De kwestie Biafra gaat mevrouw Van Nispen erg ter harte. Ze heeft bijzonder veel respect voor het Biaf- raanse volk, dat blijkbaar onder ge weldige druk een maatschappij in stand kan houden. Dat die druk niet alleen uit Nigeria komt, maar in ze kere zin ook een internationale druk Van buiten naar binnen woorden Invullen die betekenen: 1. karakter, 2. salaris, 3. kasteel, 4. metalen haak, 5. onbep. voomaamw., 6. akelig, 7. samengedrongen menigte, 8. zijtak Elbe, 9. klinknageltje, 10. inwendig lichaamsdeel, 11. vereni ging, 12. bloem, 13. trede, 14. water in N.H., 15. praalziek, 16. zichtbare ader van een blad. Bij juiste invulling vormen de be ginletters een zegswijze. Elk woord bestaat uit vier letters. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1 groet, 5 mak, 7 rond, 8 tin, 10 ode, 11 rok, 12 do, 13 ne, 14 pap, 15 kin, 16 bos, 17 pand, 18 neep, 20 Mo ra, 21 gil, 22 Bern, 24 es, 25 Peet, 26 li, 27 hees, 8 mal, 29 teer, 30 dito. Vert. 1 Groningen, 2 rode, 3 one, 4 ed, 5 mik, 6 An, 8 top. 9 hond, 11 ras, 12 Dina, 14 pop. 15 karn, 16 bel, 17 port, 19 eis, 20 mees, 22 beer, 23 kilo, 25 pee, 26 lat, 27 hé, 28 mi. BOGOTA Een vliegtuig van de Columbiaanse luchtvaartmaatschap pij „Sam" met 43 passagiers en vier bemanningsleden is gisteravond ge dwongen naar Cuba te vliegen. De gezagvoerder meldde dat hij bijna een half uur na de start in Barran- quilla door een gewapende man werd gedwongen van zijn koers af te wij ken. UTRECHT Vijfentwintig geestelijken van de orde der do minicanen, onder wie zich en kelen bevinden die nog niet tot priester zijn gewijd of die het priesterambt al hebben neerge legd, hebben kardinaal Alfrink en bisschop Zwartkruis een open brief gezonden, waarin zij harts tochtelijk pleiten voor handha ving en erkenning van priesters, die de celibataire levensstaat niet langer willen of kunnen aan vaarden, maar hun ambt willen blijven vervullen. De ondertekenaars fungeren onder andere als theoloog, exegeet, eco noom, politicoloog, zielzorger onder homofielen, landbouwsocioloog, do cent terwijl ook enkele geestelij ken-student en twee broeders het schrijven hebben ondertekend. „U blijkt voorstanders van de lange weg. U wilt met persoonlijke beslissingen wachten totdat de tijd daarvoor rijp is, dat wil zeggen tot dat u de gelegenheid hebt gehad deze zaak in collegialiteit met de bisschop pen van de gehele kerk te bespreken en te bepleiten en u bovendien het pleit hebt gewonnen. Wij zijn van mening dat er binnen afzienbare tijd langs deze weg niet of nauwelijks een oplossing is te verwachten. Hier voor is echter de vraag om een oplos sing te urgent Te veel priesters heeft men reeds moeten laten vallen en hoevelen staat dit nog te wachten?" Mondigheid De vier Amsterdamse studenten pastores hebben de korte weg geko zen. Dit betekent volgens de onderte kenaars van de brief niet, dat zij zich dreigen af te scheiden van de kerk. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Schooluitgevenj N. Samsom NV te Alphen aan den R(jn heeft een waardevol initiatief genomen: Een leesboekje voor de hoogste klassen van lagere scholen, waarin de befaamde kinderschrijfster An Rutgers van der Loef het kritisch nadenken over oorlog en vrede wil bevorderen. Alleen dit initiatief al was de gisteren gehouden officiële introductiebijeenkomst van „Met open ogen" (zo heet het boekje) waard. De opzet van het boek. dat met nadruk pedagogisch '.eermiddel wil zijn en discussie in de klas wil uitlokken, is dat de vader van een ongeveer tienjarige jongen, Ruud, naar diverse oorlogsfronten wordt uitgezonden en in brief- en artikel vorm zijn zoon, thuis bij opa en oma achtergebleven, informeert. „Waarom?" Er ontstaat op deze wijze een aaneenschakeling van schokkende gebeurtenissen, waarbij het „waar om" voortdurend aandacht krijgt Alle over de oorlog handelende brieven en krantenartikelen zijn in fascimile afgedrukt om als het ware de authenticiteit te verhogen. Ter conferentie was ook het hoofd van de Amsterdamse Merkel- bachschool, de heer A. Oldersma aanwezig, die het boek in twee klassen heeft getest. Hij heeft in overleg met de schrijfster de „af loop" en de titel laten bepalen. Volgens hem werd met het boek je, dat het liefst binnen twee weken in de klas gelezen zou moe ten worden, het door uitgever en schrijfster beoogde effect bereikt: dat de kinderen zijn gaan naden ken over de achtergronden van dit afschuwelijke gebeuren. De heer Oldersma gaf enkele reacties van zijn kinderen: „Ik vond het een goed boek omdat het de mensen duidelijk maakt wat oorlog eigenlijk is". „Voor staatslieden is dit een goed kinderboek" en: „Ik vond het erg ineens oorlog te be grijpen. maar toch ben ik er nu blij om". Heldhaftig Terecht stelden uitgever, schrijf ster. hoofonderwijzer en het Kamer lid J. A. van Bennekom die de bijeenkomst leidde, dat de tijd van geschiedvervalsing op scholen, waarbij de oorlog min of meer heldhaftig wordt voorgesteld, voor bij is. Toegegeven werd dat „Met open ogen" emotionele reacties oproept, maar, zo meende het introductie team. we beleven nu eenmaal een ..verhardingsproces". Kinderen wor den immers dagelijks nu via tv en illustraties met oorlogsgebeurtenis sen geconfronteerd. Deze concessie zou maar moeten worden gebracht om een andere instelling tegenover oorlog te bevorderen. Het betekent, dat zij Jos Vrijburg niet willen laten vallen en hem zijn priesterschap willen laten uitoefenen. Zij komen op voor het recht van mondigheid. Wanneer de bisschoppen voor de keuze van de priesters geen ruimte laten, betekent dit volgens de groep van 25, dat „u hen hun eigen verant woordelijkheid binnen de ruimte van de kerk niet laat dragen. Het bete kent, dat u Hen laat vallen en buiten de „officiële" kerk plaatst. Wij be treuren, dat dit wellicht zal gebeu ren. U mag hen niet laten vallen. Het is niet waar, dat u anders aan al degenen verraad zoudt plegen die hun celibaat, soms met de moed der wanhoop trouw blijven." De briefschrijvers menen, dat de kardinaal en de bisschop dit zouden verstaan, als zij overtuigd waren van de ernstige en gelovige betekenis van datgene, waarvoor de studenten pastores zich inzetten: de geloofwaar dige en niet louter juridische structu ren van de kerk. V er antwoordeli jkheid Volgens hen zijn er wezenlijker za ken voor het christen worden dan de collegialiteit der bisschoppen en kan de kerk zich pas kerk noemen, als zij de mondigheid van allen respecteert en als haar gezagsdragers de Inder daad aware last op zich nemen, ieder zijn verantwoordelijkheid te gunnen, „ook al weten we dat andere delen van de kerk de schuld maar is er dan schuld? op u zullen leggen." De brief is afkomstig uit de zoge naamde „Pasteurgroep". Deze wordt gevormd door een aantal jonge geestelijken, die in een woning aan de Pasteurstraat in Utrecht zijn ge huisvest en daar regelmatig discus siëren over problgmatieken van kerk en wereld. Twee weken geleden kreeg deze groep een brief van pater G. Th. Oostvogel, zielzorger onder de U- trechtse studenten, waarin hij er over klaagde, dat hij de openlijke bijval van collega's in de strijd om de handhaving en erkenning van non-celibataire priesters sterk miste Inmiddels is duidelijk geworden, dat van de ongeveer vijftig dominica nen. die regelmatig samenkomen in de Pasteurstraat, slechts de helft ge tekend heeft, hoewel allen het con cept was toegezonden. Anti-joods BRUSSEL De Belgische kerken hebben in een gezamenlijke brief ge wezen op het kwetsend en onwaar achtig karakter van een poppenspel op de Belgische televisie. Het gaat om een enige tijd geleden op het scherm gebrachte bewerking van een toneelstuk van Michel de Ghelderode. Dit poppenspel laat „De passie van ons Heer" zich afspelen in Brussel. In het stuk zijn alle anti-joodse clichés gebruikt: Judas en de fari zeeërs hebben opvallend grote neuzen en spreken karikaturaal Hol lands-Joods, terwijl Jezus en de discipelen opvallend beschaafd Ne derlands spreken en een „edel-a- risch" uiterlijk tonen. Het bezwaart de briefschrijvers, dat juist dit aanvechtbare poppenspel in heropvoering zou moeten dienen als start van de Belgische kleuren-tv (naar verwacht wordt: herfst vol gend Jaar). De brief ging uit van de sectie voor de betrekkingen tussen christenen en joden van de oecumenische commis sie van het Belgische episcopaat en van de protestantse raad voor de be trekkingeit tussen jodendom en christendom, een commissie van de federatie der protestantse kerken in België. WASHINGTON Het aantal buiten landse bezoekers aan de Verenigde Staten is in 1968 5.3 procent hoger ge weest dan in het voorafgaande jaar. Volgens het hoofd van de Amerikaan se toeristendierwt ia dit een opmerke lijk succes. is is geen geheim meer sinds het Ro de Kruis het heeft toegegeven. Politiek Daarom was haar eerste reactie toen de eerste actie achter de rug was, dat het niet het belangrijkste is, dat die mensen een paar weken lan ger in leven blijven, maar dat er moet worden gezocht naar een politie ke oplossing. Een zekere zelfstandigheid voor Biafra moet mogelijk zijn, eventueel binnen een groter verband, maar zo, dat de Biafranen zich veilig kunnen voelen. „Als er geen politieke oplos sing komt, dan komt er helemaal geen oplossing." Mevrouw Van Nis pen spaart kosten noch moeiten om deze gedachte ingang te doen vinden. Het is niet de eerste maal, dat me vrouw Van Nispen bij een landelijke actie betrokken is, ze is ook onder voorzitster van Het Dorp. Eerlijk gezegd moet ze toegeven, dat ze bij de eerste actie voor Biafra op vijftien miljoen gulden had ge hoopt. „Ik zeg niet gerekend, maar gehoopt, want er was zoveel nodig. Nu is het toch bijna veertien miljoen geworden." Gelijk Verdenkingen als zou het meeste geld ten goede zijn gekomen van de Nigerianen spreekt ze beslist tegen. „Dat is absoluut niet waar, de gelden zijn zo verdeeld dat de ergste slachtof fers het meest ten goede zijn ge komen. Trouwens het comité heeft toch een verantwoording afgelegd van de besteding." „De Nederlandse hulp kwam toen Biafra in een dieptepunt zat. Het be vond zich aan de rand van de af grond. Maar onze hulp heeft in be langrijke mate bijgedragen tot her stel. Heel veel mensen konden wor den gered". Op onze opmerking, maar Neder land heeft toch niet alleen geholpen, zegt mevrouw Van Nispen: „Nee Skandinavië en Duitsland ook, maar als u eens rekent, dat Unicef twee miljoen dollar ter beschikking heeft gesteld voor het conflict en dat Neder land daar 3,4 miljoen gulden aan heeft bijgedragen, dat is bijna de helft...". Enige tijd geleden heeft ze een be zoek gebracht aan het Goois kinder- Mevr. Van Nispen tot Sevenaer ziekenhuis, waar vijf zwaar zieke Biafraantjes naar toe zijn gebracht. Ze waren vreselijk ondervoed. Maar bij haar bezoek waren ze al een heel eind opgeknapt en zaten als kleine tevreden vogeltjes rond te kijken. Een paar hadden grijs haar. Door de ondervoeding gaat het pigment uit het haar. Hun komst is ook mogelijk gemaakt door Nederlandse gelden. De dertien, bijna veertien miljoen, van de eerste actie zijn nu op en een tweede actie is hard nodig. De koolhy draten zijn op, de knollen en de rijst uit het eigen land zijn op. Er zijn nog wel eiwitten, maar het is veel erger dat er geen koolhydraten meer zijn. Daarom vindt het comité het ver antwoord om voor een tweede maal een actie te ondernemen en bij het Nederlandse volk aan te kloppen. „Het lijkt mij moeilijk, een tweede actie", zegt mevrouw Van Nispen, „maar het blijft zo ontzaglijk nodig!" Als oud-voorzitster van de Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening vertelt ze nog even iets van de rol, die deze -Touwen in de laatste actie spelen. Zij komen het geld ophalen van hen, die het niet op de drie andere manieren kunnen be zorgen. Die andere manieren, die staan op de laatste pagina van deze krant... RIET DIEMER Kamerleden latei- naar Biafra DEN HAAG Het vertrek van de Tweede-Kamerleden drs. Wester terp (kath.v.) en mr. C. Bos (chu) naar Biafra is enkele weken uitge steld wegens transportmoeilijkheden. Zij zouden aanvankelijk morgen op uitnodiging van de kerkelijke hulp organisaties vertrekken voor een bezoek van een week. NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Alblas: kand. W J. C. v. Rennes te Veenendaal; te Dedl. c.a.: kand. J. Kievit te Putten. Bedankt voor Burum. c.a. (toez.): A. de Kleine te Nijemirdum. GEREF. KERKEN (vrljgem.) Beroepen te Ommen: T. J. Keegstra te te Ermelo. Bedankt voor Gouda: Joh. Straling te Hattem. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Beekbergen: kand. L. Blok te Zeist, die bedankte voor alle andere beroepen op hem uitgebracht. Voor velen vaderlijke vriend Proceskosten voor studenten (Van onze onderwjjsredacteur) DEN HAAG De studenten organisaties die onlangs tegen de Leidse universitaire instanties een kort geding hebben aange spannen over de voorgenomen beperking van het aantal medi sche studenten, krijgen van de overheid geen vergoeding van hun kosten 2500). De studenten vinden dat het proces dat zij gewonnen hebben, van groot algemeen belang is geweest, maar minister Veringa zei gisleren dat hij van tevoren al had verklaard dit ge ding onnodig te achten. De minister ontving gisteren het bestuur van de Nederlandse Studen tenraad. De gedachtenwisseling duur de van tien uur tot bii tweeën. Mede- delineen die achteraf door het mi nisterie van O. en W. en het NSR-bestuur werden gedaan, geven het volgende beeld van de bespre king. Nieuive structuur De nota van regeringscommissa ris Posthumus over de nieuwe struc tuur van het universitair onderwijs spreekt over een minimale studie duur van 4 jaar en een maximale duur van 6 jaar. De NSR vreest dat de discussie zich zal toespitsen op een studieduur van 5 jaar voor alle studierichtingen. De studenten vin den echter dat er onderscheid ge maakt moet worden tussen de verschillende studies. Zij zouden ook het oordeel van de afgestudeerden hierover willen horen. De minister zei gisteren: „Deze zaak ligt nog ge heel open". De NSR: „Als men niet behoeft te denken aan een uniforme studieduur, zou dat veel discussies besparen". Veringa: „Maar er is nog geen stand punt" NSR: „Daarmee is dus niet gezegd dat er geen uniforme studie duur zal worden voorgesteld". De mi nister hoopt op 1 juni alle adviezen binnen te hebben. Als zich verder geen enkele vertraging voordoet, komt er eind '69/begin '70 een mi nisteriële nota over de „grondcontou- ren" van deze materie. Nieuwe wet telijke maatregelen zijn voordien niet te verwachten. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Onder zeer grote belangstelling heeft gistermiddag de begrafenis plaats gehad van ds. L. Riiksen. Meer dan tweeduizend mensen woonden de rouwdienst bij, die voor af in de kerk van de gereformeerde gemeente aan de Boezemsingel werd gehouden en waarin ds. A. Vergunst voorging. „Wij rouwen om het verscheiden van een. die de gemeenten met liefde gediend heeft met alles wat God hem geschonken had. Velen onzer hebben in hem een vaderlijke vriend ont moet en voor velen is hij door Gods genade tot zegen geweest", aldus ds. Vergunst. Hij preekte over Openbaring 22 3b en 4. de uitnemendheid van de zalig heid, die Gods volk ten deel zal val len. wanneer zij verzadigd zullen zijn met Gods beeld. 1. De grond van die zaligheid: God heeft Zijn Naam op hun voorhoofden geschreven en dat uit het vrije van Zijn eeuwig welbehagen. 2. De inhoud van die zaligheid: zij zullen Zijn aangezicht zien, dat wil zeggen tot de volkomen kennis van God geraken. 3. De beleving van die zaligheid: zij zullen Hem dienen, nooit meer zichzelf maar eeuwig Hem bedoelen. Hem loven en prijzen om alles dat Hij gedaan heeft. BOUWEN Vervolgens sprak ds. K. de Gier namens curatoren en docenten van de Theologische School en namens de verschillende deputaatschappen, waarin ds. Rijksen zitting had. Hij vatte het werk van de overledene samen in één woord: bouwen, eerst in de zakenwereld, later als predikant en docent om Gods kerk te bouwen Namens de studenten voerde kan didaat L. Blok het woord. In de aula op de begraafplaats „Crooswijk" sprak ds. H. G. Abma namens de scholengemeenschap „De Driestar" te Gouda, de vereniging voor gereformeerd schoolonderwijs en het hoofdbestuur van de SGP. Hij schetste ds. Rijksen als een wachter op Sions muren, die zijn beste krach ten gaf voor de gereformeerde waar heid. Voorts sprak ouderling N. van den Bergh namens de gemeente Rotter dam-West. Aan het graf werd ten slotte gesproken door de oudste zoon van de overledene, ds. H. Rijksen uit Gouda. TSJOENGKING (China) De laatste methodistische bisschop in China, dr. W. Y. Tsjen, is naar eerst nu bekend is geworden op 8 november overleden. Sinds 1950 zat hij gevangen. We- j gens zijn slechte gezondheidstoestand I werd zijn gevangenschap in 1959 om- I gezet in huisarrest. Tsjen is zeventig jaar geworden. I Van huis uit was hfj boeddhist. In I 1921 werd hij predikant, in 1941 bis- schop. Vietna mees k wam tot geloof (Van onze kerkredactie) FRANEKER Dat er in ons land nog belangstelling is voor een beke ringsgeschiedenis bewees de verkoop van het boek „Ik koos Jezus Christus", van de Vietnamees Tran Thuyen. Het werd in 1963 uitgegeven door T. Wever in Franeker, die nu een tweede en wat uitgebreidere druk gepubliceerd heeft. In deze uitgave van 60 pagina's (ƒ3,90) vertelt hij ook. dat hij nu radiobijbellessen verzorgt voor de Noordafrikaanse landen. De studenten willen bij divers» universitaire ondenverpen meteen de kwestie van de beschikbare geldmid delen betrokken zien: anders blijven de discussies irreëel. Zij vragen openbaarmaking van de ontwerp-be- grotingen voor 1970 die de universi teiten deze week bij het ministerie indienen. Het vorig jaar is 100 mil joen méér gevraagd dan werd toe gestaan. De minister ziet het publice ren van de concept-begrotingen als een probleem, maar hij verklaarde zich gisteren bereid op zeer korte termijn met de curatoren en met de Onderwijscommissie van de Kamer te gaan praten over mogelijkheden om de buitenwacht meer inzicht te geven in de universitaire begrotin gen. De NSR heeft de minister meege deeld dat geen van de 12 grondraden wil meespelen in de Academische Raad wanneer de adviezen van de AR aan de minister niet meteen openbaar worden gemaakt. Veringa stelde gisteren dat de Aca demische Raad over openbaarmaking van adviezen die hij uit eigen bewe ging uitbrengt, zelf beslist Als een advies op verzoek van de minister is verstrekt, wil Veringa de beslissing in eigen hand houden: dat is zijn verantwoordelijkheid. „Mooie dingen" Op zeer korte termijn komt er een beroepscommissie voor de studietoe lagen. De NSR bljift speciale aandacht vragen voor degenen die dit jaar me dicijnen zijn gaan studeren. Het is nog steeds mogelijk dat er een wetsvoorstel voor vergelijkende exa mens komt. De minister suggereert wel dat dit niet in de lijn der ver wachtingen ligt, maar men zou het zeker en eerder moeten weten. Ve ringa zei: „Het wachten is nog op het rapport van de bijzondere ad viesgroep-Verdam." De minister hoopt eind deze maand begin volgen de maand een beslissing te nemen. Het bestuur van de NSR vat zijn oordeel over het ministeriële beleid samen in de woorden: „Veringa zegt meer mooie dingen dan hij doet". momenteel komen er heel wet telefoontjes bij ons binnea aanmeldingen: voor het lidmaatschap van de ARP - Evangelische Volkspartij - nog méér telefoontjes om inlichtingen. er is - veel - belangstelling ook U kunt de ARP leren kennen. U kunt ons ricn: op de tv; U kunt ons horen: via de radio; en U kunt over ons le2$n in ons weekblad Nederlandse Gedachten. (er zjjn trouwens 993 plaatselijke kiesverenigingen in ons land). ook U kunt meedoen; meedenken; meepraten en mecbeslisaea elk lid telt mee wat doet UU belt even dr. kuyperstraat 3 den haag. telefoon (070) 183960+ (wanneer U bell, vraagt U dan even naar de heer eldert termorshuittn) COUPON inlichtingen proefnrs N.G. lid worden naam adres plaats

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2