Paard en koets in Leiden nog niet verdwenen Concert voor gouden paar in Hazerswoude Botsing op kruispunt Schimmels voor de trouwzwarten voor de rouw O' Inspraak bij aanleg van rijksweg 11 Henny van Rijnstroom bracht 3 dwergjes ter wereld Kerk De Kaag op de lijst Beursöverzicht NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 5 FEBRUARI 196? LEIDEN Er teas een tijd nog niet zo lang achter ons dat het paard beschouwd werd als een tot bijna uitsterven gedoemd dierbestemd voor dierenparken of zoölogische verzamelingen. Slechts weinig burgers hielden nog paarden als luxe rijdier. Bij de boer staan ze niet meer voor ploeg of mestkar. Stalhouderijen werden garages; het paardehoofdstel ging aan de muur totdat de spijker zou zijn doorgeroest en het pronkjuweel van gedegen zadelmak er swerk beschim meld de weg naar de belt zou gaan. Maar het tij keert. De glanzende auto is niet meer alléénheersend. De oude koets-met-de-paarden komt weer aan bod en ze ker in Leiden is die geen zeldzame verschijning meer. In een van de oudste stadsdelen van Leiden tussen Utrechtse Veer en Hogewoerd is nog een ouderwetse stalhouderij gevestigd. Dertien paarden staan daar in boxen; vijf schimmels en acht donkere. In elke box boven de ijzeren hooi- krib de naam: Olaf, Tabor en Emir, Hans en Peter, Eveline en Alwien, Richard, Dandy en Utopia, Assat, Wina en Claus. Wennen ALS er niet gereden wordt staan de paarden op stal. Een enkele maal bij ziekte worden ze om op te knappen naar een weiland langs de Vliet gebracht Ziekte is een enkele maal voorgekomen. Ta bor liep eens een besmetting op en kreeg koliek. Met de africhting tot tuigpaard wordt begonnen als het dier 4 óf 5 jaar oud is. Vooral rustig moet worden begonnen, want in het begin ztfn paarden stom verbaasd over het verkeer. Daar worden xe dan ook wat schrikachtig van. maar als ze een beetje gewend zyn, worden ze kalmer. Dat aanraden vergt onge veer anderhalve maand. In die tijd moet het paard wennen aan de weg en aan de koets. Is hel eenmaal zo ver, dan kunnen ze bij goede verzorging en behan deling tot hun 18e of 20e jaar „in het tuig" blijven. Als het tenmin ste geen „dweil", geen „groenzoe- ker" is of een beest dat gaat „bok ken". Elke koetsier rijdt altijd met het zelfde span paarden. Man en dier raken dan spoedig aan elkaar ge wend en ook de paarden wennen aan elkaar. De koetsier spant bij voorkeur ook zelf in en verzuimt niet ze vriendelijk toe te spreken. Daar zijn de dieren zeer gevoelig voor, net zo gevoelig als voor het klontje suiker. TJET voederen gebeurt op regelma- tige tijden en het menu is af wisselend. 's Morgens hooi en wa ter en voor de dieren, die moeten rijden een bakje haver, 's Middags en 's avonds weer hooi en water, maar bij de derde maaltijd is weer een portie haver. Om ongeveer half elf krijgen ze dan nog pap van zemelenmeel en water, een meng sel dat „slobber" wordt genoemd. Dan is het na soms een partijtje rollen maffen geblazen tot de andere ochtend zes uur, wanneer de dag weer begint met voeren, het uitmesten van de boxen en zo nodig wassen en roskammen. Naar Katwijk P geregelde tijden moeten de paarden worden beslagen. Vroe- ger gingen ze naar de nog bestaan de smederij op de Beestenmarkt, maar die smid beslaat geen paar den meer. Echte hoefsmeden zijn er nog weinig; in Katwijk is nog zo'n bedrijf en daar gaan de paar den dan naar toe als ze „warm be slagen" moeten worden, als de ijzers dus gloeiend uit het vuur moeten worden ondergezet. Het „koud beslaan" gebeurt op "t pleintje aan het Utrechtse Veer voor de stalhouderij. Dan gaat er een telefoontje naar Katwijk. Daar weet men als men de namen van de te behandelen paarden hoort wel wat voor materiaal gebruikt moet worden. Van elk paard kent men daar maat en vorm van de ijzers. Berliners Het dode materiaal van een stalhou derij is het wagenpark. En dat be staat dan weer uit verschillende modellen, aangepast aan het doel dat ze moeten dienen. We kennen Berliners en landauers, Victorias en Coupétjes. De Berliner is groter dan de landauer cn de kap kan naar twee kanten worden opengeslagen. De Victoria is een koets met een halve kap, maar heeft geen portieren. De coupé is een gesloten koetsje, dat voorna melijk wordt gebruikt als bruids koets. Dan bezit deze stalhouderij nog een ouderwets-monumentale lijkwagen, twee Engelse mailcoaches en een zg. kaasbrik. Maar dat is een lief hebberij van zoon Bert de Jong. Al deze voertuigen worden bijna niet meer gemaakt en zijn praktisch alleen nog maar op verkopingen te krijgen. Want ook de rijtuigmaker is zeldzaam geworden. Ergens in Gelderland woont nog een 80 jaar oude vakman, die in Koudekerk een wagenmakerij heeft bezeten en uit liefhebberij nog wel eens 'n karweitje aan de rijtuigen van De Jong doet. Kleine reparaties en het lakken van de koetsen worden in de stalhouderij zelf gedaan. Oud bedrijf "TIE stalhouderij Gebr. A. en P. de Jong" is al oud. 48 jaar geleden volgde André Senior zijn vader op, die het bedrijf al 45 jaar had ge leid. Dat is dus bij elkaar bijna een eeuw. Maar voordien was het ook al een stalhouderij aan het Utrecht se Veer, die toen eigendom was van een zekere Koreman. Nu is het dan nog een van die zeldzaam geworden stalhouderijen. Zo zeld zaam, dat haar diensten worden gevraagd tot in zeer wijde omtrek, tot zelfs het Gelderse toe. Overigens is het een arbeidsintensief bedrijf en zijn de exploitatiekosten hoog. Al heeft Leiden dan nog een vol waardige stalhouderij, het beroep van stalhouder en koetsier sterft toch langzamerhand uit, al heeft André Sr. dan wel een opvolger in zoon Bert, die in liefde voor het bedrijf niet voor zijn vader onder doet. Het werk gaat de hele dag door van 's morgens zes tot 's avonds elf en daarmee zijn behalve de bazen nog stalknechten en hulpen bezig. Om dat op te brengen heb je liefde voor het paardevak nodig. Daarbij komt nog dat na een tijd van ma laise in de paardewereld de vroe gere koetsier achter het autostuur is gegaan en nieuw bloed niet werd aangevoerd. Met de terugkeer van het paard komt wellicht ook de liefde voor het vak weer boven. In ieder geval is er een opleving. Er komt meer vraag naar rij- en tuigpaarden zelfs zó, dat bruidjes maanden van tevo ren opbellen, of de koetsjes nog vrij zijn. Er zijn dan ook overal in het land weer „stalhouders" die proberen te beginnen, zoals in Haarlem, Bever wijk en Driebergen. Deze mensen hebben het echter moeilijker dan de Leidse stalhouderij, die uitslui tend met Kimman-rijtuigen rijdt. HAZERSWOUDE Zondag a.s. hopen de heer J. Th. Wesselingh en mevrouw H. M. Wesselingh- Kaptein uit de Groenendijk hun vijftigjarig huwelijksfeest te vie ren. 's Middags om kwart over twee krijgt het gouden bruidspaar, evenals de heer Th. J. Verkley uit Leiderdorp, in de parochie kerk St. Bernardus, een concert aangeboden. Een van de organisa toren: „Wij willen met opzet niet bekend maken, wat dan zal wor den uitgevoerd en wie de uitvoe renden zijn, want dan is het hele verrassende element weg". Wél wilde hij onthullen, dat de gouden bruidegom en de heer Ver kley, die beiden sinds 1911 deel uit maken van het parochiële zangkoor, dit concert krijgen aangeboden uit lankbaarheid voor alles wat zij hebben gedaan ten behoeve van de viering van de liturgie in de paro chie van St. Bernardus. Op 26 novem ber 1961 werd hun een soortgelijk concert aangeboden ter gelegenheid van hun gouden zangersjubileum. Receptie Van half vier tot vyf uur recepi- eren de bruid, 78 jaar geleden in Ha zerswoude geboren, en de bruidegom, 75 jaar terug op de boerderij „Bron stee" te Koudekerk aan den Rijn ter wereld gekomen, in hotel Groenen dijk. Het huwelijk van het gouden paar werd gezegend met acht kinderen; zes van hen zijn gehuwd, twee ver kozen de religieuze staat „U bent het type, da»t het regis seurs- en toneelspelersvak in de vingers zit." Woorden van de heer G. G. van Elburg van het WKA op 29 september 1963, toen de heer Wesselingh afscheid nam als regis seur van Onder Ons. In 1923 debu teerde hij als regisseur: bij zijn af scheid werd hij toegelaten tot het St. Genesiusgilde en kreeg hy de gouden medaille uitgereikt. Tussen de bedrijven door had de op dat moment een van Ne derlands oudste amateurtoneel spelers ook nog tijd gevonden een harmoniekorps uit de grond te stampen. De Raiffeisenbank „Hazerswoude/ Koudekerk" kende de heer Wesse lingh tussen december 1942 en april 1966 als een actief bestuurslid, tussen 1960 en 1966 als een eminent voorzitter. De coöperatieve vereniging De Hoop. de CMC en de brandassuran- tie konden eveneens op hem reke- Fancy-fair in Rijpwetering RIJPWETERING Het komende weekeinde zal in het Dorpshuis een grote fancy-fair worden gehouden met het doel zoveel geld bijeen te krijgen, dat de verenigingen weer voor een jaar voor niets in het Dorpshuis kunnen. Pastoor Van Die pen zal de fancy-fair zaterdagavond om 8 uur openen- Naast stands als het rad van avon tuur, de diggelenstand, de envelop- penstand en de snackhar, is er "ok een verloting met als hoofdprijs een bankstel. VOORSCHOTEN Gistermiddag hield Rijkswaterstaat in D Gouden Leeuw een hearing t .treffende Rijksweg 11, de weg van Bodegra ven naar de kust. Voor deze hearing, die niet open baar was, waren uitgenodigd Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de Ge westraad Leiden, B en W van Lei den en Voorschoten en een aantal organisaties en verenigingen, die bezwaren hadden ingediend tegen het tracé voor zover dit schade ver oorzaak aan het landgoed „Ber- bice". Rijksweg 11 komt vlak langs het landgoed „Berbice" te Voorschoten, waardoor o.a. een 17e eeuwse oran- gerie moet worden afgebroken en de buitenste rand van het bos wordt aangetast. De instellingen die voor het behoud van het landgoed in zijn totaliteit vechten, hebben berekend, dat door een grote bocht over een lengte van 1000 meter de rijksweg kan worden omgelegd. De gemeente Voorschoten heeft de gehele rijksweg 11 afgewezen op die plek, waardoor tevens „Berbice" kan worden behouden. De hearing van Rijkswaterstaat wordt gezien als een vorm van in spraak van de derde en tweede be stuurslaag ten opzichte van de Rijks waterstaat. Er is geen perscommuni qué verstrekt. KOUDEKERK Donderdagmid dag om half twee wordt in het Groene-Kruisgebouw gelegenheid gegeven tot kosteloze inenting of herinenting. Het oranje inentings boekje moet worden meegebracht. Wie twijfelt aan de gezondheid van het in te enten kind dient vooraf de huisarts te raadplegen. ROELOFARENDSVEEN Het Amsleltonee'l geeft dinsdagavond om 8 uur in het Dorpshuis onder regie van Jos Manche een opvoering van de thriller „U sp~eekt met uw moor denaar". Dit stuk is al meer dan 400 keer opgevoerd en wordt wal „de beste thriller ooit geschreven" ge noemd. Het Amsteltoneel is een ge zelschap, dat voornamelijk in klei nere plaatsen speelt. LEIDEN Vanmorgen om tien uur had op het kruispunt Boshuizer- laanTelderskade een hevige bot sing plaats tussen een volkswagen busje en een personenauto. De per sonenauto werd bestuurd door een 45-jarige Katwijker. De man werd door de schok uit de auto geslingerd en kwam in de naast de Boshuizer- kade gelegen sloot terecht. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Ook de 22-jarige Leider dorper die het busje bestuurde is met letsel, zij het minder ernstig, naar het ziekenhuis vervoerd. Getuigen van net ongeluk wordt verzocht zich in verbinding te stel len met het politiebureau, afdeling verkeer. Bui •gerlijke stand LEIDEN Geboren: Joost A B zn v A C J van der Hoeven en M H van Ammers; Paulina M H dr v J J P Quéré en F I M Laméris; Maria E dr v C F de Witt en M van Egmond; Reinier J zn v J L van Vliet en W P van Ofwegen; Petro- nella W E dr v A Mink en P van der Weijden; Gregór G H Th zn v T G W H Spiegeler en M W Blom; Edwin W zn v N Langezaal en W Klom; Arendine J dr v A van Duijvenvoorde en J M de Mooij. Overleden: M Redel 63 jaar echt genote van D Bavelaar; W Münker 57 jaar man; M A van Ulden 83 jaar man; J Links 80 jaar echtge note van W Nieuwenhuijs; J J van Ees 60 jaar man; A C Vermeulen 59 jaar man; J de Koning 83 jaar wed van J van der Kwaak; W Ra- vensbergen 59 jaar man; G Heems kerk 73 jaar man C H Tijssen 7 dagen dochter; J Langezaal 91 jaar man; J W van der Wel 64 jaar man; H Winterkamp 83 jaar man; J van der Blom 60 jaar man. ALPHEN Op de kinder boerderij van ,A-rendshorst"een onderdeel van Alphens groot ste gezin Rijnstroom, heeft de tweejarige dwerggeit .Jtenny" het leven geschonken aan niet minder dan drie kleintjes. Begrijpelijk dat er grote vreug de was bij de jongens toen een van hen zondagmorgen de uit breiding op de boerderij ont dekte. De geitjes waarvan de beide bokjes de namen Jodocus en Stoffel kregen en het andere Minny is gedoopt alle ont leend aan de Fabeltjeskrant worden door de jongens natuur lijk met de grootste zorg behan deld. De leider van deze afdeling, de heer B. Hoving en zijn vrouw zien daarbij toe, dat de verzor ging niet al te ver gaat en dat de dwerggeitjes ook nog gele genheid krijgen iets zelf te doen. Men vertelde ons dat een worp van drie bij deze dieren een grote zeldzaamheid is. Een is normaal. Vandaar ook de trots van de 28 jongens van Arends horst en van de moedergeit Henny. Enkele jaren geleden kwam de kinderboerderij Arendshorst in het nieuws toen zij een pony van de N.C.R.V. ten geschenke kregen. Deze pony heeft men echter moeten wegdoen omdat hij vooral tegen vreemde kin deren bijzonder agressief kon optreden. DE KAAG De Hervormde Kerk van De Kaag is op de lijst van be schermde monumenten geplaatst. Dit betekent dus dat er gedurende twee jaar niets aan de kerk veran derd mag worden zonder toestem ming van de minister. Na deze twee jaar zal worden be sloten of het monument wel of niet in het register wordt ingeschreven. De kerk werd in 1873 op Kaag eiland gebouwd en is dus bijna 100 jaar oud. Het verhaal gaat, dat de resten van de kapel, die daar om streeks 1550 stond, nog onder het kerkgebouw liggen. Maar daar is natuurlijk niets redelijks van te zeg gen. Wel weten we, dat de 2 prachtige koperen kronen, die in de kerk han gen, uit de oude kapel komen. Andere waardevolle dingen zijn de doopvont en de lezenaar, koper werk uit de achttiende eeuw. Het Avondmaalsstel is ook erg oud. Toch is de kerk van binnen wel wat veranderd in al die jaren. Voor al door de grote restauratie in 1950. En enige jaren geleden werden de bomen, die voor de kerk stonden, gerooid en een kerkplein aangelegd. Dit gaf de kerk een heel ander aan zien. Maar met heit oog op de par keerruimte bij de kerk was het wel hard nodig. AMSTERDAM, 4 februari Koers- mutaties van betekenis hebben zich vandaag bij de opening voor de in ternationale waarden niet voorge daan. De handel was kalm. Dit lag voor de hand omdat Wallstreet maan- dag prijshoudend sloot, ook voor de Nederlandse waarden. AKU en Kon. Olie kwamen bij de opening nog het best voor de dag. AKU noteerde toen 80 cent hoger op 136.80. Kon. Olie verbeterde 20 cent tot 189.90. Gedu rende de verdere beursduur moesten deze fondsen, als gevolg van wat winstnemingen, terrein prijsgeven. Zo kwam AKU op 136 en Kon. Olie op circa 189. Philips en Unilever ble ven nauwelijks prijshoudend op resp. 166.10 en 129.80. Hoogovens moest bij na een gulden prijsgeven op 107.10. De cultures waren lager voor HVA op 102. Ook de scheepvaartsector moest over een breed front met koers verliezen genoegen nemen. Deze be droegen een k twee punten. Van Om meren echter kon zich goed handha ven en lag iets beter in de markt op 246. De staatsfondsen waren wederom gemakkelijker. Toch verwacht de beurs binnen niet al te lange tijd een nieu we staatslening. Dit temeer, omdat de nieuwste 7 pet lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten zo ge- geslaagd is. In deze stukken werd ge durende de voorbeurs ÏOO!* gedaan, tegen een uitgiftekoers van 100. Deli Mij was een halve gulden la ger op 8110. KZ-Organon was prak tisch onveranderd op 199.70. Heine- ken, gisteren ex f 3,50. was wederom zeer vast op circa 183.50 (179.70). KLM moest de gehele koerswinst van gisteren weer prijsgeven op 255. Het grote beleggingsconsortium Ro- beco gaat een bod uitbrengen op de aandelen van de beleggingsmaatschap pij Interunie door aandelenruil. Voor elk aandeel Interunie kan worden ver kregen 0,76 aandeel Robeco, of 0,92 aandeel Rolinco ex bonus, of 1,59 aandeel Utilico. Dit komt neer op een bod van circa f 197,- voor de aandelen Interunie die enkele dagen geleden f 181,- noteerden. Zoals bekend heeft de beleggings maatschappij Unitas vorige week een bod door middel van aandelenruil uitgebracht op Interunie. Dit kwam toen neer op een prijs van f 181,- voor de aandelen Interunie. De beurs vond dit bod toen veel te laag. In terunie werd vandaag op f 197,- ge adviseerd. Mulder-Vogem is failliet en gaat dus van de beurs verdwijnen. Een triest einde van een fonds waarover in het korte bestaan zoveel werd ge schreven, aldus de beurs. AKU zakte nog verder in en ver liet de markt op vrijwel het laagste punten van de dag met een koers van 135 50. Hoogovens deed 107.10, Philips 166.20, Unielever 129.10 en Kon. Olie op 188.80. In de eerste periode werd Inter unie verhandeld op 196.70 (181). Bijen korf Beheer steeg 6, Delta 8, Wijers 5 evenals Ass.Rotterdam, Kloos 15, Nat. Nederlanden 10 en Eerst. Ned. Verz. 6 punten. Algemene Bank Ne derland was zeer vast met een koers winst van 8 punten. Van der Grinten welk fonds gisteren 17 gulden om hoog ging steeg vandaag 13 gulden. Indola was f 5,- hoger en Hagemeijer f 6,-. Amev werd weer 5 gulden hoger bieden, terwijl Elsevier 5 gulden ho ger niet was aan te komen. Ned. Ford Hoogenbosch en Naeff gaven ieder 5 punten prijs- Desseaux daalde 9, Holl. Melk Suiker 10, Schokbeton 7 en Tech nische Unie 8 punten. Bols was f 2.50 lager. ROELOFARENDSVEEN De Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, afd. Alkemade, geeft dinsdag om 8 uur in de kantine van de bloe menveiling een voorlichtingsavond. Aan dé hand van dia's zal de heer Borst iets vertellen over de verzor ging van de siertuin. Verder staat er voor 19 fel tari een excursie naar de Westfriese Flora in Bovenkarspel op het programma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4