Lm KOSYGIN ZOU MOGEN AFTREDEN ZIEKE NIET Sphinx ontslaat 400 man Nieuw initiatief Luns Biafra-hulp Honderdgciscylinders ontploffen in fabriek SPREUK t Laatst in december gezien Kampbewoner COIMlCntüdr Brits blad: Nog jaar premier Minder M ind Containerhal door brand verwoest doodgeschoten CARAVAN RAI 69 Duurtetoeslag voor steeds meer werknemers Plan afschaffing dienstplicht VS MILJOEN GULDEN SCHADE Losmaken Israël wil Joden met vliegtuigen uit Irak halen Pagina 6... even lezen! kersenbonbons JAMIN hoe komt het dotDRF zoveel rollye's uiint Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in feghenspoel!" Vrijdag 31 januari 1969 - 49ste jaargang ORGELS PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 1 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 1 Sommige mensen zijn als een klok op een dak: ze zijn alleen van nut voor de buren. O'MALLEY „Al» u moe bent, hoef ik toch nog niet naar bed." ||M UÊtStÉjjM XvXs'X'XwXvXvX'XvX-X-XvXvXvX-Xv. DE BILT Boven de Noord zee bevond zich vanmorgen een randstoring, die behoort bij een depressie nabij de Noorse west kust De randstoring verorzaakte in onze omgeving een westelijke stroming, waarbij langs de kust een harde tot stormachtige wind werd waargenomen. De randsto ring verplaatst zich in oostelijke richting en wordt gevolgd door een van de oceaan afkomstige rug van hoge luchtdruk. Onder invloed hiervan zal de westelijke wind het komende et maal afnemen. De aangevoerde lucht blijft aanvankelijk nog on stabiel, zodat plaatselijk nog buien zullen voorkomen. In de komende nacht kunnen in het binnenland de temperaturen tij dens opklaringen tot dicht bij het vriespunt dalen. Overigens worden morgen ongeveer dezelf- de middagtemperaturen verwacht als vandaag. VOORUITZICHTEN: Voor zondag: Zon: minder dan 40 procent; Min. tmep.: 0 tot 5 graden bo ven normaal; 31 Januari: zon op: 08 .S2: onder: 17M: maan op: 14.46; onder: 07.S7. 2 februari volle maan. WOERDEN' Een felle brand heeft donderdagmiddag binnen een uur de nieuwe containerhal van de N.V. Carrosseriefa riek Den Oudsten en Zonen in de as gelegd. Snel optre den van de Woerdense brandweer, geassisteerd door de brandweer korpsen van Kamerik en Zegveld kon voorkomen dat ook de overige fa briekshallen in vlammen opgingen. Daarbij had de brandweer het geluk dat de vrij sterke wind gunstig stond. In de nieuwe hal. die ongeveer an derhalf jaar in gebruik is en aan het bestaande complex was gebouwd, werden hoofdzakelijk containers ver vaardigd. Voorts stonden er een beschadigde en een bijna afgewerkte touringcar in, die beiden werden ver nield. Ongeveer vijftien in aan bouw zijnde containers gingen verlo ren. De schade aan gebouwen en ma terialen en bedrijfsschade wordt op ongeveer twee miljoen gulden geschat. De brand ontstond toen men bezig was met het spuiten van synthetisch i isolatiemateriaal in de containers. Dit schuimproduct is tijdens het verwer ken vrij brandbaar en op een of an dere manier moet er vuur bij geko men zijn. Er ontstond een steekvlam en een enorme rookontwikkeling zo dat het personeel weinig meer kon doen dan zich uit de voeten maken. LONDEN Premier Alexei Kosygin van de Sow jetunie, die aan een ernstige leveraandoening lijdt, hoopt nog een jaar als re geringsleider te kunnen aanbleven. Zijn volledige taak als premier kan hij echter niet meer vervullen, meldt het Britse blad Daily Ex press vandaag. DIEMEN De dertigjarige woon- wagenbewoner M. R. is gisteravond laat door zün medekampbewoner J. j J. L. (25) op een lijdelijke standplaats op het industrii terrein van Dicmen neergeschoten. R. is kort daarna I overleden. De mannen hadden na het be/.oe-1 ken van een café ruzie gekregen die I zo hoog opliep dat L. een automa- tische vuurbuks te voorschijn haalde en van korte afstand minstens vijf J kogels op zijn tegenstander afvuurde. Een andere kampbewoner bracht hem onmiddellijk naar een zieken huis, maar bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. Het slachtof- fer was getrouwd en had acht kinde- I ren. De dader is na zijn daad in paniek met zijn auto gevlucht. Zijn correspondent in Moskou meent te weten dat de 64-jarige Ko sygin, die al zes weken niet in het openbaar is gezien, telkens acute aanvallen heeft. „Hij moet rust houden en zijn krachten bewaren om zo nu en dan bij officiële gelegenheden te verschij nen." De premier kwam half oktober 1964 tegelijk met partijleider Brezjnef aan het bewind na het „ontslag" van Chroesjtsjef. Hij zou meermalen hebben aangeboden zich uit het poli tieke leven terug te trekken. De an dere leiders in Moskou zouden dit hebben geweigerd omdat zij ver wachtten dat dit uitgelegd zou wor den als een falen van het beleid, vooral wat betreft Tsjechoslowakije. De afwezigheid van Kosygin viel in het bijzonder op toen vorige week de vier Russische kosmonauten in het Kremlin werden gehuldigd. Het laatst woonde hij op 20 december een ontvangst bij van de nieuwe Franse ambassadeur in Moskou, Seydoux. Enkele jaren geleden zou Kosygin ook last hebben gehad van deze ziekte. Maar later verscheen hij toch weer in gezelschap van de andere partij- en regeringsfunctionarissen. In mei vorig jaar voerde hij in Tsjechoslowakije belangrijke bespre kingen met de leiders uit Praag. Kosygin staat bekend als een be kwaam technocraat en econoom. Zo'n vijftien jaar geleden was hij minister van financiën; voor de oorlog was hij burgemeester van Leningrad. In 1960 werd hij onder Chroesjtsjef vice-premier. Hij nam in die functie tot het vertrek van de laatste in 1964 verscheidene malen het premier schap waar. NOG 3 DAGEN OPRUIMING KARPETTEN - FAUTEUILS Enkele zéér voordelige 2-ZITSBANKEN BULTHUIS BOTERMARKT 33 toer-caravans bagagewagens sta-caravans toebehoren vouwwagens terrein-reservering nog 2 dagen (t/m 2 febr.) speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations UTRECHT Tienduizenden werk nemers in de industriële sector zullen nu al een duurtetoeslag ontvangen. Het aantal ondernemingen, dat eon duurtetoeslag heeft toegezegd tot op het moment, dat de nieuwe cao van j kracht wordt, is gisteren weer aan- J zienlijk uitgebreid. Het gaat in vrij- wel alle gevallen om een regeling. I die neerkomt op een extra uitkering van 25 per maand. Bij de bedrijven, die gisteren lieten J weten hieraan mee te werken, zijn 1 het hele Koninklijke Zout Orga- non-concern (28.000 werknemers), de baksteenindustrie (10.000 werkne mers), Van Gelder en Zonen, de Shell, de Chemische Fabriek Naarden en een aantal vervoersonderne mingen. De toeslag wordt bij Shell verleend tot een loongrens van f 18.500. DEN HAAG Prof. mr. I. A. Die penhorst, oud-minister van onderwijs en wetenschappen, is benoemd tot voorzitter van de afdeling voor het wetenschappelijk onderwijs van de Onderwijsraad. Vuur bij nacht Een beeld van de nachtelijke brand bij de elektrozuur- en wa- terstoffabriek aan de Distelwég te Amsterdam. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie moet in op dracht van president Nixon gedetailleer de plannen opstellen voor de afschaffing van de militaire dienstplicht. Na een belangrijke vermindering van de Amerikaanse troepensterkte in Viet nam kan een leger worden gevormd dat uitsluitend uit beroepsmilitairen be staat. Overigens had Nixon zich al tij dens zijn verkiezingscampagne voor uit eindelijke afschaffing van de dienst plicht uitgesproken. TAE televisie Meet wel iels los (e maken. Soms heeft de küker het gevoel dat hot daarom is begonnen. We leven nu eenmaal in een t(jd van beweging, en dan heeft men goede kans dat beweging zélf al een waarde gaat worden. Losmaken, openleggen, tot-vraag-ma- ken het is alles wel kenmerkend voor deze tüd. Er zyn ons nog maar weinige zaken overgelaten die zieh niet opnieuM ten overstaan van heel de wereld waar moeten maken. Nu kan daar veel goeds in zitten. Want het is tegenwoordig ook wel de tüd waarin iemand die iets op het hart heeft zich daarvan kan bevrü- den. Er zyn in het verleden Mat dat betreft niet zelden zwaardere lasten gedragen dan noodzakelijk was. Heeft nu de jonge doctor in de psy chologie die iets gelanceerd heeft over gedragingen van Nederlandse militairen in het vroegere Neder lands Indië behoerte gevoeld, zijn ge weten te ontlasten? We zyn bereid het aan te nemen; op dat punt moet men ruim zün. Wat overigens moest opvallen Mas dat het gekozen middel daartoe niet voor de hand lag: een stelling by' zijn proef schrift. Zal hjj vermoed hebben Mat hij op datzelfde moment in beweging ging brengen? Een krant nam de stelling over. maar dat is zelfs tegenwoordig niet altijd voldoende. De beweging zelf ontstond volop toen op haar beurt de televisie de bal opving. Welnu, ze heeft voor lopig wel weten te „scoren", en de discussies zün plotseling van een zelfs in deze tüd schier ongekende bewogenheid en hevigheid. Met alle gevaren overigens verbon den aan de u'üze waarop een open bare discussie zieh voltrekt. Het ge vaar hüvoorbeeld van de maar al te gemakkelyke veralgemening. En ook van het voorbüzien aan sommige, toch wel wezenlyke, factoren. Met als merkwaardige Inzonderheid dat ons vanuit Indonesië de verzekering be reikt niet dezelfde behoefte aan aller lei onderzoeken te gevoelen zoals die thans hier en daar bü ons blijkt te bestaan. De televisie is een indringend en te- gelük ruw middel. Wijsheid in de hantering ervan is des tc meer gebo den. Maar dit goed lijkt in deze tyd schaars te worden. Het zou bü dat „losmaken" niet misstaan. GARAGE POELGEEST GEBR. VAN IJLDEN Officieel dealer voor Oecstseest. Rijnsburg en Warmond. IIOGERBEETSSTRAAT fi «zijstraat Warmonderweg). LEIDEN. Tel. 50330 GEBR. VAN ULDEN Officieel DAF-dealcr voor Leiden en omstreken Verdamstraat 6 Leiden Telefoon 23041 TEL AVIV In Israël gaan steeds meer stemmen op om de 3.000 Joden in Irak te laten evacueren. De enige Dianier hen te redden, zei minister zonder portefeuille Beigin gisteren in Tel Aviv, is ze met twintig vliegtui gen uit Irak weg te halen. Dit zou slechts een kwestie van een paar da gen zijn. WOERDEN Vannacht is er inge broken in het stadhuis van Woerden. Gisteravond waren er in het gebouw nog leden van de gemeenteraad voor een vergadering bijeen geweest. Een aantal gereed staande loonzakjes ten bedrage van f7000.- wordt vermist. De politie vermoedt dat de inbre- ker(s) binnengekomen is (zijn) via een niet afgesloten kelderraam van de rijwielstalling. Tal van bureaus en kasten werden opengebroken en overhoop gehaald. Wat precies is gestolen, is nog niet zouden worden uitgereikt, waren bestemd voor de sociale werkplaats. OEGSTGEEST: Geversstraat 30 LEIDERDORP: v. d. Valk Boumanweg KATWIJK: Tramstraat 67 Tel. 01710—51940 Tel. 01710—42041 Tel. 01718— 5141 DEN HAAG Minister Luns j heeft aan keizer Haile Selassie van Ethiopië een plan voorge legd om de hongerende bevol- I king van Biafra en Nigeria te hulp te komen. Enkele westerse landen, waaronder Nederland en de Scandinavische landen, zou den omvangrijke hulp moeten toezeggen en deze hulp zou via de keizer van Ethiopië en de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid, waarvan de keizer voor zitter is, aangeboden moeten worden aan de partijen bij het conflict, Gowon en Ojoekwoe. Dit nog niet afgeronde plan de heer Luns. die het Koninklijk gezin 1 vergezelt, heeft zijn besprekingen in Ethiopië nog niet afgesloten is gisteren besproken door de vaste commissie van Buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer met de mi- j nisters De Jong, Udink en staatsse- j cretaris De Koster. Minister-president De Jong ver klaarde na afloop dat het de regering onmogelijk is in te gaan op de eerste twee punten, cfie deze week door de heren Van Walsum, Middelkoop. Hoekstra en Degenkamp via de Ka- j mercommissie aan de regering zijn voorgelegd: de nieuwe luchtbrug naar Biafra en de aanleg van een j vliegveld in Biafra. De politieke moeilijkheden zouden te groot zijn. Wel wil de regering meewerken aan uitbreiding van materiële steun aan organisaties die de voedselhulp nu al organiseren, maar dat is weer afhankelijk van de transportmoge lijkheden. Nederland is bereid de gevraagde koolhydraten ter beschikking te stel len. Het wachten is op de terugkomst van Luns. De eerste Ethiopische re actie op zijn plan zou positief zijn. Maar dan nog moeten de mogelijk heden worden afgewacht. Tot nu toe heeft Biafra om verschillende rede nen steeds geweigerd hulp te aan vaarden. zelfs de aanleg van een vliegveld, zuiver bestemd voor voedselhulp, stuit op verzet bij Ojoekwoe. Voor vervolg zie pagina AMSTERDAM Een felle uitslaande brand, gepaard met een serie explosies, heeft in de afgelopen nacht voor ongeveer een miljoen gulden schade aan gericht in een afdeling van de Aga Nederland NV de voor malige Electrozuur aan de Distelweg in Amsterdam-Noord. De brand ontstond kort voor mid dernacht in de 45 x 45 meter grote hal, waar cylinders met acetyleengas Morden gevuld. Volgens drie arbei ders, die daar aan het M'erk M'aren, ontstond er een explosie in een toe voerleiding, Maarna de knallen volg den. Wat er daarna precies gebeurde is niet duidelijk, Mant de drie man nen moesten zien, dat ze levend uit de hal kwamen. Toen de brandweer met groot ma terieel arriveerde, duurden de ont- morgen 150 gram van 159 voor 139 niet te geloven voor die prijs! ploffingen voort. Achter elkaar spat ten gevulde cylinders in stukken uit een, waarbij door de druk grote i vuurballen de omgeving in een fel oranje licht zetten. Een vonkenregen daalde neer op de omliggende fabrie ken. In de wijde omtrek sneuvelden honderden ruiten. Aanvankelijk kon de brandweer weinig uitrichten. Met moeite konden aan de achterzijde van de fabriek zes waterkanonnen worden opgesteld, waarmee men, toen de explosies op hielden, de gevaarlijke plaatsen on der water kon zetten om via afkoe ling verder gevaar te bezweren. Intussen was een leger van brand weerlieden, politiemannen, mensen van GG en GD, rampendienst en technische afdelingen samengetrok ken. Maar in het begin werden alleen de hoogst noodzakelijke aanwezigen in de nabijheid van de rampplaats getolereerd. Daarom duurde het ook enige tijd eer men de fabrieksportier, de heer J. Brouwer, die door een hartaanval werd getroffen, naar het ziekenhuis kon vervoeren. Om drie uur vannacht werd het terrein tot op honderd meter van de fabriek vrijge geven. Ir. G. Padt. onderdirecteur van Aga Nederland, dacht dat honderd cylin ders waren geëxplodeerd van de voorraad van acht- tot negenhonderd stuks. Hoeveel er onbruikbaar waren geworden, kon hij nog niet zeggen. De produktie zal weinig stagnatie be hoeven te ondervinden omdat men het vullen van cylinders in andere eigen vestigingen elders in het land kan voortzetten. (Van onze correspondent) MAASTRICHT De NV Koninklijke Sphinx Ccramique in Maastricht heeft be sloten haar afdeling huishoudelijk aarde werk stop te zetten. Ongeveer een half jaar zal gemoeid zyn met de liquidatie in verband met de afwerking van nog lopende orders. Er zullen door deze sluiting voor Maastricht 695 arbeidsplaatsen vervallen. De directie hoopt evenwel voor een aantal werkkrachten arbeid te vinden in andere afdelingen van haar bedrijf. Naar verwachting zullen echter toch 300 vrou wen en 100 mannen ontslagen moeten worden, voor wie een afvloeiingsregeling zal worden ge troffen. De directie noemt de steeds groter wordende buitenlandse (Oosleuropese) concurrentie als voornaamste reden van het thans genomen be sluit. De grote arbeidsintensiteit en de loonstij gingen van de laatste jaren bemoeilijkten een concurrerende produktie. 'ogen in Oosterhout en in llemiksen (Brlgie). Nog vier By dc Sphinx-fabrieken in Maastricht Merken in totaal 2700 mensen. Daarnaast zün er vesti- Het concern omvat behalve de aardewerk afdeling nog vier andere bedrijven: sanitair, vuurvast, filtropa (koffiefilters en koffiekannen) en handwerk. Deze bedrijven zijn heel gezond en dank zij de expansie van de sectoren tegels, sanitair en vuurvast is het in theorie mogelijk dat alle 384 mannen van de afdeling huishoude lijk aardewerk worden overgeplaatst binnen het concern. De betrokkenen moeten eerst wel op hun gesehikheid voor het nieuwe (veel zwaar dere) werk worden gekeurd. Voor dc vele vrou wen die moeten worden ontslagen zijn er vol doende plaatsingsmogelijkheden in de confectie- industrie in de strook tussen Maastricht cn België. Begin In een communiqué betreurt de direetie het dat een sector die 135 jaar geleden het begin is geweest van de onderneming, afgesloten moet worden. Als geheel had Hphinx-Ceramlque in 1968 overigens een goed jaar, aldus de directie. \.j volg zie pagina

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1