Proces Hans van Z. (vier moorden) duurt weken Uit de H Industrialisatie los zien van werkgelegenheid ja graag! Altijd weer de zuiverste, de zachtste, OUWE NOL" WIL GEEN VERDEDIGER VON KASSEI VOORZITTER BONDSDAG Vakmanschap is meesterschap Voorzieningen in rechtzaal Utrecht Grijsaard zou hebben uitgelokt 5 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Hoewel de sprekers van de regeringsfracties gisteren in de Tweede Kamer lof toezwaaiden aan de regering voor de „gedegen nota regionaal beleid in de jaren tot 1972", was de kritiek op verschillende on derdelen niet mals. De anti-revo lutionair Goudzwaard en de KVP'er Nelissen vonden elkaar op het punt, dat subsidies op uit breidingen los gezien moet wor den van de feitelijke werkgele genheidssituatie. Hoewel de heren Nelissen en Goudzwaard mee konden gaan met het besluit van de regering de secun daire ontwikkelingskernen tijdelijk te handhaven, stelden zij uitdrukke lijk vast dat secundaire kernen slechts opgeheven mogen worden wanneer het infra-structurele beleid is afgerond en de werkloosheid ver dwenen. Daarbij moeten de secundai re kernen tijdig ingelicht worden over een eventuele opheffing. Bij in terruptie verklaarde de socialist Oele wel te voelen voor de opvatting van de heer Nelissen. Primeur De heer Goudzwaard kwam met een primeur in de Kamer. Hij beschikte over cijfers die aantonen dat er een ontwikkeling aan de gang is ten nadele van de oudere in dustriegebieden in Brabant en met name Limburg. Het provinciale aandeel in de in dustriële werkgelegenheid (exclusief de bouwnijverheid) gemeten in werk zame personen, was voor Groningen, Friesland en vooral Drente zeer be vredigend, terwijl Overijssel en Lim burg aan de negatieve kant van de streep bleven. Brabant vertoonde nauwelijks groei. Ter toelichting: in het noorden ver minderde de strukturele werk loosheid met gemiddeld 3 procent in de afgelopen 10 jaar, in Limburg ech ter steeg de werkloosheid van -Va tot 2»/*. De heer Goudzwaard verbond daaraan echter niet de conclusie dat we de gunstige gebieden nu maar verder aan hun lot moeten overlaten. Juist nu is er reden het Noorden over de streep te trekken en Twente, Brabant en Limburg niet te vergeten. In dat verband vroeg hij zich af of de terbeschikking gestelde 175 mil joen uit de BTW-pot niet wat te krap was. Voor Zeeland achtte hij een beëin diging van de faciliteiten door de snelle ontwikkeling in het Sloegebied niet uitgesloten. Dit gebied zou zich zelfstandig kunnen ontwikkelen. De heer Kikkert (c.h.). die in het kader van de samenwerking tussen de drie .onfessionele fracties, in het bijzonder over de problemen van het noorden sprak, zei dat het noorden van het aardgas best eens wat voor deel mag trekken. Hij wees op de „misser" van Dow Chemical in Delfzijl en de vestiging Van Péchinay in Zeeland. De CHU'er vroeg zich af of de bestuursorganen Staking TAE STAKING in Italië heeft weinig te maken met de sociale proble matiek. Met name over de ouder domsvoorziening is al een akkoord bereikt, dat slechts naar tijdschema uitwerking behoeft. Eerder is sprake van een prestige slag tussen de drie vakbonden, met de communistische als de grootste. Als verlengstuk van de omvangrijke communistische partij >s de bond in geschakeld om het het kabinet- Humor moeilijk te maken. Men weet, dat het moeite gekost heeft dit voornamelijk uit christen democraten en socialisten bestaande kabinet in elkaar te zetten. Het is ook bekend, dat belangrijke groepe ringen binnen deze partijen er nog steeds niet gelukkig mee zijn. Begrijpelijk proberen de communis ten hier zoveel mogelijk profijt van te trekken. Wellicht niet ten on rechte, nemen zij aan dat de meeste Italianen ontevreden zijn over de gang van zaken in hun land. Om nu de communistische vakbond de wind uit de zeilen te nemen heb ben ook de bonden van christen democraten en socialisten (die samen ongeveer evenveel leden hebben als de communistische) zich achter het besluit geschaard, een serie protest stakingen uit te roepen. Bovendien hebben zij getracht de samenwerking met de communisti sche bond zó ver uit te breiden, dat na verloop van t(jd de vorming van één groot vakverbond mogelijk wordt. De communisten voelen daar echter weinig voor. zy zouden hun vrijheid van han delen verliezen en vrezen, dat de in vloed van christendemocraten en socialisten ondermUnende acties zal verhinderen. Intussen wordt het kabinet-Rumor zwaar op de proef gesteld. Het zit tussen twee vuren, ook omdat het geen toezeggingen kan doen die de draagkracht van de economie te bo ven gaan. van het noorden voldoende souplesse hadden getoond en of de minister van Economische zaken wel voldoen de had geluisterd. Plan Hij werd daarin bijgevallen door de socialist Oele, die vond dat de inspraak van de regio volstrekt on voldoende was. Volgens hem krijgt het beleid iets centralistisch. De ge westen zouden zich volgens hem moeten bundelen en mee moeten kunnen spreken in het beleid. Hij kwam met het plan voor de oprichting van een Ontwikke lingsmaatschappij voor Regionale In dustrialisatie, een orgaan met een deskundige staf dat bemiddelend op zou moeten treden bij de hele proble matiek van de regionale industria lisatie. Deze maatschappij zou kunnen beschikken over industrieparken en in overleg met provincie en gemeente bedrijven aan kunnen trekken. De ORI zou zelfs mee kunnen doen aan de financiering in bepaalde bedrijven (staatsbezit) en gekend moeten wor den in de vestiging van bedrijven in de Randstad. De liberaal Joekes bleek niet zo veel voor dit plan te voelen. Het zou een staat in de staat worden. De heer Kikkert wees op de nood zaak in het Eemshavengebied een energiecentrale te bouwen (de heer Goudzwaard sprak zelfs van een kerncentrale). Volgens de christelijke partijen mag de ontwikkeling van het Eemshavengebied beslist niet spaak lopen op strubbelingen over de vraag wie moet betalen. De medische faculteit kwam ook nog even ter sprake. De heren Oele en Nelissen spraken zich uit voor een spoedige vestiging in Maastricht. BONN De fraktie van de Christen-Demokraten in de Bondsre publiek heeft de minister voor vluch telingenzaken, Kai-Uwe von Hassel, kandidaat gesteld voor het voorzit terschap van de Bondsdag als opvol ger van dr. Gerstenmaier. Aangezien de CDU de grootste fraktie vormt, is het zeker dat Von Hassel Gerstenmaier gaat opvolgen. Deze laatste stelde onlangs zijn funk- tie ter beschikking naar aanleiding van felle kritiek. Hem werd vooral verweten, dat hij een schadevergoeding van ruim een kwart miljoen mark aannam, omdat hem tijdens de tweede wereldoorlog een hoogleraarschap was ontgaan. Bierkenners vragen U weet wel waarom* (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT De president van de Arrondissementsrechtbank in de Domstad, prof. mr. V. J. A. van Dijk, noemde gisteren het ma rathonproces tegen Hans van Z. en „Ouwe Nol" de grootste moordzaak, die sinds decennia voor een gewone rechtbank in Ne derland heeft gediend. Uit z'n geheugen puttend, zei de president dat er in het begin van deze eeuw een proces is ge voerd tegen een man, die in het noorden van het land vier veld wachters had doodgeschoten. In de vorige eeuw moet er een gif mengster voor de rechtbank in Leiden hebben gestaan, die „nog veel meer moorden op haar gewe ten had". In de zaal, waar het proces zal worden gevoerd, heeft het minis terie van justitie een geluidsin stallatie geplaatst om de open baarheid beter te kunnen dienen. Ook is er een totaal nieuwe lucht verversingsinstallatie aangelegd, terwijl er zes extra telefoonlijnen zullen komen. Meer dan zestig pu- bliciteitsvertegenwoordigers zul len naar Utrecht komen. De pers slokt precies de helft van de be schikbare plaatsen op. 99 (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT Een jongeman met „een innemend gezicht en open, eerlijke ogen", en een grijsaard, die z'n grootvader had kun nen zijn, zullen zich deze maand voor de Utrechtse arrondisse mentsrechtbank moeten verantwoorden voor een 6erie gruwelijke misdrijven, die gedeeltelijk in gemeen overleg werden gepleegd, De 26-jarige Utrechter Hans van Z. wordt er onder meer van beschuldigd twee vrouwen en twee mannen te hebben vér- moord en een poging tot dood slag op een derde vrouw te heb ben gepleegd. Tijdens het voor onderzoek. dat ruim een jaar duurde, zijn door hem de nodige bekentenissen afgelegd. COBY VAN DER VOORT De zaak tegen de 76-jarige A. J. P. eveneens een Utrechter, in de on derwereld bekend als „ouwe Nol" en met een lang strafregister is nauw met die van Hans van Z. verweven. De stijfhoofdig ontkennende oude man, die In velerlei opzicht de kwade genius van de jongeman is geweest, wordt er onder andere van beschul- Mist, regen en benzinedamp heb ben me weer verlangend gemaakt naar de glazenwasser. Een grijze stadsnevel plakt op de ramen. Dat is iets waar je, opgegroeid tussen de duinkonijnen en watersnippen, nooit helemaal aan went. Hoe verrassend dan ook dat ik. wandelend bij Metropole, opeens de geur van goede koemest in de neusgaten kreeg. Wat wonderlijk op zo'n gestroom lijnd verkeersplein met zebra's en vluchtheuvels. Maar het was on miskenbaar. De volle stank van akkers, klaar om het zaad te ontvangen. De geur van lente en het eerste groene waas over de wilgen. Eeuwen van heimwee rezen in me op. Naar de dagen, dat je het eerste Sint-Jacobskruiskruid als voor jaarsbode zocht en van dat tijdstip af uitkeek naar de dotterbloemen langs de sloot en het eerste drie kleurige viooltje in de duinen. De tijd dat je nog wist hoe warm een stal kon zijn en de melk, die zo van de koe kwam, die nooit gehoord -had van pasteuriseren en homoge niseren. Handelingen, die hopelijk nog de koe niet bekend zijn, want dan kon het stomme dier wel eens zo be cd'gd zijn, dat alle melkgeve- rij ophield. Maar dat terzijde. Terug naar de koemest Heel het kaal gegraven en toen weer opgehoogd plantsoen langs de Groot Hertoginnelaan riekt er naar. In een dikke laag is het stalgoud Meisjes van builen compleet met stro uitgebreid. Vloeit over het trottoir, dat glibbert Diep snuivend, met extra stoere pas, stap ik erlangs op weg naar mijn moeder. Wanneer ik het plantsoen voorbij ben, verbeeld ik me, dat de rijpe landlucht me in de mantel en haren zit Ik voel me er diep gelukkig mee. Achter moeders theeblad zit ik heerlijk te gezelzen. Ik voel me jong en kwiek. Maar duikel toch in de grotemensenpraat, want er is nog meer bezoek. Een neef en nicht. Als het familie nieuws is afgehandeld, moet een an der onderwerp van gesprek gezocht. Daar de neef zo Haags is als iemand maar Haags kan zijn (hij is name lijk een van de weinige Hagenaars die geen import is, maar die het levenslicht in de residentie aanschouwde) komt natuurlijk de modernisering van deze laan met annexen ter tafel. Hij prijst de aanleg, maar dan verduistert zijn blik. „Alleen", zo zegt hij, „zal ik straks toch niet weer langs dat plantsoen eaan. Wat een verschrik king. die stankDat ze daar nou toch geen kunstmest voor gebruikt hehben Mijn moeder, de nicht en ik kij ken elkaar aan. we doen de mond open maar sluiten die promDt zon der een woord. We weten ons opeens verbonden tegen die domme man. die stedelingWij meisjes van buiten digd de laatste tot moord en geweld dadige beroving te hebben aangezet. UNIEK Het proces tegen beiden, dat uniek is in de criminele geschiedenis van ons land, begint op dinsdag, 11 febru ari. In de eerste week zal Hans van Z. aan de tand worden gevoeld, in de tweede week „Ouwe Nol". De president van de rechtbank, mr. D. van Zeben, heeft uitwijkmogelijk heden naar de laatste week van fe bruari, als de acht zittingsdagen, die hij voorlopig gereserveerd heeft, on voldoende voor de totale behandeling en afronding blijken te zijn. De reeks van moorden c.q. doodsla gen, waarvan de officier van justitie, mr. A. Somerwil, Hans van Z. be ticht. betreffen de Rotterdamse lera res Elly Hagers-Segov (23 juli 1964), zijn Amsterdamse ex-minnares Coby van der Voort (29 april 1967), de Utrechtse handelaar in feestartikelen J. A. Donse (31 mei 1967) en de Heeswijkse landbouwer R. J. de Bruin (12 augustus 1967). De dagvaarding vermeldt ook de roofoverval op de Utrechtse weduwe E. Woortmeijer-Nikkel (13 december 1967), die verdachte noodlottig werd. De vrouw overleefde enkele fikse klappen op 't hoofd met dezelfde met lood gevulde pijp. waarmee de ande re slachtoffers van het leven werden beroofd. Hierdoor was ze in staat de politie een vrij nauwkeurig signale ment te geven van haar overvaller, die nog dezelfde avond kon worden gearresteerd. De buit: ongeveer twaalfduizend gulden, was nog in zijn bezit. Tegelijk met Hans verdween ook „Ouwe Nol" achter slot en grendel. Hij zou de moord on Donse en De Bruin, alsook de roofoverval op me vrouw Woortmeijer, hebben uitgelokt en er zelfs medeplichtig aan zijn ge weest. KROONGETUIGE De kroongetuige in het proces zal mevrouw Woortmeijer zijn. In totaal zijn door de officier van justitie 25 getuigen gedagvaard en de nodige getuige-deskundigen. Hans van Z. was het vorig jaar niet alleen voer voor kranten, maar ook voor psychiaters en psychologen. Sinds meer dan een half jaar ver blijft hij in de psychiatrische obser vatiekliniek van het gevangeniswe zen in Utrecht. „Ouwe Nol" zit op gesloten in het Huis van Bewaring te Zwolle. Volgens de dagvaarding begon de criminele loopbaan van Hans van Z. op 23 juli 1964 in Rotterdam. In een woning aan de IJsclubdwarsstraat vermoordde hij met z'n loden pijp en een broodzaag de 26-jarige geschei den lerares Elly Hagers-Segov. Pas in mei vorig jaar legde van Z. in deze tot dan toe onopgeloste zaak een bekentenis (zijn vierde) af, waarop hij later echter terugkwam. Voor de rechtbank zal moeten blij ken hoe hij daar thans over denkt. De moord op de 37-jarige Coby van der Voort moet op of omstreeks 29 april 1967 zijn gepleegd. Het slacht offer, dat op beestachtige wijze werd afgeslacht, werd op 3 mei daar aanvolgend in haar etagewoning aan de Amsterdamse Prinsengracht ge vonden. Coby van der Voort was de ex-minnares van Hans van Z. Ze wist teveel van diens doen en laten af. terwijl er ook de nodige spannin gen waren. Verdachte hield er niet alleen de nodige homosexuele relaties op na. maar ook nog een 42-iarige Engelse vriendin, met wie hij in Utrecht samenwoonde. „Ik heb haar afgemaakt, omdat ze teveel van me wist", bekende Hans van Z. eind 1967 tegenover de Utrechtse politie. Op 31 mei 1967 pleegde de toen 25-jarige zijn derde moord. Hij bracht de 80-jarige al leenwonende Utrechtse feestartike lenwinkelier J. A. Donse met z'n lo den pijp om teneinde aldus zijn bekentenis in het bezit te komen van diens spaargeld, dat 20.000 gul den zou hebben bedragen. Van de buit. die hij naar „Ouwe Nol" had ge bracht. kreeg hij 4500 gulden in han den die hij in korte tijd in café's stuksloeg. TIPGEVER Op de dag van de moord op Donse stond reeds vast dat de 47-iarige al leenwonende landbouwer Reljer de Bruin uit Heeswijk bij Amersfoort het volgende slachtoffer zou zijn. Dit heeft Hans van Z. althans tegenover de hem verhorende politie verklaard, terwijl hij tevens zei dat „Ouwe Nol" de tipgever was. Met de laatste zou hij de boerderij van De Bruin toen al in ogenschouw hebben genomen. Op 12 augustus werd de landbou wer op z'n erf neergeslagen ook met die fatale loden pijp bewuste loos naar z'n huis gesleept en met messteken afgemaakt. De bult zou ƒ2800 hebben bedragen. Diende Van Z. zich bij Reijer de Bruin als een journalist aan, die een agrarische reportage kwam maken, bij mevrouw Woortmeijer, die in de Utrechtse Haverstraat woont, deed hij zich voor als belastingambtenaar, die dé financiële zaken kwam regelen in verband met de recente dood van haar man. Toen de niets vermoedende vrouw zich bukte om een uenslnenhoekie uit haar tas te halen, sloeg de lo- den-pijp-maniak opnieuw. Toen hij haar woning met haar spaargeld verliet ongeveer 12.000 gulden, die hij met „Ouwe Nol" zou delen liet hij de ongelukkige voor dood achter. Een week voor deze mislukte roof overval vernam Hans van Z. bij de Utrechtse politierechter zijn laatste vonnis (een maand gevaneen'sstraf) wegens het vervaardigen en versprei den van pornografische foto's Hij had zo'n 2500 naaktfoto's verkocht en daar ongeveer 4.000 gulden mee ver diend. Op die zelfde dag was ook „Ouwe Nol" In het gerechtsgebouw aanwe zig. Hij kreeg toen vier maanden we- ELLY HAGERS gens heling van een partij horloges. Bij de strafmaat hield de rechtbank rekening met de gevorderde leeftijd van de „koning der krakers", die de helft van z'n leven in de cel heeft doorgebracht Nijdig beet hij de rechtbankpresi dent toen toe: „Je kunt me beter ophanden! Wat heb ik aan al die komedie!" MEER MOORDEN In politiekringen vraagt men zich thans af of Hans van Z. inderdaad schoon schip heeft gemaakt Er zijn velen, die menen dat hij meer moor den op z'n eeweten heeft. Zijn naam is herhaaldelijk in verband gebracht met andere onopgeloste moordzaken zoals die op de Britse filmregisseur Claude Ber^elev (Amsterdam, sep tember 1965) de Japanner Yutaka Kamerta (Am<-tprd^msp koffermoord, augustus 1965), de alleenwonende Goos van Piggelen (Eist, april 1967), de homofie' Albert Sauman /Amster dam. 28 augustus 1967). en de mole naar Allard Boks (Olst, november 1967). Het bleef tot nog toe bij vermoe dens. Nadat Hans van Z. een toer had gemaakt langs verschillende po litiekorpsen en over diverse zaken aan de tand was gevoeld, kon er geen enkel stuk belastend bewijs worden gevonden. Het proces kan echter nog voor de nodige verrassingen zorgen. Er kun nen niet alleen nieuwe moorden wor den bekend, maar er kunnen ook be kentenissen worden ingetrokken. Tijdens de politieverhoren heeft Hans van Z. zich niet alleen ontpopt als een sluwe en intelli gente, maar ook als een onbere kenbare knaap. In Oosterbeek heeft de parochie raad van de Sint Bernulphus-paro- chie met vrijwel algemene stemmen besloten, dat kanelaan B. J. ter Steeg na zijn huweliik mag aanblijven als „dekenaal assistent".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5