CONCESSIES VAN NASSER Commentaren Documenten Indonesië nog geheim Leger Israël eerst terug Frans booreiland middag centrum van hulpacties er en praktisch zo'n Onderzettegel J Het Kwartet SPItiUK Koude nacht Nieuwe cao voor het bouwbedrijf Veendamse wil zichzelf verbranden Bemanning gered in vliegende storm BRANDBOM VOOR SPAANS INSTITUUT I I I bon I Nieuwe Leidse Courant Maandag 3 februari 1969 49ste jaargang O vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaatich ii ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Woordenboeken zijn als hor loges; het slechtste is beter dan geen en het beste is ook niet helemaal betrouwbaar. JOHNSON ,,Ik geloof, dat we te veel lak op ons haar hebben gespoten". WwmmWl DE BILT Tijdens het week einde trok een depressie van Schotland naar Zuid-Zweden en nam boven de Noordzee nog in diepte toe, als gevolg waarvan boven onze kusten zware noord- westerstormen stonden. Tussen deze depressie, die nu weer in betekenis afneemt en een hogedrukgebied ten westen van Ierland stroomde met noordwes telijke winden koude, onstabiele van de Poolstreken afkomstige lucht over ons land. Daarbij kwamen regen-, hagel- en sneeuwbuien voor. In deze lucht daalde de temperatuur plaatselijk in het binnenland tot even onder het vriespunt. Voor het weer het komende et maal Is een nieuwe depressie van belang, die zich ten noorden van IJsland bevindt en in oostelijke richting verder trekt. Een bij behorend frontensysteem zal ons land morgen in de loop van de dag bereiken. DE BILT i Vooral in de nacht en ochtend opklaringen, maar in de kustgebieden nog enkele ver spreide buien en overwegend lichte vorst. Morgen later weer toenemende bewolking en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot mati ge wind uit westelijke richtingen en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: minder dan 3; min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal: max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 3 februari: zon op 08.17. onder 17.31: maan op 18.35, onder 09.04: 10 febr. laatste kwartier. UTRECHT Delegaties van werk gevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf hebben over eenstemming bereikt over een nieu we cao. Deze overeenkomst, zo werd zaterdagmiddag definitief bepaald, zal op 1 maart moeten ingaan en een looptijd hebben van 22 maanden. De nieuwe cao regelt een globale stijging van de lonen met 6'/t pro cent Met ingang van 1 januari 1970 zullen de lonen met 5Vt procent stijgen, aangevuld met een ver hoging van de uurlonen op 1 juli 1970 met drie cent. Met ingang van het volgend jaar zal de arbeidstijd wor den ingekort tot 42'/a uur per week. Nasser sprak in liet weekeinde met de Rus Sjelepin over het Nabije Oosten, Nixon met de Nationale Veiligheidsraad en Oe Tliant met de Britse regering. Blind voor werkelijkheid De tegenstanders van Israël samen op de foto: president Nasser en de leider van El Fatah. NEW YORK President Nasser van Egypte is bereid vijf concessies te doen om tot een oplossing van de crisis in het Nabije Oosten te komen. Maar eerst zal Israël moeten aankondigen, zich terug te trek ken uit de gebieden die het in de zesdaagse oorlog van juni 1967 heeft bezet. De concessies van Nasser zijn: 1. Een verklaring van niet-oorlog- voering. 2. erkenning van het recht van elk land op leven in vrede; 3. de territoriale onschendbaarheid van alle landen in het Nabije Oos ten, met inbegrip van Israël, met erkende en veilige grenzen. 4. vrijheid van scheepvaart op inter nationale waterwegen; 5. een rechtvaardige oplossing van het Palestijnse vluchtelingenvraagstuk. Nasser heeft een en ander meege deeld in hét vraaggesprek met het Amerikaanse blad Newsweek. In Kairo voerde Nasser gisteren boven dien besprekingen met Alexander Sje lepin, lid van het Politburo van het centraal comité van de Russische com munistische partij. Besproken werd, zo bericht het Egyptische blad Al Achram, een „be langrijke boodschap" van partijleider Brezjnef aan dc Egyptische regering over de „explosieve situatie in het Na bije Oosten". Vermoedelijk zou Sjele pin vandaag met het antwoord van Nasser naar Moskou terugkeren. Bij zonderheden zijn niet onthuld. VEERTIG JAAR De enige manier waarop een blij vende oplossing in het Nabije Oosten wordt bereikt, is dat Israël een land wordt dat niet op één godsdienst is gevestigd, maar op alle, dus een land van joden, mohammedanen en chris tenen wordt, aldus Nasser in zijn gesprek met Newsweek. Deze hebben eeuwenlang zonder noemenswaardige moeilijkheden samengeleefd. Zolang echter de Israëliërs de Pa- lestijnen hun rechten blijven ontzeg gen, zal de crisis nog wel veertig jaar kunnen duren. Nasser verwacht dat pas van de komende generatie van Israël. De huidige leiders noemde hij „kortzichtig". ATOOMBOM De Egyptische president rekent er niet op dat Israël spoedig een atoom- strijdmacht zal ontwikkelen. Maar we weten dat zij op dit gebied ver gevor derd zijn en veel geld uitgeven voor versnelling daarvan. De kernmogend- heden zijn volgens Nasser verplicht Egypte tegen „atoomchantage" te be schermen omdat Egypte het niet- verspreidingsverdrag heeft onder tekend en Israël niet. Voor vervolg zie pag. 6 Voor liet eerst deze wiilter, maar voor Maassluis een vrijwel jaar lijks gebeuren: wateroverlast, veroorzaakt door samenwerking van wind en getij. De vloeddeuren aan de Taanstraat bewezen vieer eens hun nut. VEENDAM Een rechercheur van de Veendamse gemeentepolitie heeft ternauwernood kunnen voorkomen, dat een vrouw moeder van zes kinderen zich voor het gemeente huis in brand stak. Zij wilde deze daad van zelfverbranding stellen, omdat de gemeente haar niet de wo ning toewijst die ze wil hebben. De vrouw had zich al met benzine overgoten en stond met een lucifer in de hand. Dat de politie nog in kon grijpen was te danken aan een mede deling van de vrouw zelf aan een plaatselijk blad, dat ze deze wan hoopsdaad acuut zou verrichten. De vrouw is gescheiden en heeft reeds enkele malen een woning aan geboden gekregen. Ze wilde echter een maisonnette hebben, waarvan de gemeente de huurprijs te hoog vindt. SAIGON President Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft zaterdag voor het Vietnamese nieuwjaar, Tet, een bestand afgekondigd, nadat de Vietcong dat reeds eerder had ge daan. Het Bevrijdingsfront zal het vu ren acht dagen staken, Zuid-Vietnam waarschijnlijk twee. Vorig jaar januari maakte de Viet cong van het Tet-bestand gebruik om alle grote steden aan te vallen. Deens schip in nood op Noordzee ROTTERDAM De in Vlis- singen gestationeerde Belgische sleepboot Scaldis is er gister avond erin geslaagd de zeven koppige bemanning van de Deense kustvaarder Tobitrader te redden. De kustvaarder verkeerde op de Noordzee, enige tientallen kilometers ten noordwesten van Scheveningen, in nood als gevolg van de hevige storm. De stuurinrichting was defect geraakt en het schip maakte water. De motor functioneerde niet meer, doordat er water in de olietanks was gekomen. Verscheidene schepen, waaronder enige sleepboten, zetten toen koers naar de Deense kustvaarder. De po gingen om het schip te bereiken faal den echter. De Scheveningse reddingboot Ber nard van Leer, die ook was uitgeva ren om hulp te verlenen, werd later teruggeroepen. Schipper Simon den Heyer bleef echter tien mijl uit de kust liggen. Hij weigerde door de bre kers, die tussen de pieren als een muur overeind stond, de haven in te varen. De spanning steeg ten top, toen om streeks tien uur de Deen neiging be gon te vertonen te kapseizen. Het schip meldde dat de situatie voor de bemanning onhoudbaar werd en dat men het schip ging verlaten. Vlot sloeg om Toen verscheen de Scaldis op- het toneel. De eerste poging om langszij Prinses Beatrix vermaakt zich op- LUNSOBJECT perbest in het „jeugdland" van haar echtgencot: in de omgeving van Ak- xum in Tanzania filmt ze een oude obelisk, maar het zou ons niet ver wonderen als zij meteen een stukje film waagde aan minister Luns, die deze dag opinel door een hoed van respectabele afmetingen en model. LONDEN Het Franse booreiland Uniform-Un is zondagmiddag het doel ge weest van enkele intensieve hulpacties. Op het eiland, dat in de Noordzee op 50 kilo meter ten noordoosten van Great Yarmouth ligt, had zich een ontploffing voorge daan. Het platform werd zwaar beschadigd. Er waren geen slachtoffers. Alle zestig op het booreiland, dat werkt voor Shell-Oil, aanwe zige personeelsleden konden in veiligheid worden gesteld. Als voorzorgsmaatregel heeft men met helicopters direct na het ont vangen van noodseinen meer dan veertig mannen geëvacueerd. Er waren tien Nederlanders aan boord. Prijsgegeven Over de oorzaak van de ont ploffing is nog niets bekend. Shell Oil heeft gisteravond op dracht gegeven hét booreiland voorlopig prijs te geven. Ver klaard werd dat het gas omhoog blijft borrelen. Uniform-1 boort sinds oktober naar gas. Dit aardgas wordt naar Enge land gepompt. In de leiding wer den enkele lekken geconstateerd. Het reddingswerk van zowel schepen als helikopters werd ernstig bemoeilijkt door het slechte weer. van de kustvaarder te komen om de bemanning over te nemen mislukte vanwege de hoge zee en de harde storm. De bemanning heeft daarom aan de lijzijde, dus van de wind af, met een reddingvlot het schip verla ten in de hoop, dat de wind het vlot naar de Scaldis zou toedrijven. Het vlot sloeg echter om en alle opvarenden van de Deen kwamen in het water terecht. Met lijnen en red dingboeien is de Scaldis er evenwel in geslaagd alle bemanningsleden te redden. Tegen half twaalf waren alle opvarenden van de Tobitrader aan boord van de Scaldis. De stormwinden van gisteren had den de Nederlandse kust zwaar geteis terd. In het noorden van het land moest een beperkte dijkwacht wor den ingesteld. Betoging tegen Franco AMSTERDAM/MADRID Onbekenden hebben zaterdag morgen vroeg een brandbom voor een raam van het Spaanse taleninstituut Hispania aan de Amsterdamse Koninginneweg gegooid. Er ontstond een kleine brand die spoedig kon worden bedwongen. Later op de dag betoogden ongeveer 250 jongeren, leden van elf linkse jon geren- en studentenorganisaties, te gen het bewind van generaal Franco. De politie verhinderde, dat dc jon gelui in de Leidsestraat een Spaans reisbureau bestormden. De betogers bekogelden daarna de politie met ste nen. Het aantal arrestaties in" Spanje neemt inmiddels toe. De Spaanse po litie heeft gisteren zestien advokaten en professoren naar afgelegen gebie den in het land verbannen. Onder hen bevindt zich de zoon van de chris ten-democratische leider Robles. Burgemeester weigert opening jeugdhuis AMSTELVEEN Burgemeester Rijders heeft zaterdagmiddag (na een aanvankelijke toezegging) geweigerd een jeugdcentrum te openen. Dit cen trum is door een deel van de Amstel- veense jeugd door eigen krach tinspanning tot stand gekomen. De burgemeester kwam bij de ope ning niet opdagen, omdat (zei hij la ter) centrumleider Onno van Praag (25) aan journalisten gezegd had er geen bezwaar tegen te hebben als in het jeugdhuis softdrugs gebruikt zou den worden. Rij kscom m issie kreeg opdracht hiervoor (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het is niet waarschijnlyk dat de regering snel in zal gaan op het verzoek van PvdA-fractieleider Den Uyl de rapporten die over beweerde excessen in Indonesië gemaakt zijn, te publiceren. Zoals bekend heeft de rijkscommis sie voor vaderlandse geschiedenis op dracht gekregen alle documenten die op de verschillende departementen voorhanden zijn en die betrekking hebben op het Indonesië-belcid in de jaren '45'49, te verzamelen cn te bewerken. Daarnaast is een andere commissie bezig met het verzamelen van inlich tingen uit particuliere bron. De regering zou menen dat publi- katie van de twee bekende rapporten, het rapport-Enthoven over de misda den in Celebes door Westerling en de zijnen gepleegd, en het rapport van drie juristen, het optreden van het leger als geheel in een verkeerd dag licht zou stellen. Betekenis De moeilijkheid is dat veel docu menten die op deze materie betrek king hadden na de souvereiniteitso- verdracht zijn afgesloten, omdat ze geen actuele betekenis meer hadden. Daar komt nog bij dat de documen ten van het ene naar het andere mi nisterie overgegaan zijn en vaak ook nog in de particuliere verzameling van bewindslieden terecht zijn geko men. De regering is wel overtuigd van de noodzaak, zoals ook uitgesproken in de brief aan de Tweede Kamer, dat de recente uitspraken over exces sen om een diepgaand onderzoek vra gen. Het valt niet aan te nemen dat dit onderzoek zou moeten gebeuren door een parlementaire enquêtecom missie. Man in borst geschoten DEN HAAG De voeger K. v. d. L. (22) uit Den Haag heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn plaatsgenoot F. D. (23) met een pistool in de borst geschoten. Het slachtoffer moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De dader meld de zich gistermiddag op het politie bureau. Beide mannen hadden enkele we ken geleden ook al ruzie. Toen werd D. met een mes in zijn buik gesto ken, maar hij werd niet ernstig ge wond. Van deze steekpartij was geen aangifte gedaan. TAE WREDE terdoodbrenging door de Iraakse machthebbers van een aantal joden heeft tot zelfs binnen de Arabische wereld aanleiding ge geven tot kritiek. Verstandigen begrijpen daar, dat een daad als deze fnuikend is voor het aanzien ook déar waar men nog op sympathie en steun kon rekenen. Nadat er hier en daar moeite was geweest het optreden van Israël in Libanon te verwerken, heeft immers het laffe Iraakse gedrag zich alweer tussen de gebeurtenissen geschoven. Intussen wordt de leiding van de Arabische wereld heen en weer ge worpen binnen alle gevoelens van onzekerheid. De vertogen van iemand als Nasser, die opvallen door tegen strijdigheden, leveren daarvan een sprekend bewijs. In de Arabische wereld strijdt de haat tegen Israël tegen de onont koombare overtuiging dat er niette min eens een regeling moet komen die voldoende rekening houdt met de werkelijkheid. Vooralsnog maakt de haat nog bliqd voor die werkelijkheid. En daarmee doet men ook zichzelf tekort. Het kan zijn dat tal van Arabische leiders onder dit feit niet gebukt gaan misschien berust hun macht er zelfs op maar zolang men in dat deel van de wereld niet van de wer kelijkheid uitgaat, de werkelijkheid namelijk van de aanwezigheid van Israël, zal er behalve van vrede ook van vooruitgang weinig kunnen ko men. Maar wie beschikt over het ver mogen om ook deze eenvoudige waar heid ter plaatse zelf duidelijk te ma ken? Wat zich daar demonstreert is vooralsnog niet anders dan meuse- Hjke zwakheid. Krachten en tegenkrachten j^INNEN de P.v.d.A. neemt het woe den van krachten eö tegenkrach ten niet af. Het wint integendeel aan hevigheid naarmate het maartcongres dat de vrede zal moeten brengen nadert. De groep van het Democratisch Ap pèl doet nu een vurig beroep op de party, de betekenis van de andere groep die van Nieuw Links dus toch vooral niet groter te zien dan deze werkeiyk is. Ze heeft gciyk, maar het is gemak kelijker gezegd dan gedaan. Nieuw Links is radicaal, en dat heeft altyd het streven in zich van actie en van zich geldend te willen maken. Het ligt dan voor de hand, dat deze ra dicale groepering ook invloed ziet te krügcn op dc afvaardiging vanuit de afdelingen naar het congres. Toch is het protest van de tegen- groep, Democratisch Appèl dus, niet waardeloos, omdat men ook binnen de PvdA zich spoedig kan verkyken op de omvang van het radicale percen tage. Democratisch Appèl heeft dan het voordeel van de Nederlandse ka raktertrek, dat we namelyk geïrri teerd plegen te worden door alles wat zich breder maakt dan het ver dient. Intussen zit de PvdA met de proble men. Nogmaals, er is generlei reden tot leedvermaak wanneer een grote party met ondanks bezwar - toch sterk constructieve inslag t raakt. Men spreekt daar ook n: van onmacht der confessionr tijen; dat zou alleen maar dr lust kunnen opwekken. Op hun beurt zullen de confessionele partyen voorlopig weinig behoefte hebben aan toenadering tot zulfe een party, zeker niet wanneer dit zo als op het ogenblik te verw achten zou zün moet uitlopen op een socialis tisch blok aan het been. rPfcLLknyltf- 'm GMT<S alt UC£*l l nócMtr* abcruAUi. oprijt"! IMfflflltil r Ik geef op als Tj nieuwe abonnee: naam straat: Diaals: betaalt: per kwaraai per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1