COLLEGA'S AANGEVEN IS GEEN VERRAAD Diepgaand onderzoek naar acties in Indonesië nodig Dubbel verlies voor Hans Ree Volslagen verwarring aan prijzenfront Richtlijnen vervolging politieman Uittocht Nederlandse bedrijven naar België Conclusie forumgesprek voor VARA-tv: BOTWINNIK- KAVALEK Volleybalselecties dames en junioren Blokkeer 22 februari tegen Star (Genève) CNV: INDEXCIJFERS MOETEN SNELLER KOMEN DAN ANDERS B- Ceieijnse ((7) overleden Aardgas niet goedkoper CNV tegen krediet- colporteurs Ruimteschepen maakten «raten in de hemel VOORAL CONFECTIEFABRIEKEN 7 DINSDAG 28 JANUARI 1969 HEERLEN De Belgische Maaskant blijkt steeds meer con fectiebedrijven uit Zuid-Neder land, weg te zuigen. Geleidelijk aan kan van een uittocht gespro ken worden. Het verlies aan in vesteringskapitaal en arbeids intensiteit voor Nederland heeft vooral het laatste halfjaar grote vormen aangenomen. Bijzonder Neeroetcrcn bij Maaseik blijkt in trek te zijn. Reeds twee Nederlandse confectiebedrijven heb ben zich daar gevestigd en een derde volgt weldra. De Iduna-korsettenfa- briek uit Uden heeft er een vestiging geopend, waarin 200 meisjes en vrou wen werken. Ook een bedrijf uit Hil versum heeft er een fabriek. Onder handelingen met een bedrijf uit Den Bosch zijn nagenoeg rond. Een wervingsactie van het Bossche Achter het nieuws VARA's derde (maar niet de laatste) Achter het nieuws-uitzending, gewijd aan de oorlogsmisdaden in Indonesië, bestond uit een forum, dat in woor den de daden van Nederlandse mili tairen tijdens de politiële acties onder de loep nam. Vele forumleden hebben in die tijd direct of indirect te maken gehad met het Indonesië- beleid. Op de foto van links naar rechts: outsider" mr. H. van Mierlo (D'66), mr. Th. de Graaf (ex-woord- voerder van de KVP in de Tweede Kamer voor Indonesische zaken), prof. ir. W. Schermerhorn, dr. P. J. Koets, prof. dr. J. Verkuyl, A. A. J. J. Thomson, voormalig brigade-gene raal, en de man, die de zaak aan het rollen bracht, dr. J. E. Hueting. Dr. A. Hoégerwerf hoogleraar aan r.k. universiteit? (Van onze correspondent) AMSTERDAM Dr. A. Hoogerwerf, dde vorig jaar (na een discussie over zijn lidmaatschap van de Partij van de Arbeid! werd benoemd tot lector in de politicologie aan de Vrije Universiteit, is voorgedragen als een der mogelijke rs van wijlen prof. dr. L. G. A. ing, die hoogleraar in hetzelfde was aan de r.k. universiteit te Nijme gen. Aan deze universiteit zijn reeds meer niet-katholieken benoemd. opvolgers van wijlen prof. dr. L. G. -'ïlichting, (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het gezel- schap dat VARA's Achter het Nieuws had uitgenodigd gis teravond in de televisie-uit zending over oorlogswandaden in Indonesië te beoordelen en uit te maken ,,wat er nu ver der dient te worden gedaan", kwam vrijwel eenparig tot de conclusie dat het goed moet worden geacht dat het gesprek over deze zaken aan de gang is gebracht. Wel was iedereen, zij het uit ver schillend oogpunt, het erover eens dat nu nader onderzoek moet volgen. De regering zal moeten antwoorden HOOGOVENSCHAAKTORNOOl WIJK AAN ZEE „Je ziet dat de sterkste heeft gewonnen", merkte grootmeester Jan Hein Donner schertsend op. Tegenstander Ree meesmuilend: „Zo zie je dan maar weer". Het afgebroken prestigeduel uit de tiende ronde van het Hoogo- venschaaktornooi was maandagmor gen dan toch nog In een overwinning voor Donner geëindigd. Analyses hadden uitgewezen dat Ree's kansen duidelijk beter waren. Hij hoefde maar een tussenzet met de dame uit te voeren om Donner's aanval geheel te ontregelen. De gea nalyseerde stand kwam op het bord. Maar in een vlaag van schaakblind heid deed hij een andere zet. Donner wikkelde toen snel af naar een gewon nen eindspel. Die nederlaag had de Nederlandse kampioen kennelijk zo aangepakt dat hij in de 's middags gespeelde partij en voor de elfde ronde blunderde te gen Van Scheltinga. Hij haalde zijn dame uit een penning om daar prompt een toren voor in de plaats te zetten. Van Scheltinga verzwaarde de druk op het gepende paard, hetgeen even later leidde tot stukverlies voor Ree. Na 21 zetten capituleerde hij. Van Scheltinga was een van de weinigen die in de eerste zitting zijn WIJK AAN ZEE De partij Botwinnik Kavalek uit de elf de ronde van het Hoogo- venschaaktornooi verliep als volgt: Wit: M. M. Botwinnik (Rusland) Zwart: L. Kavalek (Tsj. SI) 1. c2c4 g7g6 2. d2d4 Lf8g7 3. Pblc3 c7c5 4. d4d5 d7d6 5. e2—«4 Pg8—f6 6. Lfld3 0—0 7. h2h3 e7—e6 8. Pglf3 e6xd5 9. e4xd5 Tf8e8 10. Lel—e3 Lg7—h6 11. 0—0 Lh6xe3 12. f2xe3 Dd8—e7 13. e3e4 Pb8—d7 14. Ddl—d2 a7—a6 15. Tfl—f2 Pd7—e5 16. Pf3xe5 De7xe5 17. Tal—fi Pf6d7 18. Tf2xf7 De5—d4 schaak 19. Kgl—hl Pd7—e5 20. Dd2—f4 Lc8xh3 21. Ld3—e2 Lh3d7 22. Df4—f6 Pe5xf7 23. Df6xf7 Kg8h8 24. Df7xd7 Te8—f8 25. Dd7xd6 Tf8xfl schaak 26. Le2xfl Dd4—f2 27. Dd6—e5 schaak Kh8g8 28. De5e6 schaak Kg&—h8 29. De6—e5 schaak Kh8e8 30. De5e6 schaak Kg8h8 31. Ta 8—f8 32. De6e5 Kh8g8 33. Le2—g4 De2—h4 schaak 34. Lg4h3 Dh4el schaak 35. Khl—h2 Tf8—fl; 36. Lh3e6 schaak KrR—f8 37. De5h8 schaak Dh8xh7 Ke7—f6 39 schaak Kf6g5 40. schaak Kg5hfi 41. schaak Kh8—g5 42. schaak Kg5h5 schaak. Remise. Lfl—e2 schaak Kf8c7 Dh7—h8 Dh8e5 De5—h8 Dh8—d8 Dd8h8 43. partij tot winst leidde. Vijf partijen eindigden in remise. Medina bekeek met ontevreden blik en de daarbij behorende geluiden een half uur lang de stelling waarin zijn partij tegen Ostojic werd afgebroken en besloot toen tot opgave. Van de remises wer den zowel Donner als Langeweg, die beiden met wit sspeelden (respectie velijk tegen Doda en Portisch) een half punt rijker. Donner overzag de mogelijkheid via een torenzet de par tij open te houden. Langeweg's te genstander Portisch werd door de Nederlander bekwaam gestuit. Na dertig zetten was een eindspel met lopers van ongelijke kleur ontstaan dat geen van beiden meer uitzicht op winst bood. Eerste verlies Botwinnik die remise speelde tegen Kavalek zag aan de kop van de rang lijst Geiler naast zich verschijnen, die in de avonduren zijn afgebroken partij tegen Ciric met winst afsloot. De Zuidslaviër leed hier mee zijn eerste nederlaag. Botwinnik en Gel- Ier verzamelden uit elf partijen acht en een half punt. Portisch en Keres delen de derde plaats met een punt achterstand. De Fries Eddy School bereikte in de meestergroep de gedeelde tweede plaats door een overwinning op de Pool Bednarski. Voor het bereiken van een meesterresultaat heeft School nog l'/s punt nodig uit vier partijen. Resultaten De uitslagen van de maandag gespeelde wedstrijden ln het Hoogovenschaaktornool lulden: afgebroken partijen uit de tiende i ronde: Ostojic (Z SI) Van Scheltinga (Ned) 0—1. Ree (Ned) Donner (Ned) o—l; 1 elfde ronde: Donner Doda (Pol) Vi'It, j Van Scheltinga - Ree 1—0. Medina (Sp) Ostojic 0—1 (aanv. afg.). Lombardy (VS) j Olafsson (IJsl) V»—Keres (Rus) - Ben- i koe (VS) Langeweg (Ned) Por- j tisch (Hong) >/t—1Botwinnik (Rusl) - Kavalek (Tsj Sl) (aanv. afg.), Clric I vl„OQ1 VC16CVC1I. W1I. uc 17ur"nV''Botwln- onthullingen zijn belangrijke lessen nik en Geiler beiden R'pnt.. 3/4. Keres en te trekken, ook voor de toekomst en mogelijk een parlementaire en quête houden. Daarbij moet volgens inzicht van sommigen eventueel als nog berechting van gepleegde mis daden niet worden uitgesloten. Medegedeeld werd dat de heren Beel en Drees, respectievelijk minis ter-president tijdens de eerste en de tweede politionele aktie, de uitnodi ging om te komen praten hadden af gewezen. Ook mr. Jonkman des tijds minister van overzeese gebieds delen en prof. Romme hadden be dankt. Onrecht Wel was prof. Schermerhorn. voor zitter van de commissie-generaal die in Lingadjatti over de souvereiniteits- overdracht onderhandelde. Deze zei, dat de VARA-onthullingen tiendui zenden mannen, die twintig jaar ge leden in eer en deugd aan de aktie deelnamen, onrecht hebben aange daan omdat zij geen misdaden op hun geweten hebben. Hij juichte het toe, dat het nu uit is met borstkloppen en de gebeurte nissen voor de geschiedschrijving tot ware proporties worden terugge bracht. Later in het gesprek bekende prof. Schermerhorn geëmotioneerd, dat hij veel heeft geweten toen hij in Indo nesië was. „Ik had toen weg moeten gaan, maar ik liet me te veel leiden door telefoongesprekken met wij len Koos Vorrink. In de laatste weken voor de souvereiniteitsover- dracht spuugde ik van mezelf. Ik ben blijven zitten omdat een ander het misschien nog slechter zou doen." V erantwoordelijkheid Er werd eerst gediscussieerd over de verantwoordelijkheid: mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Nij megen en destijds als KVP-Kamer- lid woordvoerder over de Indonesi sche kwestie, vond dat er in de uit zendingen te veel was gegenerali seerd. Ook kan Achter het Nieuws niet het hele Nederlandse volk ver antwoordelijk stellen voor de gebeur tenissen. Als oud-Kamerlid wilde hjj echter de parlementaire verantwoordeiyk- heid zeker dragen. De gemaakte fou ten moeten niet worden opgeblazen tot een volksschuld. Generaal Thomson, een van de toenmalige bevelhebbers in Indonesië, was degene die de onthullingen af wees, hoewel hij, nu de steen aan het rollen is gebracht, nader onderzoek wenst ter rehabilitatie van de tien duizenden oud-militairen die hier door onnodig in opspraak zijn ge bracht: „U hebt groot leed aangericht in gezinnen van onschuldigen." Ook verklaarde hij, dat generaal Spoor destijds „zeer vuil" was op wangedrag en wel degelijk misdra gingen voor de krijgsraad heeft ge bracht. Hij trachtte verschillende aan klachten te ontzenuwen. MET BEWUST Prof. dr. J. Verkuyl, hoogleraar aan de VU, goot olie op de golven door te zeggen, dat regering, parlement en volk in die tyd zich niet bewust zyn geweest van wat er in werkelijkheid gebeurde aan w angst, misplaatste disme. Hij bevond zich tussen de twee akties in Indonesië en drong toen al aan op het elkaar vergeven. Uit de J. Koets, destijd kabinetchef van gouverneur-generaal Van Mook, wist van nog meer misdaden. Ook hij verklaarde, dat de algemene inzich ten toen fout waren: Nederland on derschatte de werkelijkheid van het Aziatische nationalisme en de geeste lijke waarden ervan. Nu de steen aan het rollen is gebracht, moet alles maar op tafel komen. Dr. HUETING Dr. Hueting lichtte zijn aanklach ten nog eens toe. Op zeer koele toon zei hij, dat het gat tussen comman danten en laagste uitvoerders van de akties groter was, dan hij al dacht: de bevelhebbers wisten dikwijls niet wat de soldaten deden. Dat blijkt nu wel. Het Tweede-Kamerlid mr. H. A. F. M. O. van Mierlo. als „onpartijdige" gehoord, sprak van „een stukje ver dringing van een nationaal geheim". Nederland is in de oorlog niet scho ner dan andere landen; het is goed dat te erkennen. Ook moet men zich bezinnen op het in de toekomst voor komen van extremiteiten. Hij was de eerste, die eventuele berechting als nog niet wilde uitsluiten. Prof. Verkuyl wilde tot elke prijs voorkomen, dat een nader onderzoek tot een binnenlandse kwestie van partijpolitiek zou leiden. Hij ver weet de grootste fout aan dr. Beel „die destijds met een minimum aan kennis een maximum aan verant woordelijkheid nam". Bij de afsluiting van het gesprek verzette Herman Wigbold zich tegen de visie van generaal Thomson dat de onthullingen eenzijdig waren. Nog eens herhaalde hij dat Achter het Nieuws niet het gehele volk aan sprakelijk wil stellen, ook niet alle toen in Indonesië aanwezige militai ren. De VARA zal de teksten van de drie uitzendingen bundelen en als dikke brocure „Indonesië" ge titeld, in februari laten verschij nen. De prijs wordt ƒ2,50. textielbedrijf in Nederlandse dagbla- den (kosten ƒ20.000) leverde welge- teld één sollicitante op. Kort geleden i opende de confectie-fabrieken „Rosit- ta" uit Sittard in Maaseik een nieuwe produktie-vestiging. waar al 150 Bel- j gische meisjes en vrouwen werken, j In het algemeen is de bereidheid om in confectiebedrijven en soortge lijke vestigingen te gaan werken gro ter dan van Nederlanders en vele pendelaarsters, die eerst in Maastricht, Tegelen en andere plaatsen werkten, blijven nu in Bel gië. FACILITEITEN Een factor, die meespeelt bij de uittocht van confectiebedrijven is de bereidheid van Belgische gemeenten zelf voor een gebouw te zorgen of anders zoveel faciliteiten aan te bie den, dat een vestiging op Belgisch gebied aantrekkelijk wordt. Meestal blijft de hoofdzetel in Ne derland en worden de afgewerkte produkten later weer in Nederland ingevoerd en in de handel gebracht. De arbeid voor gehuwde vrouwen blijkt in België in elk geval beter gehonoroeerd te worden dan in Neder land. Bovendien hebben de grotere Belgische tegemoetkomingen en een veelal snellere afwerking van aan vragen tot vestiging door de officiële instanties, tot gevolg, dat reeds vrij veel nieuwe vestigingen met een gro te arbeidsintensiteit Nederland de laatste tijd langs de neus zijn gegaan. DEN HAAG Voor de nationale training voor dames, een combinatie van senioren en junioren, die voor het eerst op 7 februari in het spor- tientrum te Zeist wordt gehouden, heeft de NeVoBo de volgende speelsters uitgenodigd: Truus Grun- nekemeyer en Ans Snuverink (Vre- destein), Joke den Dekker, Marijke Bruggeman en Mathilde van der Berg (Haag '68) Tonnie Verdijssel- donk, Henriette Wijnands en Herma Karsten (Karanoi), Aukje de Vries. Iet Pranger en Aukje Geertsma (DVC), Truus Gielen (Bekkerveld), Annemieke van der (Horst (AMVJ), Nel van der Werf (Lycurgus). Fransje Arts en Cobie Verhagen (DOS '58), Hilda Kiewiet (Boemerang). Annie Hatisma (Valbovol) en Corrie Hoog kamp (ZONO). De jeugdploeg (heren), die op de zelfde dag begint met de training als onderdeel van de voorbereidingen voor het Europese juniorenkampi oenschap, dat in het najaar in Moskou wordt gehouden, bestaat uit: Houwen (Oranje Nassau). Janssen (Hovoc), Willems (VC Heer), Warns en Van der Klift (HML/CLV), Muller (Isala), Rijksen (CITO), Bezemer en Sytsma (DVC), Van Gorsel (Valbo vol), Bosch (Petrus en Paulus), Cou- wenbergh (Willem II) en Jonk (Smash). DEN HAAG De wedstrijden voor de achtste finales van het tor nooi om de Europese volleybalbeker tussen Blokkeer en het Zwitserse Star Geneve zullen in Nederland worden gespeeld. De eerste wedstrijd wordt zaterdag 22 februari in Voor burg gespeeld. De tweede ontmoeting een dag later in Tilburg. De Franse hoedenontwerper Mare Olivier blijft in de wedloop in de lentemode niet achter: tijdens een I show in Parijs was dit opvallend I werkstuk te zien, een van de vele van zijn collectie. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Als het enigszins mogelijk is, zullen de indexcijfers voor de gezinsconsumptie over de eerste maanden van dit jaar sneller beschikbaar moeten komen dan nor maal. Want alleen deze cijfers kun nen misschien een eind maken aan de volslagen verwarring, die er nu aan het priizenfront bestaat". Dit schrijft het Christelijk Natio naal Vakverbond in zijn blad De Gids. Volgens het CNV kan niemand op het ogenblik een wijs woord over de prijzen zeggen, omdat niemand z(jn beweringen met bewijzen kan sta ven. Wel staat volgens de vakcentralen vast, dat de btw het uitgavenpatroon van honderdduizenden gezinnen fi naal overhoop heeft gegooid. „De huisvrouwen evaren elke dag weer, dat de prijsstijging op het ogenblik misschien eerder ln de buurt van 5 procent zal liggen dan op 1.1 pro- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft zijn leden opgeroepen zich te verzet ten tegen misbruik van de so ciale verzekeringen en niet bang te zijn als „verrader" te worden gebrandmerkt. „Iemand, die een at er in werkelijkheid y-* /"A 1 TT Doda 51/!. 10/11/12. Lombardy. Os»ojir en Kavalek 413. Langeweg 4. 14. Van Schel tinga 3. 13/16. Medina en Ree 2. Meestergroep: afgebroken partijen 10e ronde: Kurajlca (Z Sl) Honfl (Hong) J/,, Gaprlndasvili (Rsul) Kozma (Tsl Sl) 1—0. Westerinen (Finland) Krabbé (Ned> 1—0 (aanv. afg.). Elfde ronde: Krabbé (Ned) Kramer (Ned) 0—1. Kozma (Tsj Sl) - Westerinen (Finland) 1—0. Bredewout (Ned) Gaprln dasvili (Rusl) 0—1 (aanv. afg.). Jongsma (Ned) Cortlever (Ned) 0—1. Scholl (Ned) Bednarski (Polen) 1—0 aanv. afg.). Hon fl (Hong) Hartoch (Ned) 1—0. Sandor (Hone) Kurajlca (Z Sl) 1—0 (aanv afg). UJtelky (Tsj SI) Ctocaltea (Roem) 1—0 (aanv. afg.). Meestergroep: stand: 1. Honfl 9"». 2/3. Scholl en Kurajica 8. 4. Westerinen 7. 3/8/7. Ciocaltea, Cortlever en UJtelky 6",. 8. Bed narski 6 plus 1 afg.. 9 t/m 13. Krabbé Kramer. Gaprlndasvtli en Sandor allen 4' 14. Jongsma 3. 15. Hartoch 2'i. 16. Brede wout 2 Dameseroep: Afeebroken partijen 4e ronde: Hellwlg (Polen) Sokolov (Z S'.) o—i (aanv af"), se ronde: vreeken <Ned> Hellwlg (Polen) opn. afg.. 6e ronde: Nlcolau (Roemt Sokolov (Z Sl) 1—0 (aanv. afg.). V d. Glescen (Ned) Heemskerk (Ned) 'r—1 7e ronde: Heemskerk (Ned) Tuk (Ned) uitgesteld. Ivanka (Hong) V d. Glessen (Ned) afg.. Sokolov (Z Sl) Timmer (Ned) Vreeken (Ned) Nlcolau (Roem) 1— Vokralova (Tsl SI.) Gutierrez Sp 1—0 (aanv. afg). Lltmanovlcz (Polen) Heiwig (Polen) "r Dameseroep: stand: 1. Timmer fi pnt., 2/3. Nlcolau en Vokralova 5. 4. ivanka 4'/t plus 1 afe-, 3. Sokolov 4, fi. Veeken 3'/«. 7. Heemskerk 3 plus 1 uitgestelde oartlj. R. V. d. Glessen 2"? plus l afg.. o Tuk 2"r plus 1 Uitgestelde par'11 ""11. Gutierrez en Llt manovlcz l'/i. 12. Hellwlg 1 plus 1 afg. even vallen en daarover wil hij voor de VARA-tv wel voorlichting geven. De Amsterdamse wethouder dr. P. Voor klein-verbruikers DOETINCHEM In de leeftijd van 77 jaar is in Doetinchem over leden de heer B. K. Geleijnse, die in zijn leven een groot aantal functies heeft bekleed. De heer Geleijnse was als offi cier docent bij het instructiebatal jon en aan de onderofficierscursus, beide te Kampen. Daarna werd hij leraar aan de KMA. Hij is directeur geweest van de Rudolf Stichting in Achterveld, on van 1947 tot 1956 directeur van De Kruisberg in Doetinchem. In 1950 nam hij voor de a.r. zitting in de gemeenteraad van Doetinchem, waar hij ook tien jaar wethouder is geweest. De overledene was meermalen lid van de gc-neiale -vnode van d>- DEN HAAG De aardgastarieven j Gereformeerde Kerken. Hij was voor de klein-verbruikers zullen niet worden verlaagd. De gasdistributiebe- drijven werken zelfs verliesgevend bij i macht. deputaat voor de geestelijke ver zorging van land-, zee- en lucht - levering aan klein-verbruikers (afname minder dan 300 kubiek meter gas per jaar) en om deze reden kan niet wor den gedacht aan een prijsverlaging van het gas voor deze categorie. Minister De Block (Economische Za ken) rekent het Tweede-Kamerlid me vrouw Brautigam (soc.) voor dat de levering van 300 kubieke meter aardgas per jaar het gasbedrijf minimaal 87,40 kost terwijl aan gas- en meterrecht 87 per jaar wordt ontvangen. De minister voegt hieraan toe dat het gemiddelde verbruik van de kleinverbruikers ech ter minder is dan 200 kubieke meter per jaar. De heer Geleijnse maakte deel uit van de commissie voor interkerke lijk overleg in de Gelderse Achter hoek en heeft een belangrijke rel gespeeld in de Nationaal Christen Officieren Vereniging, de Konink lijke Nederlaandse Militaire Bond Pro Rege, en in de Gereformeerde vereniging voor drankbestrijding. Zijn verdiensten vonden erkenning in de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis geschiedt donder- I dagmiddag in Doetinchem. diefstal ziet plegen wordt ook niet als verrader aangemerkt als h\j daarvan aangifte doet'.'. Het CNV meent te weten dat ve len, die personen, die misbruik van de sociale verzekering maken, met naam en toenaam kunnen noemen, weigeren die gegevens aan de des betreffende instanties door te ge ven omdat ze niet als „verrader" willen optreden. Voor 1969 worden de uitgaven van de sociale verzekering geschat op meer dan 13.5 miljard gulden. Ve len zien het niet als diefstal uit zo'n grote pot iets extra's mee te pikken onder het motto „Je betaalt ervoor, dan wil je er ook wel eens van plukken". Een dergelijke hou ding getuigt volgens het CNV ech ter van een verwerpelijke mentali teit, want „wat diefstal is, moeten wij diefstal blijven noemen". Dat er inderdaad misbruik wordt gemaakt blijkt, aldus de vakcentrale, uit de uitslag van de steekproefcon trole onder 150 inwoners van Eind hoven, waarbij bleek dat 60 van deze mensen hun sociale uitkering ten on rechte ontvingen. Er wordt niet alleen misbruik ge maakt van de sociale verzekering (hoewel het Eindhovense onderzoek niet maatgevend is voor de situatie in heel het land), maar ook van de algemene bijstandswet, zoals bijvoor beeld in Amsterdam, waar 32 mensen de gemeentelijke sociale dienst in een half jaar tijds voor 138.000 hebben opgelicht In alle gevallen gaat het om diefstal van gemeenschapsgeld, aldus het CNV, dat pleit voor meer samenwer king tussen bedrijfsverenigingen en sociale diensten en voor een algemeen gerichte controle op brede basis. „Als dit kwaad niet wordt uitgeroeid, wordt er een smet gelegd op ons so ciale zekerheidsstelsel en bederft men het voor hen, die er op de juiste gron den een beroep op doen." UTRECHT Het Christelijk Na tionaal Vakverbond heeft veel waar dering voor het wetsontwerp, dat de (verouderde) geldschieterswet moet vervangen, maar heeft er bezwaar te- 1 gen dat de regering het colprteren met kredietleningen mogelijk wil ma ken. „We hebben geen behoefte aan gelei ir irpt kredieten aan de deur" aldus het CNV. Boze Turkse boeren: ANKARA Vijf Turkse boe ren hebben gedreigd de Ameri kaanse en Russische ambassade 'e stenigen als zij geen schadever- "ophing krijgen voor de overstro mingen. die he1: gevolg zijn van de zeer zware regenval van de laatste dagen De regen komt aldus de boe ren. uit de gaten die Amerikaan se en Russische ruimteschepen in het heelal hebben gemaakt. Mei de -uimteschepen zijn zes grote 'aten gemaakt en daardoor ls ver- rhrikkelijk veel water ge droomd dat erge schade heeft •o"p|pverd En dat was een forse ripv^r„nedirp waard. De verontwaardigde boeren be sloten tot hun actie over te gaan 'h aadplegiiig van een godsdien- :tig leider de het hen allemaal hc»s>rfijn uitlegde Toen de boeren naar Ankara ''wamen hadden zi1 z.es manden met keistenen bij zich. „Geld of die gaan door de ramen" riepen 4p pheindé mannen cent, die de regering in een optimis tische bui heeft voorspeld", aldus De Gids. (Het CNV doelt hier kennelijk op een totale prijsstijging van 5 procent, waarvan de prijsver hogingen als gevolg van dc btw slechts een onderdeel zijn. Het Is nl. voorshands niet aan te ne men, dat de btw tot een prijsstij ging van 5 procent zal leiden, al ls de geschatte 1.1 procent zeer waarschijnlijk aan de lage kant geweest. Zoals bekend heeft on- se sociaal-economische redactie onlangs reeds een totale prijsstij ging van ca. 5 procent verwacht, inclusief de prijsverhogingen, die buiten de btw zijn ontstaan Red.) DALING? Het kan zijn, aldus het CNV, dat door een prijsstop voor bepaalde be drijfstakken en door betere calcula ties van de winkeliers binnenkort een aantal prijzen weer gaat dalen. „Maar de huisvrouw moet nü de prijzen betalen, die nü worden ge vraagd en dat betekent voor de ge zinnen, die van een minimum-inko men of een speciale uitkering rond moeten komen, dat zij hun bestedin gen moeten inkrimpen. Aangezien zij al op het minimumniveau leefden, kunnen ze geen maanden wachten om te zien of het in april of mei mis schien toch nog wel meevalt met het prijspeil." „Juist de zwakke groepen zouden daarom ten zeerste gediend zijn met een versnelde rapportage van het Centraal Bureau voor de Statistiek, omdat pas kan worden nagegaan of speciale maatregelen nodig zijn als men over de indexcijfers beschikt". Minister Beernink: DEN HAAG Minister Beernink van binnenlandse raken heeft In overleg met zijn collega van justitie Polak richtlijnen opgesteld voor straf vervolging van politiemannen. De korpschef, de burgemeester en de officier van justitie moeten worden ingelicht, als het vermoeden bestaat dat een politieman een strafbaar feit heeft gepleegd. Als de officier van Justitie denkt dat een agent buiten zyn boekje is gegaan, moet de burgemeester of de korpschef een onderzoek instellen. In bepaalde gevallen moet dit echter worden verricht door de rijksrecher- che. Ais de politie tijdens ordeverstorin gen wordt geconfronteerd met on overzichtelijke situaties en zich geen ernstige gevolgen voordoen wordt de politie niet vervolgd. Dat gebeurt wel als er aanwijzin gen zijn, dat de politieman ten on rechte geweld zou hebben gebruikt. De officier van justitie beslist of een aanklacht moet worden behandeld. Dat geschiedt alleen, als de klagei Is gehoord. Wordt een agent niet ver volgd, dan kan de aanklager by een gerechtshof in beroep gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7