Irak weer verscheurd door machtsstrijd Hoedenmakers werken voor van Parijs buitenland Pengel doet geen concessies meer HULP AAN BIAFRA ALLEEN MOEILIJK DOOR POLITIEK DUITSLAND KRIJGT D'69 Egypte wil wapenembargo tegen Israël Terreur in duister RELLEN IN PARAMARIBO „RELATIE MET SURINAME VEROUDERD" Is ontdekt werk van Schubert Gratificatie regeling bij Van Nelle Internaten voor schipperskinderen in moeilijkheden Buschauffeurs dreigen met staking Incident in de Golf van Thailand NIEUWE LEIDSE COURANT 7 WOENSDAG 5 FEBRUARI 196» DüSSELDORF Een groep jonge Westduitsers wil een nieuwe politie ke partij stichten om te voorkomen dat de uiterst rechtse NPD bij de komende parlementsverkiezingen in de herfst parlementszetels verovert. Initiatiefnemer Axel Ridder hoopt dat de nieuwe partij, die Democraten '69 zal heten, eind deze maand van de grond kan komen. D'69 zal probe ren in het najaar één procent van het aantal uitgebrachte stemmen op zich te verenigen. Zij verwacht dat de NPD daardoor onder de vijf pro cent zal blijven, de minimumgrens die gehaald moet worden om zetels ln de Bondsdag te kunnen krijgen. D'69 wil ook de huidige coalitie van sociaal-democraten en christen-democraten doorbreken om de Bondsrepubliek weer een echte oppositie te geven. Democraten '69 zal worden ontbonden zodra beide doelen zijn bereikt. KAIRO/TEL AVIV De Egyptische minister van buiten landse zaken Riad heeft op alle landen een beroep gedaan de wapenleveranties aan Israël te staken „teneinde de vrede in het Nabije Oosten te bewerkstelli gen". Zijn Israëlische collega Aba Eban verwerpt de „concessies" die presi dent Nasser maandag in Newsweek deed. Eban vindt het een plan om zijn land in twee etappes te likwide- ren. Het enige nieuwe element in Nas sers interview was de „hermilitarise ring van de Sinaï". Ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hecht weinig waarde aan Nassers woorden. Alleen het feit dat de Egyptische president over vredesvoorwaarden wil praten, vindt men in Amerika bemoedigend. In het land zelf blijft het onrustig, vooral in de bezette gebieden. In Na bloes is een algemene staking uitge roepen. De voorzitter van het joodse wereld congres, dr. Nahum Goldmann, heeft op alle hoge wereldleiders een beroep gedaan te helpen bij het redden van de joodse gemeenschappen in de Ara bische staten. Ook senator Edward Kennedy pleit voor het evacueren van deze minderheden. Desnoods moet Amerika ze opnemen, vindt hij. Mao-griep eist in VS ruim 5000 doden WASHINGTON De Mao-griep heeft in 122 Amerikaanse steden op z'n minst 5250 slachtoffers gemaakt. Verwacht wordt dat dit aantal tot zeker 15.000 zal stijgen. De griep veroorzaakte in Neder land behalve een half miljoen zieken ook een run op de koortsthermome ters en allerhande anti-griep prepa raten. Een Amsterdamse groothandel verkocht vorige maand tienduizend thermometers meer dan normaal. (Van een onzer redacteuren) HET in het openbaar ophangen van Joden in Bagdad heeft minder te maken met de anti- Israëlische gezindheid van het bewind van president Achmed Hassan el Bakr dan met de ha chelijke positie, die dit regime in Irak zelf inneemt. Dat is de laat ste dagen wel duidelijk gewor den. We signaleerden reeds het opval lende feit, dat zelfs in Arabische lan den kritiek is geleverd op de omstan digheden, waaronder de terechtstel lingen werden uitgevoerd. Deze af keuring was op zichzelf al een aan wijzing, dat het geen daad betrof, waarmee de Arabische landen pro beerden, Israël tot nieuwe vergel dingsacties (als op het vliegveld van Beiroet) aan te zetten. Ook de Iraakse berichten, als zou den Israëlische vliegtuigen aanvallen hebben gedaan op zich in Jordanië bevindende troepeneenheden, waren een afleidingsmanoeuvre. Israël ont kende ten stelligste de waarheid er van en Irak heeft tot dusver niet het bewijs geleverd, dat het tenminste drie Israëlische vliegtuigen heeft neergehaald. Oppositie Een medewerker van de Internati onal Herald Tribune schrijft, dat het ophangen van zogenaamde spionnen een gruwelijke poging was om erach ter te komen, hoe de bevolking zou reageren. Verwacht wordt, dat nog meer terechtstellingen zullen volgen, wellicht ook die van ex-premier Ab- del Rahman el-Bazzaz. Een AP-correspondent meent dat het niet lang meer zal duren, of er breekt in Bagdad weer een revolutie van formaat uit. Er zijn veel verha len bekend geworden over moorden in de nacht, folteringen en arrestaties van tegenstanders van president El Bakr, die alles doet om in het zadel te kunnen blijven. ,,'s Nachts trekken gewapende ben den krachtpatsers, zich vermommend onder de fraaie naam van Nationale garde, door de straten om mensen te arresteren, van communisten tot conservatieven, of wat daarvoor doorgaat. Slechts bij. gerucht ver neemt men wie al zo van het grauwe toneel verdwijnt en men hoort vele Jiamen mompelen van officieren van het leger, studenten en leiders van vakbonden. De oud-minister van bui tenlandse zaken en de voormalige Iraakse ambassadeur te Washington, Nasser el Hani zou al niet meer in leven zijn. Speelbal Iemand zei: „De regering heeft een van de ergste bladzijden uit het boek van Stalin tot voorbeeld genomen". Maar zulke uitlatingen hoort men niet veel. Slechts weirig burgers dur ven in het openbaar met mensen uit het Westen te praten. Het gevolg kan PARAMARIBO De Suri naamse premier Pengel wast, wat betreft de toenemende sta kingen in zijn land, zijn handen in onschuld. Gisteravond ver klaarde hij, dat hij alles heeft gedaan om aan de eisen van de stakers tegemoet te komen. Beide partijen blijven dus op hun standpunten staan en dat leidde gisteravond tot ongeregeldheden tij dens opnamen van de Nederlandse televisie. Er werden ruiten van een school ingegooid en er vielen enkele klappen. Er deden zich ook moeilijkheden voor bij een stakingscentrum in Pa ramaribo, toen onderwijzers borden DEN HAAG De Christelijk histo rische jongeren organisatie heeft in een telegram aan vice-premier Bak ker gezegd dat de ongeregeldheden in Suriname en de hardnekkige geruch ten over corruptie en ondemocrati sche toestanden, weer eens de aan dacht vestigen op de verouderde re latie tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. In de huidige situatie kan ons land bij ernstige moeilijkheden betrokken raken en moreel verantwoordelijk worden gesteld voor bepaalde wantoe standen, aldus de CHJO. De minister wordt gevraagd de betrekkingen met de overzeese rijksdelen te bezien en op een conferentie van de betrokken partners de mogelijkheid te bespre ken de relatie meer van deze tijd te doen zijn. ophingen met de namen van onder wijzers, die niet staakten. Ze werden verraders genoemd. Later bleek, dat enkele onderwijzers, die op het bord stonden vermeld, zich wel als staker hadden opgegeven. Buiten Paramaribo zijn ook alle scholen gesloten. Zo kwamen in het district Nickerie slechts 17 van de ruim 300 onderwijzers In 1963 was El Bakr ook aan de macht. Men ziet hem hier samen met de Egyptische president Nasser in beter dagen. SOLIDAIR Ook de solidariteitsstakingen voor het onderwijzend personeel nemen toe. Ruim 95 procent van alle hogere en middelbare ambtenaren lieten het gisteren afweten en hebben aange kondigd ook de komende dagen het werk te zullen neerleggen, als pre mier Pengel bij zijn „halsstarrige" houding blijft. De federatie van leerkrachten heeft uit Curacao een telegram ontvangen van het onderwijzend personeel daar, waarin zij zich solidair verklaren met de stakers. Als premier Pengel niet voor van daag zijn funktie als voorzitter van de werknemersmoederbond neerlegt, zullen de arbeiders van de grootste industrie in Suriname, de Aluminium Company, eveneens het werk neer leggen. GRAZ De Oostenrijkse compo nist en Schubertkenner dr. Konrad Steckl heeft in de papieren van een overleden organist een compositie ge vonden, die vermoedelijk het werk is van Franz Schubert. De compositie, die de Grazer Fan tasie wordt genoemd, wordt in sep tember uitgevoerd door prof. Hans Petermandl van de Academie voor Muziek en Toneel. Zij verschijnt binnenkort in druk. De overleden organist was prof. Ru- dolf Weiss-Osborn, organist van de kathedfaal van Graz. zijn: een nachtelijk bezoek van de gevreesde „Nationale garde". On danks de terreur is men er niet in geslaagd de v'ammen van onrust en afkeuring te doven. Irak is een speel bal in de machtsstrijd tussen de di verse stromingen van de Baath-par- tij, de opstandige officieren en de machtige leden van El Bakrs eigen groep. Nadat kolonel Abd'el Keriem Nasrat was doodgeschoten (hij was een „ouderwetse" en harde Baath-aanhanger, wiens voorkeur uitging naar de vleugel die sympa thiseert met Syrië) heeft de regering van dat land het regime van El Bakr openlijk verworpen en opgeroepen tot vorming van een Iraaks „Natio naal front van progressieve krach ten" om de regering omver te wer pen. In Damascus kan men horen vertellen dat er in Irak al een onder grondse beweging actief is. Strijd Op de universiteit van Bagdad komt het keer op keer tot heftige debatten tussen de studenten onder ling, die dan in veel gevallen eindi gen in felle gevechten. Hoeveel stu denten er al niet bij die gevechten zijn afgemaakt door messteken of ko- gelwonden is n:'e' te zeggen. Een groot aantal hoge officieren, die in december van verleden jaar een staatsgreep op touw hadden ge zet die op niets uitliep, is uit de dienst verwijderd of min of meer verbannen naar een hoek van het land waar men verwacht dat zij niet veel kwaad meer kunnen doen. In het hart van het regime woedt de strijd om de macht voornamelijk tussen twee van El Bakrs voor naamste medestanders: de minister van binnenlandse zaken, generaal Sa- leh Machdi Ammasj, en de minister van defensie, generaal iHardan el Ta- kriti. .Ammasj schijnt aan het langste eind te trekken. Takriti zou reeds „huisarrest" hebben. Veel van Takri- ti's aanhangers in het leger zouden als „overgeplaatst" uit Bagdad ver dwenen zijn. Joden In Irak wonen 2500 joden en die zijn in deze meedogenloze en niets-ontziende strijd óm de macht wellicht de meest hulpeloze burgers. Het valt hen zwaar werk te vinden, vergunningen om handel te drijven worden hun vaak ontnomen en zij mogen zonder speciale vergunning, die uiteraard moeilijk te krijgen is, het land niet verlaten. De meesten leven van wat zij nog aan bezittingen hebben en moeten stuk bij stuk alles verkopen. De andere machtige vijanden van El Bakr, en van anderen voor hem, zijn de Koerden in het Noorden van het land. De regering heeft de Koer den er ondanks strafexpedities en wreedheden nooii onder kunnen krij gen. Deze mensen, die al jaren lang dapper vechten om een eigen staaf te stichten, zijn rustelozer dan ooit, nu Bagdad in zijn voegen kraakt Alles wijst erop dat er binnen niet al te lange rjjd weer grote verande- ingen in Bagdad te zien zullen zijn en dat het land de zoveelste, en naar men kan aannemen, gewelddadige om verwerping van het huidige „gezag" gaat beleven. Generaal Ammasj is volgens sommigen de beste kandidaat om de „nieuwe man aan de top" te worden, aldus Ass. Press. Gekoppeld aan dividend ROTTERDAM De Erven de wed. J. van Nelle NV heeft besloten voor de ruim duizend werknemers in Rot terdam en Meppel een gratificatie-re geling in te voeren, die is gekoppeld aan het dividend. Zij zullen een half procent van hun jaarloon ontvangen, voor elk procent waarmee het contant uit te keren di vidend de vijf procent te boven gaat. (Over 1967 was het dividend twaalf procent). De eerste uitkering gebeurt nog dit voorjaar, over het jaarloon I960. De directie heeft tot deze gratifi catie besloten om de werknemers nauwer te kunnen betrekken bij de bedrijfsresultaten van de onderne- DEN HAAG „Is het waar dat mede als gevolg van het gestegen kos- tenpeil het merendeel van de interna ten voor schipperskinderen in zo ern stige moeilijkheden op financieel ter rein verkeert, dat het werk dreigt vast te lopen indien niet op korte termijn het subsidie wordt opgetrok ken?" De socialistische Tweede-kamerle den Laban en Masman dringen erbij staatssecretaris Grosheide van onder wijs en wetenschappen op aan ter compensatie van de stijging van de lonen en prijzen het huidige subsidie aan de internaten van 14 per kind per w »ek te verhogen tot 18 indien inderdaad sorake is van financiële moeilijkheden. (Van onze correspondent) HAARLEM Tijdens een nachte lijke vergadering in Heerhugowaard hebben ruim honderd buschauffeurs in principe besloten in staking te zul len gaan als de door de vakbonden geëiste salarisverhogingen door de werkgevers op 1 maart niet zijn inge willigd. In deze eisen gaat het, zoals be kend, om rechttrekking van de verschillen in salariëring bij de ge meentelijke vervoersbedrijven en de streekvervoersbedrijven. De buschauffeurs bij het streekvervoer verdienen aanmerkelijk minder en dat vinden zij nu al jarenlang een onrechtvaardige zaak. Nog tijdens de vergadering werd een stakingscomité gevormd. Hearing Kamercommissie toont aan: (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG Tijdens de dinsdag door de vaste Kamer- commissie van buitenlandse zaken gehouden hearing over de hulpverlening aan Biafra, is opnieuw gebleken dat een efficiënte hulpactie ernstig wordt bemoeilijkt door de politieke achtergrond van de burgeroorlog in dit land. Zowel mevrouw drs. E. Went- Van der Vring, van de Stichting Oecumenische Hulp en Caritas, als drs. H. Bootsma, die voor de Zendingsraad en de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk sprak, betoogden dat er mo menteel voedsel genoeg aanwe zig is om naar Biafra te worden verzonden maar dat voldoende transportmiddelen ontbreken. „Er is voldoende mankracht aan wezig maar vliegvelden ontbreken", aldus de heer Bootsma. De regering zal in samenwerking met andere lan den moeten komen tot de bouw van een nieuw vliegveld. Naar zijn oor deel gaat de taak, die in Nigeria ver richt moet worden, de capaciteit van de particuliere organisaties te boven. Realiteit De bouw van een nieuw vliegveld voor voedseltransport was ook de wens van mevrouw W. Brattin- ga-Kooy. Zij stelde de commissie een plan ter hand voor de bouw van een vliegveld, binnen het rampgebied in Biafra. Vanuit de commissie werd er onder meer door de heren Van Mierlo (D'66) en Dankert (soc.) op gewezen dat Biafra steeds dagvluchten met voedsel heeft tegengehouden. Thans wordt het enige vliegveld dat er is zowel voor voedsel- als wapen transport gebruikt, aldus de heer Van Mierlo. Maakt men een vliegveld uitslui tend voor voedseltransport dan kan het vliegveld voor wapentransport onmiddellijk door Nigeria gebombar deerd worden. Hierdoor zou Biafra snel de strijd moeten opgeven. Het feit dat alle humanitaire hulp steeds bemoeilijkt wordt door de oor log in Nigeria werd onderstreept door de heer E. Udoh, een Nigeriaans student, die in Nederland verblijft. Hij vroeg aandacht voor de realiteit in Nigeria. De hulpverlening zal slechts effectief kunnen zijn zodra er een staakt het vuren wordt afgekon digd. Zolang de oorlog doorgaat, blijft alle hulp extra duur en ontoereikend. Temeer daar Biafra geen hulp over land wil laten aanvoeren, uit vrees dat de Nigeriaanse troepen daar ach teraan zullen komen, aldus de heer Udoh. Uithongeren De heer Udoh zei niet te geloven da Nigeria bewust een voedselblok- kade toepast om Nigeria uit te hon geren. Anders zou zij geen enkele voedselvlucht toestaan, betoogde hij. Ook drs. E. Wennen, die acht jaar als arts in Nigeria heeft gewerkt durfde niet zonder meer te stellen dat Nigeria Biafra wil uithongeren. De voedselschaarste heeft ten dele andere oorzaken. Al is door de huidi ge situatie het effect van het Nigeri aanse optreden wel vrijwel gelijk te stellen aan een blokkade. De heer Wennen meende dat de voedselhulp met name aan Biafra drastisch moet worden uitgebreid. Hij wees er op dat Nigeria zelf nog steeds veel voedsel uitvoert. Vorig jaar importeerde Nederland uit Nige ria ongeveer 50.000 ton palmolie en aardnoten. Drs. Wennen deed de suggestie dat de particuliere hulporganisaties een poging moeten doen om deze Nigeri aanse export naar Nederland op te kopen. Dan is het voor Biafra beno digde voedsel veel sneller op zijn plaats. Naar Biafra De heer E. Zeeman, voorlich tingsambtenaar van de Nigeriaanse ambassade, zei dat men nog veel te veel rekening houdt met allerlei Bi- afraanse eisen inzake voedsel transport; dag en nachtvluchten e.d. Vrijdag zullen de Kamerleden drs. T. Westerterp (kath. v.) en mr. C. Bos (ch) voor een particulier bezoek naar Biafra vertrekken. BANGKOK/SAIGON De spanning tussen Cambodja en Thailand is vandaag verhoogd door een incident in de Golf van Thailand. Twee kanonneerboten van beide landen schoten op el kaar. De schepen misten overi gens. Thailand beschuldigt Cambodja er van dat zijn schip vier Thaise vis sersschepen aanhield in internatio nale wateren. Het Cambodjaanse schip zou het vuur hebben geopend, toen de Thaise boot de vissers te hulp kwam. Relevé in shantung van Gilbert Kleine breton van Jean Paton Mexicaanse inspiratie bij Jean Een geruite zijden zakdoek ge- Orcel. Barthet bruikte Jacques Pinturiez voor dit kapje. (Van onze moderedactrice) PARIJS De moedigste mensen zijn wel de Parijse hóe- denontwerpers. Seizoen na sei zoen komen ze met nieuwe col lecties, maar nooit of te nim mer zien zij in eigen stad daar ook maar één model van dra gen. Parijs in een stad, waar de vrouwen geen hoed dragen. Wel sjaals, hoofddoeken, petjes, grappige mutsen of een bandeau, maar liefst is de Parisienne ge dekt door lokkenpracht. De collecties zijn dan ook bestemd voor de buitenlandse inkopers, want overal elders in de wereld is een Parijse hoed nog altijd het toppunt van chic. Vandaar dat in elke collec tie beeldschone grote capelines wor den getoond, de droom voor iedere bruidsmoeder of voor de high socie ty, die zich aan tuinfeesten wijdt. Verder middelmatig grote relevé's. die het voorhoofd en een lok haar vrij laten; enkele cloches iets schuin boven de ooglijn te dragen, zoals in de jaren twintig de filmsterren plachten te doen. Dikwijls zijn ze van zijde en als het ware om het hoofd gegooid met de punt boven Enorme capeline van Marc Olivier het rechteroog en een op de schou der afhangende slip. Veel hoeden van stro, van het kostbare sisal af tot het soepele riet, waarvan tuinmanshoeden gevloch ten worden. Nooit grof stro, maar wel gehaakt touw, soms ook is van het dunne touw een netje geknoopt, dat als materiaal dient. Verder za gen we een hoed gemaakt van.... Ja pans behangselpapier! Weinig vilt, maar veel zijde, bedrukt met kleine motiefjes. De pasteltinten overheersen, wat overeenstemt met de algemene mo dekleuren voor deze zomer. En voor alle tailleurs en broekpakjes in don kerblauw met wit natuurlijk don kerblauwe hoeden met wit gegar neerd. Verder alle tinten bruin van chocoladekleurig tot caramel en bei ge toe. Opvallend was dat er geen '.warte hoeden waren. De garnering bestaat vrijwel uitsluitend uit kralen of plastic versieringen. Intussen werken de couturiers niet erg mee om de Parijse vrouw weer onder een hoedje te vangen. Alleen Dior liet grote witte hoeden zien, maar in de andere huizen droegen de mannequins stijve petjes of alleen maar een dunne lange zij den sjaal om het hoofd gewikkeld! Ikor (3) Wat een teleurstelling, die uitzen ding van het Ikor met ds. Jan Wit, I Een zéér begaafd man, door velen be wonderd. Maar waarom kwamen uit zijn mond zulke smerige zinnen als in het gedicht over de blinde? Was dat alles wat ds. Jan Wit ons te zeggen had? Wel een verschil met de psalmen, waarvan de dichter auteur I was. I Schiedam M. Valkenburg-Gerritse Ikor (4) Op de voorpagina van onze krant I prijkte met grote letters dat aan ds. I Jan Wit het eredoctoraat theologie is toegekend. Ik geloof niet dat hij deze I erkenning gekregen zou hebben als de ze personen zijn uitzending zouden hebben gezien van zondagavond 24 ja nuari jl. 1 Rotterdam A. J. Kastart-Dorsman Ikor (5) Waar moet het heen met de kerk, met de jeugd en met een omroep, die zoiets uitzendt? Ik ben diep geschokt. Scheveningen D. Roeleveld Ikor (6) Het is bijzonder jammer dat ds. Jan Wit de kans kreeg zijn vieze, grove taal over heel Nederland uit te stor ten. Dat noemt zich predikant. Ik vind hem eerder God-loos. Katwijk a/d Rijn H. Maat-Onderwater ikor (7) Jammer, dat deze blinde predikant zich in deze „schuttingtaai" moest ui ten. Is het menselijk lichaam alleen maar mooi als het over sex gaat? Is er anders niets te ontdekken? Scheveningen Tj. Maas-Zwart Ikor (8) Uit de kritiek op ds. Jan Wit blijkt, dat er nog heel wat conservatieve men sen zijn, die jaren achter lopen en als het ware stil zijn blijven staan. Heeft de heer J. van Santen er nooit over nagedacht dat mensen als ds. Jan Wit in deze tijd horen? Zij brengen pro gressiviteit in de kerk. Alphen a/d Rijn W. v. d. Heiden Ikor (slot) Wanneer leren christenen nou ein delijk eens afwijkende opvattingen van andere christenen naast zich te verdragen. De ingezonden stukken, waarin regelmatig mede-christenen worden aangevallen (nu ds. Jan Wit weer), zijn voor mij stuk voor stuk pogingen om in het openbaar uiting te geven aan dankbaarheid, dat „IK niet zo ben als die zondaar ginds".., Den Haag J. Broek

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7