Orders uit Duitsland voor meer dan f 300 miljoen Wit en donkerblauw deze zomer de grote mode? Uit de Haagse hof geplukt anders dan andere SCHOLIER BEKENT MOORD Bronchiletten Ontwerper van Lanvin overtreft zichzelf JAPANSE BABY Staphorster boer zat tijdje zonder oor Compensatie levering 415 Leopard-tanks Nederlandse bedrijven leveren onderdelen LEOPARDS IN ACTIE Maatregelen voor vrije doorvaart DONDERDAG 30 JANUARI 1969 DAF wordt wel de grootste toele verancier. Het Eindhovense bedrijf neemt verschillende chassisonderde- len en de brandstoftank van de Ne derlandse Leopard voor zijn reke ning. De firma Oude Delft levert de in- fra-rode apparatuur voor het nacht- kijken. Wilton-Fijenoord gaat be paalde wapenopbouwen maken, ter wijl Hengelose Signaal de electronica te verzorgen krijgt De militaire opdrachten van de Bundeswehr gaan voornamelijk naar Philips (electronica), Stork en Demca zullen ook voor het civiele vlak wor den ingeschakeld. Demca bijvoor beeld bij de levering van kunststoffen gietstukken voor de machinefabriek van Krauss-Maffei. Bij het Münchener bedrijf, dat overigens voor 90 procent in de ma chinebouw en de staalgieterij werk zaam is en dat nog voor het midden van de vorige eeuw begonnen is met lokomotievenbouw, worden per maand 30 tot 40 Leopards vervaar digd. BESTELD Duitsland heeft liefst 1848 van de ze stalen monsters besteld (al 1600 Een ander voordeel van de Leopard is volgens ir. von Bernuth zijn ge bruik onder water. Binnen anderhal ve minuut kan hij gereed worden gemaakt voor een duik tot 2Vi meter, binnen tien minuten tot een van 41/» meter, waarbij, voor het verkrijgen van zuurstof, van een soort Schnor- kel-apparaat gebruik moet worden gemaakt. Twee Leopards zijn op deze wijze al eens van de ene naar de andere oever van de Rijn gereden. Het Nederlandse ministerie van de fensie heeft er overigens op gestaan dat de nieuwe tanks met een zoge naamde stabilisator worden uitgerust Ook de Russische T. 62 heeft deze apparatuur, die ook bij het rijden door kuilen of over geaccidenteerd terrein de kanonloop constant op het doel gericht houdt NAVO De Leopard is oorspronkelijk ontstaan uit een gezamenlijk Duits-Frans-Belgisch NAVO-project. Pas enkele Jaren geleden zijn de op dat moment nog onvolledige tekenin gen door Krauss-Maffei van Porsche gekocht. De organisatie van de produktie schijnt moeilijker te zijn dan de pro duktie zelf. In totaal zijn er niet minder dan 2.500 toeleveranciers voor de onderdelen. Het kanon bijvoor beeld is van Britse makelij, de motor is Daimler-Benz. Als we het goed be grepen hebben, maakt Krauss-Maffei die specialist is op het gebied van hoogwaardig staal, niet meer dan de geschutstoren. Ons is verzekerd dat de tank niet snel veroudert. Met nieuwe ontwik kelingen op technisch en jn het bij zonder op elektronisch gebied is bij de bestaande bouw reed rekening ge houden. De huidige, moderne uitrustings stukken „beter dan die van de Russen" zouden bij nieuwe toepas singen gemakkelijk kunnen worden vervangen. Hoestdrank in tabletvorm. 1." Toneelspeelster er\ TV-actrice Pleuni Touw EEN LAUAENS PAOOUKT (Van onze moderedactrice) PARIJS Nina Ricci doet van harte mee aan de rage om zijden sjaals rond hals en hoofd te wikkelen. Of liever Gérard Pipart, want Madame Ricci is ook al tachtig en heeft het ont werpen aan hem overgelaten al houdt ze wel een kritisch oog op het geheel. Dunne Jersey is het voornaamste materiaal voor mantelpakjes, die be ter deux-pièces kunnen heten, want ze missen de body die een tailleur heeft. Die dunne jasjes hebben boven- dien meer een blousonstijl of hangen van voren open. De sjaals zwieren om de nek of zijn rond het hoofd gewon den en zijn dikwijls van witte zijde. De rokken zijn geplisseerd of heb ben enkele plooien. Bijzonder leuk waren de lue over alls met wijde broekspijpen, er wer den zijden blouses bij gedragen. Na tuurlijk niet draagbaar voor iedereen, maar wel flatteus. Vooral shantung en linnen werd er voor gebruikt. En liefst in wit. Verder zacht groen, abrikoos en roze. De mantels hebben soms geweldige DOOR kragen, die nog opgeslagen gedragen werden ook, niet bepaald een zomerse aanblik. De ruimte begint laag onder het middel en er zijn doorgehaalde ceintuurs. Er behoren japonnen bij met een lang lijf en laaggeplaatste ceintuur. Voor de geklede japonnen veel gebor duurde lijfjes en ceintuurs. Bij de avondtoiletten weer tunieken, die wel niet nieuw zijn als modeverschijnsel, maar het toch steeds goed doen. Het was opvallend dat de gedessi neerde materialen vaak ton sur ton bedrukt waren in grote motleven. Wit en donkerblauw sljn de voornaamste kleuren, maar als verrassing waren er een paar dieprode mantels. ANAVOND kan er geld verdiend worden. Het is natuurlijk wel sneu om na de Fabeltjeskrant, die kan men niet missen, geen dag, de knop om te draaien, maar heus, dat is het ver standigste. Neem een flink blocnote en schrijf elke brief, die er maar te schrijven is. Op elk epistel zit eventjes een winst van vijf cent Dat maakt, mits men nijver genoeg schrijft, weereen heel brok BTW goed. Kijk alle verjaarslüstjes na en pik de eerstelingen van februari ook maar mee. Zo onder het motto: be ter te vroeg dan te laat. Met wat goede wil en zonder schrijfkramr kan de gemiddelde particuliere jaar productie op één avond een heel einr verwerkt worden. Voordeel is ook, dat men in seri< kan werken. Wat immers is de el lende van brieven schrijven? Juist dat je nooit meer weet dan: „Hie gaat het goed, hoop bij jullie ook' Weliswaar heeft Jantje net de jus kom over het tafellaken leeg gego ten, wat een complete huiselijk» ramp was, maar ga dat nu eens vertellenAlles wat mondeling in het dagelijks verkeer de moeite waard is kan een volslagen overtol ligheid worden in een brief. Wie dus tien brieven achter el kaar schrijft heeft maar een tiende van de nieuwtjesproduktie nodig, die anders voor de gespreide brie ven worden vereist. Tenzij natuurlijk de geadresseer den al te zeer met elkaar in contact staan, want dan slaat men er een mal figuur mee. GpIiI verdienen Ze heeft het Willem nooi< »ooit voltallig, maar altijd in tak ken ontmoette. Tante Nel hield con- 'act met alle kinderen en kindskin deren van broers en zusters var moederszijdeoom Willem daaren egen was meer op vaders familie geconcentreerd. Er zou niets ver schrikkelijks gebeurd zijn, wannee> >roer Willem en zus Nel stevige ru- rie hadden, maar nu ze, zij het spo adisch toch elkaar in hartelijkheid net verjaardagen bezochten, ge- eurde het nonitgedachte. Tante Nel had een boek aan eer nichtje geschonken. Natuurlijk na het eerst zelf gelezen te hebben. Daarbij merkte ze op, dat bladzijde 154 door een vreemd vlekje ontsierd werd. Natuurlijk een slordige klant die in de winkel heeft staan blade ren, dacht ze. Maar tijd om te rui len was er niet meer. Dus plakte ze het mooie papiertje weer zorgvul dig om het werk en bood het de ja rige aan. Die las het niet, want ze hield niet van dat soort romans. Ze pak te het weer in het mooie papiertje en schonk het een jarige neef. Die het wel las en niet de moeite waard vond. Zijn vrouw deed er een schoon papier om en bracht het oom Wil- 'em. Oom Willem vondt het een vrou- venboek en toog ermee naar zuster Nel. Hij had het immers van de leef van „zijn" tak gekregen en Nel hield het gezicht in de plooi cwaad kon het niet. ?n zei niet, dat ze het al gelezen ïad. Ze was er zelfs wel blij mee, ■ant ze vond het een mooi werk. 'erlas het graag. Tot ze op b'-'l/ij. 'e 154 kwam. De vieze vinger zag.. ZBe heeft het het Willem nooit erteld, maar toch Oppassen met de brieven van avond. Lanvin De ontwerper van Lanvin, Crahay, heeft zichzelf dit seizoen overtroffen. Hij heeft een collectie samengesteld, waaruit men zo een garderobe zou willen kiezen. De mantels waren in drie verschil lende lijnen. Allereerst de trenchcoat in zachtgrijs flanel met een ceintuur en echt in klassieke stijl. Dan de rechte mantel met vier op gezette zakken. Twee tamelijke grote op heughoogte en twee kleinere op de borst. Ten derde de „schoolmeisjesman- tel", die een sluik lijfje had en onder het middel een aangerimpeld rokge- deelte. Voor de Jonge en slanke al- I leen! Pantalon Veel tailleurs hebben In plaats van een rok een bermuda of lange panta lon. De jasjes zijn soms In battledress- DEN HAAG Minister Bakker (verkeer en waterstaat) heeft gisteren in de Tweede-Kamercommissie mee gedeeld dat nog niets concreets be kend is over de tweede nationale luchthaven. Dit vliegveld zal in ieder geval niet in Zuidelijk Flevoland of in het oos ten van het land komen. De beste plaats is in het westen buiten de Randstad waar weinig bebouwing is. De plannen van onder meer de gemeente Bergen op Zoom om van Woensdrecht een burgervliegveld te maken hebben volgens de minister alleen maar kans van slagen als de KLM meewerkt stijl. Bij langere stevige Jekkers be hoorde een korte broek met nogal wijde pijpen. Verder worden er tailleurmantels gedragen, die vrij lang zijn en van voren openvallen. Meer het idee van een completmantel dus. De lange pantalons zijn dikwijls uit gevoerd In gedekte ruiten. Het waren eigenlijk echt „vrolijke" kleren zonder dwaas te zijn. De collec tie was een verademing, modern en toch klassiek. Dat zoiets opvalt is ech ter ten aanzien van de totale nieuwe mode een veeg teken. Enige jaren te rug kon men nog in elk huis op ver rassingen rekenen, nu zijn zulke ver rassingen dikwijls meer schokken, zoals bij Courrèges, die met veel bloot en veel lawaai zijn modellen opvoerde. Dan maar liever echter mooie kle ren, ook al tonen zij weinig nieuwe vondsten. De beroemde Parijse kapper Alexan dre ontwierp voor 1969 dit kapsel met de naam: Japanse Ba by. Er be hoort een make-up van Harriet Hubbard bij, wat betekent dat de zachtrose lippen met een vleugje goud aangestreken behoren te zyn. Ook de oogleden krijgen een zacht gouden toets. STAPHORST De 81-jarige landbouwer A. Hofstede heeft gisternacht •nige tijd zonder oor gezeten. HU liep op een verkeersweg in zijn woonplaats, oen h(j door een personenauto werd aangereden. Daarbij werd hem een oor afgerukt. Toen het oor na enig zoeken waa gevonden werd de heer Hofstede naar een ziekenhuis gebracht, waar het oor weer werd aangenaaid. Het slachtoffer liep verder geen verwondingen op. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) MÜNCHEN De laatste van de 415, door Nederland bestelde Leopardtanks zullen einde 1971 worden afgeleverd. Den Haag heeft ook nog optie gekregen op 135 stuks, waarvan er waarschijnlijk reeds de volgende maand 65 zullen worden be steld binnen het kader van de verhoging der NAVO-weerbaarheid, waarvoor het Nederlandse parlement 225 miljoen gulden voteerde. Ikor (2) Bij het kijken naar de IKOR-uitzen- dingen van zondagsavonds verwacht je altijd dat ze een min of meer stich telijk karakter zullen dragen, maar niets is minder waar. Denk bijv. ook de liedjes tegen de kerk, die enkele leden van het opgerolde gezelschap van „Zo is het toevallig ook nog es een keer" de gelegenheid gaven hun gif te spuien. Zondagavond jl. ontpopte de blinde predikant Jan Wit, naar wie wij met sympathie hadden uitgezien, zich als een wel zeer wonderlijke dienstknecht des Heren. Welke motieven deze man parten speelden zal altijd wel een raadsel blijven (zucht naar moderne populariteit?), maar wat hij uitkraam de was beneden alle peil. Zonder blikken of blozen haalde hij, met kennelijk genoegen zelfs, uit over allerlei sexuele aangelegenheden. Van een predikant mag verwacht worden dat hij van het medium tv een beter gebruik maakt dan door het debiteren van schaamteloosheden en banalitei ten. En daar zit je dan met je vrouw en kinderen. Om je dood te schamen. Be dankt hoor, IKOR, voor deze zondag avonduitzending. Daar gaat beslist gro te werfkracht van uit voor onze ker ken; reken maar! Vlaardingen J. van Santen Radicalen (6) Inhakend op uw commentaar over de a.r.-radicalen: in praktisch alle po litieke partijen zijn spanningen aan wezig en dat is m.i. een gezonde zaak. Ik ben het eens met de uitspraak van dr. A. Vondeling, dat alleen dooie vis sen zich met de stroom laten meevoe ren. Wat mij echter steeds weer opvalt is, dat u te pas en te onpas de PvdA bij uw lezers in een dubieus daglicht probeert te stellen, 'k Geloof echter, dat de doorsnee-lezer dit heus wel doorziet Over een onbevredigende indruk of wervingskracht gesproken: zéker is, dat de confessionele partijen zeer beslist geen solide indruk maken en sinds lang geen werfkracht meer be zitten. Uw commentaar is zonder meer eenzijdig en huichelachtig. Rotterdam H. Hiemstra Bongkonyyriep Precies op tijd arriveerde een bruidsstoet bij het gemeentehuis in Nuth (Z.Limburg). De fotograaf knip te z'n plaatjes, maar de deur bleef dicht. Na een tik op het raam verscheen een verschrikte ambtenaar. De familie, nog steeds niets vermoe dend, stapte het gemeentehuis binnen en zocht zelf de weg naar de raadzaal. Daar gekomen schikte zij zichzelf op de plaatsen, naar beste weten. Na een poosje wachten begon de familie iets te vermoeden. Een klop op de deur van een aangrenzende kamer. Daar liep een ambtenaar zenuwachtig heen en weer. Het bleek dat de burge meester ziek was en dat de ambtenaar van de burgerlijke stand juist die middag door de Hongkonggriep was overvallen. Er lag niets voor de huwe lijksplechtigheid klaar, zodat ouders en getuigen hun antecedenten nog maals moesten opgeven. Toen was het eindelijk zover dat de ambtenaar (een zenuwcrisis nabij) met de nodige pa pieren binnenkwam, de plaats van de burgemeester innam en daar (geflan keerd door een driejarig zusje van de bruid) ..rustig bleef zitten. Zonder het gebruikelijke „geeft el kander de rechterhand" en de toespraak kon het bruidspaar naar de kerk vertrekken Zijn reactie: ..wij kunnen later altijd vertellen dat het wat bijzonders was. maar leuk was het niet". Dat zoiets ondanks de Hongkonggriep kan voorkomen, is voor ons (familie van het bruidspaar) onbegrijpelijk •pUkenisse mevr. A. A. Knegt-Smit VENRAY De vijftienjarige Ven- rayse middelbare scholier P. H. heeft gistermiddag bekend op 14 Januari de 26-jarige verpleegster Hermien van der Vorst tijdens een worsteling te hebben gewurgd in een bos te Ven- ra y. In een rustig en kalm gesprek met de verdachte, waarbij hij op zeer taktische wijze werd verhoord, maar tevens aan de hand van allerlei be zwarende feiten en voorwerpen lang zaam maar zeker werd gestrikt, barstte de scholier tenslotte in snik ken uit en bekende hij zijn daad. Daarna werd de jongen volledige rust gegeven, iets dat hij gelet op zijn gemoedstoestand, dringend nodig had. De districtscommandant van de rijkspolitie, de heer W. A. Hulsmans, deelde ons mee dat er in de komende dagen nadere bijzonderheden bekend zullen worden. „Men weet nu zelf nog niets. De deskundigen moeten zich nog eerst verdiepen in deze zeer delicate zaak". Op onze vraag waar de verdachte thans verblijft antwoordde de heer Hulsmans: „In een daartoe geëigend 1 instituut". De Venrayse politieman nen. die zich dagenlang met het on derzoek in deze zaak hebben bezigge houden, hadden gisteravond nog steeds een zwijgplicht. Ze wisten toen nog niet eens dat de verdachte een bekentenis had afgelegd. Morgen zal de jongeman worden voorgeleid aan de officier van justitie in Roermond. Desnoods mes op tafel DEN HAAG De regering zal alle maatregelen nemen die nodig zijn om de vrüe Rijnvaart te beschermen. Staatssecretaris Keyzer van verkeer en waterstaat deelde de vast Kamer commissie gisteren mee dat de rege ring desnoods het mes op tafel zal leggen. Enkele leden van de commissie wa ren verontrust over de Westduitse vervoerspolitiek. Zo ontstaan aan de grenzen lange wachttijden doordat de Duitse douane het wegvervoer onno dig tegenhoudt. Minister Bakker kon niets anders- meedelen dan dat de regering zich aktief tegen de Duitse plannen ver weert en niet zal toestaan dat inter nationale overeenkomsten worden ge schonden. Met de defensieorder in zijn defini tieve vorm is dan ook zeker een be drag van een half miljard gulden ge moeid. terwijl er nog eens honderd miljoen gulden bijkomt voor munitie en reserveonderdelen. Bij Krauss-Maffei werd ons giste ren verzekerd dat de compensatieor ders. die aan de Nederlandse in dustrie ten goede komen, bij elkaar tussen de 300 en 350 miljoen gulden zullen bedragen. DRIE CATEGORIEËN Deze opdrachten vallen In drie ca tegorieën uiteen. Daar zijn in de - eerste plaats de Nederlandse bedrij ven, die als toeleveranciers aan het bouwprogramma van de tank gaan meedoen. Dan zijn er >de fabrieken, die van militaire opdrachten van de Duitse Bundeswehr zullen profiteren, en tenslotte zullen er, In de civiele sector, orders bij Nederlandse firma's worden geplaatst. afgeleverd), België 334 en Noorwegen 78. Potentiële kopers zijn nog Italië en Denemarken in deze landen heeft men althans nog geen keuze gemaakt tussen de Duitse Leopard, de Engelse Chieftain en de Ameri kaanse MBT 70. Ook Canada zou geïnteresseerd zijn, maar uitsluitend voor zijn troepen die in NAVO-ver band in Duitsland gelegerd zijn. Volgens ir. von Bernuth, een van de directeuren van Krauss-Maffei. heeft Nederland de Leopard gekozen omdat het aan een geveehtstank de zelfde eisen stelt als Duitsland. Ais eerste prioriteit noemde hij de vuur kracht, als tweede de beweeglijkheid en als derde het bieden van bescher ming. Bij de Engelse Chieftain zijn de laatste twee prioriteiten omgedraaid. Het bieden van bescherming wordt door de Britten belangrijker geacht dan de beweeglijkheid. De Leopard is dan ook aanzienlijk sneller (65 kilo meter per uur) dan de Chieftain, ter wijl zijn bereik (580 kilometer op de inhoud van een 1000 litertank) veel groter is. ONDER WATER De gevechtstank Leopard, vol ledig uitgerust, een pronkstuk van de NAVO-defensie, nu een integrerend deel van de Neder landse landmacht. Ikor Een fel protest wil ik aantekenen tegen de IKOR-uitzending van zondag jl. met ds. Jan Wit. Wat hij bracht zal wel op hoog literair peil gestaan heb ben, maar zijn schuttingtaai vond ik onaanvaardbaar. Deze uitzending was een schande voor de kerk en een belediging van de kijkers. Het is onbegrijpelijk, dat het IKOR zo'n uitzending verzorgde. Krimpen a.d. IJssel A. de Jong De Leopard staat voor niets: hier duikt hij hoewel niet briesend het water uit, gereed voor nog meer oefenmanipulaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5