Wie van de twee is de vakkundigste spaarder? Saneringsf onds zeevisserij Koplopers namen geen risico Den Hartog en Harings captains bij Caballero I Order generaal Spoor: gij komt als bevrijder Sportleraar ramt met gehuurde bulldozer gebouw Vrije Volk Claesson sterk op 1500 meter Wielerformatie nieuw seizoen Wapenbroeder! PROTEST REE AFGEWEZEN Medina-Donner 11 DONDERDAG 30 JANUARI 1969 CORTINA D'AMPEZZO *a Op de tweede dag van de internationale zchaatswed strijden in de Italiaanse wintersportplaats Cortina d Ampezzo zijn enige voortreffelijke tijden gere den op de 1500 meter. Zo legden de Zweed Goeran Claesson en de Noorse wereldrecordhouder op deze afstand Magna Thomassen de ..schaatsmijt" af in 2.03.9 en bleven de Europese kampioen Dag Fornaess en Ivar Eriksen (Noorwegen) met een tijd van 2.04.0 maar weinig op de win naars achter. Waren er ondanks de vrij zware «neeuwval op de 1500 tneter nog goe de tijden mogelijk, op de 5000 meter ging het wat minder snel. Goeran Claesson bleek met zijn 7.35.1 de ■nelste voor de jonge Noor Sten Stensen (7.35.2) en Fred Anton Maier en de na zijn blessure weer in een behoorlijke vorm stekende Per Willy Guttormsen, die beiden 7.35.6 nodig hadden. Oerjan Sandler (Zweden) liet een tijd voor zich afdrukken van 7.37.0 en Zimmermann legde de vijf kilometer af in 7.41.8. De tijd van Arie Eriks op de 5000 meter waj 7.43.7, een paar seconden boven zijn persoonlijk record (7.38.4), dat hij in maart vorig jaar in Inzeil vestigde. In het eindklassement over vier afstanden (500 1500 3000 en 5000 tneter) werd Dag Fornaess eerste met 170.633 punt. Goran Claesson volgde op ruim anderhalve punt (172.193) en Gerhard Zimmermann (172.430) legde beslag op de derde plaats. Arie Eriks klasseerde zich als tiende met een totaal van 177.320. Botwinnik speelt klokseance in Oegstgeest DEN HAAG De Russische schaakgrootmeester Michal Botwin nik zal na afloop van het hoogoven- tornooi op 4 februari in Oegstgeest een Klokseance spelen. Als zijn te genstanders fungeren tien leden van het Leids schaakgenootschap, van welke vereniging Botwinnik ere-lid is, aangevuld met één speler uit Den Haag en één uit Leiden. Trainer Luxemburgs elftal vraagt ontslag LUXEMBURG Robert Heinz, de Duitse trainer van het Luxemburgse voetbalelftal, dat in de voorronden van het tornooi om het wereldkampi oenschap ia ingedeeld met Bulgarije, Nederland en Polen, heeft zijn ontslag aangevraagd. Heinz wil er aan het eind van dit seizoen mee stoppen nadat hij ruim acht jaar in Luxemburg heeft vertoefd. Minister Lardinois overweegt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG MinisterLardinois over weegt de stichting van een sanerings- en nieuwbouwfonds voor de zeevisvaart. De plannen hiertoe worden op het depar tement bestudeerd. De bewindsman heeft dit gisteren meegedeeld tijdens de openbare com missievergadering in de Tweede Kamer over de visserijbegroting. Vanuit de commissie was veel zorg geuit over de positie van de zeevisserij. De meeste woordvoerders zagen de EEG als de schuldige. Lardinois De protectiemaatregelen in andere landen zijn veel groter en omvangrij ker dan in ons land. Daardoor ontstaat een zekere concurrentiever valsing, aldus de heren Van Benne- kom (a.r.), Tolman (c.h. en Terwoorst (kath.v.). Minister Lardinois betoogde dat men er onjuist aan doet de EEG van de huidige moeilijkheden in de zeevis- vaart de schuld te geven. Funda menteel probleem is het wegvallen van de Noordzee als visgrond. Er is op de Noordzee van een overbevis- sing sprake. De Nederlandse schepen zijn voor het merendeel ongeschikt voor verre visserij. De regering over- Tafeltennisteam voor Praag DEN HAAG De Nederlandse ta feltennisploeg. die het komende weekeinde in de Tsjechische hoofd stad Praag zal deelnemen aan een internationaal tornooi, bestaat uit Aukje Wynia, Mieke ten Broek, Nico van Slobbe en Peter Joels. Het Europese zellkamploenschap Olym- piajollen zal dit Jaar van 15 tot 19 augustus op het Zuldlaarder meer bij Kropswolde worden gehouden. weegt daarom krachtiger hulp te bie den aan zeevisserij-ondernemingen die krachtig genoeg zijn om zich om te schakelen. De minister verwachtte niet dat reess aan het eind van dit jaar de maatregelen voor een EEG-visserijbe- leid gereed zullen zijn. Inbreker zette zijn adres in de krant ALMELO De twintigjarige los- arbeider M. J. H. W. van O. uit Al melo heeft ongeveer veertig inbraken bekend. De politie heeft voor onge veer 10.000 gulden aan gouden en zilveren voorwerpen, horloges en fototoestellen, in beslag genomen. De inbreker liep tegen de lamp door een advertentie in een plaatse lijke krant, waarin hij sieraden te koop aanbood en zijn adres ver meldde. Toen rechercheurs op de advertentie schreven, kwamen zij op het spoor van v. O., die de reeks inbraken van het laatste halfjaar in Almelo, Emmen, Amersfoort, Zwol le, Deventer, Hengelo, Enschede en Nijmegen blijkt te hebben gepleegd. Gij rukt'niet op om aan dit land den oorlog te brenger..niaar 0m het dp.Lvrnrift #5r*crg»/»cnf t tromt niet als vernvf raa f, -maa«-~als .bf ijder. O ij -kómt niet om te strat'en, maar om te beschernv'n, eri diegenen onder U, die in de afgUnopen twee jaren in hun familie of vrienden zijn- getroffen door tot mis/aad opgehitste Indonesische elementen, mogen nimmef hun zelfbeheersching vergeten en hun militaire taük onïeeren door persoonlijke wraakoefening. Zij zouden daarmee ongetwijfeld meer ons;hu!digen dan schuldigen treffen -en zich zelf bloot stellen aan de volle gestrengheid van de krijgswetten. Onder dè Indonesiërs; die Ge zult aantreffen op Uw weg, zijn spionnen en saboteurs. Wees op Uw hoede! Maar onder dq gewapende aanhangers van de republiek rjn ongetwijfeld ook lieden, die maar al te gaarne onze. kant zullen kiezen. Ook daaronder kunne?, spionnen zijn! Waakzaamheid dus! Vergeet echter niet dat velen hunner uit vcrffé overtuiging zullen kopien en inlichtingen zullen kunnen verstrekken, die wellicht voor de vei ligheid,van U'lën Uw kameraden van het grootste belang kinnen zijn.- Gedraag U in de dessa's en huizen van de bevolking, waar Uw militaire taak U bren^, als de brenger.van recht en veiligheid. Tracht schuwheid en wantrouwen door Uw houding te overwinnen. Een gewone beleefdheid ook tegenover den eenvoudigsten Javaanschen boer, treft vjrder doelen dan een kogel. Eerbiedig huis en eigen dom van de bevolking. Ver/iiel niets onnoodig. Koop niets, dat men nietbereid.is vrijwillig te oen- Houding maakt indruk op den Indonesiër. Verwerf daarmée zijn respect. Verlies nimmer uoog, dat cp grond van zijn godsdienst en religieuze gevoelens allerlei zaken, die wij doodgewoon vinden, voor hem een ver nedering of een beleediging kunnen beteekenen. Een moskee is een heilig gebouw. Laat het ongemoeid. De groo- te .moskeetrom (bedoeg) is een heilig voorwerp. Blijf ervan af. Een Indonesiër gevoelt het aanraken van zijn hoofd als een grievende beleediging, het praten met de handen in de zij als een gebrek aan goede manieren. Be denk dit wel! Ge hoeft niet'ipet de hoed in de hand door dit gansche land te komen. Als slechts de officieren hun troepen en die troepen zichzelf in de hand houden zult ge snel genoeg door dit land komen..Een' behoorlijk optreden en een billijke behandeling van de bevolking zijn onze grootste militaire kracht. Bevestig daaripee de reputatie, die Ge U reeds bij de bevolking in de thans door ons bevrijde gebieden hebt verworven. Toon, dat Ge beseft wat het beteekent te strijden voor recht en veiligheid. Het Vaderland en heel de wereld slaan U gade. Dat God U moge leiden en beschermen bij het volbrengen van Uw taak! De Luitenani-üe.'i» Lkgercor. S. H. Spoor. Gij rukt niet op om aan dit land oorlog te brengen, maar om het de vrede te hergeven. Gij komt niet als veroveraar, maar als bevrijder. Met deze woorden begint een order van wijlen generaal S. H. Spoor, tijdens de politiële acties commandant van het Nederlandse leger. Het document werd ons ter hand gesteld door de heer K. Hortensius uit Katwijk aan Zee. die ermee wil onderstrepen dat er wel degelijk op werd toegezien, dat er niet onrecht matig werd opgetreden. De heer Hortensius, die van 1946 tot 1949 als militair in Indonesië was en heeft deelgenomen aan twee acties, kreeg het papier toen hij tn het vliegtuig stapte voor de bezet ting van Djokjakarta. De officier die de dagorder gaf. voegde eraan toe, dat men daarvan goede nota moest nemen. De heer Hortensius geeft toe „dat er dingen gebeurden die niet door de beugel konden maar daar stond tegenover, dat de tegenpartij dik wijls zeer wreed optrad. Na terro risten-acties vonden wij onze vrien den vaak afschuwelijk verminkt te rug". Dat er echter zoveel mogelijk op werd toegezien dat excessen zouden worden voorkomen, blijkt volgens de heer Hortensius wel uit het feit dat bij de bezetting van Djokja niet één dode te betreuren was.... (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM Tijdens een persbijeenkomst in Hillcgom heeft het in het sportjargon genoemde ex tra-sportieve merk Caballero woensdag de nieuwe wlelerformaties (profs en amateurs) voorgesteld. In vergelijking met vorig Jaar zijn bij de profs twintig rijders zijn in de ploeg gecontracteerd zeven ren ners afgevoerd. Onder hen zijn be kende figuren als Tiemen Groen en Gert Bongers. Manager Fr. v.d. Ende vertelde in klare taal dat er rondom beide ren ners van formaat bepaalde affaires hebben gespeeld Groen zou on danks grote lankmoedigheid van zijn werkgevers zijn verplichtingen volle dig hebben verzaakt, terwijl Gert Bongers bij zijn contractering vorig jaar had verzwegen dat hij nog in militaire dienst moest. Spectaculair is het aantrekken van de ex-Zuidlander Arie den Hartog die enkele jaren geleden al door Ca ballero was gecontracteerd maar toen op het laatste moment werd toe gestaan over te stappen naar een Franse ploeg die meer mogelijkheden bood. De ervaringen die Den Hartog heeft opgedaan kunnen nu de Cabal- leroploeg van dienst komen. Vandaar dat hij evenals nestor Huub Harings is benoemd tot wegcaptain die tijdens de koers de tactiek moet bepalen. Een speciale kopman kent Caballero niet. De heer v.d. Ende sprak met stel ligheid tegen dat Caballero exhorbi- tant hoge bedragen aan renners zou uitkeren. Elke gecontracteerde rijder heeft een reëel basissalaris, terwijl in het contract een clausule is opgeno men waarin wordt bepaald dat naast de gebruikelijke premies bij over winningen in een klassieker of meer daagse wedstrijden het basissalaris zal worden verhoogd. IN DE TOUR? In het vorig seizoen behaalde Ca ballero 99 overwinningen. Dat aantal wordt ook nu weer geëist alsmede één zege in een klassieker. Daarbij hoopt men te mogen starten in de Tour de France, hoewel de kansen daarop klein zijn. Veel hangt evenwel af van de prestaties in het voorseizoen. In mei zal een selectie van dertien ploe gen worden gemaakt. GEEN SAMENWERKING Er is sprake geweest dat Caballero samen zou gaan werken met het Franse merk Lejeune. Zowel zakelijk als sportief was het aanbod echter onaantrekkelijk, omdat Caballero het eigen nationale karakter zou verlie zen. Dat bij een eventuele samenwer king Jan Janssen beschikbaar zou zijn, speelde niet zo'n grote rol omdat de Tour-winnaar heeft verklaard volgend jaar wel met Caballero te willen praten. Voor het komende seizoen heeft Caballero behalve voor de profs ook voor de amateurs een speciale geld prijs uitgeloofd. Op welke wijze deze zal worden besteed is nog niet be kend. FORMATIES De nieuwe formaties zien er als I volgt uit: Profs: Huub Harings, Ge rard Koel, Arie den Hartog, Cor Natuurlijk spaar je. Maar krijg je nou de hoogste rente? Het is gek, maar ik weet het werkelijk niet. Man, bij de Amro Bank krijg ik zes en een kwart procent. Je kan daar kiezen uit vijf spaarmogelijkheden. Hoe langer je je geld laat staan, hoe meer rente je krijgt. Ze hebben ook een spaarrekening waarvan je dagelijks geld kunt opnemen. Daarop krijg je vier procent. Ik ben blij dat je het vertelt. Ja, zo'n bank is handig. Je kunt er ook geld lenen, en bijvoorbeeld je verzekeringen regelen. Makkelijk hoor. Schuuring, Jan van der Horst, Wim Schepers, Gerard Vianen, Dies Kosten, Cees Zoontjes, John Sche pers, Harrie Steevens, Jan Harings, Piet de Wit, Leen de Groot, Cees Rentmeester, Jan Krekels, Leo Duijndam, Albert van Midden en de Deense zesdaagserenners Palle Lykke en Freddy Eugen. Amateurs: Jan Bols, Cor Baars. Henk Benjamins, Ted Blom, Jan Al- dershof, Heni van Vught, Wim Evert- se. Roel Snijder, Ger Harings, Karei Delnoy, John Cornelissen, Evert Die- peveen, Jac Deckers, Bert Daemen en Ronald Bakker. HOOGOVENTORNOOI WIJK AAN ZEE Dc aanvanke lijk triomfantelijk leidende Russische grootmeesters zijn onder de groeiende druk van hun tegenstanders overge gaan tot „frontvt rkorting". Met re mises pogen Botwinnik, Geiler en Ke- res hun hoge posities in het klasse ment van het 31ste Hoogovenschaak- tornooi vast te houden. Maar gemak kelijk hebben zij het daarbij niet. Botwinnik besteedde de gehele mor gen aan de reeds tweemaal afgebro ken partij tegen Portisch. het duel werd voor de derde maal afgebroken en daarna remise gegeven. In de mid dagzitting maakte hij in zeventien zet ten remise tegen de Hongaarse Ameri kaan Benkoe. Keres ontziet zich na de nederlaag van enkele dagen gele den tegen Portisch zoveel mogelijk en bracht tegen Olafsson in veertien zet ten een remise-stelling op het bord. Efim Gelier, de derde Russische grootmeester, bood de met wit spe lende Kick I.angeweg reeds op de dertiende zet remise aan. De Neder landse meester, die gezien de stand in het klassement elk half puntje gebrui ken kan, weigerde echter. Hij dwong de Rus in de verdediging. Geiler raak te een pion achter en werd vervol gens gedwongen de kwaliteit te ge ven. Nadat de partij tot twee maal »oe was afgebroken werd tot remise besloten. Van de achtervolgers kwam Ciric dichterbij. Deze won in 32 zetten van zijn landgenoot Ostojic. DONNER MAT De Nederlandse grootmeester Don- ner zag tegen Medina een „hangend" paard over het hoofd tengevolge waarvan hij zich een vernietigende koningsaanval op de hals haalde. Hij gaf op bij de 25ste zet, toen mat on ontkoombaar was. Van Scheltinga ver loor van du Pool Doda, de enige mees ter. die zich temidden van de groot meesters handhaaft. De Nederlander offerde in een Ben-Oni een paard voor twee pionnen. Zijn pionnenaan- val had echter te weinig kracht, waar na Van Scheltinga in hevige tijdnood op zijn beurt een koningsaanval te verwerken kreeg, die hem een stuk kostte. Hans Ree laveerde met zwart tegen Lombardy op een bijzonder merk waardige manier. De Amerikaan ver bruikte veel tijd en slaagde er ternau wernood in voor het vallen van zijn vlag de veertigste zet te doen. De partij werd afgebroken waarna re mise werd bereikt In de meestergreep werden Scholi's uitzichten op een meesterresultaat weer kleiner. De Fries verloor in tweede zitting van de Russische we reldkampioene Nona Gaprindasvili. die na een zwakke start aan een in drukwekkende eindsprint blijkt te zijn begonnen. RESULTATEN De uitslagen, afgebroken partij twaalfde ronde: Portisch (Hong.) - Botwinnik (Rusland) }4)4 (aanv, afg.). Dertiende ronde: Langeweg (Ned) - Geiler (Rusland) "i'/i (aanv. afg.). Van Scheltinga (Ned) - Doda (Polen) 0—1. Botwinnik (Rusland) - Benkoe (VS) 'It—"Medina (Spanje) - Donner (Ned) 1—0. Keres (Rusland) - Olafsson (IJsland) 'lt-*lt. Clrlc (Z.sl.) - Ostojic (Z.S1.) 1—0. Lombardy (VS - Ree (Ned) (aanv. afg.). KavaJek (TsJ.SI.) - Portisch (Hong.) 1. Grootmeestergroep: 1/2. Botwinnik en Gelier, belden 10 punten, J/5. Benkoe. Ke res en Portisch. allen 9. 6. Olafsson f/i. 7. Clrlc 9, t. Do'da 7' 9. Donner 6' i. 10/11. Kavalek en Lombardy 6.. 12. Medina 5. IJ. Langeweg Vit. 14. Ostojic 3'15. Van Scheltinga 3. 16 Ree IV.. Uitslagen meestergroep 13e ronde: Koz- ma (TsJ.SI.) - Kramer (Ned) Brede- wout (Ned) - Krabbe (Ned) 'It—'ft (aanv. afg). Jongsma (Ned) -Westerlnen (Fin land) 01. Scholl (Ned) - Oraprtndesvlll (Rusland) 0—1 (aanv. afg.). Honfl (Hong) - Cortlever (Ned) afg., Sandor (Hong)-Red- marskl (Polen) >4— \'2, UJtelky (TsJ. SI.) - Hartoch (Ned) afg.. Clocaltea (Roem) - KuraJIca (Z.S1.) Stand: 1. Honfl 9'/. pnt en 1 afg. partij, 2. KuraJIca 9'/. pnt. 3. Westerlnen 9 pnt. 4/5. Scholl en Clocaltea 8 pnt. 6 Cortlever 7Vi pnt en 1 afg. partij. 7. Bednarskl Th pnt. 9. Ultelky 6". pnt en 1 afe parltl 9 Gaprindasvili 6'4 punt. 10. Kozma 6 p.. 11. Sartor V, pr' |j>/u Krnme -n Krabbe 5 pnt. 14 Hartoch 3 pnt en 1 afg. partij. 15. Jongsma 3 pnt. 16. Bredea-i i' 2". pnt. Damecgroep: negende ronde: Ivanka - Tuk '/*-J', (aanv afg). Sokolov Heemskerk u"g.. Vr«eV»n - v d dessen 1—0 (aanv. afg Vokralova - Timmer 1—0 (aanv. afg). Lltmanovllz -Nlcolau 'h Hell wig - Gutierrez Vijfde ronde: Vreeken -Hellwlg 1-0. De stand ln de damesgroep na negen (Van onze correspondent) ARNHEM Een tot nog toe niet eerder toegepaste manier zijn ongenoegen te uiten over een kranterecensie is gisteren in Arnhem toegepast: met een ge huurde bulldozer reed de 34- jarige Arnhemse kempovoor- man Sai Fu G. K. Meijers het gebouw van Het Vrije Volk bin nen. Meijers kreeg ruimschoots de kans zijn wraakgevoelens te bevredigen. Drie maal ramde hij met de enorme zandhapper de toegangsdeur van het gebouw voor een van de daags tevo ren al gewaarschuwde politiemannen de kontaktsleutel van het graafappa- raat omdraaide. Inmiddels had de ver bolgen sportleraar een schade van ruim drieduizend gulden veroorzaakt. De kempoman was razend over een onderschrift hij een tweetal foto's in Het Vrije Volk van maandag, die een beeld gaven van een demonstratie van Meijers. Daarbij had een kelner, zonder ove rigens enige bedrevenheid in de Oos terse vechtsport te bezitten, voor de aardigheid een paar stenen doormid den geslagen. Het badinerende toontje waarmee de krant dat 's anderen daags meldde viel bij de kampioen, die al eerder de kranten haalde met zijn plan in één klap een Spaanse stier te vellen, niet in goede aarde. Toen een telefoontje naar de stads- redaktie van de krant hem niet de naam van de betrokken verslaggever opleverde kondigde hij aan krassere maatregelen te zullen nemen. Daarop waarschuwde Het Vrije Volk de po litie. die evenwel geen enkele moeite deed de wraakoefening te voorkomen. Dat laatste is, zo meldde de gedupeer de krant gisteravond, door de Arn hemse politieleiding inmiddels in on- derzoekgenomen. Het spectaculaire optreden van Sai Fu Meijers is door een groot aantal kennelijk gewaarschuwde fotografen en filmers vastgelegd. WIJK AAN ZEE Het protest van Hans Ree tegen het uitstel van de partij Ostojic—Ree uit de achtste ron de van het Hoogovenschaaktornooi is door de hoofdwedstrijdleiding afgewe zen. Ree, die achteraf gezien bij het be gin van de partij wel op de hoogte was van het feit dat Ostojic ziek te bed lag. ging niet akkoord met het door de wedstrijdleiding besloten uit stel en eiste daarom het volle wed- strijdpunt op. Hij was van mening dat hij door uitstel van de partij te zwaar belast zou worden. ronden 1 Nlcolau 6'i. Timmer en 1 af*.. 2. Vokralova 6. 4/5. Ivanka en Soko lov 5 en 1 uttgeat 8. Vreeken 4' en 1 af* 7. Van der Gleiien Vit, 8. Heemskerk 2 en .1 ultgeat.. 9. Hellwlg Th en 1 ultge*t.. ïo/n. Lltmanovlcz en Gutierrez Th, 12. Tuk 2 en 2 ultgest. WIJK AAN ZEE De partij Medina Donner uit de dertien de ronde van het Hoogo venschaaktornooi verliep als volgt: Wit: A. Medina (Spanje). Zwart: J. H. Donner (Ned). 1. e2—e4. d7—d6; 2. f2—f4, *7—g6; 3. g2g3, Lf8—g7; 4. Lfl—g2. c7—c5; 5. d2—d3, Pb8cB; 6. Pbl—c3, Lc8—d7; 7. Pgl—f3. e7e6; 8. 0—0, Pg8—e7; 9. Lele3, Pc6d4; 10. Pf3—h4, 0—0; 11. Ddld2. Ta8—b8; 12. Pc3—dl. b7—b5; 13. c2—c3. Pd4c6; 14. f4—f5. e6xf5; 15. e4xf5. Pe7xf5; 16. Ph4xf5. e6xf5; 17. Le3h6. Dd8— f6. 18. Lh6xg7. v"8xc7: 19 I,g2xc6. Ld7xc6; 20. Pdl—*3. Tb8e8; 21. Pe3xf5 schaak. Kg7—h8. 22. Pf5—d4. DfR—riR: 23. Pd4xc6. Dd8—c7; 24. Dd2h6. f7— f5; 25. Tal—el Zwart geeft het op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11