.ReekiïiaiK Jeugd laten reizen voor de vrede Krant van FORMAAT spaarbewijs van f25.- is in 1974 f36.-waard JAN BOLS RIJDT STERKE TIJDEN alBes goed OPLICHTER LEIDDE DIRECTIE OM DE TUIN MET TITEL sparen., verstandig en M handig Rudnina/Ulanov Eur. kampioen Merkel stuurt nu Volkert naar huis Lente^ensembles Driemaal straf voor smokkel 11 DONDERDAG 6 FEBRUARI 1969 Maurits Reckman gelooft in overredingskracht. Met brie ven en goede (en kwade) woorden haalde hij in de oorlogs jaren 64 mensen uit Duitse gevangenissen. Na de oorlog richtte hij tien organisaties met min of meer charitatieve doelstellingen op. Reckman (67) is tevens een kostelijk prater, maar hij laat het daar niet hij. „God roept ons broeders tot de daad zijn werk wacht, treedt dan aan en wees bereid om elke weg, die Hij u zegt te gaan"", is zijn lievelingslied; onder één voorbehoud: „We moeten dat in de kerk niet alleen zingen, maar daarna ook iets gaan doen." Reckmans meest recente daad: 24 januari stuurde hjj een tele gram aan mevrouw Nixon, waar in hy de nieuwe meesteres van het Witte Huis verzocht haar invloed te gebruiken voor de or ganisatie van een vredesconfe rentie van 's werelds meest in vloedrijke vrouwen. „Ik ben een groot voorstander van meer vrouwen in leidinggevende li chamen, omdat intelligente vrouwen meer ontvankelijk zijn, over meer intuïtie beschikken. Wanneer dit gebeurt is het een Nederlands initiatief, en we zijn wel een klein land, maar waar om zou een klein land geen goe de initiatieven ontwikkelen?" Tot dusver heeft mevrouw Nixon niet geantwoord, wel heeft de heer Reckman veelbelovende reacties ge kregen op de oprichting van zijn tot nu toe laatste organisatie „Vre- desbanden met alle landen". Reacties, die doen verwachten dat Reckmans plan tot bevordering van de wereld vrede goede kansen maakt. „Ik vind dat de jongeren die zo demonstreren meer moeten weten van de landen, waartegen ze de monstreren. Daarom hen ik op de gedachte gekomen alle Nederlandse studenten en alle leerlingen van de hoogste klassen van de middelbare scholen landen zoals Amerika, Cana da, Zuid-Afrika, Griekenland, Israël en Rusland te laten bezoeken." V redesbanden99 Voor dat doel heeft Reckman de stoot gegeveh tot de oprichting van „Vredesbanden met alle landen". Nog dit jaar wil hij jongeren tijdens de zomervakantie in de gelegenheid stellen met goedkope charterschepen en chartervliegtuigen genoemde lan den te bekijken. Een contactcommis sie van deskundigen is al bezig de mogelijkheden te onderzoeken. In zijn huis in Naarden in een kamer vol herinneringen aan de peri ode dat hij als „razende reporter" van de oude stempel voor verschil lende Nederlandse dagbladen werkte (hij heeft thans een eigen rubriek in Elseviers weekblad) praat Maurits Reckman graag over wat hem tot zijn vele activiteiten inspireert. „Ik. heb veel mogen organiseren ik zeg altijd dat ik iets mag doen en bij al die dingen ben ik uitgegaan van de gedachte dat een journalist temidden van zijn volk behoort te staan. Een journalist heeft het grote voorrecht kritiek te mogen leveren, maar moet daarnaast ook kunnen bouwen." Uit gevangenissen Hij haalt herinneringen op aan de bezettingstijd, toen hij 64 mensen uit de gevangenissen haalde, waaronder 46 terdoodveroordeelden. Toen de mensen hem kwamen bedanken, vroegen ze of ze iets cadeau mochten geven. Reckman zei: „Geef me maar Huib Goudriaan een boek met een opdracht, dan kun nen mijn kinderen zien dat ik aan de goede kant heb gestaan." Hij laat enkele boeken zien. Een opdracht van verzetsstrijder Dirk Stienstra, die dankzij een bewogen brief van Reckman ontsnapte aan de doodstraf: „Uit erkentelijkheid voor uw gewaardeerde steun bij het ver krijgen van gratie van terdoodver oordeling 23 juni 1944". Reckman (lakoniek): Lollig, hè? „Piet Bakker z'n vrouw zat ook in de purée ze was jodin." Hij laat Piet Bakkers „Ciske de rat" zien met de opdracht: „Aan M. Reckman, wiens hartelijke kameraadschap de schrijver van dit boek nooit zal ver geten." Overtuigen Reckman vond zichzelf niet de man om een verzetsstrijder met wapens te worden. „Mijn denkbeeld was: Je kunt met geweld misschien iets be reiken, maar ik probeer het met overredingskracht." Een voorbeeld hiervan. „Ik wilde vier mensen uit „Scheveningen" weg halen en belde toen een Nederlandse politieman op die fout was gegaan. De eerste dag: bom, de haak erop. De tweede dag zei hij: U gaat u op glad Ijs begeven. De derde dag belde ik weer en toen zei hij, nadat ik had gezegd, dat ik naar Den Haag zou komen: Ik kom wel naar u toe (naar Amsterdam). De vierde dag spraken we elkaar in Amsterdam en zei ik: Ik begrijp niet dat een rijksrechercheur zo fout kan gaan. Hij antwoordde: Duitsland wint op alle fronten en ik moet toch ook eten. Ik: Meneer, wat zullen uw kinderen later van u zeggen? De vier mensen mochten gaan." Het is maar een van de voorbeel den hoe Reckmans geweldloze vasthoudendheid-van-een-terriër tot resultaten leidde. Stichtingen Na de oorlog kwam hij in dienst van dagblad Trouw. „Ik schreef toen een serie artikelen over de weduw vrouwen van Putten, die in allerbe droevendste omstandigheden ver keerden. Het eerste resultaat was dat koningin Wilhelmina de burge meester bij haar liet komen; vervol gens werd mij gewaagd: kunnen we er iets aan doen? Ik zei: jazeker, een organisatie oprichten. Opgericht werd de stichting Puttens Jeugd een van de mooiste organisaties, waartoe ik ooit de stoot heb mogen geven. Daarna ontdekte ik de ellende van oud-verpleegsters. Ik heb een stukje geschreven, en het Erefonds van Oud-verpleegsters opgericht. Op zekere dag ben ik gaan schrij- ven over de werkeloosheid, en ben ik naar de toenmalige minister van so ciale zaken Suurhof gegaan. De mi nister wist niet wat hij moest doen voor de werklozen boven de veertig." Maurits Reckman wist het wel en richtte zich in een radiopraatje van tien minuten tot de Nederlandse in dustriëlen. Resultaat er kwamen 3000 banen vrij voor mensen boven de veertig jaar. Reckman richtte bo vendien op de stichting „Het leven begint bij 40". en hielp 30.000 mensen aan werk. „Wij komen Als zijn levenswerk beschouwt Reckmdn de stichting „Wij komen". Toen Reckman en zijn vrouw tien jaar geleden hun zoon in Brazilië wilden bezoeken, bleek dat 10.000 gulden te kosten „Bij het terugvlie gen zei ik boven de oceaan tegen mijn vrouw: beste vrouw, hoe moet dat nou met die andere mensen, die geen 10.000 gulden hebben, maar die ook hun geëmigreerde kinderen wil len bezoeken?" Hij kreeg de ingeving een spaarfonds te stichten. Rijkspostspaarbank werkte mee, en honderden ouders zagen hun kinde ren terug. Een noodfonds maakte het emi- grantenouders bovendien mogelijk (gratis) ernstig ziek kinderen te be zoeken. Reckman: We zijn nu negen jaar verder, er is vijftig miljoen gespaard door ouders en kinderen, en er zijn 25.000 emigrantenouders naar hun kinderen gegaan. Reckmans ideeën vonden meestal een vruchtbare bodem. Behalve zijn advies aan premier De Jong de Karei Doorman, die toch altijd op oefenreis was, met werkloze bouwvakkers en landarbeiders te bemannen en naar de ontwikkelingslanden te laten va ren. Premier De Jong antwoordde met een positieve brief, maar minister Udink van ontwikkelingshulp bleek er minder voor te voelen. Iets wat Reckman moeilijk kan slikken. Verbftasd „We hebben een braintrust nodig, die het anders doet dan anders. Waarom hebben we geen ministerie van de vrede? Waarom proberen we geen volk van vredestichters te zijn? Als Udink zo'n schip met bouwvak kers had uitgezonden was het we reldnieuws geworden, wereld nieuws!" De heer Peckman verbaast zich vaak over dingen die politici nalaten. „Ik heb eens een reportage willen schrijven over Kamerleden, die nooit spreken en daar f 40.000 voor krijgen. In het gebouw van de Verenigde Na ties wordt veel vergaderd, maar uit een diepgelovig hart verbaas ik me erover dat die bijeenkomsten niet met gebed worden begonnen. Kijk eens. collega, ik breng al les onder een noemer: Ik heb een hele wijze moeder gehad, die diepgelovig was. Ze zei: kinde ren, draagt elkanders lasten en vervul zo de wet des Heren. Die vrouw is al 37 jaar dood, maar ik denk nog elke dag aan haar. Het is een prachtig gezang, dat „God roept ons broeders tot de daad", maar dan moeten we ook iets gaan doen. En als je inspi ratie krijgt, kun je soms wonder baarlijke dingen doen. Het is van veel belang of je gelooft in een Goddelijke macht, die werk tuigen van ons maakt." M. RECKMAN: telegram aan mevrouw Nixon Verkerk icon schaatsdriekamp DAVOS Jan Bols is weer hele maal terug. Met tijden van 41,6 sec (drietiende scc. boven zijn persoon lijk recoi'J) en 2.05.5 (1,3 sec. sneller dan ooit) op respectievelijk de 500 en 1500 meter, bewees de Hoogeveener woensdag in Davos dat hij de gevol gen van de griep, die zich voor het eerst openbaarde tijdons de landen- wedstrijd tegen Noorwegen ruim twee weken geleden, te boven is ge komen. Jan Bols was niet de enige, die zich door het gunstige weer liet inspire ren. Arie Eriks, die na de wedstrij den om het Nederlands kampi oenschap een blauwe maandag uit de kernploeg werd gelaten, kwam sterk naar voren met een persoonlijk re cord van 2,07,0 op de 1500 meter. De rossige Noordhollander bezette in het eindklassement van de drie- kamp (met Zimmermann als enige sterke niet-Nederlander) achter Ver kerk, maar voor Bols de tweede plaats. NIET LEKKER Verheijen en Nottet moesten op de tweede dag een versnelling te rugschakelen. „Zij voelden zich niet erg lekker en daarom heb ik ze voor vandaag maar het consigne „kalm-aan" gegeven", zegt Pfrom- mer. „Volgens dokter Lap is het niets verontrustends". Vandaag en vrijdag zijn voor de herenkernploeg trainingsdasen. Men bereidt zich dan voor op de laatste selectiewedstrijden voor het wereld kampioenschap. Vooral voor Verheijen en Eriks worden het spannende uren. Na het weekend als Pfrommer de laatste til den weet. volgt het advies van cje coach aan TC-voorzitter Van der Ven van de vijf namen die Nederland in Deventer zullen vertegenwoordigen. SCHLEIERMACHER De 'l 9-jarige Oostduitse Ruth Schleiermacher, slaagde er niet voor de tweede maal binnen vier en twin tig uur in een wereldrecord in haar bezit te krijgen. Het scheelde slechts tweetiende seconde. Op de 1000 meter vestigde zij met 1.31,2 wel een nieuw baanrecord. Het wereldrecord staat op naam van Stien Kaiser met 1.31,0. Net als in Genoble werd de eerste jaarsstudente in de rechten Ellv van de Brom tweede (1.32.1). Ans Schut bracht als derde haar persoonlijk re cord op 1.32,4, en plaatste zich voor Stien Kaiser (1.32,7). Op de drie ki lometer bracht de Apeldoornse het als enige rijdster tot een tijd onder de vijf minuten (4.58,9). Stien Kaiser bleef net boven de grens (5.00.3). V1TSLAGEN De uitslagen van de woensdag gehouden Internationale schaatswedstrijden te Davos zijn: Heren: 500 meter: 1. Boertjes (Zwe) 39.7: 2. Erlksen (Noor) 40,0; 3. Herjuaune (Noor) 40.1; 4. Holmgren (Zwe) 40.3; 5. Schenk (Xed) 40.5; 10. Verkerk (.Ned) 41.5; 11. Hoeglln (Zwe) en Bols (Ned) 41.6. Heren 1500 m: 1. Verkerk 2.04.6: 2. Claes- son 2,04.9; 3. Sandler 2.05.5; 4. Bols 2.05.5: 5. Hoelln 2.06.6: 6. Erlksen 2.06.8: 7. Eriks 2.07.0: 9. Schenk 2.08.9: 9. Te Winkel 2.09.5: 10. Zimmermann en Bonke (O. Did) 2.10.3: 12. Karlsson (Zwe) 2.10.5; 13. Verheijen 2.10.6: 14. Iversen 2.10.9: 15. Nooltgeoagt 2.11.1. Dames: 1000 m: 1. Ruth Schleiermacher (W. Did) IJl.2 (baanrecordi: 2. Elly van den Brom (Ned) 1,32,1: 3. Ans Schut (Ned) 1.32,4; 4. Stien Kaiser (Ned) 1.32,7; 5. Klrstl Blermann (Noor) 1.32,9. 3000 meter: 1. Ans Schut 4.58,9; 2. Kaiser 5.00,3; 3. BurRmeljer 5.07,0; 4. Schmidt 5.14,2; 5. Van den Brom 5.30,2. Eindstand vierkamp .lames: 1. Schut 191,884., 2. Kalser 193,400., 3. Burgmeijer 193,831.. 4. Van den Brom 195.283. Eindstand driekamp heren (500 1500 3000 m): 1. Verkerk 127,600; 2. Eriks 127,816; 3. Bols 127,867; 4. Zimmermann 129.066; 5. verheijen 130.733: 6. Nott-t 13: "O; 7. Te Winkel 131.750; 8. Nooitgedagt 132.500. Kunetrijden GARMISCH PARTEN KIRCHEN Het tijdperk Beloesova/Protopopov werd in Garmisch Partenkirchen on der gefluit van het publiek afgeslo ten. Het Russische paar reed bij de Europese kampioenschappen kunstrij den weliswaar niet slechter dan vorig jaar in Vaesteras. maar de achtdui zend toeschouwers namen ditmaal geen genoegen met het ontbreken van moeilijke onderdelen in hun kuer. Al leen in het rustige gedeelte imponeer den zij door de wijze waarop zij hun passen lieten samenvallen met de mu ziek. Toch liet de jury zich opnieuw door de grote naam van het duo im poneren. Met 5.6 tot 5.8 was er zelfs sprake van een opmerkelijke eensge zindheid in beoordeling. Het publiek nam het niet. Het maakte bij de beoordeling van het vol gende paar (de Oostduitsers Hauss Hafner zulk een kabaal, dat voor een schandaal gevreesd moest wor den. De in het nauw gebrachte jury vond echter een uitweg, toen de 19-ja- rige Irinia Rudnina en haar twee jaar oudere partner Alexej Ulanow een technisch perfecte kuer reden van een zeer hoge moeilijkheidsfactor. Elfmaal ging een 5.9 omhoog en dat was reden voor toejuichingen, die bij na orkaankracht bereikten. Voor het jonge Russische paar was het een sensationeel succes. Het was pas hun derde optreden bij grote in ternationale wedstrijden. Het vorig jaar werden zij vijfde bij de Europese kampioenschappen en een week gele den eindigden zij bij het Russische kampioenschap nog als derde achter Moskwina/Misjin en Beloesova/Proto popov. De Tsjech Ondrej Nepela heeft na de verplichte figuren de leiding in de strijd om de Europese titel kunstrij den voor Heren. De Fransman Pa trick Pera staat met geringe achter stand op de tweede plaats. De stand bij het ijsdansen is na de verplichte figuren: 1. Towler/Ford (G-Br.) 77,1 punten; 2. Sawbridge/La- ne (G-Br.) 73,3; 3. Pokomowa/Gors- jkow (Rus) 71,2. Barcelona in lialve finale Europa Cup BARCELONA De Spaanse club Barcelona is woensdag doorgedron gen tot de halve finales van het tor nooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. Het speelde gelijk (22) tegen Ski Og Lvn uit Oslo. Barcelona j won verleden week de eerste wedstrijd .net 32. Beide ontmoetin- j gen vonden in Barcelona plaats, om- j dat het nog te koud is om in Oslo te i spelen. NEURENBERG Na Cebinac heeft trainer Max Merkel van FC Nuernberg ook zijn andere buitenspe ler, Georg Volkert, verboden op de training te komen. De linksbuiten had zaterdag in de wedstrijd tegen Hannover '96 de eerstè helft gespeeld met 38Vi graad koorts. De trainer van de Westduitse landskampioenen, die op dit moment op de laatste plaats in de bundesliea staan kon het vertrek van Volkert. die hij verving door Beer, oillljken. Onaanvaardbaar voor Merkel was echter dat zijn ..zieke" 23-jarige inter national zaterdagavond wel uit ging. Toen Merkel dit bekend werd, nam hij onmiddellijk maatregelen. Volkert kon naar huis gaan en zal zich bin nenkort voor zijn gedrag te verant woorden hebben. In afwachting van de beslissing van het bestuur zal Merkel Volkert in geen geval opstellen voor de be langrijke wedstrijd van aanstaande zaterdag tegen FC Kaiserslautern. Het neer in Europa Dat kan! Voor elke f 25,- kunt u een spaarbewijs kopen. In 1974 ontvangt u dan, behalve de gestorte f 25,—, boven de vaste rente ook nog een belastingvrije spaarpremie vah 20%. Dat is f 5,- per spaarbewijs. Als u en uw vrouw samen sparen, kunt u op deze manier van maxi maal f 500,- aan spaarbewijzen zelfs zo'n f 720,— maken. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21t/m59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maximale spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken enRaiffeisen- b anken zullen u graag helpen. U kimt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aan vragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, afdeling Voorlichting bezits/fiT^worming, Postbus 51, Den Haag. AMSTERDAM De assistent accountant H. V. (36) was door gaans bij zijn sollicitaties een zelfverzekerde en zelfbewuste man met een carrière. Voor de Amsterdamse rechtbank was hij gistermiddag een stamelende en ongelukkige man die herhaalde lijk in tranen uitbarstte. De officier van justitie, mr. J. J. Abspoel, stelde dit in zijn betoog, waarin hij erop wees dat de verdach te voor de zoveelste maal met de justitie in aanraking was gekomen wegens het aannemen van een valse hoedanigheid In 1967 had hij zich zonder arts te zijn laten aanstellen als controlerend geneeskundige bij het Gemeenschap- Sportnieuws (2) Met de heer J. Eggink ben ik hét in principe eens. Ik vind dat Het Kwar tet zo ruim mogelijk moet informeren, d.w.z. ook over datgene wat op zondag gebeurt. Derhalve ook zo compleet mogelijke informatie over sport op zondag. Voor de goede orde vermeld ik hierbij, dat ik lidmaat ben van de Nederlandse Hervormde Kerk en voorsta de begin selen conform de gereformeerde belij denis. Toch ben ik vóór berichtgeving over de sport op zondag. Iets anders is of ik de voorkeur zou geven aan zoveel mogelijk sport op andere dagen. Echter, wat vele zoge naamde en echte vrome mensen ple gen, althans zéggen te menen, heeft m.i. veel weg van struisvogelpolitiek! We moeten een actuele christelijke krant voor moderne mensen! Amsterdam mist Brussel regen Frankfort onbew. Genève h. bew. Kopenhagen regen Locarno zw. bew. Londen zw. bew. Luxemburg 1. bew Madrid onbew. Majorca onbew. München sneeuw Nice h. bew. Parijs geh. bew. Wenen sneeuw Zürich geh. bew. I Twee fleurige modellen van I Jean Hercey. Links een soepel vallende robe-manteau met doorgehaalde brede ceintuur, die de asymmetrisch en ver over el kaar geslagen voorpanden bij- I eenhoudt. Rechts een ensemble I in exclusief bedrukte zijde. Voorburg J. Keijzer Van en vrouw (2) Telkens verbaas ik me erover als „de vrouw" ter sprake komt. dat men er nooit aan schijnt te denken dat de Heiland Zijn eerste opdracht gaf aan vrouwen: „Gaat heen en bericht mijn broeders" (die bevreesd achter gesloten deuren zaten). Wordt dat maar liever vergeten? Den Haag Mevr. M. S. de Bael l'olitiële nrlirs (10) Nu de Indonesiërs zich zo weinig gelegen laten liggen aan de „oor logsmisdaden" die de Nederlanders in Indonesië „zouden hebben gepleegd", wordt het wellicht tijd om de hard nekkige rancunegevoelens van de Ne derlanders t.o.v. de Duitsers te laten varen. Wat bijvoorbeeld in Putten is ge beurd, is nog maar een fractie van wat tientallen dorpen in Indonesië te verduren hebben gehad. En de stroom van protesten, die in gezonden-stukken-schrijvers 'zo nodig moeten produceren, lijkt wel wat op een Nederlandse versie van het Duitse „Es ist nicht wahr* 'of „Wir haben es nicht gewussl". Rotterdam pelijk Administratiekantoor en het Sociaal Fonds voor de Bouwnijver heid. Nu moest V. zich verantwoorden omdat hij een bedrijf in Amster- dam-Buitenveldert door een samen weefsel van verdichtsels voor ruim ƒ7500 had opgelicht. Dit bedrag vormde twee maanden honorarium en gedeclareerde onkosten. De man, die alles toegaf, hoorde hiervoor zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis en een on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering tegen zich eisen. De directeur van het bedrijf had verdachte in oktober vorig jaar voor maximaal vier maanden als adviseur van de directie in dienst genomen. Zijn taak was het doorlichten van de onderneming en het uitbrengen van advies. Ambassadeur Bij zijn sollicitatie vertelde hij dat zijn vader ambassadeur in Portugal was geweest, hij drs. in de economie was en acht jaar werkzaam was ge weest op een groot accountantskan toor in New York. Dit was voor de directie reden geweest de sollicitant in dienst te nemen. Verdachte werd zelfs de functie van adjunct-directeur in het vooruitzicht gesteld. Mr. J. J. Abspoel meende, dat ver dachte niet in de vrije maatschappij thuishoorde. De raadsman wees erop dat V. al enkele malen ter beschik king van de regering was gesteld ge weest en dat dit dan ook zinloos zou zijn. Hij bepleitte een gedeeltelijFr voorwaardelijke straf. Koopman klaagt: DEN HAAG De 36-jarige koop man H. J. van H. uit Rotterdam be klaagde zich gistermiddag voor het Haagse gerechtshof erover dat hij in feite drievoudig was gestraft voor het smokkelen van sigaretten en drank. De rechtbank in Middelburg had hem veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Bovendien moes» hij de in beslag genomen en door verdachte gehuurde kotter tot eer, bedrag van 12.000 vergoeden. Voor een waarde van 13.000 aan goederen was echter ook nog verbeurd verklaard De procureur-generaal vorderde evenwel bevestiging van het vonnis van de rechtbank, ar nog rekening mee houdend dat verdachte nog niet eerder wegens smokkelen is veroor deeld. In maart van het vorig jaar had de koopman uit Rotterdam samen met een vriend in Zierikzee een garnalen- totter gehuurd, waarmee hij via bin nenwateren raar Oostende voer. Daar begon men met het inladen van anderhalf miljoe.i sigaretten de tmokkel. De vriend werd veroordeeld 'ot twee maanden gevangensstraf, waartoe ook de rechtbank in Rotter dam hem had veroordeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11