IRAK - MEER EXECUTIES Witteveen: tienjarenplan Mansholt is te kostbaar Uit Weduwe vermoord - eis acht jaar de Haagse hof geplukt Executies verscherpen conflict Joods Wereldcongres wil emigratie Joden alles goed l en wel Protest naar ambassadeur van Irak De veilige manier van sparen ^osT' #ÉSt Rijkspostspaarbank altijd safe! Alleen Italië en Luxemburg voor Hitte 36 min krediet Zoutindustrie in de x greep X van de griep? witte kruis Fusie tussen Unitas en Interunie Voor 1980 zijn 8000 winkels verdwenen WOENSDAG 29 JANUARI 196? Ophanging schorp veronrdoold JYachtirakv roor ambassados BAGDAD In Irak zullen nog meer mensen worden opgehangen als zü veroordeeld worden wegens spionage voor Israël. Dit heeft gisteren de Iraakse minister van voorlichting en cultuur, Abdoellah Salloem, op een persconferentie bekendgemaakt. De mededeling van Salloem kwam temidden van krachtige protesten en anti-Iraakse demonstraties tegen de veroordeling van veertien mensen van wie negen Joden in Irak. De „revolutionaire rechtbank" in Irak is gisteren aan het tweede pro ces begonnen. Het zou om 35 gevan genen gaan, van wie 13 joden. Volgens Salloem waren de executies van maandag uitgevoerd nadat was vastgesteld dat de veroordeelden spi onnen waren. Hun godsdienst had er niets mee te maken gehad. Minister Salloem beschuldigde Israël van het verspreiden van leugens over de pro cessen en achtte dit land verant woordelijk voor het lot van de „spi onnen". Het Joodse Wereldcongres heeft een beroep gedaan op zijn organisa ties in 65 landen om nachtwaken te houden voor de ambassades van Irak. Dr. Nahoem Goldmann, voorzitter van dit congres, heeft secretaris-ge- voor De Joodse gemeenschap in Ne derland leeft mee met wat er met hun landgenoten gebeurt in de Arabische buurstaten van Israël. Uit solidariteit met de joden in Irak heeft een groep van circa vijftig joden gister nacht met kaarsen de wacht be trokken bij het nationale monu ment op de Dam te Amsterdam. Politionele acties (2) In een aantal radio- en televisieuit zendingen en kranteberichten wordt een aantal onzer (hoeveel? wie? ve len? weinigen? tientallen? honder den?) beschuldigd van de zwaarste misdaden die er ter wereld mogelijk zijn. Zo zwaar dat zij in het internati onale recht een aparte definitie kre gen: „misdaden tegen de mensheid". Toch achten schrijvende en spre kende politici, journalisten en com mentatoren het ongewenst aan te dringen op gerechtelijke vervolging. Willen zij daarmee aangeven hoé zwak hun beschuldigingen zijn? Is men bang in de rechtszaal deze zware beschuldigingen staande te moeten houden? Of wil men ons zelfs de al lergeringste kans ontnemen tot ont kenning of verdediging? Zolang niemand weet, wie de oor logsmisdadigers zijn van 1945 tot 1946, telt ons volk 200.000 oud-militairen, die ieder stuk voor stuk in aanmer king zouden kunnen komen voor de kwalificatie „oorlogsmisdadiger". Ik geloof dat wij nu recht hebben op een vervolging door de Neder landse justitie. Al was het alleen maar om de onschuldigen in staat te stellen te bewijzen dat zij inderdaad niet schuldig zijn öan die zwaarste misda den die de wereld kent. Rotterdam P. van Dam ex-korporaal 7-decemberdivisie Politionele acties (3) Ik meld me aan als... oorlogsmisda diger. Ik neb me 21/2 jaar voor dit werk laten wegsturen. Ik liep uren en dagen patrouille door moerassen, jungle en bergen om Indonesiërs te beschermen tegen rampokkers en pe- loppers. Ik zakte weg in moerasgrond, werd leeggezogen door bloedzuigers, brandde mezelf met sigaretten om die krengen van m'n huid af te krijgen en stond regelmatig te gillen van de ring worm (huidziekte). Ik leefde dagen en nachten in angst: wanneer ik? Ik mocht netjes voor schietschijf staan aan de demarcatie lijn, slapen in een oude hut En ik kreeg lekkere witte rijst, soms zelfs drie keer per dag en toen ik thuis kwam van de reis kreeg ik zelfs nog 600 toe, mét een lintje. Ik ben een oorlogsmisdadiger én,, een stommeling. Want ik beging al deze misdaden omdat een ander dat wilde, ondanks het feit dat ik besefte dat volk en vaderland (noch de grote plantagebezitters) er niets mee te ma ken hadden. Wél de gewone Indische bevolking, die bedreigd werd door rampokkers, sadisten en fanatiekelin gen van hun eigen ras. Zij sloegen vrouwen oren, neus en borsten af en «talen alles wat los en vast zat. Wès het wel zo zinloos dit goede volk en dat prachtige land daartegen te beschermen? Sergeant Hueting moet nodig onder behandeling. Zijn ziekte is duidelijk: de goede man heeft na 20 jaar nog tropenkolder gekregen. Daarom, verzorg hem goed. Leiden C. W. Kistemaker ex-onderofficler garderegiment i Irene AMSTERDAM De officier bij de Amsterdamse rechtbank eiste gisteren tegen de achttien jarige bijrijder H. C. F. uit de hoofdstad een gevangenisstraf van acht jaar wegens moord op de 77-jarige weduwe Gerardina H. Kerremans-Louwerier. Na de moord op 6 juni van het vorige jaar had de jongeman ruim duizend gulden uit een etui van de vrouw gehaald waarvoor hij een visuitrusting had gekocht en verder cafébezoek had betaald. Verdachte bekende grif de oude vrouw op afschuwelijke wijze in haar woning om het leven te hebben gebracht. De psychiater merkte op dat de man „een mengeling is van te kinderlijk en te oud, een tweeslach tigheid die aan zijn persoon spanning geeft". Op de vraag van rechtbankpresi- dent mr. B. van der Waerden of hij j bij het plegen van zijn daad besefte wat hij voor verschrikkelijks had ge daan antwoordde F: Helemaal niet. Pas bij het verhoor toen ik alles moest herhalen. In zijn laatste woord noemde hij het gebeurde „onbegrij pelijk". Bijrijder F. was als bijrijder in dienst van een verhuizer, die in mei de weduwe van een hofje in de Tuinstraat naar de woning in het westelijke stadsdeel had verhuisd. Aan een collega van verdachte vroeg zij of men haar wil de helpen om de boel op orde te brengen. Bij wijze van grap was ge zegd dat F. dat maar moest doen. Een paar dagen later was hij de vrouw gaan helpen. Hy kwam op haar verzoek nog een paar keer terug. De tweede mazrl bemerkte hij toen ze hem geld wilde geven als beloning dat zij in een etui een paar bankjes van honderd had zitten. Na dit be zoek dacht hij: „Daar zou ik wel wat van willen hebben". De derde afspraak kwam hij niet na en toen hij een paar dagen later bij de woning kwam wilde de wedu we hem niet toelaten en zij beschul digde hem ervan geld van haar te hebben gestolen. Over die valse beschuldiging was hij kwaad geworden. In een viswin kel ging hij naar hengels kijken en vroeg hij prijzen. „Toen kreeg ik de I ernstige gedachte: het moet maar ge beuren. Achteraf gezien is het hele- I maal waanzin geweest. Ik ben ver- baasd dat ik dat gedaan heb", zei de jongeman ter rechtszitting. Op die zesde juni weigerde de i vrouw hem opnieuw de toegang tot haar woning. Hij werd kwaad en drukte zijn duimen op haar hals waarna de vrouw begon te gillen. Daarna verwondde hij de vrouw met een' schaar en stopte een wandelstok in haar mond. Zo vond de politie de weduwe dertien dagen later. De jongeman had de vrouw ook nog met een blikje op het hoofd geslagen. Toen bewoog zij niet meer. Daarna was hij vlot op het geld afge gaan.... Voor hij het huisje verliet sloot F. de tussendeur met een hangslot af zodat de indruk werd ge wekt dat de vrouw afwezig was. Controleur Op 19 juni kwam een controleur van het GEB bij het huisje, waar hij geen gehoor kreeg. Deze alarmeerde j de politie, die daama de verschrikke- 1 lijke ontdekking deed. Bij een buurtonderzoek viel de verdenking al spoedig op een lange jongeman, die de vrouw een paar keer in het huisje was komen helpen. Officier van justitie mr. Van Ever- dingen achtte moord bewezen. Toen F. bezig was is hij min of meer in een soort paniekstemming geweest. Verdachte was evenwel goed bij zijn positieven toen hij de deur met het hangslot afsloot. Hij zei nog dat „hetgeen in het rapport over F. wordt gezegd ook van heel veel jongens van zijn leef tijd gezegd kan worden. In het rap port is niets te vinden waaruit de sterk verminderde toerekeningsvat baarheid van F. zou blijken". De raadsman verzocht een straf ge lijk, althans niet veel langer, dan het voorarrest op te leggen, zodat F. on middellijk ter observatie in een in richting zou kunnen worden opgeno men. Rabbinaal protest De geestelijke leiders van de drie joodse groeperingen in Nederland hebben gistermiddag in Amsterdam tijdens een pers conferentie hun bezorgdheid uit gedrukt over de positie van de joodse gemeenschap in Irak. Men heeft premier De Jong tele grafisch verzocht stappen te ne men dergelijke excessen tegen te gaan. Op de foto: van links naar rechts opperrabbijn Rodiguez Parrera, opperrabbijn A. Schus ter en rabbijn Drükarch. neraal Thant een telegram gezonden met het dringende verzoek zijn in vloed te gebruiken opdat de 8.500 Jo den in Irak, Syrië en Egypte onmid dellijk kunnen emigreren. Hij heeft in dit verband ook de steun gevraagd van de ministers van buitenlandse zaken van de VS Rusland, Frankrijk en Engeland. In Rome nebben rond 1.500 Joden voor de Iraakse ambassade gede monstreerd. Zij hadden borden bij zich waarop de Iraakse regeringslei ders gebrandmerkt werden als „moordenaars". Bij een demonstratie voor de Iraakse ambassade te Lon den ontstond een vechtpartij toen joodse betogers Israëlische vlaggen op het gebouw wilden hijsen. Het internationale verbond tegen Tacisme en anti-semitisme noemde de terechtstelling .echte moorden". Het Vaticaanse blad Osservatore Romano acht haar niet in overeenstemming met de humanitaire principes. Secre taris-generaal van de internationale commissie van juristen, Sean McBri- de. betreurde de terechtstellingen. Verscherpt Men is het er in het algemeen over eens dat het conflict in het Nabije Oosten door de gebeurtenissen verscherpt ic geworden. Secreta ris-generaal Oe Thant van de VN achtte in dit verband het van groot belang, dat de vier grote mogendhe den (Rusland, de VS, Engeland en Frankrijk) binnen het kader van de Veiligheidsraad een oplossing vinden voor een duurzame vredesregeling in het Nabije Oosten. Hoewel hij een „opgelegde" oplossing van de hand wees, zouden de „Grote Vier" wel „enige morele druk" moeten uitoefe nen. Thant was het met president Nixon eens, dat een volgende uit barsting in het Nabije Oosten wel eens zou kunnen leiden tot een botsing met kernwapens tussen Ame rika en Rusland. Nixon kondigde een nieuw Ameri kaans initiatief aan. De Egyptische regering heeft Nixon geprezen om zijn „positieve en neutrale" benadering van de toestand. Naar aanleiding van de kritiek van Irak op zijn veroordeling van de exe cutie zei Thant, dat het juridisch in derdaad om een binnenlandse aange legenheid g;ng. Hij had zijn I uitspraak gedaan om humanitaire re denen en omdat hij van oordeel was. dat de executies waarschijnlijk het streven naar vrede zouden bemoei- I lijken. ROTTERDAM Het genootschap Nederland-Israël, afdeling Rotterdam heeft gisteravond in een telegram aan premier De Jong zyn teleurstelling uitgesproken over het uitblijven van een officiële afkeuring van regerings wege van de executies in Irak. Enkele honderden waren aanwezig op de vergadering, die de Rotter damse afdeling in het Historisch Mu seum had belegd. Ook is een telegram gezonden naar de ambassadeur van Irak, waarin met afschuw werd ge protesteerd tegen de terechtstellingen en de hoop werd uitgesproken, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties wegen zal vinden om herha lingen te voorkomen. Aan Oe Thant is een afschrift van dit telegram ge stuurd. JERUZALEM Het Jewish Agen cy, het uitvoerend orgaan van de zionistische wereldbond, heeft bekend gemaakt, dat voor de terechtstellin gen met nadruk is meegedeeld, dat de openbare aanklager voor vier joden de doodstraf had geëist Maandag werd echter plotseling bekend ge maakt dat negen joden ter dood waren veroordeeld. Het vonnis was tussen 12 en 15 januari uitgesproken, doch maandag pas openbaar gemaakt. Het Jewish Agency spreekt van misleiding en meent, dat deze mis leiding ten doel had ieder om de tuin te leiden, die geprobeerd heeft de onschuldige slachtoffers te redden. SPAARBANKB 11.11- IN VOICN 999-123! 1 apurrekcomf u trtmioo' on da formulieren vnoa ,nk« «n I bfitwi, dia u aan da Canlrala A> dt RgVipmlipaartonk Da STAAT -marScril du." Agl .poi/l.-NW'W Itaaa bndw knchuiu J' "TT"' - Er zijn 2200 vostigingen. Op de postkantoren kunt u do helo dag terecht. Eon aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of do plaatsolijko koopavond geopend. Voor de postagentschappen golden aparte openingstijdon. BRUSSEL Prof. H. J. Witteveen, minister van financiën, heeft gisteren in de Europese ministerraad verklaard, het plan-Mansholt, dat in een revolutionaire sanering van de EEG-landbouw voorziet, te duur te vinden. Zoals bekend beoogt het tienjarenplan bet aantal boeren tot de helft terug te brengen en de landbouwpolitiek te moderniseren. De eerste reactie van Mansholt op de kritiek van zijn landgenoot was, dat minister Witteveen dan ook eens concreet zou moeten proberen aan te geven met welke middelen men de kosten van de landbouwpolitiek bin- DOOR TAEN HAAG baadt zich niet al- J-y leen in regen, maar ook in een onvoorstelbare hitte. Het program ma leidde mij gisteren door een aantal officiële gebouwen met als tussenstations de warenhuizen, want al is de room van de uitverkoop af, het blijft toch zaak op de hoogte te zijn van mogelijke kansjes. Buiten de prikkende regen en daarom de nog enigszins schrijnende keel en piepende adem extra beschermd door een sjaaL Winter mantel natuurlijk aan en het hoofd gedekt. Maar nauwelijks de draaideur ge passeerd en tussen de beschermende muren wolkt de warmte dampend om de bezoeker. Het personeel is dan ook gehuld in luchtige bloesjes en de heren hebben vest en onder- hemmetje kennelijk al lang in de di- plomatentas naast de keurig gevou wen plastic zakjes van het brood-van-vandaag en-voor-morgen geborgen. Beverig sta ik te gloeien voor ba lie en toonbank, terwijl mijn zaken afgehandeld worden. Een lauw straaltje voel ik langs mijn neus kriebelen. De hand die een waarde vol signatuur moet leveren, Is nat. De sjaal hangt al over mijn arm, maar als de deur weer openzoeft en ik de hals verlangend naar koelte rek, komt er meteen een waarschu wing: „Vat geen kou!" Gehoorzaam wikkel ik me weer in. Vlug even een boodschap doen. Heel simpel. Een trekpot kopen. Ik heb het oor van de mijne gebroken en manoeuvreer vreemd met een servet, wanneer ik de gloeiende bol van het lichtje til. Helaas blijkt, dat trekpotten al leen plus zes kopjes, suikerpot en melkkannetje naar mijn smaak te vinden zijn. We blijven dus veel langer in de winkel dan gepland was en weer voel ik me als in een sauna, in de stoombadafdeling dan. Zonder trekpot maar met een rood hoofd de straat op. Naar het station, waar reispapieren in orde gemaakt moeten worden. Argeloos de hal binnen, die hoog Is en alleen maar steen en glas. In een halve seconde is mijn bril besla gen en damp ik weer. In het informatieafdelinkje schrij ven vriendelijke dames met vereen de krachten formulieren en biljetten vol. Slaan dienstregelingen na en rekenen kilometers uit. De hitte hangt te trillen en ik hang mee,' want er is zelfs geen krukje om te zitten. Eindelijk thuis, waar de thermo meter principieel op twintig wordt gehouden. Na vijf minuten ruk ik aan het kraagje van mijn wollen jurk, andere huisgenoten hebben al pullover en vestje afgelegd. De kachel ligt zoet te zijn in de allerzuinigste stand. Dan toch een blik op het kwik. Vijfentwintig gra den... Ik zeg maar niks meer. Maar iemand anders zegt wel wat. Heel argeloos. „Zou je nou," zegt die. Zou je nou eindelijk niet die truien voor de wintersport eens gaan passen? Als er nog wat verar lerd moet wor den..." Ik kon niet meer antwoorden, want ik was al gesmolten! nen volgens hem aanvaardbare gren- zen zou kunnen houden. Overschotten Ook minister Lardinois had heel wat kritiek. Een groot probleem achtte hij hoe men zou kunnen voor komen, dat het streven naar grote moderne landbouwbedrijven niet te vens tot nog grotere overschotten zou leiden. Hij was het ermee eens, dat in de komende tien jaar minstens zoveel boeren de landbouw zouden moeten verlaten als in de afgelopen tien jaar, dat wil zeggen vijf miljoen. Doch dit proces werd volgens hem al in de hand gewerkt door de beter worden de sociale voorzieningen. Frankrijk en West-Duitsland heb ben tijdens de bespreking getracht het tienjarenplan ongedaan te ma ken. België deelde de Nederlandse kritiek op de hoge kosten. Vierkant voor het plan waren Ita lië en Luxemburg, die ervan zouden profiteren als geld van de ge meenschap ten bate van hun ln ont wikkeling achtergebleven landbouw beschikbaar zou komen. BRUSSEL De Europese investe ringsbank in Brussel heeft gisteren een kredietovereenkomst gesloten met de NV Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie ten bedrage van ƒ36,2 miljoen. De lening, die een looptijd heeft van twaalf jaar en een rente voet van 6,5 procent, is bestemd voor de bouw van drie fabrieken, resp. voor de produktie van chloor, gechlo reerde koolwaterstoffen en methyla- mlnen in Delfzijl. Het is de eerste lening van de In vesteringsbank in Nederland. KNZ, een „dochter" van de Koninklijke Zout-Organon NV, is een van de voornaamste Europese producenten van zout helpt u eruit (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. AMSTERDAM De beleggings maatschappijen Unitas en Interunie, die respectievelijk beschikken over vermogens van rond 750 miljoen en 500 miljoen, hebben besloten een fusie aan te gaan. Hierdoor wor den zij in grootte de tweede beleg gingsmaatschappij in Nederland. Eerste is de Robeco, die 2,5 mil jard beheert. De fusie zal worden gerealiseerd door een ruilaanbod van Unitas op de Internationale Beleggingsunie In terunie, inhoudende 3 aandelen In terunie (exclusief het interim-divi dend van ƒ9.50) tegen 1 aandeel Unitas (exclusief het slotdividend over 1968). Hierby is er rekening mee gehouden dat de contante in komsten van 1 aandeel Unitas hoger zijn dan die van 3 aandelen Inter unie. Tot de fusie is besloten omdat beide beleggingsmaatschappijen een schaalvergroting voor ogen stond. Door samenvoeging van de research- capaciteit en een aanzienlijke kos tenbesparing wordt bovendien een sterkere positie op de beleggings- markt verkregen. UTRECHT In de komende tien jaar zullen naar schatting achtduizend van de achttienduizend levensmiddelenbedriiven verdwijnen. Zo snel gaat de ontwikkeling naar schaalvergroting en concentratie, zei gisteren drs. S. C. Bakkenist, lid van de raad van bestuur van de Koninklijke Zout Orga- non. Hij sprak op een bijeenkomst van het centraal onderwijsinstituut voor de levensmiddelenbranche in Utrecht. Nog enkele cijfers: In 1938, toen Nederland nog maar acht miljoen inwo ners telde, waren er 36.000 kruidenierswinkels (een per 240 inwoners) met een gemiddelde jaaromzet van f 13.000 en ren verkoopruimte van dertig vierkante meter. Van de 1R.000, die er nu ziin, behoren er 8.000 tot de sector zelfbediening supermarkten. Het grootste deel daarvan beschikt nog over een oppervlakte van minder dan 100 vierkante meter maar er zyn er al dertig die meer dan 1000 vierkante meter hebben. Voor 1980 wordt gerekend op één winkel met een gemiddelde oppervlakte van 250 vierkante meter en een gemiddelde jaaromzet van 1.8 miljoen per a440 inwonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5