Triest dat ik dit moet meemaken Duitse kleuter in het donkere Rotterdam DREES BETREURT TWEEDE ACTIE Bejaarde man moest rijbewijs inleveren Staking 20 miljoen Italianen 55 ONTSNAPT UIT VRACHTAUTO VAN PAPA Ontsnapt Nederlands acteurspaar Theater samen naar KORT GEDING TEGEN DE POLITIE BIAFRAANS PROTEST 9 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 Kamerleden vragen: Onderzoek naar Mulder-V ogem DEN HAAG De socialistische Tweede-kamerleden Barendregt, Van den Bergh en Nederhorst hebben de regering vragen gesteld over het fail lissement van de NV Mulder-Vogem. „Heeft de bedrijfsleiding overleg ge pleegd met personeelsvertegenwoor- digers over de gerezen moeilijkheden en welke maatregelen zijn voor de werknemers getroffen?" zo informe ren zij. Ze vragen, indien deze maatre gelen onvoldoende blijken, om na te gaan in hoeverre aan de aanspraken van het personeel recht kan worden gedaan. De kamerleden vragen de regering om een onderzoek te laten instellen naar de jaarverslagen, prospectussen en overige mededelingen van de NV, met het oog of bepalingen van het Wetboek van Strafrecht zijn overtre den. WASHINGTON Op de wegen in de VS zijn in het afgelopen jaar min stens 365 miljoen dieren door auto's ge dood, dus één miljo enper dag. Door de auto's sneuvelt meer wild dan door toe doen van Amerikaanse jagers. DRS. WESTERHOVEN, „FINANCIËLE MAN" VAN FAILLIET VERKLAARDE MULDER-VOGEM: 55 Blij weerzien in het huis van de familie Halbrich. Links mevrouw Sobel met de kleine Joachim, rechts mevrouw Halbrich-Kliiwe en de heer Sobel. ROME Twintig miljoen Italiaan se arbeiders zouden vandaag voor 24 uur in staking gaan. Dit betekent, dat tachtig procent van alle arbeiders in dat land niet werken. Het is de grootste staking sinds de Tweede We reldoorlog. De politie had zich in alle steden voorbereid op mogelijke onlusten, die de laatste tijd bij andere stakingen in Italië nogal eens voorkwamen. De enorme staking is uitgeroepen om de regering ertoe te bewegen de pensioe nen te verhogen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotter damse politie schrok dinsdag avond tegen een uur of kwart over elf danig op, toen er een melding binnenkwam, dat iemand had gezien, hoe op de Nassaubrug in Rotterdam- Feijenoord een man uit een Volkswagen stapte, een kind van een jaar of drie beetpakte en er mee in zijn auto vandoor ging. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het was wel prettig, dat de NTS-discussie qVer de actuele kwestie-Indone- 1 sië begon met duidelijke opsom ming van data en feiten tussen 1945 en 1950, aangezien bij dit gesprek de nadruk werd gelegd op verheldering ten opzichte van de geschiedschrijving. Oud-premier dr. W. Drees ver dedigde naar aanleiding van summier-gestelde vragen op rus tige wijze zijn beleid en de in zichten die hij destijds huldigde en waarvan hij slechts één aspect achteraf „een politieke vergis sing" noemde. Hij zat in de studio tegenover drie journalisten, van wie een een zoon is van generaal Spoor. Dr. Drees ver klaarde, dat hij toevalligerwijze het niet aangekondigde interview met dr. Hueting had gezien en gehoord. Hij vond geen aanleiding om de „trieste feiten" in twijfel te trekken, maar vroeg zich wel af of deze tot zulk een algemene conclusie mochten lei den. Persoonlijk trof het hem dat dr. Hueting beweerde dat het kabinet- Bij reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. Drees het rapport-Westering in de doofpot had gestopt.: „Ik was, toen dit rapport afkwam, minister van sociale zaken in het kabinet-Beel. Ik heb wel direct kritiek geuit over de gebeurtenissen op Zuid-Celebes, voor de VARA-radio en in artikelen. Mijn kabinet heeft het rapport later aan de Kamer overgelegd." Onderdeel Over de verantwoordelijkheid van de regering inzake het Nederlandse optreden tijdens de politionele acties merkte dr. Drees op, dat deze acties slechts een onderdeel vormden van de guerrilla tegen de republikeinen. Hij noemde het een politieke onrecht vaardigheid dat groeperingen, die hem en zijn ministers destijds ver weten te zeer tegemoetkomend te zijn tegenover Soekarno en Hatta. nu aan komen met verwijten van hardheid. Wie de zaken van toen goed wil begrijpen, aldus dr. Dreas, moet ze in hun geheel bezien. De eerste poli tionele actie vloeide voort uit het feit dot de republikeinen overal chaos stichtten, voortdurend de de- markatielijnen schonden en tiendui zenden Nederlanders als gijzelaars in de voormalige Jappenkampen vast hielden. In de niet door republikeinen be zette gedeelten van Indonesië zcu het Nederlandse leger orde en rust gaan handhaven en de gevangen Nederlanders bevrijden, maar die gebieden werden toen voortdurend door infiltranten bestookt. Daaruit kwam de strijd voort. De misstappen werden overigens aan twpp kanten gezet. Excessen Het stelde dr. Drees teleur dat in de VARA-uitzendingen de indruk werd gewekt als Volgde het Neder landse leger in misdadig optreden een algemeen gedragspatroon: hij achtte het meer een reeks xcessen. Het optreden op Zuid-G'elebes onder kapitein Westerling is ft(jn grote grief geweest. Hij vond het moreel en juridisch onaanvaardbaar dat aan één man executierecht werd verleend. De legerleiding heeft dit getolereerd. Het kabinet-Beel heeft daartegen vergeefs bezwaar gemaakt. Vergissing Overal waar warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. infraphil geneeskrachtige warmte die diep doordringt 45.- PHILIPS Verder noemde dr. Drees de be slissing om na 1945 niet direct met Soekarno te onderhandelen achteraf bezien een politieke vergissing. Destijds leek echter een gesprek met een man die vurig achter de Japan ners stond en zich openlijk vijandig jegens Amerika en Engeland ver klaarde, onmogelijk. Later bleek dat men Soekarno's houding toch niet kon vergelijken met die van NSB-ers in Nederland. Premier Pas bij de tweede actie was dr. Drees minister-president. Gouverneur Van Mook was afgetreden, Beel was als hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Batavia en adviseerde tot nieuwe actie. De nog Nederlandse steden werden belaagd door de republikei nen, men wilde de levensmiddelen toevoer stoppen en zelfs in Batavia de waterleiding afsnijden. Er werden dessahoofden gedood en andere oor logsdaden gepleegd. Nederland stelde een ultimatum: absolute naleving van het bestand of een tweede politionele actie. Dr. Drees wilde met zijn PvdA-mi- nisters aftreden om de actie tegen te houden. Toen het bleek alsof de Gelukkig kwam vrijwel met een daarop een telefoontje van de bestuurder van de auto zelf dat de hele zaak ophelderde en dat de politie in aanraking bracht met een drama-in-zakfor- maat, dat binnen een kwartiertje tot een blij eind kwam. De heer W. van der Biezen, elektro- monteur, reed dinsdagavond naar zijn huis aan de Dillenburgstraat, toen hfj op de Nassaubrug tot zjjn verrassing een jongeetje van een jaar of drie op blote voetjes zag lopen, alleen gekleed in nachtgoed. De heer Van der Biezen stopte, haalde het jongeetje zjjn auto in en kwam tot de voor hem ontstellende ontdekking dat het slechts Duits sprak, waarvan hij niets verstond. De heer Van der Biezen kent echter het gezin Halbrich aan de Feyenoord- kade en mevrouw K. Halbrich-Klüwe is zelf van oorsprong Duitse. De heer Van der Biezen hulde het jongetje in zijn jas, bracht-het bij de familie Halb rich binnen en waarschuwde telefo nisch onmiddellijk de politie. Toen die even later arriveerde, had mevrouw Halbrich al van het kind ge hoord, dat hij Joachim Sobel heet, drie jaar oud is, dat zijn vader transport- chauffeur is en dat de heer Sobel .in Kempten woont, een wagen met slaap- cabine heeft en op zijn rit zijn jonge vrouw en zoontje heeft meegenomen. Tien minuten later was de hele zaak „rond". De vrachtwagen van de vader van Joachim stond in de Roentgenstraat. Vader Sobel had de gehele dag géreden, hij en zijn vrouw wilden even wat eet baars kopen bij een daar staande patat zaak. Kleine Joachim lag in zijn bedje heerlijk te slapen. Maar toen de ouders de wagen uit waren, was Joachim blijkbaar wakker geworden. Hij had de wagen opengekre- De heer W. van der Biezen met zijn vondelingJoachim Sobel op zijn knie in de huiskamer van de familie Halbrich. gen en hij was naar buiten geklauterd om op avontuur te gaan. De Rotterdamse politie had Joachims ouders heel spoedig opgespoord. Ver rijkt met een speelgoedautootje en een paar kousjes afgestaan door het jongste dochtertje van de familie Halbrich mocht Joachim weer naar zijn eigen bedje in de vrachtwagencabine. ARNHEM Voor het eerst sinds jaren gaat het acteursechtpaar Ina van Faassen en Ton van Duinhoven weer werken bij hetzelfde toneelgezel schap en wel bij Toneelgroep Theater. Zij openen er in september het seizoen met het Franse blijspel voor twee personen L'aide-mémoire van Jean Claude Carrière. Het wordt geregisseerd door Elise Hoomans. De laatste twee seizoenen trad Ina van Faassen op met Wim Sonneveld. Daarvoor was zij verbonden aan to neelgroep Ensemble, waar zij de titel „actrice van het jaar" kreeg voor haar rol van Mas ja in Tsjechofs De Drie Gezusters. Ton van Duinhoven speelde tot voor kort bij de toneel groep Centrum, waar hij een amusan te, gedeeltelijk improviserende hoofdrol vervulde. Momenteel speelt hij met Trudy Labij de hoofdrol in de vrije toneelproduktie Er zit een haar in mijn soep. Van 1954 tot 1960 was het acteurs echtpaar verbonden aan het Rotter dams Toneel. Belangrijke rollen had Ina van Faassen onder meer in Sui ker en Een bruid in de morgen van Hugo Claus. l'Aide-mémoire is het eerste toneel stuk van Carrière, die voornamelijk bekend is als dialoogschrijver voor de komiek Louis de Funès. Het "stuk ging vorig jaar september in Parijs in première en viert met bijna tweehon derd voorstellingen naast het nieuwste stuk van Anouilh triomfen. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW VENNEP „Triest dat ik dit allemaal moet meema ken", zegt drs. E. J. C. Wester hoven (29), de „financiële man" (controller) van de gisteren door de Haarlemse arrondissements rechtbank failliet verklaarde apparatenfabriek Mulder-Vogem te Nieuw Vennep. Toen directeur en oprichter van het dertien jaar oude bedrijf, B. W. M. Mulder en de raad van bestuur enkele weken geleden (op aandrang van fusiepartners) werden ontslagen, zat drs. Wester hoven met de brok ken. Het verlies van de fabriek wordt geraamd op circa 11 miljoen gulden, waarvan 5 miljoen als exploitatie verlies over 1968 is te beschouwen. Kapitaal en reserves zijn geheel uit geput. De produktie is vrijwel tot stilstand gekomen. „De heer Mulder had de markt vol komen verkeerd beoordeeld. Boven dien had hij een te groot overwicht op de gang van zaken. Tegenspel kreeg hij niet. Ik probeerde het wel. maar vergeefs". „Deze factoren hebben er o.a. toe bijgedragen dat Mulder-Vogem, met vestigingen in Zaltbommel en Geesburg (Drente) en ook in het bui tenland: Parijs, Londen en Graz en tot voor kort in Milaan en Stock holm, over de kop ging. Het perso neel op de Nederlandse be drijven bestaat uit 241 man. Die zit ten nu zonder werk. Wat de in het buitenland gevestigde bedrijven be treft, alleen de directie wordt ge voerd door Nederlanders en die zul len waarschijnlijk weer terug moe ten." Kas leeg „De employés komen er goed van af. Zij hebben hun salarissen tot a.s. vrijdag uitbetaald gekregen. Vakan tiegeld is er niet bij, want de kas is leeg", aldus drs. Westerhoven, die van de gebeurtenissen rond het be drijf een instorting heeft overge houden. De toekomst zag er voor Mul der-Vogem bepaald rooskleurig uit als de directie zich niet te veel had geconcentreerd op de produktie van de koudgasvaten, grote tanks waarin stoffen als zuurstof en stikstof onder een temperatuur van min 196 graden worden bewaard. „Toen de gasprodu- centen overschakelden van persgas op vloeibaar gas, kwamen de door ons gemaakte vaten niet meer aan bod", zegt hij. In de grote fabriekshallen, waar de grote en middelgrote wilgeverfde va ten de aandacht trekken, groepten of slenterden de werkloos geworden employés; anderen verdreven de tijd met voetbal. Er tussen door liepen keurig geklede heren (onder wie Duitsers)taxerend bekeken zij de inventarisatie. Apathisch Drs. Westerhoven had ook wel eni ge kritiek op de mentaliteit van de employés. „Velen wisten al geruime tijd dat het bedrijf niet marcheerde zoals het moest, maar zij hadden niet de moed om door te zetten, bleven er zelf apathisch by". Voorman L. F. Verboom, vijf jaar werkzaam geweest in het bedrijf zoekt de schuld bij de directie: de top was veel te zwaar; („te hoge salaris sen"). Bovendien werd teveel geïn vesteerd in het ontwikkelingscentrum in Leiden. Verder Kritiseerde hij de...gebrek kige communicatie" tussen de leiding en de employés. „Wij zijn erg teleur- Op de foto de grote werkplaats van de failliet verklaarde apparaten- fabriek Mulder-Vogem in Nieuw Vennep. De produktie van koelgasvaten waarin stoffen als stikstof en zuurstof onder een temperatuur van 198° worden bewaard, is nu geheel gestaakt. Mulder-Vogems' topprodukt gesteld". Overigens had hij geen aan merkingen op de regeling die voor de employés getroffen is. Voor het laaggebouwde fa briekscomplex met op het dak in grote witte letters de naam Mul der-Vogem, is het een drukte van belang. .Grote sleeën van wagens rij den af en aan; mensen komen doorlo pend de 'abriek binnen om alvast te kijken of er wat van hun gading is", zegt drs. Westerhoven naar buiten kijkend. Toekomst van employés rooskleurig (Van een onzer verslaggevers) NIEUW VENNEP Drs. Westerhoven ziet de toekomst van de werkloos geworden em ployés van zijn bedrijf niet som ber in. Voor het technisch-perso- neel bestaat grote belangstelling, vertelde hij. Dat bleek inderdaad zo te zijn, want verschillende bedrijven zijn in de fabriek een ware wer vingscampagne begonnen. Daarvoor hadden zij in de luxueus-ingerichte kantine van Mulder-Vogem, door het perso neel ook wel „Sixtijnse Kapel" genoemd, geïmproviseerde „stands" ingericht waar de ex-employés voor nadere inlich tingen terecht konden. Volgende week staan ze op straat. De Haarlemse arrondisse mentsrechtbank heeft intussen mr. G. Stibbe in Amsterdam en mr. G. A. P. de Kort in Haarlem aangesteld als curatoren. Rech- ter-commissaris wordt mr. J. Sprey. UTRECHT Aan het verzoek van de drie samenwerkende in dustriële bonden aan de werkgevers in hun bedrijfstak, hun personeel een duurtetoeslag te geven, hebben giste ren opnieuw ruim 250 bedrijven ge volg gegeven. Het gaat hier om zeker 42.000 werknemers. Nederland blijft zich beijveren voor een humane aanpak van de Biafraanse zaak, maar de rege ring kan er nog meer aan doen, vinden enkele Twentse jonge ren, die voor het begin van de openbare Biafrahearing in Den Haag demonstreerden voor de heropening van de luchtbrug naar Biafra. Zij "voerden een groot kruis met zich mee. (Van nnze Haagse redactie) DEN HAAG Voor de presi dent van de Haagse rechtbank diende gisteren een kort geding, aanhangig gemaakt door de 74- jarige S. C., wiens rijbewijs door de hoofdcommissaris van politie in Den Haag was gevorderd, maar aan welke eis de bejaarde weigerde te voldoen. Hij had de rechtbank president ge vraagd geen uitvoering te doen geven aan de gestelde vordering tot het op nieuw afleggen van een rij-examen en medische keuring, hetgeen ge schiedde ingevolge artikel 18 van de republikeinse leiding zich terugtrok (Hatta verontschuldigde zich met ziekte en Soekarno zei dat hij naar India ging), nam de chaos zo toe, dat de actie toch moest doorgaan. Tragisch „Maar in feite was de leiding niet weg. Het werd een zeer tragische strijd die ik achteraf betreur", aldus dr. Drees. „Ik moet erkennen dat deze leidde tot de crisis en tenslotte tot het einde." Over de opmerking van prof. Seher- merhorn premier van juni 1945 tot juli 1946 dat hy had willen weg gaan, zei dr. Drees: „Ik begrijp dat niet. Wanneer wou hy dan aftreden? Tijdens de eerste actie (juli 1947) was hy het die (als voorzitter van de com missie-generaal voor Nederlands-In- dië) adviseerde door te stoten naar het republikeinse hoofdkwartier Djok- ja; dat heeft het kabinet-Beel tegen gehouden. En by de tweede actie (eind 1948) droeg hy geen enkele verant woordelijkheid meer. wegenverkeerswet. (De vordering tot inlevering van het rijbewijs kan wor den gedaan op grond van het ver moeden. dat iemand onbekwaam of ongeschikt is een auto te besturen). Behalve de hoofdcommissaris wa ren ook de Staat der Nederlanden, de commissaris van de Koningin, de burgemeester en het Centraal bureau voor afgifte van rijvaardigheidsbewij zen in het kort geding betrokken. Namens eerstgenoemde was aanwe zig een hoofdinspecteur van politie, voor de overige instanties, de lands advocaat mr. E. Droogleever-Fortuyn, terwijl namens S.C. optrad mr. I. E. Hess. Het bleek, dat de man op 10 sep tember door een hoofdagent van po litie was aangehouden in verband met een verkeersovertreding, waarvan eiser had meegedeeld er zich jiiet be wust van te zijn geweest. Op grond daarvan werd inlevering van het rijbewijs gevorderd. Mr. Hess veronderstelde, dat die vordering was gegrond op de leeftijd van S.C. en hij meende dat hier sprake is van mis bruik van bevoegdheid. Geen rechtsmiddel HU wees erop, dat geen enkel rechts middel bestaat tegen een dergeiyke invordering. Zo wordt inbreuk ge maakt op het rechtsbewustzyn, dat een levend beginsel vormt van be- hoorlijk bestuur. Pleiter achtte de president bevoegd om het overheidsbeleid in deze te toetsen. De verzekeringmaatschappij blijkt op de hoogte te zijn gesteld van het gebeurde en de w.a.-verzekering te hebben opgezegd, alhoewel S.C. nog in het bezit is van zijn rijbewijs, doch nu nergens zijn verzekering kan on derbrengen, aldus mr. Hess. De hoofdinspecteur deelde mee dat de politie dergelijke mededelingen niet aan de verzekeringsmaatschappij heeft gedaan. Mr. Droogleever Fortuyn consta teerde, dat op goede gronden inleve ring van het rijbewijs is gevorderd en er geen sprake is van willekeur. De principiële vraag of de president in deze bevoegd is doet hier niet ter zake. De president merkte nog op, dat geen proces-verbaal is opgemaakt, hetgeen de zaak wel eenvoudiger zou hebben gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9