doei Dr. Deen gelooft niet in van schutter „selectievrii" onderwijs CHEPEN-. Sowjetleiders waren Ontzuiling bedreigd door experimenten Van Mierlo: vraagteken bij voorstel Aarden Haringvisserij bleef in betekenis afnemen ORGANISTEN VAN WITTE KERK NAMEN AFSCHEID Velen volgden cursus burgerschapskunde Misleidende term Rok heel kort of lange broek A. W. de Groot te Voorhout in de Prov. Staten EILEN EN ZEILEN VISSERIJ* EN MARKTNEEUWS Nog geen notering Mulder-Vogem NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 27 JANUARI 1969 WINST BIJ MAMMOET HAD GROTER KUNNEN ZIJN MOSKOU De chauffeur van de V I De chauffeur van de auto. waarin de Russische ruimte vaarders Beregowoj, Teresjkova. NI- kolajev en Leonov zaten, is zaterdag bezweken aan de verwondingen, die hij bij de aanslag van woensdag had opgelopen. Hij zou door drie kogels zijn geraakt. Officieel ia zijn dood niet bevestigd. De man, die de schoten afvuurde, droeg het uniform van een wachter van het Kremlin. Een Amerikaanse correspondent berichtte zaterdag uit Moskou dat hij blijkbaar op de Russische leiders mikte. Deze journa list schrijft in de Londense Sunday Times dat de onbekende man uit een schildwachthuisje binnen de muren van het Kremlin te voorschijn sprong en vijf schoten loste op de derde auto in de stoet Hij vraagt zich af waarom de man op de derde auto schoot en voegde daaraan toe, dat het antwoord schijnt te zijn „dat hij zich vergiste, omdat de wagen met de kosmonauten en die met de Russische leiders van plaats veranderden even voordat zij de brug over de rivier de Moskwa overstaken. Tevoren hadden partijlei der Brezjnev en president Podgorny in de derde wagen gezeten. DEN HAAG Kamervoorzitter mr. Van Thiel reikt op 4 februari verklaringen uit aan vijftig cursisten, die met goed gevolg de eerste cursus burgerschapskunde volgden. Meer dan duizend personen volgden het af gelopen jaar deze schriftelijke cur sus, waaraan politieke partijen hun medewerking verleenden. De subsidie van de overheid liet een groter aantal niet toe. Voor de nieuwe cursus werd de subsidie ver dubbeld, zodat ongeveer 2.500 Neder landers aan de cursus kunnen deel nemen. De cursisten komen uit praktisch alle leeftijdsgroepen en hebben zeer verschillende beroepen. Sociale orga nisaties, jongëren- en vrouwenorga nisaties hebben besloten de cursus in hun vormingsprogramma's op te ne men. De cursus staat onder leiding van de socioloog prof. dr. G. Kuiper Hzn van de Vrije Universiteit in Amsterdam. (Van onze onderwgsredacteur) AMSTERDAM De gedachte van selectievrij onderwijs mis kent dat onderwijzen en beoor delen wezenlijk met elkaar ver weven zijn. Met deze uitspraak keert Nathan Deen, die bij prof. dr. H. W. F. Stellwag promoveerde tot doctor in de so ciale wetenschappen, zich tegen een van de hoofdpunten in het veelbesproken boek Vijven en Zessen, waarmee prof. dr. A. D. de Groot ruim twee jaar geleden de beoordelingen in het Neder lands onderwijs aanviel. Er wordt thans onderwijs gegeven in een soort niemandsland, betoogde prof. De Groot De leerlingen blijven steeds zweven tussen wel-aan- vaard-zijn en toch-onaanvaardbaar blijken: ze lopen altijd de kans nog af te vallen. Als leerlingen voor een bepaalde vorm van onderwijs geschikt zijn bevonden, heeft de le raar als eerste taak allen die werken, „mee te nemen". Het onderwijs van de leraar is „aangenomen werk", al dus Vijven en Zessen. Dr. Deen zegt nu: ook in die perio de van aangenomen werk zal plaats moeten zijn voor een begeleidende beoordeling. Met prof. De Groot en vele anderen vindt hij de „normaal verdeling" van de cijfers die jaarlijks een vierde deel van de leerlingen als tekortschietend aanmerkt in feite een abnormale verdeling. Maar daar gaat het niet om. De vraag is of men de beoordeling vrij kan houden van determinatie, van het aangeven van bestemmingen. EXTRA MOEILIJK De ene leerling krijgt extra moei lijke opdrachten opdat hij zijn moge lijkheden maximaal zal benutten de ander krijgt extra stof om te zorgen dat hij een aantal basisbegrippen te pakken krijgt. De docent geeft hier mee een begeleiding op grond van prestatiebeoordeling en die begelei ding werkt tevens determinerend: de verdere mogelijkheden van de leer- Openbareleraren over Bijlmermeer: (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM Het bestuur van de Vereniging van leraren aan open bare gymnasia, lycea en athenea vreest dat de samenwerking tussen protestants, rooms-katholiek en openbaar onderwijs die in de Bijl mermeer op stapel staat, misbruikt zal worden om te komen tot een on derwijskundige opzet die deze vere niging op z'n minst dubieus acht. Het bestuur juicht pogingen tot ontzui ling toe, maar het heeft zich noodge dwongen teruggetrokken uit het overleg omdat geen garanties konden worden gegeven tegen „te ver gaande experimenten". Voor de Bijlmermeer werd princi piële overeenstemming over samen werking tussen de drie onder- wijsrichtingen bereikt. Het „bevoegd gezag" zou gevormd worden door een commissie, waarvoor een r.-k.-stich- ting, een protestants-christelijke stichting en de contactcommissie openbaar onderwijs elk drie leden zouden voordragen; bovendien zou er in de commissie een gemeente raadslid komen. Niet alleen voor de bestuursvorm, maar ook voor de on derwijskundige opzet werd een nieu we opzet gemaakt. Het bestuur van genoemde vereni ging (die onder de aam „LAOS" een groep vormt in het Genootschap van APELDOORN Doordat hij on voldoende op het verkeer lette, is de 71-jarige F. van de Sprenge zondag avond op de Koning Stadhouderslaan dodelijk verongelukt. Hij stak met zijn fiets de Weg over toen een auto naderde. leraren) wil aan een en ander mee werken, maar niet als men zou pro beren een scholengemeenschap te vormen die breder zou zijn dan gym nasium-atheneum-havo-mavo, als er een brugperiode van meer dan één jaar zou komen en als de scholenge meenschap geen klassen in de ge bruikelijke zin zou krijgen. Onaanvaardbaar Men acht een dergelijke vorm van onderwijs onaanvaardbaar o.a. omdat de poging tot ontzuiling in gevaar wordt gebracht door een onder wijskundige opzet die van zulke ex treme opvattingen blijk geeft, dat van de ouders geen blijvende waar dering te verwachten is. Een hori zontale doorstroming zonder tijd verlies acht men slechts mogelijk als het onderwijsniveau voor de minder begaafde leerlingen te hoog en/of voor de begaafde leerlingen te laag wordt Doorbreking van het klasseverband zou, naar de mening van LAOS, de leerlingen de zekerheid ontnemen van het zich thuis voelen in hun groep. Ook vreest men dat door een erg grote uniformiteit in de lessen de creativiteit van de docenten gedood zal worden. Andere bezwaren zijn dat het rooster tot veel leegloop voor leerlin gen zal leiden; dat het de ouders lang duister zal blijven op welk schoolty pe hun kind geplaatst is, dat de do centen teveel belast zullen worden met extra vergaderingen en dat het twijfelachtig is of voldoende bekwa me en ervaren docenten in zo'n scho lengemeenschap zullen willen wer ken. Om al deze redenen doet LAOS aan de besprekingen nu niet meer mee. lingen worden in niet geringe mate juist bepaald door de begeleiding. Het is negatief wanneer men het groepsgemiddelde tot criterium neemt en alles wat niet aan dit crite rium voldoet, uitwerpt. Positief werkt de leerkracht wanneer hij juist niet elke leerling over gelijke kam scheert: dan schept hij voor ie der de beste mogelijkheden. Maar selectievrije perioden helpen daarbij niet. Het eigenlijke probleem zit in de onbeweeglijkheid van de onderwijsprogramma's: effectieve be geleiding van de leerlingen wordt hierdoor bemoeilijkt. Alleen door volledige herstructurering van ons onderwijsbestel kan men werkelijk tot een oplossing trachten te komen. Dr. Deen noemt dc term „selectie- vrij" onderwijs ook misleidend. Bij de ideeën van prof. De Groot is hoogstens sprake van selectievrije perioden, waarin de leerling alleen kan binnenkomen vla een toegangs selectie. In feite stelt Vijven en Zes sen geen vrijheid van selectie, maar uitstel van selectie voor; het als on oplosbaar erkende selectieprobleem blijft hiermee bestaan. SOCIALE INSLAG De discussie met prof. De Groot vormt een van de vele interessante thema's in het proefschrift van dr. Deen: „Een halve eeuw onder wijsresearch in Nederland" (in boek vorm verschenen bij Wolters-Noord- hoff te Groningen). De dissertatie is gewijd aan het werk van de research instelling waaraan dr. Deen ver bonden is: het Nutssemlninarium voor Pedagogiek. De studie trekt vier hoofdlijnen in het werk van het seminarium. Men heeft zich vooral bezig gehouden met de vraag hoe de kinderen na de lagere school geselecteerd moeten worden de vraag naar de Inhoud van het lager onderwijs (met Kohnstamms aanval op de „parate kennis") de vraag naar het „hoe" van het onderwijs (de didactiek) en de vraag naar de sociale rechtvaar digheid in onderwijszaken. Typerend voor het werk van het Nutsseminarium is de verbinding van de kinderpsychologische en de sociale vraagstelling. De behandeling van deze stof geeft meteen een beeld van de betekenis van de stichter van het seminarium, prof dr. Ph. Kohnstamm. en zijn medewerkers en opvolgers. Dr. Deen Is er echter niet op uit het verleden te idealiseren: hij wijst ook zwakke punten aan. GESCHEIDEN RIJBANEN Voor geïnteresseerde buitenstaan ders is vooral verhelderend te zien hoe uit diverse onderzoekingen ge dachten aan bijvoorbeeld de brugklas en de scholengemeenschap zijn ge groeid. Van alle manieren waarop de leerlingen bij de overgang van de lagere school naar het VHMO gese lecteerd kunnen worden, acht dr. Deen het werken in een proefklasse de beste. Tenminste: tot aan de in voering van de Mammoetwet; nu ii de zorg om „categoriale selectie voor statische schooltypen" verouderd ge raakt. Bij het ontwerpen van een nieuwe structuur voor het voortgezet onder- wils kon men denken aan een onge deeld. gemeenschanpelijk brugiaar voor alle scholen. Dr. Deen betwijfelt of dit. zoals velen zeggen, een utopie is. maar het is er In Ieder geval niet van gekomen: de brugklas van de Mammoetwet is een brug met gescheiden rijbanen. Het gevaar is niet denkbeeldig dat degenen die iedere vernieuwing als een bedreiging opvatten, deze stap terug zullen aangrijpen om alles zo veel mogelijk bij het oude te laten. De krachten die de gedeelde opbouw van het schoolwezen willen handha ven, zijn versterkt en bovendien komt het verouderde en ondeugde lijke selectiebegrip weer naar voren. In twee opzichten is dus de wijn verschraald. Van de andere kant kan de brugklassituatie de leraar dwin gen tot een pedagogisch-didactische bewustwording, waarvan men mag hopen dat het hele voortgezet onder wijs ervan zal profiteren. Om de beslissingen over de bestemming van de leerlingen algemeen aanvaardbaar te maken, zal het tot een objectieve beoordeling van de prestaties moeten komen. FARCE Een halve eeuw arbeid op het ter rein van het selectie-onderzoek kan maar tot één conclusie leiden: men moet niet willen selecteren. De fout zit niet in een ontoereikende selectie, maar in een ondeugdelijk systeem. Elke schoolcategorie leidt een eigen leven, heeft haar eigen cursusduur en haar eigen maatstaven. De Mammoet wet opent zekere mogelijkheden voor vernieuwing, maar men moet oppas sen dat het niet uitdraait op bevrie zing van de bestaande situatie. De Mammoetwet brengt wel winst punten, maar de winst had veel gro ter kunnen zijn. Nergens waar men in Europa veranderingen in het on derwijssysteem heeft doorgevoerd, behalve in Nederland en Zwitserland, heeft men zich beperkt tot een eenja rige brugperiode: overal elders vindt men een twee- tot driejarige deter minatieperiode. Alleen bij ons pro beert men het enig overgebleven de terminatiejaar nog tot een farce te maken. Het proefschrift behandelt verder onderwerpen als dc Intelligentietest, de betekenis van het stillezen, onder zoek van taal en rekenen, schoolkin deren uit sociaal zwakke gezinnen en een leerplanmodel. In zijn stellingen zegt dr. Deen o.a. dat het toepassen van vormen van wedijver In de schoolopvoeding ontspringt uit een rationalistische Instelling. Voor een effectieve onderwijsvernieuwing acht hij verplichte periodieke bijscholing van de leerkrachten noodzakelijk. Derde Kamer van D'66 (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Slechts een kritische vraag naar het stok paardje van D'66, de openheid en wat de Tweede-Kamerfractie van D'66 nu eigenlijk heeft ge daan om die te bevorderen, deed enige onrust ontstaan op het podium in Krasnapolsky waar de Democraten hun „Derde Kamer" hielden en waar de zeven Kamer leden het mikpunt van hun eigen partijgenoten waren. Overigens verliep de geanimeerde discussie tussen de ongeveer 200 Réal wil elke vrouw jong en slank zien (Van onze moderedactrice) PARIJS Ieder seizoen voor spelt men dat de belangstelling voor de premières van de mode huizen wel zal afnemn. En elke keer moet weer worden vastge steld, dat het internationale leger van modejournalisten weer ge groeid is. Stampvol was het dan ook bij Réal, de ontwerper die elke vrouw jong en slank wil zien, haar daartoe dwingt door haar ultra-korte rokjes voor te schrijven of een lange pantalon, die vooral heupsmal is. Wanneer we de rokken wat langer denken, moeten we zeggen dat zijn modellen toch wel heel charmant waren. Vooral die met de zeven achtste mantels, die gerend uitliepen. De rok tipt er maar even onder uit Soms wordt inplaats van een rok een bermuda gedragen, waarvan de pijp- randjes nauwelijks nog te zien zijn. Verfijnde overall De grote mode voor de zomer ech ter zu'len de rnante1ro'"l"en met lan gt broek worden. De broeken lijken eigenlijk het meest op een verfijnde overall. Voor elk uur van de dag worden ze gemaakt De pijpwijdte varieert van gewoon recht voor over dag tot flink wijd voor 's avonds. Een lange sjaal van zijde, die ach ter in de nek wordt geknoopt, be hoort absoluut bij dit soort pakken. Soms wordt het mantelpakjasje ver vangen door een mouwloze openval lende lange hes. De gewone japonnen hebben een heel lang lijf, waaraan dan een smalle strook gerimpeld is. Veel crêpe stoffen; de kleuren blij ven zacht: veel geel, roze en bleu, verder vooral roestkleurig oranje en marineblauw, zwart en wit Twee lijnen Es tére] heeft het op twee lijnen ge houden; een beetje ingewikkeld. De eerste is Le snob négligé, die revolu tionair is. De tweede La ligne évolu- tionnaire, die neo-klassiek is. Dat alles volgens Estérel. De snob is overigens helemaal niet onverschillig of verwaarloosd, inte- gendeel hij is hMzonder elegant en tot in de puntjes gekleed. De snob kan mannelijk of vrouwelijk zijn, want Estérel ontwerpt even geestdrif tig voor de man als voor de vrouw. Alles in jersey Zijn elegante krachttoer is een soort combinatie van goede ei genschappen van het traditionele col bertjasje en de pullover. Het jasje soepeler en rechter dan gewoonlijk; de pullover minder slobberig dan dit kledingstuk placht te zijn. Zakken en hals aflijning zijn kleur op kleur aan gebracht of in, zoals Estérel het zelf droeg, zwart op wit Rechte jurken De pantalons hebben iets nieuws. De naden zitten niet aan de zijkan ten, maar voor en achter, dus daar waar de plooi meestal zit. Zulke pak ken zijn er voor dames en heren. Ook rechte jurken in deze stijl werden getoond. De neo-klauieke lijn was bepaald heel wat minder sensationeel. Ken merkend waren daarbij de brede banden die langs de hals. over de borst (cross your heart), om het mid del en lang* de grote zakken gelegd waren. Een nogal onrustige garnering zonder veel zin. aanwezigen en fractieleider Hana van Mierlo en de zijnen zaterdag niet al te moeilijk voor de fractie. Over de openheid kregen alle zeven gelegenheid hun daden toe te lich ten. Het enige applaus voor A. de Goede, die aan minister De Block heeft gevraagd wat deze nu eigen lijk bedoeld heeft met de bijzondere BTW-regeling voor Philips en wat de geheimen zouden kunnen zijn die geschaad worden bij openbaarma king van deze regeling. Morele steun De heer Van Mierlo werd geïn terpelleerd over zijn zwijgen naar aanleiding van Aardens plan voor een parlementaire enquête. Hij zei; „Ik vind het een verschrikkelijk be langrijke zaak en een buitengewoon initiatief." Maar hij zette op het zakelijke vlak vraagtekens bij het midden. „Is de parlementaire en- auéte het juiste middel om achter de feiten te komen?". En hij wees op twee artikelen in de Enquêtewet, die bet aan getuigen mogelijk ma ken zich te verschuilen achter hun beroepsgeheim en het schaden van zakelijke belangen. „Moreel heeft da PPR echter onze steun", aldus Van Mierlo. De ombuiging van het Europese beleid van Luns („Een falend be leid") noemde hij een aardig suc cesje voor de Kamer en voor D'68. Voor het eerst was het bij de be groting Buitenlandse zaken geen koek en ei tussen Kamer en Luns, zo zelfs dat de minister wat ver dwaasd zat rond te kijken en de voorzitter maar gauw een ander punt aan de orde wilde stellen, al dus Van Mierlo. Wat was de kwestie? De politiek van de lege stoel in de commissie- Maréchal, waar Nederland een poli tiek van selectieve boycot tegen over De Gaulle voerde. Nu is die boycot eindelijk opgeheven, aldus Van Mierlo. Nederland wint er niets b(j en Europa raakt steeds verder achterop, vooral op technologisch gebied. Ook op het gebied van woning bouw, justitie en onderwijs werden de fractieleden aan de tand gevoeld. Een plezierig en nuttig kontakt tus sen de fractie van D'66 en de kie zer, deze Derde Kamer die nu voor de tweede keer bijeen waa. VOORHOUT De heer A. W. de Groot (42), wethouder van de ge meente Voorhout, gaat een vacature ln de Provinciale Staten van Zuid-Holland vervullen die onlangs is ontstaan door het overlijden van het KVP-lid de heer C. Fortanier uit Voorschoten. Het nieuwe statenlid. dat waarschijnlijk nog zijn entree in de Staten maakt tijdens de begro tingsbehandeling volgende week. zal een fractie vormen met mr. A. Q. C. van Ruiten. lid van de PPR, maar in Provinciale Staten zitting hebbend als onafhankelijke. Bij de oprichting van de Politieke Partij Radikalen trad de heer Van Ruiten uit de KVP. maar hij stelde zijn zetel in de Provinciale Staten niet ter beschikking. Eenzelfde ge dragslijn volgde de heer De Groot in Voorhout, waar hij KVP-wethouder was. De heer De Groot was reeds eerder lid van de KVP van Provinci ale Staten. Twee jaar geleden, na een lidmaatschap van nog geen jaar, bedankte hij evenwel om persoon lijke redenen. Met de vacature, die ontstond door het overlijden van de heer Fortanier bevond de KVP zich in een moeilijk parket. Zou de heer De Groot, die als eerste vervanger op de lijst stond geen gebruik hebben gemaakt van z'n recht dan zou mevr. Alma-Pie- ters aan de beurt zijn gekomen. Na de laatste verkiezingen voor Provin ciale Staten is mevrouw Alma even wel door de KVP als lid geroyeerd wegens haar politieke activiteiten in Leidschendam. Veranderingen De heer De Groot verklaarde ons, dat hij van zijn recht op opvolging gebruik wenst te maken, omdat hij van mening, is dat tussentijdse poli tieke veranderingen ook weerspie geld mogen worden in tussentijdse benoemingen: „Een aantal voormali ge KVP-stemmers is nu de beginse len van de PPR toegedaan. „Ik voel mij geenszins aan de KVP verplicht, omdat de KVP zich bij het sa menstellen van de groslijst ook niet verplicht voelt aan de kiezers". Tafeltennis TOV NOORDWIJK In een meer spannende dan mooie wedstrijd, heeft het eerste team van de tafel tennisvereniging TOV beide pun ten moeten afstaan aan het Volen- damsc Victory "55. Th. van der Plocvf wist met twee sets te win nen. maar moest zijn meerdere er kennen in de goed spelende Sier. P. Turk, wegens ziekte in niet al te beste conditie en R. Alkemade wonnen slechts één party. Ook het dubbelspel ging verloren. De junioren startten met de 2e helft van de competitie. Daar de meeste TO V-teams naar een hogere klasse waren gepromoveerd, vie len enkele nederlagen te noteren. Goede resultaten boekten het 2de en het 5de team. De uitslagen: Scylla 1TOV 1 6—4, Avanti 2—TOV 2 3—7, De Valk 1—TOV 3 10—0, De Valk 2— TOV 4 7—3, TOV 5—Play Fair 2 10—0, TOV 6Treffers 2 1—9. Dooos 5—TOV 7 2—5, TOV A— Treffers B 2—8, Meisjes: TOV 1— Treffers 2 2—8. Deken Brinkman tachtig jaar NOORDWIJK Emeritus-deken J. P. A. Brinkman hoopt zaterdag a.s. zijn 80ste verjaardag te vieren. Op deze dag is er van nalf elf tot twaalf uur in huize Sint Jeroen ge legenheid de jarige te feliciteren. NOORDWIJK De klaverjas- vereniging Sport na Arbeid speelde een competitiewedstrijd, waarvan de uilslag als volgt luidde: l.Avd Voorn 5604 p, 2. H Coelewijn 5346 p, 3. W Mooyekind 4977 p, 4. J Dui venvoorden 4969 p, 5. S Wijnands 4790 p, 6. W P Smit 4642 p, 7. L Plug 4592 p ,8. E van Urk 4473 p; 9. J van Eik 4223 p; 10. L Augustinus 4197 p. Eerste lijst Algorab 25 ZO Sao Vincent Amstelsuts 25 W Matla Ablda 25 Rede Durban Aclla 25 NO Flnlstere Andyk 26 East London verw Acamea 25 NO Belem Amstelveld 25 ZW Freetown Achilles 25 ZO Bermuda Bovenkerk 25 Antwerpen Bernard John 25 Hoek V Holland Charta 25 Benghazi verw Chevron Delfzijl 25 Gulfha- ven nr Vasteraas Chevron Eindhoven 25 t a Khormusa Chevron Napels 25 O Mom basa Caplsterla 25 ZO Belra Caltex Arnhem 35 ZW Freet own Chevron Amsterdam 25 Z Maal ra Chevron Lelden 25 ZO Dar es Salaam Dallla 25 NO Colombo Dlloma 25 O Whangarel Dlnetldyk 25 Hamburg verw Dlone 25 Singapore Doelwyk 26 Mena verw Daphne 25 N Dakar Dladema 25 O St Helena Esso Rotterdam 25 O Kreta Esso Amsterdam 26 Boston verw Gaasterland 25 N St Vincent Crootekerk 25 O Mombasa Gulf Italian 35 Escravoa Garoet 25 NO Lourenco Mar ques Gulf Hollander 35 ZW Wal visbaai Gaasterdyk 2 5W Tamptco Hollandsburcht 25 NO Cha- gos Archipel Hoogkerk 25 Antwerpennr Bremen Hermes 25 NW Flores lilas 25 Alicante nr Malaga Kalydon 25 Z Saigon Karachi 25 Singapore Karlmun 25 N Dakar Katelysla 25 ZTalwan Kenia 25 Oslo nr Larkollen Koplonella TI Sambu verw Koudekerk 25 Hongkong nr Singapore Kabylia 25 ZO Belra Kara 25 Saigon nr Singapore Kerkedyk 25 Paranagua nr Buenos Aires Konlngswaard 25 Bridgeport nr Curacao Korendyk 25 Kp Race Kloosterkerk 25 KW Luder- Itzbaal Krvptos 25 Z Madeira Lion of Judah 25 ZW lie Grain Loppersum 25 ZO Mlanl Lovella 25 NO Beira Merwelloyd 27 Kaapstad verw Minos 25 Pass Algiers Munttoren 25 ZO Colombo Maron 26 Puerto Cortes verw Metula 25 Thameshaven Montferland 25 Albrothos Merwehaven 25 NO Vlllano Nederrhone 25 Bremerhaven nr Antwerpen Nieuw Amsterdam 25 Aruba nr St. Thomas Noordwyk 26 Singapore Neptunus 25 ZW Azoren Nederryn 25 ZO Saigon Nederwaal 25 NO Kaapstad Ouwerkerk 25 ZW Flnlstere Ondlna 25 ZW Bermuda Overljsel 25 O Dakar Prlns Maurlts 26 Halifax verw Prinses Margriet 26 New York nr Aruba Schlekerk 25 NO Durban Sepia 25 NO Flnlstere Spaamekerk 25 Yokohama Str. Luanda 25 ZW East Lon don Str. Madura 35 O Mauritius Sltula 25 ZO Marseille Stellanova 28 ZO Bermuda Str. Colombo 25 ZO Hobart St. johore 25 Singapore nr Suva Vannoort 25 O Timor Waalekerk 25 ZO Gibraltar Westerkerk 25 O Albany Willemskerk 23 Hamburg nr Rotterdam Waterland 35 Kaapstad nr Barcelona Westmecp 25 Rode Zee. Zuidcrkerk 25 Z Monrovia Zaanland 25 Santos verw Zarla 25 Wight I'weede lij»t Alchiba 36 Hamburg nr Rotterdam Bengkalls 26 t a Damman Banggal 27 O Yokohama Batu 27 Marseille Bernlsse 27 NO dungeneaa Cartago 26 O Swan Island Chevron Amsterdam 27 Bah rein verw Chevron Madrid 27 Z Rhodoa Dlnteldljk 27 Hull Deneb 27 W Madeira Gaasterkerk 27 NO Mauritius Gaasterland 24 NO St Vin cent Hermes 26 ZO Kp Race Lelderkerk 27 Damman Limburg 26 ZW Los Angela# Loppersum 27 Mobile verw Lion of Judah 27 W Casa blanca Nleuw Amsterdam ft »t Croix verw Ossendrecht 26 Panamaka- naal Phlletas 27 ZW Quessant Rotterdam 36 NO Belun Steenkerk 27 Bangkok Straat Holland 25 NO Singa pore Straat Madura 26 ZW Reuni on Togokuit 27 Le Havre verw Vlieland 27 Thameshaven nr Swansea Woensdrecbt 37 Rede Shang- Wieldrecht 26 NW Franclaoo- Markten BARNEVELD. 27 Januari Vette kal- verenmarkt. Aanvoer 515 stuka, handel ge drukt. Prijzen: le kwaliteit 4—4.20, 2c kwe- IItelt 3.80—3.95. 3e kwaliteit 3-60-3.75. BARNEVELD. 27 Januari Coöp. Ve- luwse Elervelllng. Aanvoer 262.240 stuks, stemming vlug. Prijzen (ln guldens per 100 stuks): 52-53 gram 10.22—10.51, 56-57 gram 10.64—11.02, 60-61 gram 11.23—11.70, 64-65 gram 11.95—12.34. KATWIJK AAN DEN RIJN. 25 Januari Groenteveiling: waspeen AI 630—740, All 450-690 BI 700-970 BI 260-340, Cl 570, CII 210—680, boerenkool 77—61. knoi- selderle 10-34. Aanvoer waspeen 114.000 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN De aan voer van waspeen liep ln de afgelopen week terug van 903.000 kg naar 869 000 kg. De noteringen Heten een dalende lijn zien. De markt was over het algemeen wat lui. Op de buitenlandse markten was onze peen gewild, maar Franse peen meldde zich daar ook. De export was vrij goed en richtte zich naar Engeland, maar meer nog naar Duitsland en België. België had vooral belangstelling voor AI peen. Ook de Industrieën waren belangatel- lend, vooral door de teruriopende prijzen; er werd behoorlijk verladen naar Bel gische en Nederlandse conservenfabrie- ken. zelfs ook AI peen. De binnenlandse handel waa welwillend. Het wlnterpercentage ls. nu de kostprijs van de peen van lieverlede stijgt, niet zo groot. De noteringen waren: A extra 820—960, AI 630950, All 290—850. BI 700—1150, Bil 220—640. Cl 570-780, CII 210—690. Breek- peen noteerde van 140 tot 660. ook wat lager dan vorige week. De aanvoer van boerenkool nam ver der af de notering was zeer goed. en hoger dan vorige week, namelijk 47—90. Er was meer knolselderij en bij export een goede notering voor 644. Uien 70— 650 spruiten 40—140, rode kool 11—55, gele kool 19—31, schorseneren AI 89—104. BI 70—82 en Cl 33—47, prei 23—49, selderij 15 en koolrapen 260. LEIDEN. 27 januari Coöp. Groente en Fruitveiling: champignons 175—265. an dijvie 73—106, snijbonen 660. boerenkool 71 —9-. prei 46—92, rabarber 83—125, stoofsla 50—52, spruiten A 79—88. B 81—60, uien middelfijn 18—26. witlof 66-132. sla A 22—37. ROELOFARENDSVEEN. 24 Januari Bloemenveiling: Am. Anjers sim rose 21 —30. sim rood 30—35, sim wit 30—34. sim Keefer 33—35, Sim Arthur 32—35, Esperen- ce 29—31 Rozen Garnette en Carol 3247( Nordia 64—37. Forsythia 20—45, Hyacinten 33—36 per stuk; Irissen Wedgewood 280 —265, Blauwe druifjes 45—57. Narcissen Carlton 110—140. Whrestler 120. Fortuna 110—120, Early Glorie 110—120, California 115, Better Times 110—20, Tulpen Pax Whi te 185, Pink Trophee 170, Krelage 155— 165, Lustige Wltwe 155—180, Apeldoorn 190 -240. Krelage 155-165, Lustige Wltwe 155 —180, Apeldoorn 190—240 Rose Copland 175—210. Paul Richter 160—195. Preludium 145—185, White Sail 175—205, prominence 195—205, Charles 160—165. Christmas Gold 155—175. Br. Star 110, Beauty of Volen- dam 185—200, Blenda 185—190, Wlntergold 140—170. Beatrix 175. Pur r Star 180— 185. Van der Eerden 180—190, Karei Door man 205, Topscore 170 per bos. ROTTERDAM, 27 Januari Veemarkt Aanvoer: totaal 1593 dieren, waarvan 1205 slachtrunderen en 386 varkena. Prijzen per kg: alachtrunderen extra 5.05—5.50. I 450— Voor ruim drie miljoen gulden minder aanvoer DEN HAAG Vorig jaar la door de Nederlandse haringvloot voor 11,5 miljoen kilo minder haring aange voerd dan in 1967. Het bedrag dat hiermee gemoeid is bedraagt 3.200.000 gulden. Aldus gisteren drs. D. J. van Dijk. voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten tijdens een openbare toestuursvergadering, waarin hij het jaaroverzicht 1968 aan de orde stelde. De achteruitgaande haringvangsten zijn voor het visserijbedrijf in Neder land van veel sterkere invloed dan in landen, waar de haringvisserij van minder belang is. Door deze te leurstellende vangsten leidt het tot een steeds verder afnemende beteke nis van deze visserij. Wel werd er meer platvis gevangen. In 1968 werd voor 3,4 miljoen kilo meer gevangen dan in 1967. terwijl de garnalenvangst achteruit gegaan is. De aanvoer be droeg in het afgelopen jaar 840.000 kilo minder dan in 1967. De export van visserijprodukten steeg evenwel sterk van 173.000 ton in 1967 tot 181.000 ton in 1968. De waarde van deze produkten steeg met negen pro cent tot 298 miljoen gulden. De meeste exportvis belandde in Amerika en Af rika. Minder vis ging naar de Scandi navische en overige Europese landen De devaluatie van het Engelse pond was er waarschijnlijk de oorzaak van dat Groot-Brittannie vorig jaar min der vis van ons af nam dan andere jaren. Een positief geluid komt uit Polen, waar men onlang» een belang rijk contract tekende voor de levering van gezouten haring. De totale invoer van visserijproduk ten steeg van 63.500 ton in 1967 tot ruim 68.000 ton in 1968. De waarde hi-ervan bedroeg 17 miljoen gulden. Grote veranderingen deden zich ln 1968 in de samenstelling van de Ne derlandse vissersvloot in het algemeen niet voor. Een uitzondering dient hierbij te worden gemaakt op de kot tersector, waar het aantal kotters met motoren van 120 tot 750 pk steeg van 424 in 1967 tot 451 in 1968. In Urk werden de meeste kotters gebouwd namelijk 33 stuks. De Urker-Noord- zeekottervloot telt nu 183 schepen, en is daarmee de grootste in Nederland. Op de tweede plaats volgt Katwijk aan Zee met 85 Noordzeekotters. Het gemiddelde visverbruik per Ne derlander is in 1968 met een ons gestegen tot 7 kilo. 4.9S. II 3.65—4.20, III 3.65—3.85. varkens T 2 56—2.62. II 2.55—2.58. III 252—2.55, stieren 4.55—5.10. woratkoclen 3.50—365, slachtzeu- gen 1.90—2.10. zware varkens 2.15—1.30. Overzicht Slachtrunderen: aanvoer gro ter. handel vlug. ruim prijshoudend. Var kens: aanvoer kleiner, handel traag, prij zen lager, enkele prima's boven note ring. Visserij SCHEVENINGEN. 27 Januari Vlsserll- berlchten. Totaal aan de markt: 1400 kis ten verse haring. 180 kisten makreel. ISO kisten kabeljauw. 290 kisten koolvls, 35 kisten schelvis, 255 kisten wijting. 1260 kisten schol. 80 kisten diversen, 27.000 kg tong en tarboL. SCHEVENINGEN. 17 Januari VlssertJ- berlchten. Besommingen trawlers ln gul dens; SCH 5—6720, SCH 9—8620. SCH 15— 7580, SC H16—11.000. SCH 55—0650, SCH 60—6500, SCH 162—8900, SCH 196—11,000. SCH 242-10.440, SCH 246-16.500. SCH 248- 12.800. SCH 249—10.900, SCH 339—6780. be sommingen kustvtssers: SCH 2519250, SCH 253—6580 KW 185—4600. Noteringen per kg: gr tong 370—400. grm 375420. kim 470 —530 I 480—540, II 430—460. tarbot I 570—600. II 400—420. III 300-325, IV 230—260, griet I 225—250. II llO—140; per 40 kg: grm schol 12—20, mldel 16—20. grm schelvis 65—66. kim 61-63. I 57—64. II 34—30. wijting ge stript 20—30. schar 28—34. m kabeljauw 30—40, I 27-35, II 27—33, III 25—30, m kool vls 1350—18, I 12—15. II 12—14; per 50 kg: verse haring 22.50— 24, verse makreel 24 50. Verwachte aanvoer voor morgen: van de Westkust SCH 3, SCH 73 en ca. 15 kust- visoers. IJMUIDEN. 27 januari Besommingen ln guldens: KW 52—6290, KW 79—2830, KW 93—4880, KW 127—7620, KW 172—4830, KW 180—4890, KW 197—5940, KW 197—11.070, KW 2003720 1JM 41—6200, WA 182—7640. WR 45—7870, WR 7—2470. AMSTERDAM Besloten is he den ter beurze van Amsterdam nog geen notering toe te laten in de aan delen van converteerbare obligaties Mulder-Vogeon N.V. te Nieuw-Ven- nep, waarvan kapitaal en reserve* zoals vrijdag in een communiqué meegedeeld, geheel of vrijwel geheel als verloren moeten worden be schouwd. Dit is de derde achtereenvolgende beursdag dat de notering stil staat. Donderdag en vrydag van de vorig* week werd reeds geen notering toe gelaten. WATERSTANDEN DEN HAAG, X! Januari Waterhoog ten van hedenmorgen: Konstanx 270 —1, Rhelnfelden 196 —5, Straatsburg 214 —4, Pllttersdorf 359 10. Maxau 412 —14, Plo- chlngen 202 4-U, Mannheim 261 +6, Steln- bach 208 27. Malnz 306 +11. Blngen 2IT 10. Kaub 233 +11, Trier 327 —23. Koblenz 267 4. Keulen 254 +17. Ruhrort 433 +1. Loblth 1052 —4. Nijmegen 84» —9, Arnhem 845 —4, Eefde IJssel 422 2. Deventer 306 —4. Monsln 5472 —6. Borgharen 40o» —17, Belfeld 1166 —4, Grave beneden de sluis 501 +4. HOOGWATER SCHEVENINGEN 28 januari 11.15 v\m.; r— n.m. Jeanne d'Arc gaf icinterconcert NOORDWIJKERHOUT In het afgelopen weekeinde hield de har monie „St. Jeanne d'Arc" haar jaar lijkse winteruitvoering ln de zaal van café De Zwaan. Zaterdagavond, na de openinga- marsen, sprak -oorzitter M. A. Prin sen een welkomstwoord. Hij bereidde de aanwezigen voor op het gouden jubileum van de har monie in 1971 in verband waarmee een uniformenfonds is geopend. Na de pauze brachten leerlingen van de muziekschool voor de bloem bollenstreek, muziekstukjes ten ge hore, waarna het jeugdkorps van „St. Jeanna d'Arc" optrad. Zowel de leerlingen van de mu ziekschool als het jeugdkorps ston den onder leiding van de heer A. Boelhouwer, leraar aan de muziek school. NOORDWIJKERHOUT - Zondap- morpen ee/t de Hervormde Ge- rieente van Noordwijkerhout af scheid genomen van twee organis ten: de heren H. J. Parlevliet en P. J. Rosenwald. De laatste heeft de pemeenfe enkele jaren als tweede organist begeleid. De heer Parlevliet heeft ruim 35 jaren lang het orgel op zon- en feestdagen, en bij huwe lijks- en rouwdiensten bespeeld. De heer Parlevliet, die het orgel pelen zichzelf heeft aangeleerd rond dat nu hy is 73 jaarde tijd peko- men was om te gaan. Tijdens de kerkdienst van zondag morgen heeft de heer Boekhout, president-kerkvoogd van de ge meente, beide organisten hartelijk toegesproken. De heer Boekhout vond dat de kerkertad de taak van de or ganisten bijzonder zwaar had ge maakt doordat het orgel permanent in een minder goede staat van on derhoud verkeerde. In de hervormde pastorie spraken de heer Boekhout en ds. Smits nog dankwoorden tot de organisten. Na mens de kerkeraad werden geschen ken aangeboden: een gouden arm bandhorloge voor de heer Parlevliet en een boekenbon voor de heer Ro senwald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11