Anglicanen kerken van dreigen fusie te verwerpen Gastpredikanten moeten Spanje straks bezoeken STUDENTENONRUST IN VELE LANDEN Altl' AKI» Rome laat bisschop levenswerk stoppen Omdat vader soms blauw van de kou van z'n brommer komt. Een woord voor vandaag Ramsey snelt te hulp Veel priesters tegen Uw probleem is het onze. Spaanse gebouwen gemolesteerd Ds. Batenburg over .Klare Wijn" Puzzelboek Dominee Paislev veroordeeld BEROFPÏNGSWERK Pastoor stelt zich achter Don Mazzi PRIJS VOOR HANS KÜNG Mexicaan was te progressief Bijbel inspireert tot Disneyland in Israël Uitspraak in kerkstrijd Bouw chr. geref. kinderhuis in O vervecht Pastoor fopt parochianen De Navigators: geloof is dat wij mogen leven DINSDAG 28 JANUARI 196* Dit nu zijn de bewoners van het gewest, die optrokken (Ezra 2:1). Ezra 2 is een van die hoofdstukken, die wel niemand aan tafel zal lezen, ook niet zij, die met alle nadruk zeggen, dat de Bijbel Gods Woord is van kaft tot kaft. Toch zouden juist de fundamentalisten veel kunnen leren uit deze zeventig verzen, namen en getallen van terugkerenden uit de ballingschap. Als we alle getallen van de families etcetera in dit hoofdstuk optell, komen we tot een totaal van 29.818. Dat klopt hele maal niet met het totaalcijfer, dat in dit hoofdstuk zelf staat opgegeven (42.360). Nehemia kreeg in zijn tijd een kopie van deze lijst in handen, die we nu in Nehemia 7 vinden. Het wemelt van de ver schillen, overschrijffouten en dergelijke, als we dat afschrift met dit van Ezra 2 vergelijken. Bij Nehemia komen we tot een totaal van 31.089. Evengoed geeft hij als totaal weer 42.360 op. Met allerlei rekenkundige slimmigheden heeft men gepro beerd deze verschillen weg te werken ten behoeve van de onfeilbaarheid van de Bijbel. Daar is de Bijbel nu juist niet voor bedoeld. Het doet denken aan Uzza, die de ark grijpt, als de runderen uitglijden. Staat onze naam in het boek des levens des Lams? Wij lezen vandaag 1 Kronieken 1115-25. (Van onze kerkredactie) LONDEN Het ziet er som ber uit voor het Britse fusieplan, dat de vereniging wil van de Engelse Kerk en de Methodisten- kerk. In het anglicaanse bisdom Londen is het door de meerder heid van de geestelijken verwor pen. Het plan verwierf maar 251 stemmen en werd door 321 pries ters afgewezen. De anglicaanse kerkvergaderingen zijn van die uitslag kennelijk zo ge schrokken, dat ze onmiddellijk beslo ten hebben de uitslagen van stemmin gen in andere bisdommen geheim te houden tot 16 juni. De anglicanen be slissen op 8 juli of de fusie doorgaat. Het plan zal met een meerderheid van 75 procent van de stemmen door de beide kerkvergaderingen van Can- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adret kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband itaan moeten In afzonder UJke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze- cels te worden Ingesloten. Vraag: Kan men een geliquideer de NV weer in leven roepen, wan neer alle crediteuren voldaan zijn en debiteuren betaald hebben? Antwoord: Wanneer de NV alleen alle vorderingen heeft geïnd, de be zittingen geliquideerd en de credi teuren heeft betaald, is zij „schoon" of „leeg", wanneer er ook niets meer in kas is. Doch dit alles houdt niet in dat de NV ook heeft opgehouden te bestaan, zolang zij niet officieel ontbonden is. Deze lege NV's kunnen soms nog een zekere waarde vertegenwoordi gen als ze bijvoorbeeld voor de be lasting te verrekenen verliezen heb ben. Wie de (overigens waardeloze) aandelen bezit, kan met die NV weer een ander bedrijf beginnen en die verliezen verrekenen, zodat de winsten tot het bedrag dier verlie zen vrij blijven. Vraag: Graag zou ik een le vensbeschrijving van Dorus Rijkers lezen. Heeft hij ook nog met het reddingswezen te maken gehad? Antwoord: Het boekje „Dorus Rij kers en zijn blauwe zeeridders" van Levy Granwald is niet meer in de handel. „De Helderse mensenred ders" van Tjeerd Adema evenmin. U kan trachten als u het niet in een bibliotheek vindt het te le zen of misschien te leen te vragen bij de Kon. Noord- en Zuidhollandse Reddingsmij. Spinosastraat 1, Amsterdam en/of het Helden-der-Zee Fonds „Dorus Rijkers". Witte de Withstraat 32, Rotterdam. Waarschijnlijk heeft men daar nog wel meer literatuur. Vraag: Zijn er plannen voor een bank voor kerken zoals er een Bank voor Nederlandsche Gemeenten is? Antwoord: Inderdaad is deze ge dachte geuit door de heer G. Len derink, directeur ener levensverze keringmij te Zeist, in april op een vergadering van de commissies van beheer van de Gereformeerde Ker ken. Hij vond het aantal leningen dezer kerken ontstellend groot en achtte het wenselijk een centrale bank dezer kerken op te richten. Later, op 27 mei, is een dergelijke bank voor Hervormde kerken be pleit op een vergadering van kerk voogdijen. doch deze gedachte vond geen bijval. Vraag: Is het verboden dat transport- en expeditiebedrijven de openbare weg gebruiken om laad- wagens, opleggers, aanhangwagens e.d. 's nachts en op zondagen te par keren? Antwoord: Bij plaatselijke veror dening kunnen regels worden gesteld ter bestrijding van parkeer- excessen. Als er op bepaald hinder lijke wijze wordt geparkeerd, kan de gemeente ingrijpen en regels stellen. De inwoner van de gemeen te kan op dergelijke regelingen aan dringen bij de betrokken wethouder of bij raadsleden. Vraag: Wanneer valt men in de Inkomstenbelasting over 1968? Antwoord: Als men met het inko men van de echtgenote meegeteld, aan de volgende voorwaarden vol doet: A. Het netto-inkomen groter is dan ƒ15.000; R de bruto-lonen gro ter zijn dan 15.000 te zamen; C. Men meer dan 400 niet aan loonbe lasting onderworpen inkomsten ge niet. bijvoorbeeld spaarbankrenten en netto-opbrengsten van huis te za men: D. Langer dan één maand twee of meer lonen naast elkaar heeft genoten. Vraag: Ik heb een munt ter groot te van een rijksdaalder met aan het ene einde het opschrift: „Daven- triensls, Campensis. Zwollensis" met wapens en aan de andere zijde: „Mone. Nova Trium Civita. Imperia- In" 1555". Antwoord: Dit is een munt van de drie rijkssteden Deventer. Kampen en Zwolle. Deze is vrij zeldzaam en zal o.i. in de staat waarin hij be waard is gebleven (gezien de door u gezonden afdrukken) wel rond 175 waard kunnen zijn. Hiermede be doelen wij de ruilwaarde tussen particulieren onderling. De Latijnse woorden op de ach terzijde zijn merendeels afgekort. Zij betekenen: „Nieuw geld van de drie rijkssteden. Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke dag. Allemaal Davitamon 10. het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en Jp vitamine-reserve. terbury en York moeten worden aan genomen. Oorspronkelijk werd zelfs gedacht aan 80 procent, maar op de jongstgehouden vergadering werd be sloten 75 procent te kiezen als het minimum aantal voorstanders. TEGENSTANDERS Als de Londense geestelijken maar enigszins de tendens in de kerk bepa len, komt het plan er op geen stuk ken na. Het wordt in anglicaanse :ring door twee groepen aangevallen. De hoogkerkelijken zijn er uitge sproken tegen. Zij vinden de voorge stelde dienst, waarin de ambten van de methodisten erkend worden onder wederzijdse handoplegging maar een vage en onwaardige vertoning. De laagkerkelijken zijn er niet voor. Zij voelen helemaal geen be hoefte aan een dergelijke ingewikkel de dienst. Naar hun gevoelen staan methodistenpredikanten nu al volle dig in het ambt VERDEELDHEID Aartsbisschop Ramsey heeft de kerkvergadering vorige week ge waarschuwd, het plan niet al te licht af te keuren. Er zijn mensen, zei hij en hij doelde daarbij vooral op de laagkerkelijken die ernaar streven het plan te verwerpen om dan een plan op te kunnen stellen dat wel aanvaard zou kunnen worden. Zij willen de methodisten zonder meer aanvaarden. Een dergelijk voorstel echter, zei Ramsey die ook moet rekenen met de hoogkerkelij ken, zou alleen verdeeldheid en scheu- FRANKFURT Studenten en arbeiders hebben maandag in verschillende landen gedemon streerd. In Frankfurt werden verschillende Spaanse inrichtin gen gemolesteerd. Er werd een schade veroorzaakt tot 14.000 mark. De demonstraties waren gericht tegen het Franco-regiem. Ook bij het Amerikaanse han delscentrum gingen een hoop ruiten aan diggelen: schade 5.000 mark. De Spaanse gebouwen, die het te verdu ren kregen waren het kantoor van het Spaanse Toeristenbureau, de luchtvaartmaatschappij Iberia en de Spaanse bank. De colleges te Berlijn liggen voor een deel stil als gevolg van onlusten. Radicale studenten gooiden stenen' naar het consulaat van Irak. Toen het de politie lukte de demonstranten te verdrijven, trokken zij naar de UTRECHT Het verband van her- vormd-gereformeerde ambtsdragers en leden heeft bij wijze van proef zijn algemene vergadering deze keer op zaterdagmorgen gesteld in plaats van midden in de week. Ds. C. Batenburg uit Vriezenveen zal spreken over het onderwerp „Kla re wijn geschenken" op deze vergade ring, die zaterdag 1 februari in het gebouw voor christelijke sociale be langen, Kromme Nieuwe Gracht 39. Utrecht wordt gehouden. Tijdens deze vergadering zal beslist worden over het voortbestaan van het verband. Aanvang half elf. Ts Griekse militaire missie en het Ame rikaanse culturele centrum. Verkeer verlamd Ook de studenten in Londen roeren zich. Duizend van hen hebben giste ren geprobeerd de economische ho geschool stormenderhand te bezetten. Een grote politiemacht belette dat. Het verkeer werd volkomen verlamd. In West-Duitsland werd de onrust onder de studenten verder gemar keerd door de verwoesting van een administratief gebouw van de West- j berlijnse universiteit, een protest- mars in Kiel tegen „het brute optre den van de politie" en discussies in Heidelberg. Op last van de regening in Kenia is de universiteit van Nairobi voor on bepaalde tijd gesloten, daar de meer derheid van de studenten een mi nisteriële verordening om het colle- gebezoek te hervatten had genegeerd. De studenten eisen meer academische l vrijheid. J BELFAST Dominee Ian Paisley, leider van de extremistische pro testanten in Noord-Ierland, is giste ren te Armagh (Noord-Ierland) ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf wegens deelneming aan een „onwettige bijeenkomst". Hij moet bovendien een bedrag van 100 pond sterling betalen nadat hij zijn straf heeft ondergaan, als waarborg voor goed gedrag tijdens de volgende twee jaren. Aan deze proeftijd is een sanctie van gevangenisstraf verbonden. Het aan Paisley ten laste gelegde dateert van 30 november. Op die dag betoogden in Armagh een 6.000-tal roomskatholieken voor gelijke bur gerrechten. Zii raakten daarbij slaags met een duizend protestantse te gen-betogers, merendeels met knup pels gewapend. Paisley ontzegde de rechtbank het recht hem te berechten. Hij noemt zichzelf „een Brits onderdaan en een protestant, die er zich niet voor schaamt het te zijn". Tijdens de rechtszitting deden zich Incidenten voor. NED. HERV. KERK Beroepen te Gouda (wijkgem. 5 a.s. vac. L. Roetman) toez.: L. Kie vit te Leiden; te Groningen (vac. G. C. Molenaar) toe.: J. Monteban te Al melo; te Nederlangbroek: T. Langerak te Veenendaal. Aangenomen naar Zoutelande: L. J. Altena te Koudekerke: naar Hoogevccn toez.): H. K. de Wilde te Haren (Gr.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Kollum: H. D de Wit te Wijckel. die bedankte voor Oost- voorne-Tinte en voor Winterwyk. GEREF. KERKEN (vrtjgem.t Beroepen te Ensehede-zuidwest (vac. D. Zemel): drs. D. Deddens te Leeu warden; te Den Ham (accl.): K. D. van Dijk te Terneuzen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Apeldoorn-zuid (vac. drs. T. Brienen): H. Biesma te Stads kanaal. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kootwijkerbroek: A. Kok te Poortvliet: te Tholen: te Hellevoet- sluis; te Haarlem; te Hardinxveld-Gles- sendam; te Enkhuizen en Andijk: kand: L. Blok te Zeist. ring kunnen veroorzaken in de En gelse kerk. NTET SERIEUS Ramsey waarschuwde ook dat als het plan afgewezen wordt, geen van de andere kerken in Engeland de Anglicaanse Kerk meer serieus zal nemen. Het zijn juist de anglicanen geweest in de besprekingen met de methodisten, die een dergelijke inge wikkelde maar uiterst vage procedu re wensten van handopleggingen die toch ook weer geen handopleggingen waren. „Als vij ons eigen plan ver werpen" zei de aartsbisschop, „zal niemand ons ooit meer geloven als we nog weer eens met een voorstel komen." Tussen 1 en 14 juni zullen verschil lende kerkelijke organen zich over het plan uitspreken. Het slotdebat zal gehouden worden op 8 juli van dit jaar in een gezamenlijke bijeenkomst •van de kerkvergaderingen van Can terbury en York. Reeds nu is vastge steld dat de laatste stemming gehou den zal worden om 7 uur 's avonds. NEW YORK - De Duitse theoloog Hans Küng heeft dit jaar de Thomas Morus-prijs gewonnen. Deze prijs wordt elk jaar in de Verenigde Staten toegekend voor het beste rooms katholieke boek. Küngs boek „De Kerk" werd door de jury gekwalif'ceerd als „de meest opvallende, positieve en wezenlijke bijdrage op het pad van de vernieu wing van de kerk". Vorig jaar ging de prijs naar de Nieuwe Nederlandse Katechismus. momenteel komen er heel wat telefoontjes bij ons binnen, aanmeldingen: voor het lidmaatschap van de ARP Evangelische Volkspartij nog mé4r telefoontjes om inlichtingen, er is - veel - belangstelling, ook U kunt de ARP leren kennen. U kunt ons zien: op de tv, U kunt ons horen: via de radio; en U kunt over ons lezen in ons weekblad Nederlandse Gedachten- Ier zijn trouwens 993 plaatselijke kiesverenigingen in ons land), ook U kunt meedoen; meedenken; meepraten en meebeslissen, elk lid telt mee. wat doet U... U belt even! dr. kuyperstraat 3 den haag. telefoon (070) 183960* (wanneer U belt, vraagt U dan even naar de heer eldert lennorshuiaan) COUPON ROME Een naburige parochie en haar pastoor hebben zich achter don Enzo Mazzi en zijn volgelingen gesteld. De pastoor van Scandicci, don Masi, die bijna net zo heet als de afgezette don Mazzi heeft openlijk stelling genomen tegen kardinaal Florit. Hij beschuldigde tijdens een dienst voor de gesloten kerk van Iso- lotto, de kardinaal, dat hij in plaats van het geschil in overleg met de gelovigen op te lossen de politie en de rechterlijke macht te hulp heeft geroepen. Er is in deze kwestie geen sprake van leerstellige overwegingen maar van een machtskerk, „die de eisen van het volk poogt te verstikken". De parochianen van don Mazzi zijn uitgenodigd voortaan naar de kerk van Scandicci te komen, waar zij in middels al een dienst hebben meege maakt. (Van onze kerkredactie) MEXICO Een van de meest progressieve bisschoppen van Latjjns-Amerika, Ivan Illich, moet zijn werk neerleggen. Hij heeft opdracht gekregen van de congregatie voor de geloofsleer om zich niet meer te bemoeien met het Interculturele Documen tatiecentrum van Cuernavaca, dat door hem zelf gesticht werd. Internationaal werd dit documenta tiecentrum bekend onder de afkor ting CIDOC. Het werd acht jaar gele den gesticht om Europese missionaris sen voor te bereiden op hun werk in Latijns-Amerika. Het beschikt over een enorme hoeveelheid documentatie en een volledige bibliotheek over de 6ociale problemen in deze landen. Volgens de correspondent van de Volkskrant in Rome is bisschop Illich reeds eerder op het matje van de congregatie geroepen. Niet theologi sche ketterijen maakten hem ver dacht, maar zijn revolutionaire kijk op de situatie van de kerk in de Latijnsamerikaanse landen. Ultra-conservatief Ongeveer anderhalf jaar geleden moest hij naar Rome komen om op niet minder dan 85 vragen een ant woord te geven. Rome heeft nimmer (Van een onzer verslaggeefsters) EL ATA.BAL (Spanje) Onder de ongeveer 10.000 Nederlan ders, die zich min of meer blijvend in Spanje hebben gevestigd zijn 5000 rooms-katholieken. De protestanten bevinden zich dus onder de overige 5000. De oud-zendingspredikant ds. H. van den Brink, die ruim twee jaar geleden werd uitgezonden voor het pastoraat onder de Nederlandse protestanten in Spanje, heeft 400 van hen opgespoord in samenwerking met de Nederlandse kerken. Het aantal Nederlanders, dat per manent of voor lange tijd in Spanje gaat wonen is de laatste jaren erg toegenomen. Daarom is ds. Van den Brink indertlid uitgezonden naar de Nederlandse urbanisatie El Atabal aan de zuidkust niet ver van Malaga. ■Hij werkt daar nu in het verband van het Nederlands Protestants Pastoraat, waarbij de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken 'n ons land nauw betrokken zijn. In een gestencilde eontaetbriei voor zijn ge loofsgenoten schriift hi- over zijn er varingen Verspreid Bij zijn komst is hij begonnen aan het opsporen "an protestantse Neder landers in Spanje De 400 die nu zijn gevonden wonen 'niet i.i één bepaald gebied en vormen ook niet min of meer automttisch een protestantse gemeenschap waar een predikant uit Nederland we'kom zon zijn Integendeel. ze wonen sterk verspreid over hee: Spanje, dat INVUL PUZZEL PUZZEL Hor. Vert. 1 1 afgevallen vrucht (ZN). 2 2 tieren. 3 3 leerrede. 4 4 lusthof. 5 5 water in Nederl 6 6 voorzetsel. 7 7 gesterkt. 8 12 district (afk.) 9 11 scharnier van een hengsel. 10 10 kring om zon of maan. 11 9 oproep bij het telefoneren. 12 8 plaats in Texas. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. A. 2. re. 3. nar. 4. helm. 5. egaal, 6. marmer. ARNHEM zestien maal zo groot is als Neder land. Uit deze gegevens trekt ds. Van den Brink de conclusie, dat er plaatselijk te weinig protestanten bijeen wonen om een eigen predikant te onderhouden Een tweede gevolg trekking maakt als hij zegt, dat Spanje te uitgestrekt is om effectief bewerkt te worden door één predi kant. In El Atabal waar ds. Van den Brink werkt moet zich de persoon lijke arbeid steeds meer concentre ren, omdat de Costa de: Sol, waaraan deze plaats ligt. steeds meer buiten landers, waaronder veel Nederlan ders voor lange tijd trekt Tijdelijk Voor de andere centra zal naar gastpredikanten moeten worden ge zocht, die dus tiidelijk komen wer ken. Tot nu toe deed ds. Van den Brink dat in ie vijf andere centra, waar grote aar-tallen Nederlanders wonen. zelf. Het spreekt vanzelf dat dit bijzon dere pastoraat geld kost Men is met een kleine raissubsidie begonnen en ook plaatselijk konden bronnen (bronnetjes) "an inkomsten worden Van onze kerkredactie TEL AVIV In Holon bij Tel Aviv krijgt Israël naar het voorbeeld van het Amerikaanse Disney landeen nieuwe toe ristenattractie onder de naam ,J3ijbelland' Hc' project staat onder leiding van dr. Baruch Ben Jehoeda en nog zestien Israëlische geleer- i den Het gaat veertig mil- I joer. gulden kosten. Zes en twintig procent wil de stad Holon zelf dragen. De rest hoopt burge meester Pinchas Evlon door giften te kunnen fi nancieren. Li „Bijbelland" zullen im 'p beginnen alle plan ten en dieren die in het Old" Testament voorko men. zijn. Verder zal men er 'ele tonelen uit het Oude Testament kunnen ien zoals Mozes in het biezenkistje, Daniel in de eeuwenkuil. maar ook de torenbouw van Babel en zelfs het Instorten van de ZWARTSLUIS Voor het eerst is in de vrijgemaakte kerkstrijd een rechtelijke uitspraak gedaan over kerkelijke goederen. De arrondisse mentsrechtbank van Zwolle heeft de kerkelijke goederen in Zwartsluis toe gewezen aan de kerkeraad-ds. W. Bax. Deze uitspraak kan voor de juris prudentie van grote betekenis zijn. Doorslaggevend voor de rechtbank was namelijk het feit, dat de schor sing van ds. Bax destijds is geschied zonder het in de kerkorde voorge le v-joi de joden het reli-l schreven voorafgaand oordeel van de euze culturelp en histo- kerkeraad van de genabuurde kerk. rische 'j-rndpunt van het; De andere partij is in hoger beroep leven van alledag. I gegaan bij het gerechtshof in Arnhem. muren van Jericho. Ook het eouden kalf ontbreekt nkr.. B"tgemeester Eylon erwacht da* men in an dere landen aanstoot zal i.em.-Ji <ar. de gedachte, 1 lat de Bilbel gebruikt wordt voor een toeristen attractie Maar. zegt hij, Lsri-ël L een direct verband tussen het heden en -'e Biibelse geschiede- Het Oude Testament aangeboord. Intussen heeft echter het Nederlands Protestants Pastoraat in Spanje een verzoek tot de kerken in Nederland gericht voor een aflopende steun voor de opzet van de arbeid over heel Spanje Persoonlijk heeft ds. Van den Brink onlangs Barcelona en Madrid bezocht, maar hij hoopt dat binnen niet al te lange tijd eens een gastpre- dikant enkele maanden de Cana- rische eilanden en de Balearen (Mal- lorca, Ibiza, enz.) kan bezoeken. In de contactbriet schrijft de predi kant ook, dat Barcelona al enige tijd geleden de eerste Nederlandse pastoor voor het Nederlandse rooms-katholleke pastoraat in Spanje heeft binnengehaald. Het is pater J. Bluyssen, die voor zijn komst als vlootaalmoezenter werd gepensio neerd. Tot slot staat ds. Van den Brink wat zijn werk betreft stil bij het feit, dat een dergelijk protestants pasto raat in Spanje toch mogelijk is. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Verwacht wordt, dat op korte termijn begonnen wordt met de bouw van een nieuw tehuis van de christelijke gereformeerde vereni ging voor kinderbescherming Het be stuur besloot -zes jaar geleden reeds tot deze bouw. omdat de huidige pan den aan het Predikherenkerkhof en de Van Speijkstraat te klein zijn ge worden. Het ontwerp van het nieuwe ge bouw, dat in de Utrechtse nieuw bouwwijk Overvecht komt, is van architect A. van Ancur uit Hilver sum. Het nieuwe tehuis krijgt een capaciteit voor 60 kinderen. Er komen 20 gespecialiseerde personeelsleden en naar verwacht wordt zal de bouw ongeveer anderhalf laar duren en een bedrag van 2Vz miljoen gulden vergen. Ruim 300000 gulden hier van is reeds in een fonds bijeenge bracht Ook de verknop van de be staande oanden zal naar verwacht wordt een fors bedrag opleveren. Voor opname in het tehuis komen niet alleen kinderen uit de chr. geref. kring in aanmerking, maar ook uit andere milieu's. willen zeggen, welke vragen aan de bisschiop werden voorgelegd. Volgens de correspondent van de Volkskrant is de bisschop gewipt door ultra-con servatieve krachten in zijn eigen land, die goede verbindingen hebben met Rome. Het documentatiecentrum zal zijn werk niet stoppen. Een van de belang rijkste medewerksters, mevrouw Car men Perez Mello zei: „Ons instituut is een burgerlijke instelling onder on afhankelijke leiding". ROME De parochianen van het dorp Vintebbio in hel noorden van Italië waren ouitengewoon opgewon den, toen nun 45-jarige pastoor don Gasparo Eerraro hun vertelde, dat „het hoofd van onzt godsdienst" de wijding van de nieuwe kerk zou bij wonen. Verleden week zondag was de dag van de wijding aangebroken. De kerk was stampvol mensen die nauwelijks konden wachten op de aanwezigheid van paus ^Vulus. Op een gegeven ogenblik bracht don Ferraro de paus binnen. Maar het was „paus Clemens XI", de Franse ex-priester Michel Colin, die zich na de dood van Johannes XXIII tot tegenpaus heeft uitgeroepen. Don Ferraro noemde hem „de mystieke paus. aangesteld door God". De parochianen waren geschokt. Sommigen liepen uit de kerk en bel den de jolitie in het naburige dorp. Maar toen le politie arriveerde, wa ren „paus Clemens XI" en Don Fer raro al verdwenen De pastoor is onmiddellijk ge schorst. Men denkt dat hij zich in Milaan verborgen houdt. Vorige week hebben vijftig aanhan gers van Colin pamfletten uitgedeeld op het Sint-Pietersplein en gepro beerd het Vaticaan binnen te dringen. (Van een medewerkster) ZEIST „Als het christelijk ge loof wezenlijk en uitnemend is, dan moeten wij er ernst mee maken. Zo niet, dan moeten wij er met alle kracht tegen protesteren." Deze uitspraak van de Engelse presbyteri aanse predikant Matthew Henry, vooral bekend geworden om zijn bij belverklaring, typeerde de eerste Na- vigatbrconferentie in 1969, die het af gelopen weekend in „Woudschoten" werd gehouden. In onze dagen zien we dat jonge mensen bereid zijn te sterven voor een ideaal. Het geweldige van het geloof is dat wij mogen léven. Een leven dat identiek is aan dat van Jezus Christus, omdat Hij gestorven- is. Als er maar vijf procent van wat er in de Bijbel staat waar zou zijn dan is het de moeite waard ons er voor in te zetten, maar het is hon derd procent waar. Wij kunnen niet doen alsof de we reldproblemen ons niet aangaan. Wat evenwel allereerst nodig is zijn mensen die zich op voorhand volledig willen overgeven aan Jezus Christus, mensen die de daad bij het geloof voegen. Het unieke van de persoon van Jezus Christus, de relevantie daarvan voor hen die bereid zijn na te denken en van hun leven wat te maken, de invloed van Zijn weder komst op ons leven, dat ware de onderwerpen waarmee men zich be zighield. Tweehonderd zestig jongelui, sa mengekomen uit het gehele land en voor een groot deel studenten, be zochten dit weekend. Sprekers waren de gereformeerde ds. D. van Keulen te Zeist en de'heren G. Strom en G. Doornenbal, medewerkers van De Navigators in Duitsland en Neder land. ATLANTA (VS) De Hongkong- griep heeft zich tot veertien landen uitgebreid. Dp griep werd het eerst vorig jaar september in Hongkong geconstateerd en breidde zich daarna snel uit tot Amerika en Europa. De Mao-griep heeft ook Roemenië bereikt. In Amerika is de griep over haar hoogtepunt heen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2