Plan voor nieuw chr. lyceum in Alphen Raad in contact met kiezers Leidato in de veemarkthal Leiden in Last Zwammerdams koor in het goud Directeur Kuipers naar Maartensdijk RTC Rijnsaterwoude BENTHUIZEN EEN BEZORGER Tafeltennis GEMEENTE TER AAR KOUDEKERK WON LICHTWEDSTRIJD VAN ARC: 2-1 Zonneterrasje bij de Kennedylaan OPENBARE BEKENDMAKING NIEUW? IÉ 10SC COURANT Gemeentelijke havo-school in 1973 ALPHEN In de algemene beschouwingen op de begrotingen voor 1969 besteden B. en W. veel aandacht aan het onderwas. In samen werking met Gouda, Waddinxveen en Bodegraven is door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid tot het stichten van een gemeentelijke school voor havo en de meest gewenste plaats voor deze school. Uit dit rapport, dat binnenkort ver schijnt, zal een voorkeur blijken voor niet alleen een school voor havo maar ook een atheneum zowel in Gouda als in Alphen. De school voor havo zal waarschijnlijk op het rijksscholenplan 1973 worden geplaatst. Bij de plannen voor een mavo-school zal hiermee rekening worden gehouden. Uitvoerig wordt aandacht geschonken aan de scholenbehoefte in Noord. Men hoopt dat met de nieuwe cursus de derde lagere school gereed zal zijn, maar het laat zich aanzien dat met de bouw van meer lagere scholen een begin moet worden gemaakt. De drie kleuterscholen waarvan de plannen zijn goedgekeurd zullen dit jaar gebouwd moeten worden. Deze scholen maken deel uit van een serie, waarin ook Hillegom en Alkemade deelnemen. In onze gemeente zullen zeven van deze scholen worden ge bouwd. De urgentieverklaringen zijn ontvangen. Omtrent het terrein voor de bouw van een chr. school voor Mavo in Alphen-Noord, waarvoor medewer king door de raad is verleend, is met het schoolbestuur in beginsel over eenstemming bereikt. Hoewel de kosten van het voortgezet onderwijs ten laste van het rijk komen moet de gemeente voor de bouw van deze school het geld nog beschikbaar stel len. Het tijdstip waarop met de bouw LEIDEN In galerie Walen kamp aan de Nieuw steeg is gisteravond een in samenwer king met het Leids Academisch Kunstcentrum georganiseerde tentoonstelling van sieraden en draagbare objecten van Emmy van Leer sum, Gijs Bakker en Nicolaas van Beek geopend Op deze tentoonstelling komen wij nog wel terug. Nu alvast een foto ervan: een vrouw met een roestvrij stalen object om haaf hals. Foto N. van der Horst WOUBRUGGE De heer T. Kui pers, directeur gemeentewerken ven koudekerk a. d. Ryn en Woubrugge, is Ingaande 1 mei 1969 in gelijke ftjnotie benoemd in de gemeente Maartensdijk (Utr.). Geslaagden Veilig Verkeer WOUBRUGGE Voor het di ploma Veilig Verkeer slaagden de volgende mensen uit Woubrugge •n Hoogmade: J. Kinkel-van Leeu wen, F. A. M. van der Wereld. F. F. van der Wereld-van der Voorn. J. M. M. Pouw, M. Boogaard, M. H. D. Angenent-Buitelaar, C. M. van der Salm, C. C. van der Salm-Borst, J. A Schijf, M. H. Vrolijk-van Driel, P. J. M. Hoogeveen, M. Angenent- Zeilstra. G. G. E. Markx-Voortman, S. C. van der Ing, C. H. van Kam pen, J. J. Th. van der Wereld, A. van der Bul, J. H. Zwetsloot, C. J. H. P. Rodenburg. Afgewezen één kandidaat. Op de feestavond van vrijdag heeft de uitreiking van de diploma's plaata. RIJNSATERSWOUDE Uit slagen tafeltennisvereniging RTC. Het .eerste heren team verloor bij een thuiswedstrijd met 82 van DSB uit Den Haag. Ook de heren van het 2e team zat het niet mee. Zij verloren van Dolfijn uit Katwijk met 73. RTC heren 3 verloor in Den Haag ran VVV met 8—2. Het 4e herenteafn won van Phoniks uh Delft met 64. RTC 6 won in Alphen a.d. Rijn van Histor 1. RTC 7 verloor in Den Haag met 82 van Steeds Hoger, TSB. De RTC-junioren wonnen ver rassend van de Treffers. LEIDEN Hoe kunnen we in Leiden op het gebied van de gemeen schapsvoorzieningen bg de tyd biyven? Dat is de grote vraag waar het gemeentebestuur voor staat. Maar het is ook het probleem van iedere Leidenaar. Gisteravond werden de leden van de A.R. en C.H. kiesvereni gingen op hun jaariykse gezamenlyke vergadering met de problemen van de gemeentepolitiek geconfronteerd. Om het contact kiezer-gekozene te bevorderen, spraken de leden van de prot.-chr. fractie over hun werk in de gemeenteraad en in de verschillende commissies. De aanwezige kiezers maakten er een boeiende gedachtenwisseling van. De conclusie over de situatie van Leiden is niet rooskleurig: Leiden is in last. Als eerste sprak mevr. Geelker ken, fractievoorzitster. Dat Leiden een centrumfunctie vervult, bleek uit de onderwerpen die zü aan de orde stelde: de gewestraad en het onderwijs. Samenwerking en over leg tussen de gemeenten is meer dan ooit noodzakelijk. De gemeenten zijn geen concur renten maar hebben gemeenschap pelijke belangen. In de gewestraad onderzoekt men de mogelijkheden naar deze samenwerking: na een periode van vijf jaar zal dat hope lijk uitmonden in een actieve agglo- meratiepolitiek. Samenwerking is al op gang gekomen tussen de scholen voor voortgezet onderwijs. In plaats van een toelatingsexamen is in de hele omgeving van Leiden een schoolvorderingentest ingevoerd. Huisvesting De heer Lamers besprak het huis vestingsbeleid en de heer Kret de woningbouw, twee zaken die nauw met elkaar samenhangen. Eerst als er een voldoende differentiatie zal komen in het woningbouwpakket zal er ruimte ontstaan voor de zgn. doorstroming en zullen ook de eco- nomisch-zwakkeren aan goede en goedkope huizen kunnen komen. Momenteel zijn er SOOO woning zoekenden geregistreerd, biervan heeft 90 pet een bruto inkomen be neden de f 1000 per maand (64 pet zelfs beneden de f800). Voor hen zijn de huren in de nieuwbouw, ook in de woningwet- sector, onbetaalbaar. Deze woning nood zal echter niet op directe wijze gelenigd kunnen worden door de bouw van 5800 nieuwe woningen in de Merenwijk. De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor gedeelte Hoogeveen een Nadere inlichtingen de heer C. van Dusschoten. Gr. van Bloisstraat 8 Bent huizen of Nieuwe Leidse Courant. Steenstraat 37. Leiden. Tel. 01710-31441. ZWAMMERDAM De zangvere niging „Eendracht maakt macht" bestaat vijftig Jaar en ter gelegen heid van dit gouden jubileum geeft «ij volgende week donderdagavond In de Hervormde kerk een concert. BIJ de oprichting, op 24 januari 1919, telde de vereniging gelijk al 56 leden. Mejuffrouw Splinter, mej. Van 't Wout, mej. P. Duym en de heren W. de Grauw. P. V.d. Vest en C. Lodder vormden het eerste bestuur. Men repeteerde in die be ginjaren onder leiding van de heer Van der Giezen in de openbare school. Na korte tijd nam de heer Van der Giezen ontslag en met hem vertrok de helft van de leden. In 1920 kwam er een nieuwe dirigent, de heer P. Verkleij en op 19 januari 1921 gaf de inmiddels weer groter geworden vereniging haar eerste uitvoering. Een jaar later behaalde zij een - eerste prijs in de vierde afdeling op een concours in Moordrecht Het succes zette door maar langza merhand kwam er „de klad" in en in 1957 telde de vereniging nog maar twaalf leden, die onder leiding van de heer Van den Bosch een uitvoe ring gaven. Vorig jaar nam de heer S. Kok de leiding van het nu onge veer dertig leden tellende koor op zich. Over de Merenwijk is een zekere legendevorming ontstaan zei ds. Kret. Men spreekt hier en daar al over een „goudkust". Dat de huren en koopprijzen in deze nieuwe wijk waarschijnlijk vrij hoog zullen zijn, vindt zijn oorzaak in de hoge grond- kosten. Het besparen op de eigen lijke bouwkosten zou niet anders zijn dan het bouwen van „de krot ten voor de toekomst". Wel zal de bouw van de Merenwijk (grotere differentiatie, doorstroming) op in directe wijze de woningnood ook voor de zwakkeren kunnen lenigen. De dupe Hoewel wij geen voorstanders zijn van begrotingen met een tekort is de gemeentebegroting van Leiden toch door ons aangenomen. Het ■tekort bedraagt f 4 miljoen, zei de heer Elsgeest. Het kon gewoon niet anders. De gemeentelijke be lastingdruk is in Leiden bijna het hoogst, terwijl het gemiddelde in komen hier bijna het laagst is. Deze zwakke sociale structuur van de Leidse bevolking is ook een van de belangrijkste oorzaken van de finan ciële problemen. Het rijk vergoedt slechts 80 pet van de uitkeringen ingevolge de Algemene Bijstands wet: Leiden moet de rest uit de ge- meerxtefinanciën betalen, dat is f 40 per inwoner. De heer Harmsen, wethouder van financiën, noemde het onbillijk de gemeente voor een deel de kosten van deie rijkswet te laten betalen. Overigens zijn er nog meer onjuist heden in de financiële verhouding tussen rijk en gemeente; met name Leiden is daar de dupe van. Het saneringsbeleid kost de ge meente te veel en hoewel Leiden een duidelijke centrumfunctie ver vult, krijgt het daarvoor niet de benodigde gelden. Leide nis in last en daarom heeft het gemeentebe stuur een goed-gedocumenteerde brochure onder deze titel toegezon den aan regering en parlement. Want ook het ontwerp voor de nieu we wet op het gemeentelijk belas tinggebied bie<H geen oplossing voor de bestaande problemen. Hopelijk zal deze brochure in Den Haag haar nut bewijzen. LEIMUIDEN Het le herenteam van Play Fair uitkomend in de de- gradatiegroep 1 klas verloor met 82 van het sterke De Burcht I Leiden. eHt 2e herenteam eveneens uitko mend in de degradatiegroep 2e kL speelde thuis tegen het 4e team van De Burcht. Zij wormen met 8—2. Het damesteam ging naar Delft en speelde tegen DHC I gelijk. 55. Junioren: het le jongensteam won met 64 van TOV 4 in Noordwijk; het 2e won met 64 van De Val ken 3 thuis: het 3e won met 100 van MVKV I Katwijk, thuis. Het le meisjesteam speelde gelijk met 5—5 tegen Avanti 3 Hazerswoude. Het 2e meisjesteam verloor met 82 van Avanti 5 Hazerswoude. een begin kan worden gemaakt, hangt af van de gelden. Na jarenlang wachten zal de bouw gaan beginnen van een gymnastiek lokaal (seriebouw) nabij de Imma- nuëlschool aan de Anna van Buren- laan. De plannen voor de bouw van een nieuw chr. lyceum nemen vastere vorm aan. De architect heeft een plan ontworpen. De onderhandelingen met de Stich ting Onderwijsinstelling van de L-T.B. over de verkoop aan de Stich ting van grond (in plan-Noord 4600 m2) voor de bouw van een middel bare landbouwschool hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. Men wacht op goedkeuring van het ministerie. Sport en spel In het gedeelte „Actieve en passie ve recreatie, sport en spel" wordt op gemerkt dat het plan voor de serie- bouw van sporthallen in samenwer king met andere gemeenten by voort during de aandacht heeft. Het krediet, dat door de gemeente raad beschikbaar is gesteld, heeft by Gedeputeerde Staten geen bedenkin gen ontmoet De aanvraag is met gunstig advies aan de minister door gezonden. Wat het Zwammerdamse zwembad plan „De Burcht" betreft is een op lossing gevonden voor de financiering van de gemeentelijke bijdrage van f 100.000 in de stichtingskosten. Over de bouwvergunning is nog overleg gaande. Sociale dienst De stijging van de kosten van so ciale zorg moge het rijk grote zorg baren, in de gemeentelijke sfeer ligt het niet anders: de 20 pet van de kosten, die ten laste van de gemeente komen, volgen de stijging voortdu rend. Wat Alphen aan den Rijn be treft: in 1966 waren er 738 aanvragen ingevolge de Algemene Bijstandswet, in 1967 851, in 1968 912. De normen zijn verhoogd. Dat de cijfers wat gun stiger zijn uitgevallen, wordt veroor zaakt door het feit dat de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten in wer king is getreden, die bepaalde ver- pleegkosten overnam. Het particulier maatschappelijk werk verricht in Al phen veel en goed werk, aldus het college. Toch zal de rol van de over heid niet passief kunnen zijn. Daar om heeft het college alle instanties die zich bezighouden met de bejaar denzorg uitgenodigd voor een be spreking inzake mogelijke coördinatie en stichting van een dienstverlenings centrum. In de werkplaats De Binnenhaven voor lichamelijk gehandicapten, was op 31 december 1968 het aantal werk nemers 105, van wie 44 uit buitenge meenten; in De Spoorhaven waren op deze datum 46 geestelijk gehandi capten werkzaam, van wie 17 uit bui tengemeenten. ALPHEN Zaterdagavond zal in de Goede Herderkerk het eerste kerkconcert worden gegeven. Me dewerking verlenen de organist Ar jen van Lunen en de trompettist Cock de Jeu. Er zullen werken wor den uitgevoerd van o.a. Van Moorat en Bach. Tot slot volgt er een im provisatie met samenzang. LEIDEN Het is vrijwel zeker, dat met ingang van dit jaar de jaarlijkse Leidato-huishoudshow in de veemarkt-sporthal zal worden gehouden. Dit jaar zal dat zijn van 30 aug. tot 7 sept., dus voor de of ficiële opening van de hal. Het ini tiatief hiertoe is uitgegaan van de gemeente. Het Leidatobestuur heeft garan ties gevraagd, dat men dan in de komende jaren geen last zal onder vinden van de wekelijkse vee markt. Van gemeentewege is toege zegd, dat dan een of twee vrijda gen de markt in de openlucht wordt gehouden. Zoals bekend, werd vorig jaar (voor het eerst) de Leidato in een tentencomplex op het Schuttersveld ondergebracht, waardoor werd ge broken met de „Stadsgehoorzaal- traditie". Het experiment voldeed uitstekend maar de gemeente heeft De burgemeester van Ter Aar maakt bekend, dat vanaf 31 januari 1969 ge durende één maand op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage ligt het door Gedeputeerde Staten dezer provincie bij hun besluit van 9 oktober 1968, G.S. no. 575 goedgekeurde besluit van de raad dd. 5 maart 1968, houdende vaststelling van het bestemmingsplan Langeraarseweg. Belanghebbenden, die zich met bezwaren zowel tot de raad als tot Gedeputeerde Staten hebben gewend, kunnen binnen de termyn van de ter inzageligging bij de Kroon beroep instellen. Ter Aar, 30 januari 1969. De burgemeester voornoemd, B. J. Hogenboom. ALPHEN De heer J. A. Kardol is aan de Technische Hogeschool in Delft geslaagd voor het ingenieurs diploma. ALPHEN De Lenteklokjes ge ven vanavond om half acht in ge bouw Nabij een uitvoering. Dirigent is Dirk van Vliet. Aan de piano Ada v. d. Bent. er uiteraard belang bij de vee marktsporthal zo efficiënt mogelijk te exploiteren. Voor het Leidato- bestuur betekent dit: veel hogere kosten maar tegelijk ook veel meer ruimte en accommodatie. ƒ- KOUDEKERK Ruim 500 toe schouwers hebben gisteravond geno ten van een snelle en sportieve voet balwedstrijd tussen Koudekerk en A.R.C. De wedstrijd werd gespeeld onder leiding van scheidsrechter Van Amerongen, die deze wedstrijd naar ieders genoegen leidde. Koudekerk begon met snelle aan vallen over de beide vleugels, maar de achterhoede van het hoger ge klasseerde A.R.C. wist hierop voor lopig wel raad. A.R.C. liet zijn tech nische kwaliteiten zien, maar men kon de goed draaiende achterhoede van de thuisclub niet passeren. Voor de rust scoorde G. den Hollander door een strafschop wegens hands van een der verdedigers. Na rust bracht G. den Hollander Koudekerk op 20. A.R.C. zette hier na een fel offensief in en kon de eer op de valreep toch nog redden, door een tegenpunt te scoren. Voor Koude kerk was de eindstand een verras- ring; men won voor de tweede maal op eigen terrein van A.R.C. in een lichtwedstrijd. Kwartaalbericht AKU ARNHEM Het bericht over het vierde kwartaal 1968 van de AKU NV zal gepubliceerd worden op 6 febr. 's middags. Tegelijkertijd met het kwartaalbericht wordt een sa menvatting gepubliceerd van een toe spraak. die de heer K Soesbeek, voorzitter van de raad van bestuur van AKU, op die dag houdt voor de centrale ondernemingsraad en de le den van de staf. LEIDEN Zuidwest heeft er bij de Kennedylaan een bijzonder mooi hoekje bijgekregen, zoals op bovenstaande foto, gemaakt uit de richting Beethovenlaan, is te zien. Gemeentewerken legde hier een verlaagd zitplateau aan, dat door een keermuur, die tevens als zit bank dienst kan doen, van de aan grenzende waterpartij is geschei den. Op de keermuur is een leu ning aangebracht en om onbedoel de buitelingen geen nare gevolgen te doen hebben, is het water achter de keermuur slechts enkele centi meters diep gehouden. Het plateau is „van iedereen" en om dat waar te maken zijn be halve trappen ook afritjes voor kinderwagens aangebracht en een trapleuning voor bejaarden heel toepasselijk, gezien het er tegen over gelegen bejaardencentrum Haagwijk. Op een verhoogd middengedeel te heeft de afdeling plantsoenen bloembakken geplaatst terwijl hier ook een drietal berkjes is geplant, een decoratieve boomsoort, die de Leidse plantsoenendienst tot nu toe nog niet toepaste in onze stad. De begroeiing rondom het plateau is zodanig samengesteld, dat men na verloop van tijd vrijwel geheel beschut kan zittenook de ver dieping van het plateau werkt hieradn mee. De vele banken kun nen hier het gehele jaar door blij ven staan aangezien zittingen en leuningen van weerbestendig plas tic zijn gemaakt. Het plateau wordt binnenkort gecompleteerd door een beeldje, waarvoor de sokkel al is geplaatst. Dit beeldje zal met enige feestelijk vertoon worden onthuld wat dan tevens de officiële ingebruik neming van het plateau betekent. Tegen die tijd is de afdeling be stratingen waarschijnlijk ook klaar met het maken van een sierbestra ting op het aangrenzende plein. Hiertoe wordt een aantal grijze tegels vervangen door gekleurde zodat de aanblik levendiger wordt. Foto N. van der Horst Echtpaar Loognian Alphen viert diamaiiten feest ALPHEN A.s. maandag hoopt het echtpaar Loogman zijn diaman ten huwelijksfeest te vieren. Bruid f86) en bruidegom (84) wonen d>. laatste twee-en-een-half jaar in ht: St. Jozef paviljoen. De bruidegon. heeft vele jaren aan de Gouwsluist- weg een groenten- en fruithandel gehad. Als zoon van een schipper-aard- appelhandelaar was hem de handel in groenten, fruit en aardappelen nüi onbekend. Al vroeg ging hij met zijn vader mee aardappelen halen in Gel derland en de Hoeksewaard. Het diamanten echtpaar, waar var. de bruid in Reeuwijk en de bruide gom in Alphen is geboren, kreeg negen kinderen, van wie er nog achi in leven zijn. Er zijn 36 kleinkinde ren en 5 achterkleinkinderen. Acht tien jaar geleden deed de bruidegom zijn zaak over aan zijn zoon B. Loog man. Beethoven had toch wel een formidabel creatief vermogen LEIDEN Jean Fournet leidè gisteravond het Rotterdams Philhar monisch Orkest met vaste hand tij dens het zeer goed bezette concert] in de „meester-serie" van K. en O. Dit viel al dadelijk op in Weberns Passacaglia op. 1, waarmee het pro gramma werd geopend. Men zou ver wachten, dat de Franse dirigent voor dit vroege produkt van het Weense expressionisme van het begin van deze eeuw weinig affiniteit had, maar dat bleek een vergissing te zijn Wel vielen de pizzicaii aan het be gin niet bijzonder gelijk uit, doch de dirigent slaagde er spoedig in het orkest in zijn macht te krijgen en een opvallend duidelijk en doorzichtig klankbord op te bouwen, dut slechts tegen het slot iets vertroebelde. Nog niet lang geleden hoorden we dit werk hier door het Residentie- Orkest en de vergelijking viel zeker niet ongunstig uit voor het R.Ph.O. De Amerikaanse, veel belovende pianist Michel Block solieerde in Mo- zarts laatste pianoconcert in Bes K.V. 595. Hij speelde dit wonderlijk mooie werk op bijzonder gave, inge togen wijze waarbij het geresig neerde karakter met name van het middendeel voortreffelijk tot zijn recht kwam. Hier openbaarde zich evenwel een duidelijk verschil van opvatting tussen de solist en de dirigent, welke laatste het werk op veel vitalere, meer speelse wijze wilde benaderen dan Block. We menen dat in dit ge val de solist gelijk had, hetgeen door diens verfijnde spel overtui gend werd aangetoond. Door deze tweespalt verloor de uitvoering wel iets van haar homogeniteit. Fournet nam gelukkig revanche na de pauze met Beethovens zesde sym fonie. Deze „pastorale" symfonie biedt de toehoorder weinig moeilijk heden, de thema's zijn bijzonder me lodieus en de bouw is gemakkelijk te volgen. Het ontbreken van drama tische momenten, uitgezonderd dan in het derde deel, maakt het echter de dirigent moeilijk de spanning te handhaven. Met name moet de finale toch een zekere climax bereiken, waartoe Beethoven de mogelijkhe den zeker schiep. Hoewel de orkestklank hier en daar zeker nog wel wat soepeler en gaver had kunnen zijn, heeft de uit voering ons sterk geboeid en ons nogmaals doen beseffen, welk een formidabel creatief vermogen Beet hoven ook hier heeft gedemonstreerd. Terecht werden dirigent en orkest langdurig gehuldigd. Dr. J. van der Veen. De burgemeester der gemeente Hazers woude maakt ter voldoening aan he! bepaalde artikel 31, juncto artikel 23. lid 2, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat het bij raadsbe sluit van 30 november 1967 vastgestelde bestemmingsplan „Dorp Zuid 1967', goedgekeurd door gedeputeerde staten van Zuid-Holland bij besluit van 20 november 1968. G.S. no 819. inmiddels onherroepelijk is geworden. Het onherroepelijk geworden bestem mingsplan ligt ter gemeente-sekretarie. afdeling algemene zaken, voor eenieder ter inzage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4