Alphense honderdjarige is het liefst buiten Kaagbewoners boos over prijsverhoging pont WEEKAGENDA Wij willen niet afhankelijk zijn van particulieren Feest in het Sint-Josephpension Werkte van 4 's morgens tot 7 uur s' avonds KVP Leiden sprak met Kamerleden Man viel van ladder GEMEENTE ZOU BEHEER MOETEN OVERNEMEN NIEUWE LEIDSE COURANT 9 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1W ^.OonVJ n.v. Sinds 1898 zieningen noemt de honderdjari ge een zegen; de mensen kennen nu minder zorgen: „Ikzelf heb een onbezorgde oude dag en ge niet nu per maand meer inkom sten aan pensioen en bijkomende sociale voorzieningen, dan ik vroeger met werken kon halen in een jaar." Nog helder staat de heer Jansen voor de geest de stilte van het dorpsleven; het inwoneraantal was beperkt, straten kende men niet; alle verbindingen bestonden uit zandwegen, modderig bij regenda gen en in de winter, mul en stof fig als de zon ze enkele dagen achtereen had beschenen; verma kelijkheden waren zeldzaam; water moest men uit bronnen en putten halen. De olielamp was de enige bron van huisverlichting. De gas verlichting, eerst in de grote ste den, was een bezienswaardigheid. Degenen die het zich konden per mitteren, trokken er met paard en wagen heen. De dorpsgasaansteker werd da genlang 's avonds gevolgd als hij met een ladder over zijn schouders, later met een lange stok bij zich, de ronde deed om de straatverlich ting te doen ontbranden. Lopen Toen Bell in 1876 de telefoon uitvond, was de heer Jansen ze ven jaar; het duurde nog vele ja ren eer deze technische voorzie ning algemeen was ingeburgerd. Fietsen waren er toen nog lang niet. Als men een dokter nodig had, moest men vaak uren lopen. De heer Jansen herinnert zich ook nog, dat van Bodegraven naar Gouda de eerste stoomtram ging rijden. Op de verjaardag van de heer Jansen wordt in de recreatiezaal van het Sint-Josephpension van 15.30 tot 16.30 uur een openbare receptie gehouden. dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8, tbc-afde- ltng dagelijks van half 3 tot half 5. Reva- UdaUecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK Sole Mlo klasse-pa- Uënten dagelijks van 3 tot half 5 en 's-avonds van 7 tot 8, zaalplatlënten zon. dgs. van 1 tot 3. dinsdag van 1 tot half 3, donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van 1 tot half 3. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.t ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg op werkJageo van 10 tot 6 u. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De lakenhal, Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 u.. zondags van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten. TENTOONSTELLINGEN Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3: tekeningen van Wlm de Mol, tekeningen en grafiek van L M van der Willigen (3 tot 27 febr., dlnsd t/m zat van 9 tot 18 uur). Rapenburg 73: schil--.ijen van Gulllau- me lo-a-njoe, tot 21 febr. Nleuwsteeg 11, galerie Walenkamp, sie raden en draagbare objecten van Emmy van Leersum, Nlcolaas van Beek en Gljs Bakker, 2 9Jan. tot 19 febr., dlnsd. t.e.m vrljd. 1 tot 6 u. zat. 2 tot 5 uur Rapenburg 94: galerie "t Ouyvenhuls. tentoonstelling Lars Fohlln, 1934 <25 lan.-15 febr dinsdag. t.e.m. zond 2—8 u.) De Lakenhal tentoonstelling ..De por trettist Paul Citroen als verzamelaar" (tol 7 febr 1969 dag. 10 tot 16 u. WASSENAAR - kunstzaal Heuft. Hof- taan 7. aquarellen en houtplastieken Joop Dam en keramiek et etsen Kees Hoogen- dam tot 5 febr., maand t.m zat. 10 tot 5 u.. dlnsd.av 8 tot 10 uur. MOBIEI KANTOOR ANWB Elke donderdag van 10 tot 4 u. op Lammermarkt bij molen De Valk. ALARMNUMMERS Politie: 8 maal 4. Brandweer 5 maal 3. Doktersdienst: 5 maal 2 (zat. 10 u. voor middag tot zondag 24 uur). EHD: 20645. Leidse Marti Degens zingt voor radio LEIDEN Van de 19-jarige zan geres Marti Degens (Kanaalweg) zijn maandagavond voor de KRO- radio de liedjes „Oneway ticket" en „Dreamland" opgenomen. Zij bege leidt zichzelf met de gitaar. Het laat ste liedje heeft ze zelf gemaakt. Klankregisseur André de Raaff (tot voor kort bekend als pianist van het duo De Raaff-Schutte) was er en thousiast over. In het programma De Springplank van zaterdag is al één van de lied jes te horen. Marti Degens is vooral actief als medewerkster aan het pro gramma van Artiestenpalet. Marti Degens deed juni vorig jaar eindexamen MMS aan het Ghr. Ly ceum. Ze droomt van een carrière in de lichte muziek en is al hard bezig die droom te realiseren. Ze heeft geen baan, maar is toch de hele week druk bezet. Twee keer per week krijgt ze zangles van Maria Serlee in Den Haag en eveneens twee keer gitaar les van de heer Knol uit Hazerswou- de. Verder heeft haar handen vol aan het optreden in Artiestenpalet. Marti Degens is al vaak voor de radio opgetreden. Het grote ideaal is nog eens te mogen spelen in een musical. Het liefst zingt ze in Frans, Engels en Nederlands eenvoudige luisterliedjes, die een beetje in de cabaretaöhtige sfeer zitten. LEIDEN De Leidse KVP-dele gatie, die gis'eren met een acht man sterke commissie van KVP-Tweede Kamerleden gesproken heeft over het adres „Leiden in last?" van het college van B. en W. zal deze maand een aanvullende studie ma ken van de Leidse financiële pro blematiek. De katholieke Kaerleden onder leiding van de heer F. A. Fievez toonden zich weliswaar on der de indruk van het door B. en W. gestelde, maar wensten een aan vullend vergelijkend onderzoek op onderwijsgebied. De KVP-geeenteraadsleden J. Lij ten en M. G. J. Ha zullen zich in de komende tijd bezighouden met het verzamelen van gegevens uit steden, die vergelijkbaar zijn met Leiden. De kosten van onder wijs, die in Leiden mede oorzaak van het begrotingstekort zijn en de geringe arslag van de gemeente op ander gebied willen de Kamerleden vergeleken zien met cijfers van el ders. Zodra de Leidse KVP-ers de cijfers geleverd hebben, zal een tweede bespreking volgen. De Kamerleden waren F. A. Fie vez, mr. F. H. J. Andriessen, K. J. van Laak, C. A. A. van Beek, L. A. M. de Bekker en J. H. Jansen. Zij hebben zitting in de KVP-fractie- commissies binnenlandse zaken en financiën. Van Leidse zijde werd aan het gesprek deelgenomen door de heren Ha en Lijten (gemeenteraad) en mr. Hanssen en Werter, resp. voor zitter en secretaris van de afdeling Leiden. LEIDEN Gistermorgen om kwart over acht klom een 52- jarige Leidenaar op de Stadstim- merwerf op een hoge ladder. Bo vengekomen reikte hij te veel naar één kant waarbij hij zjjn even wicht verloor. Hij viel 2Vz m naar beneden en liep ernstige hoofdwon den op. De man wérd pier EHD naar het acad. ziekenhuis vervoerd Prof. Krriken benoemd tot commissaris Tornado DORDRECHT De directie van Tornado deelt mede: de aandeelhou dersvergadering van Tornado NV heeft tot commissaris benoemd prof. dr. Kreiken te Wassenaar. ALPHEN Woensdag 19 fe bruari hoopt de heer Petrus Mar- tinus Jansen zijn honderdste ver jaardag te vieren. De heer Jansen js ite Nieuwer Amstel geboren. Zijn hele leven was hij landarbeider. Hij trouwde 30 oktober 1901 met Geertruidies Straver, een Reeu- wijks meisje van 26 jaar. Het echt paar Jansen-Straver kreeg vijf kinderenallemaal meisjes. Twee van hen leven nog. De heer Jansen vestigde zich omstreeks 1913 met zijn gezin in Alphen aan den Rijn. Ongeveer zes jaar geleden, daags vóór zijn 94ste verjaardag, moest hem het linker been worden geamputeerd; sedertdien verblijft hij in het Sint- Josephpension aan de Prins Hen drikstraat. In en buiten het pen sion beweegt hij zich door middel van een invalidenwagentje. Hij ge niet daarbij de hulp van de heer Dirk Vlasveld, eveneens een in woner van het pension, die daar Ome Dirk wordt genoemd. Slechts slecht weer houdt hem binnen; het liefste vertoeft hij in de buitenlucht. Hij doet nog veel zelf. Veel liefhebberij vindt hij in ontspanningsspelen; in het bij zonder is hij trouw aan het kaart spel. Het geheugen van de heer Jan sen is uitstekend. Hij herinnert zich nog goed de werktijden in zijn jeugd: van vier uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. De werkweek telde zes dagen en de zevende dag, de zondag, moest hij tweemaal ko men melken. Dit allemaal voor ze ven gulden per week. De heer Jansen zegt, dat de levensomstandigheden nu stuk ken beter zijn. De sociale voor- vallig aan de overkant staat te pra ten dan komt hij echt niet vliegend terug om één man over te gaan zetten." Volgens één der gebroeders Zwetsloot krijgen de bewoners juist op deze pont de beste service. „Als de gemeente er een ambte naar op zou zetten, dan waren ze pas slecht af." Zaken DE zakenlieden vrezen dat hun klanten weg zullen blijven. F. van der Meer, eigenaar van de uitspanning Meerrust: „We zul len vechten. Hier moet iets gebeu ren. De pontwachters weten zelf niet wat ze vragen. De ene passa gier moet f 1.80 betalen, de ander f 1.40. Niemand weet waar hij aan toe is". Waterskischoolhouder L. van Rjjn: „Mijn instructeurs, die geen Kaagbewoners zijn, worden wel duur zo. Ze gaan vaak 's avonds nog even weg. Na elf uur is het tarief dubbel. Dat loopt erg op. Als ik eens olie moet laten tanken ben ik al vijf gulden kwijt voor de tankwagen hier is. Er moet iets ge beuren. Zeilersdorp F ALT het Kagereiland tussen wal en schip? Het dorp hoort tot de gemeente Alkemade. Het is een zeilersdorp tussen vijf land en tuinbouw dorpen. Kan het de gemeenteraad, waarin één verte genwoordiger van de Kaag zit, niet, zoveel schelen wat er met het eiland en zijn 700 bewoners ge beurt? Er is op het eiland geen politie aanwezig. Op hoogtijdagen komt er wel eens een agent uit de bollen streek „overwaaien". Als brand weer doet een omgebouwde per sonenauto dienst, De Kager V.V.V. vervult zo'n beetje de taak van gemeenteraad. Secretaris van de V.V.V., het schoolhoofd J. van Diemen, komt in de eerste plaats voor de bewo ners op. Ook hij vindt het een wat voorhistorische toestand en is van mening dat er iets moet gebeuren. De V.V.V. houdt 4 maart een le denvergadering over deze zaak. Iedereen is het over één ding eens: de bewoners moeten, om hun huis te bereiken, niet van particu lieren afhankelijk zijn. Men wil dat de gemeente de pont over neemt en daar een betaalde kracht op zet. Plannen ER zijn inmiddels allerlei plan nen geopperd om de gemeen te zover te krijgen. Plannen die men serieus wil doorzetten, zoals het houden van een enquête om zwart op wit aan te geven wat de eilandbewoners willen. Ook zouden de exploitanten naast de pont een boot willen leggen met daarop de mededeling dat men hier gratis kan overvaren. F. van der Meer: p\.ls dat alle maal nog niet helpt dan bied ik mijn klanten op vertoon van het pontkaartje een gratis consumptie aan. Ik wil niet graag dat mijn gas ten wegblijven om dat oversteek- geld". Paint-in in De Schuit Katwijk KATWIJK AAN ZEE Morgen- avond om half acht treden in De Schuit voor de tienersoos op de zanger Luc Aalbrecht en de gitarist Kees Koedood met gospelsongs en spirituals. Toegangsprijs leden f 0,75, niet-leden f 1. Vrijdagavond wordt voor de oude ren een paint-in gehouden. Tijdens het draaien van hippe plaatjes kan met verf creatief worden gewerkt. HAZERSWOUDE Het eerste team van Avanti heeft ook de twee de wedstrijd in de promotiecompe titie gewonnen. Woensdag 5 februari Langebrug 62, 3.30 en 4.15 tot 5.15 u.: 40-Jarlg Jubileum J B Volkers, Pedolo gisch Instituut Pieterskerk, 7.15 u.: avondgebed. Breestraat 19, 8 uur: afd. Lelden chr. plattelandsvrouwen, Jaarvergadering. Donderdag 6 februari Kleine Gehoorzaal, 2.30 u.: Jaarvergade ring Ned. Ver. Hulsvrouwen. Kantine Royal, Rooseveltstr., 8 u.: alg. Jaarverg. De Natuurvriend. Vrijdag 7 februari Gehoorzaal, 8 u.: uitvoering politiemu- zlek. zaal Konlngskerk, 7.30 u.: ruilbeure verzamelaars. Kloksleeg 19, 9 u.: cabaret Peter de Jong. Holiday-Inn 8 uur. 40-Jarlg bestaan IJs vereniging Rljndljk-lloge Mors van 7.30 tot 8 u. gelegenheid tot feliciteren. Zaterdag 8 februari OEGSTGEEST - Het Witte Huls, 2 tot 5.30 u.: schaaksoc. Palamedes. APOTHEEK Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Tot Hulp der Menschheld, Hooigracht 48, tel. 21060. De zaterdag- zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt waargenomen door Apotheek Tot Hulp der Menschheld. De Oegstgeestse Apotheek en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week ge opend. BEHANDELING NA ONGEVALLEN De polikiiiiiscne uenandeling nu ongevai .en wordt van dingdag II uur ('6 middags lol woensdag 12 uui waargenomen dooi net Dlacoriessenhuls Van vrijdag 12 uui toi zaterdag 12 uur door net St Elisabeth ziekenhuis I Hooigracht) Op andere werk dagen en op rondazen door het Acade misch Ziekenhui» FILMS CAMERA: Man for all seasons (14 j.) dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. wo alleen 7 en 9.15 uur. zo 4.45, 7 en 9.15 uur; vier rak kers en een oude jeep (a.l.) alleen zo en wo 2.30 uur; Orfeu Negro (18 J.), alleen vrij- en zaterdagavond 11.30 uur. LIDO: Men noemt mij Ho 08 dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo bovendien 4.45 u. LUXOR: Bulgen of barsten (14 J.), dag- 2.30. 7 en 9.15 uur, zo 2.30. 4.45 7 en 9.15 u REX: Funes(te) meisjes (14 J.), dag 2.30. 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; In de macht van de vampier (18 J.). alleen vrij- en zaterdagavond 11.30 uur. STUDIO: De grote stilte (18 J.), dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zo 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u. TRIANON- Dokter Zhivago (14 j.). dag. 2 en 8 uur, zo 2. 5 en 8 uur. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Dlaconessenhuls: le klas dagelijks van 11—12 uur, van 16.30-17.15 uur en van 19—20 uur; 2e klas dagelijks van 16.30—17.15 uur en van 19—20 uur; 3e klas dagelijks van 16.30—17 uur en van 19—20 uur; kinderafdeling van 16.30—17 uur en van 18.30—19.15 uur. Academisch ziekenhuis voor patiënten in klasse la, lb en 2e: dagelijks 10.30—11.30, 14.30—16 en 19—20 uur. Voor patiënten in klasse 3: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15—19. dinsdag 13—14, zaterdag 15—16, zondag al gemeen christelijke en nationale feestda gen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t.m vrijdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.30—16.30 uur. zondag 15.30—17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek dagelijks 10.30—11.30, 14—16,30 en 19—20 Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 6 resp. 12 Jaar niet worden toege laten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Elisabethztekenhuls Lelden derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht. kraamafde- llng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht. tweede klas dagelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8. eerste klas dagelijks van half 7 tot half 8. Annakllnlek Lelden dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks van hall twee tot half vier en elke avond van zeven tot acht. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur. zon dag 11 tot 12 en 2 tot 3 uur. ALPHEN Rijnoord alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8 op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vader van 6 tot half 7. KATWUK Zeehospitium, longkllnlek (Van onze verslaggeefster) DE KAAG De bewoners van het Kaageiland zyn boos. Zy ne men het niet langer. De exploitan ten van uitspanningen en zeil- school zien hun klandizie bedreigd, de bewoners zijn het lange wach ten moe. Er is zware deining ont staan om de enkele meters water die het eiland scheiden van de rest van de bewoonde wereld. Op dat stukje water, waar men bij wijze van spreken met een pols stok overheen zou kunen springen, vaart al sinds onheuglijke tijden een veerpont. Drie minuten heen, drie minuten terug. Vier-en-twin- tig uur per dag. Verzoek DE PONT wordt bestuurd door de drie gebroeders Zwetsloot die elkaar afwisselen. De drie broers moeten alle een gezin on derhouden van de opbrengst. Na tuurlijk willen zij, evenals de meeste mensen op deze aarde, graag zoveel mogelijk geld ver dienen en zij hebben enige tijd ge leden een verzoek ingediend bij de gemeenteraad van Alkemade om hun prijzen te mogen verhogen. Dat verzoek werd ingewilligd en nu zijn de overvaarkosten dan met 50% verhoogd. De Kagers zijn daarover erg verontwaardigd geraakt. Officieel hoeven ze zelf geen oversteekgeld te betalen. Ze moeten wel een em- bleempje op de voorruit van hun auto hebben. De kosten daarvan zijn tien gulden per jaar. Dat be drag dreigde aanvankelijk ook met 50% omhoog te gaan, maar daar is men onmiddellijk tegen inge gaan. De zwaarst „gedupeerden" zijn de bewoners van Buitenkaag. Zij wonen niet op het eiland, dus moe ten zij de pont betalen.. Een huis vrouw die op de dijk woont en die vlug een kropje sla wil gaan halen by de enige groenteman in De Kaag is twee keer zoveel geld kwyt als de huisvrouw uit de stad die naar de supermarkt gaat. Wachten DE KAGERS die niet direct van het toerisme leven, vinden de kosten niet zo bezwaarlijk. De wachttijd stuit hen veel meer tegen de borst. Zeilmaker B. Ruiter: „Er vroeg eens iemand: ben jij al met vakan tie geweest? Toen zei ik: wel ja man, ïk heb al drie weken voor de pont staan wachten dit jaar." Als het zomer is staat er een onafzienbare rij auto's op de smalle dorpsstraat voor de pont te wach ten. „Een kennis gaat zondags om vijf uur naar de gereformeerde kerk in Lisse. In de zomer moet hij zijn auto tussen de middag alvast aan de overkant zetten,- anders komt hij te laat". Waar ligt dat öan? Het pontje vaart ten slotte in hooguit tien minuten heen en weer. ,Het ligt ook niet in dat overvaren. Dat geld ophalen neemt zoveel tijd in be slag". Over de service in stille tyden zijn de Kagers ook niet zo erg te spreken. „Als die pontwachter toe- Dagelijks geopend van 8.30 lof 18.00 uur. Vrijdagavond tot 9 uur. Westersingel 42 - 44 Rotterdam Telefoon (010) 136400 8 lijnen ELECTRONISCHE ORGELS Reeds voor 20. m p. maand met ons exclusieve SPAAR - terwijl U speelt-SYSTEEM Bij Van Urk de grootste keu$: meer dan 150 instrumenten van alle vooraanstaande merken. Prijzen vanaf 995.- tot 28.000.- Ook in HUUR met recht van koop

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3