Tsj echenduimschroeven worden aangedraaid GEEN CHARGES IN PRAAG Laatste (en geringekans voor Europese luchtbus SITUATIE LIJKT THANS UITZICHTLOOS ANGST EN WANHOOP ALS VROEGER Vermoedelijk na het Russisch partijcongres RUIM 200 SPANJAARDEN GEARRESTEERD Minister ontkent dat Franco zal aftreden .PROCES Doet Fokker mee? AGENDA' BERAAD Vliegers tegen Vlasfabriek in brand: schade kwart miljoen 5 DINSDAG 28 JANUARI 1969 (Vervolg van pag. *1) Opnieuw liggen er narcissen en seringen bij de nationale schrijn, maar vergeleken met de bloemen- vracht van de vorige week, steken ze bepaald armzalig af. De houding van de politie wordt gekenmerkt door verwarring en onzekerheid. Men weet niet goed raad met het afgekondigde samenscholings- en de monstratieverbod; men laat de jeugd dan ook maar een beetje begaan. Niet schietklaar Alleen als de zaken uit de hand dreigen te lopen, grijpt men in. Ove rigens niet met harde hand en zeker niet schiet- of ranselklaar. De ongeregeldheden van zondag, die in de hele Westeuropese pers nogal wat apndacht getrokken heb ben, moeten dan ook in de juiste proporties worden gezien. Het is waar dat misschien 1500 jon geren aan een wat vage betoging deelnamen, maar het is beslist on waar dat de 'Praagse politie de stra ten heeft moeten schoonvegen. De meeste demonstranten hebben zich door tot kalmte manende luidsprekerstemmen laten overreden en zijn rustig naar huis gegaan. De paar bussen met politiemannen, die waren ingezet, kunnen in geen enkel opzicht vergeleken worden met de manschappen en het materieel die door de Pari-se oproerpolitie werden gebruikt tijdens de stakingen en de relletjes :n mei van het vorig jaar. Van de jongeren, die tenslotte overbleven, en die het standbeeld van koning \7enceslas wilden bezet ten, is er niemand in elkaar geslagen. Wel zouden ter twee politiemannen zijn gewond. Geen charges Van echte charges is noch zondag- noch maandagavond sprake geweest. En de arrestanten volgens een of ficieel bericht van gisteravond zou het om 200 personen gaan die wer den opgebracht, zijn allen binnen het uur weer vrijgelaten. Het gros van de studenten schijnt zich te willen houden aan de afspraak die met de regering is ge maakt géén moeilijkheden te veroor zaken, die tot het ingrijpen van de Russische bezetter zouden kunnen leiden. Het gaat hierbij niet alleen om akties van liberale zijde, maar ook om provocaties van uiterst rechts. In Praag heerst al dagen de vrees dat een uitgesproken neo-Stali- nistische groep onder leiding van de vooraanstaande partij-ideoloog Vil- lem Novy een putsch voorbereidt te gen Dubcek en de zijnen. Tot deze gróep, die zich vooral in de Vereni ging van Sowjetvrienden georga niseerd heeft, behoren figuren als Jo- das, Kapek, Kolder. Svetska, Jakkes en Indra. die al sinds maanden bestempeld worden als verraders of zwakkelingen. Gevaar De kring-Ncvy is er volgens inge- wijden op uit de gelegenheid te (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Het Tsjechoslowaakse jeugdblad Wereld in Beeld is gisteren met een nummer verschenen dat voor een groot deel is gewijd aan het vrijwillige martelaarschap van Jan Palach. Er moet in te lezen staan dat de student zichzelf eer6t met ether heeft ver doofd om de pijn van zijn zelfverbranding minder te voelen. Onder een foto (ter grootte van een pagina) van de 21-jarige wanhopige jongeman staan de dramatische woorden, afkomstig van een in een Duits concentra tiekamp omgekomen Tsjechoslo waakse journalist: „Mensen, ont waakt, er is een mens gestorven". De ingestelde censuur voor de pu bliciteitsmedia wordt nog altijd op een merkwaardige wijze geïnterpre teerd. Een van de vele weekbladen drukt in extenso een artikel af van de Russische Nobelprijswinnar pro fessor Zacharof, die de moed had de periode van Stalin en diens bloed hond Beria te kritiseren. Tien mil joen mensen werden vermoord. Vijf tien miljoen anderen werden ver laagd tot een jarendurend bestiaal bestaan in Siberië. In het betreffende artikel hebben de Tsjechoslowaken ook kunnen lezen dat er tussen Stalin en Hitier slechts op een punt een verschil bestond. Het vrederegime van de ro de Russische despoot duurde namelijk twee keer zo lang als dat van de Duitse tiran.... Tv-uitzendiiig Al even uitdagend voor de Russische bezetter moet de lange te levisieuitzending zijn geweest, waar scheppen desnoods door doldrieste daden van liberale heethoofden uit te lokken of uit te buiten die een nieuw ingrijpen van Moskou noodza kelijk maakt. Onder dekking van de Sowjettanks zou dan een greep naar de macht worden gedaan en alle ver lichte politici worden gewipt. De centrale regering van Tsje- choslowakije onderkent dit gevaar. Zij stelt zich dan ook naar alle zijden afwerend op. Het spel in Praag is weliswaar verloren, maar nog lang niet uitgespeeld. Wijsheid en taktisch inzicht zullen bepalend zijn voor de wijze, waarop de kaarten uiteindelijk zullen vallen. MADRID De Spaanse mi nister van voorlichting Fraga Iribarne heeft ontkend, dat ge neraal Franco in april zal af treden. Het Spaanse staatshoofd voelt zich „beter dan ooit". Gis teren circuleerden geruchten als zou Franco in april de macht overdragen aan troonpretendent Juan Carlos. Minister Iribarne ontkende dat de afkondiging van de noodtoestand ge lijk stond met een „militaire staatsgreep". Er is volgens hem geen enkele militaire druk geweest. Iribar ne ontkende, dat er ministers tegen de afkondiging van de noodtoestand zouden zijn geweest. Alle ministers hebben de maatregel goedgekeurd als middel om een einde te maken aan de „communistisch- anarchistische chaos aan de universi teiten". Volgens Iribarne betekent de nood toestand niet het einde van de Spaanse „iberalisatiepolitiek". De uitzonderingstoestand zal dit proces niet tegengaan, maar vormt slechts een waarschuwing en een kleine pau ze. Er zijn volgens de minister sinds vrijdag niet meer dan 200 mensen in ex-politieke gevangenen uit de tijd van Gottwald en Zapotocky een boek je open deden over de behandeling van hun strafzaak en over hun leven achter de tralies. (Een deel hiervan werd door de NCRV-televisie aange kocht) De met rancunes overladen intel lectuelen, die men aan het woord liet en die het vorig jaar tevergeefs heb ben geprobeerd zich in de „Club van 231" te organiseren, namen geen blad voor de mond als het op weergeven aankwam van door de Russische ge heime dienst geïnspireerde schandda den. De censuur in Tsjechoslowakije wordt kennelijk zo soepel gehanteerd dat er voor de schrijvers en journa listen nog ruimte genoeg over blijft er een mening op na te houden, die afwijkt van de officiële. Voor de tekenaars geldt precies hetzelfde. Legio zijn de grapjes, die dagelijks in de vorm van cartoons worden gedebiteerd en waarin duide lijk sprake is van een afzetten tegen de geknevelde regering en de op de achtergrond conspirerende bezetter. Studenten Ook de studenten hebben er een nieuw, nog gestencild blad bijgekre- gen. Het eerste nummer verscheen op de dag van de begrafenis van Jan Palach. De in protcstvorm gegoten krant verschijnt onregelmatig en wordt gratis verspreid. Een door de Russen uitgegeven en in het Tsjechich verschijnend tijdschrift Sprany blijft in Praag de ergernis, maar gelukkig ook de lach lust opwekken. Het recept van de samenstellers („de redactieraad der verbonden legers") Is eenvoudig. Alle feiten en omstandigheden worden verdraaid of uit elkaar gerukt. Hier door ontstaat een beeld dat de goege meente moet doen geloven dat de Tsjechen en Slowaken nog dagelijks blij zijn met de Russische interven tie. Een goed voorbeeld van het bedrij ven van tegenpropaganda met offi ciële Sowjetstukken treft men in een boekwinkel aan op het Wen- ceslasplein. Daar ligt het door Moskou uitgegeven en in het Tsje chisch vertaalde witboek in de etala ge, dat over de gebeurtenissen in Praag handelt tijdens de donkere au gustusdagen van het vorig jaar. Het is een aaneenrijging van leugens, alsook van fotografische bedriegerij en, die de woede heeft opgewekt van het hele Tsjechoslowaakse volk. Zelf lezen Toch slaat men daar in die boek winkel elke dag een pagina van dit witboek om. De voorbijgangers kun nen dan zelf lezen een reusachtige papieren vinger wijst naar het ver valste stuk hoe de Russische versie luidt van het drama, waarbij ze zelf zo nauw betrokken zijn ge weest. Er is overigens ook een zwartboek, dat slechts in een duizendtal exem plaren gelichtdrukt werd, en ook of ficieel niet mag worden verspreid. De samenstellers zijn leden van het historisch instituut. Op zakelijke, we tenschappelijke wijze wordt daarin elke pagina weerlegd, die het Russische witboek telt. De Tsjechoslowaken zijn zich er terdege van bewust dat de duimschroeven straks verder zullen worden aangedraaid. Waarschijnlijk na het Russische partijcongres, dat over enkele maanden gehouden zal worden. De hopeloze, uitzichtloze situatie, waarin ze verkeren, zien ze mis schien beter dan menige Westerse waarnemer. Langzaam, maar zeker zien ze zich afzakken naar de apathie en de wereld van angst en vrees van vroeger. Noch in politiek, noch in economisch opzicht zullen ze het kunnen redden. Hun uitingen en uitdrukkings wijzen van nu zijn de laatste strohalmen, waaraan ze zich vastklampen. De tragiek is te snijden in dit land, dat het Wes ten boven het Oosten verkiest, maar dat in feite geen keuze heeft. In Iraks hoofdstad Bagdad heeft een trio rechters veertien man schuldig bevond en aan sabotage, spionage en complot om president Hassan el Bakr af te zetten. Onder grote belangstelling het schouwspel nam de proporties aan van massaal volksvermaak werden zij opgehangen. Negen van hen waren joden. Op de foto: de beklaagdenbank tijdens het „proces". De EEG-ministers zijn vandaag in Brussel bijeen om van ge dachten te wisselen over Mans- holts landbouwsaneringsplannen. Op de foto: EEG-voorzitter Jean Rey (links) en vice-voorzitter Sicco Mansholt beraden zich over de agenda. (Van onze luchtvaartmedewerker) LONDEN Binnenkort ko men regeringsvertegenwoordi gers van West-Duitsland, Enge land en Frankrijk bijeen om te beslissen over de Europese lucht bus A-300B. De Amerikaanse concurrentie is inmiddels zo dringend geworden dat het thans wel de laatste kans is voor dit project. Insiders geven het toestel evenwel niet veel kans, en ook de Britse en Franse vliegtuigin dustrie houden al rekening met een afwijzing. De A-300B is het resultaat van het Europese luentbusconsortium, bestaan de uit Hawker Siddely, Sud Aviation en de ..Arbeitsgemeinschaft Airbus". Het ontwerp is al verschillende jaren gearresteerd. Talrijke personen, die vijandig jegens het regiem staan, zijn niet lastig gevallen. Volgende week zal de minister van onderwijs een witboek uitgeven over de hervorming van het hoger onder wijs. Daarin staan maatregelen van historisch belang, zei minister Iribar ne. Masker gevallen Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVW) en het Wereldverbond van de Arbeid (de voormalige christelijke vakbond) hebben de noodtoestand veroordeeld. „Het masker is gevallen", aldus een verklaring van beide bonden. „De zo genaamde liberalisatiepolitiek is al leen maar een poging geweest om de deur van de EEG open te krijgen voor een slecht gecamoufleerde dicta tuur". De bonden roepen de aan gesloten organisaties op bet Spaanse regiem te veroordelen. WASHINGTON De democratische j leider in de Senaat Mike Mansfield steunt een plan van senator Vance I Harkte een ministerie voor de vrede in te stellen. Volgens het plan zullen vijf bestaande federale organisaties in i het nieuwe ministerie worden ver enigd. I IEDEREEN had zich zo langza merhand in de zenuwen gewor- I pen. Er was dan ook zoveel aan vooraf gegaan! Eerst na talloze jaren de heront dekking. Het begin speelt zich af in de jaren na de Eerste Wereldoorlog toen een klein hongerig Hongaars meisje naar Nederland kwam. Na een droomjaar ging het kind terug. Er werden nog wat brieven gewis seld, maar wat kan een meiske van zes schrijven? De Hollandse woordjes, vlot uitge roepen in het spel, waren klanken en geen schrijf bare letters. Zo ging het contact verloren. Alleen de her innering aan een ver en goed land bleef. Een heel mensenleven gleed ver der. Het meisje trouwde; de vrouw werd weduwe. Een bescheiden bestaantje, meer niet. Tot op een dag een auto pech kreeg voor haar huis. Een auto met NL. Holland... Een gebarengesprek en een naam noemen van lang gele den. Omdat de wereld immers klein ls, behoorde die naam aan kennissen en zo werd een contact hersteld. Daarna een plan gemaakt: „Laat haar hier komen..." Correspondentie volgde, papieren werden in orde gemaakt. Wel pas geen pas, toch een pas... Eindelijk kon zelfs de reisdatum worden vastgesteld. De gastfamilie was in alle staten. Schreef laatste instructies voor de reis. „We komen je in Utrecht ha len. Geen overstapperij voor je. Je kunt van Wenen af blijven zitten..." Gisteravond stond de familie in Utrecht aan het station. Met bloe men, met een brede lach. De trein denderde binnen. Portieren openden. Twee vlotte meisjes stapten uit. Niemand meer.... Niot aangekomen Van voor naar achter en van ach ter naar voor holden de afhalers de trein door. Geen vriendin van mid delbare leeftijd De trein reed weg naar Amster dam. Wanhoop bij de achtgrblij venden op het verlaten perron. Arnhem gebeld. Geen Hongaarse dame gepasseerd. In Amsterdam de treinconducteur opgespoord. Geen dame gezien. Vreselijke veronderstellingen: ge arresteerd bij de grens: politiek ver dacht, deviezensmokkel... Medelijden: de stakker, op van de zenuwen natuurlijk; in paniek op reis gegaan, een fout gemaakt.... Uren later een telefoon. Vreemde stem die in proper Hollands zegt, dat men in de trein een Hongaarse dame ontmoet heeft, die naar Den Haag wil, echter een kaartje naar Utrecht heeft. Het telefoonnummer had ze op een papiertje, hoe moet dat nu? Weer een uur later de ontmoeting aan het Haagse station; de vriende lijke begeleider het enkele reisje Utrecht-Den Haag terugbetaald en logee in snel tempo naar huis ge voerd. Met armen.en benen, een half snel ingestudeerd woord Hongaars en van haar kant wat Duits, het gesprek. Moeilijkheden bij grens? Douane? Maar ze glimlacht sereen, middel baar dametje dat helemaal niet meer op het kleine hongerkind lijkt, maar meer de overgrootmoeder van dat kind. Schudt van neen, neen. Maakt ge baar met gevouwen handen tegen wang, ogen dicht.... Geslapen heeft ze. Heerlijk gesla pen in de trein. Zo geslapen, dat ze niet eens gemerkt heeft dat de wa gon werd afgehaakt in Frankfort- Dat de conducteur haar bij de controle niet gemerkt heeft is geen wonder, want ze zit er ook nu zo stil, zo nietig. Vindt dan het eerste Hollandse woord van heel, heel lang geleden terug en zegt behoedzaam: „Lekker...." nog eens slaapgebarend. in studie en werd laatstelijk aange houden vanwege de te hoge ontwikke lingskosten. Volgens het meest recente resultaat van de gezamenlijke studies zal de A-300B Euroluchtbus nu plaats gaan bieden aan 250 passagiers, terwijl het oorspronkelijke ontwerp voorzag in 306 zitplaatsen. Daarnaast kan de ko per naar verkiezing Amerikaanse of Britse kleinere en dus goedkopere mo toren laten inbouwen. CONCURRENTIE De Eurobus is niet het enige ont werp in deze klasse; Douglas en Lockheed hebben al een soortgelijk type in aanbouw. De Amerikaanse concurrenten zijn groter, hebben een langer vliegbereik voor gebruik op de intercontinentale routes en zijn bijna drie jaar eerder leverbaar. Doordat de Eurobus qua capaciteit een ander type is dan de aanbiedin gen aan de overzijde van de Oceaan, hoopt men toch op een commercieel succes. De totale markt voor dit soort machines omvat in 1980 zo'n duizend stuks en met dc A-300B hoopt men raison van 40 miljoen per stuk een graantje mee te pikken. Als de regeringstoestemming spoe dig afkomt, zal het toestel rond de jaarwisseling 1973/74 voor aflevering gereed zijn en in een tempo van vier stuks Der maand kunnen worden afge leverd. Zestigduizend Europese werk nemers zouden daaraan een goed belegde boterham kunnen verdienen. Een werkverschaffing speciaal in de drie genoemde landen, maar inmid dels heeft men ook Fokker en Fiat voor de A-300B willen interesseren. Daartegenover -zullen KLM en Alita lia dan wel een aantal van deze straalverkeersvliegtuigen moeten be stellen. Van Westduitse zijde heeft men al verklaard de nodige kredieten te willen verstrekken. Voor de maatschappijen is de aan schaf van dit vliegtuig, uit het oog punt van standaardisatie, echter niet aan te bevelen. De KLM vliegt thans uitsluitend met Douglasprodukten, hetgeen voor de investering van re serve-onderdelen het meest econo misch is. Van industriële zijde ver wacht men kennelijk ook niet veel van dit project, want zowel de British Aircraft Corp. als Sud Aviation hou den al een nieuw project achter de hand. Vliegers en boordwerktuigkundigen vinden een tweemotorige luchtbus. de VS-ontwerpen hebben er drie, onaan vaardbaar. Zij stellen dat de kans om met een tweemotorig toestel bij een ongeluk betrokken te worden 1 2/3 maal zo groot is als voor een meermo- torig vliegtuig. Onder andere is het verliezen van één motor, in de kriti sche start- en landingsfase, bij een tweemotorig vliegtuig veel ernstiger. Het vervoeren van 250 passagiers legt grote verantwoordelijkheden op de schouders van de luchtvaartmaat schappijen. Zij stellen dat de veilig heid niet mag lijden onder de bedui dend lagere kosten van een tweemo torig type. Voorts stellen de vliegers dat de markt voor vliegtuigen met een derge lijke capaciteit voor lange en middel bare afstanden reeds door Amerika is geabsorbeerd. Ergo zijn de export mogelijkheden naar Amerika vrijwel uitgesloten. Mede daardoor heeft het Europese project een twijfelachtige economische levensvatbaarheid, we zullen ons er voorlopig mee moeten verzoenen, dat de Amerikaanse over heersing op de vliegtuigmarkt blijft. Bedenkelijk Terwijl de Kamer de desbetreffende begroting nog moet behandelen heeft de minister van verkeer en waterstaat reeds een koninklijk besluit uitgelokt tot een nieuwe onredelijke verhoging van de PTT-tarieven. Terwijl er een motie ligt met betrekking tot de voor gestelde verhoging der porto, waaro ver in de vaste Kamercommissie meer dan één lid harde noten kraakte, zijn de advertenties in de dagbladen over de komende verhoging (een volkomen overbodige en dus geldverslindende handeling), reeds geplaatst en vindt elke boxhouder in zijn postbox reeds een folder met de nieuwe tarieven. Zo springt een dienaar der kroon met het parlement om! En als hij ter zake wordt aangesproken, vertelt hij dat de zaak technisch al te zeer in kan nen en kruiken is om haar terug te draaien. Alsof dit een argument zou zijn! Deze minister is ook plattelandsbur gemeester geweest. Wat zou hij in die kwaliteit zeggen tegen een secretarie ambtenaar die buiten zijn boekje ge gaan was en dan ter verontschuldiging zulke .argumenten" aanvoerde? De minister verdedigt trouwens een heel bedenkelijke zaak en hij doet dat op al even bedenkelijke wijze door ons te vertellen: het is zo erg niet, het betekent maar ƒ2.— per gezin, aange nomen dat men 40 brieven per gezin per jaar pleegt te verzenden. Wat denkt de bewindsman dan van die tal loze bedrijven met name de kleine bedrijven die zuchten onder de enorme verzwaring alleen reeds van de porto? En dat alles voor een mil joenenwinst makend bedrijf en in een tijd dat de minister van economische zaken ons komt vertellen hoezeer men op het vinkentouw zit t.a.v. prijsop- drijvers. Deze minister kan de grootste prijsopdrijver en overtreder heel dicht bij huis vinden. Wat een winkelier niet mag, mag ook een minister niet! Den Haag W. C. F. Schep* TILBURG Volgens een voorlo pige schatting is een kwart miljoen schade aangebracht bij een grote brand bij de Nederlandse Vlasspinne- rij NV. De brand verwoestte het ge hele grondstoffenmaeazijn. dat volge- oakt was met veredeld vlas en was 'eer spectaculair. De vlammen joegen, onder het verspreiden van een angstwekkende vonkenregen, tientallen meters de j 'ucht ln. De brandweer wist de ei- "enlijke fabrieksgebouwen, ondanks ongunstige windrichting, te spa- 1 ren. Onvoorstelbaar Vroeger heeft de overheid het eens in haar hoofd gehaald om het innen van belasting uit te besteden aan par ticulieren. Deze laadden al gauw de verdenking op zich méér te innen dan af te dragen. Onze voorouders vonden dat zo gemeen dat zij er een oproer tegen zijn begonnen. Gezien de wijze waarop de regerin gen in die tijd aan de macht kwamen was zo'n onwijze maatregel nog wel voorstelbaar. Dat echter in deze tijd ln de EEG-landen (die worden bestuurd door lieden aan wie. dank zij schone beloften, de leiding is toevertrouwd) weer een soortgelijk systeem is inge voerd, is onvoorstelbaar. Hoewel dit voor elke indirecte be lasting geldt, spant de BTW hierbij toch wel de kroon, met name in de dienstverlenende sector. Wie garan deert mij dat voor een oncontroleerba re reparatie niet méér arbeidstijd in rekening wordt gebracht dan eraan is besteed? De in dat geval door mij teveel betaalde BTW zal wel nooit de schatkist bereiken. Gelukkig behoeven we nu niet meer een pachtersoproer met ingooien van ruiten en andere baldadigheid aan te wenden We hebben nu andere midde len om de overheid tot de orde te roepen, n.l aan politiek doen Gewoon lid worden van een politieke partij en de vergaderingen bezoeken. W. Dirkson Rotterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5