LAAT VERVOLGDE JODEN TOE IN NEDERLAND HALVARINE Sinds ..Hardegarijp nog nooit zoveel reacties gekregen Liberia verongelukt Politie hoopt op tip over diefstal model houten zeillogger DAN MAAR BUITEN DE KERK OM Puzzelboek PROF. VAN NIFTRIK LICHT STANDPUNT TOE beroepïNgswerk Em noord voor vandaag Rabbijnen vragen regering REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN DRIE DODEN Zeiiclingsvliegtuig in 50% minder calorieën lekker op het brood, gezonder voor uw lijn R.k. studenten op hearing Arrestatiegolf houdt aan WOENSDAG 29 JANUARI 1969 En al het volk juichteMaar velen weenden luid (Ezra 3 11 en 12). Het is onder de teruggekeerde joden geen punt, of ze de tempel al dan niet zullen herbouwen. Direct wordt het werk enthousiast aangepakt. Maar als de eerste steen wordt gelegd, zijn er nog velen, ouderen, die zich de vroegere tempel, die door Nebukadnezar verwoest is, kunnen herinneren. Zij kun nen hun tranen niet bedwingen om wat verloren is gegaan. Wat is deze nieuwe tempel dan armzalig. Het is goed. dat het verleden niet vergeten wordt. Maar het heeft geen zin, terug te verlangen naar de goede oude tijd. De herinnering aan het verleden mag niet verlammend wor den voor het heden. God heeft immers een nieuw begin ge geven met nieuwe kansen? Daarom mag en moet op deze dag het gejuich het geween overstemmen. De Here Jezus zegt: Niemand, die de hand aan de ploeg slaat en ziet naar hetgeen achter hem ligt, is geschikt voor het Koninkrijk Gods. Wij lezen vandaag 1 Kronieken 12 16-22; 38-40. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Op scherpe wijze hebben gistermiddag de rabbijnen en de administratieve autoriteiten van de drie joodse kerkgenootschappen in ons land gereageerd op de terechtstel ling in Irak van vijftien mensen op beschuldiging van spionage voor Israël. De opperrabijn van Amsterdam, tevens voorzitter van het opperrabbinale college van Nederland, de heer A. Schuster, las gisteren op een persconferentie in de Portugese synagoge een verklaring voor, waarin gezegd wordt dat met ontsteltenis kennis is genomen van de moord op een aantal joden in Bagdad. Aan gezien de joden in Irak sinds de Zesdaagse oorlog huisarrest hebben wordt het onmogelijk geacht, dat zij zich aan spionage zouden hebben schuldig gemaakt. „De barbaarse wijze waarop het jSubllek opgezweept is als actieve toeschouwer deel te nemen aan de terechtstelling doet aan perioden van de wreedste vervolgingen denken. Wij doen een beroep op het wereld geweten. de leiders van alle kerken (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten DeumatUche pijnen, «pit, zenuwpijnen. verstuikingen, stijve nek en ledematen nieU werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Mgesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatle of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot In de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algeaal bij de hand hebt om zodra het nodig Is de pijn te arlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. MONROVIA Twee zende lingen en een Liberiaanse stu dent kwamen om het leven toen een zendingsvliegtuig van de Wereldwijde Evangelisatie Kruistocht (WEK) verongelukte. Kort na de start stortte het neer in de buurt van het christelijk radiostation ELWA bij Monrovia, de hoofdstad van Liberia. Het vliegtuig werd gevlogen door zendingspiloot Donald G. Collins. De inzittenden waren de Duitse ver en regeringen stellnig te nemen tegen deze afschuwelijke misdaad, opdat een halt wordt toegeroepen aan dit afschuwwekkend optreden, dat nooit kan worden afgedaan met de leus, dat het slechts een binnenlandse aan gelegenheid was", aldus de verkla ring. De drie joodse kerkgenootschappen hebben aan premier De Jong als mi nister van buitenlandse zaken ad in terim en aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer een tele gram gezonden, waarin verzocht wordt te interveniëren voor de drie duizend joden in Irak. Aan hen wor den de duimschroeven steeds sterker aangehaald. De joden fungeren als gijzelaas, die als vijanden worden beschouwd. Geweigerd Rabbijn B. Drukarch van het Por tugees Israëlitisch Kerkgenootschap benadrukte, dat onmiddellijke emi gratie van deze joden noodzakelijk is en dat Nederland hierbij behulpzaam zou kunnen zijn. België. Frankrijk, Spanje en iltalië nemen al vele jaren joodse vluchte lingen op, terwijl Nederland steeds heeft geweigerd joodse vluchtelingen binnen te laten met de vluchtelin genstatus. Opgemerkt werd, dat Ne derland ook heeft geweigerd vijftig Een tragische bijkomstigheid is dat i i°odse vluchtelingen uit Egypte bin- het geld voor het toestel enkele nen te Iaten met de vluchtelingensta- pleegster Hanna Schmidt en de stu dent Edward Weah. Ook op 17 augustus 1967 verloor deze geloofszending een vliegtuig. Het werd door vijandelijke groepen uit de omgeving van het zendingssta tion Bahn in brand gestoken. Omdat de zending niet onmiddel lijk geld had voor een nieuw toestel, was tijdelijk een oud toestel in ge bruik dat van een andere zending was overgenomen. Verstop je niet zomaar maanden geleden bij elkaar was ge bracht in Engeland. Het toestel stond voor verzending per schip gereed, maar is door de Britse havenstaking nog steeds niet verzonden. AMSTERDAM Het verkeer tus sen Amsterdam en Haarlem is gis teravond enige tyd gestremd ge weest door een verkeersongeluk, waarbi,j een dode viel. Een bestuur ster van een personenauto reed in Halfweg door een rood verkeerslicht en reed daarbij de negentienjarige kantoorbediende A. J. J. van der Gulik uit Haarlem aan De man werd zo zwaar gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. tus. Dr. .J Z. Baruch, de voorzitter van het Portugees Israëlitisch Kerkge nootschap meende, dat Nederland als een eerbewijs aan honderdduizend vermoorde joden uit Nederland en tevens ter redding van de thans ver volgden visa voor de joden in Irak ter beschikking moest stellen. De drie joodse kerkgenootschappen zullen er bij de Nederlandse regering op aan dringen het toelatingsbeleid voor joodse vluchtelingen uit Irak soepel te hanteren, opdat levens gered kun nen worden. „Laat men niet toestaan, dat er nog meer bloedbaden worden aangericht", zo werd gezegd. Huizen open Ds. J, W. van der Hoeven uit Jeru zalem vond het erg. dat steeds weer alleen joden voor elulers vervolgde joden dienen op te komen, maar dat de christelijke wereld verstek laat gaan. De christelijke Arabieren die nen hun huizen voor de vervolgde joden open te stellen. De joden beschermen wel de Arabieren in de door hen gecontroleerde gebieden. Volgens ds. Van der Hoeven zou een protest van de christenen in Ne derland welkom zijn. „Zij kunnen nu iets doen voor de hulp aan joden. Niet alleen voor die in de Arabische landen, maar ook voor de joden in Rusland". De doopsgezinde emeritus ds. F. Kuiper deed een beroep op de kerke lijke autoriteiten in Nederland hun invloed aan te wenden opdat de christenen in de Arabische landen in verzet komen tegen de behandeling van de joden. De christenen in Europa hebben begrepen dat een andere houding je gens de joden plicht is. Maar zij heb ben verzuimd de christenen in de Arabische landen voor te lichten. Voor de levende joden is het nog niet te laat de christelijke autoriteiten op hun plicht te wijzen", zei ds. Kuiper. Gisteravond is er bij het monu ment op de Dam een demonstratie gehouden uit solidariteit met de jo den in Irak. Van half negen tot mid dernacht hielden leden van joodse jeugdorganisaties een stille wacht met kaarsen. ERA AMSTERDAM De eerste hearing over het besluit van de vier Amsterdamse studen tenpriesters, die een ultima- OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. Vert. 1 1 ra peling 2 2 aarden 3 3 preek 4 4 eden 5 5 Lek 6 6 in 7 7 getroost 8 12 dt 9 11 har 10 10 halo 11 9 hallo 12 8 Dallas VLAARDINGEN Het is de heer J. van Dorp, conservator van het Vlaardingse visserij museum. een raadsel waarom het scheepsmodel van de houten zeillogger uit aljn museum is gestolen. Volgens hem is de diefstal kwajongenswerk en heb ben de jeugdige onverlaten het model meegenomen uit balorigheid, nadat re niets van hun gading hebben kun nen vinden. Dan blijft nog de vraag wat ze met het scheepje hebben gedaan. Een schip met een hoogte van 120 cm en een lengte van 130 cm verstop je niet zomaar. Daarom hoopt de politie op een tip, die na publicatie (met foto) tot de opsporing van het scheepsmo del kan leiden. Het scheepje is vermoedelijk vori ge week vrijdagnacht gestolen. De politie heeft aanvankelijk geen ruchtbaarheid aan de vermissing wil len geven, omdat zij hoopte het snel te kunnen terugvinden. Vermoedelijk staat het bij iemand thuis, want het te koop aanbieden van een dergelijk oud model (1875) is een hachelijke zaak. De zeillogger is verzekerd. De waarde is. zoals meestal bij museumstukken, niet exact in geld uit te drukken. Het model is begin januari in bruikleen afgestaan door het Haags gemeentemuseum voor Onderwijs en niet door het ministerie van onderwijs, kunsten en we tenschappen. zoals fisteren werd be richt. Het model is volledig getuigd met grootzeil, achterzeil, fok, kluiver en gaffelopzeil, dat echter op de foto ontbreekt. De grauw-witte zeilen zijn voorzien van opvallend grote rifga ten. afgewerkt met bruine ringetjes zoals die wel voor vetergaten van schoenen worden gebruikt. Ook de kluiver heeft rifgaten, hetgeen onge bruikelijk is. Er zijn twee masten. De grote mast Is voorzien van een steng (ongebrui kelijk). De bezaan- of achtermast is uit het midden en zeer ver naar het achterschip geplaatst, aan de onder kant mstend in een dwarsbalk Aan de achtermast hant een rode wind vaan Aan dek staat o.a. een gangspil met vier korte spaken. De luiken zijn ©ver het algemeen door het werken van het hout kromgetrokken De helmstok steekt boven de kajuitskap uit (ongebruikelijk). Aan de buiten kant van de verschansing, ter hoogte van het middenschip, zijn aan stuur- an bakboord geestkoppen aange bracht. De romp is beplankt met dunne latjes. Het model draagt geen kente ken of naam. Aan de onderkant is een korte beschrijving, getypt op wit papier met plastic kleefband vastge plakt. Vlak daarnaast zit een klein rechthoekig wit etiketje met het nummer 864 gekleefd. Het panel op de hearing van de Amsterdamse rooms- katholieke studenten. Van links naar rechts: pater Jos Vrij burg. Adriaan Peters (student-Jezuit), P. Penning de Vries, Willemien Quant sociologeen gehuwd met een ex-priester) en pater Huub Oosterhuis. Professor G. C. van Niftrik Horizontaal: 2. vertegenwoordiger. 7. zijtak Main, 8. kant van een stroom, 9. vettige zelfstandigheid, 10. snoer van een hengel, 12. priem, 13. vruchtje. 15. schoenvorm, 17. wijze, 19. afkorting van dona, 20. slede, 21. nevens, 24. voetstap, 26. oude bena ming voor liter, 27. bastaard-uitgang, 29. achterdeel van de hals, 30. niet 1 dezelfde. 32. diamantafval, 33. ver- I dicht verhaal in proza. 34. Spaans rijpaard. Verticaal: 1 toverkunst. 2. voeg woord. 3. oude vlaktemaat, 4. ijverig. 5. voorzetsel. 6. scherm wapen. 10. rij zig. 11. hoofdstad van Sumatra's oost kust. 13. adellijke titel, 14. ooievaar (gewestelijk), 16. slulskolk, 18. vlug, 22. bijb. figuur. 23. familielid, 24. ku bieke meter, 25. bergketen op de grens van Europa en Azië. 28. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 30. ver- ouderd woord voor boos, 31. bedor- ven. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM - Prof. dr. G. C. van Niftrik kan zich niet herinneren, ooit op enig onderdeel van zijn kroniek in het tijd schrift Kerk en Theolo gie zoveel reacties te hebben gekregen, als nu met betrekking tot wat hij schreef over de be grafenis van Jan van Gijs. En sedert de don kere dagen van „Harde garijp" is hij toch wel wat gewend. Dat schrijft hij in het januari-nummer van Kerk en Theologie (een uitgave van Veenman te Wage- ningen). Uit ziin nadere toelichting het volgende: „Ik schiin nog eens te moeten herhalen, dat ik hoegenaamd niets voel voor een geloof, dat met de handen in de schoot zit te genieten van het heils werk van Christus, en dat ik alles voel voor een christen, die getuigt, die zich voor zijn geloof niet schaamt en die erop uit is anderen voor Christus te winnen. Dat zijn immers juist de dingen, die mij in het piëtisme altijd hebben aangetrokken. „Ze doen het dan toch maar!", zegt de dominees vrouw van Aalten. En ik zeg het met haar! Ik zou waarlijk wel willen, dat alle kerkse mensen door een piëtistische ijver werden aangegrepen. Men moet met zijn talenten woekeren. Er moet toewij ding en ijver zijn. Daarvoor behoeft geen discussie te zijn, want daarover zijn wij het met elkaar volmaakt eens. V erzoeking Maar nu wilde ik zo graag, dat alle piëtisten f alle piëtistenbewonderaars eens gingen inzien, dat juist zij door een bijzondere verzoeking worden bedreigd. Namelijk de verzoeking om een geestelij ke élite te vormen, die zich van eigen waarde en betekenis terdege bewust is een élite, die zich zeer gunstig onderscheidt van de grote massa van het gewone kerkvolk. Piëtisten worden permanent bedreigd door de verzoeking de solidariteit met de zondaren te verloochenen. Anders gezegd: de syllogismus practicus is theolo gisch en geestelijk een zeer hachelijke en gevaarlij ke zaak. Het moet een soort extraatje blijven, als men door het zien van vruchten in zijn geloof bevestigd en gesterkt wordt. Men wordt van de beschouwing der vruchten en der goede werken altijd weer teruggeworpen op het werk van Christus als de enige en voldoende grond van onze zaligheid. Als men bij de vruchten blijft staan als men met enige genoegdoening constateert, dat men waar lijk niet met lége handen bij Jezus komt. ontstaat een theologia gloriae. die de bekeerde met zijn volle handen dreigt in te schuiven tussen de onbekeerden en Christus zelf. „Wilt u ook niet worden als wij, zo GEEN GEESTELIJKE ELITE VORMEN blij. zo gelukkig, zo onbezorgd, zo... met volle han den?" Dan blijf ik zeggen, in weerwil van alle protestbrieven: zo mag het niet! Zonder fanfare Johannes de Doper heeft alleen maar een stem willen zijn, die naar Christus verwees. Hij is zonder fanfares begraven. Hij heeft van zichzelf afgewezen en bij zijn graf is niet getuigd van zijn volle han den. Kortom: het was en is mij alleen en uitsluitend te doen om de prediking van de algenoegzaamheid van Jezus Christus, die buiten ons en zonder ons het heil volkomen tot stand heeft gebracht. De aandacht moet niet te veel gericht zijn op de vrome mens. God wil wel in een zonderlinge genade van de dienst van mensen gebruik maken, maar die mensen moeten zich niet te veel verbeelden. De kerkvader Augustinus en ook Calvijn hebben zich met het probleem van de syllogismus practicus beziggehouden. Alles wat ik in de vorige Kroniek heb willen zeggen, is klassiek samengevat in een paragraaf van de Institutie van Calvijn, die ik nu ten slotte maar overschrijf. Het gaat om Institutie III, 14, 20: „Wij zien dan, dat in de heiligen niet aanwezig is zulk een vertrouwen op hun werken, dat ze aan de verdienste van die werken iets toeschrijven (want zij beschouwen ze niet anders dan als gaven Gods. waaruit ze zijn goedheid leren kennen, en niet anders dan als tekenen van hun roeping, waaruit ze hun verkiezing opmaken), of iets onttrekken aan de onverdiende gerechtigheid, die we in Christus ver krijgen: daar dat vertrouwen van die gerechtigheid, afhangt en zonder haar niet bestaan kan. Dit geeft Augustinus met weinige woorden, maar keurig, te kennen, wanneer hij schrijft: „Ik zeg niet tot de Heer: veracht de werken mijner handen niet; ik heb de Heer gezocht met mijn handen, en ben niet bedrogen; maar ik prijs de werken mijner handen niet aan, want ik vrees, dat. wanneer Gij ze beziet. Gij meer zonden zult vinden dan verdiensten; dit alleen zeg ik, dit vraag ik, dit begeer ik: veracht het werk uwer handen niet; zie uw werk in mij, niet het mijne; want indien Gij het mijne ziet, veroordeelt Gij het; indien Gij het uwe ziet. kroont Gij het; want ook de goede werken, die ik heb, zijn uit U." Twee oorzaken geeft hij (Augustinus) aan. waar om hij zijn werken niet aan God zou durven aanbie den. namelijk omdat hij, als hij enige goede werken heeft, daarin niets ziet, dat van hem is, en verder, omdat ook dit door de veelheid der zonden bedol ven wordt Daardoor komt het, dat de consciëntie daaruit meer vrees en verslagenheid gevoelt dan gerustheid. God stapelt in het leven der gelovigen genadegiften op genadegiften, ook daarin, dat Hij hen doet werken en hun vrucht geeft op hun wer ken. „en Hij gaat met zijn middadigheid voort zó, dat Hij toch wil, dat wij altijd zien op de genadige verkiezing, die de bron en het begin is "(Institutie III, 14, 21). Verbazing En wat de gelijkenis van de talenten betreft, die ons stellig aandrijft uit onszelf en uit onze mogelijk heden te halen wat er in dienst van de Heer in zit wy zullen by de exegese van die gelijkenis niet mogen verwaarlozen, dat Matth. 25: 3146 onmid dellijk op die gelijkenis volgt: namelijk de verba zing der verkorenen, dat zij dit en dat voor en aan de Heer gedaan hadden door hun goede werken. j tum hebben gesteld inzake de opheffing van het celibaat is gisteravond gehouden. De aan wezigen in het Ignatiuscollege in de hoofdstad waren in hoofdzaak leden van de studen tenparochie. Velen van hen wilden, dat de ver loofde studentenpriester Jos Vrijburg kan blijven preken, maar ook de eucharistieviering zal blijven voor- I gaan. Kan dit niet in kerkelijk ver-; band, dan maar er buitenom. 1 maart Ook gaven zij als hun mening te kennen dat als de kwestie-Vrijburg niet voor 1 maart bevredigend is geregeld de diensten zouden moeten worden opgeschort. De meeste stu denten geloofden niet, dat de kerke lijke hiërarchie weieens zou kunnen ingrijpen Een voorstel werd gedaan tot een opiniepeiling in heel rooms-katho- liek Nederland, waarin niet alleen het celibaat aan de orde komt, maar ook de gezagskwestie. De heer Smits, lid van de subde- kanale raad van Amsterdam-Zuid. gooide olie op de golven door te zeggen, dat iedere dreigende breuk in dit stadium van vernieuwing en verwarring funest is. „Het is niet juist", zei hij, „om deze Nederlandse kerkprovincie, die als eerste in de wereld democratise ring van de inderdaad autoritaire kerk ter hand heeft genomen, bin nen twee jaar te laten merken, waar democratisering op uit komt: af scheuring en afsplitsing". Breekpunt Hij zou willen, dat beide partijen in het conflict de dialoog op het breekpunt hervatten. Bij het breek punt was de situatie zo dat erover gepraat zou worden, dat Jos Vrijburg niet zou voorgaan in de eucharistie viering, maar wel in de prediking. Van studentenzijde werd echter de suggestie gedaan als een buitenker kelijke oppositie op te treden omdat men in verder overleg geen heil ziet. Enkele studenten wilden de datum, die de studentenpriesters hebben ge steld, 1 maart, tot het eind van het academisch jaar verleggen. Het is de bedoeling, dat twee van deze hearings zullen volgen. MADRID De arrestatiegolf houdt in geheel Spanje aan. In alle steden patrouilleert de politie, op zoek naar ontevredenen en studenten activisten. De politie heeft het voor al gemunt op langharigen en dragers van baarden. In de pers. die onder strenge censuur staat, zijn over de arrestaties geen berichten verschenen, evenmin als over de situatie aan de universi teiten of over politieke vraagstukken in verband met de noodtoestand. De politie in Saragossa zou de uni versiteit zijn binnengedrongen om 250 studenten, die zich hadden in gesloten, te verdrijven. NED. HERV. KERK Beroepen te Amersfoort (vac. A. C. Smit):' E. H. Kalkman te Maassluis. GEREF. KERKEN Beroepen te Schoonebeek: P. Visser te Tilburg. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Hoek (Z.): kan. D. T. Vreugdenhil te Zwolle. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Ameidc: M. S. Roos te Elburg. Bedankt voor Deventer: J. Weste rink te Kerkwerve-Haamstede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2