GEEN DUURTETOESLAG ar,i Aanklacht tegen Drees Nixon wil vredesoverleg bespoedigen in Parijs ONZEKERHEID BU PRAAGSE POLITIE Reel joelen van verelere moorelelaelen HANOI: VS HERVATTEN AANVALLEN decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet SPREUK HET WEER IEDERE DAG VERGIF IN KOFFIE VAN DOCHTER (19) GOUDEN BROCHE Bezorgdheid over situatie Nabije Oosten „VS-interventie in Laos bedreigt Vietnam-o verleg''* Israël door EEG gediscrimineerd I I I I I I i bon Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Oicmci Hoofdredacteur: Dr. E. Dicmcr CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebleven mijn her» in teghenspoet!" Dinsdag 28 januari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu' ijsstijf) in f) nor/ niet tluitlelijfk Yukbnntlvnz ..Onbetjrijpelijfk" AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Algemene Werkgevers Vereniging blijft een duurtetoeslag afwijzen. Dit is gisteravond bekend gemaakt in een communiqué, waarin het hoofdbestuur verklaart van mening te zijn. dat het afwijzend ad vies van 12 december 1968 inzake toekenning van een tijdelijke ddurtetoeslag terecht is gegeven. Intrekking van dit advies, aldus de AWV, zou ten onrechte de indruk ge ven, dat het geheel van de prijsont wikkeling dusdanig duidelijk is, dat er thans wel aanleiding zou bestaan tot enige algemene maatregel. De drie bonden van industriële werknemers (Algemene Bedrijfsgroe pencentrale, Sint Willebrordus en Chr. Bedrijfsgroepencentrale) vinden het een onbegrijpelijke zaak, dat de Algemene Werkgeversvereniging niet bereid is gebleken haar afwijzend ad vies aan de leden in te trekken. Zij vinden dat te meer onbegrijpe lijk, omdat na het op 21 februari met het AWV-bestuur gevoerde gesprek deze intrekking mocht worden ver wacht Naar het oordeel van de besturen van de drie organisaties neemt het Er zijn twee dingen in het leven waarop we nooit hele maal voorbereid zijn en dat is een tweeling. BILLINGS „Kon u ook niet slapen?" DE BILT Een groot deel van West-Europa bevindt zich in een zuidelijke tot zuidwestelijke stro ming, waarmee zachte oceaan- lucht wordt aangevoerd. Gister middag werden in ons land plaat selijk temperaturen van acht gra den bereikt. De aanvoer van deze zachte lucht gebeurt tussen een hogedrukgebied boven Oost-Euro pa en een depressie bij Ierland. Het komende etmaal verplaatst de depressie zich langzaam in noord-oostelijke richting. Samen hangend hiermee komt er bij ons in het heersende weertype niet veel verandering. Daarbij zullen de temperaturen op ongeveer het zelfde niveau blijven. DE BILT Veel bewolking met af en toe enige regen. Over wegend matige wind aanvanke lijk zuidelijk, later draaiend naar westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Vooruitzichten voor donderdag: Zon: 10 tot 50 procent. Min. temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal. Max. temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. 28 Januari: zon op: 08.26; onder: 17.20: maar op: 12.09 onder: 05.15. 2 februari volle maan. UDEN De 57-jarige schil der F. van O. uit Uden heeft bekend, dat hij vanaf Sinter klaas tot Kerstmis vorig jaar iedere morgen een scheutje vergif in de koffie van zijn ne gentienjarige dochter heeft gedaan in een poging haar om het leven te brengen. Het motief van de man, die grote spjjt toonde, is niet bekend. Het meis je zal naar alle waarschijnlijkheid ge heel herstellen. De schilder vertelde vrijdag op het politiebureau dat zijn dochter op 9 januari in het ziekenhuis was opge nomen met vergiftigingsverschijnse len. Een dokter had de vader naar de politie gestuurd. Het meisje, dat alle haren was kwijtgeraakt, verkeert nu buiten levensgevaar Toen zich de eerste tekenen van haaruitval begonnen voor te doen, was de man bang geworden en had het flesje thallium weggegooid, maar het is teruggevonden. bestuur van de AWV daarmee een verantwoordelijkheid op zich voor een ontwikkeling, waarvan de gevol gen door de bonden nog niet zijn te overzien. „Prestige'' Het lijkt of de zaak hier tot een prestigekwestie is gemaakt en de werkgevers op een eenmaal ingeno men standpunt niet terug willen ko men, aldus de vakbonden. Opmer kelijk is bovendien dat in het com muniqué de regel voorkomt, dat het standpunt van de AWV niet de eigen individuele verantwoordelijkheid van iedere werkgever afzonderlijk aan tast Hieruit zou men kunnen lezen, dat iedere werkgever afzonderlijk de vrij heid wordt gegeven een eigen stand punt te bepalen, en dat de vereni ging over afwijkende beslissingen van individuele werkgevers geen veroordeling uitspreken. In zoverre is het nieuwe standpunt van de AWV gematigder te noemen dan de standpuntbepaling in eerste instantie eind december, toen de duurtetoeslag door het AWV-bestuur radicaal van de hand werd gewezen. Ongeveer 300 werkgevers, die daar voor het meest in aanmerking komen kregen vandaag nog een brief van de vakbonden over het alsnog uitbe talen van een duurtetoeslag. De vak bonden hebben hiervoor de bedrijven uitgekozen waar de situatie het moei lijkst is. Onrust Zouden we op de halsstarrige hou ding bij de werkgevers blijven stui ten, aldus de heer Schotman, voor zitter van de Christelijke bedrijfsgroe pen centrale dan acht ik het niet uitgesloten dat hier of daar spontane akties ontstaan, waarvoor dan het AWV-bestuur de volle verantwoor delijkheid draagt. De CBC-voorzit- ter is van mening dat op dit moment in de bedrijven al van enige onrust sprake is. Bij de cao's van bedrijven, aange sloten bij de AWV, zijn ongeveer een kwart miljoen werknemers betrok ken. Het gaat hier om werknemers, waarvan de contractsvernieuwing eerst in de loop van dit jaar aan de orde komt, terwijl de forse prijsstij gingen reeds per 1 januari zijn inge gaan. Nog een foto van het koninklijk bezoek aan Ethiopië. In het stad huis van Addis Abeba heeft kei zer Haile Selassie zijn gasten de Koningin werd ereburgeres met vele (gouden) geschen ken overladen. Op de foto speldt de keizer koningin Juliana een gouden broche op. Door kapitein KNIL DEN HAAG De heer Raymond Westerling uit Amsterdam, oud kapitein in het Nederlandse leger in het voormalige Nederlands-Indië, heeft een aanklacht wegens smaad in gediend tegen oud-premier dr. W. Drees. De heer Drees zou hebben gezegd dat hij afwist van twee gevallen van misdadig militair optreden in Indië en dat hij hiertoe het optreden van kapitein Westerling rekende. Mr. A. W. Rosingh, hoofd van het Haagse parket, heeft de klacht in be handeling genomen. Het is nog niet bekend of het tot een strafvervolging zal komen tegen dr. Drees, die nader verklaarde dat genoemde feiten vast staan. Zie ook elders dit blad. HONGKONG Volgens de Noord- Vietnamese regering zouden de VS hun bombardementen op Noord-Viet- nam hebben hervat. Het Noord Vietnamese ministerie van buitenlandse zaken zegt in een communiqué, omgeroepen door radio Hanoi, dat de VS ondanks hun ver klaring dat zij op 1 november de bom bardementen onvoorwaardelijk heb ben gestaakt, herhaaldelijk de noor delijke helft van de gedemilita riseerde zone hebben gebombardeerd. De zes aanvallen vorige week uit gevoerd op dichtbevolkte gebieden in de provincie Kwang Binh waren volgens de verklaring de „ernstigste oorlogsdaden sinds 1 november". De vredesbesprekingen in Parijs verlopen intussen zeer traag. PARIJS Premier Couve de Mur- ville heeft gisteravond in een rede voor radio en tv gezegd dat de rege ring alle maatregelen zal nemen die nodig zijn om een einde te maken aan „wanordelijkheden, die onduldbaar en een belediging van de waardigheid van de universiteit zijn". WASHINGTON President Nixon heeft gisteren ..enige nieuwe stappen'' aangekondigd om te bevorderen, dat het vredesoverleg in Parijs inzake Vietnam wordt bespoedigd. Hij zei dat de VS „een complete waslijst" met mogelijke oplossingen voor bepaalde punten hebben in ge diend. Het vooruitzicht op vorderin gen bij het Parijse overleg hangt af van hetgeen de communisten zouden MOSKOU De Russische minister van buitenlandse zaken. Andrei Gro- myko. heeft Amerika gewaarschuwd, dat de VS-interventie in Laos een spoedige regeling van het Vietnamese conflict doorkruist. Gromyko beschuldigt Amerika er van dat het de bombardementen op de communistische Pathet-Lao verhe vigt en dat daardoor de kans groot is, dat de Vietnamese oorlog over slaat naar de buurlanden. De Russische waarschuwing is voor onderhandelingskringen in Parijs geen verrassing. Men zal in Parijs geen enkel akkoord over Vietnam kunnen bereiken, als de kwestie-Laos niet wordt geregeld. Noord-Vietnam heeft 40.000 man in Laos gelegerd en infiltreert Zuid- Vietnam regelmatig via de Ho Chi Minh-route. Volgens de conferentie van Genève (1962) mogen Amerika en Noord-Vietnam geen troepen in Laos legeren. Beide landen hebben zich niet aan dat verbod gestoord. Vrouwelijk schoon kan door een poëtische aandacht en verzorging van het haar een verrassend aspect krijgen: zo heeft de Pa rijse kapper Jacques Dessanges deze originele haarketting ge formeerd. Deze creatie was te zien tijdens de presentatie van de voorjaars- zomermode van Jacques Esterel. c BRUSSEL Nederlands aandringen m de Europese ministerraad op een be slissing inzake de betrekkingen van de EEG met Israël heeft nog niet tot een beslissing geleid. Misschien zullen in de volgende vergadering in maart resul taten worden geboekt. Staatssecretaris De Koster heeft erop gewezen, dat er ten aanzien van Israël een EEG-diseriminatie ontstaat, daar de gemeenschap wel met andere Middel- (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG In het centrum van de Tsjechoslo- waakse hoofdstad is het gisteravond opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. Veel hadden ze echter niet om het lijf. De politie, die overal in groten getale op de been was. gebruikte hij het standbeeld j van koning Wenceslas op het gelijknamige plein J even de gummistok om tot betogingen aanzettende jongeren te verspreiden. Het granieten ruiterbeeld van de heilige Wenceslas, dat recht tegenover het nationale museum staal, blijft de trekpleister van de jeugd. Rond de plek waar de student Jan Palach zijn wanhoopsdaad volbracht, hou den de geëmotioneerde discussies aan. Voor vervolg zie pagina 5 aanbieden in ruil voor de Ameri kaanse voorstellen, aldus Nixon op zijn eerste persconferentie in het Witte Huis. President Nixon voegde er aan toe, dat hij zelf het beleid van de Ameri kaanse delegatie zou bepalen. Aan een voorspelling wanneer er een ein de aan de strijd zal komen, wilde hij zich niet wagen. Hoewel hij de oorlog zo spoedig mogelijk beëindigd wilde zien, waarschuwde Nixon dat het vredesoverleg ttjd zal nemen. In antwoord op vragen zei het staatshoofd, dat in een guerrillastrijd zoals in Vietnam wordt gevoerd, een bestand moeilijk te verwezenlijken is. Daarom was het zijns inziens be ter te streven naar een akkoord over een wederzijds terugtrekken van troepen onder garantie. Nabije Oosten Nixon toonde zich uiterst bezorgd over de „zeer explosieve situatie" in het Nabije Oosten. Hij zei dat voor komen moet worden, dat daar een nieuwe „explosie" komt, die wel eens zou kunnen leiden tot een botsing tussen de kernmogendheden. De kwestie-Nabije Oosten zal het voor naamste punt van de agenda worden op de bijeenkomst van het hoogste adviesorgaan voor het buitenlandse beleid a.s. zaterdag. Het plan voor een viermogendhe- denconferentie van Amerika. Rusland, Engeland en Frankrijk zal nauwkeurig worden bestudeerd, al dus Nixon. De Amerikaanse politiek ten aan zien van China blijft ongewijzigd. De VS blijven tegen toelating van Pe king-China tot de VN, aldus Nixon. Als reden hiervoor voerde hij aan, dat Peking tot dusver geen be langstelling heeft getoond voor het lidmaatschap en ook niet te kennen heeft gegeven, dat het zich wil hou den aan de beginselen die daarvoor in het handvest zijn neergelegd. Ook zag hij als een bezwaar, dat Peking blijft aandringen op verwij dering van Nationalistisch China uit de VN. Niettemip wacht de VS „met belangstelling" af wat de vertegen woordigers van Peking te vertellen hebben als zij op 20 februari in Warschau hun afgesproken ontmoe ting met Amerikaanse diplomaten zullen hebben. Be- en ontwapening Het doel dat de VS zich op militair gebied stellen is. dat zij over vol doende middelen beschikken om hun belangen te verdedigen en hun ver plichtingen in de wereld na te ko men. Het gaat er, aldus Nixon. niet om. een gelijkheid of een superiori teit op bewapeningsgebied te hebben De president zei voorstander te zijn van onderhandelingen met Rusland over de kwestie van de strategische kernwapens. Eerst zou echter moeten vaststaan dat dergelijk overleg kan uitmonden in politieke besprekingen over andere problemen. De stijging van de prijzen in Ame rika vormt de belangrijkste econo mische zorg van de nieuwe regering, zei Nixon. Hij beloofde nieuwe bena deringen van het beperken der infla tie en zei het mogelijk te achten in flatie in de hand te houden zonder dat de werkloosheid toeneemt. De president zei verder dat hij alle pro gramma's in de begroting voor het op 1 juli beginnende jaar, die zijn voor ganger Johnson heeft ingediend, op nieuw onder de loep wil nemen. ESJKOL wereldgeweten Levi Esjkol vraagt: JERUZALEM Premier Esjkol heeft gisteren tijdens een korte rouwplechtigheid in het Knesseth (parlement) het „ge weten van de wereld" ervan be schuldigd niet te hebben geluis terd naar klachten over vervol ging van Joden in Arabische landen. Over Irak. waar gisterochtend 14 mensen (onder wie negen Joden) werden opgehangen, sprak Esjkol als Babyion. „Het bloed van de onschul dige martelaren van Babyion schreeuwt ons en de wereld toe van af Iraaks grondgebied". De executies tonen het lot dat de Arabische regimes het Joodse volk toedenken, aldus de Israëlische pre mier die erop wees dat zowel secre taris-generaal Oe Thant van de VN als anderen een beroep op de Iraakse leiders hadden gedaan de levens van de gehangenen te sparen. Onschuldig O Volgens Esjkol waren de negen te rechtgestelde Joden geheel onschul dig aan de tegen hen uitgebrachte beschuldigingen. ..We weten heel goed, en ik verklaar dat de Iraakse regering ook wist dat alle beschuldi gingen tegen deze Joden vals waren en dat de processen achter gesloten deuren werden gehouden". „Vanaf deze plaats vraag Ik de gehele wereld te handelen, ieder naar zijn beste vermogen, teneinde verde re moorddaden te voorkomen. Als er een geweten is in deze wereld, laat zijn stem dan nu horen", zo zei Esj kol. Inmiddels heeft Israëls minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, er bij de VN op aangedrongen maat regelen te nemen ter bescherming van de Joden in de Arabische lan den. Thant bezorgd Secretaris-generaal Thant heeft zijn leedwezen en bezorgdheid uit gesproken over de executies in Irak. Hij zegt dat „de repercussies die uit deze ongelukkige ontwikkeling zullen voortvloeien waarschijnlijk de pogin gen zullen belemmeren om tot een vreedzame regeling van het conflict in het Nabije Oosten te komen". Irak heeft bij Thant geprotesteerd tegen deze verklaring. De Iraakse VN- ambassadeur Raoef heeft maandag avond Oe Thant persoonlijk om op heldering gevraagd en hem gezegd dat het hier „een volstrekt interne aangelegenheid van Irak" betrof. Intussen hebben ook de Veirnigde Staten de openbare terechtstelling in Irak veroordeeld. Minister van buiten landse zaken Rogers noemde ze «.tui tend en zorgwekkend. LLknuf'ft, SKAT'S ot* Ou c aboTutUA, f Ik geef op als nieuwe abonnee: m Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden naam. straat: - I plaats: a I betaalt per kwar'aal per maand ct-I Als beloning voor mijn aktivltelt ontvang ik oen onderzettegel. Oe nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1