Koninklijke gasten in keizerlijk Ethiopië aan Rem op de afbetaling zetwerkt weinig zoden aan de dijk LardinoisT wijf el aan Mansholts landbouwvisie Narcotiseur van Mia krijgt 1000 boete Consumptief krediet beseheiden slag samen i». me* Lagos Auto schept wielrenner: dood Plan vergt zorgvuldige studie op Kleinste overschot op handelsbalans van VS sinds '37 Meisje niet bijgekomen Literaire prijzen uitgereikt aan twee vertalers Rode Kruis 9 DONDERDAG 30 JANUARI 1969 Prinses Beatrix, prins Claus en minister Luns bij een openlucht-kinderbox in Jimma, maar de kleintjes had den nauwelijks belangstelling voor de Nederlandse bezoekers. Of waren ze een beetje bang voor die meneer, waarvan het net leek of hij over het hek zou klauteren? In de tuin van onze ambassade in Addis Abeba ontvinger de koninklijke gasten de Nederlandse gemeenschap I die tijdens dit samenzijn een driewerf ..Leve de Koningin" aanhief. (Door onze economische medewerker) Om de economische opleving niet te ver te laten doorschieten, heeft de regering maatregelen genomen die bepaald niet overal enthousiast begroet zullen worden. Zo maakt men investeren voor de ondernemingen minder aan trekkelijk door de rente te ver hogen en de banken minder armslag te geven: ook worden de fiscale tegemoetkomingen bij het investeren kleiner. Niet alleen de ondernemers pro beert de regering tot geringere beste dingen te dwingen. Ook de bestedin gen van de particulieren gaan onder het mes, en wel door de mini mum-aanbetaling voor afbeta lingskredieten voor een aantal duur zame goederen van 20 tot 25 procent te verhogen en door de maximum duur van de afbetalingstransactie iets te beperken. Met andere woorden, het wordt wat minder gemakkelijk gemaakt om bijv. radio- en tv-toestellen. bandre corders, diepvrieskasten, wasautoma ten en stofzuigers op afbetaling te kopen. In de tweede plaats mogen particu liere geldschietbanken. betaalzegel- kassen. gemeentelijke volkskrediet banken en financie ringsmaatschappijen niet meer onbe perkt leningen geven. De uitbreiding is beperkt tot een stijging van 12 procent ten opzichte van het in 1968 verstrekte krediet. Schijnbaar vallen de handelsbanken niet onder deze beperking. Dat komt echter nog, want het verzoek zal aan hen door de Nederlandse Rank worden gedaan. Psychologisch Wij geloven dat dit afremmen van het consumptieve krediet eerder een psychologische betekenis heeft dan dat het werkelijk zoden aan de dijk zet. Dit laatste is namelijk alleen het geval als de afbetaling en de krediet verlening in ons land grote vormen hebben aangenomen. Maar dat is nog Bij reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. Overal waar warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. infraphil geneeskrachtige warmte die diep doordringt, 45.- PHILIPS niet het geval. Het totale consumptie ve krediet is bij ons nog maar bescheiden. Volgens de laatste cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek werd in 1968 voor rond 1.500 mil joen aan consumptief krediet (lenin gen plus afbetalingskrediet) gegeven. In 1967 was dat nog 1.000 miljoen en in zoverre zouden wij wel van een fikse stijging kunnen spreken. Maar als wij die 1.500 miljoen vergelijken met het totale nationale inkomen of zelfs met het totale bedrag aan consumptie van alle gezinnen, dan is het nog niet zo erg veel. Het nationale inkomen wordt voor 1968 op ƒ82.000 miljoen geschat, zo dat het consumptieve krediet hier nog geen twee procent van uitmaakt. En de consumptie van de gezinnen zal in 1968 in de buurt van de ƒ50.000 miljoen komen te liggen. Het consumptieve krediet maakt hier drie procent van uit. Nu kunnen wij natuurlijk zeggen dat de Vergelijking pas hout snijdt, als het totale consumptieve bedrag vergeleken wordt met het totaal aan uitgaven aan duurzame consumptie goederen. omdat dat juist de artike len zijn die met kredieten en op af betaling worden gekocht. Het bedrag dat in 1968 werd uitge geven aan duurzame consumptiegoe deren is niet bekend. Nemen wij ech ter dezelfde verhouding aan als voor 1967. dan zal e~ in 1968 voor ruwweg 13.500 miljoen aan duurzame consumptiegoederen zijn gekocht. En hiervan maakt het consumptieve kre diet ongeveer 11 procent uit. Ook dat is niet zo veel. Auto's Schijnbaar is 11 procent een aan zienlijk deel. Maar wij moeten wel weten dat in het totale consumptieve kredietbedrag van ruwweg 1.500 miljoen ook het krediet zit, dat wordt gegeven voor aankoop van personen auto's. En dit bedrag zal in 1968 ruw weg tussen de ƒ500 en ƒ550 miljoen gelegen hebben. Dat is dus een derde van het totale pakket. Het is overigens nog zeer de vraag of wij de aanschaffing van personen auto's met behulp van kredieten als loutere consumptie van gezinnen mo gen zien. Veel op krediet gekochte auto's dienen voor zakelijke doelein den. Zou het mogelijk zijn dit eraf te trekken (maar het is kennelijk niet mogelijk), dan daalt het totale consumptieve kredietbedrag weer. En ook ons percentage. Tot slot nog een kijkje op de on- derlinge verhoudingen, waarbij wij dan het totale consumptieve krediet verdelen in geldleningen, betaalzegel- krediet, afbetalingskrediet en kredie ten voor personenauto's, Volledige cijfers van de sectoren zijn alleen van 1966 bekend. Als wij hiervan uitgaan, blijken de geldleningen 30 procent van het tota le consumptieve krediet voor haar rekening te nemen, het betaalzegel- krediet 4 pet. het krediet voor perso nenauto's 2ji pet en het afbeta- lingskrediet 40 pet. Die percentages zullen voor 1968 zeker wel iets anders liggen (dat voor de personenauto's ligt bepaald hoger) maar de verhoudingen zijn toch wel duidelijk. LAGOS Het internationale Rode Kruis gaat samen met de Nigeriaanse regering in bezette gebieden van voormalig Oost-Nigeria de pokken en mazelen bestrijden. Dr. W. Bulle, die in de oorlogsge bieden het Rode-Kruiswerk coördi neert ziet de samenwerking als „een opmerkelijke verandering in de Nige riaanse houding en iets waar we al lang naar uitgekeken hebben". De verhouding tussen het Rode Kruis en Nigeria was gespannen om dat de regering het Rode Kruis ervan heeft beschuldigd strategische be richten te verzamelen voor Biafra en Nigeria te chanteren. Het Rode Kruis heeft dit ontkend. Snelheid trein is aan grens gebonden UTRECHT Het opvoeren van de snelheid van de treinen is niet zonder gevaar. Dat is deze dagen bij proeven in de VS duidelijk gebleken. Steeds als een hypersnelle trein da verde langs een trein van een oud model met lagere snelheid, sprongen de ruiten. De houten raamkozijnen van deze treinen bleken niet bestand te zijn tegen de luchtdruk van de passerende snelle treinen, die een ko zijn van aluminium hebben. De snelheid van de nieuwe treinen is nu voorlopig teruggebracht van 200 tot 170 kilometer, een veilige snelheid voor de oude tegenliggers. Het wach ten is op nieuw materieel. UDEN De 27-jarige wielrenner P. Boerdonk uit Oss is gisteravond om het leven gekomen bij een ver keersongeluk. Het slachtoffer reed aan de rechterzijde van de weg, toen hij door een achterop komende per sonenauto werd aangereden. Hij kwam op de motorkap terecht, waar na hij weer op de weg werd geslin gerd. Hij overleed ter plaatse. AMSTERDAM Doordat hij zon der uit te kijken plotseling ae weg overstak, werd de 70-jarige H. Wes- termann aangereden door een perso nenauto. Hij overleed in het zieken huis aan zijn verwondingen. WASHINGTON De Ameri kaanse handelsbalans over 1968 wijst een overschot van 726 miljoen dollar aan. Dat is het kleinste sedert 1937, in welk jaar het overschot slechts 267 miljoen dollar bedroeg. Verleden jaar leverde de buitenlandse handel van de VS een batig saldo van 4.122 mil joen dollar op (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Het plan- Mansjiolt, dat een toekomstvisie voor de Europese landbouw structuur geeft, vergt een zorg vuldige bestudering. Onderzocht moet worden of door het aan passen van de landbouwstruc tuur inderdaad de vraag en het aanbod in de landbouw wel op elkaar kunnen worden afge stemd. Ik heb daar zo mijn twij fels over". Dit heeft minister Lardinois giste ren gezegd tijdens de openbare com missievergadering van landbouw in de Tweede Kamer. AMSTERDAM Het ge rechtshof heeft de narcotiseur van het nu al bijna drie jaar bewusteloze 22-jarige meisje Mia Versluys, dr. B. P. de P. uit Enschede, veroordeeld tot een boete van duizend gulden. Het hof achtte hem schuldig aan het ondermijnen van het vertrouwen in de medische stand. Het nof bepaalde verder, dat het vonnis gepubliceerd wordt in de me dische en juridische vakpers en dat de heer Versluys de kosten van ge rechtelijke behandeling vergoed zal krijgen. Nadat het meisje in april 1966 een eenvoudige operatie aan de hiel had ondergaan in het ziekenhuis „Zieken- *org" in Enschede, kwam zij niet meer bij uit narcose. Zij wordt nu al geruime tijd verpleegd in het streek ziekenhuis in Bennekom. Klacht De vader van Mia had indertijd een klacht ingediend bij de officier van justitie in Almelo, zowel tegen de nar cotiseur als tegen de orthopedisch chi rurg, dr. E. A. P. L. uit Enschede, wegens het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel. In eerste instantie veroordeelde het medisch tuchtcollege in Zwolle de narcotiseur tot de nu door het Am sterdamse hof opgelegde boete. Het Arnhemse hof legde hem in hoger beroep, naast de boete, nog zes maan den ontzegging van de bevoegdheid tot het uitoefenen van de geneeskun de op. In cassatie vernietigde de hoge raad dit arrest en verwees de zaak voor een nieuwe behandeling naar het Amsterdamse gerechtshof. Recreatie De minister wees er op dat door bedrijfsbeëindiging de produktie in de landbouw de neiging heeft te stij gen, waardoor het gemiddeld inko men van de landbouwer stijgt maar het evenwicht tussen vraag en aan bod niet hersteld wordt. Het prijsme chanisme heeft de laatste jaren niet goed gewerkt. We moeten nu onder zoeken of bij hantering van de be- drijfsstructuur als mechanisme de nadelen niet groter zullen zijn dan de voordelen, aldus de bewindsman. Weliswaar kan men leeggekomen landbouwgronden als recreatiegebied inrichten. De kosten hiervan zijn echter zeer hoog. Dit alles zal nauw keurig bestudeerd moeten worden. Witleveen De heer Van der Ploeg (soc.) infor- j meerde wat de minister dacht over de uitlating van minister Witteveen (financiën), die in Brussel heeft ge zegd dat de kosten van het plan Mansholt veel te hoog zijn. Minister Lardinois zei deze opmer king van zijn collega wel begrijpelijk te vinden. Volgens een niet al te voorzichtige schatting zou bij uitvoering van het plan-Mansholt het Landbouw Ega lisatiefonds de komende jaren ander half tot twee miljard gulden nodig hebben. De totale begrotingsruimte zou door het LEF worden opgeslokt en er zou voor andere departementen niets overblijven. Ik kan het mijn collega niet kwalijk nemen dat hij daarom enige vraagtekens zet, aldus minister Lardinois. Kritiek De minister zei dat hij veel kritiek op het plan-Mansholt had. We moe ten deze kritiek echter zuiver hou den. meende hij. Persoonlijk ben ik van mening, aldus de bewindsman, dat geen levende Nederlrmder zoveel voor de Nederlandse en Europese landbouw heeft gedaan als de heer Mansholt. Met deze woorden zette de be windsman zich duidelijk af tegen vrijboer Nuyens, die scherpe kritiek op de heer Mansholt had uitgeoefend. Volgens de afgevaardigde der Boe renpartij zou het plan-Mansholt tot staatsdirigisme leiden. De heer Jongeling (gpv) meende dat het plan-Mansholt „als een harde sneeuwbal de Kamer was binnenge rold". Hij betreurde het gebrek aan alternatieven. Positief De overige sprekers waren voor het merendeel positiever. Ook de heer Zijlstra (ar,). Hij vond het wel jammer dat geen poging was gedaan de structuurplan- i nen vanuit de huidige land- I bouwstructuur te schetsen. CH-woordvoerder Tolaman noemde het vooral van belang, dat de i voorstellen een kostenplanning over I een aantal jaren mogelijk maken. De i presentatie van het plan vond hij i wat ongelukkig. Bij sommigen wordt de indruk gewekt dat het vreselijk slecht gaat in cto-landbouWi^ Kiezen Het meest positief was de socialist Van der Ploeg. Hij meende dat men zo snel mogelijk de structuur op het plan- Mansholt moest afstemmen. De land bouwer kan nu kiezen of hij zijn bedrijf wil beëindigen. Zonder het plan-Mansholt zou hij genoodzaakt zijn te blijven doorwerken, aldus de heer Van der Ploeg. De minister deed voorts nog een aantal mededelingen over de woensdag gehouden besprekingen in Brussel. Praktisch alle landen hebben de structuurplannen een waardevol memorandum genoemd dat nadere bestudering vraagt. De Nederlandse regering acht het rapport-Mansholt vooral belangrijk i voor de bewustwording van de pro- j blematiek van het structuurbeleid. NCRV De bewindsman zei in antwoord op een vraag van de heer Van der Ploeg er niet zo veel voor te voelen voor de t.v. een demonstratie te geven in het omsmelten van boterconcentraat in boter. De NCRV-t.v. heeft dit in een uitzending gedaan. Ik heb van deze omroep een uitnodiging ontvangen aldus de minister. Gezien de gestelde voorwaarden zou ik zo'n optreden in I Brussel echter niet kunnen verant- i woorden aldus de minister. DEN HAAG Prof mr. W. F. de Gaav Fortman heeft gisteravond in de Haagse raadzaal de Martinus Nij- hoffprijzen uitgereikt voor vertalin gen. De orijzen. elk groot ƒ2.000. gin gen naar Olga Krijtova-Fuschsova uit Praag en Marko Fondse uit Rome. Mevrouw Kriitova kreeg haar prijs voor vertalingen uit het Nederlands en voor haar weergave in het Tsje chisch van een reeks romans en no vellen van overwegend moderne au teurs. De jury beschouwde het als een voorrecht haar te kunnen voordragen op grond van de voortreffelijke kwa liteit en de eminente wijze waarop zij onze letteren in haar vaderland presenteert. Op het gebied van vertalingen in het Nederlands kwam de jury una niem tot onclusie. dat de prijs hier voor moest worden toegekend aan Marko Fondse. pseudoniem voor de in Rome wonende Nederlander M. C. van Dijke. Hij publiceert sedert zes jaar vertalingen. De kwaliteit van zijn werk is zo briljant, dat hij on middellijk opvalt als een van die zeldzame figuren, die het vertalen als een creatieve kunst beoefenen, aldus de voorzitter van de jury. prof. drs. S. Dresden. De Zuidslavische politie heeft een wapensmokkelbende opgerold. Deze vervoerde wapens, voornamelijk uit Tsjechoslowakije naar Kossovo, waar onlangs pro-Albanese elemen ten moeilijkheden veroorzaakten. Het koninklijk bezoek aan het zon nige Ethiopië is een waar succes geworden. Niet alleen Haile Selas sie, maar ook de bevolking heeft de Nederlandse hoge gasten een „kei zerlijke" ontvangst bereid, hetgeen ook blijkt uit deze foto's. Op de eerste: koningin Juliana legt in Jimma (in het bijzijn van honder den opgetogen vlaggende inwoners de eerste steen van een door Neder land te financieren ziekenhuis. Prinses Beatrix bewonderde een fraai opgemaakte kreeftschole! voor het diner in het Jubilee Palacr iil Addis Abeba. Hmmmm Een vrolijk onderonsje in de verkwikkende zon

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9