Op Vrije Voeten is verhuisd Eigen opleiding en eigen doop Student vaak zelf de schuldige ANGLICAANSE KERK RUIMT PLAATS IN AAN AVONDMAAL „GELIJKVLOERS" IN DE HEMELSTRAAT Kerk op Java geplunderd Altl» AKI' „Niet goed- geld terug": 20.000 gulden Een woord voor vandaag Dr. Robinson als bisschop afgetreden Hervormd Meppel verontrust over Noord-Ierland Noodeditie door griep VERTRAGING UITBETALING VAN STUDIEBEURZEN Naar verzoening bij de NVSH Anglicanen willen Bunyan heilig verklaren BELAGRIJKE VERANDERINGEN BIJ EEUWFEEST NPB OP TIL Bisschoppen van Hongarije zijn tijdelijk BEROEPINGSWERK opdat het Woord des Heren, door Jeremia verkondigd, zou worden voltrokken (Ezra 1:1) Heeft koning Kores geweten van de profetieën van Jesaja en Jeremia over hem (zo letterlijk, dat Jesajja zelfs zijn naam noemde)? Als we Flavins Josephus moeten geloven wel, want hij schrijft: ,JDeze godsspraak nu maakte zo de verwonde ring van Kores gaande en hem begerig om wat geschreven was te vervullen, dat hij de voornaamste der joden die in Babel waren, samenriep en hun verlof gaf, om naar hun land terug te keren." Dat klinkt nu net te mooi om waar te zijn. Toch heeft het er alle schijn van gezien de woorden van het koninklijke de creet in vers 2 dat Kores Jesaja 44 28 en 45 1 gekend heeft. Het is frappant, hoe letterlijk de profetie hier in ver vulling gaat. Daar legt de Bijbel trouwens steeds de nadruk op. Hoe vaak schrijft Mattheüs niet in zijn verhalen „opdat vervuld werd"? Daarmee wil hij ons inprenten, hoe nauwkeurig God tot nu toe altijd Zijn Woord is nagekomen. Reden te meer, om eens na te gaan, wat God voor ons nog in petto heeft. Wij leren morgen: Psalm 132. Wij lezen vandaag: Psalm 130. ZATERDAG 25 JANUARI 1969 De Belgische jongerenbeweging Op Vrije Voeten krijgt na zeven jaar behelpen eindelijk een bete re behuizing. Vanmiddag is de opening. Hoewel er wel eens grotere plannen zijn geweest voor een splinternieuw gebouw zijn de lei der. Chris Vonck, en zijn mede werkers toch heel blij met het verbouwde pand. waar ze nu een onderdak hebben gevonden. Chris en Op Vrije Voeten zijn in onze kolommen geen onbeken den. Verschillende malen schre ven wij over hen. Ditmaal laten we een enthousi aste Chris zelf aan het woord. Nevenstaand verhaal met hier en daar een echte Vlaamse zegswij ze. schreef hij voor ons. LONDEN De Anglicaanse bis schop van Woolwich, dr. Robinson, heeft ontslag genomen In verband met zijn nieuwe functie van deken aan het Trinity college aan de uni versiteit van Cambridge. Dr. Robinson heeft de afgelopen ja ren in kerkelijke kringen grote be roering gewekt door zijn revolutio naire denkbeelden over God Zijn boek ..Eerlijk voor God", dat hij in 1963 schreef, bereikte een grote op laag. "MEPPEL De Centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Mep pel heeft het moderamen van de sy node der hervormde kerk geschreven, verontrust te zijn over de onlusten in Ulster tussen de protestantse meer derheid en de r.k. minderheid. De kerkeraad zou willen dat vanuit Ne derland de protestanten in Noord-Ierland worden gewezen op de schade die zij door hun optreden aan het Evangelie en aan zichzelf berok kenen. In verband met deze brief heeft het moderamen besloten zich tot de World Presbyterian Alliance te wen den met het verzoek, aandacht te schenken aan de spanningen in Noord-Ierland. De Presbyteriaanse kerk van Noord-Ierland is aangeslo ten bij de World Presbyterian Allian ce. de Hervormde (of gereformeerde) Wereldbond. DJAKARTA Pas nu is be kend geworden, dat een me nigte van meer dan tweehon derd islamieten eind vorige week een protestantse kerk heeft geplunderd in de West- javaanse stad Djatibarang. De kerk en de omliggende ge bouwen liepen grote schade op. Een hoeveelheid boeken, waaronder bij bels, ging verloren. De bestorming gebeurde na een ge bedsdienst in een moskee. Volgens de eerste berichten zou de woede van de menigte zijn ontstoken doordat het hoofd van een protestantse school zijn bediende tot het christendom pro beerde te bekeren. WORMERVEER In het zieken huis In Zaandam is gisteren aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden de zestienjarige Lummlgje Petronella Ton uit Wormer. Het meisje werd bij een verkeersongeval in Wormerveer ernstig gewond toen zij als wielrljdster bij het oversteken van de weg werjl aangereden door een personenauto. (Van onze kerkredactie) LEEUWARDEN De griep heeft de drukkerij Jongbloed ge veld. Omdat het personeel van de setterij praktisch allemaal «lek Is, moest de (gereformeerde) Friese Kerkbode lerr week met een noodeditie verschijnen. Het nummer telt maar vier in plaats van acht pagina's. Verschillende vaste rubrieken ontbreken waaronder de weke lijkse llist van p'edikheurten van de provincie. Ook missen de le zers van de verschillende plaatselijke en classicale edities deze week hun eigen n'euws De artikelen, die er wel In staan, zijn van oudere datum en ston den kennelijk al ..op steen". DEN HAAG Vertragingen bij de uitbetaling van studiebeurzen kunnen het gevolg zijn van het onvoldoende inzenden van de nodige gegevens door de studenten, van het te Iaat indienen van de aanvraag, van een laat advies van de onderwijsinstel ling over de studieresultaten, van trage of oniuiste verwerking door de afdeling Rijksstudietoelagen en van fouten bij de mechanische bereke ning en bij het maken van de ken nisgevingen en chèques. Ook dit jaar is het voorgekomen dat de laatste twee groepen factoren een vertraging veroorzaakt hebben, maar in de regel ligt het toch aan de eerste drie factoren die afhankelijk zijn vin de studenten zelf en van de onderwijsinstellingen. Dit heeft mi nister Klompé als vervangster van minister Veringa meegedeeld in ant woord op vragen van de Kamerleden Engelbertink en Boot (beiden kath.v.). Op 1 september van het vorig jaar waren van de ruim 100.000 tijdig in gediende en niet ingetrokken aanvra gen er ruim 27.000 nog niet afgehan deld. Voor 15 december was men door alle tijdig ingediende aanvragen heen en ook een aantal laat ingedien de aanvragen. Het pakket van op 1 september nog niet afgehandelde aanvragen omvatte rond 14.000 geval len waarin een studie-advies ontbrak en rond 13000 gevallen, waarin de nodige financiële gegevens ontbra ken. De minister deelt mee dat met de universiteiten en hogescholen een re geling is getroffen voor het verstrek ken van voorschotten als late uitbe taling niet het gevolg Is van nalatig heid van de aanvrager. Dit komt bij het wetenschappelijk onderwijs voor wanneer in het belang van de student het studie-advies wordt uit gesteld tot na de grote vakantie. In de aanvraagformulieren voor 1969/1970 en In de verwerking van de gegevens zijn verbeteringen aange bracht In ..Het Vrije Volk" Is verslag ge daan van een concreet geval van ernstige vertraging dat niet op zich zelf zou staan. De Kamerleden stel den hierover vragen; het antwoord noemt de weergave van de gang van zaken in dat geval onjuist. Er ontstond wel vertraging, maar niet door een fout van de computer. De aanvrager had verzuimd te laten we ten. dat hij van studierichting veran derd was. Later kwam door een tech nische complicatie ook de chèque nog een maand te laat. DEN HAAG Het curatorium van de Nederlandse Stichting consultatie bureaus voor huwelijks- en geslachtsleven heeft een verzoe ningspoging ondernomen. Het wil via een open gesprek trachten wegen te vinden om uit de bestaande impasse te komen, die is ontstaan door verschil van mening binnen de Ne derlandse vereniging voor sexuele hervorming (NVSH) over reorganisa tie. In een brief aan een aantal betrok kenen zegt het curatorium ernstig verontrust te zijn over de Invloed, die de interne problemen van de NVSH en van de stichting hebben op de openbare mening. Het curatorium vreest dat publiciteit de interne spanningen vergroot Het vraagt alle partijen zich te bezinnen op de socia le belangen, die beide organisaties In ons land vertegenwoordigen. WEERT Op een woonwagenter rein nabij Weert is de 32-jarige woonwagenbewoner F. P. vrijdag avond bij een ruzie met een Jachtge weer in de buik geschoten De man is levensgevaarlijk gewond in een zie kenhuis opgenomen. De gemeentepolitie heeft de zaak in onderzoek De getroffene is vader van zes kinderen. De minister betreurt dit, maar de vertraging die hierdoor ontstond, had weinig te betekenen vergeleken met de aanzienlijke vertraging die al ver oorzaakt was door de nalatigheid van de aanvrager zelf, aldus mej. Klompé. Antwerpen vandaag, 25 januari, is het ontegen sprekelijk een grote dag voor het protestantisme in Antwer pen. Deze imposante haven stad die als Europese stad de meeste musea telt en waar elk weekend duizenden buitenlan ders, waarvan het merendeel Nederlanders, naar toe komen, heeft eindelijk een eigen openbaar bijbeldepot. het begon in 1961 toen het blad Op Vrije Voeten werd gesticht. Een groep van jonge mensen behorende tot verschillende kerkgenootschappen begon op eigen wijze een blad uit te geven dat van het eerste nummer af tot de Vlaamse jeugd sprak. In de loop van de jaren heeft het een eigen weg gevonden en is op dit ogenblik een blad, dat een stem bezit onder de bevolking. OPINIEBLAD Van „zuiver" evangelisatieblad is het een soort opinieblad geworden dat tracht obiectief naar voor te ko men en daardoor ook in de Belgische perswereld als belangrijk tijdschrift wordt bestempeld. Dit blijkt vanzelf uit de reacties, ook in de dagblad-, periodieke en gesproken pers. In de loop van de jaren ontwikkel den zich nog andere activiteiten, zoals een fonoplaten- en geluidsban- dendienst Daarnaast werkt op Vrije Voeten via Tiener Teams van Youth for Christ International en kon daar door bijvoorbeeld in 1968 gedurende 28 dagen bijna vijftig meetings organi seren voor ongeveer 60.000 jongeren. Vooral het contact met de rooms katholieke gelovigen is hechter gewor den en met veel dankbaarheid blikt de groep rond dit blad terug naar al deze manifestaties. (Van onze kerkredactie LONDEN De liturgische commissie van de Anglicaanse Kerk heert gisteren voorgesteld, om een aantal heiligen van de anglicaanse heiligen kalender te schrappen om plaats te maken voor nieuwe. De 34 nieuwe namen vormen een bonte mengeling. Onder hen bevindt zich koning Karei I, die in 1649 door Cromwell op het schavot gebracht werd, maar ook de bekende baptist John Bunyan, die in het leger van Cromwell tegen Karei vocht, de beroemde middeleeuwse theoloog Thomas van Aquino en de zendeling David Livingstone, alsmede bekende rooms-katholieke heili gen als Vincentius a Paulo en Teresia van Avial. Het rapport van de commissie komt 10 februari op de assemblee van de Anglicaanse Kerk in bespreking. In Antwerpen, waar Op Vrije Voe ten werd opgericht in de Hemel- straat nr. 17 waren reeds jaren plannen om naar een vertrek gelijk vloers te trekken. Dit niet alleen om meer werkzaamheden te ontplooien, zoals het verschaffen van werkmate riaal aan jeugdclubs enz. Maar ook omdat het besef gekomen was bij de redactie dat ze dichter bij de mensen moesten komen, dat wil zeggen zij moesten van hun tweede verdieping afdalen naar de aarde. Zij merkten het immers wel dat veel mensen het moeilijk vonden om op te klimmen, daarom zijn zij afge daald. CENTRUM Het nieuwe redactiekantoor blijft in de Hemelstra^t maar wordt in plaats van nr. 17 nr. 1 aan de zeer drukke Mechelsesteenweg die door de stad loopt en waar elke Nederlandse autobestuurder langs moet rijden op weg naar Brussel. Het is een centrum van de stad waar zeker elke dag een massa mensen langs komen. Het is ook een moderne ruimte die dankzij giften, hoofdzakelijk uit Bel gië, kon worden ingericht. Er staat een puike stereo-installatie en goede kasten voor het biibeldepot Er liggen honderden fonoplaten (grammofoonplaten red.) en jeugd- materiaal dat door Nederlandse vrien den de Nederlandse Hervormde Jeugdraad en de Gereformeerde Jeugdbond vanaf deze dag wordt verkocht aan protestantse, rooms-ka tholieke en andere jeugdleiders. Op dit ogenblik komen de mensen van binnen- en buitenland naar He- melstraat nr. 1 voor de officiële ope ning. De heer J. Verdijck, voorzitter van het Verbond Her Vlaamse Journa listen en de Periodieke Pers. zal als eerste de n'euwe lokalen openen. De tweede is de heer P. van Her- bruggen, kapelaan te Brussel die zo veel heeft gedaan voor het tournee van het Youth for Christ Tiener Team te Brussel en de derde en laatste persoon is inspecteur Th. da Costa van het Protestants Godsdienst Onderwijs in België. Daarna volgt de receptie waarop ook verschillende bekende Neder landse jeugdleiders namens de Neder landse jeugdbonden een woord zullen 7.eggen. Het is leuk te weten, dat vele rooms-katholieken en zelfs Israëlie ten vandaag aanwezig zijn. HAARLEM De 65-jarige W. J. Leeuwen uit Haarlem, die per brom fiets van de Eijkmanlaan naar de Boerhaavelaan wilde rijden, is giste ren door een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto gegre pen. De man werd tien meter mee gesleurd en tegen een stilstaande au to geslingerd. Hij was op slag dood. Vandaag is het feest in Antwerpen. Feest, omdat men eindelijk na zeven magere jaren in de arbeid van Op Vrije Voeten hoopt te komen tot een presentatie niet alleen van het Evan gelie, maar ook tot een goede presen tatie wat lokaliteit betreft. Wat dit laatste aangaat richt de groep rond dit unieke blad zich tot alle landen om te vragen naar gebed en steun. Als Nederlanders nu vi» Antwer pen naar Brussel rijden kunnen zij een kop Belgische koffie krijgen in een gezellige ruimte in de Hemel straal. Iedereen, en Op Vrije Voeten wil hier de nadruk op leggen, Ieder een Is hartelijk welkom! momenteel komen er heel wat telefoontjes bij ons binnen, aanmeldingen: voor het lidmaatschap van de ARP - Evangelische Volkspartij nog méér telefoontjes om inlichtingen, er is - veel - belangstelling, ook U kunt de ARP leren kennen. U kunt ons zien: op de tv, U kunt ons horen: via de radio; en U kunt over ons lezen in ons weekblad Nederlandse Gedachten, (er zijn trouwens 993 plaatselijke kiesverenigingen in ons land) ook U kunt meedoen; meedenken; meepraten en meebeslissen, elk lid telt mee. wat doet U.U belt even dr. kuyperstraat 3 den haag. telefoon (070) 183960* inlichtingen proef nrs. N.G. lid worden (Van onze kerkredactie) LONDEN De Anglicaanse Kerk zet de deur naar het avondmaal wat open. Tot nu toe was er voor buitenstaan ders in deze kerk eigenlijk geen mogelijkheid om deel te nemen aan de avondmaalsvie ring, maar dat gaat verande ren. De kerkvergadering van Canterbu ry heeft de voorstellen van een stu diecommissie aanvaard en besloten meer niet-leden toe te laten. Wel zal de toelating verbonden zijn aan be paalde eisen. Priesters kunnen in het vervolg le den van andere kerken toelaten, als zij de avondmaalsdiensten van hun eigen kerken niet kunnen bijwonen, met familieleden die wel lid zijn ter kerke komen, of opgenomen zijn in een ziekenhuis. Bovendien kunnen niet-leden deel nemen aan een anglicaanse avond lijke of oecumenische conferentie Het besluit werd genomen omdat anglicanen op soortgelijke voorwaar den ook bij andere kerken aan het avondmaal kunnen gaan. Bij de bespreking van het rapport werd bekendgemaakt, dat onderhan delingen gevoerd worden met de Kerk van Zuid-India om de avond- maalsgemeenschap met die kerk te herstellen. Deze werd verbroken, (Van een medewerker) DEN HAAG De negentiende eeuw was de bloeitijd van een typisch rationalistische vrijzinnigheid. De moderne theologie be oefende sterk de bijbelkritiek. In die tijd, in 1870, werd de Nederlandse Protestanten bond opgericht; een vrije vereniging van vrije godsdienstige mensen, zonder belijde nis, zonder sacramenten en zonder amb ten, zoals ds. J. Zuurdeeg, de predikant secretaris, de NPB karakteriseert in een gesprek dat wij met hem hadden. Na een eeuw hebben er zich ook in het vrijzin nige denken veranderingen voltrokken. De wereld, waarin de NPB werd gesticht, is niet meer onze wereld en de vrijzinnigheid van toen is niet de vrijzinnigheid van nu. De NPB van 1970 zal ook niet meer die van 1870 zijn. Dat blijkt uit twee beslissingen die de NPB aan de vooravond van zijn eeuwfeest heeft genomen. Men is begonnen met de opleiding van voorgangers en men heeft een eigen doop ingesteld. Een eeuw geleden waren deze zaken in de NPB nog niet aan de orde. De bond hield aanvankelijk alleen verga deringen. waar lezingen over allerlei onderwerpen werden gehouden. Omstreeks 1900 begon men religieuze samenkom sten op zondagmorgen te beleggen. Toen ging men ook de behoefte aan voorgangers gevoelen. Daarin voorzag men door vrijzinnige predikanten van een bepaalde kerk meestal van de Ned. Hervormde Kerk. maar ook wel van andere kerken, zoals de Evangelisch-Lutherse als zodanig te benoemen. Zulke predikanten kregen dan in hun eigen kerk eervol ontslag en de bevoegdheid van emeritus. De Haagse afdeling was een van de eerste die een voorganger aanstelde. Maar nu is het niet meer mogelijk leentjebuur te spelen, zoals ds. Zuurdeeg het uitdrukt. Het aantal vrijzinnige studenten in de theologie dat predikant in de Hervormde Kerk wil worden, loopt terug. Er zullen dus steeds minder predikan ten zijn die in aanmerking komen om als voorgan ger van een afdeling van de NPB te worden be noemd Nu de bron, waaruit men zo lang heeft geput, gaat opdrogen, moet men zelf voor een nieu we zorgen. er misschien wel veel op. Men wordt van de NPB geen lid door „in het midden der gemeente" geloofs belijdenis af te leggen of aangenomen te worden. Men kan zich per briefkaart opgeven en men kan ook weer per briefkaart bedanken. Ds. Zuurdeeg vergelijkt het lidmaatschap met dat van een ijsclub: als het dooit, kun je er weer voor bedanken. De regel was dan ook dat de doop in samenkom sten van de afdelingen alleen maar kon worden bediend, indien een kerk medewerking verleende Dat leidde echter wel eens tot formaliteiten die te omslachtig waren in de ogen van de ouders, die zich afvroegen waarom de man of de vrouw die hun huwelijk kerkelijk bevestigd had, ook hun kind niet kon dopen. De voorgangers van de afdelingen denken hiero ver echter niet gelijk en zij zijn ook vaak niet gelijk. Zij hebben immers niet allen dezelfde status. Zijn zij predikant in een bepaalde kerk, zoals de Ned. Herv. Kerk, dan hebben zij de rechten van emeritus en mogen zij kerkelijke handelingen ver richten, maar dan zijn zij ook gebonden aan de kerkorde van hun kerk en die bepaalt dat zij alleen de doop bedienen kunnen met toestemming van de plaatselijke kerkeraad. Geheel anders ligt de zaak, wanneer de voorgan ger van de afdeling bijvoorbeeld het door de bond afgenomen examen heeft afgelegd en geen predi kant in een kerk is. Heel vaak is de kerkeraad van de plaatselijke hervormde gemeente wel bereid zijn medewerking te verlenen. Dat kan hij op verschil lende manieren doen. Nu eens wordt er een ouder ling gezonden naar de samenkomst waarin de doop wordt bediend, dan weer wordt er aan de afdeling een dienst in de kerk afgestaan. Ook gebeurt het wel dat de voorganger van de afdeling van de NPB preekt en dat de doop door de plaatselijke hervormde predikant wordt bediend. Niet alleen de opvattingen van de predikanten, ook die van de kerkeraden lopen echter vaak uiteen. Zo verschillen zij bij voorbeeld van mening over het gebruik van een doopformulier of over het bekleden van een ambt door een vrouw. Als een hervormde kerkeraad niet bereid was de doop te doen bedie nen, vroeg men de kerkeraad van de remonstrantse gemeente om medewerking. De kinderen konden dan in een remonstrants doopregister worden inge schreven. veel mensen die wel godsdienstig zijn, maar niet bevredigd worden in de kerkdiensten. Hun aantal neemt toe. In het algemeen kan men zeggen dat de afdelingen van de NPB uit drie soorten leden be staan. Een groep mensen komt wel naar de bijeen komsten op zondag, maar neemt geen deel aan het werk door de week, met een andere categorie Is het omgekeerde het geval en er zijn ook leden die zowel 's zondags als in de week meeleven. Zij die alleen in de week activiteit ontplooien, worden als volwaar dige leden beschouwd. Zij zijn ook altijd in de besturen van de afdelin gen vertegenwoordigd. Er zijn blijkbaar ook men sen, die zich wel verwant voelen aan de NPB, maar er toch geen lid van zijn. Volgens de administratie van de NPB tellen de 100 afdelingen samen 15.000 leden, maar bij de volkstelling gaven 26.000 mensen op dat zij tot de NPB behoren. Bij deze aantallen zijn de kinderen uit gezinnen, die bij een afdeling van de NPB aangesloten zijn, niet begrepen. Hel bezoek aan de bijeenkomsten op zondagmorgen Is bevredigend. Deze samenkomsten worden door 30 40 pet. van de leden bezocht. Naarmate de afdeling kleiner is, is de opkomst naar verhouding beter. De afdelingen kunnen dus over enige tijd voorgan gers benoemen, die door de NPB zelf zijn opgeleid Deze opleiding, zegt ds. Zuurdeeg, mag natuurlijk geen doublure worden van andere opleidingen. Dat zou geen zin hebben. Hoe zal een godsdienstige gemeenschap er over vijfentwintig jaar uitzien? Wat moet een voorganger van een afdeling dan weten? Wat is belangrijker: dat hij hebreeuws of sociologie gestudeerd heeft? Heeft de gemeente er meer aan of hij op de hoogte is van het Grieks of dat hij de gesprekstechniek kent? Sociaal Ingewikkeld Doop Een ander bewijs van de veranderde situatie is de j visie op de doop. In de eerste jaren na de oprichting .van de bond hadden de leden weinig interesse voor jde doop. Zij verlangden niet dat hun kinderen ge doopt werden. De doop was naar hun mening een verouderd begrip. Zij vonden die te kerks Ook daar is verandering in gekomen Maar de ouders die de doop voor hun kind wel wensten, konden die tot voor kort niet aanvragen bij de NPB. Want deze organisatie kende geen eigen doop. De bediening van de sacramènten is immers een kerkelijke handeling, die in veel kerken gebonden is aan het ambt En de NPB is geen kerk, al lijkt hij Deze regelingen vonden verschillende ouders t ingewikkeld en de vraag kwam bij hen op waarom er in de afdelingen van de NPB niet kon worden gedoopt zonder dat men rekenteg behoefde te hou den met allerlei kerkelijke bepalineen. Het hoofdbestuur, de voorgangers en de afdelings besturen hebben zich over deze zaak beraden en kort geleden heeft men besloten de mogelijkheid van een eigen doop te openen Deze doop kan daar waar dit door de ouders gewenst wordt en/of daar waar de plaatselijke kerkeiiike situatie het noodza kelijk maakt, worden bediend, zonder dat inschrij ving in een kerkelijk register plaatsvindt Men moet deze doop zien in de lijn waarin de NPB ook het avondmaal ken» Op geregelde tijden wordt er in de afdelingen een open avondmaal opgedragen. Dat de NPB geen kerk is. blijkt ook wel uit de samenstelling van de afdelingen Veertig procent van de leden behoort niet tot enige kerk. Er zijn Een heel belangrijk aspect van de activiteiten van de NPB is het sociale werk Zo heeft zij de Stich- tng voor Sociaal Werk in het leven geroepen, die het herstellingsoord, het Prins Hendrikoord te Lage Vuursche exploiteert 'en vakantieweken organiseert. Er is een Vrijzinnig Protestantse Stichting voor Bejaardenzorg, die de huisvesting voor bejaarden stimuleert. In Soest staat het bejaardencentrum Braamhage, dat uitgaat van de Coöperatieve Ver eniging voor Vrijzinnig Protestantse B#eiaarden- zorg. Men vindt er 60 woningen en 64 flats Bovendien bezit dp Vrijzinnig Christeliike Gezond-" heidskolonie Naar Buiten tehuizen in Lunteren en Oostvoorne. Het eerste is thans door de Stichting voor Sociaal Werk ingericht als centrum voor gees- teliik gestoorde beiaarden. Ook houdt de NPB zich Intensief bezig met vor mingswerk. Samen met de Remonstrantse Broeder schap exploiteert de bond 't vormingscentrum Ven- woude in Lage Vuursche. dat thans een ingrijpende verbouwing ondergaat, en het conferentieoord De Hoomeboeg in Hilversum. Er is veel veranderd de laatste honderd Jaar. ook in de moderne theologie Heeft de bond nog wel recht van bestaan7 Dat hebben we ook aan ds. Zuurdeeg gevraagd Ja. zegt hij, de gedachten, die wii hebben uitgedragen, vinden hoe langer hoe meer ingang Wij hebben altijd gestreden voor de relativering van het dogma en van de verdraag zaamheid. Dat begint nu door te dringen. Dat is mede de vrucht van het werk van de NPB. doordat de Anglicaanse Kerk de wij ze niet kon waarderen waarop voor gangers van andere kerken bij de fusie aanvaard werden als in het ambt staande. Hervormd moderamen verontrust over Noord-Ierland DEN HAAG Het moleramen van de svnode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft de Her vormde Wereldhond gevraagd. aandacht te schenken aan de snann'ngen in Noord-Ierland. Het moderamen besloot hiertoe naar aanleiding van een brief van de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente Menpel. De ze kerkeraad vroeg, dat vanuit Nederland de protestanten in Noord-Ierland zou worden gewe zen op de* schade, die zij door hun optreden aan het evangelie en aan zichzelf berokkenen. VATICAANSTAD Een woord voerder van het Vaticaan heeft laten weten, dat de benoeming van de tien prelaten in Hongarije slechts een tij delijke maatregel is. Het commu nistisch regiem van dat land wilde geen blijvende regeling. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Drogeham: C. Bos te Zuidland-Spijkenisse. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenpolder; te Oostkapelle; te Oud-Beijerland; en te Almelo: kand. L. Blok te Zeist Bedankt voor Nieuwdorp: P. Blok te Dirksland; voor Lethbridge-Alberta (Ca.): G. J. v. d. Noort te Capelle a. d. IJssel. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Ds. S. A. Vis te Aardenburg is door zijn kerkeraad volledig vrijgesteld voor zijn werk als directeur v. h. vor mingscentrum Van Eeghenhuis te Aardenburg. Het weer in Enropa In de afgelonen drie jaar zijn 77 geleerden, onderzoekers en inge nieurs van Oost- naar West-Duitsland gevlucht. Daarente gen namen acht Westduitse geleerden de wiik van West naar Oost. Vier van de laatste categorie worden er van verdachte geheime gegevens aan de Oostduitse regering te hebben verstrekt Een onderzoek daarnaar is nog gaande. Dit verklaarde de West duitse minister Stoltenberg. ODÏJK Minister Witteveen heeft ..Sialoom" laten weten, dat ziin ministerie in de afgelopen ha'f iaar ruim mtMpn hoeft nntvonppp van de •w'"omo-c van de actie ..Niet - ffpld terug" Sia'eom hppft de minister ge- «n-oood hp» gp'H over te maken aan het ontwikkelingsfonds van "te Verenigde Naties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2