VS WILLEN IN OP DE MAAN MEI MAN BRENGEN Commentaar Plan vervroegd De Gaulle werd uitgejouwd Het Kwartet Rijtoer en afscheid BEZOEK AAN BRETAGNE Mimitieuze lentemode Legerofficier dader aanslag kosmonauten? X/&icUju/n\ Het Kwartet was Haex te vlug af Iraakse joden naar ons land? Kouder Alkmaarse aversie Waarom is prijs margarine nog niet verlaagd? Bankdirekteur gevlucht Miljoeneiizweiidel met obligaties ontdekt Duurtetoeslag nu voor 75.000 werknemers Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 1 februari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in toghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Proef mei Apollo-9 zal doorslag geven WASHINGTON De Verenigde Staten zullen mogelijk in mei al pogingen doen een man op de maan te brengen. Dit i» gisteren door het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart (NASA) bekendgemaakt. De koninklijke gasten in Ethiopië hebben donderdag een bezoek gebracht aan Asmara. Zij maak ten o.a. een rijtoer door de stad, waar de bevolking hen enthou siast toejuichte. Op de foto boven koningin Juliana en keizer Haile Selassie in hun open wagen. Aan alle (goede) dingen komt een eind maar in dit geval be gint er een nieuwe fase: voor prinses Beatrix en prins Claus is de periode-Ethiopië nu afge sloten. Donderdag namen zij van hun keizerlijke gastheer (en van koningin Juliana) afscheid voor een reis naar Tanzania, het land van prins Claus' jeugd. Op de foto onder: prinses Beatrix, kei zer Haile Selassie, links koningin Juliana en rechts prins Claus. Alles hangt echter af van het suc ces van de missie van Apollo- 9, die op 28 februari vanaf Kaap Kennedy gelanceerd zal worden. De bemanning van de Apollo-9 bestaat uit de luchtmachtkolonels Ja mes McDivitt en David B. Scott en de burger Russel L. Schweickart. Voornaamste doel van de tocht met dit ruimteschip om de aarde is het testen van het maanlandingsvoertuig, waarin later twee astronauten op de maan moeten landen. Resultaten George H. Hage, leider van het Apollo-9-project, zei op een perscon ferentie in Washington: ..Nadat wij de resultaten bekeken hebben van de Apollo-9 is het mogelijk dat wij de volgende eerzuchtiger of minder eer- zuchtiger maken dan nu de plannen zijn". Als blijkt dat dit experiment niet aan de verwachting beantwoordt dan is er geen sprake van de tocht naar BOEDAPEST Bij een spoor wegongeluk in West-Hongarije zijn gisteren zeven mensen omgekomen en 69 gewond, van wie een aantal ernstig. Naar het Hongaarse persbu reau MTI meldt, reed op het station van Herend een sneltrein op een goe derentrein in. RENNES Het bezoek van president de Gaulle aan Bretagne is gisteren gepaard gegaan met incidenten waarbij de politie ge bruik moest maken van de wa penstok. In Rennes kwam het tot een handgemeen tussen pro- en anti-gaullisten. De anti's rie pen: „De Gaulle op de mest vaalt" terwijl de pro's de presi dent een lang leven toejuichten. Het presidentieel bezoek aan Bre tagne duurt drie dagen. De bewoners van Bretagne voelen zich geïsoleerd en economisch en cultureel ten ach ter gesteld. Zij klagen over te grote centralisatie, die de Bretonse per soonlijkheid verstikt. De laatste jaren is deze ontevre denheid tot uiting gekomen in een serie bomaanslagen op openbare ge bouwen, die worden toegeschreven aan het „Bretonse Bevrijdingsfront". De politie heeft tot dusver 43 mensen gearresteerd, onder wie vier priesters. De president hecht grote waarde aan zijn bezoek aan deze Franse pro vincie. Hij omschreef dit bezoek als „van het grootste nationale belang". Handgemeen Toen de president in Rennes aan kwam werd hij verwelkomd met kre ten als ,.De Gaulle op de mesthoop", De Gaulle aan de galg en ook „De Gaulle naar het museum". Dit groep je dat deze kreten slaakte bestond De collectie Pierre Cardin voor de allengs naderende voorjaars- en zo merdagen zon of geen zon blijft op minileest geschoeid: dit mini jurkje met vinylapplicaties en modieuze helm van hetzelfde mate riaal was te zien (en te bewonderen) op een recente Parijse introductie. MOSKOU De aanslag vorige week tijdens de intocht van Russische ruimtevaarders in Moskou op de stoet waarin ook regeringslei ders meereden, is, volgens onofficiële berichten die in Moskou de ronde doen, gepleegd door een jonge leger- rofficier die van zijn eenheid in Le ningrad was gedeserteerd. Hij zou het uniform van een militieman heb ben gedragen dat hem door verwan ten in Moskou was gegeven. Ook zou hij tabletten om zelfmoord te kunnen plegen bij zich hebben ge had. Over andere bijzonderheden, bijvoorbeeld of de man dood is of nog in leven, spreken de berichten elkaar tegen. Officieel bewaart Moskou het stil zwijgen na de korte verklaring vori ge week dat de dader van de aanslag was gearresteerd, waarbij de chauf feur van de tweede wagen met kosmonauten en een motorrijder werden gewond. De chauffeur over leed later. echter uit circa 300 personen. Het overgrote deel echter riep „lange leve De Gaulle". Er ontstond een handgemeen tus sen de twee groepen. De oproerpolitie scheidde de vechtenden waarbij ge bruik werd gemaakt van de wa penstok. Volgens ooggetuigen werd een fotograaf verwond. De Gaulle zag dit alles niet, want hij confereerde met plaatselijke auto riteiten in de prefectuur over de plannen voor de verdere ontwikke ling van Bretagne. 's Avonds, toen de president in de prefectuur dineerde, marcheerde een groep van 500 studenten met Bre tonse vlaggen naar het gebouw van de staatsradio-omroep waarvan zij ruiten ingooiden. De politie vuurde een traangasgranaat af, die evenwel in de wachtkamer van een tandart» terechtkwam. Niettemin verspreidden het merendeel der betogers zich daarna. INT F RIEUR VERZORGING l PAPEN BUPGBjrgijif w;>]R 'JNSB UPG Gevraagd een bekwaam chauffeur de maan met een bemande Apollo, aldus Hage. I?it experiment zal dan herhaald worden door de Apollo-10. Deze Apollo zal bemand worden door de astronauten Thomas Stafford. John Young en Eugene Cernan. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) GRAFENWöHR „Jullie waren ons net even voor". Aldus het com mentaar van staatssecretaris J. Haex op ons bericht van donderdag dat Nederland bij de Zwitserse firma Oerlikon het prototype van een luchtdoeltank heeft besteld ten be drage van 2,5 miljoen gulden. De tank, die een tweelingkanon be zit met een kaliber van 35 millimeter, alsook een elektronisch en rader- gestuurd vuurleidingsapparaat, is een gezamenlijk ontwikkelingsproject van Oerlikon en de Münchener wa penfabriek Krauss-Maffr., bij wie het Nederlandse ministerie van de fensie tot nog toe 415 Leopard-tanks heeft besteld. Volgens de staatssecretaris zou Ne derland graag willen overgaan tot de aanschaf van ongeveer 90 luchtdoel tanks, waarmee dus een bedrag is gemoeid van 225 miljoen gulden. Het ministerie van defensie beschikt op dit moment echter over onvoldoende geldmiddelen om deze nieuwe uitga ve te kunnen bekostigen. Het plaatsen van een order is op dit moment overigens nauwelijks op portuun. Pas in 1972 zullen de lucht doeltanks, waar Den Haag het oog op heeft doen vallen, in serie vervaar digd kunnen worden. Het prototype moest worden ge kocht, omdat de eerste oefentijd ze ker een half jaar bedraagt. Bij de produktie zal straks ook het Henge lose bedrijf Hollandse Signaal wor den ingeschakeld. Met de voorzitter van het comité chefs van staven, vice-admiraal Van de Wall Bake, bezocht de heer Haex het gebied langs de Tsjechoslowaakse grens, waar op dit moment grote Amerikaanse manoeuvres gehouden worden (voor een verslag over deze oefening, die de naam Reforger 1 draagt, zie elders in dit nummer). DEN HAAG Mevrouw mr. H. Singer-Dekker, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, heeft schriftelijk aan de minister van justitie gevraagd of deze bereid is aan Iraakse Joden, die in Nederland hun toevlucht zoeken, een verblijfsvergunning te verlenen. Als je het eerste knoopsgat gemist hebt, krijg je je jas nooit meer goed dicht. GOETHE Vandaag in ZO: Oud-officier over 1500 dagen soldaat overzee Zoet water uit de zee Toen Betsy kwam. kende nemand haar 9 Brutaalste zwendel van deze eeuw Israel 7 Dat is thuis I Geloven is een zaak van genade Zitten we wel goed Vrouwenbonden mogen ontploffen En een keur van ontspannings rubrieken DE BILT Vrij koud weer met over het algemeen veel bewolking en nu en dan regen- of sneeuw buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde tot storm achtige wind. aanvankelijk tussen zuid en zuidwest, ruimend naar noordwest. HIT WIER Van onze weerkundige medewerker DE BILT Eerst zal er in de komende avond en nacht nog weer een regenfront passeren met een tot krachtig of hard toene mende zuidijesten wind. Achter deze nieuwe depressie zal de koudere lucht uit het poolgebied verder West-Europa binnendrin gen. Hierin zijn morgen enkele hagel- of sneeuwbuien te ver wachten. De temperatuur komt op een wat lager "niveau en kan in de komende nachten tot om of even beneden het vriespunt dalen. De kans op gladde wegen zal hierdoor na zondag toenemen. Vooruitzichten voor maandag: Zon: minder dan 40 procent Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 40 procent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. De inwoners van Koedijk en St.- Pancras hebben niets tegen Alkmaar als een goede buurgemeente, maar indien de term annexatie in het ge ding komt, is er weinig sympathie meer, getuige de massale protesten die Kamerleden bij een oriëntatie- bezoek voor de voeten werden ge gooid. Met alle middelen wil men inlijving voorkomen. Deze Koedijkse geeft duidelijk van haar gevoelens DEN HAAG Drs. Th. Wester terp, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, heeft de ministers van eco nomische zaken en van landbouw schriftelijk gewaagd waarom een prijsverlaging van margarine uit blijft. Hij verwijst daarbij naar me dedelingen van dr. S. L. Mansholt, vi- ce-voorzitter der Europese Commis sie, dat eventuele belasting der grondstoffen voor de margarinepro- duktie niet of nauwelijks afhan gend van de hoogte der belasting tot uitdrukking hoeft te kotnen in de margarineprijzen. Dr. Mansholt zou hebben gezegd dat de wereldmarktprijs voor een be langrijk deel der benodigde grondstoffen, de zachte oliën, tussen 1965 en 1968 met ongeveer een derde is gedaald. Die daling is niet tot uit drukking gekomen in de prijs. Tenslotte, nog steeds volgens dr. Mansholt, heeft de Europese Com missie in alle landen der EEG zelfs een meer of minder sterke stijging van de prijzen kunnen constateren. TAIPEH Nationalistisch China gaat het Chinese vasteland (commu nistisch) op 16 februari ter gelegen heid van het Chinese nieuwjaar op vreedzame wijze bombarderen. Naar hel ministerie van defensie in Taipeh meedeelt, zullen op het eilandje Que- moy die dag lange-afstands ballons worden opgelaten met 100.000 kle dingstukken, speelgoed, snoep en an dere dagelijkse artikelen voor de be volking van het Chinese vasteland. Helpen TV/IORGEN is het de zondag van het werelddiakonaat. Dan wordt van ons een bijdrage gevraagd in de leni ging van de noden zoals deze nog op zovele plaatsen in de wereld worden gevonden. Het is niet heerlijk dat die noden er I zijn. Heerlijk is wèl, dat. nu ze er zijn, ook mogelijkheden gegeven zyn t0t hulp* vi- I De naam werelddiakonaat ls by dit alles niet een naam „op de groei". Want zoals in andere opzichten leven we tegenwoordig, als het op de nood zaak tot helpen aankomt, volop in wereldverhoudingen. Nimmer nog als in onze tyd zijn we zozeer op de hoogte geweest van ge beurtenissen en situaties op onze aar de. Vergeleken daarmee was in vroe gere eeuwen de kennis by de mensen toch wel byzonder beperkt. Dat is anders geworden. Steeds minder men sen leven achterop en achteraf, inte gendeel, we leven tegelyk met elkaar èn met de gebeurtenissen, en nog nooit heeft het begrip „mensheid" zo zeer als in onze dagen gestalte ge kregen. Echter, met het weten van elkaar is men er niet. Weten schept ook ver plichtingen. Weten is een appèl aan het geweten. Welnu, het is een deel van onze wetenschap geworden, dat er op onze eigen, gemeenschappelijke aarde nog zo verschrikkelijk vee! nood is. Wie dan zelf de zin van het evange lie heeft verstaan, kan al evenmin doof blijven voor de aanmaning die uit dat evangelie tot hem doorklinkt. De verre mens is ons nabij gekomen als mens, maar ook als mens-in- nood. Zijn mens-zyn is een deel ge worden van onze verantwoordelijk heid. En *<j wordt nu van ons gevraagd te ftrfpen. De plicht daartoe vloeit rechtstreeks voort uit onze weten schap van al die noden. Daar kan geen mens doof voor blijven; daar kan wel allerminst doof voor blijven wie zelf, via het evangelie, iets ge proefd heeft van de liefde van de Heer voor mens en mensheid. Maar dan is het tegelyk ook heerlijk om te kunnen helpen. Die nood is maar niet iets waarin behoort te wor den berust. Die nood is iets waaraan iets behoort te worden gedaan. Die nood fs maar niet een noodzakelijk kwaad; die nood is een kwaad dat noodzakelijk uit de wereld geholpen moet worden voorzover ons ver mogen daartoe reikt. En dat laatste kon wel eens meeval len. Mits we met onszelf en met ons door de Heer aangeraakte geweten te rade gaan. BRUSSEL In België is vrijdag een miljoenenzwendel aan het licht gekomen met obligaties van de inter communale vereniging voor de aan leg van de E-3 autoweg. In totaal zou het gaan om een bedrag van 25 mil joen frank (1,8 miljoen gulden). Het onderzoek is reeds enige tijd gaande, naar tot op heden kennelijk goed ge heim gehouden. Vrijdagochtend stond het nieuws echter plotseling op de voorpagina's van vrijwel alle Vlaamse kranten, die nagenoeg dezelfde gegevens hadden. Zij meldden, dat de zaak aan het licht was gekomen bij een onderzoek, vorig jaar augustus, naar vermeende fiscale fraude door Belgen die via Luxemburgse banken Belgische obli gaties kochten. In het eerste stadium van dit on derzoek werd een 49-jarige Ant werpse Bankdirecteur verhoord, maar toen men hem een tweede maal voor een verhoor opriep, bleek hij verdwenen te zijn. De man een zeke re E. M. uit Wilrijk, zou de vlucht hebben genomen naar Zuid-Amerika. In Antwerpse bankkringen verklaar de men vrijdag overigens, dat de bank waarvan de man directeur is, niets met de affaire uitstaande heeft. De berichten maakten vrijdag ook melding van de arrestatie in Antwer pen van een vrouw en het overlijden, in Luxemburg, van een andere hoofdverdachte. De zaak is vrijdagochtend ook in de wekelijkse kabinetsraad in Brus sel besproken. De minister van finan ciën. Snoy, deelde zijn collega's mee, dat voor 25 miljoen franken aan valse obligaties zijn ontdekt. Kleine spaarders zijn niet de dupe van deze zwendel geworden het gaat uitsluitend om coupures van 100.000 frank 7.200 gld). De houders, vaste investeerders, zijn bekend. Het zou hier voorts niet gaan om vervalsingen, doch om nadrukken. De voortvluchtige Antwerpse bankdirec teur zou vorig jaar kans hebben ge zien de clichés in handen tc krijgen van de E-3 lening 1968, die als gevolg van een staking niet bij de normale drukkerij in Brussel gedrukt kon worden, maar elders werd verzorgd. De onderdirecteur van de inter communale E-3. Devocht. verklaarde vrijdag met enige nadruk, dat hij pas twee dagen geleden voor het eerst iets van de zaak had gehoord. Hij zei dit in verband met geruchten, dat de intercommunale de zwendel geheim had gehouden tot een nieuwe lening van vijf miljard frank deze maand was volgeboekt. UTRECHT Volgens mededelin gen van de Algemene Bedrijfsgroe pen Centrale hebben nu in totaal 300 ondernemingen in de industriële sek- tor met totaal 75.000 werknemers duurtetoeslagen toegezegd. Vrijdag besloten 237 ondernemin gen. totaal ongeveer 15.000 perso neelsleden, hun personeel een duur- tetoeslag te geven tot de nieuwe CAO van kracht wordt. In vrijwel al deze gevallen gaat het om ƒ25 per maand. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad D hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1